Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έφτιαξα ένα καινούργιο rigακη και έχω σπάση το κεφάλι μου για το αν θα πρέπει να βάλω μόνιτορ ή HDTV για μόνιτορ. Το μηχάνημα προορίζετε για gaming ως επι το πλείστον και μπορώ ωα διαθέσω γύρω στα 600-700 ευρά για το μόνιτορ. Με ψήνουν τα 3d vision τις Nvidia, έχει κανείς εμπειρία/προτάσεις?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έφτιαξα ένα καινούργιο rigακη και έχω σπάση το κεφάλι μου για το αν θα πρέπει να βάλω μόνιτορ ή HDTV για μόνιτορ. Το μηχάνημα προορίζετε για gaming ως επι το πλείστον και μπορώ ωα διαθέσω γύρω στα 600-700 ευρά για το μόνιτορ. Με ψήνουν τα 3d vision τις Nvidia, έχει κανείς εμπειρία/προτάσεις?

 

Προσωπικα αν και δεν παιζω παιχνιδια θα σου προτεινα εφοσον το budget σου για οθονη ειναι μεγαλο να αφησεις ακομα τις 3D οθονες και να κοιταξεις τα IPS panels. Εφτιαξα ενα desktop πριν απο 2 μηνες και αγορασα την Dell U2713HM που ειναι μια 27αρα με IPS panel, με αναλυση 2560 χ 1440 και εχω παθει την πλακα μου. Τα χρωματα και η ποιοτητα ειναι απιστευτη. Επισης εχει και 2 usb3 στα πλαγια και μπορεις να την συνδεσεις με οτι τροπο θες Dual Link DVI-D with HDCP, DisplayPort 1.2 (DP), HDMI, VGA

(τιμη περιπου 560)

link: http://goo.gl/wLhWL

Skroutz: http://www.skroutz.gr/s/2304051/Dell-UltraSharp-U2713HM.html?keyphrase=u2713hm

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

άντε μιας και είναι ζωντανό το τόπικ, ας πω και γω την τελική λίστα του νέου υπολογιστή που θα παραγγείλω..:)

· Κουτί :Corsair Carbide Series 300R Black CC-9011014-WW

· Τροφοδοτικό :Corsair Builder Series CX600 V2 600W 12cm Fan 80+ Bronze CP-9020048-EU

' Μ/Β :Gigabyte Z77X-D3H

· Επεξεργαστής :Intel Core i5-3570 3.40GHz 6MB BX80637I53570

· RAM :Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz (PC3 12800) CMZ8GX3M2A1600C9B

· Κάρτα γραφικών :Gigabyte GeForce GV-N650OC-1GI 1GB GDDR5 N650OC-1GI

· Σκληρός δίσκος :Samsung 840 Series 120GB 2.5" Sata III Basic Drive MZ-7TD120BW

· CD/DVD RW : Samsung DVD-RW SH-224BB/BEBE Bulk

· Modem/router : TP-Link TL-WDR3600 N600 Wireless N Dual Band Gigabit Router

 

το dvd-rw δεν με καίει, γιαυτό είναι κάτι απλό....το ρουτεράκι από την άλλη το θέλω τούμπανο :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ψαχνω μια motherboard με socket 478 εστω και μεταχειρισμενη!!Καινουργιες πανε πολυ ακριβα και μεσω ebay δεν εχω εμπιστοσυνη για το τι θα μου ερθει!!
Link to comment
Share on other sites

άντε μιας και είναι ζωντανό το τόπικ, ας πω και γω την τελική λίστα του νέου υπολογιστή που θα παραγγείλω..:)

· Κουτί :Corsair Carbide Series 300R Black CC-9011014-WW

· Τροφοδοτικό :Corsair Builder Series CX600 V2 600W 12cm Fan 80+ Bronze CP-9020048-EU

' Μ/Β :Gigabyte Z77X-D3H

· Επεξεργαστής :Intel Core i5-3570 3.40GHz 6MB BX80637I53570

· RAM :Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz (PC3 12800) CMZ8GX3M2A1600C9B

· Κάρτα γραφικών :Gigabyte GeForce GV-N650OC-1GI 1GB GDDR5 N650OC-1GI

· Σκληρός δίσκος :Samsung 840 Series 120GB 2.5" Sata III Basic Drive MZ-7TD120BW

· CD/DVD RW : Samsung DVD-RW SH-224BB/BEBE Bulk

· Modem/router : TP-Link TL-WDR3600 N600 Wireless N Dual Band Gigabit Router

 

το dvd-rw δεν με καίει, γιαυτό είναι κάτι απλό....το ρουτεράκι από την άλλη το θέλω τούμπανο :p

 

Ωραιος, εγω κατεληξα μετα απο πολυ καιρο μιας και το αγορασα κομματι, κομματι απο το εξωτερικο και το εφτιαξα εγω.

 

Κουτι: Cooler Master CM690 II Advanced USB 3.0 ATX Case

Motherboard: Asus P9X79 Deluxe

CPU: Intel Core i7 3820 Quad Core CPU (3.60GHz, 10MB Cache, Socket 2011, 130W, Sandy Bridge)

RAM: Corsair CMZ16GX3M4X1866C9 16GB 1866MHz CL9 DDR3 Vengeance Memory Quad Kit

Cooling: Corsair CWCH100 Hydro Series H100 Extreme Performance CPU Cooler

Power: Corsair CMPSU-750AXUK Professional Series Gold 750W Power Supply

Graphics: Asus Nvidia GeForce 2GB GTX 680 DirectCU II OC Graphics Card

Hard Disk: 2x 256GB Samsung SSD 830 2.5inch SATA III , 2x Western Digital 3TB 3.5inch SATA6 Internal Hard Drive - Red

Ολοι οι Fans που υπηρχαν στο κουτι αλλαχτηκαν με αλλους

1x Corsair Air Series AF140 Quiet Edition High Airflow Single Fan

1x Corsair Air Series SP120 Quiet Edition High Static Pressure Dual Fan

3x Sharkoon Silent Eagle 1000 Fan (120x120x25)

Screen: Dell U2713HM

Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard

DVD: Sony AD-7280S-0B 24x Internal SATA DVD Multi Writer Black Bare

 

Επισης αν επαιρνα modem/router τωρα θα κοιταγα τον συνδυασμο ASUS RT-N66U με το Draytek VG120.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, εγω κατεληξα μετα απο πολυ καιρο μιας και το αγορασα κομματι, κομματι απο το εξωτερικο και το εφτιαξα εγω.

 

Κουτι: Cooler Master CM690 II Advanced USB 3.0 ATX Case

Motherboard: Asus P9X79 Deluxe

CPU: Intel Core i7 3820 Quad Core CPU (3.60GHz, 10MB Cache, Socket 2011, 130W, Sandy Bridge)

RAM: Corsair CMZ16GX3M4X1866C9 16GB 1866MHz CL9 DDR3 Vengeance Memory Quad Kit

Cooling: Corsair CWCH100 Hydro Series H100 Extreme Performance CPU Cooler

Power: Corsair CMPSU-750AXUK Professional Series Gold 750W Power Supply

Graphics: Asus Nvidia GeForce 2GB GTX 680 DirectCU II OC Graphics Card

Hard Disk: 2x 256GB Samsung SSD 830 2.5inch SATA III , 2x Western Digital 3TB 3.5inch SATA6 Internal Hard Drive - Red

Ολοι οι Fans που υπηρχαν στο κουτι αλλαχτηκαν με αλλους

1x Corsair Air Series AF140 Quiet Edition High Airflow Single Fan

1x Corsair Air Series SP120 Quiet Edition High Static Pressure Dual Fan

3x Sharkoon Silent Eagle 1000 Fan (120x120x25)

Screen: Dell U2713HM

Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard

DVD: Sony AD-7280S-0B 24x Internal SATA DVD Multi Writer Black Bare

 

Επισης αν επαιρνα modem/router τωρα θα κοιταγα τον συνδυασμο ASUS RT-N66U με το Draytek VG120.

 

και κάπως έτσι....νιώθω ξαφνικά ότι αγοράζω gameboy πρώτης γενιάς...:D:p

τουμπανάρα λέμε το έκανες...:up:

καλορίζικο και να το χαρείς..:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, εγω κατεληξα μετα απο πολυ καιρο μιας και το αγορασα κομματι, κομματι απο το εξωτερικο και το εφτιαξα εγω.

 

Κουτι: Cooler Master CM690 II Advanced USB 3.0 ATX Case

Motherboard: Asus P9X79 Deluxe

CPU: Intel Core i7 3820 Quad Core CPU (3.60GHz, 10MB Cache, Socket 2011, 130W, Sandy Bridge)

RAM: Corsair CMZ16GX3M4X1866C9 16GB 1866MHz CL9 DDR3 Vengeance Memory Quad Kit

Cooling: Corsair CWCH100 Hydro Series H100 Extreme Performance CPU Cooler

Power: Corsair CMPSU-750AXUK Professional Series Gold 750W Power Supply

Graphics: Asus Nvidia GeForce 2GB GTX 680 DirectCU II OC Graphics Card

Hard Disk: 2x 256GB Samsung SSD 830 2.5inch SATA III , 2x Western Digital 3TB 3.5inch SATA6 Internal Hard Drive - Red

Ολοι οι Fans που υπηρχαν στο κουτι αλλαχτηκαν με αλλους

1x Corsair Air Series AF140 Quiet Edition High Airflow Single Fan

1x Corsair Air Series SP120 Quiet Edition High Static Pressure Dual Fan

3x Sharkoon Silent Eagle 1000 Fan (120x120x25)

Screen: Dell U2713HM

Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard

DVD: Sony AD-7280S-0B 24x Internal SATA DVD Multi Writer Black Bare

 

Επισης αν επαιρνα modem/router τωρα θα κοιταγα τον συνδυασμο ASUS RT-N66U με το Draytek VG120.

 

φιλε ποσα φραγκα σου βγηκε ολο το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε ποσα φραγκα σου βγηκε ολο το συστημα?

 

Επειδη το πηρα απο εξωτερικο κομματι κομματι και με εταιρικο αφμ χωρις την οθονη που την πηρα απο εδω βγηκε σχεδον 1500-1600 GBP.

Βεββαια οι σκληροι ανεβαζουν το bugget. Αν δεν ειχα αγορασει τους 2 WD και ειχα παρει μονο τον ενα SSD θα ηταν πιο κατω.

Edited by trod

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αν και δεν παιζω παιχνιδια θα σου προτεινα εφοσον το budget σου για οθονη ειναι μεγαλο να αφησεις ακομα τις 3D οθονες και να κοιταξεις τα IPS panels. Εφτιαξα ενα desktop πριν απο 2 μηνες και αγορασα την Dell U2713HM που ειναι μια 27αρα με IPS panel, με αναλυση 2560 χ 1440 και εχω παθει την πλακα μου. Τα χρωματα και η ποιοτητα ειναι απιστευτη. Επισης εχει και 2 usb3 στα πλαγια και μπορεις να την συνδεσεις με οτι τροπο θες Dual Link DVI-D with HDCP, DisplayPort 1.2 (DP), HDMI, VGA

(τιμη περιπου 560)

link: http://goo.gl/wLhWL

Skroutz: http://www.skroutz.gr/s/2304051/Dell-UltraSharp-U2713HM.html?keyphrase=u2713hm

 

Μιά χαρά, τώρα μου έβαλες ακόμα ένα πρόβλημα :lol:

Μιά που το συζητάμε εγώ έβαλα...

i5 3570k

ASROCK Z77 EXTREME4

CORSAIR 2133C11R VENGEANCE 8GB (επιφύλαξη)

ASUS GTX670-DC2-2GD5

Κι ένα SSD 120Gb Vertex 4

Έχω ένα τροφοδοτικό 700W κι ελπίζω να αντέξει.

Niko_s3 εσύ με τη οθόνη θα το δουλέψεις?

Edited by jackdaniels
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκεφτομαι να αλλαξω μνημη ραμ στο pc μου αλλα δεν ξερω αν θα ειναι συμβατή με το συστημα μου...

Motherboard: MSI MS-7352 Intel Q33 Socket 775 mATX Motherboard

και θελω μια ddr2 τον 2 gb..? αξιζει..??

Link to comment
Share on other sites

άντε μιας και είναι ζωντανό το τόπικ, ας πω και γω την τελική λίστα του νέου υπολογιστή που θα παραγγείλω..:)

· Κουτί :Corsair Carbide Series 300R Black CC-9011014-WW

· Τροφοδοτικό :Corsair Builder Series CX600 V2 600W 12cm Fan 80+ Bronze CP-9020048-EU

' Μ/Β :Gigabyte Z77X-D3H

· Επεξεργαστής :Intel Core i5-3570 3.40GHz 6MB BX80637I53570

· RAM :Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz (PC3 12800) CMZ8GX3M2A1600C9B

· Κάρτα γραφικών :Gigabyte GeForce GV-N650OC-1GI 1GB GDDR5 N650OC-1GI

· Σκληρός δίσκος :Samsung 840 Series 120GB 2.5" Sata III Basic Drive MZ-7TD120BW

· CD/DVD RW : Samsung DVD-RW SH-224BB/BEBE Bulk

· Modem/router : TP-Link TL-WDR3600 N600 Wireless N Dual Band Gigabit Router

 

το dvd-rw δεν με καίει, γιαυτό είναι κάτι απλό....το ρουτεράκι από την άλλη το θέλω τούμπανο :p

 

Μάλιστα. Πόσο σου βγήκε το παραπάνω σύστημα εκτός από το modem;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκεφτομαι να αλλαξω μνημη ραμ στο pc μου αλλα δεν ξερω αν θα ειναι συμβατή με το συστημα μου...

Motherboard: MSI MS-7352 Intel Q33 Socket 775 mATX Motherboard

και θελω μια ddr2 τον 2 gb..? αξιζει..??

Η συγκεκριμένη μητρική δέχεται μνήμες DDR2, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Πόσο σου βγήκε το παραπάνω σύστημα εκτός από το modem;;

 

850 όλα μαζί...βγάλε τα 70 του ρούτερ, πάμε στα 780...και επειδή λόγω απουσίας μάλλον θα τα παραγγείλω μέχρι το τέλος της βδομάδας, λογικά κανά 20άρικο θα το γλυτώσω ακόμα..:O:)

Link to comment
Share on other sites

850 όλα μαζί...βγάλε τα 70 του ρούτερ, πάμε στα 780...και επειδή λόγω απουσίας μάλλον θα τα παραγγείλω μέχρι το τέλος της βδομάδας, λογικά κανά 20άρικο θα το γλυτώσω ακόμα..:O:)

 

συνονοματε το πρωι θα σ ανεβασω ενα δικο μου rig που εφτιαξα προσφατα. οι επιδωσεις ειναι τοθλαχιστον χ2 του δικου σου. τιμη ειναι λιγο παραπανω αλλα αξιζει πολυ περισσοτερο απο το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες!

Ρε παιδια, μετα απο ποσο καιρο αποφασιζω και γω να σκασω κανα φραγκο για τον υπολογιστη μου.. Λοιπον εχω και λεω:

 

CPU: Intel Core i7-3930K ειναι πολυ δυνατο και επισης απο τους μονους με 12MB cache mem

M/B: MSI X79A-GD65 8D νομιζω ειναι καλη επιλογη (λεει οτι βλεπεις bios features απο windows) καποτε ημουν πιστος στην Asus...

RAM: Corsair RAM DDR3 8GB (4x2) 1600MHz

Graphics Card: MSI N660TF 2GD5 2GB

και επειδη εχω εναν δισκο με IDE(!) 80GB (τον κουβαλαω σε καθε pc που παιρνω..) χρειαζομαι εναν sata για windows και λεω να παρω ssd

SSD: OCZ Vertex 3 Series 120GB SSD Sata 6Gb/s

 

περιμενω τα σχολια σας! αν ειναι κατι περιττο.. μηπως χρειαζομαι για μια cpu ψυχτρα..

αυτο που θα κρατησω ειναι το κουτι μου, το τροφοδοτικο μου.. 3 δισκους που εχω πανω και τα παρελκομενα..!

Link to comment
Share on other sites

Ένα σχόλιο μόνο σχετικά με τον δίσκο. O Vertex 3 είναι σχετικά παλιός και είχε παρουσιάσει κάποια προβλήματα που βέβαια διορθώθηκαν με νέο firmware. Υπάρχει πλέον ο Vertex 4, ενώ η Intel και η Samsung έχουν βγάλει κάποιους πολύ γρήγορους SSD. Γενικά θα πρότεινα να το ψάξεις περισσότερο πριν αγοράσεις, μπορείς να διαβάσεις αρκετά σχετικά άρθρα και δοκιμές εδώ: http://www.anandtech.com/tag/storage
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες!

Ρε παιδια, μετα απο ποσο καιρο αποφασιζω και γω να σκασω κανα φραγκο για τον υπολογιστη μου.. Λοιπον εχω και λεω:

 

CPU: Intel Core i7-3930K ειναι πολυ δυνατο και επισης απο τους μονους με 12MB cache mem

M/B: MSI X79A-GD65 8D νομιζω ειναι καλη επιλογη (λεει οτι βλεπεις bios features απο windows) καποτε ημουν πιστος στην Asus...

RAM: Corsair RAM DDR3 8GB (4x2) 1600MHz

Graphics Card: MSI N660TF 2GD5 2GB

και επειδη εχω εναν δισκο με IDE(!) 80GB (τον κουβαλαω σε καθε pc που παιρνω..) χρειαζομαι εναν sata για windows και λεω να παρω ssd

SSD: OCZ Vertex 3 Series 120GB SSD Sata 6Gb/s

 

περιμενω τα σχολια σας! αν ειναι κατι περιττο.. μηπως χρειαζομαι για μια cpu ψυχτρα..

αυτο που θα κρατησω ειναι το κουτι μου, το τροφοδοτικο μου.. 3 δισκους που εχω πανω και τα παρελκομενα..!

 

Λοιπόν....

Κατ' αρχάς δε χρειάζεται να αλλαξοπιστήσεις. Η Asus βγάζει τρομερά κομμάτια όπως αυτό.

Δεύτερον, τα chip Sandy Bridge E X79, αν δεν απατώμαι, δεν υποστηρίζουν IDE συσκευές και κατά συνέπεια δεν έχουν υποδοχή για σκληρό δίσκο IDE. Έλεγξέ το για να σιγουρευτείς, αλλιώς ο σκληρός που αναφέρεις δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί εσωτερικά.

Τρίτον, οι vertex 3 είναι γρηγορότεροι από τους vertex 4. Η αλήθεια είναι πως χρειάστηκαν το firmware update για να διορθωθούν κάποιες δυσλειτουργίες αλλά τώρα είναι οκ. Έτσι κι αλλιώς αφού θα τον πάρεις καινούριο, λογικά θα έχει το τελευταίο firmware. Αν όχι, η διαδικασία του update είναι πολύ απλή και κρατάει δευτερόλεπτα.

O vertex 4 και οι samsung είναι πολύ καλοί αλλά υστερούν (ειδικά οι samsung) σε ταχύτητα εγγραφής. Οι πιο γρήγοροι που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι οι OCZ vertex 3/agility 3, Corsair force GT & Intel 520 series. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Υ.Γ. Ελπίζω να έχεις μεγάλο τροφοδοτικό. ;)

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην σας ευχαριστω πολυ...

Αυτο για το firmware του vertex 3 το ειχα διαβασει και γω αλλα υποθετω οτι αυτοι που γεννιουνται τωρα οτι θα εχουν το τελευταιο...

Οσο για το Power supply, εχω ενα zalman 750W, νομιζω ειμαι οκ.

Για την Asus φιλε μου την ειδα αυτη που λες... απλως τα τελευταια 2-3 χρονια δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα σχολια γι'αυτες, πες οτι αλλαξανε τα εργοστασια τους σε σχεση με πριν 10 χρονια, πες οτι οι αλλες εταιρειες προσπαθουν να τη φανε..; δε ξερω..

Παντως την τσεκαρα καλυτερα και μπορω να πω οτι με πειθει η Deluxe ;)

Με κατεστρεψες τωρα θα το κλοθογυριζω και θα φαω τον Internet να τις συγκρινω :lol:

 

Να βαλω στη λιστα και καμια ψυχτρα για τη cpu;

η gpu πως σας φαινεται; το χω χασει λιγο με τους τυπους την nvidia.. φανταστειτε τωρα εχω μια 9800GT..

Link to comment
Share on other sites

Από τροφοδοτικό είσαι οκ.

Αν δε θές να μπλέξεις με firmwares κτλ (σου επαναλαμβάνω πως δεν είναι κάτι σπουδαίο), τότε πας για corsair ή intel. Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα.

Εφόσον παίρνεις ξεκλείδωτο επεξεργαστή, λογικά σε ενδιαφέρει το overclocking. Άρα πρέπει να πάρεις και μια ψύκτρα cpu.

Η gpu είναι δυνατό κομμάτι όμως αν δεν επιμένεις σε nvidia, υπάρχει η εναλλακτική της amd 7870 που είναι στην ίδια περίπου τιμή και έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις.

 

Να φάνε την asus???? Μα ποιος μπορεί να πειράξει την εταιρεία του φοβερού republic of gamers;

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες!

Ρε παιδια, μετα απο ποσο καιρο αποφασιζω και γω να σκασω κανα φραγκο για τον υπολογιστη μου.. Λοιπον εχω και λεω:

 

CPU: Intel Core i7-3930K ειναι πολυ δυνατο και επισης απο τους μονους με 12MB cache mem

M/B: MSI X79A-GD65 8D νομιζω ειναι καλη επιλογη (λεει οτι βλεπεις bios features απο windows) καποτε ημουν πιστος στην Asus...

RAM: Corsair RAM DDR3 8GB (4x2) 1600MHz

Graphics Card: MSI N660TF 2GD5 2GB

και επειδη εχω εναν δισκο με IDE(!) 80GB (τον κουβαλαω σε καθε pc που παιρνω..) χρειαζομαι εναν sata για windows και λεω να παρω ssd

SSD: OCZ Vertex 3 Series 120GB SSD Sata 6Gb/s

 

περιμενω τα σχολια σας! αν ειναι κατι περιττο.. μηπως χρειαζομαι για μια cpu ψυχτρα..

αυτο που θα κρατησω ειναι το κουτι μου, το τροφοδοτικο μου.. 3 δισκους που εχω πανω και τα παρελκομενα..!

 

Έχω μία δύο παρατηρήσεις.

1. Κόψε απ'τον επεξεργαστή και βάλε τα λεφτά στην GPU (εκτός κι αν έχεις λόγω γι'αυτη τη Cpu), πάρε μία 670, κι έναν 2500k ή 3570k, αυτό έκανα εγώ μετά από ψάξιμο και μου φένεται είναι η καλύτερη επιλογή τιμής/απόδοσης τώρα, ψάξε το καλύτερα.

2. Έχω των Vertex 4 κι ο κολητός μου 2 Agility 3, άμα δείς διαφορά να μου τηλεφωνήσης.! Αν βέβαια δεν σε ενοχλούν τα παραπάνω 20 ευρώ πάρε των 4, αλλιώς ο Agility είναι μία χαρά, δεν έχει καθόλου προβλήματα πλέον και η διαφορές στις ταχύτητες είναι εντελώς αμαλητέες, έτσι κι αλλιώς ο δίσκος περιμένει το Pc να τελιώση στις περισότερες εφαρμογές για να φορτώσει πάλι.

3. Προτίμησε Kingston στη μνήμη, οι Corsair έχουν θεματάκια, εγώ πχ έχω τις 2133 και τις πήρα τόσο για να μπορώ να τις δουλέυω στα 1600 άνετα, 2133 δεν βλέπω ούτε στον ύπνο μου, υπάρχουν άλλοι πάλι που κατάφερα να τις πάνε στα 2200 άλλα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάρε Kingston.

4. Η μητρική φένετε καλή, την έψαχνα κι εγώ όταν έκανα αναβάθμιση και δεν την έβρισκα.

 

Α ξέχασα, η σειρά 4 τις OCZ έχει κάποιο θεματάκι με των Loader των Win7, βάλε κι αυτο στα υπόψην.

Edited by jackdaniels
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι!

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας και επανερχομαι μετα απο ψαξιμο που κανω.. και ανεβηκα λιγο παραπανω!

Λοιπον:

1. CPU: Εψαξα και συγκρινα διαφορες cpu και... κατεληξα παλι σε αυτον.. αυτο που θελω πρωτα ειναι τα 12MB cache και η δυνατοτητα του να.. αντεχει στο χρονο (δλδ με καποιο o/c θα μου κρατησει ν+3-4 χρονια παραπανω απο εναν 3820 ας πουμε.... οντως η τιμη του 3930 θα μπορουσε να ηταν λιιιγο παρακατω.... αλλα ειμαι της αποψης να δωσω το παραπανω και να το χω απο το να μη λεω οτι θα μπορουσα κλπ κλπ (ναι, μου εχει καψει τη τσεπη λιγο αυτο αλλα δε το χω μετανιωσει)

 

2. Μ/Β: οπως ειπε ο φιλος πιο πανω..κοιταξα για Asus και κατεληξα στην: ASUS SABERTOOTH X79 RETAIL

 

3. RAM, ανεβηκα στα 16GB με λιγα ευρω παραπανω και ειναι 2χ8 (να παιζει dual αντι quad 4χ4) MUSHKIN στα 1866MHz (διαβασα αρκετα φορουμς σχετικα mushkin με kingston και ειδα αρκετα καλα σχολια)

 

4. Οσο για τη graphics card: κατεληξα σε ASUS GTX660 TI-2GB GDDR5... (αξιζει τοσο η GT670? δε το χω ψαξει αυτο)

 

5. Με τους SSD φαγωθηκα λιγο. εψαξα για τον agility 3 φιλε μου και τον συγκρινα με vertex 3... απ'οτι καταλαβα οι βασικες διαφορες ηταν στο firmware και σε ενα συγκριτικο ο vertex υπερτερουσε... αμελητεα τωρα πραγματα.. Για vertex 4 τωρα με ανησυχησε αυτο που ειπες για τον loader :p γιατι ωραια κοστιζουν αυτα αλλα δε ψηνομαι να βαλω στη λιστα και τα windows7:p

(και δε καιγομαι να βαλω win8 αμεσσα :worry: )

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω στα Bench η 660 έχει τόση διαφορά απ'την 670 όση έχει η 680 απ'την 670, το θέμα είναι ότι η 670 έχει πάνω από 100 ευρά διαφορά απ'την 680 και δεν αξίζει ενώ εαν η 660 που ενοείς είναι αυτή...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513586

τότε έχει διαφορά 50 ευρώ με αυτήν την 670

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C3%D1%C1%D6%C9%CA%D9%CD&filter-5793=1 (μην βλέπεις την τιμή, 350 μου την έδωσαν, οπότε πέρνεις τηλέφωνα, ρωτάς τιμές και επιλέγεις.)

Πάρε των Agility 3, δύο έχει ο κολητός μου και με κοροιδέυει τώρα που έχω πρόβλημα με τον loader :lol:

Επίσης ο ίδιος που έχει τους Agility είναι τεχνικός υπολογιστών και με προέτρεψε να μην βάλω Mb Asus, τα ίδια μου έλεγε και για τις μνήμες Corsair κσι δεν των άκουσα, τουλάχιστον δες να έχει 2 16άρια Pci 3 η Mb, να δουλέυουν ταυτόχρονα σε χ16, έτσι άμα πετύχης καμιά μεταχείρα Gpu στο ebay κάνα 100έυρω σε κάνα δύο χρόνια θα την κάτσεις πάνω και καθάρισες. (όχι ότι έχει και καμιά σημαντική διαφορά αν είναι 2*8 άλλα λέμε τώρα)

Καλά τώρα που βλέπω την τιμή του 3930 κουφάθηκα. Βάλε ένα 3570κ και πάρε 2 Gtx660, εκέι θα πετάς, όχι και 550 ευρά ο επεξεργαστής ρε φίλε.!

Edited by jackdaniels
Link to comment
Share on other sites

Αυτην ακριβως την asus 660Ti ελεγα φιλε μου και την ειδα σε προσφορα!

τα 425 σε 670... πανε πολυ γιατι μου βγαινει 125€ παραπανω... οποτε δε ξερω...

με τους ssd προβληματιζομαι κυριως, κοιτα ενα κατοσταρι υπολογιζω αλλα οπως ειπα και παραπανω μπορω να δωσω κατι παραπανω εαν αξιζει... και απο capacity μεχρι 120GB και πολλα μου ειναι...

οποτε agility 3 λες ε;

*Ναι ειναι ακριβουτσικος ο 3930 οντως αλλα σε benchmarks ειναι top... κοιτα αν ηταν μονο για gaming φιλε μου θα τα εδινα σε gpu για 670-680 nvidia.. 1 οχι SLI, no need προς το παρον... εχει 6 πυρηνες αυτος.. τον θελω πχ για να φορτωσω virtual machines και επξεργασια video κλπ (και εννοειται καψιμο στο gaming!! :P )

Edited by metalwar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...