Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάλαβα. Πάντως στο κινητό υπάρχουν και άλλες προωθήσεις για ενεργοποίηση, δηλαδή επιλογή πάντα προώθηση, όταν είμαι απασχολημένος και όταν δεν απαντάω.

Επίσης υπάρχουν χειροκίνητα και άλλες εντολές για προωθήσεις, γι' αυτό ρώτησα μήπως δουλεύει με κάποιο άλλο.

Για παράδειγμα αντί για **62*69753κλπ υπάρχει το **62*69754κλπ το οποίο δεν ενημερώνει τον καλούντα όταν είναι κλειστό το τηλέφωνο ότι θα σταλεί μήνυμα.

Επίσης υπάρχει και αντίστοιχη εντολή για τηλεφωνητή κλπ., καθώς και εκτροπή με άλλο κωδικό που ίσως να είναι κάποια ταυτόσημη με αυτές τις τέσσερις που έχει η συσκευή.

Με βλέπω να γυρνάω στην πιο σίγουρη λύση. Δύο συσκευές και τέλος.

Και κάτι τελευταίο. Αν η μία κάρτα είναι Γουίντ η Πάναφον τι γίνεται?

Edited by kostas2712
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το έχει δουλέψει κανείς να μας πει εντυπώσεις; Δοκίμασα εχθές να στείλω μερικά μηνύματα μεταξύ ενός galaxy s7 με την εφαρμογή μηνυμάτων της Samsung που υποστηρίζει rcs και ενός Nokia με την εφαρμογή messages της Google, και έχω την εντύπωση πως όσο είμαι συνδεδεμένος σε WiFi δεν χρεώνει τα μηνύματα που στέλνει. Έστειλα 5-6 μηνύματα από το ένα στο άλλο, και μου αφαίρεσε 1 μόνο από το πακέτο μου που περιλαμβάνει sms, όταν έκλεισα το WiFi. Στο άλλο νούμερο που δεν έχω πακέτο, και μόλις 0,51€ υπόλοιπο, δεν έχει αφαιρέσει τίποτα μια μέρα μετά ενώ είχα στείλει από αυτό 2 μηνύματα. Έτσι λειτουργεί;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το έχει δουλέψει κανείς να μας πει εντυπώσεις; Δοκίμασα εχθές να στείλω μερικά μηνύματα μεταξύ ενός galaxy s7 με την εφαρμογή μηνυμάτων της Samsung που υποστηρίζει rcs και ενός Nokia με την εφαρμογή messages της Google, και έχω την εντύπωση πως όσο είμαι συνδεδεμένος σε WiFi δεν χρεώνει τα μηνύματα που στέλνει. Έστειλα 5-6 μηνύματα από το ένα στο άλλο, και μου αφαίρεσε 1 μόνο από το πακέτο μου που περιλαμβάνει sms, όταν έκλεισα το WiFi. Στο άλλο νούμερο που δεν έχω πακέτο, και μόλις 0,51€ υπόλοιπο, δεν έχει αφαιρέσει τίποτα μια μέρα μετά ενώ είχα στείλει από αυτό 2 μηνύματα. Έτσι λειτουργεί;

 

Αυτή είναι η σχεδίαση. Όταν στέλνεις από RCS σε RCS χρεώνεσαι μόνο τον όγκο των δεδομένων από τα αγορασμένα σου GB, τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δηλαδή αν είσαι σε WiFi όντως δεν έχει χρέωση;

 

Sent from my moto g(6) play

 

Ναι, αυτή είναι η διεθνής πρακτική.

Δεν ξέρω βέβαια τι θα σκαρφιστούν οι φωστήρες του business policy στο μέλλον.

Screen-Shot-2019-03-01-at-13-06-17.png

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.

Έστειλα και 5 φωτογραφίες από το νούμερο που έχει μόλις μισό ευρώ υπόλοιπο, και δεν αφαίρεσε κάτι.

Το θέμα είναι να βρω πόσοι από τις επαφές μου μπορούν να το χρησιμοποιήσουν. Για κάποιον που στέλνει πολλά sms πάντως, φαίνεται να είναι σωτήριο(έστω και υπό προϋποθέσεις).

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε WiFi εξωτερικού, το πιο πιθανό να χρεώνεσαι...πρέπει να 4ωτησεις την εξυπηρέτηση πελατών, αν γνωρίζουν και αυτοί....

Το volte της cosmote έτσι δουλεύει πάντως.

Μάλιστα έχεις κανονική χρέωση Roaming

 

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε WiFi εξωτερικού, το πιο πιθανό να χρεώνεσαι...πρέπει να 4ωτησεις την εξυπηρέτηση πελατών, αν γνωρίζουν και αυτοί....

Το volte της cosmote έτσι δουλεύει πάντως.

Μάλιστα έχεις κανονική χρέωση Roaming

 

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Όχι, δεν ισχύει. Δοκιμασμένο με Sony XZ1 σε roaming στην Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ Στην Μάλτα με 55 ευρώ παίρνεις 10GB και Unlimited κλήσεις και SMS.

 

https://www.vodafone.com.mt/red

 

Σουηδια : 30 Euro/month = 40 GB (12gb EU), απεριοριστες κλησεις, sms εντος σουηδιας.

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε τελικά; Προσπαθεί να μπεί ένας φίλος που έμπαινε λίγο καιρό πρίν και τώρα δε μπαίνει :(
Link to comment
Share on other sites

Έχετε βγάλει άκρη με το συγκεκριμένο θέμα; έχει πάνω από μήνα που παιδεύομαι, σε φυσικά καταστήματα, τηλεφωνικά ακόμα και online. Επικοινωνώ μαζι τους με το καλό, με το κακό, απειλώ και για καταγγελία, αλλά τίποτα! Επιμένουν στην έλλειψη καρτών!
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν πρόβλημα στο routing των κλήσεων, όχι σε φιλτράρισμα του IP δικτύου.

Μήπως κάνουν anti-fraud detection και βλέπουν ότι δικός τους αριθμός έρχεται εκτός του δικού τους δικτύου και τερματίζουν την κλήση;

 

Με πήρε τηλέφωνο ένας μηχανικός δικτύου της cosmote και μου είπε ότι δεν ισχύει το παραπάνω. Το πρόβλημα εννοείτε συνεχίζεται, σε αριθμούς cosmote μετά από 3 δευτερόλεπτα κάνει reconnect και για να καταφέρω να μιλήσω πρέπει να καλέσω 3 φορές :X

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως δεν έχω θέμα με το Viber Out παρόλο που έχω frog. Μπορούσα να βγάλω κλήσεις κανονικά και να μιλήσω με τον άλλον
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως δεν έχω θέμα με το Viber Out παρόλο που έχω frog. Μπορούσα να βγάλω κλήσεις κανονικά και να μιλήσω με τον άλλον

 

δε το κάνει συνεχεια, αλλα στο 80% των περιπτώσεων κάνει reconnect

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το Viber τους δινει κανονικά. Αναφέρει ότι υπάρχουν προβλήματα και από άλλους συνδρομητές cosmote

Screen-Shot-2019-03-14-at-5-04-09-PM.png

 

According to the complaints received from different users in Greece, we assume that mobile carrier Cosmote is blocking Viber services.

 

I am afraid that we will not be able to assist you with this issue currently.

 

We sincerely apologize for the inconvenience and appreciate your understanding.

 

Best regards,

 

 

Πραγματικά ντροπή στην cosmote!!!! :mad:

Edited by guzel
Link to comment
Share on other sites

Πλεον το Viber τους δινει κανονικά. Αναφέρει ότι υπάρχουν προβλήματα και από άλλους συνδρομητές cosmote

 

Screen-Shot-2019-03-14-at-5-04-09-PM.png

 

 

 

According to the complaints received from different users in Greece, we assume that mobile carrier Cosmote is blocking Viber services.

 

 

 

I am afraid that we will not be able to assist you with this issue currently.

 

 

 

We sincerely apologize for the inconvenience and appreciate your understanding.

 

 

 

Best regards,

 

 

 

 

 

Πραγματικά ντροπή στην cosmote!!!! :mad:

Γιατί όχι ντροπή στην viber;

Αν είναι νομικά κατωχυρωμενοι ας κινηθούν νομικά.

Στην Αίγυπτο το whatsapp είναι δια νομοθεσίας κομμένο (η φωνή), εκεί να το καταλάβω αφού υπάρχει νόμος από πίσω.

Εδώ αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί δεν κάνει κάτι ή viber;

Πάλι εμείς πρέπει να τσακωθούμε με τον παρόχο για να πουλάει η viber;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ντροπή στην viber;

Αν είναι νομικά κατωχυρωμενοι ας κινηθούν νομικά.

Στην Αίγυπτο το whatsapp είναι δια νομοθεσίας κομμένο (η φωνή), εκεί να το καταλάβω αφού υπάρχει νόμος από πίσω.

Εδώ αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί δεν κάνει κάτι ή viber;

Πάλι εμείς πρέπει να τσακωθούμε με τον παρόχο για να πουλάει η viber;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Σιγά μην ασχοληθεί το Viber με μια κόσμοτε ρε φίλε. Όπως καταλαβαίνεις εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα..

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην ασχοληθεί το Viber με μια κόσμοτε ρε φίλε. Όπως καταλαβαίνεις εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα..

 

Γιατί να μην ασχοληθεί φίλε; Η "μια COSMOTE" είναι η Deutsche Telekom και συγκεκριμένα η κεφαλαιοποίηση της COSMOTE ξεπερνάει όλες των ελληνικών τραπεζών μαζί! Μιλάμε για 7δις περίπου.

 

Για να μην το κουράζω, δεν πρόκειται για το μπακάλικο της γειτονιάς. Άρα η Rakuten πρέπει να το διερευνήσει.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην ασχοληθεί φίλε; Η "μια COSMOTE" είναι η Deutsche Telekom και συγκεκριμένα η κεφαλαιοποίηση της COSMOTE ξεπερνάει όλες των ελληνικών τραπεζών μαζί! Μιλάμε για 7δις περίπου.

 

Για να μην το κουράζω, δεν πρόκειται για το μπακάλικο της γειτονιάς. Άρα η Rakuten πρέπει να το διερευνήσει.

 

Όπως καμία σχέση δεν έχει η DT με τη Cosmote σε πακέτα, υπηρεσίες κλπ άλλη τόση δεν έχει σε φιλτραρισματα και παραποντιες της ελληνικής εταιρείας. Οπότε ναι έχουμε να κάνουμε με μπακάλικο. Το ζούμε καθημερινά άλλωστε. Δεν νομίζω να έχει λόγο το Viber να αναφέρει συγκεκριμένα την cosmote χωρίς λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Όπως καμία σχέση δεν έχει η DT με τη Cosmote σε πακέτα, υπηρεσίες κλπ άλλη τόση δεν έχει σε φιλτραρισματα και παραποντιες της ελληνικής εταιρείας. Οπότε ναι έχουμε να κάνουμε με μπακάλικο. Το ζούμε καθημερινά άλλωστε. Δεν νομίζω να έχει λόγο το Viber να αναφέρει συγκεκριμένα την cosmote χωρίς λόγο!

 

Δεν υπάρχει καμία αυτόνομη COSMOTE. Άρα δεν υφίσταται καμία ελληνική εταιρεία με το όνομα αυτό. Απλά κράτησαν οι Γερμανοί το ονομα. Ανήκει στον ΟΤΕ, που το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών κατέχει η DT.

 

Άρα μιλάμε για έναν κολοσσό. Τουτέστιν η Rakuten πρέπει να ασχοληθεί. Είναι υποχρέωσή της.

 

Όσον αφορά τα πακέτα, τις υπηρεσίες κτλπ που αναφέρεις, είναι άλλη κουβέντα, είναι άλλο θέμα.

 

Σου απαντάμε για το θέμα που αντιμετωπίζεις και ποιες οι ευθύνες των δύο πλευρών.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα όλοι μας, κόψουμε το viber out, να δεις που θα νοιαστεί, λίγο μεν αλλά θα την τσούξει.

Στο κάτω κάτω της γραφής "εμείς" έχουμε εναλλακτική, εκείνη θα χάσει.

Εμένα προσωπικά δε με αφορά καθόλου να σας πω την αλήθεια αλλά βαρέθηκα να τρέχω εγώ σαν καταναλωτής για την παρταρα αλλού, για αυτό και έδειξα την άλλη όψη του ακριβώς ίδιου νομίσματος

Καλό σας βράδυ

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα όλοι μας, κόψουμε το viber out, να δεις που θα νοιαστεί, λίγο μεν αλλά θα την τσούξει.

Στο κάτω κάτω της γραφής "εμείς" έχουμε εναλλακτική, εκείνη θα χάσει.

Εμένα προσωπικά δε με αφορά καθόλου να σας πω την αλήθεια αλλά βαρέθηκα να τρέχω εγώ σαν καταναλωτής για την παρταρα αλλού, για αυτό και έδειξα την άλλη όψη του ακριβώς ίδιου νομίσματος

Καλό σας βράδυ

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Πια είναι η εναλλακτική με την ίδια ποιότητα κλήσης και μόλις 5.99ε/μήνα απεριόριστα κινητά σταθερά ;

Link to comment
Share on other sites

Πια είναι η εναλλακτική με την ίδια ποιότητα κλήσης και μόλις 5.99ε/μήνα απεριόριστα κινητά σταθερά ;
Δεν το έχω ψάξει καθόλου, στον όρο εναλλακτική εννοούσα τις υπηρεσίες. Προσωπικά χρησιμοποιώ Skype Credit για να καλέσω σε εξωτερικό αλλά και από εξωτερικό στη Ελλάδα. Όπου το Roaming είναι ακριβό.

Ένα ευρωλεπτο το λεπτό επικοινωνίας. Και δεν λήγουν ποτέ.

Έχω 10 ευρώ και 2 χρόνια τώρα δεν έχω κάνει ανανέωση.

Αλλά αυτά για τις δικές μου ανάγκες φυσικά.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, κατα τη διαρκεια της φορητοτητας, και πριν ολοκληρωθει, σε περιπτωση αντιπροσφορας απο την υπαρχουσα εταιρια και υπαναχωρησης,

μπορει να ξεμεινεις απο τηλεφωνο;

Με ενδιαφερει κυριως για σταθερη τηλεφωνια να ξερω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...