Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

'Εκανα χοντρή μaλaκια:άφησα τον τίτλο του άρθρου για το τέλος και τον ξέχασα...Κατά τ' άλλα οι "τεχνικής",ειδικά με την αυθεντία,ήταν της πλάκας

 

Ωραία σήμερα, χάρηκα,ξεκινήσαμε καλά. Την ίδια πατατα έκανα και γω, αφησα τον τίτλο για το τέλος και ξέχασα να γράψω μετά. καλά μας έλεγε ο καθηγητής να γράφουμε για τίτλο στην αρχή "δεν ξεχνώ τίτλο" και μετα αφου θα το βλέπαμε θα γράφαμε κανονικό τίτλο..

πόσο να κόψουν σε αυτή την περίπτωση?

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έβαλα τίτλο Μηνύματα Ανθρωπιας!:worry: Καλό ειναι?

Καλά οι ασκήσεις ήταν δωράκια πραγματικά!!!Η θεωρία της έκθεσης πιστεύω πως έχει δυσκολέψει λόγω της τελειομανίας των φροντιστηρίων να τα κάνουν ολα για να είναι μέσα οτι και να πέσει... Παρατηρώ όμως οτι μπαίνουν απλές ασκήσεις παντα... Εμείς είχαμε κάνει πολλούς συνδυασμούς... ότι θες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τιτλο εβαλα "Ανθρωπισμος , το λυκνο της ανθρωπιας" και στο τελος εκλεισα με το εξης : "Συντακτης" μια σειρα κενο , "για την σχολικη εφημεριδα".

 

Και εγω χοντρικα γυρω στις 650-700 εγραψα.Ε ποσο να κοψουν μωρε σιγα , τι ειναι μιση σελιδα πραπανω αμα ο αλλος εχει να δει αλλα 50 γραπτα στην εκθεση στην δικη μου θα κατσει να μετραει 1-1 τα γραμματα ?Εξαλου στην ουσια το 1/4 απο οσα γραφουμε ειναι λεξεις του στυλ : "ο , και , αν , ή , οπως" δηλαδη ελεος..

 

Στο θεμα με τον σχολιασμο των 2 σειρων τι γραψατε ?

 

Παντως οντως οι ασκησεις ηταν αρκετα ευκολες νομιζω, ηταν , οσο αναφορα τις ασκησεις το ευκολοτερο διαγωνισμα πανελλαδικων στην Εκθεση.Το θεμα εκθεσης αυτο καθ' αυτο αν και ΠΟΛΥ ωραιο , ηταν καπως "φλου" με την λογικη οτι ειχε τοσα να πεις που αναγκαστικα θα επρεπε να εστιασεις σε εναν τομεα και να γραψεις για αυτον 3-4 διαφορετικα πραγματα , και οσο αναφορα το θεμα της παιδειας που ελεγε το ιδιο.Ειμαι ευχαριστημενος παντως , απο οτι μου ειπαν και οι καθηγητες μου πρεπει να τα πηγα πολυ καλα.

 

Μαθηματικα Γενικης , το μαθημα το οποιο για εμενα ειναι ο βραχος.Εαν τον περασω , κατα 90% εχω περασει.Θελω να γραψω τουλαχιστον ενα 15.Ξερω οτι ισως για μερικους ακουγεται γελοιο μα ειμαι θεωριτικη και επισης δεν εχω την εμπειρια των μαθηματικων κατ/νσης.Μετα ΑΟΘ πιστευω ενα 18αρακι το κατεχω.

Link to comment
Share on other sites

Οπως κ οι υπολοιποι, και εγω μολις βγηκα απο την αιθουσα ημουν τουλαχιστον ικανοποιημενος. Απο λεξεις εγραψα γυρω στις 600. Μια χαρα δηλαδη. Θελω να ρωτησω ομως κατι:

 

Αν στο τελος δεν εχω γραψει σημειωμα (πχ. για την σχολικη εφημεριδα κλπ), θα μου κοψουν; Πολλα;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως κ οι υπολοιποι, και εγω μολις βγηκα απο την αιθουσα ημουν τουλαχιστον ικανοποιημενος. Απο λεξεις εγραψα γυρω στις 600. Μια χαρα δηλαδη. Θελω να ρωτησω ομως κατι:

 

Αν στο τελος δεν εχω γραψει σημειωμα (πχ. για την σχολικη εφημεριδα κλπ), θα μου κοψουν; Πολλα;

Ουτε εγω εχω γράψει!!Δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ!ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΗΚΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!ΑΡΑ , ΠΑΝΕ 25 ΜΟΝΑΔΕΣ!ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΣΚΙΣΑΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς γράψαμε αρκετοί πολλά.

iakinthi και εγώ έγραψα πολλά για τον ανθρωπισμό και μετά ήθελα να ισορροπώ για την παιδεία.

Ούτε εγώ έβαλα στο τέλος για την εφημερίδα και τέτοια.Αφού για στην εφημερίδα μου το γράφω.Έχετε δεί ποτέ σε πολιτική-αθλητική εφημερίδα να λέει κάποιος αρθρογράφος πχ για το Βήμα.

Τίτλο έβαλα πολύ μεγάλο και πρέπει να είναι χάλια.

Αμάν αυτές οι λέξεις. Ας είναι και 800 ας πάρω και 0.:(

Έκθεση ήταν τι ήθελαν;

ΑΟΔΕ θα γράψω λίγα να ευχαριστηθούν.:p

 

Οι ¨Ενωση Φροντιστών κατηγόρησε για δύσκολο θέμα.Πολλές ασάφεις λέει είχε.

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω σε ένα forum είναι 80 λέξεις. Με δουλεύουν; :angry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειτε να παρεις 0 για 800 λεξεις..Ποσες σελιδες εγραψες ?4?Εαν η εκθεση σου ειναι καλη , δεν θα χασεις πολυ.Το πλεονασμα σπανια κρινεται σοβαρο λαθος εφοσον λες ουσιαστικα πραγματα και οχι το ιδιο πραγμα με 15 λεξεις.Και εγω γυρω στις 650-700 εγραψα.Περιπου 2.8 σελιδες εαν με καταλαβαινεις.

 

Οσο αναφορα το οτι εβαλα Συντακτης και "για την σχολικη εφημεριδα" ειναι επειδη καποιες φορες σε αρθρα βλεπουμε το ονομα του συντακτη ενω το "για την σχολικη εφημεριδα" ειναι διευκρινηση.Οποιος δεν το εγραψε δεν χανει τιποτα , απλα ηθελα απολυτη ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,πάει η έκθεση,πιστεύω πως πρέπει να συγκεντρωθούμε στο επόμενο μάθημα και μόνο σε αυτό.Οι υπολογισμοί κατά την άποψη μου,δεν πρέπει να γίνονται αμέσως μετά.Κοιτάμε το επόμενο μάθημα,και συνεχίζουμε με δύναμη.

 

Ειδικά για την Έκθεση,να ξέρετε πως δεν ξέρετε σε ποιον βαθμολογητή θα πέσετε.

 

Συνέχιζουμε δυναμικά,καλή μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σήμερα, χάρηκα,ξεκινήσαμε καλά. Την ίδια πατατα έκανα και γω, αφησα τον τίτλο για το τέλος και ξέχασα να γράψω μετά. καλά μας έλεγε ο καθηγητής να γράφουμε για τίτλο στην αρχή "δεν ξεχνώ τίτλο" και μετα αφου θα το βλέπαμε θα γράφαμε κανονικό τίτλο..

πόσο να κόψουν σε αυτή την περίπτωση?

 

Φίλε μου μια φιλόλογος στην τηλεόραση είπε 2,5/100,ήτοι μισή μονάδα στα 20...Μικρή η ζημιά

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια απογοητευτηκα... ολες οι προσπαθεις μεσα στη χρονια πηγαν χαμενες, ειχα γραψει ακομα και 18+ σε διαγωνισμα και ολα αυτα για το τιποτα.

 

το κειμενο εν ολιγοις μου φανηκε ΑΠΑΙΣΙΟ, ΑΣΑΦΕΣ και ΠΑΙΔΙΚΟ! "ο ανθρωπος να γινει ανθρωπινος" και σχετικες παπαρολογιες. τη δευτερη παραγραφο δε, αυτη για την αναγεννηση, ουτε που καταλαβα που κωλουσε και δεν την περιελαβα στην περιληψη (βλακεια, ξερω...)

 

οι θεωρητικες ηταν γενικα ΧΑΖΕΣ. ΤΖΑΜΠΑ διαβασμα ολη τη χρονια τροπους πειθους και συλλογιστικες πορειες...

 

οσο για την εκθεση, ΑΜΦΙΒΑΛΩ αν οι μισοι καταλαβαν το θεμα, το οποιο ηταν και λιγο ηλιθιο. δηλαδη ΓΙΑΤΙ πρεπει να στηριζουμε τετοιες προσπαθειες? ειναι κατι το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, ουτε που το σκεφτηκα ποτε γιατι να ειμαι φιλανθρωπος και να βοηθαω τους φτωχουληδες!

(μερικοι γραψαν ολοκληρη εκθεση για τον τηλεμαραθωνιο του mega!)

 

γενικα, περιμενω γυρω στο 15-16, αλλα επειδη πολλα εχουν ακουσει τα αυτια μου, και 10 να παρω δε θα μου φανει περιεργο!

Link to comment
Share on other sites

μερικοι γραψαν ολοκληρη εκθεση για τον τηλεμαραθωνιο του mega!

 

Γενικά έγραψα αρκετά καλά. Οι ερωτήσεις μου φάνηκαν εύκολες και από την συζήτηση που είχα με καθηγητές, τις έκανα σωστές.

Όσον αφορά την έκθεση, άκουσα αρκετούς να λένε ότι ως άρθρο, σε ένα μέρος της έκθεσης αναφέρθηκαν σε επίκαιρο γεγονός (και σε ποσοστό 90% όλοι είπαν για τον τηλεμαραθώνιο :P). Εγώ που δεν έκανα κάποια αναφορά σε επίκαιρο γεγονός, λέτε να κοπεί τπτ και αν ναι πόσο λέτε εσείς/καθηγητές σας; Κατά τα άλλα στην έκθεση είμουν μέσα στα 2 ζητούμενα, με πλούσιο λεξιλόγιο και όλα ok.

 

Καλή μας επιτυχία στο επόμενο όποιο και να είναι.

Link to comment
Share on other sites

λογικα εμεις δεν επρεπε να ξερουμε για τον τηλεμαραθωνιο γιατι ειχαμε διαβασμα και δεν καθομασταν με τις ωρες στην τηλεοραση!!! αλλα, τελος παντων... βλακεια μεγαλη ηταν η εκθεση... τοσα θεματα και βαλαν αυτη τη χαζομαρα.

 

(ουτε εγω εγραψα για επικαιρο γεγονος, γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τετοια επικαιρα γεγονοτα. ολα ειναι επιφανειακα, στην ουσια κανενας δε νοιαζεται για τον διπλανο του, ουτε η παιδεια προσφερει σε τιποτα, αλλα επρεπε να πουμε παλι ψεματα...)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ικανοποιημένος σήμερα, καταπληκτικό θέμα

έκθεσης έγραψα 6 παραγράφους συνολικά πρόλογος

επίλογος και 2 για κάθε ερώτημα.

Αφορμή για τον τηλεμαραθώνιο του MEGA.

 

Στο πρώτο ερώτημα έγραψα για το ότι βοηθούν σημαντικά

κοινωνικές ομάδες που το έχουν ανάγκη και ότι κινητοποιούν

το κοινωνικό σύνολο και εγκαθιδρύει σε αυτούς την ανθρωπιστική

συνείδηση.

 

Και στο δεύτερο, έγραψα ότι μέσω της ανθρωπιστικής παιδείας

ευαισθητοποιούνται τα άτομα, όπως επίσης ότι σε αυτή την

εύπλαστη ηλικία καλλιεργούν στους νέους το αίσθημα της προσφορά

και κάνουν κτήμα τους το ανθρωπιστικό όραμα το οποίο παραμένει

καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του και είναι δυνατόν να το μεταδώσουν

και να το μεταλαμπαδεύσουν στους υπόλοιπους.

 

Γύρω στις 650 λέξεις έγραψα όπως και το παιδί πιο πάνω.

Και τώρα κωλοφαρδία μου λέει η εξετάστρια για το που τελειώνω

και της λέω στο στο τέλος της σελίδας όμως βλέπει την παραπομπή

και της λέω μισό να την σβήσω και να την γράψω πιο πάνω και τότε

θυμάμαι ότι είναι άρθρο και βάζω τίτλο:

 

''ο ανθρωπισμός ενισχύεται με εκδηλώσεις και από τους νέους μέσω της παιδείας''

 

 

Οι λέξεις ήταν γελοίες! Πάντα ψάχνουμε το νόημα τους στο κείμενο

και πράττουμε ανάλογα.

 

Χάρισμα τα 5 μόρια στην άσκηση με το που υπάρχει επίκλησης στην

αυθεντία.

 

Στην περίληψη έγραψα γύρω στις 125 λέξεις αλλά ήταν μεγάλο το κείμενο

δεν νομίζω να το πολύ προσέξουν γιατί όλοι πάνω κάτω τόσο έγραψαν

γιατί το κείμενο εμπεριείχε πολλά και σύνθετα νοήματα τα οποία ήταν

βασικά.

 

Εκτιμώ ότι έχω γράψει από 15-17 έτσι μου είπε και αυτός που μου κάνει

έκθεση τώρα θα δούμε. Η έκθεση είναι πολύ περίεργο μάθημα και απρόβλεπτο

όσο αφορά την βαθμολογία.

 

Καλή επιτυχία και συνέχεια σε όλους!

ΠΡΕΠΕΙ να πάμε καλά και να σκίσουμε το χρωστάμε στους ευατούς

μας για τον κόπο και τον μόχθο μας.

 

Τώρα κλείστε τα όλα και διαβάστε τα επιλογής!

Όσοι δίνουν βιολογία επανάληψη θεωρία και ασκήσεις

βιοσυσσώρευσης και παραγωγικότητας κυρίως.

:)

 

EDIT: Εννοείτε ότι χρειάζεται η μνεία επίκαιρου γεγονότος γιατί είναι άρθρο στο πρόλογο

πρέπει να δωθεί αίτιο, θέμα, θέση.

Επιβολή δεν ξέρω να είναι απόλυτα σωστό έγω έβαλα προσταγή.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Εγω προλογο εγραψα το εξης : Ζουμε στην εποχη στην οποια εχουν συντελεστη οι μεγαλυτερες και πιο σημαντικες οικονομικες , γεωπολιτικες , τεχνολογικες μεταβολες , τον 21ο αιωνα , που ομως οσο αναφορα την κοινωνια και την ανθρωπινη συμπεριφορα η εξελιξη δεν ηταν αναλογη με τους υπολοιπους τομεις.

 

Κατι τετοιο εγραψα πανω κατω , καπως πιο επισημα βεβαια.Τιτλο εβαλα τον εξης

 

"Ανθρωπισμος , το λυκνο του ανθρωπινου βιου"

 

Επισης και ευτηχως που ειμαι θεωριτικος , στην ερωτηση Β1 σχολιασμος παραγραφου εγραψα το εξης εκτος αλλων οτι "οι αρχαιοι οριζαν τον ανθρωπο ως "πολιτικο ζωο" αφου ο ανθρωπος εχει αναγκη την κοινωνια οσο τον αερα που αναπνεει" και μετα εβαλα και κατι αλλα ωραια και παρατηρησα οτι σε καποιες απαντησεις φροντιστηριων υπηρχε η εξης φραση "Ο αριστοτελης ειπε οτι ο ανθρωπος ειναι φυση πολιτικο ζωο" ζητωωω!

 

Εγω φιλε περιληψη εγραψα γυρω στις 110 λεξεις..στον σχολιασμο 75-85 εκει μεσα.

 

Πιστευω οτι δωρο ηταν επισης και η ασκηση που αφορα την χρηση α πληθυντικου.Εαν καποιος εγραψε οτι προσφερει αμεσοτητα , ζωντανια και οικιο υφος νομιζω την εχει πιασει ολην.Εγω εγραψα επισης οτι αυτο γινεται εξαιτιας του οτι ο συγραφεας ειναι ενας απο εμας και οτι λεει το λεει και παλι για εμας , δηλαδη οτι και συμετεχει στην ολη υποθεση και το λεει στον ιδιο του τον εαυτο και σε εμας.

Link to comment
Share on other sites

manos ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΥΝΩΝΥΜΟ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΓΗ /ΔΙΑΤΑΓΗ!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ Η ΠΡΟΣΤΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΦΟΣ ΠΙΟ ΟΙΚΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟ!

ΤΑ ΠΗΓΕΣ ΑΨΟΓΑ ΠΑΝΤΩΣ , ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!

ΕΓΩ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ!ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΑΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 5-6 ΠΕΡΙΜΕΝΩ!

 

 

 

Σχετικά με τον τίτλο , δεν πιστεύω να δίνεται μεγάλη έμφαση στην ευστοχία του.Πιστεύω πως απλά "μετράει" η ύπαρξη του!Κι αυτό για να δούνε πως καταλάβαμε τον επικοινωνιακό πλαίσιο μέσα στο οποίο εντάσσεται το κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προλογο εγραψα το εξης : Ζουμε στην εποχη στην οποια εχουν συντελεστη οι μεγαλυτερες και πιο σημαντικες οικονομικες , γεωπολιτικες , τεχνολογικες μεταβολες , τον 21ο αιωνα , που ομως οσο αναφορα την κοινωνια και την ανθρωπινη συμπεριφορα η εξελιξη δεν ηταν αναλογη με τους υπολοιπους τομεις.

 

Κατι τετοιο εγραψα πανω κατω , καπως πιο επισημα βεβαια.Τιτλο εβαλα τον εξης

 

"Ανθρωπισμος , το λυκνο του ανθρωπινου βιου"

 

Επισης και ευτηχως που ειμαι θεωριτικος , στην ερωτηση Β1 σχολιασμος παραγραφου εγραψα το εξης εκτος αλλων οτι "οι αρχαιοι οριζαν τον ανθρωπο ως "πολιτικο ζωο" αφου ο ανθρωπος εχει αναγκη την κοινωνια οσο τον αερα που αναπνεει" και μετα εβαλα και κατι αλλα ωραια και παρατηρησα οτι σε καποιες απαντησεις φροντιστηριων υπηρχε η εξης φραση "Ο αριστοτελης ειπε οτι ο ανθρωπος ειναι φυση πολιτικο ζωο" ζητωωω!

 

Εγω φιλε περιληψη εγραψα γυρω στις 110 λεξεις..στον σχολιασμο 75-85 εκει μεσα.

 

Πιστευω οτι δωρο ηταν επισης και η ασκηση που αφορα την χρηση α πληθυντικου.Εαν καποιος εγραψε οτι προσφερει αμεσοτητα , ζωντανια και οικιο υφος νομιζω την εχει πιασει ολην.Εγω εγραψα επισης οτι αυτο γινεται εξαιτιας του οτι ο συγραφεας ειναι ενας απο εμας και οτι λεει το λεει και παλι για εμας , δηλαδη οτι και συμετεχει στην ολη υποθεση και το λεει στον ιδιο του τον εαυτο και σε εμας.

 

 

 

χχιχιχ, παραδεξου οτι το θεμα ηταν "αδικο" και ευνοουσε τους θεωρητικους. (πολυ το ειπανε). μια φιλη μου στο Β1 εγραφε κατι για θεους και θηρια του αριστοτελη! :mad:

επισης εγω στο α πληθυντικο δεν εγραψα για την αμεσοτητα... ανεφερα το δευτερο απο αυτο που ειπες. μου φαινοτανε οτι επρεπε να το γραψω αλλα ερχοταν σε αντιθεση με την λεξιλογικη ερωτηση που ελεγε οτι το υφος ειναι επισημο.

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να πω μεγαλα λογια , στην Εκθεση απο νεαρος ακομα ειχα καποια κλιση , εγραφα καλα οταν ηθελα να το κανω.Ευελπιστω οτι το ιδιο εχει συμβει και ΤΩΡΑ με βαση μαλιστα την ομολογια μου στις 2 φιλολογους μου...

 

Το θεμα , κοιτα , ηταν καλο ας μην λεμε ανοησιες.Ηταν καταληλο θεμα , αναλαφρο οπου μπορουσες να πεις πολλα πραγματα περι αλτρουισμου , περι αλλυλεγκυης , περι αδελφοσυνης , περι συμπονοιας , περι αισθηματος ευθηνης κτλ κτλ κτλ...ειδικα ο αλτρουισμος ηταν ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟΣ ορος που επρεπε καπου να υπαρχει ΚΑΙ μεσα στην εκθεση ΚΑΙ στην περιληψη ΚΑΙ στην ασκηση με τον σχολιασμο διοτι ειναι η λεξη που περιγραφει στην ουσια την κοινωνικοτητα του ατομου.

 

Στο μονο που ευνοουσε κατα καποιον τροπο την θεωριτικη ηταν στο οτι ειναι φυσιολογικο να μπορεσουμε να συνδυασουμε φιλοσοφικο λογο με ερωτησεις-απαντησεις.Οπως εκανε η φιλη σου , οπως εκανα εγω , οπως δωθηκε η απαντηση απο καποιο φροντιστηριο.Κατα τα αλλα ηταν ιδιο για ολους...

 

Εαν δεν εγραψες καλα μην ανυσηχεις , ειδικα εαν εισαι 5το πεδιο μαλλον δεν θα επρεπε και να σε καει τοσο αφου μπορεις ΑΝΕΤΑ να τσονταρεις στα μαθηματικα γενικης και το ΑΟΘ που το ΑΟΘ αποτελει ενα βατο μαθημα οπου εαν εχεις ενα αρκετα καλο πεδιο γνωσης γραφεις ανετα ενα 18αρακι.

 

Επρεπε να γραψεις παντως και την αμεσοτητα , εγω εγραψα επισης οτι η χρηση του α πληθυντικου ερεθιζει τον αναγνωστη να σκεφτει τους προβληματισμους.Δεν νομιζω ομως εφοσον εγραψες ζωντανια-οικιο υφος να χασεις πανω απο 1-1.5 μοριο.

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να πω μεγαλα λογια , στην Εκθεση απο νεαρος ακομα ειχα καποια κλιση , εγραφα καλα οταν ηθελα να το κανω.Ευελπιστω οτι το ιδιο εχει συμβει και ΤΩΡΑ με βαση μαλιστα την ομολογια μου στις 2 φιλολογους μου...

 

Το θεμα , κοιτα , ηταν καλο ας μην λεμε ανοησιες.Ηταν καταληλο θεμα , αναλαφρο οπου μπορουσες να πεις πολλα πραγματα περι αλτρουισμου , περι αλλυλεγκυης , περι αδελφοσυνης , περι συμπονοιας , περι αισθηματος ευθηνης κτλ κτλ κτλ...ειδικα ο αλτρουισμος ηταν ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟΣ ορος που επρεπε καπου να υπαρχει ΚΑΙ μεσα στην εκθεση ΚΑΙ στην περιληψη ΚΑΙ στην ασκηση με τον σχολιασμο διοτι ειναι η λεξη που περιγραφει στην ουσια την κοινωνικοτητα του ατομου.

 

Στο μονο που ευνοουσε κατα καποιον τροπο την θεωριτικη ηταν στο οτι ειναι φυσιολογικο να μπορεσουμε να συνδυασουμε φιλοσοφικο λογο με ερωτησεις-απαντησεις.Οπως εκανε η φιλη σου , οπως εκανα εγω , οπως δωθηκε η απαντηση απο καποιο φροντιστηριο.Κατα τα αλλα ηταν ιδιο για ολους...

 

Εαν δεν εγραψες καλα μην ανυσηχεις , ειδικα εαν εισαι 5το πεδιο μαλλον δεν θα επρεπε και να σε καει τοσο αφου μπορεις ΑΝΕΤΑ να τσονταρεις στα μαθηματικα γενικης και το ΑΟΘ που το ΑΟΘ αποτελει ενα βατο μαθημα οπου εαν εχεις ενα αρκετα καλο πεδιο γνωσης γραφεις ανετα ενα 18αρακι.

 

Επρεπε να γραψεις παντως και την αμεσοτητα , εγω εγραψα επισης οτι η χρηση του α πληθυντικου ερεθιζει τον αναγνωστη να σκεφτει τους προβληματισμους.Δεν νομιζω ομως εφοσον εγραψες ζωντανια-οικιο υφος να χασεις πανω απο 1-1.5 μοριο.

 

α πληθυντικος=> οικουμενικότητα - καθολικότητα του προβλήματος , αμεσότητα αλλά και ο συγγραφέας θέλει να δείξει πως το πρόβλημα αφορά και τον ίδιο.Καλό;Τελικά δε μου είπατε πόσο λέτε να μου κόψουν...

Link to comment
Share on other sites

manos ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΥΝΩΝΥΜΟ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΓΗ /ΔΙΑΤΑΓΗ!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ Η ΠΡΟΣΤΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΦΟΣ ΠΙΟ ΟΙΚΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟ!

ΤΑ ΠΗΓΕΣ ΑΨΟΓΑ ΠΑΝΤΩΣ , ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!

ΕΓΩ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ!ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΑΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 5-6 ΠΕΡΙΜΕΝΩ!

 

 

 

Σχετικά με τον τίτλο , δεν πιστεύω να δίνεται μεγάλη έμφαση στην ευστοχία του.Πιστεύω πως απλά "μετράει" η ύπαρξη του!Κι αυτό για να δούνε πως καταλάβαμε τον επικοινωνιακό πλαίσιο μέσα στο οποίο εντάσσεται το κείμενο.

 

τι εννοεις γυρω στο 5-6 υπολογιζεις?

Link to comment
Share on other sites

paidia sto deutero meros eprepe na grapsoume gia tin paideia genikotera i mono gia to sxoleio?Epeidi eida ena frontisti stin tv pou elege pws ennoouse mono to sxoleio alliws tha egrafe agwgi tou atomou,aplws to thelma eixe asafeia. Egw stin epitagi ebala anagi giati tairiaze me to tis epoxis mas.Skeftika na balw prostagi alla de nomizw pws to ifos allazei kai poli me tin allagi mono tis prothesis etsi den einai?
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις γυρω στο 5-6 υπολογιζεις?

 

Στα 20!Είναι μια αντικειμενική εκτίμηση!Τις ασκήσεις τις έπιασα όλες .Τώρα περίληψη , παράγραφο ,έκθεση , δεν περιμένω τπτ!

Link to comment
Share on other sites

andreas_dimit ναι καλα ειναι αν και δεν ειπες το οικιο υφος ζωντανια.Απο την αλλη εμεσως πλην σαφως εθιξες οτι το προβλημα αφορα ολους.Ε καλα εισαι πιστευω θα παρεις 3.5-4 μοναδες χαλαρα.
Link to comment
Share on other sites

andreas_dimit ναι καλα ειναι αν και δεν ειπες το οικιο υφος ζωντανια.Απο την αλλη εμεσως πλην σαφως εθιξες οτι το προβλημα αφορα ολους.Ε καλα εισαι πιστευω θα παρεις 3.5-4 μοναδες χαλαρα.

Και τις 6 μονάδες θα πάρω σε αυτό το ερώτημα..Αμέσότητα , ζωντάνια , παραστατικότητα ειναι το ίδιο πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...