Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω μια coolpix s220 επεσε απο τα χερια της μικρης και απο τοτε οι φωτος εχουν μια καθετη γραμμη. Αν αλλαξω αυτο http://www.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-Lens-Unit-part-For-Nikon-COOLPIX-S200-S210-S220-S230-S225-Zoom-Free-Shipping/1123970171.html θα διορθωθει το προβλημα ή ειναι κατι αλλο ξερει κανεις να με βοηθησει να μην την πεταξω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχω μια coolpix s220 επεσε απο τα χερια της μικρης και απο τοτε οι φωτος εχουν μια καθετη γραμμη. Αν αλλαξω αυτο http://www.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-Lens-Unit-part-For-Nikon-COOLPIX-S200-S210-S220-S230-S225-Zoom-Free-Shipping/1123970171.html θα διορθωθει το προβλημα ή ειναι κατι αλλο ξερει κανεις να με βοηθησει να μην την πεταξω

 

Απο την στιγμή που δεν ξέρεις τι χάλασε ότι και να αγοράσεις και να αλλάξεις είναι ρίσκο. Νομίζω θα πρέπει να την πας σε κάποιο αρμόδιο σέρβις της nikon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχουν φακοί/lens για το LG G3 μου ή γενικά κάτι universal σαν τους olliclip αλλά πιο universal. Ξέρετε κανέναν καλo, αξίζει η αγορά τους??

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα θελα να αγορασω για πρώτη φορά ψηφιακή φωτογραφικη μηχανη. Τι μου προτείνετε με την καλυτερη δυνατή ποιοτητα φωτογραφιας, και σε χαμηλο φωτισμο, κλπ., για ερασιτεχνικη χρηση και κυριως για πορτρέτα αλλά να φαίνεται ικανοποιητικα και το τοπιο πισω(βλακεια είπα; :lol:) (απ οτι καταλαβα μια mirrorless θα ήταν ιδανική) και το πολυ πολύ μέχρι 200ευρώ και ακόμα φθηνοτερη μεχρι 100ευρώ ακομα πιο ευπροσδεκτη! Ευχαριστω!!

Υ.Γ. Ακομα και compact, αν έχουν την ίδια ποιότητα φωτογραφιας σε συγκριση με τις mirrorless και σε αναλογια με το οριο τιμης που θετω(ούτε "δραχμη" παραπάνω). Ευχαρισώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα θελα να αγορασω για πρώτη φορά ψηφιακή φωτογραφικη μηχανη. Τι μου προτείνετε με την καλυτερη δυνατή ποιοτητα φωτογραφιας, και σε χαμηλο φωτισμο, κλπ., για ερασιτεχνικη χρηση και κυριως για πορτρέτα αλλά να φαίνεται ικανοποιητικα και το τοπιο πισω(βλακεια είπα; :lol:) (απ οτι καταλαβα μια mirrorless θα ήταν ιδανική) και το πολυ πολύ μέχρι 200ευρώ και ακόμα φθηνοτερη μεχρι 100ευρώ ακομα πιο ευπροσδεκτη! Ευχαριστω!!

Υ.Γ. Ακομα και compact, αν έχουν την ίδια ποιότητα φωτογραφιας σε συγκριση με τις mirrorless και σε αναλογια με το οριο τιμης που θετω(ούτε "δραχμη" παραπάνω). Ευχαρισώ πολύ.

 

Για mirrorless πας,υπάρχουν κάποιες φτηνές κοντά στα λεφτά που διαθέτεις που σε καλύπτουν νομίζω.Κόμπακτ στα ~200ε ούτε καν πλησιάζει mirrorless με apsc αισθητήρα σε θέμα ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

@dimsavv Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! (θα κοιταξω να δω τι ειναι o apsc αισθητήρας-είμαι ασχετη) Στο φόρουμ αναφέρθηκε σε προηγουμενα σχόλια η Samsung Smart Camera NX Mini Kit, ειναι εδω, η πρώτη, με 199ε http://www.skroutz.gr/s/4669350/Samsung-Smart-Camera-NX-Mini-Kit.html Τι λες; ή τι λέτε; καμιά ιδέα κανείς να προτείνει καμιά συγκεκριμένη; Τσάο :)

 

Μολις την πήρανε απο το σάιτ η επόμενη είναι στα 279 :(

Edited by fioni
Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να βγάζεις απλά φωτογραφίες μπορείς να πάρεις και μια καλή compact στα λεφτά που ανέφερες . Άμα θες να ασχοληθείς με τη φωτογραφία καλό θα ήταν να πάρεις ένα καλό body και αργότερα φακούς και φυσικά να διαβάσεις πολύ. Φυσικά θα πρέπει να αρχίσεις από entry level εξοπλισμό. Ένα καλό body για αρχή εχει 300-400€

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Romanos Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Ηθελα απλά να βγάζω φωτογραφίες, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου είναι μήπως με πιάσει κάτι και θελήσω να ασχοληθώ αργότερα (ερασιτεχνικά πάντα κ ίσως χωρίς πολύ διάβασμα) Γι αυτό θα ηθελα απο την αρχή κάτι που να μην μου δέσει τα χέρια σε περίπτωση που θελήσω διότι δεν σκοπεύω να ξαναγοράσω φωτογραφική. Και αν δεν ασχοληθώ, θα εχω μια φωτογραφικη που θα βγαζει φωτογραφιες που θα βλεπονται. Εσύ αναφέρεσαι σε mirroless ετσι δεν εναι;; Αυτη που ανέφερα ήταν στα 199Ε (πάει τώρα :( )

 

Αν επιτρέπεται, προτείνετε μου καμιά μεχρι το πολυ πολυ 200Ε, ευχαριστω

Edited by fioni
Link to comment
Share on other sites

Romanos Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Ηθελα απλά να βγάζω φωτογραφίες, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου είναι μήπως με πιάσει κάτι και θελήσω να ασχοληθώ αργότερα (ερασιτεχνικά πάντα κ ίσως χωρίς πολύ διάβασμα) Γι αυτό θα ηθελα απο την αρχή κάτι που να μην μου δέσει τα χέρια σε περίπτωση που θελήσω διότι δεν σκοπεύω να ξαναγοράσω φωτογραφική. Και αν δεν ασχοληθώ, θα εχω μια φωτογραφικη που θα βγαζει φωτογραφιες που θα βλεπονται. Εσύ αναφέρεσαι σε mirroless ετσι δεν εναι;; Αυτη που ανέφερα ήταν στα 199Ε (πάει τώρα :( )

 

Αν επιτρέπεται, προτείνετε μου καμιά μεχρι το πολυ πολυ 200Ε, ευχαριστω

 

Με 200Ε που εχεις βαλει σαν οριο δεν μπορεις να βρεις μηχανη με πολλα megapixel... αντε να βρεις μεχρι 20megapixel!! Αν αργοτερα θελησεις να ασχοληθεις λιγο πιο ερασιτεχνικο...επαγγελματικα πρεπει να ανεβασεις το κασε και να ξεχασεις τις compact και να πας σε μια DSLR!!!! Αργοτερα αν εχεις την οικονομικη ανεση μπορεις να βρεις μηχανη με 350-400Ε με αποτελεσματα που θα τριβεις τα ματια σου και χωρις διαβασμα η εστω με ελαχιστο!!!! προς το παρον δες μερικες μεχρι 200Ε http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Sony-Digital-Camera-DSC-W830-Pink.htm ....... http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-L330-Black-kai-Coolkit-1307390.htm ....... http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Sony-Digital-Camera-DSC-W830-Black.htm καπου διαβασα οτι ρωτας και για τους Αισθητήρες CMOS! Δες αυτο http://www.mikra.gr/information.php?info_id=124

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Romanos Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Ηθελα απλά να βγάζω φωτογραφίες, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου είναι μήπως με πιάσει κάτι και θελήσω να ασχοληθώ αργότερα (ερασιτεχνικά πάντα κ ίσως χωρίς πολύ διάβασμα) Γι αυτό θα ηθελα απο την αρχή κάτι που να μην μου δέσει τα χέρια σε περίπτωση που θελήσω διότι δεν σκοπεύω να ξαναγοράσω φωτογραφική. Και αν δεν ασχοληθώ, θα εχω μια φωτογραφικη που θα βγαζει φωτογραφιες που θα βλεπονται. Εσύ αναφέρεσαι σε mirroless ετσι δεν εναι;; Αυτη που ανέφερα ήταν στα 199Ε (πάει τώρα :( )

 

Αν επιτρέπεται, προτείνετε μου καμιά μεχρι το πολυ πολυ 200Ε, ευχαριστω

 

Δυστυχώς η φωτογραφία είναι ακριβό σπόρ.Αν θέλεις απλά σχετικά καλές φωτογραφίες,εύκολα,χωρίς πολλές ρυθμίσεις κτλ. μια κόμπακτ των ~150ε είναι οκ.Όμως οι κόμπακτ (ακόμα και την rx100 να πάρεις),έχουν συγκεκριμένο ταβάνι στις δυνατότητες.Αν θέλεις να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα και να ψαχτείς περισσότερο με ρυθμίσεις,φακούς κτλ. οι mirrolless ή οι dslr είναι μονόδρομος,αλλά προφανώς κοστίζουν πολύ περισσότερο.Εγώ προσωπικά από κόμπακτ μεταπήδησα στην nx300 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η φωτογραφία είναι ακριβό σπόρ.Αν θέλεις απλά σχετικά καλές φωτογραφίες,εύκολα,χωρίς πολλές ρυθμίσεις κτλ. μια κόμπακτ των ~150ε είναι οκ.Όμως οι κόμπακτ (ακόμα και την rx100 να πάρεις),έχουν συγκεκριμένο ταβάνι στις δυνατότητες.Αν θέλεις να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα και να ψαχτείς περισσότερο με ρυθμίσεις,φακούς κτλ. οι mirrolless ή οι dslr είναι μονόδρομος,αλλά προφανώς κοστίζουν πολύ περισσότερο.Εγώ προσωπικά από κόμπακτ μεταπήδησα στην nx300 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

 

Ετσι ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Nx300 ftw, έχουμε 2 πλέον στην οικογένεια ενώ φέτος λέω να αγοράσω zoom φακό.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για διάβασμα τί υπάρχει μιας και είμαι νέος στο άθλημα και κάτοχος ΝΧ30;

Στο ίντερνετ μπορείς να βρεις οτιδήποτε σχετικά με την φωτογραφία και το πως μπορείς να ξεκινήσεις.

Μπορείς να βρεις ότι θες είτε για αρχάριους είτε για προχωρημένους η για ερασιτέχνες κ επαγγελματίες!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες!!

@lek88 Λέω να πάρω τη sony που παρέθεσες, που είναι και πιο ελαφριά. Αυτή εδώ πρέπει να είναι, ετσι δεν είναι; http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografikes-mixanes/compact-cameras/sony-cyber-shot-dsc-w830-mob/prod5660048pp/ (Μια φίλη μου εβγαζε κατι φωτοφρφίες, με μια φωτογραφική μάλλον της πλάκας, που έβγαιναν θολές κ χάλι μαύρο, γι αυτό φοβάμαι μην μου τύχει κατι τέτοιο..)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες!!

@lek88 Λέω να πάρω τη sony που παρέθεσες, που είναι και πιο ελαφριά. Αυτή εδώ πρέπει να είναι, ετσι δεν είναι; http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografikes-mixanes/compact-cameras/sony-cyber-shot-dsc-w830-mob/prod5660048pp/ (Μια φίλη μου εβγαζε κατι φωτοφρφίες, με μια φωτογραφική μάλλον της πλάκας, που έβγαιναν θολές κ χάλι μαύρο, γι αυτό φοβάμαι μην μου τύχει κατι τέτοιο..)

Ναι αυτή είναι στο πρώτο λινκ που σου έδωσα! Αν πας να την πάρεις από φυσικό μαγαζί κ όχι από το ιντερνετ, αν θες καμία πληροφορία ρωτά εκεί τα παιδιά να σου πουν. Μπορεί να έχουν να σου προτείνουν κ κάτι καλύτερο με τα ίδια χρήματα. Την δικιά μ μηχανή την είχα πάρει από κωτσοβολο Αλλά ημουν ανάμεσα σε 2 Κ δεν ήξερα που να καταλήξω και οι πωλητές εκεί στις κάμερες ασχολήθηκαν πολύ!

Η γνώμη μ είναι να την πάρεις από το μαζαζι Κ όχι από το ιντερνετ Μιας κ δεν ξέρεις πολλά από μηχανες Για να μπορείς να το συζητήσεις εκεί κ να σου πούνε.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φιλος θελει να παρει μια compact μεχρι 300.Θελει να ειναι πολυ γρήγορη,πολυ καλη μπαταρια,και ζοομ πανω απο 5x.Δεν τον ενδιαφερει μαρκα απλως να ειναι μεχρι τα 300.Οταν λεω γρηγορη εννοω να ανοιγει να εστιαζει και να τραβαει πολυ γρηγορα.Καποιες ιδεες καποιος;:) Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Φιλος θελει να παρει μια compact μεχρι 300.Θελει να ειναι πολυ γρήγορη,πολυ καλη μπαταρια,και ζοομ πανω απο 5x.Δεν τον ενδιαφερει μαρκα απλως να ειναι μεχρι τα 300.Οταν λεω γρηγορη εννοω να ανοιγει να εστιαζει και να τραβαει πολυ γρηγορα.Καποιες ιδεες καποιος;:)

 

canon powershot s120 τιμή σκρουτζ 338 ευρώ...η υπέρτατη κόμπακτ...

Link to comment
Share on other sites

canon powershot s120 τιμή σκρουτζ 338 ευρώ...η υπέρτατη κόμπακτ...

έχω διαβάσει για τη μηχανή είναι πολύ καλή, συμφωνώ για τη επιλογή. σχετικά με την τιμή, εδώ http://www.ebay.com/itm/CANON-PowerShot-S120-BLACK-DIGITAL-CAMERA-12-1MP-1-1-7-CMOS-5x-DIGITAL-ZOOM-NEW-/171667073306?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27f827a91a έχει 242 ευρώ με τα μεταφορικά.

ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο πριν την παραγγελία ρωτάμε αν υποστηρίζει ελληνικά στο μενού, αν ισχύει η εγγύηση στη χώρα μας

και αν έχει φορτιστή στα 220 volt.

αν δε τα υποστηρίζει ο συγκεκριμένος πωλητής, κάποιος άλλος θα τα υποστηρίζει.

θέλει λίγο ψάξιμο όμως στο τέλος βγαίνεις αρκετά κερδισμένος.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω σε πολλούς και αυτή την λύση εάν είναι να δώσουν 300 € για φωτογραφική η οποία είναι πολύ καλή και κάποια στιγμή θα δώσω αυτή την φωτογραφική που έχω και θα πάρω αυτή! !

Sony QX100

http://www.skroutz.gr/s/3832163/Sony-DSC-QX100.html

 

[ATTACH]57460[/ATTACH]

[ATTACH]57461[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή αν θες να κάνεις το ΚΙΝΗΤΟ σου καμερα.

Αν και δεν είμαι υπέρ αυτών γιατί αν σου χαλάσει το κινητό σου μένει ο φακός αμανατι.

Άσε που πρέπει να έχεις καλό κινητό και με δυνατότητα nfc για να σου δουλέψει. Περιορίζεσαι. Ενώ με 300 ευρω παίρνεις μια αξιόλογη καμερουλα κομπακτ ανεξάρτητη και πολύ καλύτερη Κ είσαι κομπλε.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω σε πολλούς και αυτή την λύση εάν είναι να δώσουν 300 € για φωτογραφική η οποία είναι πολύ καλή και κάποια στιγμή θα δώσω αυτή την φωτογραφική που έχω και θα πάρω αυτή! !

Sony QX100

http://www.skroutz.gr/s/3832163/Sony-DSC-QX100.html

 

[ATTACH]57460[/ATTACH]

[ATTACH]57461[/ATTACH]

 

Ο άνθρωπος ζήτησε φωτογραφική μηχανή..Όχι gadget ... ακούς εκεί 300 ευρώ....ήμαρτον

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η canon παιδια αλλα θελει ζοομ πανω απο 5x:OΠαντως θα του το πω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:up::up:
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ζήτησε φωτογραφική μηχανή..Όχι gadget ... ακούς εκεί 300 ευρώ....ήμαρτον

Αν εσύ το θεωρείς gadget εγώ πάω πάσο, για εμένα είναι μια ολόκληρομένη φωτογραφική μηχανή όπου για οθόνη χρησιμοποιω απλά το το κινητό. ..

Ρίξε μια ματιά στα specs και μετά έλα πες μου αν το θεωρείς gadget.

 

http://www.sony.gr/electronics/cyber-shot-fwtografikes-mhxanes-compact/dsc-qx100

 

http://www.sony.gr/electronics/cyber-shot-fwtografikes-mhxanes-compact/dsc-qx100/specifications

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...