Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο οντως ισχυει. Οι χρονοι μετρουν με βαση την πρωτη ενεργοποιηση. Ακομα και αν εγινε επιδοτηση νωριτερα.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Συγνωμη ρε παιδια αλλα κατεστρεψα τη καρτα sim και πρεπει να βγαλω αλλη. Ξερει κανεις ποσο θα πληρωσω στη voda για τη νεα καρτα??
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα κατεστρεψα τη καρτα sim και πρεπει να βγαλω αλλη. Ξερει κανεις ποσο θα πληρωσω στη voda για τη νεα καρτα??

 

18 euros...εκτός αν είναι μέσα στην εγγύηση (δηλ. τρεις μήνες) που δεν πληρώνεις τπτ...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

18 euros...εκτός αν είναι μέσα στην εγγύηση (δηλ. τρεις μήνες) που δεν πληρώνεις τπτ...

 

κοροιδιστικα λεφτα πιστευω. 18 ευρω ειναι παρα πολλα. thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω πως σκεφτονται παντως. Πηρα να ρωτησω για την μεταφορα που ειπα απο συνδεση σε cu και μου λενε 28 μαρτιου μπορειτε. Λεω μα το συμβολαιο το υπεγραψα 9 φεβρουαριου και τοτε πηρα και την επιδοτηση καθως τοτε αυξηθηκε και το παγιο. Μου λενε πως το συμβολαιο πανω αναφερει σαν ημερα ενεργοποιησης της νεας συνδεσης την 28η μαρτιου και αυτο γιατι ειχα κανει χρηση επιδοτησης στο 10ο μηνα της προηγουμενης μου συνδεσης, αρα πρεπει να περασουν και οι υπολοιποι 2.

 

Τι να πω.. Το κοβω να την κανω τωρα και ας πληρωσω και χρηματα..

 

και στην Wind έτσι γίνεται. μετράει ο χρόνος πρώτης ενεργοποίησης άσχετα με το πότε παίρνεις τις επόμενες επιδοτήσεις.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με κάθε ανανέωση δικαιούσαι νέα sim, οπότε...

 

To θεμα ειναι οτι θελω να κανω φορητοτητα στη wind και μου ζητανε το νουμερο της καρτας sim. Εγω την ειχα κοψει καποτε γιατι ειχα ανταπτορακι που περνει 2 sim σε ενα τηλεφωνο. Τωρα πρεπει να βγαλω αλλη για μια μερα και να κανω αιτηση για wind.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε ανανέωση δικαιούσαι νέα sim, οπότε...

 

Ισχύει σίγουρα αυτό;Και αν πάρω συσκευή από το Πλαίσιο,τι κάνω;Πώς θα προμηθευτώ νέα sim;

Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα που έγινε ο τηλεμαραθώνιος της Unicef, στις 13/12/2010, στείλαμε από συμβόλαιο Vodafone 4 sms - δωρεά στον αριθμό 54234 που είχαν τα crowl που πέρναγαν από κάτω. Μας έστειλαν μάλιστα και απαντητικό ευχαριστήριο sms. Όταν ήρθε ο λογαριασμός, η χρέωση για αυτά τα sms ήταν 0,10€ +ΦΠΑ αντί για 1€ +ΦΠΑ που θα έπρεπε. Το 13830 μου είπε ότι αφού η εταιρία που έκανε την συλλογή του ποσού τιμολόγησε την πράξη, αυτό είναι το ποσό και δεν θα υπάρξει καθυστερημένη τιμολόγηση άλλου ποσού.

Να παρατηρήσω ότι τα sms στάλθηκαν στις 14/12 και ώρα 00:30 περίπου, και η 14η Δεκεμβρίου είναι η μέρα που "έκλεισε" ο μήνας για τον λογαριασμό του συμβολαίου αυτού, αλλά υπάρχουν και άλλες τιμολογήσεις μετά από τα sms αυτά.

 

Έτυχε σε κάποιον άλλον το ίδιο;

Ποιον να ρωτήσω για το τι συνέβη;

Το 54234 σε ποια εταιρία ανήκει;

Καμιά ιδέα;

 

εγω που εστειλα κανονικα με χρεωσε στο vodafone καρτοπρογραμμα

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση φορητοτητας για wind και η voda εκανε μια καλη προσφορα. Αποφασισα λοιπον να μεινω και να παω απο το iphone 300 στο unlimited 60. Μιας και εχω 1,5gb ιντερνετ σκεφτηκα μηπως μπορω να κανω και καμια κληση απο το skype που και που. Αλλα στο site της voda βρηκα αυτο :

 

"Το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας της εταιρίας μας δεν επιτρέπει τη δυνατότητα πρόσβασης σε υπηρεσίες φωνής μέσω πακέτων δεδομένων (mobile VoIP) ανεξαρτήτως εξοπλισμού πρόσβασης (συσκευή κινητής τηλεφωνίας ή κάρτα δεδομένων υπολογιστή), εφαρμογής VoIP client και παρόχου τέτοιων υπηρεσιών. "

 

αυτο σημαινει οτι δε μπορω να κανω κατι ε??

 

Επισης, ο λογαριασμος μου μετραει απο 13 του μηνα με 12 του επομενου. Σημερα λοιπον μου αλλαξαν το προγραμμα και αναρωτιεμαι αν θα πληρωσω το παγιο για το παλιο προγραμμα μου αλλα και το παγιο του νεου Unlimited για 3 μονο ημερες! Ξερει κανεις να με διαφωτισει????:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτησουλα... Οταν στελνω μηνυμα στο 1284, για να δω τα υπολοιπομενα δωρεαν λεπτα, χρεωνομαι?
Link to comment
Share on other sites

Επισης, ο λογαριασμος μου μετραει απο 13 του μηνα με 12 του επομενου. Σημερα λοιπον μου αλλαξαν το προγραμμα και αναρωτιεμαι αν θα πληρωσω το παγιο για το παλιο προγραμμα μου αλλα και το παγιο του νεου Unlimited για 3 μονο ημερες! Ξερει κανεις να με διαφωτισει????:worry:

Νομίζω πως στο νέο λογαριασμό θα σου πιστώσουν το ποσό που αντιστοιχεί σε 3 ημέρες παγίου από το παλιό πρόγραμμα (10/1 - 12/1) και θα πληρώσεις το ποσό που αντιστοιχεί σε 3 ημέρες παγίου από το νέο unlimited (10/1 - 12/1) + κανονικά τον επόμενο μήνα (13/1 - 12/2).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτησουλα... Οταν στελνω μηνυμα στο 1284, για να δω τα υπολοιπομενα δωρεαν λεπτα, χρεωνομαι?

 

Οχι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στο νέο λογαριασμό θα σου πιστώσουν το ποσό που αντιστοιχεί σε 3 ημέρες παγίου από το παλιό πρόγραμμα (10/1 - 12/1) και θα πληρώσεις το ποσό που αντιστοιχεί σε 3 ημέρες παγίου από το νέο unlimited (10/1 - 12/1) + κανονικά τον επόμενο μήνα (13/1 - 12/2).

 

Καταλαβα, ευχαριστω. Επειδη ειμαι νεος στο unlimited ξερεις μηπως αν μπορω να ξερω ποσα λεπτα μου μενουν απο τις απεριοριστες κλησεις προς voda αλλα και απο τα data μου?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στο νέο λογαριασμό θα σου πιστώσουν το ποσό που αντιστοιχεί σε 3 ημέρες παγίου από το παλιό πρόγραμμα (10/1 - 12/1) και θα πληρώσεις το ποσό που αντιστοιχεί σε 3 ημέρες παγίου από το νέο unlimited (10/1 - 12/1) + κανονικά τον επόμενο μήνα (13/1 - 12/2).

 

Το σωστό έτσι είναι!!!

 

Απλώς πρόσεξε μην σου χρεώσουν και την αναλογία του νέου προγράμματος αλλά και τα χρήματα που ειχες προπληρώσει για τις 3 μέρες.

 

Δηλαδή μήπως δεν σου πιστώσουν την αναλογία του προπληρωμένου παλιού σου προγράμματος! Τώρα πως θα το διαπιστώσεις αυτό είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό έτσι είναι!!!

 

Απλώς πρόσεξε μην σου χρεώσουν και την αναλογία του νέου προγράμματος αλλά και τα χρήματα που ειχες προπληρώσει για τις 3 μέρες.

 

Δηλαδή μήπως δεν σου πιστώσουν την αναλογία του προπληρωμένου παλιού σου προγράμματος! Τώρα πως θα το διαπιστώσεις αυτό είναι άλλο θέμα...

 

Αν μου το χρεωσουν αναλογικα τοτε ενταξει. Το θεμα ειναι μη μου χρεωσουν κανονικα το παλιο προγραμμα αλλα και το νεο για τις 3 ημερες και μου ερθει κανενα εγκεφαλικο. :ninja:

 

Εχει δοκιμασει κανενας να κανει κλησεις voip απο το skype? εχω 1,5 gb και ειναι κριμα να πανε χαμενα..:(

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό έτσι είναι!!!

 

Απλώς πρόσεξε μην σου χρεώσουν και την αναλογία του νέου προγράμματος αλλά και τα χρήματα που ειχες προπληρώσει για τις 3 μέρες.

 

Δηλαδή μήπως δεν σου πιστώσουν την αναλογία του προπληρωμένου παλιού σου προγράμματος! Τώρα πως θα το διαπιστώσεις αυτό είναι άλλο θέμα...

 

Θα το διαπιστώσει διότι-προφανώς-αναγράφεται αναλυτικά στο λογαριασμό πόσες ημέρες από το κάθε πρόγραμμα χρήσης χρεώθηκε. Ο κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί να το καταλάβει

 

 

Αν μου το χρεωσουν αναλογικα τοτε ενταξει. Το θεμα ειναι μη μου χρεωσουν κανονικα το παλιο προγραμμα αλλα και το νεο για τις 3 ημερες και μου ερθει κανενα εγκεφαλικο. :ninja:

 

Εχει δοκιμασει κανενας να κανει κλησεις voip απο το skype? εχω 1,5 gb και ειναι κριμα να πανε χαμενα..:(

 

Μέχρι πριν μερικούς μήνες επιτρεπόταν η χρήση VoIP υπηρεσιών από πάγιο άνω των 70 ευρώ, για ευνόητους λόγους. Αν το κατήργησαν κι αυτό..... :knife:Ούτως ή άλλως όμως, εσύ είσαι σε πάγιο κάτω των 70, οπότε και πάλι δε θα σ'έπιανε

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Θα το διαπιστώσει διότι-προφανώς-αναγράφεται αναλυτικά στο λογαριασμό πόσες ημέρες από το κάθε πρόγραμμα χρήσης χρεώθηκε. Ο κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί να το καταλάβει

 

 

Το πότε θα πιστωθούν είναι το θέμα... Εκεί χρειάζεται λίγο προσοχή!

 

Γιατί μην μου πεις οτι στο πρώτο μήνα με το νέο ΟΛΟΚΛΗΡΟ πάγιο και την αναλογία θα τις έχουν αφαρέσει τις 3 ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ μερες από το παλιό!

 

Εκεί δεν χρειάζεται μόνο νοημοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρες οι αναλογίες παγίων μετά από αλλαγή προγράμματος και πάντα πιστώνεται το ποσό που προπληρώθηκε με το παλιό πρόγραμμα, αφού πλέον θα χρεωθεί αναλογικά για το ίδιο διάστημα με το καινούριο. Έχω αλλάξει τόσες φορές πρόγραμμα σε μένα και σε δικούς μου, ποτέ δεν υπήρξε σφάλμα. Εάν γινόταν αυτό που υποψιάζεστε θα έβγαζε τόσο μάτι που θα το έπαιρνε είδηση ο καθένας (Ή έστω ο κάθε... νοήμων που λέει κι ο kotsianis). Τέτοιου είδους επικίνδυνα λάθη δεν κάνει καμία εταιρία, οπότε μην ανησυχείτε!
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια, είχα βρει ένα bug στη Vodafone, που αν άλλαζες οικονομικό πρόγραμμα, σου έδινε όλα τα λεπτά του παλιού και όλα τα λεπτά του νέου, με αναλογικές χρεώσεις. Ετσι, κάθε μήνα άλλαζα οικονομικό πακέτο, μία προς τα πάνω, και μία προς τα κάτω. ;)
Link to comment
Share on other sites

@angelfeather

 

Γενικά αυτό που προπληρώνεις είναι πιο δύσκολο να επιστραφει...

 

Και όταν κλείσεις ένα συμβόλαιο πάντα σου λένε πλήρωσε το ποσό θα σου έρθει ο εκκαθαριστικός και μετά θα πιστωθούν! Ε, όχι φίλε μου. Προτιμώ να μην πληρώσω το ποσό και να έρθει μειωμένος ο επόμενος. Μην μου πεις οτι κάθε φορά που έχεις ένα πιστωτικό σε εξυπηρετούν μα τα καλύτερα! Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται τραπεζικός λογαριασμός για να στα επιστρέψουν!

 

Μόνο το τελευταίο αν σκεφτείς, ξέρεις πόσοι Ελληνάρες νοήμοντες έχουν πει δεν βαριέσαι αν είναι 2-3 ευρώ! Δεν αναφέρομαι μόνο στην παραπάνω περίπτωση (που εκεί τα λεφτά θα αφαιρεθούν από το λογαριασμό)

 

PS: Αν εγώ κάνω μια νέα γραμμή και λειτουργήσει 15 Γενάρη κα βγάλει λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 20 Γενάρη εγώ στο πρώτο θα πληρώσω 5 μέρες αναλογία του προγράμματος και ένα ολόκληρο πάγιο! (1)Αν 19 Φλεβάρη ζητήσω ακύρωση και κλεισει η γραμμη 19ή20ή21 Μαρτίου δεν θα μου ζητηθεί να πληρώσω ένα ολόκληρο ακόμα πάγιο;;; (2)Παίζει ρόλο αν ζητήσω ακύρωση πρίν η μετά την έκδοση του λογαριασμού;;;;

 

Με ποια λογική να προπληρώνουμε κάτι αν η ακύρωση χρειάζεται 30 μέρες...

 

Θέλω να καταλήξω όποιος έχει κλείσει χρόνο και θέλει να ακυρώσει τη γραμμή του θα πρέπει να το ζητήσει το 11ο μήνα και όχι το 12ο έτσι θα έχει κάποια ουσία οτι έχει προπληρώσει (δεν θα του επιστραφούν λεφτα αλλά θα έχει μια γραμμή 12 μήνες και θα έχει πληρώσει και 12 πάγια)

 

Μήπως οι εταιρίες πρέπει να κάνουν κάτι και για τις 30 μέρες που χρειαζεται να ολοκληρωθεί η ακύρωση;! Η φορητότητα άλλαξε! Αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε πάντα να επιστρέφουν λεφτά! Εμείς έχουμε προπληρώσει 30 μέρες και η φορητότητα χρειάζεται 3 μέρες οπότε πρέπει να επιστραφουν λεφτά για 27 μέρες αν έχει εκδοθεί λογαριασμός!

Link to comment
Share on other sites

Το πότε θα πιστωθούν είναι το θέμα... Εκεί χρειάζεται λίγο προσοχή!

 

Γιατί μην μου πεις οτι στο πρώτο μήνα με το νέο ΟΛΟΚΛΗΡΟ πάγιο και την αναλογία θα τις έχουν αφαρέσει τις 3 ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ μερες από το παλιό!

 

Εκεί δεν χρειάζεται μόνο νοημοσύνη...

 

Θα πιστωθούν στον αμέσως επόμενο λογαριασμό, στον οποίον θα αναγράφεται ξεκάθαρα από πότε ως πότε ισχύει το κάθε οικονομικό πρόγραμμα. Αν κάποιος δεν μπορεί να κατανοήσει τις ημερομηνίες που αναγράφονται ΑΚΡΙΒΩΣ τότε μάλλον πάσχει από στοιχειώδη νοημοσύνη.

 

Ολόκληρο πάγιο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ προγράμματος(ημερομηνία)

Εκκαθάριση αναλογίας παγίου ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ προγράμματος(ημερομηνία)

Χρέωση αναλογίας και ολόκληρου παγίου ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ προγράμματος(ημερομηνία)

 

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε ανανέωση δικαιούσαι νέα sim, οπότε...

 

Από τη vodafone μου είπαν πως δεν ισχύει ακριβώς αυτό.Νέα sim δικαιούσαι σε ειδικές περιπτώσεις και όχι σε κάθε ανανέωση συμβολαιου.

Link to comment
Share on other sites

Νέο συμβόλαιο είναι η αναβάθμιση. Οπότε ναι, δικαιούσαι νέα sim. Εχει ξαναγραφεί στο παρελθόν.

 

Αυτή η "τακτική" μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να έχουμε "ΔΙΠΛΗ SIM" που θα αφορά το ίδιο πρόγραμμα συμβολαίου; (σαν twin sim)

 

 

(για να το χρησιμοποιούν το πρόγραμμα δύο άτομα ταυτόχρονα ας πούμε;; )

:shifty:

 

xmmm...

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...