Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γίνεται μέσω φαξ αλλά καλείς την εξ. πελατών, κρατάνε αίτημα και σε καλεί την επόμενη/μεθεπόμενη μέρα κάποιος από εξουσιοδοτημένο δικηγορικό γραφείο και κάνετε την συμφωνία...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό θέλω να το στείλω με φαξ για να βάλω όρο "ότι σε περίπτωση που δεν απαντηθεί εντός τριών εργασίμων ημερών θα θεωρηθεί αυτόματα ως αποδοχή από πλευράς τους"- σιγά μην προλάβουν να το τσεκάρουν, οπότε αποδοχή...για αυτό το ψάχνω το ευλογημένο...

ένι αιντίας;

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό θέλω να το στείλω με φαξ για να βάλω όρο "ότι σε περίπτωση που δεν απαντηθεί εντός τριών εργασίμων ημερών θα θεωρηθεί αυτόματα ως αποδοχή από πλευράς τους"- σιγά μην προλάβουν να το τσεκάρουν, οπότε αποδοχή...για αυτό το ψάχνω το ευλογημένο...

ένι αιντίας;

 

Αυτό με ποια λογική θα γίνει εφόσον διακανονισμός δεν προβλέπεται πουθενά στο συμβόλαιο αλλά η εταιρεία έχει επιλέξει και το κάνει από μόνη της;

Μήπως η οφειλή είναι παλαιά και σε ενημέρωσαν από δικηγορικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

προσφατα εβαλα καρτα , και απενεργοποιησα το DAILY PASS της COSMOTE (END DAY) εστειλα για να μην χρεωνομαι. αλλα απο εκεινη την στιγμη, εξαφανιστικε το σημα 3G και δεν μπορω ουτε 0.facebook.com να μπω που π.χ. εαν εχεις 3G ειναι χωρις χρεωση..Μηπως γνωριζει κανεις τι εχει γινει? (επισης ειμαι μειων στην καρτοκινητη εαν εχει καποια σχεση)

μεσω ενως search που εκανα το προβλημα λεει πως ειναι κατι με APN ρυθμισεις και κατι τετοιο..

Τελωσπαντων εαν γνωριζει κανεις παρακαλω ας βοηθήσει..ευχαριστω εκ των προτερων.

ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου υπάρχουν δύο μελανά σημεία, πρώτον, θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το ημερήσιο πάσο της Cosmote αλλιώς δεν θα'χεις πρόσβαση στο διαδίκτυο (δεν το έχω δοκιμάσει, έχουν γίνει πολλές αναφορές τόσο στο φόρουμ, όσο και στην επίσημη σελίδα της εταιρείας στο facebook) και δεύτερον, θα πρέπει να'χεις πάνω από 0,09€ υπόλοιπο προκειμένου να πλοηγείσαι.

Δοκίμασε να ανανεώσεις το χρόνο ομιλίας σου και να ξαναενεργοποιήσεις το ημερήσιο πάσο και ενημέρωσέ μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

προσφατα εβαλα καρτα , και απενεργοποιησα το DAILY PASS της COSMOTE (END DAY) εστειλα για να μην χρεωνομαι. αλλα απο εκεινη την στιγμη, εξαφανιστικε το σημα 3G και δεν μπορω ουτε 0.facebook.com να μπω που π.χ. εαν εχεις 3G ειναι χωρις χρεωση..Μηπως γνωριζει κανεις τι εχει γινει? (επισης ειμαι μειων στην καρτοκινητη εαν εχει καποια σχεση)

μεσω ενως search που εκανα το προβλημα λεει πως ειναι κατι με APN ρυθμισεις και κατι τετοιο..

Τελωσπαντων εαν γνωριζει κανεις παρακαλω ας βοηθήσει..ευχαριστω εκ των προτερων.

ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ.

Τώρα , μόνο με τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών θα στο ανοίξουν .

Εφόσον ζήτησες να μην χρεώνεσαι internet είναι αυτονόητο ότι δεν μπορείς να μπαίνεις στο Internet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!

Σε αναζήτησή μου στο σαιτ της Κοσμοτέ δεν κατάφερα να βρω ένα φαξ επικοινωνίας με το τμήμα διακανονισμού οφειλών.

Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει γενικότερα τέτοιος αριθμός φαξ ή έστω κάποιος αριθμός φαξ γενικότερα στην Κοσμοτε;

Ευχαριστώ πολύ!:)

'Ενας αριθμός fax της COSMOTE είναι 2102586446

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα κινητό που πιάνει καλές ταχύτητες 3G με την cosmote, αλλά σκέφτομαι να το πουλήσω για να πάρω ένα με 4G. Aξίζει κατά τη γνώμη σας, ή όταν λέει 4G η cosmote στην Αθήνα εννοεί την πλατεία συντάγματος; Με ενδιαφέρει κυρίως η βορειοδυτική Αθήνα, πάρκο τρίτση, Άγιοι Ανάργυροι, Ίλιον, Πετρούπολη, Καματερό, Ζεφύρι, Άνω Λιόσια, Χασιά - Φυλή. Λέτε να κάτσω να ηρεμήσω με 3G και να μην ψαρώνω; Edited by energeiakos
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα κινητό που πιάνει καλές ταχύτητες 3G με την cosmote, αλλά σκέφτομαι να το πουλήσω για να πάρω ένα με 4G. Aξίζει κατά τη γνώμη σας, ή όταν λέει 4G η cosmote στην Αθήνα εννοεί την πλατεία συντάγματος; Με ενδιαφέρει κυρίως η βορειοδυτική Αθήνα, πάρκο τρίτση, Άγιοι Ανάργυροι, Ίλιον, Πετρούπολη, Καματερό, Ζεφύρι, Άνω Λιόσια, Χασιά - Φυλή. Λέτε να κάτσω να ηρεμήσω με 3G και να μην ψαρώνω;

 

Καλησπέρα!

4G κάλυψη υπάρχει σε όλη την Ελλάδα, "περίπου" όπου υπάρχει και 3G κάλυψη. Εγώ με το 4G της cosmote έχω δεί 6-50Mbps, με αρκετές απολίσεις βέβαια λόγω κάλυψης.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να πουλήσεις το κινητό σου εκτός κι αν χρειάζεσαι τόσο μεγάλες ταχύτητες ώστε να κάνεις την δουλειά σου.

Επίσεις, κοίτα με ένα καρτοκινητό και τις ταχύτητες της vodafone γιατί από προσωπική μου εμπειρία, η vodafone δίνει στο 3G πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από την cosmote. Εξαρτάται βέβαια κι αυτό από την περιοχή, αλλά ίσως σε καλύπτει.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

4G κάλυψη υπάρχει σε όλη την Ελλάδα, "περίπου" όπου υπάρχει και 3G κάλυψη. Εγώ με το 4G της cosmote έχω δεί 6-50Mbps, με αρκετές απολίσεις βέβαια λόγω κάλυψης.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να πουλήσεις το κινητό σου εκτός κι αν χρειάζεσαι τόσο μεγάλες ταχύτητες ώστε να κάνεις την δουλειά σου.

Επίσεις, κοίτα με ένα καρτοκινητό και τις ταχύτητες της vodafone γιατί από προσωπική μου εμπειρία, η vodafone δίνει στο 3G πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από την cosmote. Εξαρτάται βέβαια κι αυτό από την περιοχή, αλλά ίσως σε καλύπτει.

 

Όχι είμαι καλλυμένος με 3G, δεν έχω πρόβλημα. Με 4-5-6 Mbps που πιάνει είναι όλα καλά. Και skype με βίντεο μπορώ να μιλάω.

 

Αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι. Το 4G ουσιαστικά είναι μόνο για ταινίες να κατεβαίνουν γρήγορα από τόρρεντ; Που αλλου χρησιμεύει; Τι μας νοιάζει το αν θα κατέβει το βίντεο στο youtube σε 3 λεπτά ή σε 1 λεπτό, αφού και στις δύο περιπτώσεις κατεβαίνει πιο γρήγορα από την ταχύτητα που κυλάει και που το βλέπουμε. Άμα είναι μόνο για ταινίες από τόρρεντ χρήσιμο το 4G, τότε πρέπει να πέσουν οι τιμές (3 GB με 10 Ευρώ), δεν γίνεται με αυτές τις τιμές να ωφεληθούμε από 4G.

 

Επίσης ίσως η vodafone έχει πιο μεγάλη κάλυψη 3G στην επαρχία από την cosmote; Αν ξέρει κάποιος με ενδιαφέρει η νότια Εύβοια και η μεσσηνία.

Edited by energeiakos
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Το 4G σου δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα τόσο στο download όσο και στο upload... το πως θα χρησιμοποιήσεις αυτή την ταχύτητα είναι δικό σου θέμα!

Η κάλυψη 3G της cosmote και της vodafone είναι παρόμοια σε όλη την ελλάδα.

Για μεσσηνία που πηγαίνω συχνά, έχω δεί μεγάλη διαφορά υπέρ της vodafone τόσο σε καλαμάτα/Κυπαρισσία, όσο και στα χωριά γύρω από το Δώριο/Κοπανάκι με αποκορύφωμα στον Αετό και στο βουνό της Πύλας όπου η vodafone έχει 5/5 GSM και 5/5 3G ενώ η cosmote 1-2/5 GSM.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Το 4G σου δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα τόσο στο download όσο και στο upload... το πως θα χρησιμοποιήσεις αυτή την ταχύτητα είναι δικό σου θέμα!

 

Ας πούμε εκτός από γρήγορο download ενός μεγάλου τόρρεντ, που αλλού μπορεί να είναι καλύτερο το 4G από το 3G; Αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα. Γιατί και skype βίντεο και βίντεο στο youtube, άμα το 3G σε καλύπτει (ας πούμε το youtube δε σταματάει το βίντεο να παίζει για να φορτώσει), τότε ποιος ο λόγος να παει κάποιος σε 4G;

 

Η κάλυψη 3G της cosmote και της vodafone είναι παρόμοια σε όλη την ελλάδα.

Για μεσσηνία που πηγαίνω συχνά, έχω δεί μεγάλη διαφορά υπέρ της vodafone τόσο σε καλαμάτα/Κυπαρισσία, όσο και στα χωριά γύρω από το Δώριο/Κοπανάκι με αποκορύφωμα στον Αετό και στο βουνό της Πύλας όπου η vodafone έχει 5/5 GSM και 5/5 3G ενώ η cosmote 1-2/5 GSM.

 

Ουσιαστικά εγώ έχω εξοχικό στο χωριό κόκλα, και εκεί έχω δει στη ζωή μου τη χειρότερη ταχύτητα μέχρι στιγμής. Ούτε 1 B (8 bit) το δευτερόλεπτο από τη wind και η cosmote σχεδόν παρόμοια. Περίπου το ίδιο και στα 150 μέτρα υψόμετρο στην Όχη στην Κάρυστο. Θα δοκιμάσω vodafone αυτό το καλοκαίρι να δω πως θα τα πάω.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειάζεται το 4G κάποιος ο οποίος θέλει να κάνει HD Streaming και το 3G είναι στα όριά του ή δεν τον καλύπτει ώστε να κατεβάσει το video χωρίς κολλήματα... Ή κάποιος ο οποίος χρησιμοποιεί το κινητό του σαν modem και μπαίνει από τον υπολογιστή του στο internet θέλοντας να κατεβάσει μεγάλα αρχεία (όχι απαραίτητα torrent).

 

Η Κόκλα είναι πολύ κοντά στα χωριά που σου είπα και η vodafone έχει 3G κάλυψη! Σε off season εποχές, δίνει γύρω στα 4-4.5Mbps. Όταν όμως μαζεύεται πολύς κόσμος (όπως πχ τώρα το Πάσχα) ζορίζεται λίγο και πέφτει γύρω στο 1Mbps.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...

 

Ειχα 12 μηνο συμβολαιο το οποιο εληξε πριν ενα μηνα...

 

Μπαινω σημερα σπιτι και βλεπω εναν λογαριασμο 100 ευρω...Τα πηρα ασχημα και πηρα την εξυπηρετηση πελατων..και τους λεω εχει ληξει τι ειναι αυτο???

 

Και μου λεει εχει ληξει αλλα αμα δεν πας να το ακυρωσεις συνεχιζει και τρεχει αοριστου και ερχονται λογαριασμοι μεχρι να το παρεις χαμπαρι και να πας να το κοψεις...

 

Εξυπνο κολπακι κατα την γνωμη μου για να τσεπωσουν μερικα ευρακια ακομα..

 

 

Αυριο θα παω να το ακυρωσω...

 

Ερωτηματα τωρα...

 

1) αμα δεν το πληρωσω τι γινεται?? Εμενα το συμβολαιο ηταν μεχρι πριν ενα μηνα οχι οτι θελουν αυτοι

 

2) εχει παθει καποιος το ιδιο??τι εκανε σε αυτη την περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις προσεκτικά στο συμβόλαιό σου, αναφέρεται ξεκάθαρα ότι η σύμβαση έχει συγκεκριμένη διάρκεια και μετά το πέρας, μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου. Η λήξη του συμβολαίου λοιπόν δεν σημαίνει την αυτόματη απενεργοποίηση της σύνδεσης.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό , το ότι δηλαδή έληξε το κατάλαβες μετά λογαριασμό ;

Όταν το χρησιμοποιούσες ( Γιατί για να φτάσει 100 ευρώ μάλλον το χρησιμοποιούσες πολύ ) δεν το ήξερες ότι έχει λήξει ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας,εχω μια ερωτηση.

εμενα εληξε το συμβολαιο και εκανα φορητοτιτα,μου ηρθε ο λογαριασμος, στην αναληση λεει - 70 ευρω και στο τελος της σελιδας λεει:πληρωτεο ποσο 0 ευρω.τι γινετε??τελικα θα εισπραξω 70 ευρω η τιποτα???

ευχαριστω...

κωστας λαρισα

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας,εχω μια ερωτηση.

εμενα εληξε το συμβολαιο και εκανα φορητοτιτα,μου ηρθε ο λογαριασμος, στην αναληση λεει - 70 ευρω και στο τελος της σελιδας λεει:πληρωτεο ποσο 0 ευρω.τι γινετε??τελικα θα εισπραξω 70 ευρω η τιποτα???

ευχαριστω...

κωστας λαρισα

 

Πας σε καταστημα οτε κοσμοτε, κανεις αιτημα για εισπραξη, και σου ερχεται ταχυπληρωμη μεσω ελτα για να πληρωθεις

Link to comment
Share on other sites

Πας σε καταστημα οτε κοσμοτε, κανεις αιτημα για εισπραξη, και σου ερχεται ταχυπληρωμη μεσω ελτα για να πληρωθεις

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Ελαβα στο κινητο μου δυο διαφημιστικα sms απο το cosmote deals http://www.cosmote.gr/dealsforyou/ για μια προσφορα.Δεν ξερω αν στελνουν σε ολους παντως εγω δεν συμμετειχα ποτε σε καμια τετοια προσφορα και θελω να απενεργοποιησω αυτη την υπηρεσια ενημερωσης γιατι δεν με ενδιαφερει.Ξερετε πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Ελαβα στο κινητο μου δυο διαφημιστικα sms απο το cosmote deals http://www.cosmote.gr/dealsforyou/ για μια προσφορα.Δεν ξερω αν στελνουν σε ολους παντως εγω δεν συμμετειχα ποτε σε καμια τετοια προσφορα και θελω να απενεργοποιησω αυτη την υπηρεσια ενημερωσης γιατι δεν με ενδιαφερει.Ξερετε πως γινεται?

 

νομιζω πως γινετε και μεσα απο το myaccount αν εχεις λογαριασμο. αλλιως καλεις στην εξηπηρετηση πελατων και τους λες οτι δεν θες να λαμβαμεις διαφιμιστικα μυνηματα

Link to comment
Share on other sites

Απο που και ως που στελνουνε 4 μηνυματα για αυτον τον διαγωνισμο με τα smart(αμα δειτε ενα(1),σφυριξτε μου).

Με ποιο δικαιωμα?Και το κανουνε εκβιαστικα-απελπισμενα.

Και γιατι να μπω εγω στην διαδικασια να απενεργοποιω κατι που ΔΕΝ ζητησα?

Αμα θελουνε ζεστο χρημα,να ριξουνε τις τιμες 80%......

Αλλιως μια-μια να κλεισουνε να γυρισουμε στα σταθερα.......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

εχω εδω και χρονια What's up αλλα προβληματιζομαι οσον αφορα μια συνδεση.

να πω οτι μιλαω ελαχιστα εως καθολου με αλλους αριθμους. καταναλωνω και τα τεσσερα call them all plus (600'+600sms) και πλεον εχω κι δευτερη What's up καρτα γιατι δεν μου επιτρεπει πανω απο τεσσερις ενεργοποιησεις ανα μηνα... συνολικα βαζω πεντε με εξι call them all.

σκεφτομαι αν αξιζει να παρω μια η δυο συνδεσεις cosmote απεριοριστα και μου ερχεται πιο καλα. η μια συνδεση και ενα what's up, δεν ξερω.

αν ισως μου κανουν καποια προσφορα για δυο συνδεσεις η αν συμπεριλαβω και ενα σταθερο μεσα. οποτε να μου ερχεται πιο οικονομικα συν την χρεωση ανα δευτερολεπτο.

εγω στην ουσια θελω γυρω στα 3000-3500 λεπτα και κατιλιγοτερα sms.

τα 6 call them all ειναι 6*7=42 ευρω.

υπαρχι οικονομικοτερη λυση??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...