Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλώντας ρεαλιστικά, αν ξοδεύεις λιγότερα από 3 ευρώ το μήνα ίσως θα είχε νόημα να δεις κάτι σαν το "Cosmote μηδενικό πάγιο".
Link to comment
Share on other sites

Το 5 € πού υπάρχει?

 

Στα καταστηματα γερμανος online με paypal χρεωστικη - προπληρωμενη

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοια thread μήπως βγάζουμε τα ματάκια μας???? :lol:

++++++ τοσο απλα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω την ερώτηση που δικαιούμαι ως μέλος της παρέας.

Λοιπόν... τα τελευταία 2 χρόνια το κινητό το έχω σχεδόν μόνο για εισερχόμενες. Οι εξερχόμενες ειναι περίπου 2-3 το μήνα και ουτε αυτες εδω που τα λέμε.

Τωρα εχω cosmoκάρτα, η πιό πρόσφατη ανανέωση που έκανα ήταν το περασμένο Οκτώβριο, εκτοτε δεν εχω ασχοληθεί να βάλω χρήματα.

Τούτο δοθέντος και συνυπολογίζοντας την βαριά χρήση που κάνω, θελω να ρωτήσω, αν βάλω ας πούμε 5-10 ευρω, μπορω να χρησιμοποιώ αυτα για κλήσεις χωρίς να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο, και ποιες ειναι οι χρεώσεις (μονο ομιλία).

Μήπως αυτο που ψάχνω ειναι το λεγόμενο μηδενικό παγιο;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω την ερώτηση που δικαιούμαι ως μέλος της παρέας.

Λοιπόν... τα τελευταία 2 χρόνια το κινητό το έχω σχεδόν μόνο για εισερχόμενες. Οι εξερχόμενες ειναι περίπου 2-3 το μήνα και ουτε αυτες εδω που τα λέμε.

Τωρα εχω cosmoκάρτα, η πιό πρόσφατη ανανέωση που έκανα ήταν το περασμένο Οκτώβριο, εκτοτε δεν εχω ασχοληθεί να βάλω χρήματα.

Τούτο δοθέντος και συνυπολογίζοντας την βαριά χρήση που κάνω, θελω να ρωτήσω, αν βάλω ας πούμε 5-10 ευρω, μπορω να χρησιμοποιώ αυτα για κλήσεις χωρίς να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο, και ποιες ειναι οι χρεώσεις (μονο ομιλία).

Μήπως αυτο που ψάχνω ειναι το λεγόμενο μηδενικό παγιο;

 

Ναι, μπορείς να κάνεις εθνικές κλήσεις (που ξεκινάνε από 2.... ή 69.....) με 0,50€ περίπου το 1΄ κλήσης.

 

Κοίτα εδώ:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=BasicCharges_CK

 

Αν έχεις 2 αριθμούς Cosmote που κάνεις συνήθως τις κλήσεις σου μπορείς και να ενεργοποιήσεις με πάγιο (1 φορά το αφαιρεί από το υπόλοιπο) 5€ αυτό, με 0,01€/1΄ ομιλίας:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_pros_2_arithmous_cosmote/section/COSMOKARTA_Services

 

Για να δεις αν κάποιος αριθμός είναι Cosmote στέλνεις από το Cosmokarta σου

CO 69xxxxxxxx στο 1330

 

Στο μηδενικό πάγιο ΔΕΝ ξέρεις τι μπορεί να γίνει...καμιά "κουφή"...και να βρεθείς χρεωμένος..δεν το συστήνω.

Επίσης:

Ακόμα και ΑΛΛΟΙ 9 μήνες μετά την τελευταία κάρτα σου μπορεί να περάσουν (Σύνολο 12 μήνες μετά την τελευταία κάρτα) και να ΔΕΧΕΣΑΙ μόνο κλήσεις... Αν και ακόμα και τότε τους υπόλοιπους 9 μήνες μπορείς να "εκμεταλλεύεσαι" τυχόν δωράκια όταν δεν έχουν προϋπόθεση χρονικού διαστήματος πριν να είχες βάλει κάρτα, όπως και να έχεις "κίνητρα" (τους υπόλοιπους 9 μήνες που θα δέχεσαι μόνο κλήσεις εννοώ, αν κάποιους μήνες δε χρειάζεται να κάνεις εξερχόμενες γιατί να βάζεις κάρτα? ) όπως: "Βάλε 10€ ως ..... και θα έχεις 400΄ όλους" ή "Βάλε 5€ ως ..... και θα έχεις 200΄όλους".

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος και σαφής.

Ευγε και μπράβο σου, με έβγαλες από πολύ ψάξιμο γιατι δεν ειχα ιδέα περί του θέματος.

:up:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής οικογενειακού πακέτου Cosmote με τρεις αριθμούς στα Cosmote Plus 45 και Cosmote Plus 65. Ανανέωσα τον 11/2015 και τους τρεις αριθμούς για 18 μήνες πετυχαίνοντας καλές εκπτώσεις. Ξαφνικά, με τον τελευταίο λογαριασμό που έλαβα στις 11.04.2016 με ενημέρωναν με ψιλά γράμματα ότι αυξάνουν μονομερώς (και αυθαιρέτως) τα πάγια κατά €2,00 αυτά των €45,00 και κατά €5,00 αυτό των €65,00, προσφέροντάς μου περισσότερα MB πλοήγησης (που ούτε τα ζήτησα, ούτε τα χρειάζομαι). Στην επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση πελατών που τους ενημέρωσα ότι δεν επιθυμώ να το πακέτο αυτό, με ενημέρωσαν ότι δεν έχω δυνατότητα να μην το δεχτώ και όταν τους είπα ότι θα φύγω από την Cosmote μου απάντησαν ότι θα χρεωθώ με τέλη απομείωσης διότι έχω ενεργό συμβόλαιο! Φυσικά, υπέβαλα αναφορά στην εταιρεία και ετοιμάζω αντίστοιχη αναφορά στο Συνήγορο του Καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ, διότι αυτό είναι μονομερής ουσιώδης βλαπτική μεταβολή και μου δίνει το δικαίωμα να καταγγείλω τη σύμβαση. Το επιχείρημά τους είναι ότι στους Γενικούς Όρους αναφέρουν ότι έχουν το δικαίωμα μονομερούς μεταβολής των όρων, όμως θεωρώ ότι ως Γενικός Όρος σε Δικαστήριο θα κριθεί καταχρηστικός. Εφιστώ την προσοχή σε όσους έχουν Cosmote να προσέξουν τα ψιλά γράμματα στο λογαριασμό τους και αν θέλουν να μου στείλουν pm γιατί θα κινηθώ νομικά και θεωρώ ότι θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα να κινηθούμε ομαδικά.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πας στα δικαστήρια για 7 ευρώ Χ 12 μήνες = 84 ευρώ .

100 ευρώ έχει το παράβολο για το δικαστήριο και πολύ περισσότερα ο δικηγόρος.

Με χαρά θα περιμένω να μας κοινοποιήσεις την απόφαση του δικαστηρίου αλλά από την εμπειρεία μου σε αυτό το site 12 χρόνια τώρα δεν οίδα ποτέ καμμία απολύτως δικαστική απόφαση .

Ελπίζω να είσαι αποφασισμένος και να δώ μια τέτοια απόφαση επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έχω σύνδεση φοιτητική 5GB για internet (COSMOTE Mobile Internet Student) που βγαίνει γύρω στα 7€/μήνα..

Παράλληλα όμως έχω και την πιστωτική της Eurobank (Mastecard) που σου επιστρέφει λεφτά στο λογαριασμό.. Αποτέλεσμα είναι λόγω της μεγάλης χρήσης που κάνω στην πιστωτική να έχει συσσωρευτεί ένα μεγάλο αρνητικό υπόλοιπο στο λογαριασμό, μια και η επιστροφή είναι μεγαλύτερη του παγίου!

Ξέρει κανείς πως μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτό το υπόλοιπο; Υποθέτω βέβαια ότι δε θα γίνεται να το πάρω πίσω ως μετρητά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να εκνευρίζεσαι. Κάνεις αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία πχ online σε f2g και θα πάρεις καλύτερη προσφορά από αυτή που έχεις πιθανόν. Εννοείται πως σε περίπτωση που φύγεις δεν πληρώνεις τίποτα καθώς τροποποίησαν το συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο λογαριασμος γραφει -20.40€ για παραδειγμα?

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορούν να σου το αλλάξουν. Απλά δεν θα πληρώνεις πάγιο για μήνες μέχρι να μηδενιστεί.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πας στα δικαστήρια για 7 ευρώ Χ 12 μήνες = 84 ευρώ .

100 ευρώ έχει το παράβολο για το δικαστήριο και πολύ περισσότερα ο δικηγόρος.

Με χαρά θα περιμένω να μας κοινοποιήσεις την απόφαση του δικαστηρίου αλλά από την εμπειρεία μου σε αυτό το site 12 χρόνια τώρα δεν οίδα ποτέ καμμία απολύτως δικαστική απόφαση .

Ελπίζω να είσαι αποφασισμένος και να δώ μια τέτοια απόφαση επιτέλους.

 

Με αυτό το σκεπτικό μπορούν να κάνουν ότι θέλουν οι εταιρίες γιατί κανείς δεν θα κάνει ποτέ τίποτα....κοινώς βρίσκουν και κάνουν!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικά υπόλοιπα συμψηφίζονται με μελλοντικούς λογαριασμούς.

Μου συμβαίνει συχνά.

 

Ετσι ενώ το πάγιό μου είναι 35€ αν τύχει κάποιο μήνα να μου έλθει πχ -5, τον επόμενο αντί για 35, έρχεται 35-5=30 ;)

 

Συμβουλή:

Αμα δεν ξέρεις πως να ανεβάσεις το λογαριασμό σου για να "φας" τα αρνητικά υπόλοιπα,

κάνε μεταφορά ποσών από το κινητό σου σε άλλο κινητό

(εγώ πχ στέλνω 5-10 € στο καρτοκινητό της κόρης μου)

Edited by Yoda
Προσθήκη μιας παραγράφου
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα απλά να μεταφέρω την εμπειρία μου:

 

Ημουν στο Cosmote Mobile Plus 35.

Οταν είδα ότι πρόκειται να θεωρηθεί "Μη εμπορικά διαθέσιμο" και να αυξηθεί το πάγιο κατά 2 ευρώ "Eαν δεν έχω αντίρρηση :X "

μίλησα με την εξυπ.πελατων (μέσω call back) και ζήτησα να με μεταφέρουν στο Cosmote Mobile 1500-35 το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο με το παλιό, αλλά με νέο όνομα. (Η μόνη διαφορά είναι ότι μου δίνουν 20SMS παραπάνω)

Αυτό έγινε άμεσα.

 

Τώρα... κατά τη γνώμη μου, το ότι αλλάζουν απλά το όνομα (και κάτι λίγα ψιλά) σε ένα πρόγραμμα και λένε:

"Οσοι το θέλουν με το παλιό όνομα θα πληρώσουν παραπάνω (...Αν δεν έχουν αντίρρηση...) "

ακούγεται ιδιαίτερα τυχοδιωκτική πολιτική, τύπου "θα αυξήσουμε το πάγιο και όποιοι το πάρουν χαμπάρι το πήραν"

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν ξέρω τι γίνεται τελευταία με την cosmote αλλά από το πουθενά τραβάει χρήματα από την κάρτα.

 

Πριν λίγες μέρες είχα βάλει με paypal 12 ευρώ και είχα σύνολο 16 με το προηγούμενο υπόλοιπο. Χωρίς να βάλω πακέτο η κάτι άλλο ήρθε μήνυμα μετά από 3 μέρες ότι έχω κάτω από 1 ευρώ. Gb έχω πολλά όντας φοιτητικό όπως και χρόνο ομιλίας οπότε δεν χρεωθηκε από εκεί.

 

Το περίεργο είναι ότι χθες έφαγαν 4 ευρώ και από κινητό wind χωρίς να γίνει καμία κλήση η άλλη κίνηση σε κινητό απλό των 30 ευρώ. Τι συμβαίνει τελευταία κλέβουν χρήματα επειδή έτσι τους καπνισε? Θα πάω στον ΟΤΕ σήμερα να δω τι θα πουν και θα απαιτησω να μπουν και τα 15 ευρώ που έκλεψαν.

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθαν τίποτα SMS από τίποτα 5XXXX αριθμούς; Αν ναι, αυτά σε χρέωσαν. Ζήτα φραγή των πενταψήφιων υψηλής χρέωσης και θα είσαι εντάξει.

Η wind έχει και το κλασικό "bug" για το internet με 1€.

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθαν τίποτα SMS από τίποτα 5XXXX αριθμούς; Αν ναι, αυτά σε χρέωσαν. Ζήτα φραγή των πενταψήφιων υψηλής χρέωσης και θα είσαι εντάξει.

Η wind έχει και το κλασικό "bug" για το internet με 1€.

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε μαζί τους.

Για πες λιγο αυτο με τη WInd τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...