Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας, ψάχνω και εγω μια compact φωτογραφική μηχανή για να βγάζω τις καθημερινές μας δραστηριότητες με τα παιδιά επειδή μέχρι τώρα βγάζουμε με τα κινητά μας. Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε αυτές Panasonic Lumix DC-TZ90 VS Sony Cyber-shot HX90 χωρίς βέβαια να είμαι έμπειρος χρήστης και γνώστης του θέματος. Το budget μου είναι μέχρι 350€ και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγάζει καλές φωτογραφίες σχετικά εύκολα και γρήγορα (γρήγορο focus). Μαλλον είμαι πιο κοντά στην Lumix TZ90 αλλά κάθε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη και χρήσιμη.
Σε αυτά τα λεφτά πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή παρά η Sony Rx-100 με 1" μέγεθος αισθητήρα και f1.8. Μη ψαρωνεις με τα 20χ zoom, αχρειαστα είναι

 

Sent from my SM-G930F

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

γεια σας, ψάχνω και εγω μια compact φωτογραφική μηχανή για να βγάζω τις καθημερινές μας δραστηριότητες με τα παιδιά επειδή μέχρι τώρα βγάζουμε με τα κινητά μας. Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε αυτές Panasonic Lumix DC-TZ90 VS Sony Cyber-shot HX90 χωρίς βέβαια να είμαι έμπειρος χρήστης και γνώστης του θέματος. Το budget μου είναι μέχρι 350€ και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγάζει καλές φωτογραφίες σχετικά εύκολα και γρήγορα (γρήγορο focus). Μαλλον είμαι πιο κοντά στην Lumix TZ90 αλλά κάθε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη και χρήσιμη.

@ pkatsifaras σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.

Σε αυτά τα λεφτά πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή παρά η Sony Rx-100 με 1" μέγεθος αισθητήρα και f1.8. Μη ψαρωνεις με τα 20χ zoom, αχρειαστα είναι

 

Sent from my SM-G930F

 

συμφωνώ απολύτως.

εκτός του ότι για να δουλέψεις μεγάλο ζούμ θέλεις σίγουρα τρίποδο και χρονοδιακόπτη.

και βέβαια το τεράστιο πλεονέκτημα του τετραπλάσιου σε μέγεθος αισθητήρα κερδίζει όλα τα υπόλοιπα.

και ακόμη καμία σύγκριση σε φωτογραφίες χαμηλού, η ακόμη χειρότερα νυχτερινού φωτισμού.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας. Δεν ειμαι γνωστης της φωτογραφικής μηχανής. Το κινητό μου είναι το huawei mate 10 lite το οποιο τραβάει νορμάλ φωτογραφίες. Θελω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή που να την έχω για ταξίδια, θάλασσα κτλ και σίγουρα να έχει καλύτερη κάμερα απο τα ακριβά κινητά. Ειμαι αναμεσα στην nikon coolpix w300 και olympus tg_5. Ποια ειναι η γνωμη σας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Δεν ειμαι γνωστης της φωτογραφικής μηχανής. Το κινητό μου είναι το huawei mate 10 lite το οποιο τραβάει νορμάλ φωτογραφίες. Θελω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή που να την έχω για ταξίδια, θάλασσα κτλ και σίγουρα να έχει καλύτερη κάμερα απο τα ακριβά κινητά. Ειμαι αναμεσα στην nikon coolpix w300 και olympus tg_5. Ποια ειναι η γνωμη σας
Olympus δαγκωτό. Απίστευτο μηχανάκι.έχω την 4 εγώ . Βέβαια αν.Δεν θες μηχανή tough και.αδιάβροχη ,τότε σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις καλύτερες μηχανές .

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να ειναι αδιαβροχη. Εκτός αν μπορω σε παρόμοια χρήματα να πάρω μια μρ καλύτερες δυνατότητες και να γίνεται αδιαβροχη με καποιον εξοπλισμό. Την tg. 5 αν την συγκρίναμε με κινητό, σαν ποιο θα έβγαζε φωτογραφίες;;; περα απο το οτι ειναι αδιαβροχη αξίζει και ως φωτογραφική μηχανή;
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να ειναι αδιαβροχη. Εκτός αν μπορω σε παρόμοια χρήματα να πάρω μια μρ καλύτερες δυνατότητες και να γίνεται αδιαβροχη με καποιον εξοπλισμό. Την tg. 5 αν την συγκρίναμε με κινητό, σαν ποιο θα έβγαζε φωτογραφίες;;; περα απο το οτι ειναι αδιαβροχη αξίζει και ως φωτογραφική μηχανή;
Φυσικά και αξίζει . Σύγκριση με κινητά δεν κάνω ποτέ.Το θεωρώ μη συγκρίσιμο

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αξίζει . Σύγκριση με κινητά δεν κάνω ποτέ.Το θεωρώ μη συγκρίσιμο

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ. Αρα παω για την tg. 5.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Αρα παω για την tg. 5.
Παρακαλώ...και δώσε εντυπώσεις

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλή compact με κάνα 100 ευρώ θα βρω; :p

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://www.skroutz.gr/s/6326192/Panasonic-Lumix-DMC-SZ10.html

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

 

Ενδιαφέρομαι για μια μηχανή για φωτογράφιση εγγράφων αλλά γενικά είμαι άσχετος με το θέμα.

Φωτογράφιση εγγράφων σημαίνει ακίνητος στόχος, εσωτερικός χώρος και κοντινές αποστάσεις. Τι χαρακτηριστικά θα προτείνατε για τέτοια χρήση; Τι θα πρέπει να προσέξω γενικά κατά την αγορά;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Ενδιαφέρομαι για μια μηχανή για φωτογράφιση εγγράφων αλλά γενικά είμαι άσχετος με το θέμα.

Φωτογράφιση εγγράφων σημαίνει ακίνητος στόχος, εσωτερικός χώρος και κοντινές αποστάσεις. Τι χαρακτηριστικά θα προτείνατε για τέτοια χρήση; Τι θα πρέπει να προσέξω γενικά κατά την αγορά;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

 

δηλαδη θες ενα οποιοδηποτε πολυμηχανημα ή scanner... :confused:

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Ενδιαφέρομαι για μια μηχανή για φωτογράφιση εγγράφων αλλά γενικά είμαι άσχετος με το θέμα.

Φωτογράφιση εγγράφων σημαίνει ακίνητος στόχος, εσωτερικός χώρος και κοντινές αποστάσεις. Τι χαρακτηριστικά θα προτείνατε για τέτοια χρήση; Τι θα πρέπει να προσέξω γενικά κατά την αγορά;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

αν σ ενδιαφέρούν μόνο έγγραφα τύπου, Α4, Α3 όπως είπε κι ο φίλος από πάνω θέλεις σαρωτή, (που είναι πάμφθηνος σε σχέση με φωτογραφική μηχανή) διαφορετικά, θέλεις μια μηχανή με μεγάλο διάφραγμα, π.χ. 1,8 (το διάφραγμα μεγαλώνει όσο μικραίνει η τιμή)

με αισθητήρα τουλάχιστον μια ίντσα, ώστε να χωράει δίχως θόλωμα τα εικονοστοιχεία (pixel)

τα οποία δε χρειάζεται να πας σε υπερβολικά μεγάλο αριθμό, θεωρώ πως από 12 mp και πάνω είσαι εντάξει.

να είναι ευρυγώνιος, όχι όμως υπερβολές και έχεις παραμοφώσεις, θεωρώ ένας φακός που αρχίζει από 24 ειναι καλός.

χρήσιμο θα είναι να έχει και οπτικό σταθεροποιητή, βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις και ειδικά για γρήγορες φωτογραφίσεις.

δε γνωρίζω τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις, πρόσφατα πούλησα μια Canon PowerShot G7 Χ, που είχα και έκανα μερικές τέτοιες εργασίες

τοπογραφικά, σχέδια, άδειες πολεοδομίας, κ.α.

το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό.

φύσικά είναι μια ακριβή μηχανή, απλά το αναφέρω ενδεικτικά.

όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις σου, και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

επειδή δε γνωρίζω, αν έχεις δυνατότητα δοκίμασε και με κάποιο καλό κινητό, π.χ. το Samsung galaxy s8 που έχω εγώ, έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

που δε συγκρίνονται βέβαια με μια καλή μηχανή με τα παραπάνω στοιχεία, ίσως όμως σε βολέψει.

όπως έγραψα δε γνωρίζω τι απαιτήσεις έχεις.

απλά προσπαθώ να προτείνω λύσεις, που ίσως βοηθήσουν.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θες ενα οποιοδηποτε πολυμηχανημα ή scanner... :confused:

 

Αυτή θα ήταν η ιδανική λύση αλλά πρόκειται για χρήση εκτός σπιτιού/δικού μου χώρου (οπότε δύσκολο να έχω συνέχεια μαζί ένα scanner)

 

αν σ ενδιαφέρούν μόνο έγγραφα τύπου, Α4, Α3 όπως είπε κι ο φίλος από πάνω θέλεις σαρωτή, (που είναι πάμφθηνος σε σχέση με φωτογραφική μηχανή) διαφορετικά, θέλεις μια μηχανή με μεγάλο διάφραγμα, π.χ. 1,8 (το διάφραγμα μεγαλώνει όσο μικραίνει η τιμή)

με αισθητήρα τουλάχιστον μια ίντσα, ώστε να χωράει δίχως θόλωμα τα εικονοστοιχεία (pixel)

τα οποία δε χρειάζεται να πας σε υπερβολικά μεγάλο αριθμό, θεωρώ πως από 12 mp και πάνω είσαι εντάξει.

να είναι ευρυγώνιος, όχι όμως υπερβολές και έχεις παραμοφώσεις, θεωρώ ένας φακός που αρχίζει από 24 ειναι καλός.

χρήσιμο θα είναι να έχει και οπτικό σταθεροποιητή, βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις και ειδικά για γρήγορες φωτογραφίσεις.

δε γνωρίζω τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις, πρόσφατα πούλησα μια Canon PowerShot G7 Χ, που είχα και έκανα μερικές τέτοιες εργασίες

τοπογραφικά, σχέδια, άδειες πολεοδομίας, κ.α.

το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό.

φύσικά είναι μια ακριβή μηχανή, απλά το αναφέρω ενδεικτικά.

όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις σου, και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

επειδή δε γνωρίζω, αν έχεις δυνατότητα δοκίμασε και με κάποιο καλό κινητό, π.χ. το Samsung galaxy s8 που έχω εγώ, έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

που δε συγκρίνονται βέβαια με μια καλή μηχανή με τα παραπάνω στοιχεία, ίσως όμως σε βολέψει.

όπως έγραψα δε γνωρίζω τι απαιτήσεις έχεις.

απλά προσπαθώ να προτείνω λύσεις, που ίσως βοηθήσουν.

 

Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες :)

Το budget το πάω προς 100-200 ευρώ (+ φαντάζομαι θα χρειαστούν μικρο-accessoire). Ό,τι μηχανή και να είναι φαντάζομαι θα τραβάει καλύτερα από το Xiaomi 4x που είναι η εναλλακτική :P. Αλλά καλύτερα να είναι μηχανή (και όχι κινητό) και για λόγους μνήμης, μπαταρίας κλπ.

Τα έγγραφα θα είναι είτε φωτογραφίες είτε κείμενο, το οποίο με το κινητό δεν διαβαζόταν αν έπαιρνε όλη την Α4 με μια φωτογραφία...

 

Για compact, mirrorless, dslr φαντάζομαι δεν έχει μεγάλη σημασία ε;

 

"με αισθητήρα τουλάχιστον μια ίντσα". 1-2 που κοίταξα στα γρήγορα γράφουν για αισθητήρα της μορφής "1/2.3 type CCD". Κοιτάω το "1/2.3" να είναι όσο μικρότερο γίνεται σε αυτή την περίπτωση ή κάτι άλλο;

 

Θα ρίξω μια ματιά σε διάφορα μοντέλα και βλέπουμε.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενδιαφέρομαι για την πρώτη μου dslr..το θέμα θέλω να είναι νυχτερινός ουρανός και τοπία..βέβαια άρχισα να γλυκοκοιταω και την 6000 της sony σε mirorless..βασιικα σε dslr κοιτάω την 3400...Όταν λέμε μονο σώμα εννοούμε χωρίς φακό έτσι..Ο βασικός φακός πιστεύω θα με καλύψει εκτός και αν θέλω για νυχτερινό ουρανό έναν μεγαλύτερο από τους κλασικούς 18-55

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την πρώτη μου dslr..το θέμα θέλω να είναι νυχτερινός ουρανός και τοπία..βέβαια άρχισα να γλυκοκοιταω και την 6000 της sony σε mirorless..βασιικα σε dslr κοιτάω την 3400...Όταν λέμε μονο σώμα εννοούμε χωρίς φακό έτσι..Ο βασικός φακός πιστεύω θα με καλύψει εκτός και αν θέλω για νυχτερινό ουρανό έναν μεγαλύτερο από τους κλασικούς 18-55

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και η 5000 ειναι καλη για mirorless και ακομα πιο οικονομικη

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την πρώτη μου dslr..το θέμα θέλω να είναι νυχτερινός ουρανός και τοπία..βέβαια άρχισα να γλυκοκοιταω και την 6000 της sony σε mirorless..βασιικα σε dslr κοιτάω την 3400...Όταν λέμε μονο σώμα εννοούμε χωρίς φακό έτσι..Ο βασικός φακός πιστεύω θα με καλύψει εκτός και αν θέλω για νυχτερινό ουρανό έναν μεγαλύτερο από τους κλασικούς 18-55

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω την 3400 και είμαι απολυτά ευχαριστημενος,πιστεύω ότι ο κιτ φακός δεν θα σε καλύψει και θα το δεις και εσύ,όχι ότι δεν την κάνεις την δουλειά σου την κάνεις μια χαρά άλλα όσο ασχολείσαι και θα θέλεις συγκεκριμένα αποτελέσματα δεν θα τα παίρνεις ανάλογα με το είδος που θέλεις θα στραφείς στον ανάλογο φακό,προσωπικά πήρα και τον 35mm και τον έχω μαζί με τον 18-55 και ίσως αργότερα πάρω και κάποιον άλλο ανάλογα με τις ανάγκες,επίσης να ξέρεις πως η nikon d3400 αποδίδει καλύτερα σε ποιότητα με κάποιον άλλο φακό σε σχέση με τον 18-55 δηλαδή έχει να δώσει άνετα το κάτι παραπάνω από εκεί και πέρα για νυχτερινό ουρανό με 18-55 με τίποτα να ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ..μπερδεύτηκα και άλλο...για να δούμε τι θα κανω

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ο katerlis έχει την kodak 4000D με φακό 18/55 στα 299€...το public την έχει με 18/135 στα 499..τι λετε;;

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ο katerlis έχει την kodak 4000D με φακό 18/55 στα 299€...το public την έχει με 18/135 στα 499..τι λετε;;
Η Canon 4000d έχει τέτοια τιμή γιατί δεν έχει πολύ πρόσφατο αισθητήρα , υπολείπεται των υπολοίπων. Είναι όμως μια προκλητική τιμή. Με λίγα παραπάνω η Nikon d3400 που έχει πολύ καλύτερη απόδοση αισθητήρα ή αντίστοιχες Canon.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mολις πηρα την Canon 4000d.H τιμη ηταν αρκετα δελεαστικη και ειπα να αρχισω να πειραματιζομαι με dslr.Δεν ειχα ποτε dslr,οποτε πιστευω ειναι μια καλη επιλογη για ξεκινημα.
Link to comment
Share on other sites

Mολις πηρα την Canon 4000d.H τιμη ηταν αρκετα δελεαστικη και ειπα να αρχισω να πειραματιζομαι με dslr.Δεν ειχα ποτε dslr,οποτε πιστευω ειναι μια καλη επιλογη για ξεκινημα.

 

Καλορίζικη μια χαρά είναι για αρχή μετά βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...