Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι..εχω το 3250 & σκοπευω να παρω το ν73 music edition πηγαινοντας σε καταστημα vodafone ο πωλητης μου ειπε να αλλαξω γνωμη γιατι εχει βγαλει πολλα προβλήματα &&&.ενω ο πωλητης του γερμανου ειπε να το παρω ανεπιφυλακτα..εσεις τι λετε?σκοπευω να το παρω την δευτερα...plz help me :(

 

Φίλε στο συστείνω ανεπιφύλακτα! Το κινητό το αγόρασα τέλη Αυγούστου από κατάστημα Vodafone κι έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Σαν κινητό είναι πλήρης. Φοβερή φωτογραφική, πολύ καλό ήχο (καλύτερο από SE που είχα μέχρι στιγμής), πολύ καλή αυτονομία (4-5 ημέρες), μεγάλη φωτεινή οθόνη.

Όταν σκόπευα να το αγοράσω ήμουν ανάμεσα σε αυτό, το 6290 και το 6120. Όλους όσους ρώτησα, μου πρότειναν το N73 ME. Η επιλογή δική σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:worry:

καλησπέρα σε όλους τους φίλους

ξέρει κανείς απο που μπορούμε να αγοράσουμε ανταλακτικά για Νόκια n73 και συγκεκριμένα την πλακετίτσα του joystick γιατί αν περιμένουμε απο τα εξουσιοδοτιμένα για επισκευή χαθήκαμε και δεν πουλάνε ανταλακτικά.

ευχαριστώ

Kinitakis
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω απο τιμες και διαθεσιμοτητα αλλα ενα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το mobile-parts.gr

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

:worry:

καλησπέρα σε όλους τους φίλους

ξέρει κανείς απο που μπορούμε να αγοράσουμε ανταλακτικά για Νόκια n73 και συγκεκριμένα την πλακετίτσα του joystick γιατί αν περιμένουμε απο τα εξουσιοδοτιμένα για επισκευή χαθήκαμε και δεν πουλάνε ανταλακτικά.

ευχαριστώ

 

http://cgi.ebay.com/Nokia-N73-Keyboard-PCB-Joystick-KEY-Membrane-Card-Port_W0QQitemZ250167086145QQihZ015QQcategoryZ43302QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην 1η σελίδα του θέματος υπάρχει οδηγός για μετατροπή του Ν73 σε Ν73ΜΕ, το αντίθετο πως γίνεται; Που μπορούμε να βρούμε οδηγό μετατροπής του Ν73ΜΕ σε απλό Ν73; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αν και στην 1η σελίδα του θέματος υπάρχει οδηγός για μετατροπή του Ν73 σε Ν73ΜΕ, το αντίθετο πως γίνεται; Που μπορούμε να βρούμε οδηγό μετατροπής του Ν73ΜΕ σε απλό Ν73; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αν και στην 1η σελίδα του θέματος υπάρχει οδηγός για μετατροπή του Ν73 σε Ν73ΜΕ, το αντίθετο πως γίνεται; Που μπορούμε να βρούμε οδηγό μετατροπής του Ν73ΜΕ σε απλό Ν73; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Κανεις την ειδια διαδικασια απλα αντικαθιστας το product code του ΜΕ με αυτο του απλου :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Κανεις την ειδια διαδικασια απλα αντικαθιστας το product code του ΜΕ με αυτο του απλου :)

 

Αχά! μάλιστα... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι δεν μπορεις να πας απο νεοτερη σε παλιοτερη version :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι δεν μπορεις να πας απο νεοτερη σε παλιοτερη version :)

 

Δηλαδή; :confused:

 

*το Nemesis που το βρίσκουμε; (η σύνδεση γίνεται με το καλώδιο USB έτσι; ).

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις στο κινητο σου την 4 version του ME δεν μπορεις να κανεις αναβαθμιση και να περασεις την 3!

 

Το Nemesis υπαρχει εδω

http://www.b-phreaks.co.uk/software.htm

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις στο κινητο σου την 4 version του ME δεν μπορεις να κανεις αναβαθμιση και να περασεις την 3!

 

Το Nemesis υπαρχει εδω

http://www.b-phreaks.co.uk/software.htm

 

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Απλά ο φίλος μου τελικά δεν βρήκε το απλό Ν73 και θα πάρει το Ν73ΜΕ. Έτσι, πρέπει να το μετατρέψουμε σε απλό Ν73 με το Nemesis. Η εγγύηση θα χαθεί έτσι;

 

*ευχαριστώ για το link :happy:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Απλά ο φίλος μου τελικά δεν βρήκε το απλό Ν73 και θα πάρει το Ν73ΜΕ. Έτσι, πρέπει να το μετατρέψουμε σε απλό Ν73 με το Nemesis. Η εγγύηση θα χαθεί έτσι;

 

*ευχαριστώ για το link :happy:

Αφού δεν είναι branded (vodafone live κλπ) δεν χάνεις την εγγύηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ένα μεγάλο μειονέκτημα των καταστημάτων αυτών είναι ότι ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΝΑΓΚΩΝ. Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας αλλά μιας και ασχολούμαι με πωλήσεις εδώ και 8+ χρόνια, ένα από τα βασικά βήματα προς μια επιτυχή πώληση είναι η ανάλυση αναγκών του πελάτη πριν προβεί σε αγορά. Εγώ πάντως δεν έχω δει πουθενά να βγάζουν κάποιο (έστω σύντομο) ερωτηματολόγιο στον πελάτη πριν αγοράσει συσκευή.

 

Λογικό είναι αν ο πελάτης ρωτάει τον πωλητή ποιό κινητό να πάρει, ο πωλητής (γιατί πρώτα πωλητής είναι ;)) θα σου πει τι του αρέσει εκείνου. Αν σε ψυχολογήσει λίγο, θα σου πασάρει το ανάλογο κινητό. Καταλαβαίνεις φίλε μου πως το θέμα είναι ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ και όχι η γνώμη του πωλητή. Αν μη τι άλλο, αυτά τα fora είναι η καλύτερη πηγή πληροφοριών για όλα τα κινητά. Εδώ μέσα γράφουν άτομα που έχουν περάσει αρκετές ώρες πτήσης σε ένα κινητό και η γνώμη τους μετράει πολύ. Κατά συνέπεια, ρίξε μια ματιά στο μακροσκελές αυτό thread και σίγουρα θα καταλήξεις σε αξιόπιστα συμπεράσματα.

 

Πάντως αν μας αναλύσεις λίγο τι ανάγκες σε ενδιαφέρει να καλύπτει το κινητό, ίσως να μη χρειαστεί να διαβάζεις ατελείωτα. Φυσικά το θέμα του design είναι καθαρά υποκειμενικό, οπότε εκεί μην περιμένεις γνώμη ;)

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου OculatusAbis.Σαν δυνατοτητες ειναι αψογο για μενα εχει ΟΛΑ οσα ζηταω απο ενα κινητο ακομη κ υπερυθρες ας πουμε που δεν εχει καν το 3250 που εχω τωρα ή η πολυ ανώτερη camera στα 3,2megapixel...Κ επειδη ειμαι 2βηματα πριν το παρω ειπα να κανω μια ερωτηση εδω στο forum..αν εμειναν ευχαριστημενοι οσοι το πηρανε η ξέρουν απο φιλους τους...ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το Ν73 και ειδικότερα από το σερβις της Νοκια.Μετά από 15 μέρες χρήσης δεν δουλευει το ξυπνητηρι όταν το τηλ είναι απενεργοποιημένο.Μου κρατήσαν το τηλ 5 μέρες για να του κάνουν έλεγχο(δηλ μια αναβάμιση) και τελικά ακόμα και σήμερα δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν είναι σβηστό το κιν.Μήπως είναι στοιχιωμένο;;;:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το Ν73 και ειδικότερα από το σερβις της Νοκια.Μετά από 15 μέρες χρήσης δεν δουλευει το ξυπνητηρι όταν το τηλ είναι απενεργοποιημένο.Μου κρατήσαν το τηλ 5 μέρες για να του κάνουν έλεγχο(δηλ μια αναβάμιση) και τελικά ακόμα και σήμερα δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν είναι σβηστό το κιν.Μήπως είναι στοιχιωμένο;;;:ninja:

 

To θέμα του service είναι κάτι διαφορετικό από το αν μας καλύπτει ένα κινητό. Πάντως, για το ξυπνητήρι, ο λόγος που συμβαίνει είναι γιατί αν κλείσεις το κινητό, για να χτυπήσει το ξυπνητήρι πρέπει να φορτώσει το λειτουργικό πρώτα. Καταλαβαίνεις πως οι πιθανότητες "αστοχίας" είναι πολλές. Ειδικά στα κινητά με Windows Mobile, η αφύπνηση με κλειστό κινητό είναι αδύνατη. Οι λύσεις που σου προτείνω είναι:

 

  1. Εγκατάσταση πρόσθετης εφαρμογής (δες το σχετικό thread)
  2. Αντί να κλείσεις το κινητό, ενεργοποίησε το προφίλ "Εκτός Σύνδεσης". Αυτή η λύση πιστεύω πως θα σε καλύψει καλύτερα γιατί πραγματικά αν κλείσεις το κινητό, θα καταναλώσει περισσότερη μπαταρία για να φορτώσει πάλι το software απ' ότι αν το αφήσεις εκτός σύνδεσης. Κι εγώ είχα πρόβλημα με την αφύπνηση και ο μόνος λόγος που το έκλεινα ήταν γιατί πίστευα πως θα εξοικονομούσα μπαταρία. Όμως αποδείχτηκε πως με την εκκίνηση η κατανάλωση ήταν μεγαλύτερη. Για σκέψου το λίγο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το Ν73 και ειδικότερα από το σερβις της Νοκια.Μετά από 15 μέρες χρήσης δεν δουλευει το ξυπνητηρι όταν το τηλ είναι απενεργοποιημένο.Μου κρατήσαν το τηλ 5 μέρες για να του κάνουν έλεγχο(δηλ μια αναβάμιση) και τελικά ακόμα και σήμερα δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν είναι σβηστό το κιν.Μήπως είναι στοιχιωμένο;;;:ninja:

Mα είναι γνωστό πως το εργοστασιακό ξυπνητήρι ούτε επαναληπτικό είναι ούτε λειτουργεί με κλειστό το κινητό. Νομίζω δε πως αυτό αναφέρεται και στο manual (δηλ. το βιβλίο χρήσης που τελικά φαίνεται πως μόνο οι "κάφροι" το διαβάζουν....) Για να λειτουργήσει με κλειστό κινητό χρειάζεται έξτρα πρόγραμμα που και πάλι δεν του δίνει επαναληπτικότητα, δηλ. με κλειστό το κινητό χτυπά μόνο μιά φορά...Αν αυτό σου φαίνεται περίεργο παίρνεις κατευθείαν σειράς 40 που τα έχουν όλα και...συμφέρει!

 

Τέλος, νομίζω, πως το symbian 9.2 λύνεται και αυτό το "πρόβλημα" άμεσα, στη ρίζα του μαζί με το ενσωματωμένο αυτόματο κλείδωμα του πληκτρολογίου....;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Mα είναι γνωστό πως το εργοστασιακό ξυπνητήρι ούτε επαναληπτικό είναι ούτε λειτουργεί με κλειστό το κινητό. Νομίζω δε πως αυτό αναφέρεται και στο manual (δηλ. το βιβλίο χρήσης που τελικά φαίνεται πως μόνο οι "κάφροι" το διαβάζουν....) Για να λειτουργήσει με κλειστό κινητό χρειάζεται έξτρα πρόγραμμα που και πάλι δεν του δίνει επαναληπτικότητα, δηλ. με κλειστό το κινητό χτυπά μόνο μιά φορά...Αν αυτό σου φαίνεται περίεργο παίρνεις κατευθείαν σειράς 40 που τα έχουν όλα και...συμφέρει!

 

Kι όμως μπορεί η προεγκατεστημένη εφαρμογή να μην έχει επαναληπτικότητα αλλά τρίτες εφαρμογές όπως η "Igor Dontsov Alarm Manager" δίνει επαναληπτική αφύπνηση όμως υπάρχει περίπτωση αστοχίας κατά την εκκίνηση του κινητού όταν είναι κλειστό. Γενικότερα να θυμόμαστε πως αν κλείσουμε το κινητό και βάλουμε αφύπνηση υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργήσει...

 

Ξαναθυμίζω λοιπόν πως αν χρειαζόμαστε αφύπνηση, καλό είναι να ενεργοποιήσουμε το προφίλ "Εκτός Λειτουργίας". Έτσι και αφύπνηση θα έχουμε σίγουρα αλλά θα εξοικονομήσουμε και περισσότερη μπαταρία σε σχέση με την εκκίνηση όταν θα είναι εντελώς κλειστό ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβλημά... Στα καλά καθούμενα, η συσκευή κόλλησε. Το έκλεισα και τώρα δεν ανοίγει, κολλάει στο Nokia. Μετα απο λίγο αυτο χάνεται και η οθόνη μένει λευκή.Αυτο μου ειχε ξαναγίνει στο παρελθόν και μετά έφτιαξε...:cry:???
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβλημά... Στα καλά καθούμενα, η συσκευή κόλλησε. Το έκλεισα και τώρα δεν ανοίγει, κολλάει στο Nokia. Μετα απο λίγο αυτο χάνεται και η οθόνη μένει λευκή.Αυτο μου ειχε ξαναγίνει στο παρελθόν και μετά έφτιαξε...:cry:???

Βγάλε τη μπαταρία και ξανά άνοιξε το.

Αν δεν γίνει τίποτα πολύ φοβάμαι πως θα χρειαστεί να κάνεις format με αποτέλεσμα να χάσεις τα δεδομένα σου. Αν θες πήγαινέ το σε ένα Nokia club ίσως μπορέσουν να τα σώσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έκανα αυτο με την μπαταρία. Τώρα άνοιξε, μετα απο πολύ προσπάθεια. Λέτε να το πάω για αλλαγή? Κρίμα είναι, κοντά ενος μήνα συσκευή..
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έκανα αυτο με την μπαταρία. Τώρα άνοιξε, μετα απο πολύ προσπάθεια. Λέτε να το πάω για αλλαγή? Κρίμα είναι, κοντά ενος μήνα συσκευή..

Κάνε ένα back up των δεδομένων σου και κάνε αναβάθμιση μέσω του Nokia Software Updater.

Αν συνεχίσει να κάνει παρατράγουδα πήγαινε το πίσω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβλημά... Στα καλά καθούμενα, η συσκευή κόλλησε. Το έκλεισα και τώρα δεν ανοίγει, κολλάει στο Nokia. Μετα απο λίγο αυτο χάνεται και η οθόνη μένει λευκή.Αυτο μου ειχε ξαναγίνει στο παρελθόν και μετά έφτιαξε...:cry:???

Σε αντίστοιχη περίπτωση εμένα στο Ν80 μου ήταν corrupt τα αρχεία της κάρτας μνήμης.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Είχα συνηθίσει να το λειτουργώ έτσι τόσα χρονια.Σήμερα πάντως μου αντικατέστησαν τη συσκευή η οποία λειτουργεί κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...