Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην περίληψη έγραψα γύρω στις 125 λέξεις αλλά ήταν μεγάλο το κείμενο

δεν νομίζω να το πολύ προσέξουν γιατί όλοι πάνω κάτω τόσο έγραψαν

γιατί το κείμενο εμπεριείχε πολλά και σύνθετα νοήματα τα οποία ήταν

βασικά.

 

Οι 125 λέξεις είναι πάρα πολλές σε περίληψη που σου δίνουν όριο 80-100!Σόρρυ που στο λέω αλλά σίγουρα θα το προσέξουν..Το κείμενο μπορεί να ήταν μεγάλο αλλά έλεγε συνέχεια τα ίδια πράγματα,δεν είχε πολλά βασικά.Οι περισσότεροι συμμαθητές μου εγράψαν γύρω στις 90 λέξεις.Εγώ έγραψα 103!

 

Απ'ότι διάβασα πολλοί λένε ότι δεν έγραψαν αφορμή.Όπως είπε και ο manos the greek η αφορμή είναι απαραίτητη σ'ένα άρθρο.Το επικαιρο γεγονός που θα αναφέρεις μπορεί να είναι και φανταστικό.Δεν είναι απαραίτητο να έχει συμβεί στην πραγματικότητα.

 

Και το άλλο που λέτε για επιπλέον λέξεις στην έκθεση,εγώ τόσα χρόνια μαθαίνω από του καθηγητές ότι οι επιπλέον λέξεις δεν παίρνουν αρνητική βαθμολογία.Μόνο οι πολύ λιγότερες.Εγώ έγραψα 3 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

paidia sto deutero meros eprepe na grapsoume gia tin paideia genikotera i mono gia to sxoleio?Epeidi eida ena frontisti stin tv pou elege pws ennoouse mono to sxoleio alliws tha egrafe agwgi tou atomou,aplws to thelma eixe asafeia. Egw stin epitagi ebala anagi giati tairiaze me to tis epoxis mas.Skeftika na balw prostagi alla de nomizw pws to ifos allazei kai poli me tin allagi mono tis prothesis etsi den einai?

 

Κι εγώ άκουσα από καθηγητές πως επειδή το θέμα είχε ασάφεις έπρεπε να αναπτύξουμε για την καλλιέργεια της παιδείας από το σχολείο,την οικογένεια,τα ΜΜΕ και τους πνευματικούς ανθρώπους.Εγώ προσωπικά τα ανέπτυξα όλα αυτά..

 

Στην επιταγή η προτεινόμενη από τους καθηγητές απάντηση είναι ανάγκη.Εγώ έβαλα αναγκαιότητα,που είναι ακριβώς το ίδιο.1:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανεφερα για την παιδεια κυριως..στο τι συμβαλει δηλαδη στην αναπτυξη της κοινωνικοτητας , στην αναπτυξη αισθηματος ευθηνης , αλτρουισμου , αισθηματος βοηθειας , εκπαιδευσης , δεν ανεφερα γενικα για την παιδεια πανω και σε αλλα θεματα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι είναι αυτά που γράψατε.....

Δεν είναι φυσιολογικό για 18χρονο να γράφει σε τόσο λόγιο ύφος. Πιο σύνθετα και απο το κείμενο που μας έδωσαν γράψατε.

Περίληψη είναι μέγα σφάλμα να ξεφύγεις γιατί είναι ΠΕΡΙΛΗΨΗ.

 

Κοιτάμε επόμενο μάθημα.......

 

Βιολογία τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ!ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΗΚΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!ΑΡΑ , ΠΑΝΕ 25 ΜΟΝΑΔΕΣ!ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΣΚΙΣΑΤΕ..

γιατι πανε 25 μοναδες?????:confused:

και γω εκει επικεντρωθηκα.....λαθος ειναι?:confused:

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Εμένα τα θέματα μου φάνηκαν εύκολα,οι ασκήσεις γελοίες κι έκθεση φαινομενικά εύκολη... η περίληψη μου βγήκε 83 λέξεις κι η έκθεση...ταρατατζουμ-ταρατατζουμ: 6 6 6 :devil: (έχω κάνει συμφωνία με τον οξαποδω! :lol: ) ...όταν το κατάλαβα ψόφησα στα γέλια! Γενικώς πάντως έιμαι πάρα πολυ ευχαριστημένη για το πνευματικό μου παιδί:D ,αν και ξέρω οτί είναι πολυ πιθανό να μου ρθει ένα 9ράκι περιποιημένο από ζαβό βαθμολογητή! anyway,εδώ θα μαστε και θα δούμε!:cool: Τώρα κοιτάμε τα υπόλοιπα...τώρα εγώ που δεν έχω βγάλει τη βιολογία ούτε μία φορά,ούτε τη γενικής,ούτε την κατευθυνσης ν ανησυχήσω???? μπα ε?

 

Υ.Γ: στην ασκηση με το α΄πληθυντικό έγραψα αμεσότητα,οτί ο συγγραφέας δεν αποποιείται τις ευθύνες των προβλημάτων που προβάλει,εντάσεται στο σύνολο,κουτουλου,αλλά δεν έγραψα καθολικότητα:cry: :cry: .....λέτε να μου κόψουν πολύ και να μου χαλάσουν το 20???(σε καλό μας,γελάσαμε παλι...:chair: )

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην περίληψη έγραψα 106 λέξεις. Οι 125 είναι πάρα πολλές. Πιστεύω θα σου κόψουν 1 μόριο. Στο δεύτερο μέρος ξεχώρισα τους φορείς διαπαιδαγώγησης και έγραψα ξεχωριστά για οικογένεια, σχολείο και ΜΜΕ. Μέχρι την Πέμπτη θα πήξουμε στα ΜΑθηματικά τώρα...
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εγραψα ξεχωριστα για ΜΜΕ κτλ , νομιζα αφορουσε την παιδεια αυτη καθ' αυτην , αλλα δεν μιλουσα και μονο για το σχολειο πχ δεν ελεγα "το εκπαιδευτικο συστημα συμβαλει σε αυτο" εθιξα πραγματα στην συμβολη της παιδειας στους τομεις της ανθρωπιας , της κοινωνικοποιησης , του αισθηματος ευθηνης , της αναπτυξης θελησης για βοηθεια και αναπτυξη αισθηματος συμπονοιας.Θα με κοψουν λετε εφοσον ανεφερα διαφορες εννοιες αλλα δεν ειπα πχ περι κοινωνικοποιησης απο οικογενεια ?Λεξεις γυρω στις 650-670.
Link to comment
Share on other sites

den pate kala oi perissoteroi..o enas leei gia ti lexi altruismos, o allos oti sigura to arthro prepei na ehei aformi k oi misoi grapsate gia ton tilemarathwnio, to mono syghrono gegonos pu xerete..ehete anoixei pote sas efimerida na deite oti den ehun ola ta arthra aformi k oti o kathenas grafei tin apopsi tu ypostirizodas tin me epiheirimata DIKA TU k opote einai to arthro artia grammeno i mono xestravwneste stin tileorasi, se olus tus ypokrites (k mi) filanthrwpus pu mono me hrimata katharizun k fainodai sybonetikoi?? apolytes apospeis gia tin ekthesi, idees pu ypakuun sta tyflosurtia,diagrammata klisedakia tvn frodistiriwn. k fysika me auto den ennow oti egw to paizw yperanw, k egw ekana frodistirio, ma panw apola einai i logiki tu kathenos pu metraei, giati i ekthesi einai atomiki, ohi syllogiki(tu frodistiriu). psahteite loipon mipws den grapsate kamia piasariki lexi,mipws den grapsate ta idia me ton symmathiti sas, mipws xehasate kamia idea apo to diagramma tu frosistiriu, mipws den grapsate gia ton tilemarathwnio,giati alliws tha hasete moria..stenomyaloi
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με την βιολογία (4η εφ' όλης της ύλης επανάληψη)

και είπα να μπω λίγο,

 

διαβάστε ασκήσεις βιοσυσσώρευσης και παραγωγικότητας

βάζουν πολύ όπως και με διαγράμματα με συγκέντρωση

αντιγόνου ή αντισώματος.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

:D :)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε ο αλτρουισμος ειναι βασικη εννοια που αφορα την κοινωνια τον ανθρωπο την ανθρωπια κτλ κτλ....Τι σε κοφτει εσενα?Γουσταρα και το εγραψα.Δεν εχω μπει στο τρυπακι των φροντιστηριων φετος ξαναδινω περισυ χωρις φροντιστηρια εκθεση εγραψα 14.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε ο αλτρουισμος ειναι βασικη εννοια που αφορα την κοινωνια τον ανθρωπο την ανθρωπια κτλ κτλ....Τι σε κοφτει εσενα?Γουσταρα και το εγραψα.Δεν εχω μπει στο τρυπακι των φροντιστηριων φετος ξαναδινω περισυ χωρις φροντιστηρια εκθεση εγραψα 14.

 

Πόσα μόρια έβγαλες πέρυσι?Πόσα θέλεις να βγάλεις φετος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ξεκολληστε απο την εκθεση. Παει. Μας τελειωσε.

Μονο κακο κανετε και αγχωνεστε επιπλεον.

 

Παμε παρακατω. Ας αρχισουμε να συζηταμε για Βιολογια (αυτο δινω), Μαθηματικα κλπ...

 

Στην βιολογια τι πιστευετε θα πεσει 4ο; Πλεγμα; Ακσηση βιοσυσσωρευσης; Αντιγονο-Αντισωμα διαγραμμα;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε όποιον δίνει μαθηματικά γενικής, είναι πολύ εύκολα και γενικά προσφέρονται για μόρια. Ειδικά αν είναι τεχνολογική ή θετική ;)
Link to comment
Share on other sites

den pate kala oi perissoteroi..o enas leei gia ti lexi altruismos, o allos oti sigura to arthro prepei na ehei aformi k oi misoi grapsate gia ton tilemarathwnio, to mono syghrono gegonos pu xerete..ehete anoixei pote sas efimerida na deite oti den ehun ola ta arthra aformi k oti o kathenas grafei tin apopsi tu ypostirizodas tin me epiheirimata DIKA TU k opote einai to arthro artia grammeno i mono xestravwneste stin tileorasi, se olus tus ypokrites (k mi) filanthrwpus pu mono me hrimata katharizun k fainodai sybonetikoi?? apolytes apospeis gia tin ekthesi, idees pu ypakuun sta tyflosurtia,diagrammata klisedakia tvn frodistiriwn. k fysika me auto den ennow oti egw to paizw yperanw, k egw ekana frodistirio, ma panw apola einai i logiki tu kathenos pu metraei, giati i ekthesi einai atomiki, ohi syllogiki(tu frodistiriu). psahteite loipon mipws den grapsate kamia piasariki lexi,mipws den grapsate ta idia me ton symmathiti sas, mipws xehasate kamia idea apo to diagramma tu frosistiriu, mipws den grapsate gia ton tilemarathwnio,giati alliws tha hasete moria..stenomyaloi

SOSTI!

K egw mazi su! ;)

Link to comment
Share on other sites

greek_aeras εγω που θελω να γραψω καλα και επειδη εχω την επιθυμια να το κανω μα πανω απο ολα λογο αναγκης , αφου τα ΜΑΘ ειναι βαρυτητας , και ειμαι θεωριτικη τι να κανω ?Ελπιζω να ειναι βατα την Τριτη..Δεν λεω να ειναι της πλακας απλα να ειναι μετρια δηλαδη ενα 15 να ειναι δυνατον να το πιασει κανεις διχως να πρεπει να εχει την εμπειρια Θετικης/τεχνολογικης..
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...