Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mα είναι γνωστό πως το εργοστασιακό ξυπνητήρι ούτε επαναληπτικό είναι ούτε λειτουργεί με κλειστό το κινητό. Νομίζω δε πως αυτό αναφέρεται και στο manual (δηλ. το βιβλίο χρήσης που τελικά φαίνεται πως μόνο οι "κάφροι" το διαβάζουν....) Για να λειτουργήσει με κλειστό κινητό χρειάζεται έξτρα πρόγραμμα που και πάλι δεν του δίνει επαναληπτικότητα, δηλ. με κλειστό το κινητό χτυπά μόνο μιά φορά...Αν αυτό σου φαίνεται περίεργο παίρνεις κατευθείαν σειράς 40 που τα έχουν όλα και...συμφέρει!

 

Τέλος, νομίζω, πως το symbian 9.2 λύνεται και αυτό το "πρόβλημα" άμεσα, στη ρίζα του μαζί με το ενσωματωμένο αυτόματο κλείδωμα του πληκτρολογίου....;)

με κλειστο το κινητο παντα δουλευει ποτε δεν με εχει αφησει

το ξυπνητηρι

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με κλειστο το κινητο παντα δουλευει ποτε δεν με εχει αφησει

το ξυπνητηρι

 

Ναι και εμένα και μάλιστα με φιρμ 10-06

Nαι, αλλά μόνο με ξένο πρόγραμμα...όχι με το δικό του!;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά μόνο με ξένο πρόγραμμα...όχι με το δικό του!;)

 

Εγώ για το δικό του μιλάω. Μια χαρά λειτουργεί και με κλειστό το κινητό

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία έκδοση λογισμικού εμένα με "κρέμασε" πριν λίγες μέρες!:(
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα αρχισε να μου σβυνει καπου καπου...

 

τι να κανω? να παω για εγγυηση? αμα το κρατησουνε δεν εχω αλλο κινητο.

 

 

τι λετε οτι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά μόνο με ξένο πρόγραμμα...όχι με το δικό του!;)
ΚΑΙ ΕΓΩ για το δικο του μιλαω
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

τι εξυπνο τηλ ειναι αν χρειαζεται εξτρα προγραμμα τριτου για να εχω ξυπνητηρι με το τηλ κλειστο και με επαναληψη? αυτα ειναι παιδικες αρρωστειες χρονων.εδω το 6600 το αρχαιο το κανει.ειναι σημαντικο για καποιον που δεν εχει ξυπνητηρι και στηριζεται στο τηλ για να ξυπνησει οπως εγω.θελω να αγορασω αμεσα το τηλ και ας μας πει καποιος τι τελικα ισχυει
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα

χμμμ

κοιτα μπορείς να αγοράσεις ενα έξυπνο ξυπνητήρι.

 

Η μπορείς να βάλεις τον υπολογιστή σου επίσης να εχει ξυπνητήρι όταν είναι κλειστός...χμμμ μπα, δεν μπορεί ένας Η/Υ να κάνει κάτι τέτοιο άρα είναι "χαζός" ας τον πεταξουμε λοιπόν στα σκουπίδια και αυτόν!

 

Η Εννοια smart phone είναι συνιφασμένη με εύρος λειτουργιών μιας άλλης γενιάς, και ανοιχτό λογισμικό...αλλά όχι εμείς επειδή είμαστε κολλημένοι, θέλουμε σώνει και καλά το συγκεκριμένο και σκαλώνουμε

 

Βάλτο στο προφιλ εκτός δικτύου και καθαρισες, και κλειστο κινητό εχεις ουσιαστικα και ξυπνητήρι

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα

χμμμ

κοιτα μπορείς να αγοράσεις ενα έξυπνο ξυπνητήρι.

 

Η μπορείς να βάλεις τον υπολογιστή σου επίσης να εχει ξυπνητήρι όταν είναι κλειστός...χμμμ μπα, δεν μπορεί ένας Η/Υ να κάνει κάτι τέτοιο άρα είναι "χαζός" ας τον πεταξουμε λοιπόν στα σκουπίδια και αυτόν!

 

Η Εννοια smart phone είναι συνιφασμένη με εύρος λειτουργιών μιας άλλης γενιάς, και ανοιχτό λογισμικό...αλλά όχι εμείς επειδή είμαστε κολλημένοι, θέλουμε σώνει και καλά το συγκεκριμένο και σκαλώνουμε

 

Βάλτο στο προφιλ εκτός δικτύου και καθαρισες, και κλειστο κινητό εχεις ουσιαστικα και ξυπνητήρι

 

ευχαριστω για την απαντηση.επισης ξερω πολυ καλα τι σημαινει εξυπνο κινητο πολυ πριν εσυ το παρεις ειδηση.απλα ηθελα να δωσω εμφαση

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το Ν73 είναι ένα κινητό με πολλά πλεονεκτήματα και δυνατότητες δεν το αμφισβητεί κανείς.

Η γνώμη μου είναι ότι οι έξτρα εφαρμογές θα πρέπει να καλύπτουν πράγματα πιο σοβαρά από το να λειτουργεί το ξυπνητήρι με κλειστό το τηλέφωνο, ή να κλειδώνει αυτόματα το πληκτρολόγιο.

Για τις συγκεκριμένες λειτουργίες νομίζω ότι είναι λάθος/βλακεία της Nokia που δεν διορθώνει κάτι τόσο απλό.

Η' επίσης το να μην έχω μια νορμάλ έκθεση με φακέλους όπως είχα στο 6680...

Όσο και να διορθώνονται τα παραπάνω με εφαρμογές τρίτων δεν μπορώ παρά να θεωρήσω λάθος (προσωπικά πάντα) της Nokia την ύπαρξή τους.

Παρόλα αυτά, το Ν73 είναι αυτήν την στιγμή best value for money στην κατηγορία του, με αυτά που προσφέρει και στην τιμή που πωλείται.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλους και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

 

Πολύ πρόσφατα αγόρασα το Plantronics Discovery 665 bluetooth handsfree και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το ακουστικό ενώ έχει τις καλύτερες κριτικές και έρχεται σε πολύ καλό πακέτο με παρελκόμενα, μου δημιουργεί πολύ μεγάλο πρόβλημα στην ποιότητα του ήχου. Όπως φαίνεται και στο post που παραθέτω από το αντίστοιχο thread μάλλον εμφανίζεται να υπάρχει πρόβλημα στη συμβατότητα των πρωτόκολλων bluetooth του κινητού και του ακουστικού. To support της εταιρείας υποστηρίζει ότι το κινητό στέλνει τον ήχο (streaming) με πρωτόκολλο A2DP για στερεοφωνικό ήχο το οποίο δεν υποστηρίζεται από το ακουστικό με αποτέλεσμα τα σπασίματα στον ήχο που στέλνει και λαμβάνει. Αποτέλεσμα αυτού και ενώ αγόρασα το συγκεκριμένο ακουστικό για την βέλτιστη ποιότητα ήχου, να έχω απαράδεκτο ήχο και αν δεν είναι το κινητό σε απόσταση μικρότερη από μισό μέτρο να μην μπορώ να ακούσω σχεδόν τίποτα.

 

Μπορώ να αλλάξω το προφίλ του bluetooth του κινητού ώστε να απαλειφθεί το παραπάνω πρόβλημα που φαίνεται ότι στηρίζεται στα παραπάνω?

 

Αντιμετωπίσατε κάτι αντίστοιχο με το Ν73?

 

Θεωρείτε ότι φταίει κάτι άλλο?

 

Θεωρώ πολύτιμη τη βοήθεια σας στο να φτάσω σε κάποια λύση που να έχει αντιμετώπιση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μέγεθος του post μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,θα ήθελα να ρωτήσω,ποια η διαφορα της έκδοσης rm-133 και rm-132.Μπορούμε να βρούμε πουθενά στην ελλάδα την δεύτερη????

Διάβασα σε κάποιο site,ότι η rm-132 έχει χαμηλότερο SAR(~0,54), απτήν rm-133.Αληθεύει???Τελικά,η κανονική έκδοση,θα αποσυρθεί???Αν ναι,σε ποσον καιρό???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,θα ήθελα να ρωτήσω,ποια η διαφορα της έκδοσης rm-133 και rm-132.Μπορούμε να βρούμε πουθενά στην ελλάδα την δεύτερη????

Διάβασα σε κάποιο site,ότι η rm-132 έχει χαμηλότερο SAR(~0,54), απτήν rm-133.Αληθεύει???Τελικά,η κανονική έκδοση,θα αποσυρθεί???Αν ναι,σε ποσον καιρό???

Το RM-133 (Ν73-1) είναι αυτό που κυκλοφορεί εδώ και λειτουργεί σε 850/900/1800/1900 και UMTS 2100

το RM-132 (Ν73-5) κυκλοφορεί την Αμερική (ΗΠΑ, Καναδά) και λειτουργεί σε 850/900/1800/1900.

 

Edit: Για το SAR δες εδώ:http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει η καρτούλα μου!

 

Θέλει το κινητό μου να κάνει μορφοποίηση αλλά δεν θέλω...

 

Υπάρχει κανένα προγραμματάκι που να την φτιάχνει?? Γιατι να windows δεν μπορεσαν με την επιδιορθωση....

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει η καρτούλα μου!

 

Θέλει το κινητό μου να κάνει μορφοποίηση αλλά δεν θέλω...

 

Υπάρχει κανένα προγραμματάκι που να την φτιάχνει?? Γιατι να windows δεν μπορεσαν με την επιδιορθωση....

Πέρνα τα πάντα από τη κάρτα στο pc κάνε format της κάρτας μέσω του κινητού και πέρνα ξανά τα δεδομένα από το pc στη κάρτα.

Για να πάρεις τα πάντα από τη κάρτα θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τα πάντα από τη κάρτα στο pc κάνε format της κάρτας μέσω του κινητού και πέρνα ξανά τα δεδομένα από το pc στη κάρτα.

Για να πάρεις τα πάντα από τη κάρτα θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων.

Δεν μ'αφήνει καν να ανοίξω την κάρτα...Στο "άνοιγμα" μου λέει πως δεν είναι διαμορφωμένη....:(

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Δεν μ'αφήνει καν να ανοίξω την κάρτα...Στο "άνοιγμα" μου λέει πως δεν είναι διαμορφωμένη....:(

 

Δοκιμασε μεσω Pc Suite...μπορεις και απο εκει να περασεις τα αρχεια σου.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μεσω Pc Suite...μπορεις και απο εκει να περασεις τα αρχεια σου.

Μα δεν την αναγνωρίζει καθόλου...Τέσπα...Ευχαριστώ όλους!!!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν την αναγνωρίζει καθόλου...Τέσπα...Ευχαριστώ όλους!!!

Αα, τότε δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι για να σώσεις τα δεδομένα σου...:(

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν την αναγνωρίζει καθόλου...Τέσπα...Ευχαριστώ όλους!!!

 

Αν μέσω κινητού δεν γίνεται τίποτα, τότε να τη βάλεις στο PC, σε card reader και με δεξί κλικ πάνω στην κάρτα επιλεγεις Διαμόρφωση/Format.

Link to comment
Share on other sites

Αα, τότε δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι για να σώσεις τα δεδομένα σου...:(

 

Μπορείς από ότι κοίταξα με κάποιο recovery & restore...Η πλάκα είναι πως κατέβασα ένα προγραμματάκι και το έτρεξα και αφού μου έκανε recovery που είπε ότι πρέπει να το αγοράσω για να κάνω restore...:lol:

 

 

QUOTE=OculatusAbis;2046729]Αν μέσω κινητού δεν γίνεται τίποτα, τότε να τη βάλεις στο PC, σε card reader και με δεξί κλικ πάνω στην κάρτα επιλεγεις Διαμόρφωση/Format.

 

Άμα το κάνεις αυτό πάνε τα αρχεία σου!!!!:worry:

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαίρεται! Είμαι newbie εδώ μέσα και αυτό θα φανεί και από την ερώτησή μου! Pls μην αρχίσετε να βρίζετε!

 

Μόλις σήμερα πήρα στα χέρια μου το καινούριο μου Νόκια N73ME! Είναι το πρώτο νόκια στην καριέρα μου(!) αφού ως τώρα είχα μόνο Έρικσον.

 

Αυτό που δεν μπορώ να βρώ είναι το πως να βάλω κάποιον ήχο της επιλογής μου για ήχο μηνύματος!

 

Ξέρω ότι η ερώτηση αυτή μπορεί να έχει απαντηθεί, έχω όμως διαβάσει πολλές από τις 300+ σελίδες αυτού του τόπικ και δεν έχω βρει τίποτα.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαίρεται! Είμαι newbie εδώ μέσα και αυτό θα φανεί και από την ερώτησή μου! Pls μην αρχίσετε να βρίζετε!

 

Μόλις σήμερα πήρα στα χέρια μου το καινούριο μου Νόκια N73ME! Είναι το πρώτο νόκια στην καριέρα μου(!) αφού ως τώρα είχα μόνο Έρικσον.

 

Αυτό που δεν μπορώ να βρώ είναι το πως να βάλω κάποιον ήχο της επιλογής μου για ήχο μηνύματος!

 

Ξέρω ότι η ερώτηση αυτή μπορεί να έχει απαντηθεί, έχω όμως διαβάσει πολλές από τις 300+ σελίδες αυτού του τόπικ και δεν έχω βρει τίποτα.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλορίζικο και καλώς ήρθες στο forum:)

 

Πας Μενού > Προφίλ > Επιλογές > Διαμόρφωση > Ήχος ειδοποίησης μηνυμάτων και επιλέγεις αυτόν που θέλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλώς ήρθες στο forum:)

 

Πας Μενού > Προφίλ > Επιλογές > Διαμόρφωση > Ήχος ειδοποίησης μηνυμάτων και επιλέγεις αυτόν που θέλεις.

 

 

Φίλε μου αυτό ακριβώς κάνω αλλά στη λίστα των ήχων που μου εμφανίζει δεν βρίσκεται κανείς από τους ήχους που έχω περασμένους εγώ. Είναι μόνο ήχοι που υπήρχαν ήδη στο τηλέφωνο...

 

Μήπως κάτι δεν έχω κάνει με την κάρτα μνήμης; Ή δεν έχω το τελευταίο φιρμ;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...