Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για φωτογραφική τσέπης με απίστευτες δυνατότητες κοίτα την Canon powershot g7x. Πραγματικά απίστευτο το αποτέλεσμα που θα δεις. Αν ανέβεις κατηγορία κοίτα την mirroless a6000 της Sony. Πολύ καλές διαστάσεις, και πολύ καλό αποτέλεσμα. Εδώ βέβαια ανεβαινεις κατηγορία και για πολύ καλό αποτέλεσμα θα πρέπει να πάρεις και φακούς. Με μικρότερο κόστος αλλά πιο μεγάλο μέγεθος πας στην d3200. Η απόφαση δική σου. Σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές αλλά θέλει πολύ διάβασμα η φωτογραφία γενικά. Η πρώτη από της επιλογές που σου προτείνω είναι ότι πρέπει. Δες την και δεν θα χάσεις.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω φωτογραφικη μηχανη, αλλα δεν ξερω και τοσα πολλα.

 

Η χρηση που θελω να κανω ειναι φωτο και βιντεο, απλα θελω να ειναι σε καλη ποιοτητα. Επισης δεν εχω και τοσο σταθερο χερι (κυριως στα βιντεο).

 

Εχω δει αυτη: http://www.e-shop.gr/fujifilm-finepix-s9400w-black-p-PER.567526

κι αυτη

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-P600-Black-L-VR-130778.htm

 

το budget θα ηθελα να ειναι σ αυτα τα επιπεδα.

 

Ευχαριστω.

χρειάζεσαι τόσο μεγάλο ζοομ?

Link to comment
Share on other sites

Για τόσο ζουμ όχι. Αλλά θα ήθελα να έχει καλό ζουμ για αποστάσεις 200 μέτρων το πολύ.

Γενικά οι μηχανές με μεγάλο ζουμ...Δεν ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω φωτογραφικη μηχανη, αλλα δεν ξερω και τοσα πολλα.

 

Η χρηση που θελω να κανω ειναι φωτο και βιντεο, απλα θελω να ειναι σε καλη ποιοτητα. Επισης δεν εχω και τοσο σταθερο χερι (κυριως στα βιντεο).

 

Εχω δει αυτη: http://www.e-shop.gr/fujifilm-finepix-s9400w-black-p-PER.567526

κι αυτη

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-P600-Black-L-VR-130778.htm

 

το budget θα ηθελα να ειναι σ αυτα τα επιπεδα.

Ευχαριστω.

 

 

καλημέρα και σε σένα.

για αρχή να σου πω ότι όσο μεγαλύτερο είναι το ζούμ σε μια φωτογραφική μηχανή, τόσο πιο πολύ σκοτεινιάζει ο φακός.

επομένως έχε υπ όψιν σου, πως οι μηχανές που αναφέρεις δε πρόκειται να βγάλουν ποτέ καλή φωτογραφία σε μέρη με χαμηλό φωτισμό. ειδικά οι συγκεκριμένες που αναφέρεις, έχουν και οι δύο εκτός από "σκοτεινό" φακό και μικρό αισθητήρα.

ακόμη έχε υπ όψιν σου πώς και με το ένα τέταρτο του ζούμ που έχουν οι μηχανές που επέλεξες, θέλουν χρήση τρίποδα.

μην νομίζεις πως επειδή έχουν σταθεροποιητή εικόνας (που βοηθάει πάρα πολύ) θα έχεις καλό αποτέλεσμα σε επίπεδα τηλεφακού πάνω από 5 ως 10Χ το πολύ.

αν βέβαια δεν έχεις απαιτήσεις για βραδυνές λήψεις και κάνεις χρήση τρίποδα, είναι εντάξει.

όσο αφορά την επιλογή μεταξύ των δύο αυτών μηχανών.

η FUJIFILM έχει πιο φωτεινό φακό και καλύτερο iso.

ενώ η Nikon έχει καλύτερη και πιο πρακτική στις λήψεις οθόνη.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να αγορασω μια μηχανη γυρω στα 150 ευρω για καθημερινη χρηση.

μπορει καποιος να βοηθησει; Εριξα μια ματια στο φορουμ αλλα ειναι τεραστιο και μπερδευτηκα

*/*
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να αγορασω μια μηχανη γυρω στα 150 ευρω για καθημερινη χρηση.

μπορει καποιος να βοηθησει; Εριξα μια ματια στο φορουμ αλλα ειναι τεραστιο και μπερδευτηκα

 

δες αυτήν στα 120 ευρώ https://www.skroutz.gr/s/4503630/Canon-Ixus-155.html?from=account_favorites

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους , θελω να αγορασω μια compact μηχανη με 100-130€ , καπου διαβασα οτι η panasonic χρησιμοποιει φακο Leica ο οποιος ειναι πολυ καλος , διαλεξα μια με λιγο μεγαλυρερο διαφραγμα απο τις φτηνοτερες και με καλο iso , πειτε μου την γνωμη σας γενικα για panasonic και ειδικα για την επιλογη μου , (πιο ακριβη δεν με περνει)

http://www.mdigitalphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=7411

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από μένα! Εγώ έχω πάρει την παρακάτω μηχανή SONY HX-50, πολύ καλό zoom 30X. Αρκετά ευχαριστημένος και το βράδυ πολύ καλή, φανταστείτε σε χώρο με ελάχιστο φως τράβηξε το φως και η φώτο βγήκε πολύ καλή.

 

Μια μικρή βοήθεια πρόσφατα μου κάηκε το φλας της μηχανής αλλά δεν βρίσκω ανταλλακτικό στο ebay ή στο internet. Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί πέρα από την αντιπροσωπεία της sony?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα και από μένα! Εγώ έχω πάρει την παρακάτω μηχανή SONY HX-50, πολύ καλό zoom 30X. Αρκετά ευχαριστημένος και το βράδυ πολύ καλή, φανταστείτε σε χώρο με ελάχιστο φως τράβηξε το φως και η φώτο βγήκε πολύ καλή.

 

Μια μικρή βοήθεια πρόσφατα μου κάηκε το φλας της μηχανής αλλά δεν βρίσκω ανταλλακτικό στο ebay ή στο internet. Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί πέρα από την αντιπροσωπεία της sony?

 

λιγο αργα,αλλα εγγυηση δεν εχεις?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη Nikon S2900 την οποια αγορασα ακριβως πριν απο 3 μηνες.Μεχρι την Πρωτοχρονια δουλευε ρολοϊ.Μολις μπηκε ο καινουριος χρονος ομως,σε ενα ταξιδι που ειχα κανει και ηθελα να τραβηξω φωτογραφιες,διαπιστωσα οτι δεν εστιαζει καθολου ο φακος,δηλ. οτι φωτογραφια και να τραβηξω βγαινει εντελως θολη.Οταν σβηνω την καμερα εμφανιζεται το μυνημα "Lens error.Try agian after turning the camera off and on" και πρεπει να ξαναπατησω το κουμπι για να μπει μεσα ο φακος.Μετα αμα την ξαναενεργοποιησω ενω βγαινει κανονικα ο φακος, και παλι δεν λειτουργει καθολου η εστιαση και καθε φορα που σβηνω την καμερα βγαινει αυτο το εκνευριστικο μυνημα.Η καμερα ουτε εχει πεσει κατω ουτε εχει ερθει σε επαφη με νερα,υγρασιες κτλ.Ο φακος μπαινοβγαινει κανονικα,δεν φαινεται να εχει κανενα εμποδιο.Τι μπορει να φταιει?Εχει παθει κανεις παρομοια βλαβη?Εχει εγγυηση νομιζω 2 χρονια και θα την παω απο βδομαδα στο Media markt που την πηρα να μου την φτιαξουν.Γενικα η εγγυηση καλυπτει τετοιου ειδους βλαβες?Αν δεν καλυπτει θα τους παρει και θα τους σηκωσει γιατι η φωτογραφικη χαλασε εντελως ξαφνικα χωρις δικη μου κακομεταχειριση.
Link to comment
Share on other sites

1) μήπως όταν ο φακός ήταν ανοικτός πιέστηκε προς τα μέσα;

κάποιες μηχανές έχουν σύστημα προστασίας και όταν τις πιέσεις το φακό κλείνουν αυτόματα.

2) δοκίμασες να βγάλεις τη μπαταριά για μερικές ώρες, μήπως και γίνει κάποιο είδος επαναφοράς;

3) πριν την πας για επισκευή κάνε μια ερώτηση στο τεχνικό τμήμα της nikon.

Τηλ: 210 9410669

Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα-Παρασκευή, 08:00πμ-15:00μμ

Διεύθυνση: Nikon Service (1ος όροφος)

Χαρίτων 33 Παλαιό Φάληρο 17564 Αθήνα

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ο φακος δεν πιεστηκε καθολου.Εντελως ξαφνικα το εκανε.Αυτο με την μπαταρια θα το δοκιμασω,αν και δεν νομιζω να φτιαξει.Απο Δευτερα θα παρω στο service της Nikon,αλλα επειδη τις ωρες και τις μερες που λειτουργει δουλευω δεν προλαβαινω να την παω εκει.Αν την παω στο καταστημα απ'οπου την πηρα μαζι με την εγγυηση,δεν μπορουν να την στειλουν στο service?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν έχω ασχοληθεί με ψηφιακές για αυτό ανοίγω θέμα...

 

Θέλω μια ψηφιακή να τραβάει όσο καλύτερες φωτογραφίες γίνεται, και καλύτερες από το G4 αν γίνεται... Και Να έχει Bluetooth να τις στέλνω στο κινητό απευθείας.. .

 

Μέχρι 200 ευρώ σκέφτομαι.... Υπάρχει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με ψηφιακές για αυτό ανοίγω θέμα...

 

Θέλω μια ψηφιακή να τραβάει όσο καλύτερες φωτογραφίες γίνεται, και καλύτερες από το G4 αν γίνεται... Και Να έχει Bluetooth να τις στέλνω στο κινητό απευθείας.. .

 

Μέχρι 200 ευρώ σκέφτομαι.... Υπάρχει κάτι;

http://www.skroutz.gr/s/6163150/Canon-PowerShot-SX610-HS.html

 

Έχει WiFi και εφαρμογή στο κινητό της κανον για μεταφορά φωτογραφιών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω μια minolta f300 η οποια εχει παλιωσει ολιγον ... σκεφτομαι να παρω αυτην : http://www.skroutz.gr/s/6162790/Canon-Ixus-160.html

 

θελω να φωτογραφιζω επιπλα κουζινας τα οποια καποιες φορες ειναι πολυ γυαλιστερα ή και εντελως ματ .

θελω να βγαινουν ζωντανα τα χρωματα .

οι συνθηκες φωτισμου ειναι μερα , αλλα μπορει να ειναι ψιλοσκοτεινος ο χωρος και να μην εχει φως (ηλεκτρικο) .

μπορει αυτη η φωτογραφικη να κανει καλα αυτη τη δουλεια ?

δεν με ενδιαφερουν gps, wifi κλπ κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το φως αντικατοπτρίζεται πάνω στα έπιπλα, ειδικά όταν είναι γυμνά δύσκολα θα βρεις κάποια compact camera να κάνει αυτό που θες. Δυστυχώς δεν έχω compact εδώ και καμιά δεκαετία οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά άμα θα κάνει αυτό που θες, αλλά πιστεύω πως όχι.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καλυτερη ψηφιακη στα χρηματα και χαρακτηριστηκα απο την RX100;Δεν εχω καποια προτιμηση σε μαρκα:happy:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καλυτερη ψηφιακη στα χρηματα και χαρακτηριστηκα απο την RX100;Δεν εχω καποια προτιμηση σε μαρκα:happy:

 

RX100 Υπάρχουν τέσσερα μοντέλα από περίπου 300 ευρώ ως πάνω από 1000 σε ποιο αναφέρεσαι;

όταν εγώ ήμουν μεταξύ της RX100 ΙΙΙ και αυτής CANON https://www.skroutz.gr/s/5598551/Canon-PowerShot-G7-X.html επέλεξα τη δεύτερη.

Σίγουρα αξίζει να κάνεις τη σύγκριση.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

RX100 Υπάρχουν τέσσερα μοντέλα από περίπου 300 ευρώ ως πάνω από 1000 σε ποιο αναφέρεσαι;

όταν εγώ ήμουν μεταξύ της RX100 ΙΙΙ και αυτής CANON https://www.skroutz.gr/s/5598551/Canon-PowerShot-G7-X.html επέλεξα τη δεύτερη.

Σίγουρα αξίζει να κάνεις τη σύγκριση.

Με τα 300 που έχει τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Με τα 300 που έχει τώρα .

 

Με αισθητήρα μιας ίντσας σε συμπαγή μέγεθος δε νομίζω πως θα βρεις καλύτερη σ αυτά τα χρήματα.

ένα περιορισμό που βλέπω είναι ο φακός ο οποίος ζορίζει τα πράγματα σε μικρούς χώρους λόγω ξεκινήματος από τα 28 χιλιοστά.

με πιο απλά λόγια, δεν είναι ιδιαίτερα ευρύγωνιος.

αν αυτό είναι κάτι που δε σε ενοχλεί θα βγάζεις φανταστικές φωτογραφίες.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Με αισθητήρα μιας ίντσας σε συμπαγή μέγεθος δε νομίζω πως θα βρεις καλύτερη σ αυτά τα χρήματα.

ένα περιορισμό που βλέπω είναι ο φακός ο οποίος ζορίζει τα πράγματα σε μικρούς χώρους λόγω ξεκινήματος από τα 28 χιλιοστά.

με πιο απλά λόγια, δεν είναι ιδιαίτερα ευρύγωνιος.

αν αυτό είναι κάτι που δε σε ενοχλεί θα βγάζεις φανταστικές φωτογραφίες.

 

Oχι δεν με ενοχλει ιδιαίτερα αν και θα τον ηθελα καπως ποιο ευρυγωνιο:happy:

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν με ενοχλει ιδιαίτερα αν και θα τον ηθελα καπως ποιο ευρυγωνιο:happy:

 

Δε γνωρίζω αν θέλεις ή αν έχεις τη δυνατότητα να πας σε μια αγορά όπως έγραψα και παραπάνω,

δες εδώ https://www.skroutz.gr/s/5598551/Canon-PowerShot-G7-X.html#specs-container

καλύτερος φακός πολύ περισσότερο φωτεινός canon 1,8-2,8 έναντι sony 1.8 - 4.9 μεγάλη διαφορά η οποία φαίνεται σε λήψεις με χαμηλό φωτισμό η με κίνηση.

επιπλέον το Focal Length Range sony 28 - 100 mm σε σχέση με το canon 24-100, αριθμητικά είναι μικρό όμως στην πράξη έχει πολύ μεγάλη διαφορά.

συν την οθόνη αφής με κάλυψη κάδρου στο 100%.

με διπλάσιο ISO canon 12800 έναντι sony 6400.

υ.γ. δε προσπαθώ να σε πείσω να πάρεις ντε και καλά την canon.

όμως όταν φτάνει να δίνει κάποιος τόσα χρήματα (€300) για μια compact, θεωρώ πως αν μπορεί να δώσει τα επιπλέον χρήματα για μια πολύ καλύτερη μηχανή, καλό είναι να το κάνει γιατί μια τέτοια φωτογραφική μηχανή την αγοράζεις για 5-10 χρόνια τουλάχιστον.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν θέλεις ή αν έχεις τη δυνατότητα να πας σε μια αγορά όπως έγραψα και παραπάνω,

δες εδώ https://www.skroutz.gr/s/5598551/Canon-PowerShot-G7-X.html#specs-container

καλύτερος φακός πολύ περισσότερο φωτεινός canon 1,8-2,8 έναντι sony 1.8 - 4.9 μεγάλη διαφορά η οποία φαίνεται σε λήψεις με χαμηλό φωτισμό η με κίνηση.

επιπλέον το Focal Length Range sony 28 - 100 mm σε σχέση με το canon 24-100, αριθμητικά είναι μικρό όμως στην πράξη έχει πολύ μεγάλη διαφορά.

συν την οθόνη αφής με κάλυψη κάδρου στο 100%.

με διπλάσιο ISO canon 12800 έναντι sony 6400.

υ.γ. δε προσπαθώ να σε πείσω να πάρεις ντε και καλά την canon.

όμως όταν φτάνει να δίνει κάποιος τόσα χρήματα (€300) για μια compact, θεωρώ πως αν μπορεί να δώσει τα επιπλέον χρήματα για μια πολύ καλύτερη μηχανή, καλό είναι να το κάνει γιατί μια τέτοια φωτογραφική μηχανή την αγοράζεις για 5-10 χρόνια τουλάχιστον.

 

Φιλε μου ειμαι fan της canon αλλα λογω κοστους δεν μπορουσα να παρω.Πηρα την d3200 καταπληκτικη dslr για μενα αλλα την εδωσα γιατι ηθελα κατι ποιο μικρο να εχω πανω μου και οχι να κουβαλαω τσαντα.Γιαυτο λεω να παω στην rx100 που εχω διαβασει οτι ειναι λιγο καλυτερη απο την d3200 που ειχα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειμαι fan της canon αλλα λογω κοστους δεν μπορουσα να παρω.Πηρα την d3200 καταπληκτικη dslr για μενα αλλα την εδωσα γιατι ηθελα κατι ποιο μικρο να εχω πανω μου και οχι να κουβαλαω τσαντα.Γιαυτο λεω να παω στην rx100 που εχω διαβασει οτι ειναι λιγο καλυτερη απο την d3200 που ειχα :rolleyes:

 

τότε εύχομαι να την αποκτήσεις γρήγορα φίλε και καλές λήψεις.

έτσι κι αλλιώς πρόκειται για μια πολύ καλή μηχανή.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...