Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπωσδηποτε, ε? Ακουσα οτι στο w810i για παραδειγμα με ενα προγραμμα (σαν patch) ακους ραδιο χωρις τα ακουστικα

 

Ισχύει, άλλα η ποιότητα λήψης δεν συγκρίνεται με τα ακουστικά. Και άλλωστε δεν υπάρχει παρόμοια λύση για Nokia.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισχύει, άλλα η ποιότητα λήψης δεν συγκρίνεται με τα ακουστικά. Και άλλωστε δεν υπάρχει παρόμοια λύση για Nokia.

 

Οποτε το ξεχναω... ΟΚ. Αλλωστε αμα ειναι να ακουγεται χαλια, τι να το κανεις?

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες............

εχω ενα προβλημα.

εκανα αναβαθμιση στο Νοκια Ν73 ΜΕ που εχω απο τη σελιδα τησ νοκια και τορα δεν εχει ελληνικα......

εφαρμοσα τισ οδηγιες που εχετε δωσει αλλα και παλι δεν ειχε ελληνικα.εχω αλλαξει τον product code εχω δοκιμασει και με το αγγλικο Νοκια updater αλλα τιποτα.την τελευταια φορα που πηγα να δοκιμασω μου λεει οτι εχω ηδη το τελευταιο λογισμικο και δεν χρειαζετε ενημερωση και με πεταει εξω!!!!!!!!!!!!

τι να κανω;υπαρχει τροποσ να το φτιαξω;

 

PLEASE HELP!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες............

εχω ενα προβλημα.

εκανα αναβαθμιση στο Νοκια Ν73 ΜΕ που εχω απο τη σελιδα τησ νοκια και τορα δεν εχει ελληνικα......

εφαρμοσα τισ οδηγιες που εχετε δωσει αλλα και παλι δεν ειχε ελληνικα.εχω αλλαξει τον product code εχω δοκιμασει και με το αγγλικο Νοκια updater αλλα τιποτα.την τελευταια φορα που πηγα να δοκιμασω μου λεει οτι εχω ηδη το τελευταιο λογισμικο και δεν χρειαζετε ενημερωση και με πεταει εξω!!!!!!!!!!!!

τι να κανω;υπαρχει τροποσ να το φτιαξω;

 

PLEASE HELP!!!!!!!!!

Yparxei tropos file

1.To pernas monos sou

2. Pas se kanena Club Nokia k sou to pernan autoi.

*Epidi omos allakses to Product Code den prepei na exei allo egkuhsh.*

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Me auta ta programmatakia..basika me to Phoenix..alla xreiazese k ta alla gia na doulepsei!

 

Dongle Cr***ck

Phoenix 2006 Cr***ck

Nokia Diego 3.09

Phoenix Service Software 2006.44.6.163

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

giti den ginete na ksana allakso to product number kai oyte gata oyte zhmia;

kai na to pao sth noia;apla to hthela mesa sto sabbatokyriako kai thelo na to ftiakso alla den moy fainete kai poly eykolo na kano oloklhrh diadikasia.kati allo den ginetai dhladh gia na mpoyn ellhnika,e;

ax.................

Link to comment
Share on other sites

giti den ginete na ksana allakso to product number kai oyte gata oyte zhmia;

kai na to pao sth noia;apla to hthela mesa sto sabbatokyriako kai thelo na to ftiakso alla den moy fainete kai poly eykolo na kano oloklhrh diadikasia.kati allo den ginetai dhladh gia na mpoyn ellhnika,e;

ax.................

 

to eixa k egw auto to problima...oses fores k na to allakseis den tha mpoun ta ellinika...epidi exeis tin teleutaia ekdosi...

i tha perimeneis na bgei kainourgia ekdosi gia na mpoun ta ellinika i tha baleis to logismiko monos sou.

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Sou bazw edw ena tutorial apo ton filo Johnny_Nik

 

Λοιπόν, για να δουλέψουμε χρειαζόμαστε τα:

 

Dongle Cr***ck

Phoenix 2006 Cr***ck

Nokia Diego 3.09

Phoenix Service Software 2006.44.6.163

 

 

Πρώτα απεγκαθιστούμε όλα τα Nokia connectivity drivers και ακολουθύμε με προσοχή την ακόλουθη διαδικασία:

 

1.Εγκαθιστούμε το Nokia Diego 3.09 (Σε περίπτωση που βγάλει σφάλμα ελέγχουμε αν έχουμε απεγκαταστήσει τα Nokia Connectivity Drivers

 

2.Κάνουμε διπλό κλικ στο dongle Cr***ck αλλά δεν πατάμε εγκατάσταση.

 

3.Τρέχουμε το Phoenix Service Software 2006.44.6.163 και περιμένουμε να βγάλει ένα σφάλμα κατά την εγκατάσταση που θα ζητά το dongle. Τότε πατάμε retry και αμέσως περνάμε στο παράθυρο του dongle Cr***ck και πατάμε install. Αν γίνει σωστά θα συνεχίσει την εγκατάσταση, διαφορετικά ξανακάνουμε την ίδια διαδικασία μέχρι να το πετύχουμε, κάθε φορά όμως θα πρέπει να αντιδράσουμε όλο και πιο γρήγορα.

 

4.Τρέχουμε το Phoenix Cr***ck και επανεκκινούμε τον υπολογιστή. Αν η διαδικασία έχει γίνει σωστά μετά την επανέκκίνηση το σύστημα θα αρχίσει να καταχωρεί κάποια στοιχεία πριν κάνει boot στην επιφάνεια εργασίας.

 

Προσοχή: Αν λάβουμε ένα σφάλμα "DESKEY" οποιαδήποτε στιγμή πατάμε οκ και συνεχίζουμε κανονικά.

 

Για να επαναφερουμε το κινητό κατεβάζουμε από το Internet την τελευταία έκδοση. Που είναι το firmware του κινητού και το τρέχουμε για να ενσωματωθεί στο πρόγραμμα.

 

Στη συνέχεια:

 

1. Τρέχουμε το Phoenix και δημιουργούμε νέο χρήστη. Κάνουμε Login στο πρόγραμμα και πάμε, File-->Open Product.

 

2.Στη λίστα ψάχνουμε το RM-133 που είναι ο κωδικός του τηλεφώνου και κάνουμε διπλό κλικ.

 

3.Πάμε Flashing--->Firmware Update

 

4. Στο παράθυρο που εμφανίζεται πατάμε στις 3 τελείες στο Product Code και ψάχνουμε να βρούμε το δικό μας. ¤Το Product Code αναγράφεται στο αυτοκόλλητο του κινητού κάτω από την μπαταρία.¤

 

5.Μόλις το βρούμε το επιλέγουμε και πατάμε ΟΚ. Στη συνέχεια τσεκάρουμε την επιλογή dead phone flashing και πατάμε start.

 

6.Σε κάποια στιγμή θα μας ζητήσει να πατήσουμε το πλήκτρο που ανάβει το τηλέφωνο και πιθανόν να εγκαταστήσει κάποια προγράμματα οδήγησης και να χρειαστεί να επαναλάβουμε τα βήματα από το 3 και κάτω.

 

7.Δεν αγγίζουμε τίποτα ώσπου να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

 

Αν λάβουμε ένα σφάλμα και το κινητό εμφανίζει test mode στην οθόνη βγάζουμε την μπαταρία και το ξανανοίγουμε. Θα δουλεύει κανονικά.

 

Αν η διαδικασία δεν ξεκινήσει καθόλου η κάποια από τις επιλογες δεν είναι διαθεσιμη πάμε File--->Manage Connections, επιλέγουμε το NO CONNECTION και το βάζουμε πρώτο στη λίστα! Πατάμε OK και ξαναδοκιμάζουμε!!

 

 

AN PATHEI TPT TO KINITO FILE DEN EUTHINOME EGW! AN DEN EISAI SIGOUROS OTI MPOREIS NA TA KATAFEREIS ASTO KALUTERA!

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Με το nemesis δεν γίνεται;

 

prepei na ginete alla den kserw pws...egw exw kanei arketes fores flash me to phoenix k ola pigan teleia....!!!

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστο πολυ για την βοηθεια σου αλλα προτιμησα να κανω κατι πιο ασφαλεσ και σιγουρο...........

απλα για να ξερεισ το γυρισα σε Ν73 το απλο και μετα το ξαναγυρισα σε Ν73 ΜΕ και πηρε την αναβαθμιση κανονικα............

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστο πολυ για την βοηθεια σου αλλα προτιμησα να κανω κατι πιο ασφαλεσ και σιγουρο...........

απλα για να ξερεισ το γυρισα σε Ν73 το απλο και μετα το ξαναγυρισα σε Ν73 ΜΕ και πηρε την αναβαθμιση κανονικα............

 

file auto to eixa kanei k egw alla den doulepse se mena...egw anagastika na perasw to logismiko me to phoenix.

 

tespa...afou douleuei OK...!!

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση...

Το Ν73 όταν έχει χαμηλή μπαταρία κάνει κάποιον προειδοποιητικό ήχο; γιατί εμένα δεν κάνει τπτ κλείνει απευθείας χωρίς προειδοποίηση.

πχ το 7610 που είχα σφύριζε κ έβγαζε μνμ "χαμηλή μπαταρία"

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

The Mobiler
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα προφίλ, άνοιξε αυτό που έχεις ενεργό, και εκεί που λέει "Ήχοι προειδοποίησης" πάτα ενεργό
Link to comment
Share on other sites

Έχω το απλό Ν73 και πριν λίγο τελείωσα με επιτυχία την αναβάθμιση (ν.4.0726.2.0.1) μέσω Internet (πάλι καλά που δεν συνέβη κανένα περίεργο :heat:)

 

Το πρόβλημα είναι πως πλέον κατά την εκκίνηση ενεργοποιείται ο Music Player (σαν να είχα το Music Edition), ενώ πριν δεν συνέβαινε αυτό. Ο μόνος τρόπος για να μην τρέχει στο παρασκήνιο είναι να το κλείνω από τις ενεργές εφαρμογές κάθε φορά που ανοίγει το κινητό.

 

Υπάρχει τρόπος να μην εκκινεί μαζί με το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτοντας την τελευταία αναβάθμιση (ν.4.0726.2.0.1) με το αναβαθμισμένο music player, παρατήρησα πως το παρεχόμενο handsfree (HS-23) με το πάτημα του πλήκτρου δεν πηγαίνει πλέον στο επόμενο μουσικό κομμάτι της λίστας όπως παλιά (κυκλικά).

 

:!:Παρακαλώ όσοι εχετε την τελευταία αναβάθμιση επιβεβαιώστε το, όπως και όσοι έχουν την προηγούμενη ελέγξτε το αν λειτουργεί (αν δηλ. με το πάτημα του πλήκτρου του handsfree πηγαίνει στο επόμενο τραγούδι)....:worry:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχω το απλό Ν73 και πριν λίγο τελείωσα με επιτυχία την αναβάθμιση (ν.4.0726.2.0.1) μέσω Internet (πάλι καλά που δεν συνέβη κανένα περίεργο :heat:)

 

Το πρόβλημα είναι πως πλέον κατά την εκκίνηση ενεργοποιείται ο Music Player (σαν να είχα το Music Edition), ενώ πριν δεν συνέβαινε αυτό. Ο μόνος τρόπος για να μην τρέχει στο παρασκήνιο είναι να το κλείνω από τις ενεργές εφαρμογές κάθε φορά που ανοίγει το κινητό.

 

Υπάρχει τρόπος να μην εκκινεί μαζί με το σύστημα;

Και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό, αλλά δεν έχω ανακαλύψει κάτι για να μην εκκινεί αυτόματα....Φαντάζομαι όμως μικρό το κακό...:O

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό, αλλά δεν έχω ανακαλύψει κάτι για να μην εκκινεί αυτόματα....Φαντάζομαι όμως μικρό το κακό...:O

 

Εντάξει δεν είναι και κάτι σοβαρό, απλά το κάνω θέμα γιατί μάλλον επηρεάζει αρνητικά την αυτονομία της μπαταρίας ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω το Ν73 κάθισα και διάβασα όλο το thread. Εκεί τα παιδιά έγραφαν ότι η επιβάρυνση της μπαταρίας από αυτό που περιγράφεις, φίλε, είναι πιο λίγο και από αμελητέα... ;):shifty:
“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα προφίλ, άνοιξε αυτό που έχεις ενεργό, και εκεί που λέει "Ήχοι προειδοποίησης" πάτα ενεργό

 

 

Φίλε GeorgeChios φυσικά και το έχω ενεργό αυτό που λες, μήπως έχει καμιά άλλη ρύθμιση?

The Mobiler
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το σωστό τελικά και το εγκατέστησα αλλά πάλι δεν γίνετε τίποτα.Εγκατέστησα και το smart movie converter στο Pc. Κάνω λοιπόν τα γνωστά: επιλέγω το Ν73 στο converter και κάνω το αρχείο convert.

Όταν πάω να βάλω το αρχείο στο κινητό και στο φάκελο του SmartMovie μου λέει ότι το αρχείο δεν υποστηρίζετε και ότι θα είναι εκεί μόνο για αποθήκευση και όχι για αναπαραγωγή. Με το browse στο πρόγραμμα του smartmovie βλέπει μόνο τα demo αρχεία και όχι αυτό που έβαλα.

Τζίφος που λένε και στο χωριό μου.

Δοκίμασα όλα τα είδη codec στο converter όπως και πολλά διαφορετικά αρχεία αλλά πάλι τίποτα. Τώρα τι μαμακία:X κάνω δεν ξέρω... Μέχρι και το divX player έβαλα μπας και αλλά....

Δεν βλέπω να τα καταφέρνω

Ευχαριστώ πάντως

 

Τελικά τα κατάφερα. Για όσους αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα με το αν παίζουν αρχεία video στο real player του Ν73 η λύση είναι το Total video converter και βρίσκετε xxxxxxxxxxxxx

Επιλέγεις το κινητό Ν73 και αμέσως σου κάνει convert σε mp4 και όλα τα αρχεία video ανοίγουν στο real player.

Μπορεί να το έχει αναφέρει κάποιος άλλος σε προηγούμενο post αλλά επειδή ζήτησα βοήθεια και δεν ήξερε κανένας ίσως βοηθήσει κάποιον

Link to comment
Share on other sites

Παιδες

Τι διαφορές εχει η 3.0705.1.0.31 που εχει το κινητό μου απο την 4.0272.2.2.1 που ειναι η τελευταία version?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη φοτο την νυχτα, πιο σταθερο και οτι αλλο βελτιωσαν..

Αν μπορεις κανε την αναβαθμιση, θα ειναι σηγουρα καλήτερα αν την βαλεις :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...