Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, minus21grams said:

Ευχαριστώ, καλύτερα να περιμένω λοιπόν. 👍
Το μόνο που δεν έχει διευκρινιστεί είναι ποια ώρα αρχίζει να μετράει η βδομάδα διπλασιασμού:
1η Απριλίου 00:01 με την αλλαγή μέρας (που συμπίπτει και με αλλαγή μήνα) από Κυριακή σε Δευτέρα;
Ή κάποια τυχαία στιγμή κατά τη διάρκεια της Δευτέρας;

Ναι, για αυτό, επειδή δεν είμαστε σίγουροι πια ώρα ακριβώς ξεκινάει να μετράει ο διπλασιασμός, σου έγραψα να κάνεις την ενεργοποίηση το απόγευμα. Το ότι ειναι πρωτομηνιά δεν παίζει ρόλο. Γενικά η Cosmote είναι πολύ συνεπής σε όλα, οπότε κανονικά ο διπλασισμός (όταν ξεκινάει εβδομάδα διπλασιαμού) θα πρέπει να μετράει από Δευτέρα ξημερώματα 00:01. Αλλά, συνχά δεν εμφανίζεται η ένδειξη διπλασιασμού στην εφαρμογή μέχρι κάποια στιγμή το απόγευμα. Πολύς κόσμος έχει ενεργοποιήσει πακέτο και πήρε διπλασιασμο χωρίς να αναφέρεται επίσημα κάπου, απλά και μόνο επειδή υπολογισε ότι ξεκινούσε εβδομάδα διπλασιασμού. Αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο να βιαστείς περίμενε μέχρι το απόγευμα για να ενεργοποιήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Γίνεται φορητότητα απευθείας στο frog η πας cosmokarta και κάνεις μετατροπή?

Να την κάνεις online στην ιστοσελίδα frog να γίνει κατευθείαν. 

Σήμερα, 25η, χρόνια πολλά και ζήτω το έθνος, βλέπω το 60+60 ενεργό στην εφαρμογή, στις σημειώσεις λέει "ενεργοποίηση μέχρι 24-3" τι ισχύει αν γνωρίζετε; 

Link to comment
Share on other sites

Ε, για αυτά που γκρίνιαζε πιο πάνω ο @Pppe και του έλεγα ότι και σήμερα με το διπλασιασμό το ίδιο θα συμβεί.

Ημερολογιακά δεν ισχύει  να μην το κάνετε.

5 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Γίνεται φορητότητα απευθείας στο frog η πας cosmokarta και κάνεις μετατροπή?

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/en/frogmobile_portability_form.html

Χρόνος, 2 βδομάδες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2024 at 6:50 ΜΜ, minus21grams said:

Ευχαριστώ, καλύτερα να περιμένω λοιπόν. 👍
Το μόνο που δεν έχει διευκρινιστεί είναι ποια ώρα αρχίζει να μετράει η βδομάδα διπλασιασμού:
1η Απριλίου 00:01 με την αλλαγή μέρας (που συμπίπτει και με αλλαγή μήνα) από Κυριακή σε Δευτέρα;
Ή κάποια τυχαία στιγμή κατά τη διάρκεια της Δευτέρας;

Συνήθως ξεκινάει το πρωί και όχι με την αλλαγή της ώρας. Το πολύ πολύ αν δεν έχει διπλασιασμό (λίγο σπάνιο), την άλλη Δευτέρα βάζεις το πακέτο των 60 λεπτών και δεν χάνεις τα χρήματα σου.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Γίνεται φορητότητα απευθείας στο frog η πας cosmokarta και κάνεις μετατροπή?

Εγώ πέρσι έκανα απευθείας στην frog σε κατάστημα cosmote.  Πλήρωσα 8€ που τους ζήτησα να τα βάλουν στην κάρτα και να μην βάλουν πακέτο, όλα οκ σε 3 εργάσιμες.   😎

16 ώρες πριν, andre74 said:

.

..βλέπω το 60+60 ενεργό στην εφαρμογή, στις σημειώσεις λέει "ενεργοποίηση μέχρι 24-3" τι ισχύει αν γνωρίζετε; 

Το απόγευμα που το τσεκαρα έβλεπα μόνο 60 χωρίς διπλασιασμό, και σήμερα 26 το ίδιο. Μάλλον είχε ρεπό αυτός που ενημερώνει την εφαρμογή.  😁

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2024 at 6:50 ΜΜ, minus21grams said:

Ευχαριστώ, καλύτερα να περιμένω λοιπόν. 👍
Το μόνο που δεν έχει διευκρινιστεί είναι ποια ώρα αρχίζει να μετράει η βδομάδα διπλασιασμού:
1η Απριλίου 00:01 με την αλλαγή μέρας (που συμπίπτει και με αλλαγή μήνα) από Κυριακή σε Δευτέρα;
Ή κάποια τυχαία στιγμή κατά τη διάρκεια της Δευτέρας;

Το πρωι της Δευτερας 1/4 το σιγουρο ειναι οτι θα εχει διπλασιασμο. Θεωρητικα απο τις 00:01 αλλα δεν το εχω δοκιμασει τοτε. Εχεις περιθωριο παντως και δεν θα χασεις τα χρηματα.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Η αίτηση φορητότητας γίνεται μόνο online?

 Μπορεί να γίνει σε καταστήμα ?

Και τα δύο 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: είχα αγοράσει πριν από 6 μήνες περίπου ένα πακέτο Frog στην λαική και παρ'ότι η κοπέλα με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι ταυτοποιημένο αλλά promotion της Frog, με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα εντελώς τυχαία ότι είναι ταυτοποιημένο! Το πρόβλημα είναι ότι το νούμερο το έχω δώσει παντού (δημόσιο, ιδιώτες κλπ) και θα ήθελα με κάθε τρόπο να το ταυτοποιήσω στο όνομα μου, εφόσον είμαι και ο νόμιμος κάτοχος τόσο της σιμ όσο και του πακέτου.

Υπάρχει κάποιος εδώ που θα μπορούσε να μου πεί τι ακριβώς μπορώ να κάνω πχ.υπ.δήλωση ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχος κλπκλπ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ONOUFRIOS1980 said:

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: είχα αγοράσει πριν από 6 μήνες περίπου ένα πακέτο Frog στην λαική και παρ'ότι η κοπέλα με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι ταυτοποιημένο αλλά promotion της Frog, με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα εντελώς τυχαία ότι είναι ταυτοποιημένο! Το πρόβλημα είναι ότι το νούμερο το έχω δώσει παντού (δημόσιο, ιδιώτες κλπ) και θα ήθελα με κάθε τρόπο να το ταυτοποιήσω στο όνομα μου, εφόσον είμαι και ο νόμιμος κάτοχος τόσο της σιμ όσο και του πακέτου.

Υπάρχει κάποιος εδώ που θα μπορούσε να μου πεί τι ακριβώς μπορώ να κάνω πχ.υπ.δήλωση ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχος κλπκλπ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Μόνο να βρεις την κοπέλα στην λαϊκή 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GREGORYMO said:

Μόνο να βρεις την κοπέλα στην λαϊκή 

Αυτό ήδη το έχω κάνει χωρίς επιτυχία όμως...Το θέμα είναι πως μπορεί κάποιος που δεν είναι κάτοχος της σιμ να την ταυτοποιεί . Είναι νόμιμο αυτό εκ μέρους των εταιρειών;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: είχα αγοράσει πριν από 6 μήνες περίπου ένα πακέτο Frog στην λαική και παρ'ότι η κοπέλα με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι ταυτοποιημένο αλλά promotion της Frog, με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα εντελώς τυχαία ότι είναι ταυτοποιημένο! Το πρόβλημα είναι ότι το νούμερο το έχω δώσει παντού (δημόσιο, ιδιώτες κλπ) και θα ήθελα με κάθε τρόπο να το ταυτοποιήσω στο όνομα μου, εφόσον είμαι και ο νόμιμος κάτοχος τόσο της σιμ όσο και του πακέτου.

Υπάρχει κάποιος εδώ που θα μπορούσε να μου πεί τι ακριβώς μπορώ να κάνω πχ.υπ.δήλωση ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχος κλπκλπ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Τι θα ΠΕΙ promotion της frog ?

Ορίζει κάτι τέτοιο ο νόμος?

2 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

Αυτό ήδη το έχω κάνει χωρίς επιτυχία όμως...Το θέμα είναι πως μπορεί κάποιος που δεν είναι κάτοχος της σιμ να την ταυτοποιεί . Είναι νόμιμο αυτό εκ μέρους των εταιρειών;

Δεν μπορεί.

Το θέμα είναι ότι ΕΣΥ σκέφτηκες ότι κάτοχος μπορεί να είναι μη φυσικό πρόσωπο?

Ο γενικός διευθυντής πχ της frog?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GREGORYMO said:

Τι θα ΠΕΙ promotion της frog ?

Ορίζει κάτι τέτοιο ο νόμος?

Πρώτη φορά ακούς για promotion εταιρειών κινητής; Είμαι σίγουρος πως όχι. Ο νόμος λέει όμως ποιος είναι ο νόμιμος κάτοχος ενός πράγματος. Και μιάς και ξέρεις από νομικά επιτρέπεται να το κάνει αυτό μια εταιρεία, να ταυτοποιεί νούμερα κινητών σε ανθρώπους που δεν είναι οι νόμιμοι κάτοχοι τους;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

Πρώτη φορά ακούς για promotion εταιρειών κινητής; Είμαι σίγουρος πως όχι. Ο νόμος λέει όμως ποιος είναι ο νόμιμος κάτοχος ενός πράγματος. Και μιάς και ξέρεις από νομικά επιτρέπεται να το κάνει αυτό μια εταιρεία, να ταυτοποιεί νούμερα κινητών σε ανθρώπους που δεν είναι οι νόμιμοι κάτοχοι τους;

Επικοινωνησες με την frog ?

Τι σου είπαν?

Συμφωνώ ότι είναι 'παράνομο'.

ΕΣΥ πως θα αποδείξεις αυτή την παρανομία?

5 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

Πρώτη φορά ακούς για promotion εταιρειών κινητής; Είμαι σίγουρος πως όχι. Ο νόμος λέει όμως ποιος είναι ο νόμιμος κάτοχος ενός πράγματος. Και μιάς και ξέρεις από νομικά επιτρέπεται να το κάνει αυτό μια εταιρεία, να ταυτοποιεί νούμερα κινητών σε ανθρώπους που δεν είναι οι νόμιμοι κάτοχοι τους;

Υπολογίζω ότι το τηλέφωνο είναι ταυτοποίημενο στην κοπέλα που έκανε το promotion.

Και τι βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια 14 χρόνια για να δουλέψει ενα νούμερο πρεπει να ειναι ταυτοποιημενο. Νομιμος κατοχος ειναι αυτός του οποίου το όνομα είναι δηλωμένο στο νούμερο. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GREGORYMO said:

Επικοινωνησες με την frog ?

Τι σου είπαν?

Συμφωνώ ότι είναι 'παράνομο'.

ΕΣΥ πως θα αποδείξεις αυτή την παρανομία?

Υπολογίζω ότι το τηλέφωνο είναι ταυτοποίημενο στην κοπέλα που έκανε το promotion.

Και τι βγαίνει?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Δεν προασπαθώ να αποδείξω τίποτα, απλά ρωτησα εδώ μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία.Στην Frog δεν μου λένε καν σε ποιό όνομα είναι. Ετσι όμως δεν γίνεται δουλειάμ θα ρωτήσω και στην ΕΕΤΤ ποιό είναι το νομικό καθεστώς για τον κάτοχο της σιμ (αν ξέρου και αυτοί βέβαι) Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ONOUFRIOS1980 said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Δεν προασπαθώ να αποδείξω τίποτα, απλά ρωτησα εδώ μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία.Στην Frog δεν μου λένε καν σε ποιό όνομα είναι. Ετσι όμως δεν γίνεται δουλειάμ θα ρωτήσω και στην ΕΕΤΤ ποιό είναι το νομικό καθεστώς για τον κάτοχο της σιμ (αν ξέρου και αυτοί βέβαι) Και πάλι ευχαριστώ!

Φίλε, δεν υπάρχει ΛΥΣΗ.

Θα αναγκαστείς να δηλώσεις ΝΕΟ αριθμό στις υπηρεσίες.

Δεν γίνεται αλλιώς.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VIPdriver said:

Τα τελευταια 14 χρόνια για να δουλέψει ενα νούμερο πρεπει να ειναι ταυτοποιημενο. Νομιμος κατοχος ειναι αυτός του οποίου το όνομα είναι δηλωμένο στο νούμερο. 

Ευχαριστώ για την συνεισφορά. Εδώ ζώ και εγώ τα τελευταία 14 χρόνια!!!😅

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ONOUFRIOS1980 said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Δεν προασπαθώ να αποδείξω τίποτα, απλά ρωτησα εδώ μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία.Στην Frog δεν μου λένε καν σε ποιό όνομα είναι. Ετσι όμως δεν γίνεται δουλειάμ θα ρωτήσω και στην ΕΕΤΤ ποιό είναι το νομικό καθεστώς για τον κάτοχο της σιμ (αν ξέρου και αυτοί βέβαι) Και πάλι ευχαριστώ!

Κανονικά δεν έπρεπε να δεχτείς νούμερο σε άλλο όνομα. Μπορείς να βρεθείς σε μπελάδες. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Δεν προασπαθώ να αποδείξω τίποτα, απλά ρωτησα εδώ μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία.Στην Frog δεν μου λένε καν σε ποιό όνομα είναι. Ετσι όμως δεν γίνεται δουλειάμ θα ρωτήσω και στην ΕΕΤΤ ποιό είναι το νομικό καθεστώς για τον κάτοχο της σιμ (αν ξέρου και αυτοί βέβαι) Και πάλι ευχαριστώ!

Για να είμαστε και χρηστικοι, η ΛΥΣΗ που βλέπω είναι η dual sim. Να πάρεις ένα 2' νούμερο και να τα έχεις παράλληλα για όσο Καιρό είναι αναγκαίο

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Κανονικά δεν έπρεπε να δεχτείς νούμερο σε άλλο όνομα. Μπορείς να βρεθείς σε μπελάδες. 

Πραγματικά δεν το ήξερα ότι ελναι ταυτοποιημένο, για αυτό την ρώτησα κι'όλας την κοπέλα.

Εννοείται ότι μπορώ να μπλέξω, ιδίως τ'ωρα που τον αριθμό τον έχουν Τράπεζες και Δημόσιο!!!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: είχα αγοράσει πριν από 6 μήνες περίπου ένα πακέτο Frog στην λαική και παρ'ότι η κοπέλα με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι ταυτοποιημένο αλλά promotion της Frog, με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα εντελώς τυχαία ότι είναι ταυτοποιημένο! Το πρόβλημα είναι ότι το νούμερο το έχω δώσει παντού (δημόσιο, ιδιώτες κλπ) και θα ήθελα με κάθε τρόπο να το ταυτοποιήσω στο όνομα μου, εφόσον είμαι και ο νόμιμος κάτοχος τόσο της σιμ όσο και του πακέτου.

Υπάρχει κάποιος εδώ που θα μπορούσε να μου πεί τι ακριβώς μπορώ να κάνω πχ.υπ.δήλωση ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχος κλπκλπ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Πριν μερικά χρόνια πήγαινα στην ομόνοια Έπαιρνα κάρτες κάρτες. Το φοιτητικό της wind από πλανόδιους προωθητες και τα έστελνα σε φίλους μου στην επαρχία.

Πριν ακόμα μπει όριο στον αριθμό των καρτών.

Έδινα τα στοιχεία ου και μετά από ένα δύο μήνες τρεις περνούσε ο αριθμός Στο όνομά μου.

Μετά έκανα εξουσιοδότηση σε αυτόν που είχα δώσει την κάρτα να πάει σε ένα κατάστημα στην wind και να μεταφέρει το τηλέφωνο στο όνομά του τελείωνε εκει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ONOUFRIOS1980 said:

Πραγματικά δεν το ήξερα ότι ελναι ταυτοποιημένο, για αυτό την ρώτησα κι'όλας την κοπέλα.

Εννοείται ότι μπορώ να μπλέξω, ιδίως τ'ωρα που τον αριθμό τον έχουν Τράπεζες και Δημόσιο!!!

Κανένα μπλέξιμο δεν βλέπω.

Πιθανότατα είναι στο όνομα της κοπέλας.

Το βασικό προβλήμα είναι ότι ΔΕΝ μπορείς πχ να κάνεις φορητότητα.

1 minute ago, soleman said:

Πριν μερικά χρόνια πήγαινα στην ομόνοια Έπαιρνα κάρτες κάρτες. Το φοιτητικό της wind από πλανόδιους προωθητες και τα έστελνα σε φίλους μου στην επαρχία.

Πριν ακόμα μπει όριο στον αριθμό των καρτών.

Έδινα τα στοιχεία ου και μετά από ένα δύο μήνες τρεις περνούσε ο αριθμός Στο όνομά μου.

Μετά έκανα εξουσιοδότηση σε αυτόν που είχα δώσει την κάρτα να πάει σε ένα κατάστημα στην wind και να μεταφέρει το τηλέφωνο στο όνομά του τελείωνε εκει η ιστορία.

Διαφορετική περίπτωση.

Εδώ ΔΕΝ ξέρουμε τον κάτοχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...