Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 minutes ago, kmpatra said:

1.οχι. Έχει ειδικά πακέτα για συγκεκριμένες χώρες του εξωτερικού. Μπες στο site τους βάλε τη χώρα και θα σου δείξει. Για Ευρώπη όπως είναι αυτά της q δεν νομίζω ότι σε βολεύει.

2. Τον πρώτο χρόνο δίνει 60 λεπτά προς όλους κάθε μήνα κι άλλα 60 μέσω της εφαρμογής. Αυτό γίνεται κάθε μήνα χωρίς απαίτηση ανανεώσης (εκτός από την πρώτη φορά). Θέλει ωστόσο την καθιερωμένη ανανέωση κάθε δύο μήνες. Και το πακέτο των τριών ευρώ με τα 120 λεπτά μία χαρά βολεύει. Οπότε η απάντηση είναι ναι.

Μια ημέρα πριν λήξει το υπόλοιπο αγοράζεις το πακέτο με τα 60 λεπτά. Οπότε, καθαρά και μόνο με ομιλία βγαίνει 3€/ μήνα. Με 10€ βγαίνουν 3 μήνες δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην κοινότητα,
μερικές ερωτήσεις:
1. Τα πακέτα της frog είναι όλα (προσωπικά και γενικά) για χρήση προς εξωτερικό (αναφέρομαι σε ΕΕ); Γιατί η Q μάς κάνει νερά.
2. Παραμένει η πιο φθηνή για ηλικιωμένο που απλά κάνει 1~2 κλήσεις το μήνα, δίχως να χρησιμοποιεί data? (πακέτο των 3€ κάθε μήνα; )
 
θεωρώ ότι καλύτερη πλέον και με διαφορά είναι η Vodafone με το liquid για ηλικιωμένους και μη

...που κάνουν από λίγη έως μεγάλη χρήση ... Ούτε πακέτα ούτε τίποτα.... κοίτα το

Υγ.... γνώμη μου μην πέσετε να με φάτε :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως θέλει αυτόματη μηνιαία ανανέωση, για τόσο μικρή χρήση θα μένει υπόλοιπο το οποίο θα σβήνεται στο τέλος και θα πηγαίνει χαμένο... Ακόμα και κόλπα να κάνεις με μπάρα και με χαμηλότερο υπόλοιπο στην κάρτα πάλι θα ζητάει έστω κάθε δύο μήνες ανανέωση και τα λεφτά θα πηγαίνουν χαμένα αν δεν χρησιμοποιούνται. Θα μου πεις σε οποιαδήποτε περίπτωση για τέτοια χρήση που λέει πάλι χαμένο υπόλοιπο θα υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kmpatra said:

Ακόμα και κόλπα να κάνεις με μπάρα και με χαμηλότερο υπόλοιπο στην κάρτα πάλι θα ζητάει έστω κάθε δύο μήνες ανανέωση και τα λεφτά θα πηγαίνουν χαμένα αν δεν χρησιμοποιούνται. Θα μου πεις σε οποιαδήποτε περίπτωση για τέτοια χρήση που λέει πάλι χαμένο υπόλοιπο θα υπάρχει..

Τα λεφτά δεν πάνε χαμένα γιατί μπορείς να πληρώσεις καφέδες και σουβλάκια μέσω του smart pocket.

https://myphone.gr/forum/topic/196181/

Δεν είναι όμως εδώ το νήμα για αυτή τη συζήτηση.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Σαν υποψηφιος των εκλογων ακουγεται...
Είναι το κλίμα των εκλογών από το οποίο θέλω να προφυλαχθω :)

Πάντως όπως είπε ο φίλος λύσεις υπάρχουν για όλα και συζητιούνται στα αντίστοιχα νήματα....εγώ έχω βρει την υγεία μου με το liquid

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HEO said:

Υγ.... γνώμη μου μην πέσετε να με φάτε :)

Το κείμενο ήταν η γνώμη σου και να μην πέσουμε να σε φάμε ή

η άποψή σου είναι πως δεν πρέπει να πέσουμε να σε φάμε; 😉🙂

Link to comment
Share on other sites

Απλά να θυμίσω ότι ο άνθρωπος που έθεσε την ερώτηση μιλάει για ηλικιωμένο άνθρωπο που κάνει δύο-τρεις κλήσεις το μήνα. Για σουβλάκια και λοιπά που λέτε σωστά είναι αλλά δεν ξέρω αν στην περίπτωση αυτή θα μπει σε τέτοια διαδικασία. Εν πάση περιπτώσει μπαίνουμε και σε ζητήματα σύγκρισης καρτοκινητών τώρα οπότε βγαίνουμε εκτός θέματος.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ο ηλικιωμένος έχει μια μόνο επιλογή να βάζει 8 ευρώ το δίμηνο για να έχει ενεργό το τηλέφωνο

Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να βάζει κάρτα κάθε δίμηνο και να ενεργοποιεί πακέτα η να μην ενεργοποιεί με μεγάλη χρέωση

Στην δεύτερη περίπτωση όλα μπορούν να γίνουν αυτόματα και να χρεώνεται στην κάρτα του κάθε δίμηνο αυτοματα 8 ευρώ

Βέλτιστη περίπτωση για μένα η δεύτερη

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες επιλογές που κάποιος (ο ίδιος η κάποιος τρίτος) μπορεί να εκμεταλλευτεί το υπολοιπο για να μην πάει τζάμπα η ακόμα να μην βάζει ο ηλικιωμένος κάρτα κάθε δίμηνο αλλά αυτό μόνο στην δεύτερη περίπτωση

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk





Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ...αν βαλω ενα πακετο ιντερνετ παιρνει παραταση το προηγουμενο πακετο που ειχα (προστιθεται)..η εξαφανιζεται?

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, optostyle said:

Ερωτηση ...αν βαλω ενα πακετο ιντερνετ παιρνει παραταση το προηγουμενο πακετο που ειχα (προστιθεται)..η εξαφανιζεται?

OptoStyle
 

Το διευκρινίζει στο κάθε πακέτο αναλυτικά από κάτω αλλά στα περισσότερα νομίζω πως αν το ανανεώσεις πριν λήξει προστίθεται στο προηγούμενο υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

ΚοντάΕρωτήσεις σχετικά με την ανανέωση.

1) Η δυνατότητα ανανέωσης με 10€ είναι αποκλειστικά προνόμια του Frog όσον αφορά τα καρτοκινητα της κοσμοτε?

2) Στην περίπτωση ανανέωσης μεσω payzy τι μπόνους σε MB ακριβώς αποδίδεται; Αντί για 500+500 μέσω της εφαρμογής, δίνει αντίστοιχα 1000+1000?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gpapas640 said:

ΚοντάΕρωτήσεις σχετικά με την ανανέωση.

1) Η δυνατότητα ανανέωσης με 10€ είναι αποκλειστικά προνόμια του Frog όσον αφορά τα καρτοκινητα της κοσμοτε?

2) Στην περίπτωση ανανέωσης μεσω payzy τι μπόνους σε MB ακριβώς αποδίδεται; Αντί για 500+500 μέσω της εφαρμογής, δίνει αντίστοιχα 1000+1000?

1) Η ελάχιστη ανανέωσης είναι στα 8€ για όλα τα καρτοκινητά.

2) Η εφαρμογή για να δώσει το μπόνους αυτό, πρέπει η ανανέωση να γίνει μέσω 12ψηφιου κωδικού. Δλδ με κάρτα από περίπτερο.

Με την ανανέωση online, το μπόνους μπαίνει μία φορά και τέλος. Αυτό το μπόνους παίρνεις διπλάσιο με την payzy.

 

Υγ αν κάνω κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους πάντες.

Τω όντι, είναι για ηλικιωμένο που κάνει κάτι ελάχιστες κλήσεις το μήνα.

Βασικά, έναν λάθος, δεν χρειάζεται πακέτα προς εξωτερικό. Όταν (σπάνια) πάει εξωτερικό, εάν το πακέτο των 60 λεπτών ή όποια άλλη προσωπική προσφορά, έχει ισχύ και στο εξωτερικό. Στην Q, οι προσωπικές προσφορές δεν ισχύουν σε roaming και την έχουμε πατήσει.

23 ώρες πριν, kmpatra said:

2. Τον πρώτο χρόνο δίνει 60 λεπτά προς όλους κάθε μήνα κι άλλα 60 μέσω της εφαρμογής. Αυτό γίνεται κάθε μήνα χωρίς απαίτηση ανανεώσης (εκτός από την πρώτη φορά). Θέλει ωστόσο την καθιερωμένη ανανέωση κάθε δύο μήνες. Και το πακέτο των τριών ευρώ με τα 120 λεπτά μία χαρά βολεύει. Οπότε η απάντηση είναι ναι.

Νόμιζα ότι ο διπλασιασμός 60+60 ήταν για 'πάντα' κι όχι μόνο για τον πρώτο χρόνο.

Payzy διατίθεμαι να βάλω, δεν έχω θέμα.

22 ώρες πριν, HEO said:

θεωρώ ότι καλύτερη πλέον και με διαφορά είναι η Vodafone με το liquid για ηλικιωμένους και μη

...που κάνουν από λίγη έως μεγάλη χρήση ...

Σκοπός μου είναι να δίνω το ελάχιστο δυνατό. Με τα άλλα, νομίζω, δίνω αρκετά το μήνα.Θέλω μαξ 8 ευρώ το δίμηνο.Εάν βγαίνει και λιγότερο, ακόμα καλύτερα!

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Το payzy δεν απαιτείται. Δίνει απλά μεγαλύτερο μπόνους δεδομένων κατά την ανανέωση κάτι που προφανώς στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

 

47 minutes ago, nickolasemp said:

Τω όντι, είναι για ηλικιωμένο που κάνει κάτι ελάχιστες κλήσεις το μήνα.

 

Σκοπός μου είναι να δίνω το ελάχιστο δυνατό. Με τα άλλα, νομίζω, δίνω αρκετά το μήνα.Θέλω μαξ 8 ευρώ το δίμηνο.Εάν βγαίνει και λιγότερο, ακόμα καλύτερα!

Επειδή έκανα και εγώ την μετάβαση από q πριν δυο μήνες, αν θες το ελάχιστο δυνατό με μικρή ενασχόληση και μόνο για κλήσεις, τότε frog με 10 ευρώ μπορείς να βγάλεις 3 μήνες (3.33 το μήνα) αλλά θα πρέπει να είσαι αυστηρός στο να το ενεργοποιείς συγκεκριμένη μέρα κάθε μήνα. Πιο φτηνό από αυτό δεν υπάρχει (απ' όσο ξέρω) χωρίς σημαντικά περισσότερη ενασχόληση.

Σε vodafone liquid με παρόμοια ενασχόληση με του frog (ή και λιγότερο) θα πηγαίνει 8 ευρώ το δίμηνο αλλά θα έχει τηλέφωνα και sms με πολύ πολύ χαμηλή χρέωση και δεδομένα με χαμηλή και ότι μείνει στο υπόλοιπο δε χάνεται. Προσωπικά μετέφερα ηλικιωμένους σε liquid και ξέγνοιασα. Μιλάνε, στέλνουν sms σε καμιά γιορτή όποτε θέλουν και για όσους έχουν smartphone δουλεύει για ένα viber και εκτός σπιτιού και η χρέωση στο δίμηνο προκύπτει στους περισσότερους κάτω από ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

1) Η ελάχιστη ανανέωσης είναι στα 8€ για όλα τα καρτοκινητά.

2) Η εφαρμογή για να δώσει το μπόνους αυτό, πρέπει η ανανέωση να γίνει μέσω 12ψηφιου κωδικού. Δλδ με κάρτα από περίπτερο.

Με την ανανέωση online, το μπόνους μπαίνει μία φορά και τέλος. Αυτό το μπόνους παίρνεις διπλάσιο με την payzy.

 

Υγ αν κάνω κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Για άλλο μπόνους μιλάς μάλλον. Με ανανεώσεις με payzy διπλασιάζονται τα γιγα που δίνει. πχ η ανανέωση των 10€ δίνει 1.5 γιγα αλλά αμα την κάνεις με payzy παίρνεις 3.

Edited by angelos06
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, spiliot said:

Σε vodafone liquid με παρόμοια ενασχόληση με του frog (ή και λιγότερο) θα πηγαίνει 8 ευρώ το δίμηνο αλλά θα έχει τηλέφωνα και sms με πολύ πολύ χαμηλή χρέωση και δεδομένα με χαμηλή και ότι μείνει στο υπόλοιπο δε χάνεται. Προσωπικά μετέφερα ηλικιωμένους σε liquid και ξέγνοιασα. Μιλάνε, στέλνουν sms σε καμιά γιορτή όποτε θέλουν και για όσους έχουν smartphone δουλεύει για ένα viber και εκτός σπιτιού και η χρέωση στο δίμηνο προκύπτει στους περισσότερους κάτω από ευρώ.

χωρίς να θέλω να βγω off topic αλλά επειδή κάνουμε συγκρίσεις στα καρτοκινητά πως γίνεται να λες για 8 ευρώ/δίμηνο στο liquid; Εγώ βλέπω ότι στο site της vodafone λέει για ελάχιστο 8ευρώ/μήνα.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Μετακινείς την ημερομηνία πληρωμής τον επόμενο μήνα πριν σε χρεώσει, ενασχόληση αντίστοιχη του να βάλεις πακέτο ή και λιγότερο, ανάλογα πως θα το δει κανείς.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, angelos06 said:

Για άλλο μπόνους μιλάς μάλλον. Με ανανεώσεις με payzy διπλασιάζονται τα γιγα που δίνει. πχ η ανανέωση των 10€ δίνει 1.5 γιγα αλλά αμα την κάνεις με payzy παίρνεις 3.

Επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό που το ρώτησα πριν, μπορούμε να κάνουμε ανανέωση και με 10 ευρώ μέσω του frog app; Διότι πχ σε what's up app και στο cosmote app δίνει τη δυνατότητα ανανέωσης είτε με 8 ευρώ είτε με 12 αλλά όχι με 10.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gpapas640 said:

Επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό που το ρώτησα πριν, μπορούμε να κάνουμε ανανέωση και με 10 ευρώ μέσω του frog app; Διότι πχ σε what's up app και στο cosmote app δίνει τη δυνατότητα ανανέωσης είτε με 8 ευρώ είτε με 12 αλλά όχι με 10.

Κανονικά! Και στο cosmote app και στο frog app δίνει την επιλογή για 10€.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, angelos06 said:

Κανονικά! Και στο cosmote app και στο frog app δίνει την επιλογή για 10€.

Θα μας τρελάνεις ρε μάστορα;

IMG_20230612_130801.jpg

Screenshot_2023-06-12-13-11-32-36_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...