Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α, μιλάς για το R216-Z:

 

51VNFcAkyjL.jpg

 

Το R216 είναι της Huawei και δεν έχει κανένα θέμα με το apn:

 

Huawei-R216-Vodafone-R216-Huawei-E5573-LTE-FDD-150Mbps-4G-whireless-router-Mobile-wifi.jpg

Ναι ναι το πρώτο της εικόνας. Αφού το διόρθωσε να πουλάει σωστά η εν λόγω εταιρεία πάλι καλά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά μετά πήρα αυτό και ηρέμησα. Τώρα νομίζω το δίνει στα 80€ευρώ με 50giga internet για τρεις μήνες. 3063b7d1a638f249acc7988369f6d7fa.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το πρώτο της εικόνας. Αφού το διόρθωσε να πουλάει σωστά η εν λόγω εταιρεία πάλι καλά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, μάλλον το ZTE είχε θέμα. Τώρα η Vodafone πουλάει μόνο το Huawei, το οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα.

Γενικώς τα Huawei παίζουν πολύ καλά με τα ελληνικά δίκτυα, τουλάχιστον με Cosmote και Vodafone που έχω δοκιμάσει. Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ότι είναι ξεκλείδωτα, παίζουν σε όλα τα δίκτυα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον το ZTE είχε θέμα. Τώρα η Vodafone πουλάει μόνο το Huawei, το οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα.

Γενικώς τα Huawei παίζουν πολύ καλά με τα ελληνικά δίκτυα, τουλάχιστον με Cosmote και Vodafone που έχω δοκιμάσει. Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ότι είναι ξεκλείδωτα, παίζουν σε όλα τα δίκτυα.

Δε φταίει το ΖΤΕ, η προβληματική Vodafone φταίει γιατί είχε περάσει μέσα το δικό της λογισμικό. Ένας φίλος μου έχει ακριβώς το ίδιο ΖΤΕ χωρίς φυσικά να ναι πειραγμένο και δουλεύει άψογα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα φιλοξενήσω συγγενείς από εξωτερικό με παιδιά μαζί τους οπότε δυστυχώς ή ευτυχώς θα πρέπει να υπάρχουν αρκετα GB καθώς το κινητό το έχουν μονιμα στα χερια τους. Δυστυχως τα πακέτα αυτά δεν μου αρέσουν λόγω των περιορισμών της ώρας αλλά και της χρήσης. Δεν μπορώ π.χ να πάρω την συσκεύη pocket wi-fi και να βάλω μέσω καταστήματος σε μια SIM γύρω στα 20-30GB χωρίς περιορισμούς ορθής χρήσης;

 

Αν θελεις τετοια χρηση δες τη Wind με συμβολαιο 30GB με 20€.Αν ειναι αναβαθμισμενο το δικτυο στη περιοχη σου αξιζει.Εχει και Simplefi με 2€ το μηνα παγιο και με 50€ εχεις 50gb για ολο το χρονο.Ειναι ρουτερ στη μπριζα και παιζει με 3G/4G.Απλως ειναι κλειδωμενο και δεν δεχεται αλλες καρτες.Αν θες κατι πιο σταθερο για το σπιτι εκεινο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντησεις, τελικα κατεληξα στο TP-Link M7350 που προτάθηκε από τον panosz75.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό: Μεγάλο μειονέκτημα του Vodafone R216 είναι η τραγική διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Παρόλο που φοράει την ίδια ακριβώς μπαταρία με το E5577cs που ανέφερα πιο πριν (κάτι που θα ήταν λογικά πιο ενεργοβόρο λόγω και της οθόνης που έχει), εντούτοις για κάποιο λόγο πάνω από 2-3 ώρες συνεχόμενα δε μπόρεσα να το λειτουργήσω. Μάλλον φταίει το firmware της Vodafone που τρέχει, δε μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.

κι οσο γι αυτο, αν το βαλουμε 3g; λογικα θα βελτιωνεται..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μετά πήρα αυτό και ηρέμησα. Τώρα νομίζω το δίνει στα 80€ευρώ με 50giga internet για τρεις μήνες. 3063b7d1a638f249acc7988369f6d7fa.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α, αυτό έχω κι εγώ. Huawei E5577cs. Από τις πιο καλές επιλογές της αγοράς. Το πήρα πέρυσι στα 70€ χωρίς πακέτο, σκέτη συσκευή.

 

Δε φταίει το ΖΤΕ, η προβληματική Vodafone φταίει γιατί είχε περάσει μέσα το δικό της λογισμικό. Ένας φίλος μου έχει ακριβώς το ίδιο ΖΤΕ χωρίς φυσικά να ναι πειραγμένο και δουλεύει άψογα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κι εγώ για το δικό μου ψάχτηκα για αλλαγή firnware αλλά είναι δύσκολο διότι στην έκδοση της Vodafone υπάρχει ένα LED επιπλέον.

 

firmware δεν μπορουμε να αλλαξουμε; εχει δοκιμασει/ψαξει κανεις;

Αν μιλάς για το R216, δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο, διότι η έκδοση της Vodafone έχει κι ένα LED παραπάνω για τα sms. Δεν είναι ακριβώς ίδιο με την αυθεντική έκδοση της Huawei.

 

κι οσο γι αυτο, αν το βαλουμε 3g; λογικα θα βελτιωνεται..

Το έχω δοκιμάσει, πάλι τραγική η αυτονομία. Σχεδόν σίγουρα θεωρώ ότι φταίει το firmware.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντησεις, τελικα κατεληξα στο TP-Link M7350 που προτάθηκε από τον panosz75.

Πολύ καλή επιλογή. Χαίρομαι αν βοήθησα. Ό,τι τυχόν βοήθεια χρειαστείς για τη συσκευή, εδώ είμαστε. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου,

αφού αυτό ουσιαστικά ρωτάς (και όχι για πακέτα GB/ payonthego ή συμβολαίου),

ΝΑ ψάχνεις και για κάτι τέτοιο:

 

ESHOP_4_G_ROUTER_4_6_2017.jpg

 

Με πολλά προτερήματα (όπως το θέτεις για σπίτι και όχι διαρκώς στο δρόμο) από άποψης "μπαταρίας" και άναψε-σβήσε (που έχουν τα mifi ή τα tethering smartphones που σου πρότειναν)...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μου αρέσουν τα μ@@@κα που πληρώνω στο F2G και μου ζήτησαν 50€ από την WIND για να το κάνω Q σκέφτομαι να πάω cosmote και να έχω πιο ξεκάθαρες χρεώσεις ξέρετε πόσο θα μου κοστίσει η φορητότητα;

Το κίνητο είναι της μαμάς μου και δεν μιλάει πολύ...

και οι μ@@κιες που ανέφερα πιο πάνω είναι το ότι μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζε μία κάρα 10€ και είχε 300' χρόνο ομιλίας για 1 μήνα και μετά ενεργοποιούσα τα πακέτα ομιλίας. Τώρα για το ίδιο πράγμα με χρεώνουν 6€ 2 φορές το χρόνο και θέλω να αποφύγω αυτή την χρέωση..

Ελπίζω να μη σας ζάλησα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μου αρέσουν τα μ@@@κα που πληρώνω στο F2G και μου ζήτησαν 50€ από την WIND για να το κάνω Q σκέφτομαι να πάω cosmote και να έχω πιο ξεκάθαρες χρεώσεις ξέρετε πόσο θα μου κοστίσει η φορητότητα;

Το κίνητο είναι της μαμάς μου και δεν μιλάει πολύ...

και οι μ@@κιες που ανέφερα πιο πάνω είναι το ότι μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζε μία κάρα 10€ και είχε 300' χρόνο ομιλίας για 1 μήνα και μετά ενεργοποιούσα τα πακέτα ομιλίας. Τώρα για το ίδιο πράγμα με χρεώνουν 6€ 2 φορές το χρόνο και θέλω να αποφύγω αυτή την χρέωση..

Ελπίζω να μη σας ζάλησα.

Ευχαριστώ

 

30€ για Whats Up και τιποτα στη καρτα.Στη Q γινεται δωρεαν απο F2G...απλα πανε σε αλλο καταστημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

30€ για Whats Up και τιποτα στη καρτα.Στη Q γινεται δωρεαν απο F2G...απλα πανε σε αλλο καταστημα.
Από την εξυπηρέτηση της wind στο 1260 μου είπαν 50 ευρώ από f2g σε q

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την εξυπηρέτηση της wind στο 1260 μου είπαν 50 ευρώ από f2g σε q

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι να πω,αλλαξε νουμερο αν μπορεις ομως.Κανε το Whats Up αλλιως κανε τα λεπτα mb στη προσφορα με τα 300'.Το εκανα στον πατερα μου,γιατι δεν βαζει συχνα καρτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε χρεώνουν δύο φορές τον χρόνο.

Πηγαίνοντας cosmote θα σε χρεώνουν 12 φορές τον χρόνο διότι τα δωρεάν 300 λεπτά έχουν καταργηθεί από όλες τις εταιρείες

Συγκεκριμένα θα σου δίνουν 400 λεπτά με χρέωση 5 ευρώ κάθε μήνα μετά την ανανέωση.

Γνώμη μου να μείνεις εκεί που είσαι και ξέχνα τις ξεκάθαρες αλλά πιό ακριβές χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

η γυναίκα μου είναι αυτή την στιγμή στην Βουλγαρία

ενώ στο τηλέφωνο είναι ενεργοποιημένη η κάρτα σιμ (whats up)

δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της

και μου απαντά μήνυμα ότι το τηλέφωνο είναι πιθανόν απενεργοποιημένο

παρακαλώ βοήθεια

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

η γυναίκα μου είναι αυτή την στιγμή στην Βουλγαρία

ενώ στο τηλέφωνο είναι ενεργοποιημένη η κάρτα σιμ (whats up)

δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της

και μου απαντά μήνυμα ότι το τηλέφωνο είναι πιθανόν απενεργοποιημένο

παρακαλώ βοήθεια

ευχαριστώ

 

13888 να ελέγξουν τη γραμμή. Ένα restart βοηθάει με το roaming.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

ειμαι συνδρομητής cosmote (cosmocarta) πολλά χρόνια. Πρόσφατα απέκτησα νεο δίκαρτο τηλέφωνο και με τη βοήθεια και πληροφόρηση μέσα απο το φόρουμ αποφάσισα να αποκτήσω το πακέτο What's up (με νέο αριθμό, 1500 λεπτά και 1,5Giga) με 10 ευρώ το μήνα. Το θέμα τώρα είναι τι να κάνω με το παλιό νούμερο (το οποίο θέλω να ειναι ενεργό, να δέχεται κλήσεις). Ουσιαστικά ψάχνω μιά λύση με το μικρότερο δυνατό κόστος διατήρησης υπάρχοντος αριθμού. Οι επιλογές πιστεύω είναι:

1. COSMOTE MOBILE ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΠΑΓΙΟ με κόστος 2,5 ευρώ ανά μήνα

2. Αλλαγή πακέτου από cosmocarta σε frog, κόστος 4,5 ευρώ η αλλαγή και μία κάρτα frog (δεν γνωρίζω το minimum ποσό) κάθε 3 μήνες

3. ????

Link to comment
Share on other sites

1. COSMOTE MOBILE ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΠΑΓΙΟ με κόστος 2,5 ευρώ ανά μήνα

κοστος; τι εννοεις; κοστος; δωρεαν δεν ειναι αυτο;

δωρεαν τουλαχιστον το εχει η μητερα μου που της ειχα πει και το ειχε κανει

Link to comment
Share on other sites

κοστος; τι εννοεις; κοστος; δωρεαν δεν ειναι αυτο;

δωρεαν τουλαχιστον το εχει η μητερα μου που της ειχα πει και το ειχε κανει

 

Πολυ προσφατα ανακοινωθηκε το 2,5αρι

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

ισχυει και για αυτους που εχουν μεταφερθει απο παλιοτερα;

 

και που ακριβως το λεει αυτο;

 

γιατι εδω ακομα 0 λεει:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTE_ZeroFee

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Και για υφισταμενους.

https://goo.gl/SpgPb9 3η σελιδα στο Δ)

Απο 31/8 η εφαρμογη.

 

Οποτε μαζι με το 12% τελος κινητης παει περιπου ~2,80€/μηνα , ~34€/χρονο.

 

Δεν συμφερει πλεον για να "παρκαρεις" εναν αριθμο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

οντως.. πφφφ...

 

αν το κανουμε (κι εγω ο θεματοθετης) με καρτα, θα μπορουμε να στελνουμε το υπολοιπο τις καρτας σε αλλο αριθμο; frog π.χ.;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...