Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τότε εύχομαι να την αποκτήσεις γρήγορα φίλε και καλές λήψεις.

έτσι κι αλλιώς πρόκειται για μια πολύ καλή μηχανή.

Σε ευχαριστω πολυ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν δεν χρησιμοποιούμε και τόσο συχνά τις dslr μας και θέλουμε να τις αφήσουμε για λίγο διάστημα στο συρτάρι..... Είναι καλύτερα να βγάζουμε την μπαταρία απο μέσα?? Για να μη μένει καιρό μέσα στο "σωμα" της μηχανής χωρίς να χρησιμοποιείται?

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by Muck Smith
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όπως και σε όλες τις συσκευές, το σωστό είναι να την αφαιρούμε εάν αυτό είναι δυνατόν, για να αποφύγουμε προβλήματα αν τυχόν υπάρξει διαρροή της μπαταρίας...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όπως και σε όλες τις συσκευές, το σωστό είναι να την αφαιρούμε εάν αυτό είναι δυνατόν, για να αποφύγουμε προβλήματα αν τυχόν υπάρξει διαρροή της μπαταρίας...

Ωραία.... Άρα καλά κάνω!! Ευχαριστώ!

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Πώς ονομαζετε ο τυπος του καλωδίου usb που χρησιμοποιει η NIKON coolpix L810 ;

 

Είναι αυτό εδω

 

http://i1377.photobucket.com/albums/ah76/tzoumas/Mobile%20Uploads/1ccfc9cc-bbae-42e5-8186-651f5f76bc22_zps9yhvtti3.jpg~original

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το κλασικο μινι usb;

οπως αυτο που εχουν τα κινητα;

 

Οχι. Δεν ειναι .......

Δεν ειναι micro usb που χρησιμοποιουν τα κινητα.

Δεν ειναι mini usb

Δεν ειναι κλασικό usb υπολογιστη φυσικα .......

Ειναι αυτό εδώ αν σε βοηθα .... Αλλα πώς λεγεται ο τυπος του usb ?

Ρωταω για να αναζητησω εναν ανταπτορα με male usb τετοιο kai male usb κλασικο την αλλη μερια ....

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο στη φωτο με το μαυρο τετράγωνο στη μια πλευρά ειναι το mini usb. Στα κινητά ειναι το micro usb

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στη φωτο με το μαυρο τετράγωνο στη μια πλευρά ειναι το mini usb. Στα κινητά ειναι το micro usb

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Σιγουρα δεν ειναι micro usb οπως των κινητων ;

Αλλα ειναι mini usb ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά γεια και χαρά σε όλους....

Αποφάσισα να κάνω μια αρχή στις dslr .Η μέχρι τώρα εμπειρία μου στις φωτογραφίες (εκτός από κινητό φυσικά ) είναι με μια κομπακτ ψηφιακή της canon...Έχω διαβάσει αρκετά πάνω τη χρήση των dslr και μου έχουν δείξει αρκετά φίλοι που γνωρίζουν .....

Αρχικά ενδιαφέρομαι για φωτογραφίες τοπίων κυρίως και όχι τόσο για πορτρέτα ...Η επιλογή στην οποία έχω καταλήξει με βάση και τα χρήματα που θέλω να δώσω (μέχρι 400-450) είναι η nikon d 3300 με έναν φακό 18-55 ,παράλληλα μαζί με κάρτα μνήμης ,τρίοδο και ένα χειριστήριο θα μου βγει γύρω στα 400....

τι λέτε ; Κάποια άλλη πρόταση ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις μου έκαναν δώρο την Nikon 3300. Σαν πρώτη φορά, πόση ώρα πρέπει να φορτίσω την μπαταρία; Και γενικότερα πόση ώρα χρειάζεται για να φορτιστεί πλήρως;

 

Ρωτάω αν πρέπει να το αφήσω αρκετή ώρα την πρώτη φορά (το manual λέει ότι η φόρτιση διαρκεί 1 ώρα και 50 λεπτά) ή αν πρέπει να κάνω κάποιους πλήρους κύκλους φόρτισης στην αρχή όπως κάνουμε και με τα smart phones.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by Muck Smith

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω ψηθει αγρια να παρω αυτην την ψηφιακη.Οι γνωστες τι λενε;

 

https://www.skroutz.gr/s/4489607/Sony-Cyber-shot-WX350.html?from=recommendations

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψηθει αγρια να παρω αυτην την ψηφιακη.Οι γνωστες τι λενε;

 

https://www.skroutz.gr/s/4489607/Sony-Cyber-shot-WX350.html?from=recommendations

 

αν δε σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι λήψεις με χαμηλό φωτισμό ή οι νυχτερινές, είναι πολύ καλή.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

αν δε σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι λήψεις με χαμηλό φωτισμό ή οι νυχτερινές, είναι πολύ καλή.

 

Με ενδιαφέρει γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει γιατί;

φωτεινοί φακοί, χαρακτηρίζονται όσοι έχουν άνοιγμα διαφράγματος, τουλάχιστον από 2 και κάτω.

αυτή που διάλεξες εσύ, είναι μια πολύ καλή κάμερα για τα χρήματα της, έχει όμως f 3.5 mm

που στη χρήστη τηλεφακού γίνεται f 6.5 mm

πχ. η Sony Cyber-shot RX100 έχει Διάφραγμα (Aperture - f/) f/ 1.8 - 4.9

είναι όμως πανάκριβη.

γενικά η επιλογή φωτογραφικής μηχανής, θέλει λίγο ψάξιμο.

και βέβαια το σημαντικό είναι να καλύπτει τις απαιτήσεις σου.

αν, λέω αν, τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα δες κι αυτήν Canon PowerShot G7 X

την έχω 1,5 χρόνο και είναι φανταστική.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

φωτεινοί φακοί, χαρακτηρίζονται όσοι έχουν άνοιγμα διαφράγματος, τουλάχιστον από 2 και κάτω.

αυτή που διάλεξες εσύ, είναι μια πολύ καλή κάμερα για τα χρήματα της, έχει όμως f 3.5 mm

που στη χρήστη τηλεφακού γίνεται f 6.5 mm

πχ. η Sony Cyber-shot RX100 έχει Διάφραγμα (Aperture - f/) f/ 1.8 - 4.9

είναι όμως πανάκριβη.

γενικά η επιλογή φωτογραφικής μηχανής, θέλει λίγο ψάξιμο.

και βέβαια το σημαντικό είναι να καλύπτει τις απαιτήσεις σου.

αν, λέω αν, τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα δες κι αυτήν Canon PowerShot G7 X

την έχω 1,5 χρόνο και είναι φανταστική.

 

ok θα την κοιταξω σε ευχαριστω:)

 

Θα το εκτιμουσα αν μου προτεινες μια ψηφιακη καλυτερη απο αυτην που διαλεξα στα 200 euro

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

ok θα την κοιταξω σε ευχαριστω:)

 

Θα το εκτιμουσα αν μου προτεινες μια ψηφιακη καλυτερη απο αυτην που διαλεξα στα 200 euro

 

1) είμαι πρεσαρισμένος άσχημα, ο χρόνος μου είναι ανύπαρκτος.

2) για φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό, απαιτούνται, φωτεινός φακός, μεγάλος αισθητήρας (σε μέγεθος, ΟΧΙ σε pixel)

και καλός επεξεργαστής, με λίγα λόγια απίθανο να τα βρεις με 200 ευρώ.

μπορείς βέβαια να δεις για μεταχειρισμένη, η να διαθέσεις περισσότερα χρήματα.

ή να χαμηλώσεις τις απαιτήσεις σου.

3) επειδή μου αρέσει να ψάχνω αν βρω χρόνο θα το κάνω.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

1) είμαι πρεσαρισμένος άσχημα, ο χρόνος μου είναι ανύπαρκτος.

2) για φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό, απαιτούνται, φωτεινός φακός, μεγάλος αισθητήρας (σε μέγεθος, ΟΧΙ σε pixel)

και καλός επεξεργαστής, με λίγα λόγια απίθανο να τα βρεις με 200 ευρώ.

μπορείς βέβαια να δεις για μεταχειρισμένη, η να διαθέσεις περισσότερα χρήματα.

ή να χαμηλώσεις τις απαιτήσεις σου.

3) επειδή μου αρέσει να ψάχνω αν βρω χρόνο θα το κάνω.

 

ok περιμενω οποτε μπορεις σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ok περιμενω οποτε μπορεις σε ευχαριστω

 

κοντά στα χρήματα που διαθέτεις είναι και αυτή https://www.skroutz.gr/s/8475842/Canon-Powershot-SX420-IS.html

πάντως να γνωρίζεις, με 200-300 ευρώ, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις μηχανή για σοβαρές φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού.

επίσης όσο δυναμώνει το zoum, τόσο περισσότερο σκοτεινιάζει ο φακός, οπότε πρέπει να ξέρεις πως compact φωτογραφική με τηλεφακό πάνω από 5Χ και καλή σε φωτογραφίες σκοτεινού περιβάλλοντος δε συμβαδίζει .

υπάρχει και η λύση βέβαια των μηχανών mirroless ή dslr όμως πας σε άλλες καταστάσεις.

δες που πάει η τιμή, για μια μηχανή λίγο καλύτερη από αυτή που διάλεξες. https://www.skroutz.gr/s/4480255/Nikon-Coolpix-P340.html

έχει απλά λίγο μεγαλύτερο αισθητήρα, με καλύτερο φακό και η τιμή πάει 50% επάνω, βέβαια ακόμη και με αυτή η διαφορά στις βραδυνές λήψεις θα είναι μεγάλη.

σκέψου το και αν σου χρειάζεται και μπορείς-θέλεις να διαθέσεις τα επιπλέον χρήματα, για να πας σε κάτι καλύτερο από αυτήν που διάλεξες μου λες και θα σε βοηθήσω να διαλέξεις. αν πάλι δε θέλεις, παίρνεις αυτή που βρήκες ή μια αντίστοιχη και όλα καλά.

ενημερωτικά, το ψηφιακό ζουμ είναι σχεδόν άχρηστο. όμως ακόμη και το οπτικό ζουμ που είναι άριστο για πάνω από 10Χ θέλει τρίποδο.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

κοντά στα χρήματα που διαθέτεις είναι και αυτή https://www.skroutz.gr/s/8475842/Canon-Powershot-SX420-IS.html

πάντως να γνωρίζεις, με 200-300 ευρώ, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις μηχανή για σοβαρές φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού.

επίσης όσο δυναμώνει το zoum, τόσο περισσότερο σκοτεινιάζει ο φακός, οπότε πρέπει να ξέρεις πως compact φωτογραφική με τηλεφακό πάνω από 5Χ και καλή σε φωτογραφίες σκοτεινού περιβάλλοντος δε συμβαδίζει .

υπάρχει και η λύση βέβαια των μηχανών mirroless ή dslr όμως πας σε άλλες καταστάσεις.

δες που πάει η τιμή, για μια μηχανή λίγο καλύτερη από αυτή που διάλεξες. https://www.skroutz.gr/s/4480255/Nikon-Coolpix-P340.html

έχει απλά λίγο μεγαλύτερο αισθητήρα, με καλύτερο φακό και η τιμή πάει 50% επάνω, βέβαια ακόμη και με αυτή η διαφορά στις βραδυνές λήψεις θα είναι μεγάλη.

σκέψου το και αν σου χρειάζεται και μπορείς-θέλεις να διαθέσεις τα επιπλέον χρήματα, για να πας σε κάτι καλύτερο από αυτήν που διάλεξες μου λες και θα σε βοηθήσω να διαλέξεις. αν πάλι δε θέλεις, παίρνεις αυτή που βρήκες ή μια αντίστοιχη και όλα καλά.

ενημερωτικά, το ψηφιακό ζουμ είναι σχεδόν άχρηστο. όμως ακόμη και το οπτικό ζουμ που είναι άριστο για πάνω από 10Χ θέλει τρίποδο.

ok σε ευχαριστω για τον χρονο σου ,θα δω τι θα κανω:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω και εγώ την ερώτησή μου.

Στα max 300€ ποια προτείνεται για φωτογραφία και βίντεο.

Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με φωτογραφικές μηχανές και τώρα που μεγαλώνουν τα παιδιά είναι αναγκαίο να έχω μια καλή (σύμφωνα με το budget πάντα).

Έχω μια φωτογραφική (Canon PowerShot 110) πενταετίας + βιντεοκάμερα από το 2004 την sony dcr ip220e και επειδή η εγγραφή σε Memory Stick δεν αποδίδει τα μέγιστα και το πέρασμα της εγγραφής βίντεο απο κασέτα στον υπολογιστή το βαριέμαι θα ήθελα τα φώτα σας.

Ευχαριστώ

 

Edit:

Τελικά πήρα την Canon EOS 1200D

Edited by leonpap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα πηρα προσφατα μια camera Canon Eos 700D και ολα πηγαιναν μια χαρα! Την έδωσα σε εναν φίλο να τη ψαχουλέψει και πειραξε κατι που δε μπορω να καταλαβω και εχω το εξης προβλημα. Εχω την καμερα στο Auto mode.. Βγαζω φωτογραφια και το Iso ειναι παντα στο 100. Αλλάζω την λειτουργεια της live εικονας (δε ξερω αν το λεω σωστα) για να βλεπω στην οθονη τη φωτογραφιζω.. Εκει το Iso μου το έχει στο Auto. Χωρις να πειραζω τιποτα.. Δηλαδη όταν βγάζω απο το σκόπευτρο ειναι 100 και οταν βγαζω με την οθόνη Auto. Δε ξερω πως γίνεται αυτο.. Καμια ιδεια??

 

Υ.Γ: μπηκα στο Manual Mode και έκανα επαναφορα στις ρυθμίσεις, αλλα τιποτα.. έβαλα και το Iso στο Αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηρα προσφατα μια camera Canon Eos 700D και ολα πηγαιναν μια χαρα! Την έδωσα σε εναν φίλο να τη ψαχουλέψει και πειραξε κατι που δε μπορω να καταλαβω και εχω το εξης προβλημα. Εχω την καμερα στο Auto mode.. Βγαζω φωτογραφια και το Iso ειναι παντα στο 100. Αλλάζω την λειτουργεια της live εικονας (δε ξερω αν το λεω σωστα) για να βλεπω στην οθονη τη φωτογραφιζω.. Εκει το Iso μου το έχει στο Auto. Χωρις να πειραζω τιποτα.. Δηλαδη όταν βγάζω απο το σκόπευτρο ειναι 100 και οταν βγαζω με την οθόνη Auto. Δε ξερω πως γίνεται αυτο.. Καμια ιδεια??

 

Υ.Γ: μπηκα στο Manual Mode και έκανα επαναφορα στις ρυθμίσεις, αλλα τιποτα.. έβαλα και το Iso στο Αυτο..

 

εχει σχεση κατι με αυτο? τσεκαρε το manual της μηχανης στην ενοτητα του ISO

 

https://i.imgur.com/2bdrvs4.png

 

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiiweb2ipTRAhXXNlAKHRX1DT8QFggfMAA&url=https%3A%2F%2Fstatic.bhphotovideo.com%2Flit_files%2F79893.pdf&usg=AFQjCNGyAmUWCMPRbmdrIvH7pBxYOxk09Q&bvm=bv.142059868,d.ZWM&cad=rja

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...