Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, εγώ προσπάθησα να στήσω και το Gmail smtp και το mailgate.otenet.gr και μου λέει server not found!!

 

Είμαι από Cosmote-Internet profile έχω 3G & Internet στο συμβόλαιο μου με την Cosmote μπαίνω κανονικά στο internet με όλα τα applications και βλέπω κανονικά το inbox του gmail από τον mail client του κινητού. Καμιά για το τι συμβαίνει;

εγώ πάντως που το είχα δοκιμάσει από το client του κινητού πριν από κάτι μήνες με cosmote internet μια χαρά έστελνε ο smtp του gmail.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσία "Εντοπισμός κακόβουλων ή ενοχλητικών κλήσεων"

 

Πληροφορίες και οδηγίες

 

Σύμφωνα με την 2322/06 Πράξη της Αρχής Διασφάλισης Απορρήτου των Επικοινωνιών και βάσει του άρθρου 8 παρ. 7 του Ν.3471/06, ο συνδρομητής και ο χρήστης ενός αριθμού κλήσης VODAFONE και των πελότων Hz «για το σπίτι και το γραφείο», μπορεί να αιτηθεί τη διαδικασία εξουδετέρωσης της απόκρυψης του καλούντα για χρονικό διάστημα έως και 15 ημέρες και το οποίο ορίζει στην αίτησή του. Το διάστημα άρχεται 2 εργάσιμες ημέρες από την παραλαβή της αίτησης από τα κεντρικά γραφεία της εταιρείας μας.

Στη λίστα των κλήσεων περιλαμβάνονται απαντημένες κλήσεις φωνής από αριθμούς όλων των δικτύων προς τον αιτούμενο αριθμό. Οι αναπάντητες κλήσεις δεν καταγράφονται.

Κατά την ενεργοποίηση εξουδετέρωσης της απόκρυψης, ο καλών ακούει το ακόλουθο ηχογραφημένο μήνυμα:

«Ο συνδρομητής που καλείτε έχει ενεργοποιήσει τη δυνατότητα εξουδετέρωσης της υπηρεσίας απόκρυψης αριθμού κλήσης. Εφόσον η κλήση απαντηθεί ο αριθμός σας, η ημερομηνία, η ώρα και η διάρκεια της κλήσης θα διατεθούν στον συνδρομητή που καλείτε».

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την COSMOTE;

Όταν απαντάω σε κλήση με απόκρυψη, θα μπορώ να έχω τα στοιχεία του καλούντος;

 

Πηγή: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1880

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Λυπηρά νέα,

από την πρώτη μέρα, που μπήκαν σε λειτουργία τα viva numbers (http://www.viva.gr) περίοδος Πάσχα μέχρι και χθες μπορούσε ο καθένας να έχει άρση απορρήτου δωρεάν! Πολύ απλά κάνοντας προώθηση ένα νούμερο VIVA σε ένα κινητό COSMOTE ερχόταν ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ στην οθόνη του κινητού. Πλέον μας τελείωσε μετά από αρκετούς μήνες παροχής. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο φυσικά δωρεάν?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες η καρτα σιμ μου επαψε να δουλευει και εμφανιζε μηνυμα sim card registration failed με αποτελεσμα να την αλλαξω δινωντας 14 ευρω για καινουρια μετα απο 3 μηνες ξανα τα ιδια και παλι θελουν 14 ευρω ,δεν υπαρχει τιποτα να με καλυπτει δηλαδη? ειπα οτι την αλλαξα πριν 3 μηνες ειχα και αποδειξη και τιποτα να δωσω 14 ευρω για νεα καρτα και τωρα το καιριο ερωτημα με 30 ευρω σε αλλαγη σιμ μου εγγυαται κανεις οτι δεν το κανει επιτηδες η εταιρια γιατι δεν γινεται αφου την καρτα την εχω σε ενα κινητο πωε πεθαινει ????:cry:

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

ειχα καλεσει στην εξυπηρετηση πελατων της cosmote ( what's up ) κι η κοπελα μου ειπε πως υπαρχει αυτη η υπηρεσια. Αλλα θα πρεπει να πας σε καταστημα να το ζητησεις υποβαλλοντας αιτηση, φωτοτυπια της καρτας sim κ κατι αλλα... Διαρκει 15 μερες νομιζω ο εντοπισμος και θα ενημερωνεσαι για το ποιοι αρθμοι σε καλεσαν οταν ενεργοποιηθει κι οχι πριν...

 

Δε γνωριζω κοστος διοτι ουτε η κοπελα στην εξυπηρετηση γνωριζε :ninja:

Ελπιζω να βοηθησα:O

Link to comment
Share on other sites

το ειδα δικαιολογια ηταν απο δικο σας λαθος

λες και την εβγαλα και την εγδαρα για να παρω καινουρια

τελοσπαντων εχασε ακομα ενα πελατη θα μετακομισω μολις βρω καποια καλη προσφορα

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου είπαν ότι εσύ είσαι υπεύθυνος για το πρόβλημα της κάρτας, τι ακριβώς σου είπαν ότι έκανες και τη κατέστρεψες;

 

Γενικά πάντως ότι και να σου είπαν κάνε αυτό που πρότεινε ο Nrg. Ένα mail στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρείας που θα τους εξηγεί με ευγενικό τρόπο ότι ζητώντας σου χρήματα για νέα sim πιθανόν :cool: να σε κάνει να αλλάξεις εταιρεία :cool: και μάλλον θα σε εξυπηρετήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Ένα ωραίο και ευγενικό mail στην εξυπηρέτηση και όλα λύνονται.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

mail με παραπονο σε κοσμιο υφος και προειδοποιηση οτι αν δεν εξυπηρετηθεις θα αναγκαστεις να καταφυγεις στην φορητοτητα. να δεις τι ωραια που θα εξυπηρετηθεις
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εγω το εχω παθει. μα καλα δεν εχουν εγγυηση.. ελεος.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες σιμ παρέχονται με εγγύηση 6 μηνών. Αυτό τουλάχιστον ισχυε παλιότερα.

Μόνο στη Wind ίσχυε και ισχύει ακόμα:)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει:

Ενας φιλος μου εχει συμβολαιο κοσμοτε και ειχε περασει σε διακανονισμο για εξωφληση καποιον λογαριασμων που δεν ειχαν πληρωθει. Εξοφλουσε κανονικα το ποσο του διακανονισμου και σημερα χωρις καποια προειδοποιηση του ειπαν οτι αν μεχρι αυριο πρεπει να εχει υποβαλει ενα (χ) ποσο διαφορετικα θα κινηθουν νομικα. Το ποσο δεν ειναι μικρο και δεν υπαρχει δυνατοτητα να κατατεθει μεχρι αυριο. Γνωριζει μηπως κανεις τι μπορει να κανει σ αυτην την περιπτωση ωστε να μην κινηθουν νομικα απεναντι του? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει:

Ενας φιλος μου εχει συμβολαιο κοσμοτε και ειχε περασει σε διακανονισμο για εξωφληση καποιον λογαριασμων που δεν ειχαν πληρωθει. Εξοφλουσε κανονικα το ποσο του διακανονισμου και σημερα χωρις καποια προειδοποιηση του ειπαν οτι αν μεχρι αυριο πρεπει να εχει υποβαλει ενα (χ) ποσο διαφορετικα θα κινηθουν νομικα. Το ποσο δεν ειναι μικρο και δεν υπαρχει δυνατοτητα να κατατεθει μεχρι αυριο. Γνωριζει μηπως κανεις τι μπορει να κανει σ αυτην την περιπτωση ωστε να μην κινηθουν νομικα απεναντι του? Ευχαριστω

 

να παρει ενα τηλεφωνο στην cosmote και να τους πει ολα αυτα που γραφεις στο ποστ σου. δεν μπορει να της γυρισε το μυαλο ξαφνικα της cosmote και να αλλαξε σταση χωρις λογο. καποια εξηγηση θα υπαρχει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει κανεις να βοηθησει ? κατεβασα απο cosmote wap το msn και βαζει παγιο 2.5 €/μηνα. Θελω ομως να διαγραφω και παταω διαγραφη απο τις επιλογες μεσα απο τη σχετικη σελίδα της cosmote ομως μου γραφει κατι παραξενα : HTTP Status 404-

type Status report

message description the requested.

resource () is not available.

Apache tomcat./5.0.2.8

 

Και ετσι δεν μπορώ να διαγραφώ !!! Αν μπορει κανεις να βοηθησει.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έκανε τον διακανονισμό και σε κάποια φάση είτε δεν πληρωσε κάποιο τρέχον λογαριασμό συν τη δόση ή σε κάποιο τρέχον λογαριασμό έκανε τρελή κίνηση...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει:

Ενας φιλος μου εχει συμβολαιο κοσμοτε και ειχε περασει σε διακανονισμο για εξωφληση καποιον λογαριασμων που δεν ειχαν πληρωθει. Εξοφλουσε κανονικα το ποσο του διακανονισμου και σημερα χωρις καποια προειδοποιηση του ειπαν οτι αν μεχρι αυριο πρεπει να εχει υποβαλει ενα (χ) ποσο διαφορετικα θα κινηθουν νομικα. Το ποσο δεν ειναι μικρο και δεν υπαρχει δυνατοτητα να κατατεθει μεχρι αυριο. Γνωριζει μηπως κανεις τι μπορει να κανει σ αυτην την περιπτωση ωστε να μην κινηθουν νομικα απεναντι του? Ευχαριστω

 

τελικα τι εγινε με το θεμα?ποια ηταν η εξελιξη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

5€ κοστίζει και παρέχεται για 15 ημέρες, αλλά όποιος σε καλεί θα γνωρίζει ότι αν συνεχίσει τη κλήση του προς εσένα, θα σου γνωστοποιηθεί ο αριθμός του. Κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών για να σε ενημερώσουν και να σου πουν που θα πρέπει να καλέσεις για να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία.
Link to comment
Share on other sites

Κοστίζει 5 ευρώ, γίνεται μόνο κατόπιν αίτησης σε αποκλειστικό κατάστημα κοσμοτέ, όχι σε Γερμανούς κτλ, ενεργοποιείται σε 1-2 μέρες από την αίτηση και ισχύει για 15 ημέρες. Ή παραλαβή της λίστας εισερχόμενων κλήσεων γίνεται από κατάστημα ή με συστημένη επιστολή.

Όμως, επειδή τα προσωπικά δεδομένα του φαρσέρ πρέπει να προστατεύονται, θα ειδοποιείται με ηχογραφημένο μήνυμα ότι θα γίνει άρση της απόκρυψης. Έτσι θα μπορεί να διακόψει την κλήση και να σε ενοχλήσει ξανά μετά από 15 ημέρες. Ο συνδρομητής τώρα που δέχεται τις κακόβουλες κλήσεις δεν έχει δικαίωμα στην ηρεμία!

Αντί γι'αυτό, θα ήθελα αυτό που δίνει ως υπηρεσία στα σταθερά η forthnet: να μην δέχεσαι κλήσεις από αριθμούς με απόκρυψη...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τα προσωπικά δεδομένα του φαρσέρ ότι πρέπει να προστατεύονται, αλλά αμφιβάλλω εάν θα γνωρίζει ότι η υπηρεσία που ζήτησα εγώ διαρκεί 15 μέρες. Εκτός από αυτό το πρόβλημα είναι ότι αν ακούσει το ηχογραφημένο μύνημα, το μυαλό του θα πάει απευθείας στο ότι τα στοιχεία του είναι θέμα χρόνου να διατεθούν σε μένα, με αποτέλεσμα να σταματήσει μια για πάντα τις κλήσεις ή να με πάρει χωρίς απόκρυψη και να μαζέψει ο ίδιος τα σπασμένα... Οπότε μου φαίνεται ψιλοάσκοπος όλος αυτός ο ντόρος... :worry::confused::shifty::blink::wacko:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή δεν ξέρει όλα αυτά, γι'αυτό προσφέρεται μόνο για 15 ημέρες. Αν το καλοσκεφτείς, ο σκοπός αυτής της υπηρεσίας δεν είναι να κάνει τον ρουφιάνο, αλλά να αποτρέψει την ενόχλησή σου αφού ο άλλος θα φοβηθεί και θα σταματήσει ( λογικά ).
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έκαναν να σας φέρουν το modem της ericsson? Κάναμε αίτηση από την περασμένη Πέμπτη και μας είπαν ότι η ενεργοποίηση γίνεται το πολύ σε μια μέρα. 5 μέρες μετά και δεν έχει έρθει ακόμα το modem στον τοπικό Γερμανό και μας είπαν 2-4 μέρες ακόμα!!

 

Τόση έλλειψη έχουν στα modem? Ακόμα και ο ΟΤΕ πια σου βάζει σταθερό σε μια βδομάδα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έκαναν να σας φέρουν το modem της ericsson? Κάναμε αίτηση από την περασμένη Πέμπτη και μας είπαν ότι η ενεργοποίηση γίνεται το πολύ σε μια μέρα. 5 μέρες μετά και δεν έχει έρθει ακόμα το modem στον τοπικό Γερμανό και μας είπαν 2-4 μέρες ακόμα!!

 

Τόση έλλειψη έχουν στα modem? Ακόμα και ο ΟΤΕ πια σου βάζει σταθερό σε μια βδομάδα! :)

 

Αν έκανες φορητότητα αργεί,αν είναι καινούρια γραμμή γίνεται με τη μια η ενεργοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...