Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 ώρες πριν, Giannisth said:

Καλημερα σε ολους! Παραθετω αυτο το θεμα μηπως μπορεσει καποιος να με βοηθησει γιατι απο την cosmote δεν βγαζω ακρη.

Εχω σοβαρο θεμα με το ιντερνετ στο wifi. Εχω 100αρα και απο τοτε που αλλαξα και εβαλα κοσμοτε εχω σοβαρο θεμα. Κολλαει αφανταστα και στο 5Ghz και στο 2.4Ghz. Δεν φορτωνει τιποτα, τιποτα ομως. Απο facebook, tiktok μεχρι υπηρεσιες streaming. Ειχα μιλησει μαζι τους, ειχα εναν ανθρωπο στο τηλεφωνο 1 ωρα και κατεληξε στο "Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει, θα το δηλωσω βλαβη". Αλλαξα router, παλι τα ιδια.. Μπαινω στο speedtest και δεν φορτωνει καν, οπως επισης και η εφαρμογη της cosmote. To router ειναι το Speedport plus 2. Μιας και με τον προηγουμενο παροχο δεν ειχα θεμα, φανταζομαι οτι φταιει το ρουτερ? 

Τι επολογες εχω? Μονο να τα σκασω για ενα καλο ρουτερ? 

 

Κάνε έλεγχο γραμμής μέσω της εφαρμογής. Δες τα αποτελέσματα και μίλησε με το chat

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις βλάβη και ενοχλείς όσο πιο συχνά μπορείς.

Κρατάς σημειώσεις για το τι θα σου απαντά κάθε φορά με ημερομηνία και ώρα. Μη το παραβλέψεις αυτό. 

Επιμένεις ξανά και ξανά, σε περίπτωση που δεις πρόσκαιρη βελτίωση δεν επαναπαύεσαι, το πιο πιθανό είναι να επανέλθει το πρόβλημα. 

Κάθε φορά που θα μιλάς με κάποιον να κρατάς σημειώσεις (δεν είναι τυχαία η επανάληψη αυτού του "βήματος"), έπειτα από ενάμιση χρόνο προβλημάτων και κρατώντας σημειώσεις έπεσε σε αντιφάσεις το τμήμα εξυπηρέτησης και σε συνδυασμό με τις απαντήσεις από το τεχνικό τμήμα είχα αποδείξεις ότι μου είπαν ψέματα για να με ξεφορτωθούν. 

Το αποτέλεσμα; επιστροφή όλων των παγίων από την ημέρα του ψεματος και έπειτα. Φυσικά έχοντας ημέρα και ώρα μπορούσα να ζητήσω την ηχογράφηση της συνομιλίας ως απόδειξη! 

Καλό είναι να ζητάμε και τις ηχογραφήσεις ανά κάποιους μήνες, ποτέ δεν ξέρουμε τι έρχεται. 

Καλά ξεμπερδέματα! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Δηλώνεις βλάβη και ενοχλείς όσο πιο συχνά μπορείς.

Κρατάς σημειώσεις για το τι θα σου απαντά κάθε φορά με ημερομηνία και ώρα. Μη το παραβλέψεις αυτό. 

Επιμένεις ξανά και ξανά, σε περίπτωση που δεις πρόσκαιρη βελτίωση δεν επαναπαύεσαι, το πιο πιθανό είναι να επανέλθει το πρόβλημα. 

Κάθε φορά που θα μιλάς με κάποιον να κρατάς σημειώσεις (δεν είναι τυχαία η επανάληψη αυτού του "βήματος"), έπειτα από ενάμιση χρόνο προβλημάτων και κρατώντας σημειώσεις έπεσε σε αντιφάσεις το τμήμα εξυπηρέτησης και σε συνδυασμό με τις απαντήσεις από το τεχνικό τμήμα είχα αποδείξεις ότι μου είπαν ψέματα για να με ξεφορτωθούν. 

Το αποτέλεσμα; επιστροφή όλων των παγίων από την ημέρα του ψεματος και έπειτα. Φυσικά έχοντας ημέρα και ώρα μπορούσα να ζητήσω την ηχογράφηση της συνομιλίας ως απόδειξη! 

Καλό είναι να ζητάμε και τις ηχογραφήσεις ανά κάποιους μήνες, ποτέ δεν ξέρουμε τι έρχεται. 

Καλά ξεμπερδέματα! 

Πολύ καλός. Εγώ το είχα πετύχει με 3 πάγια.

Link to comment
Share on other sites

Επενδύσεις από τον ΟΤΕ και συνεργασίες με πανεπιστήμια. https://skiathoslife.gr/223003/Megalh-ependysh-toy-OTE-ston-Bolo-Deite-eikones.html

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MIKU said:

Πάντως, και στην Ελλάδα να βάλουν στα γήπεδα, μου είναι παγερά αδιάφορο όταν υπάρχουν τόσες τρύπες μέσα στις πόλεις, ακόμα και στις περιοχές και ιδιαίτερα στην επαρχία, όπου οι άνθρωποι που είναι μόνιμοι κάτοικοι το χρειάζονται περισσότερο από έναν αγώνα όσο μεγάλος και να είναι.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cmvr said:

Πάντως, και στην Ελλάδα να βάλουν στα γήπεδα, μου είναι παγερά αδιάφορο όταν υπάρχουν τόσες τρύπες μέσα στις πόλεις, ακόμα και στις περιοχές και ιδιαίτερα στην επαρχία, όπου οι άνθρωποι που είναι μόνιμοι κάτοικοι το χρειάζονται περισσότερο από έναν αγώνα όσο μεγάλος και να είναι.

Το ΟΑΚΑ πάνε να το "τουμπανιάσουν".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Το ΟΑΚΑ πάνε να το "τουμπανιάσουν".

Ένα καλό πλάνο θα ήταν πριν έρθει το καλοκαίρι να μαζέψουν ΟΛΕΣ τις τουριστικές περιοχές ώστε να μην υπάρχουν τρύπες.  Την περίοδο του καλοκαιριού ας συμμαζέψουν μη τουριστικές έστω και μικρά χωρία. Οι κεντρικοί δρόμοι Αθηνών Θεσσαλονίκης κλπ να είναι άριστες από σήμα σε ολο τον δρόμο, αρχαιολογικοί χώροι, θέατρα,γήπεδα, συναυλίες.. Καλά αυτές τελευταία στιγμή κάνουν κάτι για να μην καταρρεύσει το σήμα 

Κατά την δική μου άποψη θα έπρεπε να είναι και υποχρεωμένοι δεν γίνεται επαρχία να πληρώνω τα ίδια με αυτόν στην πόλη που θα έχει ένα σωρό mbps και εμείς kbps.. δεν θεωρείται κάτι δίκαιο

Τι να τα λέω τι να μην τα λέω το ίδιο θα είναι για αυτούς δεν αλλάζουν μυαλά, ναι και οι 3 τους είναι απαράδεκτες τα καλοκαίρια . Όλα τα χρόνια τα ιδια λένε μαζεύουν μαζεύουν και τα αξιοποιούν σε slow motion 

Τώρα για μέρη που έχουν μόνο ADSL και μας λένε επενδύσεις για ίνες είναι ένα άλλο θέμα για άλλο τοπικ

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2024 at 12:05 ΠΜ, sou_d said:

Πολύ καλός. Εγώ το είχα πετύχει με 3 πάγια.

Το πρόβλημα μου ήταν πως δεν είχα ίντερνετ, τι να το κάνω όταν 5 μέρες είχα σύνδεση, 10 μέρες η σύζυγος έκαιγε δεδομένα με τα παιδιά να παραπονιούνται ότι κολλάει και 15 μέρες μετά (αφού δεν έλεγε να το δεχτεί η εταιρεία πως υπάρχει πρόβλημα μιας και είναι οι καλύτεροι) είχα για 5 μέρες σύνδεση; 

2 έχουν δίκτυο εδώ σε εμάς, η cosmote και η nova (πως την λένε τώρα), πάρε την μία και χτύπα την άλλη, καταλήξαμε ότι η γραμμή που με εξυπηρετεί (200 μέτρα δεν είναι στην ευθεία) κάνει μία μεγάλη βόλτα όλο το χωριό και έρχεται στο σπίτι μου, έγινε αλλαγή ενός μεγάλου μέρους από το εναέριο καλώδιο γιατί "ήταν σάπιο από τον καιρό της επταετίας" (λόγια του τεχνικού) με αποτέλεσμα να έχω σταθερότητα για ένα μήνα περίπου, μετά ήρθε ο κεραυνός που έκαψε το "κουτί" του ΟΤΕ, άρχισαν τα πειράματα με τις γραμμές μέχρι να το πάρουν απόφαση ότι είχε γίνει ζημιά (τους το ανέφερα πριν αρχίσει ο πειραματισμό, "έπεσε κεραυνός"). Από εκεί και πέρα δεν είχα ποτέ ξανά ίντερνετ, για κάποιες μέρες μου είχαν κόψει μέχρι και το τηλέφωνο, έτσι χωρίς λόγο, όταν χρειάστηκε να καλέσω σπίτι ανακάλυψα ότι είχα φραγή εισερχομένων "εντάξει πως κάνετε έτσι, ένα λάθος έγινε απλά δεν μπορώ να αφαιρέσω την φραγή γιατί έχετε πιστωτικό" ήταν η απάντηση της υποστήριξης. 

Θεωρούσα ότι η nova / wind ή όπως την λένε κάθε φορά, ήταν για τα πανηγύρια, αλλά η "αυτοκράτηρα" είναι ότι χειρότερο μου έχει τύχει! 

Καλό κουράγιο και μην αφήνετε τίποτα να" πάρει το δρόμο του" μην περιμένετε να λυθεί κανένα πρόβλημα αυτόματα,όπως λέει και η παροιμία "αν το παιδί δε κλάψει, δε το ταΐζει η μάνα"... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είχα τραβήξει φίλε μου και εγώ με σταθερό της πράσινης εταιρείας.

Είχε βλάβη το κουτί σε κοντινή κολόνα, τους το ειχα αναφέρει, το έβλεπα ότι ήταν χάλια και αυτοί τα δικά τους... μετά από ένα μήνα το πήραν χαμπάρι και αλλάξαν τις καλωδιώσεις αλλά έφαγα μεγάλη ταλαιπωρία με συνεχεις αποσυνδέσεις.

Ό,τι και να πεις είναι λίγο, έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20240616_205129_Speedtest.thumb.jpg.ab6939590d4958d588ce19235ca0462c.jpgΣήμερα το Cosmote app έχει ψιλό θέματα. Εμφανίζει από τις 11 περίπου πως κάνουν αναβάθμιση τα συστήματά τους και δεν είναι διαθέσιμη η εκτροπή κλήσεων κλπ. Έχω παρατηρήσει και στα status speedtest έχει θέματα η Cosmote και με την ώρα μεγαλώνουν. 

Σήμερα εσείς έχετε κάποιο Θέμα?

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα στο τεχνικό τμήμα και μου απάντησαν ότι δεν είναι δικό τους θέμα.

Και σε άλλη γραμμή με φορητότητα από Vodafone σε άλλη συσκευή πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα

Κάποιος με συσκευή Xiaomi και Cosmote μπορεί να μου πει αν το Xiaomi SIM activation όταν βάλατε πρώτη φορά την κάρτα ολοκληρώθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Το λέει και σε εσάς;

Screenshot_20240619_211341_COSMOTE.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, MIKU said:

Το λέει και σε εσάς;

Screenshot_20240619_211341_COSMOTE.jpg

 

16 minutes ago, elkons said:

Ναι

Screenshot_20240619_211950_COSMOTE.thumb.jpg.16e092073a2cfcf5100415b6efbb81ad.jpg

Έχετε παλιά έκδοση. Και μάλιστα αρκετά παλιά αν κρίνω από το περιβάλλον. Απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

 

Έχετε παλιά έκδοση. Και μάλιστα αρκετά παλιά αν κρίνω από το περιβάλλον. Απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση

Όχι,όχι μόνο στο Cosmote One θυμίζει το παλιό περιβάλλον 

Screenshot_20240619_213921_COSMOTE.thumb.jpg.09101139f7588a0863580e51c381d597.jpg

1447844959_Screenshot_20240619_214127_OneUIHome.thumb.jpg.e2cf0ae9458b534a9b4888fc4d8daced.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 5g cosmote πάει σφαίρα δλδ 13 ms ping 

minimum 11 Πάντα σε πάντα n78 

Αυτά είναι Αθήνα πριν 2 μήνες άμα θυμάμαι καλά και είχε και jitter

Το ερώτημα μου είναι αξίζουν ή τιμές της 
 

Πάντως θα το έβαζα σαν δυκτιο παρόμοιο με EE uk

Περιμένω γνώμες IMG_5239.thumb.jpeg.48e4b89d1fb0a703235ac0407c91235c.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harry636 said:

Το 5g cosmote πάει σφαίρα δλδ 13 ms ping 

minimum 11 Πάντα σε πάντα n78 

Αυτά είναι Αθήνα πριν 2 μήνες άμα θυμάμαι καλά και είχε και jitter

Το ερώτημα μου είναι αξίζουν ή τιμές της 
 

Πάντως θα το έβαζα σαν δυκτιο παρόμοιο με EE uk

Περιμένω γνώμες IMG_5239.thumb.jpeg.48e4b89d1fb0a703235ac0407c91235c.jpeg

Πολύ καλό 

Ακόμα και εδώ επαρχία δες 

IMG_20240619_214638_728.thumb.jpg.58b153b365ec5926952a093f6ab17bcc.jpg

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, elkons said:

Πολύ καλό 

Ακόμα και εδώ επαρχία δες 

IMG_20240619_214638_728.thumb.jpg.58b153b365ec5926952a093f6ab17bcc.jpg

Αυτό παίζει να είναι το ποιο χαμηλό ping που έχω δει σε mediatek soc

Mη ποιο μεγάλη ταχύτητα που έχω δει είναι αυτή IMG_5240.thumb.png.c985da4eed4192614778dfe4a52fc745.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harry636 said:

Αυτό παίζει να είναι το ποιο χαμηλό ping που έχω δει σε mediatek soc

Mη ποιο μεγάλη ταχύτητα που έχω δει είναι αυτή IMG_5240.thumb.png.c985da4eed4192614778dfe4a52fc745.png

Και 10 ping έχω δει με αυτόν τον mediatek 

Nsa εξαιρετική 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, elkons said:

Και 10 ping έχω δει με αυτόν τον mediatek 

Nsa εξαιρετική 

Μάλλον μιλάς για Sa παντός Ελλάδα δεν έχω καταφέρει 10 ms ping μόνο στο εξωτερικό και λιγότερο 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harry636 said:

Μάλλον μιλάς για Sa παντός Ελλάδα δεν έχω καταφέρει 10 ms ping μόνο στο εξωτερικό και λιγότερο 

Κι όμως SA δεν έχει το Galaxy A34 5G

Βέβαια μια φορά το κατάφερα αυτό έχω καιρό να δω 10 Ping

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, elkons said:

Κι όμως SA δεν έχει το Galaxy A34 5G

Βέβαια μια φορά το κατάφερα αυτό έχω καιρό να δω 10 Ping

Πρέπει να ήσουν εσύ και η κεραία εκείνη την ώρα όμως μόνοι σας, πραγματικά 😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει 9 ms σε NSA με Cosmote και με τη NOVA. Αθήνα βέβαια. Ίσως να είχε ανέβει και ένα speedtest στη NOVA με 8 ping πριν κανένα χρόνο από πλατεία νέας Σμύρνης.

Άκυρο 9 ήταν και τότε, https://myphone.gr/forum/topic/186065/?do=findComment&comment=7099744

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, johnny_htc said:

Πρέπει να ήσουν εσύ και η κεραία εκείνη την ώρα όμως μόνοι σας, πραγματικά 😂😂😂

Κατά τις 9 το βράδυ 🤡

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...