Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω δηλαδη που εχω καρτοπρογραμμα μπορω να το διακοψω χωρις χρεωση σωστα;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εγω δηλαδη που εχω καρτοπρογραμμα μπορω να το διακοψω χωρις χρεωση σωστα;

 

για σιγουρια, παρε 13830 και πες μας και εμας. Παντως πριν λιγες ημερες που η wind αλλαξε την ελαχιστη χρεωση σε 60'', ειχε βγαλει ανακοινωση και ελεγε το ιδιο (για το 'αζημιως')

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω τωρα δικαιολογια θελω να βρω για να το κοψω... θα σας παρω και θα σας πω!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εγω δηλαδη που εχω καρτοπρογραμμα μπορω να το διακοψω χωρις χρεωση σωστα;

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει αύξηση πάνω από τον πληθωρισμό παρά μόνο σε μία περίπτωση

οι αυξήσεις είναι 1 % . 2%

Η μόνη μεγάλη είναι η

•Η χρέωση ανά λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις κατά την περιαγωγή στα συνεργαζόμενα δίκτυα με το Vodafone Passport για τους ιδιώτες συνδρομητές συμβολαίου, εκτός των συνδρομητών των έντεκα νέων* Vodafone Unlimited προγραμμάτων, διαμορφώνεται σε €0,2952/λεπτό από €0,2583/λεπτό που φτάνει το 14%

Κατα την δική μου ερμηνεία,μόνο σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να φύγεις αζημίως και μόνο αν είσαι ΗΔΗ εγγεγραμένος στο Passport

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

μετα χαρας σου ανακοινωνω οτι ειμαι εγγεγραμμενος στο passport αλλα δεν εχω προλαβει ακομη να καλεσω την εξυπηρετηση...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει αύξηση πάνω από τον πληθωρισμό παρά μόνο σε μία περίπτωση

οι αυξήσεις είναι 1 % . 2%

Η μόνη μεγάλη είναι η

•Η χρέωση ανά λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις κατά την περιαγωγή στα συνεργαζόμενα δίκτυα με το Vodafone Passport για τους ιδιώτες συνδρομητές συμβολαίου, εκτός των συνδρομητών των έντεκα νέων* Vodafone Unlimited προγραμμάτων, διαμορφώνεται σε €0,2952/λεπτό από €0,2583/λεπτό που φτάνει το 14%

Κατα την δική μου ερμηνεία,μόνο σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να φύγεις αζημίως και μόνο αν είσαι ΗΔΗ εγγεγραμένος στο Passport

 

Οπως εχουμε ξαναπει παμπολλες φορες κι εγω και αλλοι εδω μεσα, η εταιρεια σου δινει αυτο το δικαιωμα γιατι ειναι υποχρεωμενη, οχι λογω αύξησης πάνω από τον πληθωρισμό, ΑΛΛΑ λογω μονομερους αλλαγης των ορων της αρχικης συμβασης!

 

Αν παρετε στην εξυπηρετηση πελατων κατα 90% θα σας πουν οτι δε γινεται γιατι ειναι νομικο θεμα και το πιο πιθανο ειναι να μην εχουν ενημερωθει. Καλυτερα να ζητησετε γραπτη απαντηση ωστε να ειναι πολυ πιο προσεκτικοι σε αυτα που θα σας πουν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως όμως δεν έχει υποθεί εδωμέσα , στα συμβόλαια υπάρχει όρος που επιτρέπει στην εταιρεία να κάνει αυξήσεις στα όρια του πληθωρισμού
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, 20 του μηνος βγαινει η επιδοτηση των 3 γραμμων που εχω στη Βονταφον, για πανω απο 7 χρονια.

 

-Απο ποιο ποσο και ανω επιδοτησης, να ειμαι ευχαριστημενος?

 

-Αν θελησω να διακοψω τη συνεργασια μου με την εν λογω εταιρια, πρεπει να μου επιστραφει καποιο ποσο (π.χ. δε θυμαμαι αν ειχα προπληρωσει τον 1ο μηνα,....)? Υπαρχει κατι αλλο που πρπεπει να εξοφλησω/προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, 20 του μηνος βγαινει η επιδοτηση των 3 γραμμων που εχω στη Βονταφον, για πανω απο 7 χρονια.

 

-Απο ποιο ποσο και ανω επιδοτησης, να ειμαι ευχαριστημενος?

 

-Αν θελησω να διακοψω τη συνεργασια μου με την εν λογω εταιρια, πρεπει να μου επιστραφει καποιο ποσο (π.χ. δε θυμαμαι αν ειχα προπληρωσει τον 1ο μηνα,....)? Υπαρχει κατι αλλο που πρπεπει να εξοφλησω/προσεξω?

 

Για να σου πει καποιος καλο θα ηταν να μας πεις τι πληρωνεις παγιο για καθε γραμμη , τον μεσο ορο των λογαριασμων που κανεις, (ειναι σε ενα μητρωο και οι τρεις γραμμες?) οποτε να σου πει καποιος που γνωριζει πανω κατω τι θα ηταν λογικο να σου δωσει η εταιρεια σαν επιδοτηση

Link to comment
Share on other sites

Για την επιδότηση δεν ξέρω αλλά για τον ένα μήνα προκαταβολή ξέρω να σου πώ

λοιπόν αν θελήσεις να διακόψεις , η διακοπή γίνεται 30 ημέρες μετά , οπότε το πιό πιθανόν είναι να μην σου επιστρέψουν τίποτα ,

Αν τυχόν φύγεις σε άλλη εταιρεία η μεταφορά γίνεται σε 3 ημέρες,

Εδώ πιθανόν να σου επιστρέψουν κάτι , ανάλογα την ημέρα που βγαίνει ο λογαριασμός σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως όμως δεν έχει υποθεί εδωμέσα , στα συμβόλαια υπάρχει όρος που επιτρέπει στην εταιρεία να κάνει αυξήσεις στα όρια του πληθωρισμού

 

Nαι αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν εχουμε μονο αυξηση αλλα και μεταβολη των συμβατικων ορων των υπηρεσιων. Για αυτο το λογο θα παρατηρησεις οτι οι εταιρειες δεν αναφερουν σε ολες τις αυξησεις το συγκεκριμενο δικαιωμα του καταναλωτη, αλλα μονο σε αυτες που συνεπαγεται μεταβολη ορων.

Εκτος αυτου εχουμε απτα παραδειγματα στο φορουμ της cosmote ισως και στις αλλες δυο που οι χρηστες εκμεταλευτηκαν αυτη τη διαταξη και δεν πληρωσαν την επιδοτηση.

Ακομα δε μας εξηγεις γιατι απο τη στιγμη που η εταιρεια εχει αυτο το δικαιωμα αναφερει την αζημια καταγγελια και γιατι πχ η κομοτε δεχτηκε να μην πληρωσουν οι συνδρομητες της τα αναποσβεστα ποσα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αν θελήσεις να διακόψεις , η διακοπή γίνεται 30 ημέρες μετά , οπότε το πιό πιθανόν είναι να μην σου επιστρέψουν τίποτα ,

Αν τυχόν φύγεις σε άλλη εταιρεία η μεταφορά γίνεται σε 3 ημέρες,

Εδώ πιθανόν να σου επιστρέψουν κάτι , ανάλογα την ημέρα που βγαίνει ο λογαριασμός σου.

 

Παιδιά συνέχεια το ακούω καλά που το διευκρίνισε ο @Vasileios...

 

Πάντα στην αρχή του συμβολαίου προπληρώνουμε το ένα πάγιο όπως ΟΛΟΙ έχουμε καταλάβει!!!! Όταν κάποια στιγμή διακόψουμε το συμβόλαιο ουσιαστικά δεν πληρώνουμε το τελευταίο πάγιο αλλά μπορεί μία μικρή αναλογία...

Δεν μας επιστρέφει κανείς λεφτά!

 

Στην περίπτωση της φορήτότητας (3 μέρες) είναι λογικό να μας επιστρέψουν τη διαφορά για τις υπόλοιπες 27 μέρες!

 

Αν κάποιος έχει κάνει νέο συμβόλαιο και θέλει όταν κλείσει χρόνο αν το σταματήσει θα πρέπει να το ζητήσει το 11ο μήνα...

Έτσι θα μείνει στην εταιρία για ένα χρόνο (12 μήνες) και θα έχει πληρώσει 12 πάγια καθώς είπαμε αν ζητήσει διακοπή οι τελευταίες 30 ημέρες είναι προπληρωμένες...

 

Δεν είμαι σίγουρος αν ζητησει διακοπή το 11ο αν θα βγαλει το ποσό επιδότησης να επιστρέψει...

Πάντως από όσο γνωρίζω η παραμονή έως το 11ο μήνα καλύπτει όλο το ποσό της επιδότησης...

 

Διαφορετικά αν πρέπει να μείνει 12 μήνες (κλείσει χρόνο) και ζητήσει μετά τη διακοπή αφού παίρνει 30 ημέρες θα έχει συμβόλαιο για 13 μήνες!

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν εχουμε μονο αυξηση αλλα και μεταβολη των συμβατικων ορων των υπηρεσιων. Για αυτο το λογο θα παρατηρησεις οτι οι εταιρειες δεν αναφερουν σε ολες τις αυξησεις το συγκεκριμενο δικαιωμα του καταναλωτη, αλλα μονο σε αυτες που συνεπαγεται μεταβολη ορων.

Εκτος αυτου εχουμε απτα παραδειγματα στο φορουμ της cosmote ισως και στις αλλες δυο που οι χρηστες εκμεταλευτηκαν αυτη τη διαταξη και δεν πληρωσαν την επιδοτηση.

Ακομα δε μας εξηγεις γιατι απο τη στιγμη που η εταιρεια εχει αυτο το δικαιωμα αναφερει την αζημια καταγγελια και γιατι πχ η κομοτε δεχτηκε να μην πληρωσουν οι συνδρομητες της τα αναποσβεστα ποσα...

 

Φυσικά και το εξήγησα αλλά στο προηγούμενο μήνυμα μου Από αυτό που αναφέρεστε . Εν πάσει περιπτώσει περιμένω να αναφερθειτε στους όρους που μεταβλήθηκαν και δεν αποτελούν αύξηση

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το εξήγησα αλλά στο προηγούμενο μήνυμα μου Από αυτό που αναφέρεστε . Εν πάσει περιπτώσει περιμένω να αναφερθειτε στους όρους που μεταβλήθηκαν και δεν αποτελούν αύξηση

 

Mαλιστα. Δηλαδη σε αυτο το παραδειγμα ενας συνδρομητης π.χ. του Business plus 100 που η χρεωση του απο 0,0041 πηγε στα 0,0042 ειχε αυξηση πανω απο τα ορια του πληθωρισμου, γι αυτο και του εδωσε η κοσμοτε το δικαιωμα για αζημια καταγγελια?

Εκανα τις πραξεις αλλα δε μου βγαινουν... Ο πληθωρισμος του Αυγουστου του 2010 συμφωνα με την ελστατ ηταν 5,6%, αυτο σημαινει οτι αν ειχαμε αυξηση της ταξης ανω του 0,0043 η cosmote θα εδινε αυτο το δικαιωμα στους συνδρομητες. Για ποιο λογο λοιπον η κοσμοτε εδωσε αυτο το δικαιωμα αφου η αυξηση τιμων ηταν κατω απο τα ορια του πληθωρισμου οπως μας λετε? Αν κανω καποιο λαθος στις πραξεις διορθωστε με.

Ακομη στο προσφατο παραδειγμα της βονταφον που αναφερθηκατε κιολας, γιατι η εταιρεια δινει αυτο το δικαιωμα σε ολους τους συνδρομητες που επηρεαζονται απο την αλλαγη και οχι μονο στην μια περιπτωση που αναφερατε?

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές τις ερωτήσεις Τις βάλατε εσείς και ελπίζω να βρεθεί κάποιος να τις απαντήσει

Εγώ απλά ρώτησα πια αλλαγή συμβολαίου εννοείται, η οποία δεν είναι ΑΥΞΗΣΗ.

Αλλά σε αυτό δεν μου απαντήσατε.

Και φυσικά έχω απαντήσεις σε αυτά που λέτε αλλά προς χάρη ενός ουσιαστικού διαλόγου πρέπει εσείς πρώτα να απαντήσετε.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές τις ερωτήσεις Τις βάλατε εσείς και ελπίζω να βρεθεί κάποιος να τις απαντήσει

Εγώ απλά ρώτησα πια αλλαγή συμβολαίου εννοείται, η οποία δεν είναι ΑΥΞΗΣΗ.

Αλλά σε αυτό δεν μου απαντήσατε.

Και φυσικά έχω απαντήσεις σε αυτά που λέτε αλλά προς χάρη ενός ουσιαστικού διαλόγου πρέπει εσείς πρώτα να απαντήσετε.

 

Ωραια αποδεχομαι λοιπον την αποψη σας οτι στις παραπανω ανακοινωσεις δεν εχουμε μεταβολη αλλων ορων (και εγω κανω λαθος).

Θα μας βοηθουσε ολους να μας εξηγησετε τα παραπανω ερωτηματα, μιας και απ' οτι φαινεται γνωριζετε πολυ καλα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μαθαίνω το υπόλοιπο του όγκου δεδομένων και το υπόλοιπο από τα 1500 λεπτά προς βόνταφον και σταθερά; Έχω το απεριόριστο 45. :confused:
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που η ανακοινωση γραφει 'Οι συνδρομητές τους οποίους αφορούν οι παραπάνω αλλαγές έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως εντός μηνός από την παρούσα κοινοποίηση', τι σημαινει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

εαν παρω τη συνδεση μου και τη κανω φορητοτητα, παιρνει 3 ημερες, σωστα; εαν παρω τη συνδεση μου και τη κανω καρτοκινητο ιδιας εταιριας (απο συνδ voda σε c-u) πόσο καιρο παιρνει; εδω μεσα διαβασα κατι για 30 μερες και κουφαθηκα, δηλαδη η εταιρια σε 'σπρωχνει' να φυγεις αλλού; ουτε καν για καρτοκινητο πελατη δε σε θελει;
Link to comment
Share on other sites

Πως μαθαίνω το υπόλοιπο του όγκου δεδομένων και το υπόλοιπο από τα 1500 λεπτά προς βόνταφον και σταθερά; Έχω το απεριόριστο 45. :confused:

 

Για το χρονο θα σου ερθει μυνημα μολις καταναλωσεις το 80% των δωρεαν λεπτων και παλι στο 100%.

 

Για τον ογκο δεδομενων το μετρας απο το μετρητη του κινητου σου.

Link to comment
Share on other sites

13830 κεντρο εξυπηρετησης πελατων πριν λιγο καιρο παταγες διαφορες επιλογες στο κινητο και σου ελεγε κατευθειαν το υπολοιπο σε λιγοτερο απο ενα λεπτο και ειταν δωρεαν ενω τωρα οι μαγκες το εκαναν υποτιθεται ποιο εξελιγμενο και το καναν με φωνητικες εντολες μονο που δεν εχει φωνητικη εντολη για το υπολοιπο ογκου οεο αλλα θα πρεπει να τους παρεις τηλ να πιασεις γραμμη να βγει υπαλληλος και να σου πει και φυσικα ξεπερνας το ενα λεπτο και σε χρεωνουν αληθεια μηπως γνωριζει κανεις εαν προτιθωνται να κανουν και φωνητικη εντολη για τον ογκο θα βοηθουσε πολλυ αυτη η εντολη
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα είπε ο gv_liou, τώρα για τον όγκο μπορείς να ρωτήσεις και στο 13830. (0,25€/κλήση)..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...