Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Σκέφτομαι να αλλάξω σκληρό δίσκο και θέλω να ρωτήσω.Ο Western Digital VelociRaptor είναι πολύ καλύτερος από τον Western Digital.Αυτό που έχω δει είναι Western Digital και είναι αυτός.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Caviar-Black-WD1002FAEX-1TB-HDD-64MB-Cache-7200RPM-Sata-III.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.Σκέφτομαι να αλλάξω σκληρό δίσκο και θέλω να ρωτήσω.Ο Western Digital VelociRaptor είναι πολύ καλύτερος από τον Western Digital.Αυτό που έχω δει είναι Western Digital και είναι αυτός.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Caviar-Black-WD1002FAEX-1TB-HDD-64MB-Cache-7200RPM-Sata-III.htm

 

 

O VelociRaptor είναι λίγο καλύτερος από τον Caviar Black σε θέμα ταχύτητας και λίγο χειρότερος σε θέμα cache (αναφέρομαι σε μοντέλα αντίστοιχης τιμής και όχι χωρητικότητας). Παρ' όλα αυτά η τιμή του VelociRaptor είναι παράλογα μεγάλη για αυτά που θα σου δώσει.

Ο παλιός σκληρός σου δουλέυει; Αν ναι, κράτα τον για αποθηκευτικούς λόγους και πάρε έναν ssd για τα windows και το υπόλοιπο software.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Θέλω να στήσω ένα pc για γενική χρήση, με έμφαση στο gaming και 3D σχεδίαση. Το budget είναι 600-700 ευρώ. Έχω επιλέξει τα ακόλουθα κομμάτια:

 

Μητρική: ASUS M5A97

Επεξεργαστής: AMD FX 8120 ή ΑMD FX 8150

Κάρτα γραφικών: Sapphire 7770 1GB

RAM: Corsair XMS3 8GB

Σκληρός: Seagate Barracuda 1TB

Τροφοδοτικό: Coolermaster GX-550W

Κουτί: Aerocool Strike-X

 

Mε τον 8120 κοστίζει 605,13 ευρώ ενώ με τον 8150 κοστίζει 639,82. Αν βάλω και έναν SSD είμαι οριακά. Τώρα το δίλημμά μου είναι 1ον, αν αξίζει να βάλω τον SSD και να ανέβει το budget, και 2ον ποιόν από τους δύο FX να επιλέξω. Αν έχετε να κάνετε κάποιο σχόλιο θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ssd και θα σου πω το εξής.

 

Και αξίζει, και δεν αξίζει. Αυτό που κερδίζεις είναι εξοικονόμηση ενέργειας (καλό για λάπτοπ) και μεγάλη ταχύτητα στο να ανοίγεις μεγάλα αρχεία και loading screens στα παιχνίδια. Τίποτα παραπάνω. Αν σε παίρνει οικονομικά, πάρε έναν με 100 ευρώ (πχ OCZ Agility). Παραπάνω λεφτά πιστεύω πως θα το μετανιώσεις.

 

Και ξαναλέω, αν πιστεύεις πως τα δευτερόλεπτα που γλιτωνεις στο μπουτ και τα 5 δευτερόλεπτα που γλιτωνεις απο ένα μεγάλο αρχείο είναι σημαντικά και φυσικά αντέχει η τσέπη σου πάρε έναν με 100 ευρώ. Αλλιώς αστο...

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο SSD αξιζει αλλα μονο σε συνδυασμο με ενα συμβατικο σκληρο. Μπορεις να βαλεις το λειτουργικο στον SSD και οτι αλλο θελεις να εκτελειται γρηγορα και να εχεις τον συμβατικο σκληρο για τα αρχεια σου αλλα να παιζεις παιχνιδια τα 64 gb δεν φτανουν ουτε για ζητω. Προσπαθησε να βαλεις μεγαλυτερο ή αστον για να τον βαλεις αργοτερα.

 

Πριν παρεις την Μητρικη να ελεγξεις αν μπορει να δωσει τα Watt που χρειαζεται ο επεξεργαστης.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Και κάτι ακόμα. Αξίζουν 250 ευρώ για αλλαγή από Intel H61-P21M, Intel Celeron G530, geforce gt 520, 4GB ram σε AMD A6 5400K, Gigabyte F2A85X-UP4 και 8GB ram ή αξίζει περισσότερο μια αναβάθμιση στο πρώτο σετ?

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα.. έκατσα με ένα φιλαράκι να "συνθέσουμε" ένα νέο PC και καταλήξαμε κάπου.. θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει πάνω στο όλο θέμα, να μου πει τι γνώμη του και να με καθοδηγήσει.. Γνωρίζω πραγματάκια, αλλά θα ήθελα και την γνώμη άλλων.. Μην το χαντακώσω το παιδί.. :p Ανέβασα το φάκελο με τα μέρη στο xmarks εδώ ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα.. έκατσα με ένα φιλαράκι να "συνθέσουμε" ένα νέο PC και καταλήξαμε κάπου.. θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει πάνω στο όλο θέμα, να μου πει τι γνώμη του και να με καθοδηγήσει.. Γνωρίζω πραγματάκια, αλλά θα ήθελα και την γνώμη άλλων.. Μην το χαντακώσω το παιδί.. :p Ανέβασα το φάκελο με τα μέρη στο xmarks εδώ ..

 

Ασφαλώς και δεν τον χαντακώνεις. :) Παρ' όλα αυτά θέλω να σου πω κάτι.

Η μητρική είναι μεγέθους micro atx. Το συγκεκριμένο μέγεθος έχει συνήθως κάποια χωροταξικά προβλήματα, κυρίως όσον αφορά τις θύρες sata. Η κάρτα γραφικών πιάνει μία θύρα pci στο κουτί για στήριξη (πάρα πολύ σωστή επιλογή) αλλά έχει ένα ευμέγεθες σύστημα ψύξης. Έτσι όπως το βλέπω, μπορεί αν "κάτσει" επάνω η κάρτα να κλείσει τις 2 sata θύρες της μητρικής και από 6 να γίνουν πρακτικά 4. Αν δεν πειράζει οκ, άλλα έχετέ το υπ' όψιν (την είχα πατήσει κάποτε). Αν θες τη γνώμη μου, κοιτάξτε για μητρική με sata μακριά από την θύρα της κάρτας γραφικών (ή υπό γωνία) για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ μικρή αλλαγή, με ίδιο ακριβώς κόστος.

Αυτή την μητρική αντί αυτής που πόσταρες.

Β75 chipset που σημαίνει pci express 3 θύρα γραφικών (100% συμβατή με την κάρτα), 8 θύρες sata και ram στα 1600, άρα μ' αυτή την μητρική μπορείς να διαλέξεις ένα καλύτερο σετάκι ram (corsair, kingston) χωρίς μεγάλη διαφορά τιμής όπως αυτό.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ μικρή αλλαγή, με ίδιο ακριβώς κόστος.

Αυτή την μητρική αντί αυτής που πόσταρες.

Β75 chipset που σημαίνει pci express 3 θύρα γραφικών (100% συμβατή με την κάρτα), 8 θύρες sata και ram στα 1600, άρα μ' αυτή την μητρική μπορείς να διαλέξεις ένα καλύτερο σετάκι ram (corsair, kingston) χωρίς μεγάλη διαφορά τιμής όπως αυτό.

 

αν βαλω 16 gb και μεγαλυτερο τροφοδοτικο θα εχω μεγαλη διαφορα?(βεβαια ανεβαινει το κοστος)

Link to comment
Share on other sites

Με 16 gb βέβαια θα έχεις διαφορά. Το μεγαλύτερο τροφοδοτικό δεν αλλάζει την απόδοση του συστήματος κι ούτε είναι ανάγκη επειδή βάζεις πιο πολλή ram να βάλεις μεγαλύτερο τροφοδοτικό.
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν χρησιμοποιείς software που χρειάζεται και αξιοποιεί την επιπλέον RAM θα δεις διαφορά, π.χ. επεξεργασία βίντεο. Σε καθημερινή χρήση τα 8GB είναι παραπάνω από αρκετά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Πηρα σημερα εναν SSD και θα τον εγκαταστησω σημερα, μαζι με φορματ και περασμα win7.

Ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω/αλλαξω σε σχεση με τους αλλους κανονικους σκληρους δισκους?

Link to comment
Share on other sites

Σε PC με 4gb δεν υπάρχει τίποτα που να μην τρέχει ικανοποιητικά από games, εφαρμογές κλπ εκτός από σχεδιαστικά προγράμματα που δεν ασχολούμαι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δεν τον χαντακώνεις. :) Παρ' όλα αυτά θέλω να σου πω κάτι.

Η μητρική είναι μεγέθους micro atx. Το συγκεκριμένο μέγεθος έχει συνήθως κάποια χωροταξικά προβλήματα, κυρίως όσον αφορά τις θύρες sata. Η κάρτα γραφικών πιάνει μία θύρα pci στο κουτί για στήριξη (πάρα πολύ σωστή επιλογή) αλλά έχει ένα ευμέγεθες σύστημα ψύξης. Έτσι όπως το βλέπω, μπορεί αν "κάτσει" επάνω η κάρτα να κλείσει τις 2 sata θύρες της μητρικής και από 6 να γίνουν πρακτικά 4. Αν δεν πειράζει οκ, άλλα έχετέ το υπ' όψιν (την είχα πατήσει κάποτε). Αν θες τη γνώμη μου, κοιτάξτε για μητρική με sata μακριά από την θύρα της κάρτας γραφικών (ή υπό γωνία) για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

 

Δηλαδή όλα μια χαρά? Έχεις να μου προτείνεις εσύ κάποια μικρότερη? Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για σας! Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω καινουριο desktop και θελω αν χρειαζεται να κανω καποια αλλαγη στη συνθεση μου.

Οτι βλεπετε στην φωτογραφια +hdd http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=27984&cat=6&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=4 +οθονη http://www.skroutz.gr/s/412003/Philips-227E3QPHSU.html .

Ηχεια θα παρω απο το eshop και πληκτρολογιο απο το πλαισιο (ειμαι κομπλε δεν χρειαζομαι προτασεις)

Και οποιος ξερει, θα ηθελα και ενα πολυμηχανημα (τα hp ου ειπαν οτι ειναι καλα και εχουν φθηνα μελανια) μαξ 60€...

Edited by mikesak
Link to comment
Share on other sites

@Giov87

Έχω να σου προτείνω μητρικές που μπορείς να βάλεις επάνω την κάρτα χωρίς να κρύψεις sata:

http://www.skroutz.gr/s/1700149/Asus-P8B75-M-LE.html

http://www.skroutz.gr/s/2440072/Gigabyte-GA-B75M-D3P.html

http://www.skroutz.gr/s/1735194/Asrock-B75-Pro3-M.html

Έβαλα διάφορες μάρκες γιατί δεν ξέρω ποια μάρκα προτιμάς.

Αυτές είναι σε διαστάσεις microATX. Αν διαλέξεις μια standard ATX δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

@Giov87

Έχω να σου προτείνω μητρικές που μπορείς να βάλεις επάνω την κάρτα χωρίς να κρύψεις sata:

http://www.skroutz.gr/s/1700149/Asus-P8B75-M-LE.html

http://www.skroutz.gr/s/2440072/Gigabyte-GA-B75M-D3P.html

http://www.skroutz.gr/s/1735194/Asrock-B75-Pro3-M.html

Έβαλα διάφορες μάρκες γιατί δεν ξέρω ποια μάρκα προτιμάς.

Αυτές είναι σε διαστάσεις microATX. Αν διαλέξεις μια standard ATX δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Η πρώτη μου αρέσει αρκετά.. Εγώ σε ότι PC είχα, πάντα ASUS φόραγα.. Την θεωρώ πολύ αξιόπιστη.. Κατά τα άλλα, μια χαρά δηλαδή.. Το προχωράω.. να δούμε τι θα βγει.. :happy:

 

Edit:

 

Μόλις παρατήρησα, πως μιλάμε για την ίδια ASUS.. Αυτήν είχα βάλει εξ' αρχής.. :lol: :lol:

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Δεν παρατηρείς προσεκτικά..

Αυτήν είχες βάλει

αυτήν έβαλα εγώ

Προσέχεις τις 90 μοιρών sata θύρες σ' αυτήν που έβαλα εγώ;

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Δεν παρατηρείς προσεκτικά..

Αυτήν είχες βάλει

αυτήν έβαλα εγώ

Προσέχεις τις 90 μοιρών sata θύρες σ' αυτήν που έβαλα εγώ;

 

Έχεις δίκιο.. δεν το παρατήρησα.. :worry: Και είμαστε και 20 ευρώ κάτω.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Πηρα σημερα εναν SSD και θα τον εγκαταστησω σημερα, μαζι με φορματ και περασμα win7.

Ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω/αλλαξω σε σχεση με τους αλλους κανονικους σκληρους δισκους?

 

Να ρυθμισεις τον Sata driver σε AHCI mode κατα τη διαρκεια του φορματ μεσα απο το BIOS και μολις περασεις λειτουργικο απενεργοποιησε το defrag και το indexing και εισαι κομπλε!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Για σας! Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω καινουριο desktop και θελω αν χρειαζεται να κανω καποια αλλαγη στη συνθεση μου.

Οτι βλεπεται στην φωτογραφια +hdd http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=27984&cat=6&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=4 +οθονη http://www.skroutz.gr/s/412003/Philips-227E3QPHSU.html .

Ηχεια θα παρω απο το eshop και πληκτρολογιο απο το πλαισιο (ειμαι κομπλε δεν χρειαζομαι προτασεις)

Και οποιος ξερει, θα ηθελα και ενα πολυμηχανημα (τα hp ου ειπαν οτι ειναι καλα και εχουν φθηνα μελανια) μαξ 60€...

Κανενας καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα καινούριο υπολογιστη μου κόστισε 500 ευρώ και έβαλα και SSD 120gb τα 50gb είναι ήδη πιασμένα και σκέψου δεν παίζω παιχνίδια παρα μόνο το Football Manager οπότε δεν αξίζει να πάρει 64gb.

Αλλά πραγματικά αν μπορείς να αγοράσεις SSD αξίζει τρομερά θα δεις μεγάλες διαφορές σε όλες σου τις χρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Να ρυθμισεις τον Sata driver σε AHCI mode κατα τη διαρκεια του φορματ μεσα απο το BIOS και μολις περασεις λειτουργικο απενεργοποιησε το defrag και το indexing και εισαι κομπλε!

 

Μια χαρα, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...