Jump to content

[Επίσημο] Nokia 7390


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα! τελικα την λυση στο προβλημα που σας ανεφερα στο τελευταιο μηνυμα μου την βρηκα απο μονη μου (χαρες η φιλεναδα μου :happy: ) αλλα με χαλασε το εξης . το video δεν πιανει ολη την οθονη παρα ενα μικρο κομματακι της οθονης :( :mad: . ετσι ειναι ή εγω παρελειψα καμμια ρυθμιση?(αναλυση εβαλα 640x 480 (?).γιατι για φωτο να ειναι ολη η οθονη και οχι και για το βιντεο. μπορειτε να μου λυσετε αυτην την απορια?
lots of kisses from Salonica :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 742
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα! τελικα την λυση στο προβλημα που σας ανεφερα στο τελευταιο μηνυμα μου την βρηκα απο μονη μου (χαρες η φιλεναδα μου :happy: ) αλλα με χαλασε το εξης . το video δεν πιανει ολη την οθονη παρα ενα μικρο κομματακι της οθονης :( :mad: . ετσι ειναι ή εγω παρελειψα καμμια ρυθμιση?(αναλυση εβαλα 640x 480 (?).γιατι για φωτο να ειναι ολη η οθονη και οχι και για το βιντεο. μπορειτε να μου λυσετε αυτην την απορια?

καλημερα και σε σενα!

οταν το βλεπεις το βιντεο (αφου το εχεις τραβηξει) πως το δειχνει?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και σε σενα!

οταν το βλεπεις το βιντεο (αφου το εχεις τραβηξει) πως το δειχνει?

 

billy ακομη χειροτερα.:( :mad: πιανει ενα μικρο μερος της οθονης οπως και οταν τραβας το βιντεο και μεσα σαυτο αφηνει πανω+κατω απο μια λευκη γραμμη. ετσι ειναι ? δεν αλλαζει? :( μολις ειχα αποφασισει να το παρω. στο τσαφ. προσωπικα με χαλαει . θελω να ειναι ολη η οθονη να το ευχαριστιεσαι το βιντεο οχι σαν μινιατουρα. φιλακια καλημερα ;)

lots of kisses from Salonica :happy:
Link to comment
Share on other sites

billy ακομη χειροτερα.:( :mad: πιανει ενα μικρο μερος της οθονης οπως και οταν τραβας το βιντεο και μεσα σαυτο αφηνει πανω+κατω απο μια λευκη γραμμη. ετσι ειναι ? δεν αλλαζει? :( μολις ειχα αποφασισει να το παρω. στο τσαφ. προσωπικα με χαλαει . θελω να ειναι ολη η οθονη να το ευχαριστιεσαι το βιντεο οχι σαν μινιατουρα. φιλακια καλημερα ;)

 

Δυστυχώς από ότι έχω καταλάβει και εγώ όταν τραβάς βίντεο ή βλέπεις δεν το δείχνει σε όλη την οθόνη. Δεν ρυθμίζεται από κάπου αυτό, ότι και ανάλυση να βάλεις στο βίντεο, είναι στάνταρτ έτσι και ούτε με την αναβάθμιση διορθώνεται. Προσωπικά ούτε και εμένα μου αρέσει που το έχουν κάνει έτσι.

 

Όπως προαναφέρθηκε, αν πας Ρυθμίσεις->Μίνι οθόνη και απενεργοποιήσεις την λειτουργεία νάρκης και την εξοικονόμηση ενέργειας, το κινητό θα δείχνει κανονικά στην εξωτερική οθόνη ενδείξεις για αναπάντητες και μηνύματα, χωρίς να φεύγουν αυτές, μέχρι να πατήσεις έξοδος, ή να τις δεις, χωρίς μάλιστα να υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην αυτονομία της συσκευής.

Ακόμα κι αν έχεις βάλει screen saver στην εξωτερική οθόνη, αυτό δεν θα αρχίσει στην περίπτωση που έχεις αναπάντητη ή μήνυμα, αν κάνεις τα παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Ναι βοήθησες αρκετά, σ' ευχαριστώ πολύ!!! Αν και θα προτιμούσα να μην μένει αναμμένη η εξωτερική οθόνη αλλά και έτσι γίνεται η δουλειά μου :)

Link to comment
Share on other sites

το να μην σου δίνει την δυνατότητα να έχεις ανοιχτό το φλας συνεχόμενα κατά την διάρκεια που τραβάς βίντεο συμβαίνει συνήθως στα κινητά ή μόνο σε αυτό γίνεται??

:mad:

Link to comment
Share on other sites

billy ακομη χειροτερα.:( :mad: πιανει ενα μικρο μερος της οθονης οπως και οταν τραβας το βιντεο και μεσα σαυτο αφηνει πανω+κατω απο μια λευκη γραμμη. ετσι ειναι ? δεν αλλαζει? :( μολις ειχα αποφασισει να το παρω. στο τσαφ. προσωπικα με χαλαει . θελω να ειναι ολη η οθονη να το ευχαριστιεσαι το βιντεο οχι σαν μινιατουρα. φιλακια καλημερα ;)

 

Την στιγμή που το βλέπεις το video, πατας Επιλογές -> Σε πλήρη οθόνη και βλέπεις το video σε πλήρη οθόνη, χωρίς κανένα κενό :)

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω mobilleman.θα το δοκιμασουμε με την φιλη και ελπιζω να με ικανοποιησει και να το παρω επιτελους. ειναι ομορφο κινητο αλλα να δωσω τοσα λεφτα(δεν ειναι και λιγα) και στα 3-4 πραγματα-απλα- που ζητας να καλυπτει τα μισα περιπου δεν λεει. προτιμοτερο να παρεις κατι αλλο με λιγοτερα λεφτα
lots of kisses from Salonica :happy:
Link to comment
Share on other sites

σιγά τις φωτογραφίες που βγάζει, μια σκέτη απογοίτευση είναι στον τομέα αυτο καμία σχέση με άλλα κινητά της κατηγορίας των 2mega pixels.

Οι φωτο που βγάζει το w810 δεν συγκρίνοντε με αυτές του 7390, η μέρα με την νύχτα είναι.Για να μην μιλήσω για το Κ800 που υποτίθεται είναι της ίδιας κλάσης βλέπε 3 ΜΡ!!

Α ρε αθάνατη sony ericsson μόνο εσύ αξίζεις για φωτογραφίες!!

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι οι φωτο είναι απογοητευτικές. Επίσης την αναβάθμιση γιατί δεν την κάνουν διαθέσιμη online? Όλο προβλήματα είναι το κινητό
Link to comment
Share on other sites

oi fotografies tou kinitou einai arketa kales

ta mikroprovlimata pou exei den einai toso simantika wste na peis oti to kinito den aksizei

kai stin teliki, auto pou agorazeis me to sigekrimeno einai perissotero emfanisi, den nomizw na iparxei pio wraio kinito stin agora apo to 7390 se roz

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι οι φωτογραφίες είναι αρκετά εώς πολύ καλές, σε βραδυνές δυσκολεύεται όπως σχεδόν όλα τα Nokia (και όχι μόνο), ωστόσο το flash είναι αρκετά ισχυρό, είχα βγάλει photo στο απόλυτο σκοτάδι και φωτίστηκε ότι υπήρχε σε απόσταση 3 μέτρων (καμμιά σχέση βέβαια με xenon flash).

Πάντως όντως σε μη καλά φωτισμένους χώρους επιδέχεται κάποια βελτίωση.

Το καινούριο firmware, κι εγώ περιμένω να το ανεβάσουν online, και απορώ για την καθυστέρηση.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

den nomizw na iparxei pio wraio kinito stin agora apo to 7390 se roz:D :D :D

Υπάρχει,το 7390 σε μαύρο :p :p

 

 

Tι άλλο θα ακούσουμε...Σε περιβάλλον με πολύ φως,οι φωτογραφίες του είναι πολύ καλές.Το ακριβώς αντίθετο βέβαια συμβαίνει με βραδινές φωτογραφίες (όπως και σε σχεδόν όλα τα nokia άλλωστε)

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

και εγω που το ψιλοεπεξεργαστηκα (ελαχιστα βεβαια) οι φωτο ειναι οκ. και απτην αλλη οτι δινεις παιρνεις στην τελικη. βεβαια θα μπορουσαν καποια πραγματα να τα βελτιωσουν αλλα...

βρε παιδια αυτο με το βιντεο τι αναλυση να βαλω για να μπορεσουμε να τραβηξουμε κανενα βιντεο της προκοπης? τις προαλλες πηγα και ειδα και καποια αλλα κινητα αλλα και αυτα το βιντεακι ηταν στα ιδια επιπεδα(οχι δηλ σε ολοκληρη οθονη)αρκετα μαλιστα ενω οταν τραβουσες εβλεπες σολοκληρη την οθονη οταν ομως το εκανες προβολη ηταν οπως ειναι η ληψη στο 7390. και αυτο που μου ειπε ο φιλος μας τις προαλλες οτι η προβολη μπορει να γινει σολοκληρη την οθονη καλο. οσες φορες ομως προσπαθησε να τραβηξει η φιλη μου βιντεο δεν μπορει να πιασει ενα καλο πλανο. αν παει να τραβηξει καποιον η το κεφαλι μονο η το σωμα . εχω δει καπου βιντεα τραβηγμενα με το 7390 και ειναι καλα. τι κανει λαθος? και αυτο που λενε με την εικονα και τον ηχο? βρεθηκε λυση?

lots of kisses from Salonica :happy:
Link to comment
Share on other sites

και εγω που το ψιλοεπεξεργαστηκα (ελαχιστα βεβαια) οι φωτο ειναι οκ. και απτην αλλη οτι δινεις παιρνεις στην τελικη. βεβαια θα μπορουσαν καποια πραγματα να τα βελτιωσουν αλλα...

βρε παιδια αυτο με το βιντεο τι αναλυση να βαλω για να μπορεσουμε να τραβηξουμε κανενα βιντεο της προκοπης? τις προαλλες πηγα και ειδα και καποια αλλα κινητα αλλα και αυτα το βιντεακι ηταν στα ιδια επιπεδα(οχι δηλ σε ολοκληρη οθονη)αρκετα μαλιστα ενω οταν τραβουσες εβλεπες σολοκληρη την οθονη οταν ομως το εκανες προβολη ηταν οπως ειναι η ληψη στο 7390. και αυτο που μου ειπε ο φιλος μας τις προαλλες οτι η προβολη μπορει να γινει σολοκληρη την οθονη καλο. οσες φορες ομως προσπαθησε να τραβηξει η φιλη μου βιντεο δεν μπορει να πιασει ενα καλο πλανο. αν παει να τραβηξει καποιον η το κεφαλι μονο η το σωμα . εχω δει καπου βιντεα τραβηγμενα με το 7390 και ειναι καλα. τι κανει λαθος? και αυτο που λενε με την εικονα και τον ηχο? βρεθηκε λυση?

 

Δοκίμασε να τραβήξεις με ανάλυση 640 x 480 και στην συνέχεια να τα δεις στο PC με το quick time ή κάποιο άλλο συμβατό πρόγραμμα. Μόνο έτσι μπορείς να τα απολαύσεις στο πλήρες μέγεθος τους και χωρίς σπασίματα στην κίνηση, και θα καταλάβεις ότι σε αυτόν τον τομέα υπερέχει από το 99% των κινητών.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τραβήξεις με ανάλυση 640 x 480 και στην συνέχεια να τα δεις στο PC με το quick time ή κάποιο άλλο συμβατό πρόγραμμα. Μόνο έτσι μπορείς να τα απολαύσεις στο πλήρες μέγεθος τους και χωρίς σπασίματα στην κίνηση, και θα καταλάβεις ότι σε αυτόν τον τομέα υπερέχει από το 99% των κινητών.

 

σευχαριστω mobileman.

lots of kisses from Salonica :happy:
Link to comment
Share on other sites

Την ανάλυση 640 x 480, καλύτερα να την επιλέγεις μόνο αν θες να δεις το video στο PC αργότερα, αλλιώς, για το κινητό, μια ανάλυση 352 x 288 είναι αρκετή, κι εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού χωρίς σπασίματα στην κίνηση.

(Η 640 x 480 δημιουργεί πολύ μεγάλο αρχείο, που το κινητό δυσκολεύεται να εμφανίσει χωρίς σπασίματα, αλλα για το PC είναι η καλύτερη επιλογή)

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Pira apo http://www.tangshop.com/ auto 2.5mm to 3.5mm Audio Jack adaptor with Mic for cell

phones with 2.5mm jack sindesa kai ta akoustika apo to sony w550i pou eixa kai milame tora einai super to kinitaki....Giati me ta akoustika tis nokia paraligo 8a anoige to auti mou gia na ta xoreso!!!!

Link to comment
Share on other sites

:worry: - υπαρχει ακομα εκεινο το προβλημα με τον αισθητηρα φωτος οταν γραφεις sms εξω δηλαδη ημερα με φως ηλιου αρκετο ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Την ανάλυση 640 x 480, καλύτερα να την επιλέγεις μόνο αν θες να δεις το video στο PC αργότερα, αλλιώς, για το κινητό, μια ανάλυση 352 x 288 είναι αρκετή, κι εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού χωρίς σπασίματα στην κίνηση.

(Η 640 x 480 δημιουργεί πολύ μεγάλο αρχείο, που το κινητό δυσκολεύεται να εμφανίσει χωρίς σπασίματα, αλλα για το PC είναι η καλύτερη επιλογή)

 

σευχαριστω πολυ mobilman. τελικα θα παω να το παρω. αφου το προτεινατε +πολλοι απο εδω μεσα. οσο για την καμερα θα τη συνηθεισω με το καιρο. (χθες πχ προσπαθησα να δοκιμασω να τραβηξω βιντεο και κοιτουσα το ταβανι για να πιασει η καμερα την εικονα που ηθελα.καλα αυτη η νοκια δεν την εβαλε στο πορτακι αλλα επιμενει στο κατω μερος του κινητου δεν ξερω. ) δηλ μου προτεινεις για 352χ288 για μια καλη ληψη. οσο για το θεμα που δεν συμβαδιζουν ηχος και εικονα ποια η αποψη σου mobileman? και παλι ευχαριστω για την βοηθεια. νασαι καλα. καλη σου μερα;)

lots of kisses from Salonica :happy:
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ mobilman. τελικα θα παω να το παρω. αφου το προτεινατε +πολλοι απο εδω μεσα. οσο για την καμερα θα τη συνηθεισω με το καιρο. (χθες πχ προσπαθησα να δοκιμασω να τραβηξω βιντεο και κοιτουσα το ταβανι για να πιασει η καμερα την εικονα που ηθελα.καλα αυτη η νοκια δεν την εβαλε στο πορτακι αλλα επιμενει στο κατω μερος του κινητου δεν ξερω. ) δηλ μου προτεινεις για 352χ288 για μια καλη ληψη. οσο για το θεμα που δεν συμβαδιζουν ηχος και εικονα ποια η αποψη σου mobileman? και παλι ευχαριστω για την βοηθεια. νασαι καλα. καλη σου μερα;)

 

Καλή σου μέρα! Κι εσύ να είσαι καλά :)

Σε ανάλυση 352 x 288 ο ήχος και η εικόνα συμβαδίζουν άψογα, ακόμα και όταν βλέπεις το video στο κινητό.

Αν το πάρεις τελικά, κι έχεις στα υπόψιν σου το Πλαίσιο, πρέπει να ξέρεις ότι αν το πάρεις από το κατάστημα, κοστίζει 375 ευρώ, ενώ αν το παραγγείλεις από το site του Πλαίσιο, θα σου έρθει σπίτι με τελικό κόστος 341 ευρώ και πληρώνεις όταν έρθει, με μετρητά. Γενικά μην την πατήσεις και πας σε κατάστημα του Πλαισίου, το έχει ακριβά, 34 ευρώ διαφορά δεν είναι και λίγο.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

έχετε παρατηρήσει πώς άμα βγάλετε το καπάκι της μπαταρίας την ώρα που είναι ανοιχτό σταματάει να βλέπει την κάρτα μνήμης?

εγώ επειδή έχω αποθηκεύσει απο εκεί ήχο κλήσης και φόντο άμα βγάλω το καπάκι χάνοντε και αυτά και κάθε φορά θέλει ρύθμιση απο την αρχή!

συμβαίνει σε όλα αυτό η όχι? αν ναι γιατί το κάναν έτσι?

για να το δοκιμάσετε πηγαινετε στην έκθεση εκεί που λέει κάρτα και βγάλτε το καπάκι να δείτε χωρίς να κλείσετε το κινητό.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

έχετε παρατηρήσει πώς άμα βγάλετε το καπάκι της μπαταρίας την ώρα που είναι ανοιχτό σταματάει να βλέπει την κάρτα μνήμης?

εγώ επειδή έχω αποθηκεύσει απο εκεί ήχο κλήσης και φόντο άμα βγάλω το καπάκι χάνοντε και αυτά και κάθε φορά θέλει ρύθμιση απο την αρχή!

συμβαίνει σε όλα αυτό η όχι? αν ναι γιατί το κάναν έτσι?

για να το δοκιμάσετε πηγαινετε στην έκθεση εκεί που λέει κάρτα και βγάλτε το καπάκι να δείτε χωρίς να κλείσετε το κινητό.

 

Κι όμως έχεις δίκιο, τώρα που το είπες το πρόσεξα κι εγώ :confused:

Δεν έχω ιδέα γιατί το έχουν κάνει έτσι, μια λύση είναι να αντιγράψεις το φόντο σου και τον ήχο κλήσης σου στην κύρια μνήμη, να μην παιδεύεσαι κάθε φορά που το ανοίγεις.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα λογικό. Στα περισσότερα nokia που έχουν hotswap, το καπάκι που καλύπτει την κάρτα μνήμης (σε αυτή την περίπτωση, ολόκληρο το πίσω) είναι ενεργό. Κάποιος που βγάζει το πίσω καπάκι, το κάνει για δυο λόγους α) για την αφαίρεση της μπαταρίας, β) για την αφαίρεση της κάρτας μνήμης. Για να γίνει το (β), το κινητό πρέπει να σταματήσει να βλέπει την κάρτα μνήμης... :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...