Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννοώ κομπλέ!:happy: άρθρα,συνδέσμοι,αντωνυμίες,επιφωνήματα(που λέει ο λόγος,γιατί να έγραφα στην έκθεση για τον ανθρωπισμό "αχ-βαχ" δεν κολλάει και πολύ),ό,τι τελοσπάντων υπήρχε στο γραπτό!

 

α,και για τη βιολογία εγω ψηφίζω 1ο κεφάλαιο! 2ο κεφάλαιο του έχουν αλλάξει τα φώτα!:vava:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βιολογία έχουν αδυναμία στα νιτρικά ιόντα και λεμφικά όργανα.:mad:

 

Όλοι λένε άσκηση απο το 1ο κεφάλαιο και κάτι για περιβάλλον.

 

Μπορεί και να πέσει :X ανοσοβιολογική απόκριση......:cry: :blink: :cry: :cry: :!:

Link to comment
Share on other sites

greek_aeras εγω που θελω να γραψω καλα και επειδη εχω την επιθυμια να το κανω μα πανω απο ολα λογο αναγκης , αφου τα ΜΑΘ ειναι βαρυτητας , και ειμαι θεωριτικη τι να κανω ?Ελπιζω να ειναι βατα την Τριτη..Δεν λεω να ειναι της πλακας απλα να ειναι μετρια δηλαδη ενα 15 να ειναι δυνατον να το πιασει κανεις διχως να πρεπει να εχει την εμπειρια Θετικης/τεχνολογικης..

 

Δεν είπα ότι είναι δύσκολα για τους μαθητές θεωρητικής. Πέρσι συμμαθητές μου, θεωρητικής έγραψαν 98 και 100. Άρα το 15 είναι εύκολα εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

den pate kala oi perissoteroi..o enas leei gia ti lexi altruismos, o allos oti sigura to arthro prepei na ehei aformi k oi misoi grapsate gia ton tilemarathwnio, to mono syghrono gegonos pu xerete..ehete anoixei pote sas efimerida na deite oti den ehun ola ta arthra aformi k oti o kathenas grafei tin apopsi tu ypostirizodas tin me epiheirimata DIKA TU k opote einai to arthro artia grammeno i mono xestravwneste stin tileorasi, se olus tus ypokrites (k mi) filanthrwpus pu mono me hrimata katharizun k fainodai sybonetikoi?? apolytes apospeis gia tin ekthesi, idees pu ypakuun sta tyflosurtia,diagrammata klisedakia tvn frodistiriwn. k fysika me auto den ennow oti egw to paizw yperanw, k egw ekana frodistirio, ma panw apola einai i logiki tu kathenos pu metraei, giati i ekthesi einai atomiki, ohi syllogiki(tu frodistiriu). psahteite loipon mipws den grapsate kamia piasariki lexi,mipws den grapsate ta idia me ton symmathiti sas, mipws xehasate kamia idea apo to diagramma tu frosistiriu, mipws den grapsate gia ton tilemarathwnio,giati alliws tha hasete moria..stenomyaloi

 

Ναι φυσικά!Δεν το παίζεις υπεράνω!Μάζεψε λίγο τα λόγια σου.:mad: Ο καθένας γράφει όπως θέλει.Δεν θα πεις εσύ πως πρέπει να γράψουμε και τι θα κάνουμε.Ναι,μας αρέσει να ξεστραβονώμαστε στην tv.Έχεις κάποιο πρόβλημα;Εσείς που το παίζετε ψευτοκουλτουριάδες νομίζεις είστε πιο ανοιχτόμυαλοι;Μη γελάσω!:lol:

Κάποιοι αρθρογράφοι χρησιμοποιούν και βρισιές.Πρέπει δηλαδή κι εμείς να αρχίσουμε να γράφουμε έτσι;Εμείς γράφουμε σύμφωνα με τα πλαίσια του βιβλίου.Εξετάσεις πάνω σ'αυτό δίνουμε.Κι επειδή αμφιβάλω για το αν έχεις ανοίξει ποτέ το βιβλίο της έκθεσης,άνοιξε το έτσι από περιέργεια και μόνο, στη σελ 166 και σελ 171 που μιλάει για τα άρθρα,και μετά μίλα.

Link to comment
Share on other sites

πλεγμα δεν νομιζω να βαλουν βαλανε περσι εξαλλου.μαλλον κανενα διαγραμμα και συνδιασμο ερωτησεων απο διαφορα κομματια του κεφαλαιου, παιζει βεβαια και η βιοσσυσωρευση αλλα μαλλον εχει λιγο λιγοτερες πιθανοτητες κατα τη γνωμη μου...;)
Link to comment
Share on other sites

παιδεια σχετικα με την εκθεση για το α' πληθυντικο ειναι πολυ σημαντικο οτι θελει να πει ο συγγραφεας οτι το προβλημα αφορα ολους μας. οποις το εγραψε θα ου δωσει μοναδες.

 

εγω τριτη δινω μαθηματικα γενικης και εχω να πω οτι το μαθημα ειναι γελιο, δεν επιτρεπετε να μην γραψεις καλα.

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

παιδεια σχετικα με την εκθεση για το α' πληθυντικο ειναι πολυ σημαντικο οτι θελει να πει ο συγγραφεας οτι το προβλημα αφορα ολους μας. οποις το εγραψε θα ου δωσει μοναδες.

 

εγω τριτη δινω μαθηματικα γενικης και εχω να πω οτι το μαθημα ειναι γελιο, δεν επιτρεπετε να μην γραψεις καλα.

 

το εγραψα αυτο που λες και αρκετα άλλα.μακαρι να παρουμε μονάδες.

μαθηματικά δεν έχω δόσει σημασία όλη χρονιά και το ψηλοσκέφτομαι. αλλά καλά θα γράψω, έκανα κάτι επαναλήψης και τα κατάφερνα καλά, μακάρι να γράψουν όλοι γιατί είναι ευκόλα και είναι κρίμα..

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη σιγουρια εχεις οτι θα γραψεις καλα διχως να εχεις κανει ουσιαστκη προσπαθεια...

 

stefanosx εγω εγραψα οτι ερεθιζει τον αναγνωστη με τον προβληματισμο.Δηλαδη το ιδιο πραγμα με αλλα λογια , οτι μας κανει να σκεφτουμε τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

εγω εγραψα εκθεση 670 λεξεις!:blink: :lol:

 

λετε να μου κοψουν?:worry:

 

κ ηταν η μονη εκθεση που εγραψα το 2007..:rolleyes: :D

 

στατιστικη τωρα,μην μπουνε τπτ πιθανοτητες 4ο τον ηπιαμε..:cry:

XLVI
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν ειναι ετσι αν μπουνε πιθανοτητες στο τεταρτο , καποιο απο ολα τα ερωτηματα θα ειναι βατο.Απο εδω , απο εκει , 3-4 μοναδες απο το τεταρτο μπορεις να τις πιασεις ακομα και εαν δεν εισαι πολυ καλος στις πιθανοτητες.

 

Εγω παντως θελω να μπει 4το θεμα Στατιστικη διοτι ειμαι καλος και πιστευω θα πιασω μοναδες , ισως και ολο αναλογα.Δεν θελω να το γρουσουζεψω βεβαια....

 

Δευτερο θεμα τι λετε ?Εγω πιστευω ειναι πιθανο να μπει κανα lim φετος καιρο εχει να πεσει.

Link to comment
Share on other sites

απ'το φροντιστηριο μου παντως μας ειπαν οτι φετος παιζει δυνατα να μπει 4 θεμα συνδυασμος 1και3 κεφαλαιο....

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

symfwnw apolyta, syndiasmos 1-3 sto 4o thema

3o thema statistiki

tha mou peis, meta 2o ti tha valoune? 1o? kana lim? h πλακα ειναι οτι εχω συνηθισει απο την κατευθυνσης τον L' Hospital και μου φαινονται δυσκολα τα ορια της γενικης! ΅ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεις χρηση του hospital και στα γενικης ?Αν και δεν ειναι μεσα στην υλη "καθε απαντηση τεκμηριωμενη ειναι αποδεκτη".

 

1-3 φετος ?Παλι πρωτο ?Αφου περισυ παλι πρωτο-δευτερο βαλανε , το ιδιο και το 2005 , φετος παλι 1 αλλα με τριτο ?

 

Μηπως τελικα βαλουνε καποιο ευκολο προβλημα πιθανοτητας στο δευτερο θεμα και βαλουνε τριτο θεμα Στατιστικη και τεταρτο 1-3 ?

Link to comment
Share on other sites

e nai an ta dw skoura me kana orio (omoi genito) tha anagkastw na kanw l'hospital... alla skepsou afto me thn tekmhriomenh apanthsh, an isxye ontws, den tha xreiazontousan oi odhgies stous kathigites pou diorthonoun ekthesi... telos pantwn...
Link to comment
Share on other sites

H εκθεση δεν ειναι επιστημονικο μαθημα οπου υπαρχουν πραξεις και στην ουσια μετραει το αποτελεσμα ομως φιλε.Στα μαθηματικα εαν καποιος βγαλει το σωστο αποτελεσμα με πραξη που το κανει αυτο , τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να χασεις ουτε 1 μοριο.

 

Εισαι τεχνολογικη/θετικη αρα εχεις ενα πλεονεκτημα και στην εμπειρια περι παραγωγων και εφαπτομενων κτλ κτλ...Στις πιθανοτητες/στατιστικη πιστευεις εισαι ενταξει ?Για μενα ενα σχετικα δυσκολο θεμα πιθανοτητων/στατιστικης ειναι πιο ευκολο απο ενα δυσκολο θεμα συναρτησεων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια ερώτηση στην Βιολογία!Help!

Αν έχουμε ενα διάγραμμα Αντισωμάτων-χρόνου και μας μιλάει για 2 άτομα που προσβάλονται απο ενα αντιγόνο, το Γιώργο και τη Μαρία πχ!

Στο Γιώργο τα αντισώματα αρχίζουν να αναπτύσσονται αμέσως, ενω στη Μαρία μετά απο 3 μέρες...

Εαν μας ρωτάει ποιοί μπορεί να είναι οι λόγοι που αναπτύχθηκαν αμέσως τα αντισώματα στο Γιώργο τι να γράψω??Οτι μπορεί να εχει ξαναμολυνθεί, οτι μπορεί να εχει εμβολιαστεί και τι άλλο??

Το οτι μπορεί να του χορηγήθηκε ορός στέκει??Θυμαμαι δεν το είχα γράψει στο διαγώνισμα και η καθηγήτρια μου είπε πως έπρεπε να το γράψω!!!

Link to comment
Share on other sites

η γενικη παιδεια γενικα μαρεσει πολυ, wesker, οποτε γενικα δεν εχω προβλημα. το κακο ειναι οτι παω αγχωμενος με την εννοια οτι πρεπει να γραψω οπωσδηποτε καλα... αλλα σε γενικες γραμμες ευχομαι να μην εχω προβλημα. η αληθεια ειναι οτι για καποιον που δεν εχει κανει 1ο κεφ. στην κατευθυνση, ειναι σιγουρα πιο δυσκολο. Η στατιστικη και οι πιθανοτητες ειναι καινουριες εννοιες οποτε δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ τεχνολογικοθετικης/θεωρητικης.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εμενα αυτο ειναι το αγχος μου.. το βαρος εαν θες που κουβαλαω , η αποστολη που πρεπει να πετυχω.Διοτι πρεπει να γραψω αυριο...Ειναι βλεπεις μαθημα βαρυτητας για μενα (5το πεδιο) και οποτε καταλαβαινεις...Εαν δεν ειχα αυτο το βαρος σιγουρα θα ημουν πολυ πιο χαλαρος αφου ενταξει και 1-2 βαθμους χαμηλοτερα να εγραφα δεν θα χαλουσε ο κοσμος για 100-200 μορια πχ..τωρα ομως ειναι αλλιως , πρεπει να γραψω.Θεωρια σιγουρα δεν προκειτε να χασω ουτε μια μοναδα , και το πρωτο θεμα κατα 99% θα το πιασω ολο.Εαν τωρα το τριτο θεμα ειναι σε στυλ περσινο η ειναι στατιστικη τοτε μαλλον θα το πιασω ολο και εαν τεταρτο θεμα ειναι πιθανοτητες Η στατιστικη τοτε παλι θα πιασω καποιες μοναδες (εαν ειναι στατιστικη ισως ολο).
Link to comment
Share on other sites

Ιasonas είναι σωστό να γράψεις ότι του χορηγήθηκε ορός αφού αποτελεί δράση ανάπτυξης αντισωμάτων και είναι της τάξης των igm ανο σoσφαιρινων. Aν ξέρει και κάποιος άλλος ας πει την γνώμη του.
Link to comment
Share on other sites

O enas exei 2ogenh anosobiologikh apokrish. g auto paragontai pio grhgora.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεις χρηση του hospital και στα γενικης ?Αν και δεν ειναι μεσα στην υλη "καθε απαντηση τεκμηριωμενη ειναι αποδεκτη".

 

Σύμφωνοι. Ας χρησιμοποιήσει κανόνες De l' Hospital, αν βεβαίως τους αποδείξει κάπου ^^. Εάν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε πράγματα κατεύθυνσης στα μαθηματικά γενικής θα είχαν σημαντικό πλεονέκτημα οι μαθητές της θετικής/τεχνολογικής αν σκεφτούμε αυτά τα επιπλέον "κόλπα" που μπορούμε να κάνουμε. π.χ. ποιος δεν θα προτιμούσε να μπορεί να βάλει τον τύπο εφαπτομένης της κατεύθυνσης να τελειώνει, λίγο, νωρίτερα και ευκολότερα δεδομένου ότι η εμπειρία του με αυτόν είναι μεγαλύτερη από την εμπειρία στον y=λx+β.

 

Εγώ λέω φέτος θα βάλουν 4ο μαθ. γεν. να δίνουν πολύγωνο σχετικών/απόλυτων συχνοτήτων και θα ζητούν πίνακα/διάγραμμα/και κάτι με πιθανότητες. Και όρια/παράγωγοι να μπούνε 2ο για να μην υπάρχει περίπτωση αδικίας της θεωρητικής.

 

Καλή μας τύχη. 19 ωρίτσες απομένουν..

 

Edit: Ό,τι δεν υπάρχει στο βιβλίο θέλει απόδειξη. Αυτό συμβαίνει και στην κατεύθυνση όπου για να χρησιμοποιήσουμε το "θαυματουργό" z = z (συζυγής) <=> z E R πρέπει να το αποδείξουμε αλλιώς θα χάσουμε κάποια μόρια ή ακόμα και όλο το ερώτημα αν πέσουμε σε ανάποδο διορθωτή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σχεδον μαθει ολες τις αποδειξεις του πρωτου κεφαλαιου (αυτες με τα lim και h) και παω για δευτερο κεφαλαιο τωρα οπου εχει κυριως θεωρια παρα αποδειξεις.

Τριτο κεφαλαιο τις αποδειξεις τις ξερω και ευχομαι να πεσουν.Αυριο ειναι η μεγαλη μερα..

Link to comment
Share on other sites

symfwnw apolyta, syndiasmos 1-3 sto 4o thema

3o thema statistiki

tha mou peis, meta 2o ti tha valoune? 1o? kana lim? h πλακα ειναι οτι εχω συνηθισει απο την κατευθυνσης τον L' Hospital και μου φαινονται δυσκολα τα ορια της γενικης! ΅ΕΛΕΟΣ!

Οι καθηγητές, μου λένε πως αν χρησιμοποιήσω L' hospital ενδεχωμένος θα μου κόψουν μονάδες [ανάλογα σε τι καθηγητή θα πέσει το γραπτό] και γι' αυτο καλύτερα να τον αποφεύγουμε. Πιστεύω πως τον L' hospital θα έπρεπε να τον είχαν και στο βιβλίο της γενικής παιδείας, άλλωστε δεν είναι φόρτωμα ύλης για τους μαθητές, αντιθέτως βοηθάει!

 

Πάντως κι εγώ δυσκολεύομαι σε κάποια όρια στη γενική λόγο του ότι έχω συνηθίσει να τα λύνω με l'hospital στην κατεύθυνση :p :( Το καλύτερο είναι να τα λύνουμε με l'hospital στο πρόχειρο και ύστερα να προσπαθούμε με παραγοντοποιήσεις/horner/ ή συζυγείς παράσταση να βγάζουμε το ίδιο αποτέλεσμα. :)

 

Αλήθεια, τι είναι καλύτερο σε περίπτωσει που κολλήσουμε σε κάποιο όριο:

1. Να κάνουμε De l'hospital εμφανώς στο κανονικό μέρος του τετραδίου και να καταλήξουμε στο αποτέλεσμα.

ή

2. Αφού δείξουμε ότι το όριο είναι απροσδιόριστο, να πετάξουμε ένα ''='' με το σωστό αποτέλεσμα που θα το έχουμε βρει με l'hospital στο πρόχειρο; :ninja:

 

Ελπίζω να μην πέσει κανένας συνδιασμός στατιστικής με πιθανότητες στο 4ο :(

 

Καλή μας επιτυχία αύριο!!!

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...