Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Πριν λίγες μέρες απέκτησα κι εγώ το πολυπόθητο Ν73. Όλα καλά και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα και δεν νομίζω να παρουσιαστεί κιόλας γιατί είμαι FΑN της ΝΟΚΙΑ και του S60 από το 6600 μέχρι τώρα.

θέλω να ρωτήσω όμως τι video format μπορώ να περάσω και να δω στο κινητό.

Δοκίμασα .avi όχι, δοκίμασα όλα τα .mpeg και vmw πάλι τίποτα.

Κατέβασα έναν converter και τα μετέτρεψα σε rm files αλλά μου έκανε μόνο μερική αναπαραγωγή,δηλαδή μόνο τον ήχο του βίντεο.

Είδα ότι γράφει mpeg4 και έτσι ο converter μου το μετέτρεπε σε .vob file αλλά πάλι τίποτα.

Η αναβάθμιση του είναι η τελευταία και ήλπιζα ότι με τη μετατροπή ρε .rm θα έπαιζε.

Λίγη βοήθεια για το τι μπορώ να κάνω και τι ακριβώς παίζει το Ν73.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@limier για mpeg και avi αρχεια δες αυτο :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@limier για mpeg και avi αρχεια δες αυτο :)

 

Ευχαριστώ gianpithio. Είχα διαβάσει όλα τα post πριν το αγοράσω αλλά δεν θυμόμουνα ότι κάπου είχε γίνει αναφορά. Λύση απ' ότι διάβασα χωρίς να εγκαταστήσω το smartmovie μάλλον δεν υπάρχει. Νόμιζα ότι θα μπορούσαν να παίξουν στον real player

Link to comment
Share on other sites

αρχεια avi δεν μπορουν να παιξουν, εαν κανεις 1 φορα την διαδικασια θα δεις οτι ειναι πολυ απλο να περασεις ακομη και μια ολοκληρη ταινια με αυτο τον τροπο..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

αρχεια avi δεν μπορουν να παιξουν, εαν κανεις 1 φορα την διαδικασια θα δεις οτι ειναι πολυ απλο να περασεις ακομη και μια ολοκληρη ταινια με αυτο τον τροπο..

 

Τελικά δεν είναι η τυχερή μου μέρα.Κατέβασα το smartmovie 3.40 και δεν μου κάνει εγκατάσταση στο κινητό.Λέει ότι δεν υποστηρίζεται.

Θα δοκιμάσω αυριοοοοο

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα. μολις πηρα κ εγω το ν73 αλλα εχω το εξης προβλημα αφου περασα ολες τις φωτογραφιες απο το παλιο κινητο, μου τις βγαζει ολες στην εκθεση οπου κ αν τις βαλω.δεν υπαρχει τροπος ή επιλογη που να εχω φακελους με φωτογραφιες που να μην φαινονται στην εκθεση?

www.imagerous.com

www.totefteri.com

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία...

Πριν λίγες μέρες πήρα το Ν73 ΜΕ Vf LIVE και αφού το φόρτισα για 10 ώρες, μόλις το άνοιξα η μπαταρία ήταν άδεια με αποτέλεσμα να κλείσει μετα απο 5-10 λεπτά χρήσης.

Ε είπα κάτι δν πήγε καλά, το ξαναβάζω για 10 ώρες, το βγάζω και ήταν οκ. μου κράτησε 1,5 μέρα με full χρηση. το επόμενο γέμισμα το έκανα για 4 ώρες, πάλι μου έδειχνε ότι ειναι γεμάτη αλλα μέτα απο 7-8 ώρες και με μηδενική χρήση βρήκα το Ν73 κλείστο (Χωρίς κάποια ενημέρωση).

Το βάζω στο φορτιστή για να ανοίξει και βλέπω ότι είχε μια γραμμή ΜΟΝΟ. Ξανά την ίδια διαδικασία (βλ. φόρτιση) για 4 ώρες το βγάζω πριν 2,5 μέρες και είναι οκ μέχρι σήμερα που έχει 2 γραμμές η μπαταρία με κανονική χρήση.

 

ps: Πήγα στη Νοκια μου μέτρησε τον φορτιστή και είναι οκ. Μπαταρία δν μετρήσαμε γιατι χάλασε το μηχανημα τους.

 

Τι λέτε να φταίει?

 

Μήπως δεν τοποθέτησες σωστά το βύσμα του φορτιστή στο κινητό?

Πάντως περίεργο η τόσο μικρή αυτονομία. Σε μένα κρατάει άνετα 4-5 μέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα. μολις πηρα κ εγω το ν73 αλλα εχω το εξης προβλημα αφου περασα ολες τις φωτογραφιες απο το παλιο κινητο, μου τις βγαζει ολες στην εκθεση οπου κ αν τις βαλω.δεν υπαρχει τροπος ή επιλογη που να εχω φακελους με φωτογραφιες που να μην φαινονται στην εκθεση?

 

Δυστυχώς φακέλους μπορείς να δημιουργήσεις μόνο με κατάλληλες εφαρμογές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα. μολις πηρα κ εγω το ν73 αλλα εχω το εξης προβλημα αφου περασα ολες τις φωτογραφιες απο το παλιο κινητο, μου τις βγαζει ολες στην εκθεση οπου κ αν τις βαλω.δεν υπαρχει τροπος ή επιλογη που να εχω φακελους με φωτογραφιες που να μην φαινονται στην εκθεση?

Για να αρχειοθετήσεις τις εικόνες σε φακέλους στην έκθεση δεν γίνεται, αλλά για να μπορέσεις να τις κρύψεις, διάβασε αυτό το θέμα, θα σε βοηθήσει αρκετά!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι η τυχερή μου μέρα.Κατέβασα το smartmovie 3.40 και δεν μου κάνει εγκατάσταση στο κινητό.Λέει ότι δεν υποστηρίζεται.

Θα δοκιμάσω αυριοοοοο

Μηπος το smartmovie που προσπαθεις να κανεις εγκατασταση στο κινητο σου δεν ειναι για 3rd edition?

 

Διαβασε το 1 ποστ στης εφαρμογες εκει που λεει:

Που μπορω να βρω εφαρμογες για το κινητο μου

 

..και κατεβασε το απο εκει :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν τοποθέτησες σωστά το βύσμα του φορτιστή στο κινητό?

Πάντως περίεργο η τόσο μικρή αυτονομία. Σε μένα κρατάει άνετα 4-5 μέρες.

 

Φίλε milanmaniac, αυτό είναι το περίεργο ότι το τοποθέτησα σωστά κ έκατσα να δω αν φορτίζει και έδειχνε οκ.

The Mobiler
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..μιας κ μιλατε για το φορτισμα..να ρωτησω ολα τα παιδια στο threat ποσες φορες κ ποση ωρα φορτισης εχουν κανει το N73 τους????κ αντιστοιχα ποση ωρα σας κραταει??εγω εχω κανει το 1 φορτισμα 13ωρες..κ σε κανα 3ημερο βλεπω να κανω το 2ο.... (Υ.Γ αν κ ο πωλητης στην vodafone μου ειπε να το φορτισω 1φορα 8ωρες μονο...)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1) Είναι "φόρτιση" και όχι "φόρτισμα"

2) Μπορείς να δεις το manual της συσκευής. Γενικά μέχρι να βγει η ένδειξη ότι είναι πλήρως φορτισμένο.

3) Δες εδώ ένα σχετικό θέμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

opoios kserei n'apanthsei s'afto plz...Poso prepei na einai to 1o fortisma?wres dld...

Μέχρι να φωτίσει πλήρως. Κι αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι μόλις η μπαταρία φορτίσει πλήρως, ο φορτιστής κατά κάποιο τρόπο... "παίρνει εντολή" από το τηλέφωνο και σταματάει την παροχή ρεύματος προς τη συσκευή.

 

Απλά τώρα στην αρχή για κανά 3-4 φορές πριν το βάλεις για φόρτιση φρόντισε να κλείνει από μπαταρία, δηλαδή να αποφορτίζεται πλήρως.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για να αρχειοθετήσεις τις εικόνες σε φακέλους στην έκθεση δεν γίνεται, αλλά για να μπορέσεις να τις κρύψεις, διάβασε αυτό το θέμα, θα σε βοηθήσει αρκετά!
σε ευχαριστω Itchrist86!:)

www.imagerous.com

www.totefteri.com

:cool:

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο εχει βαλει τιμη online 288 ευρω.πως γινεται να ειναι φθηνοτερο απο το 70??

ht**p://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=60904253&product=894087

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αλλα δεν βρηκα λυση στην εξης απορεια μου: προσπαθωντας μεσω του m.youtube.com και πατωντας πανω στο link του οποιουδηποτε video ανοιγει ο real player και ζητα συνδεση με διακομιστη μεσολαβησης. Του επιτρεπω και τοτε απαντα:η συνδεση ειναι αδυνατη. Στον real δεν εχει διευθυνση διακομιστη μεσολαβησης και απο οτι καταλαβαινω εκει πρεπει να μπει...κατι. Αν γνωριζει κανεις:respect:

Κανεις??:worry:

Link to comment
Share on other sites

Μηπος το smartmovie που προσπαθεις να κανεις εγκατασταση στο κινητο σου δεν ειναι για 3rd edition?

 

Διαβασε το 1 ποστ στης εφαρμογες εκει που λεει:

Που μπορω να βρω εφαρμογες για το κινητο μου

 

..και κατεβασε το απο εκει :)

 

Κατέβασα το σωστό τελικά και το εγκατέστησα αλλά πάλι δεν γίνετε τίποτα.Εγκατέστησα και το smart movie converter στο Pc. Κάνω λοιπόν τα γνωστά: επιλέγω το Ν73 στο converter και κάνω το αρχείο convert.

Όταν πάω να βάλω το αρχείο στο κινητό και στο φάκελο του SmartMovie μου λέει ότι το αρχείο δεν υποστηρίζετε και ότι θα είναι εκεί μόνο για αποθήκευση και όχι για αναπαραγωγή. Με το browse στο πρόγραμμα του smartmovie βλέπει μόνο τα demo αρχεία και όχι αυτό που έβαλα.

Τζίφος που λένε και στο χωριό μου.

Δοκίμασα όλα τα είδη codec στο converter όπως και πολλά διαφορετικά αρχεία αλλά πάλι τίποτα. Τώρα τι μαμακία:X κάνω δεν ξέρω... Μέχρι και το divX player έβαλα μπας και αλλά....

Δεν βλέπω να τα καταφέρνω

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο εχει βαλει τιμη online 288 ευρω.πως γινεται να ειναι φθηνοτερο απο το 70??

ht**p://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=60904253&product=894087

Με πρόλαβες. Την ίδια απορία έχω και εγώ. Βάση λογικής νομίζω έχουν κάνει λάθος. Η τιμή ήταν 389 και ανα 2-3 ημέρες έπεφτε 1-2 ευρώ .Πιστεύω ότι ήταν να το βάλουν 388 και όχι 288.Παρολα αυτά πήρα τηλέφωνο μου επιβεβαίωσαν ότι δεν είναι λάθος και το παράγγειλα. Για καλό και για κακό εκτύπωσα και την σελίδα και αν μου πουν τίποτα τους τραβάω και μια καταγγελία.:)

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει προγραμμα (ή καποιος αλλος τροπος) για ραδιο χωρις ακουστικα στο Ν73?

Τα ακουστικά πρέπει να τα βάλεις γιατί παίζουν το ρόλο της κεραίας.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά πρέπει να τα βάλεις γιατί παίζουν το ρόλο της κεραίας.

 

Οπωσδηποτε, ε? Ακουσα οτι στο w810i για παραδειγμα με ενα προγραμμα (σαν patch) ακους ραδιο χωρις τα ακουστικα

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε, ε? Ακουσα οτι στο w810i για παραδειγμα με ενα προγραμμα (σαν patch) ακους ραδιο χωρις τα ακουστικα

Δεν το γνωρίζω.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...