Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Bασικα μηχανη ψαχνω 2 μηνες,απλα εγραψα 8ωρο γιατι σημερα η μερα στην δουλεια Σαββατιατικα περασε ευχαριστα :lol:

 

Υ.γ δεν την εχω παραγγειλει ακομα,αλλα σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

,Παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. Αν το αφήσω και δεν την πάρω τώρα και διαβάζω σχόλια αρκετά και προτάσεις πιστεύω πως στο τέλος και θα κουραστώ και δεν θα πάρω και τίποτα.

Παράγγειλα λοιπόν σαν αρχαριος που είμαι την canon power shot g7x από το Amazon.de

Μου βγήκε στα 410 ευρώ και πήρα επίσης ένα κιτ για έξτρα μπαταρία και μια θήκη και η τιμή ανέβηκε άλλα 65 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Οπότε τελική τιμή όλα μου βγήκαν 475.

Ας ελπίσουμε να έχει και ελληνικό μενού η μηχανή.

Χαχαχα.

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή και λόγω φορειτοτητας και λόγω ποιότητας κυρίως σε auto καταστάσεις.

Τώρα αν με το καλό γουστάρω και ασχοληθώ πιο πολύ με το σπορ θα κοιτούσα μετά το καλοκαίρι την Sony a 6000 μαζί με έναν πολύ καλό φακό της Zeiss 50mm 1.8 .

Το παραπάνω σετ το έχει φίλος και πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει το αποτελέσματα.

Βέβαια φακός και μηχανή βγαίνουν κοντά στα 1300 ευρώ.

Καλό Πάσχα και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

,Παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. Αν το αφήσω και δεν την πάρω τώρα και διαβάζω σχόλια αρκετά και προτάσεις πιστεύω πως στο τέλος και θα κουραστώ και δεν θα πάρω και τίποτα.

Παράγγειλα λοιπόν σαν αρχαριος που είμαι την canon power shot g7x από το Amazon.de

Μου βγήκε στα 410 ευρώ και πήρα επίσης ένα κιτ για έξτρα μπαταρία και μια θήκη και η τιμή ανέβηκε άλλα 65 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Οπότε τελική τιμή όλα μου βγήκαν 475.

Ας ελπίσουμε να έχει και ελληνικό μενού η μηχανή.

Χαχαχα.

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή και λόγω φορειτοτητας και λόγω ποιότητας κυρίως σε auto καταστάσεις.

Τώρα αν με το καλό γουστάρω και ασχοληθώ πιο πολύ με το σπορ θα κοιτούσα μετά το καλοκαίρι την Sony a 6000 μαζί με έναν πολύ καλό φακό της Zeiss 50mm 1.8 .

Το παραπάνω σετ το έχει φίλος και πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει το αποτελέσματα.

Βέβαια φακός και μηχανή βγαίνουν κοντά στα 1300 ευρώ.

Καλό Πάσχα και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

 

1) Η τιμή που την αγόρασες είναι πάρα πάρα πολύ καλή, ακόμη κι αν δεν υποστηρίζει ελληνικά, αρκεί βέβαια να γνωρίζεις τουλάχιστον καλούτσικα αγγλικά. ενημερωτικά να σου πω, ότι οι οδηγίες χρήσης είναι 202 σελίδες μόνο στην ελληνική γλώσσα.

οδηγίες τις οποίες έχω κατεβάσει κι αν θέλεις μπορώ να σου στείλω.

2) σχετικά με την επιλογή που γράφεις παραπάνω, σε βεβαιώνω στο βαθμό που μπορώ, πως είναι η καλύτερη.

μέχρι και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, δεν υπάρχει καλύτερη φωτογραφική μηχανή στις διαστάσεις και την τιμή της

η αμέσως επόμενη παραπλήσια της, είναι η επίσης πάρα πολύ καλή, Sony Cyber-shot DSC-RX100III η οποία με είχε εντυπωσιάσει, μέχρι που κυκλοφόρησε η CANON PowerShot G7 X και ο ανταγωνισμός έσβησε.

3) τώρα αν θέλεις να ασχοληθείς, όπως γράφεις με ρυθμίσεις, έχε υπ όψιν σου πως και η PowerShot G7 X έχει πάρα πολλές αν όχι όλες τις ρυθμίσεις για χειροκίνητη κατάσταση, όπως π.χ. ταχύτητα κλείστρου, ρύθμιση φωτεινότητας, ρύθμιση iso, και άλλα πολλά.

όρεξη να έχεις και χρόνο να ασχοληθείς.

-----------

τέλος επισυνάπτω δυο φωτό μία μεμβράνη προστασίας καλό είναι να πάρεις μία.

και αν ασχολείσαι με υποβρύχια φωτογράφιση την αδιάβροχη θήκη.

 

υ.γ. από πού πήρες τη μηχανή; ποια θήκη παρήγγειλες; και από πού; βάλε καμιά φωτογραφία και σύνδεσμο να δούμε κι όσοι ενδιαφερόμαστε.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

1) Η τιμή που την αγόρασες είναι πάρα πάρα πολύ καλή, ακόμη κι αν δεν υποστηρίζει ελληνικά, αρκεί βέβαια να γνωρίζεις τουλάχιστον καλούτσικα αγγλικά. ενημερωτικά να σου πω, ότι οι οδηγίες χρήσης είναι 202 σελίδες μόνο στην ελληνική γλώσσα.

οδηγίες τις οποίες έχω κατεβάσει κι αν θέλεις μπορώ να σου στείλω.

2) σχετικά με την επιλογή που γράφεις παραπάνω, σε βεβαιώνω στο βαθμό που μπορώ, πως είναι η καλύτερη.

μέχρι και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, δεν υπάρχει καλύτερη φωτογραφική μηχανή στις διαστάσεις και την τιμή της

η αμέσως επόμενη παραπλήσια της, είναι η επίσης πάρα πολύ καλή, Sony Cyber-shot DSC-RX100III η οποία με είχε εντυπωσιάσει, μέχρι που κυκλοφόρησε η CANON PowerShot G7 X και ο ανταγωνισμός έσβησε.

3) τώρα αν θέλεις να ασχοληθείς, όπως γράφεις με ρυθμίσεις, έχε υπ όψιν σου πως και η PowerShot G7 X έχει πάρα πολλές αν όχι όλες τις ρυθμίσεις για χειροκίνητη κατάσταση, όπως π.χ. ταχύτητα κλείστρου, ρύθμιση φωτεινότητας, ρύθμιση iso, και άλλα πολλά.

όρεξη να έχεις και χρόνο να ασχοληθείς.

-----------

τέλος επισυνάπτω δυο φωτό μία μεμβράνη προστασίας καλό είναι να πάρεις μία.

και αν ασχολείσαι με υποβρύχια φωτογράφιση την αδιάβροχη θήκη.

 

υ.γ. από πού πήρες τη μηχανή; ποια θήκη παρήγγειλες; και από πού; βάλε καμιά φωτογραφία και σύνδεσμο να δούμε κι όσοι ενδιαφερόμαστε.

http://www.amazon.de/gp/product/B00OD6HEX8/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

http://www.amazon.de/Canon-9839B001AA-Akku-NB-13L-PowerShot/dp/B00NOZ1EI0/ref=pd_bxgy_ph_img_z

Ευχαριστω πολυ. Αν δεν ειναι κοπος στειλε μου τις οδηγιες.

nikosgalanakopoulos@gmail.com

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε η Canon g7x μαζί με αρκετά ωραία καλούδια από το Amazon παιδιά, όπως η δεύτερη έξτρα original μπαταρία η θήκη και μια κάρτα μνήμης.

Η μηχανή πραγματικά είναι απίστευτη στο λίγο διάστημα που την δουλεύω. Απαιχτες ημερίσιες και εξαιρετικές βραδυνες.

Θα επανέλθω σε καμία εβδομάδα που θα την έχω μάθει καλύτερα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η Canon g7x μαζί με αρκετά ωραία καλούδια από το Amazon παιδιά, όπως η δεύτερη έξτρα original μπαταρία η θήκη και μια κάρτα μνήμης.

Η μηχανή πραγματικά είναι απίστευτη στο λίγο διάστημα που την δουλεύω. Απαιχτες ημερίσιες και εξαιρετικές βραδυνες.

Θα επανέλθω σε καμία εβδομάδα που θα την έχω μάθει καλύτερα.

 

μεγειες εργαλείο φοβερό! :-)

Link to comment
Share on other sites

μεγειες εργαλείο φοβερό! :-)

Απίστευτη όντως. Μου φαίνεται θα πουλήσω την Sony a6000 για χάρη της.

Είναι ότι θέλω. Ειδικά το auto τα κάνει όλα μόνο του και σε δύσκολες συνθήκες.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η Canon g7x μαζί με αρκετά ωραία καλούδια από το Amazon παιδιά, όπως η δεύτερη έξτρα original μπαταρία η θήκη και μια κάρτα μνήμης.

Η μηχανή πραγματικά είναι απίστευτη στο λίγο διάστημα που την δουλεύω. Απαιχτες ημερίσιες και εξαιρετικές βραδυνες.

Θα επανέλθω σε καμία εβδομάδα που θα την έχω μάθει καλύτερα.

1) καλορίζικα όλα φίλε, ειλικρινά εύχομαι να τα χαρείς όσο περισσότερο γίνεται.

2) έτσι για να ξέρουμε και τι λέμε!

3) ελπίζω η κάρτα που αγόρασες να υποστηρίζει UHS-1, η μηχανή σου πάντως το υποστηρίζει και για πλήρης δυνατότητες το απαιτεί!

όμως ακόμη κι αν δεν υποστηρίζει, δε πειράζει παίρνεις μια ακόμη δε θα πάει χαμένη.

 

Απίστευτη όντως. Μου φαίνεται θα πουλήσω την Sony a6000 για χάρη της.

Είναι ότι θέλω. Ειδικά το auto τα κάνει όλα μόνο του και σε δύσκολες συνθήκες.

1) πίστεψε με δεν είσαι ΟΥΤΕ στη αρχή ακόμη!

2) δε γνωρίζω βέβαια τι γνώσεις έχεις από φωτογραφικές μηχανές, ούτε και τι απαιτήσεις!

όμως μ αυτό το made in japan <σμαράγδι> πιστεύω έχει βρει <άσχημα> το μπελά σου.

3) αλήθεια έχει ελληνικά στο μενού της οθόνης;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά. Παντού ελληνικά.

Τίποτα τώρα αρχίζω να μαθαίνω σιγά σιγά...

Edit

Μήπως ξέρεις τι πρέπει να κάνω για να φαίνεται το ποσοστό της μπαταριας?

Μου δείχνει μόνο μπάρες χωρίς ποσοστό.

Ευχαριστώ.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Α! ρε μπαγάσα, τσάμπα το πήρες το μηχάνημα, μπράβο σου. εγώ το πλήρωσα στο media 499 ευρώ! και πάλι καλά δηλαδή. .

Για τη μπαταρία, όχι, δε μπορώ να σε βοηθήσω και δε πιστεύω πως έχει δυνατότητα να δείχνει %.

Πάντως γενικά κρατάει καλά, αρκετά καλύτερα απ ότι περίμενα. σε κάθε περίπτωση εσύ δε πρόκειται να έχεις πρόβλημα.

Είμαι περίεργος να δω τι θέση θα της δώσουν οι οίκοι αξιολόγησης.

υ.γ

τις οδηγίες που έστειλα τις πήρες;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά πήρα μια nikon s9600 και προσπαθώ να συνδέσω το WiFi. Αλλά wireless mobile utility δεν μπορώ να το εγκαταστήσω στο κινητό μου ξέρετε από που μπορώ να βρω παλιότερη έκδοση στο Google που ψάχνω δεν βρίσκω Edited by adams25
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα στη παρέα. Ψάχνω μια DSLR μέχρι τα 400 ευρώ περίπου. Είναι η πρώτη μου σε τέτοιου είδους. Μέχρι τώρα είχα μια απλή ψηφιακή sony. Κάθε πρόταση/βοήθεια για επιλογή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ!

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Ψάχνω μια DSLR μέχρι τα 400 ευρώ περίπου. Είναι η πρώτη μου σε τέτοιου είδους. Μέχρι τώρα είχα μια απλή ψηφιακή sony. Κάθε πρόταση/βοήθεια για επιλογή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ!

Nikon D3200 !!!!! την διαφημίζουν και στην τηλεόραση τώρα αυτό το διάστημα αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο μαγαζι Για να σου πω. Δεν έδωσα σημασία.

Δες την στο skroutz για πιο χαμηλές τιμες.

Κορυφή η μηχανή !

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Ψάχνω μια DSLR μέχρι τα 400 ευρώ περίπου. Είναι η πρώτη μου σε τέτοιου είδους. Μέχρι τώρα είχα μια απλή ψηφιακή sony. Κάθε πρόταση/βοήθεια για επιλογή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ!

Για δεν κοιτάς για mirrorless?

Link to comment
Share on other sites

Για δεν κοιτάς για mirrorless?

 

Εκτός του μεγέθους ποιά άλλη είναι η διαφορά τους;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος, συνήθως στις low end κατηγορίες όπως η Nikon που προτείνανε οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του μεγέθους ποιά άλλη είναι η διαφορά τους;

βάρος και μέγεθος είναι βασικοί παράγοντες για μένα ..Στην αρχή Όλα καλά και ωραια ..Πιο μετά όλο και πιο σπάνια θα την παίρνεις μαζί σου τη dslr.

Link to comment
Share on other sites

βάρος και μέγεθος είναι βασικοί παράγοντες για μένα ..Στην αρχή Όλα καλά και ωραια ..Πιο μετά όλο και πιο σπάνια θα την παίρνεις μαζί σου τη dslr.

 

συμφωνώ, αυτό παθαίνουν οι εννιά στους δέκα.

αγοράζουν μια dslr την παίρνουν μερικές φορές και μετά ψάχνουν για άλλη μικρότερη, ειδικά αν πάρουν (που θα πάρουν) δε γίνεται αλλιώς δεύτερο φακό, τρίποδο, έχτρα φλας, μπαταρίες, κ.α.

χρειάζεται να έχουν και ένα βαλιτσάκι για τα παρελκόμενα.

γιαυτό, η αγορά φωτογραφικής μηχανής, θέλει πρώτα να ορίσεις τις πραγματικές ανάγκες σου και μετά να προχωρήσεις σε αγορά.

εγώ προτίμησα και πλήρωσα 500 ευρώ για καλή compact για τους παραπάνω λόγους.

αυτό βέβαια δε σημαίνει πως είναι το σωστό για όλους, έχει να κάνει με τις ανάγκες και επιλογές του καθενός.

 

πάντως, όσο αφορά την Nikon D3200 που ανέφερε ο φίλος παραπάνω είναι για την τιμή της, πραγματικά από τις καλύτερες περιπτώσεις, για όποιον θέλει μηχανή αυτού του μεγέθους.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις και για mirrorless με aps-c sensor... Τον ίδιο φοράνε και οι περισσότερες DSLR entry level.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω την d3200 είμαι πολύ ευχαριστημένος δεν είμαι και επαγγελματίας απλώς ερασιτέχνης ,είδα σε ένα φίλο την sony rx100 και μου άρεσε πάρα πολύ +ότι είναι και μικρούλα. Αξίζει να δώσω την d3200 για να πάρω την rx100 ή θα κάνω πατάτα; Ή d3200 μου έχει 1200 κλίκ ολοκαίνουργια
Link to comment
Share on other sites

Έχω την d3200 είμαι πολύ ευχαριστημένος δεν είμαι και επαγγελματίας απλώς ερασιτέχνης ,είδα σε ένα φίλο την sony rx100 και μου άρεσε πάρα πολύ +ότι είναι και μικρούλα. Αξίζει να δώσω την d3200 για να πάρω την rx100 ή θα κάνω πατάτα; Ή d3200 μου έχει 1200 κλίκ ολοκαίνουργια

Δεν αξίζει να πας από dslr σε compact εκτός και αν είναι ΤΟΣΟ σημαντικό το μέγεθος της για σένα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες κοιτάω και για εναν φίλο που θέλει να ξεκινήσει την ενασχόληση με τη φωτογραφία. Έχοντας ένα budget γύρω στα 120-150, πιστεύω θα του ήταν χρήσιμη μια κάμερα με ρυθμίσεις διαφραγματος, iso και κλειστρου για να μάθει τα βασικά. Έχετε καμία καλή πρόταση?

 

 

Να προσθέσω ότι είναι θετικός σε μεταχειρισμενη κάμερα, αν είναι σε καλή κατάσταση.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

 

Να προσθέσω ότι είναι θετικός σε μεταχειρισμενη κάμερα, αν είναι σε καλή κατάσταση.

 

Καλό θα ήταν να περάσει από κάποια μαγαζιά που έχουν μεταχειρισμένες κάμερες.

Θυμάμαι πέρυσι τέτοια εποχή περίπου πούλησα την Sony NEX C3 στα 150 ευρώ

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω την d3200 είμαι πολύ ευχαριστημένος δεν είμαι και επαγγελματίας απλώς ερασιτέχνης ,είδα σε ένα φίλο την sony rx100 και μου άρεσε πάρα πολύ +ότι είναι και μικρούλα. Αξίζει να δώσω την d3200 για να πάρω την rx100 ή θα κάνω πατάτα; Ή d3200 μου έχει 1200 κλίκ ολοκαίνουργια

 

η rx3 είναι από τις καλύτερες compact που κυκλοφορούν και με μεγάλο για το μέγεθος της αισθητήρα.

δεν έγραψες πια rx100 την 1 τη 2 η την 3;

και σε τι τιμή;

ήμουν μεταξύ rx100-3 και canon g7x και κέρδισε η δεύτερη, αν θέλεις ρίξε της μια ματιά αξίζει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

η rx3 είναι από τις καλύτερες compact που κυκλοφορούν και με μεγάλο για το μέγεθος της αισθητήρα.

δεν έγραψες πια rx100 την 1 τη 2 η την 3;

και σε τι τιμή;

ήμουν μεταξύ rx100-3 και canon g7x και κέρδισε η δεύτερη, αν θέλεις ρίξε της μια ματιά αξίζει.

 

Για τον rx1 λέω είναι τελείως βλακεία να δώσω 550 και 760 για compact rx2,rx3.Πάντως είδα φωτογραφίες και βίντεο από ένα φίλο που την έχει και μόνο στο βίντεο είναι λίγο καλύτερη από την d3200 μου στις φωτογραφίες είναι καλύτερη ή d3200 οπότε σταματάω να σκέφτομαι χαζα.

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...