Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα και καλή χρόνια σε όλους. Έχω το giga unlimited ultra με μια έξτρα σιμ την οποία την έχω σε iPad. Σκέφτομαι καλύτερα να την βάλω σε ένα φορητό ρουτερακι σαν το MiFi MU5001 5G της ZTE. Σε αυτή την περίπτωση θα έχω καλύτερες ταχύτητες από το iPad(m1 pro είναι 5g); Επίσης πιστεύω θα έχω καλύτερη ευελιξία με το ρουτερ. Η βασική μου ερώτηση είναι αν το πάρω από Vodafone θα είναι ξεκλείδωτο για χρήση και με σιμ αλλων παροχών; Επίσης το νέο giga unlimited ultra είναι χωρίς κόφτη; Ευχαριστώ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, djvaga said:

Καλησπέρα και καλή χρόνια σε όλους. Έχω το giga unlimited ultra με μια έξτρα σιμ την οποία την έχω σε iPad. Σκέφτομαι καλύτερα να την βάλω σε ένα φορητό ρουτερακι σαν το MiFi MU5001 5G της ZTE. Σε αυτή την περίπτωση θα έχω καλύτερες ταχύτητες από το iPad(m1 pro είναι 5g); Επίσης πιστεύω θα έχω καλύτερη ευελιξία με το ρουτερ. Η βασική μου ερώτηση είναι αν το πάρω από Vodafone θα είναι ξεκλείδωτο για χρήση και με σιμ αλλων παροχών; Επίσης το νέο giga unlimited ultra είναι χωρίς κόφτη; Ευχαριστώ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Το iPad έχει το ίδιο modem με το MU5001, σε ταχύτητα δεν αναμένεται να κερδίσεις κάτι.
Θα είναι λίγο πιο βολικό να έχεις χωριστό 5G router, αλλά και πάλι μπορείς να κάνεις hotspot το iPad.
Αυτό που δίνει η Vodafone είναι ξεκλείδωτο. Για κόφτη δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην τιμή που το έχει η Vodafone 249 ευρώ δηλαδή είναι το ποιο vfm της αγοράς; Να το πάρω ή υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο κοντά σε αυτή την τιμή; Ευχαριστώ και συγνώμη για το οφ τοπικ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, djvaga said:

Άρα στην τιμή που το έχει η Vodafone 249 ευρώ δηλαδή είναι το ποιο vfm της αγοράς; Να το πάρω ή υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο κοντά σε αυτή την τιμή; Ευχαριστώ και συγνώμη για το οφ τοπικ.

Ειναι ακομα value for money παρότι έχει ίδια τιμή πανω απο 7-8 μήνες στην vodafone , σε Skroutz και bestrice ήταν παντα ακριβότερο ! Εχει καλές κριτικές  και νομίζω γιαυτο δεν πέφτει οπως αλλα , φαίνεται καλο.

Βλέπω περα απο 4g/5g που δουλέυει και σε άλλους παρόχους ελέυθερα , έχει θέση για εξωτερική κεραία , wifi6 και 1000ρα etehrnet (που Δεν είχα καταλάβει οταν έψαχνα πριν το καλοκαίρι  και τελικά πήρα ενα κινητο 140 ευρω realme9 5g), καλή εγγύηση από vodafone και το φέρνουν πολύ γρήγορα.

Φραγη ταχυτητας στα 4 mbps οταν ξεπερασεις τα 300gb σε ένα ημερολογιακό μήνα (1-31) εβαλαν για τα καρτοκινητα και τις επιπλέον sharing καρτούλες των συμβολαίων που βγήκαν μετά τον Ιουλιο (δες εδω) ... πρώτη φορά μπήκε το Δεκέμβριο σε εμενα που έχω cu , αλλά δεν νομίζω να έχει μπει ακόμα στην επιπλέον καρτούλα που έχεις - μπορεί όμως στο μελλον  , ρώτησε τους) . Πάντως το έχουν φτιάξει ωραία γιατί στην αρχή παει με καλη ταχύτητα αν σερφάρεις απλά και δεν ενοχλει, μετα σε ρίχνει στα 3 και μετα στα 4mbps όπως καταλαβα, και επαναλαμβάνεται αυτό κάθε λιγα δευτερόλεπτα .

ΥΓ Ψαχνω και εγω για κατι καλύτερο απο το δικό μου ... αν και είμαι χαρούμενος με την απόδοση και του κινητού-μοντεμ  , στα τεστ παει 840/140 και 500/115 στην ταρατσα μου σταθερα απο 1κμ απόσταση (μέσα στο σπιτι και σε υπόγειο χάνει τρομερα) , σε κάυσωνα ζεσταίνεται αν δεν προσέξεις αλλά γενικα ειναι πολυ σταθερό στην vodafone, πιστευω και το modemaki θα ειναι.
Το κινητό βέβαια αν σε ενδιαφέρει εχει 2 σιμ και δίνει ιντερνετ με ενα καλωδιο  usb σε usbc ενω φορτίζει κιόλας , ακόμα και σε αρχαίο pcaki με w7 δούλεψε (καπου 100 mbps ταχυτητα) , σε ενα mac mini του 2011 στα 200mbps και σε ενα tabletaki πήγε λιγο πανω απο 300mbps μεσο usb (νομίζω αυτο δεν γίνεται με το μοντεμ), και περίπου τα ίδια μεσο wifi 5 ... αρνητικό το erhernet που δεν φορτίζει (otg charging - το έκανα μεσο rasbery) η ταχυτητα και διάφορα αλλα  

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Απο αρχες δεκεβριου φορητοτητα απο cosmote unlimited σε συμβολαιο που πηρα τηλεφωνο, στο Vodafone RED Unlimited New μαζι με σταθερο, πηγα σημερα να παρω την δωρεαν data sim(Internet 4Sharing) και μου ειπαν οτι με βαση το προγραμμα δικαιουμαι μονο 1, αν θελω 2η (με χρεωση) δεν μπορουν να μου δωσουν, ειχατε ενημερωθει;Δεν βλεπω να γραφει κατι τετοιο μεσα στη συμβαση που υπεγραψα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, blizard said:

Μήπως χάνεις την δωρεάν αν θές 2 ? γιατί μέχρι 4 εχω ακούσει βγάζεις κλασικά. Ρωτα και στο chat

Θα ρωτήσω γιατί ουσιαστικά την 1 την θέλω για το εξοχικό και την 2η αν θα μετακομίσω σε άλλο σπίτι. Βεβαια μπορώ να παίζω στο εξοχικό και με cu καρτα που και cu big bang και liquid ή με μια ετησια καρτα cosmote data. Αλλα ειναι μπιπ αυτο ενταξει πληρωνουμε 17,5(τοσο ειχα συμφωνησει τηλεφωνικα) ή 19 γραφει το συμβολαιο αλλα μου ειπε ο courier οτι δεν περιεχει τις επιπλεον εκτπωσεις που συνεννοηθηκατε και απο τον 1ο λογαριασμο δεν καταλαβαινω ακριβως τι γινεται γιατι εχω 1 παγιο εκπτωση βεβαια με τον εναν ή αλλο τροπο κερδισμενος ειμαι απο τα 40ευρω της cosmote unlimited(με 1 εξτρα καρτα data)

vodafone.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, spyrosfra said:

Απο αρχες δεκεβριου φορητοτητα απο cosmote unlimited σε συμβολαιο που πηρα τηλεφωνο, στο Vodafone RED Unlimited New μαζι με σταθερο, πηγα σημερα να παρω την δωρεαν data sim(Internet 4Sharing) και μου ειπαν οτι με βαση το προγραμμα δικαιουμαι μονο 1, αν θελω 2η (με χρεωση) δεν μπορουν να μου δωσουν, ειχατε ενημερωθει;Δεν βλεπω να γραφει κατι τετοιο μεσα στη συμβαση που υπεγραψα

Κι εγώ αυτό που νόμιζες εσύ ήξερα: Μία δωρεάν λόγω σταθερού, και επιδέχεται δεύτερη με χρέωση.
Δεν ρωτάς και σε ένα (άλλο) κατάστημα για διασταύρωση;

Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει πλέον αυτό. Μόνο τα εταιρικά μπορούν να πάρουν και έξτρα. Ήταν ο λόγος που μπόρεσα και έφυγα με υπαναχώρηση 

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2024 at 7:39 ΜΜ, spyrosfra said:

Απο αρχες δεκεβριου φορητοτητα απο cosmote unlimited σε συμβολαιο που πηρα τηλεφωνο, στο Vodafone RED Unlimited New μαζι με σταθερο, πηγα σημερα να παρω την δωρεαν data sim(Internet 4Sharing) και μου ειπαν οτι με βαση το προγραμμα δικαιουμαι μονο 1, αν θελω 2η (με χρεωση) δεν μπορουν να μου δωσουν, ειχατε ενημερωθει;Δεν βλεπω να γραφει κατι τετοιο μεσα στη συμβαση που υπεγραψα

Και εμενα 1 data sim μου έχουν δώσει...

Το Vodafone RED Unlimited πόσο στο έδωσαν; και πόσο το σταθερό;😀

εχει ανοίξει η ανανέωση στο Voda κινητό μου και μου είπαν ότι  σε συνδυασμό με σταθερό (την είχα κόψει μια γραμμή που είχα και σκέφτομαι να ξαναβάλω σε άλλο νούμερο) βγαίνει στα 21,41 ευρώ. Πολλά μου φαίνονται...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xetasa said:

βγαίνει στα 21,41 ευρώ

Αν λες για όλα απεριόριστα, άλλοι θα δεχονταν χωρίς ενδοιασμό αυτή την προσφορά. Μια χαρά μου φαινεται. 
Δεν δικαιούνται όλοι τις προσφορές με απεριόριστα κατω από 20€.

Και Φορητότητα αν κανεις για να σου δώσουν καλύτερη προσφορά από τη Vodafone, δυσκολα θα βρεις μια καλύτερη προσφορά σε άλλη εταιρεία για να πεις οτι είσαι ασφαλής αν ας πούμε δε σε πάρουν τηλέφωνο για αντιπροφορά 

Link to comment
Share on other sites

https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/digital-press-office/anakoinoseis/20240108-timologiakes-allages-kartokinitis/

Πάνε και τα 8 ευρώ ανανέωση από τα καταστήματα συν άλλα πολλά.
 

EDIT: ΓΡΆΨΤΕ ΛΆΘΟΣ! Ζητώ συγγνώμη! νόμιζα ήμουν στο cu thread

Edited by staurosmar
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panos.k2 said:

Αν λες για όλα απεριόριστα, άλλοι θα δεχονταν χωρίς ενδοιασμό αυτή την προσφορά. Μια χαρά μου φαινεται. 
Δεν δικαιούνται όλοι τις προσφορές με απεριόριστα κατω από 20€.

Και Φορητότητα αν κανεις για να σου δώσουν καλύτερη προσφορά από τη Vodafone, δυσκολα θα βρεις μια καλύτερη προσφορά σε άλλη εταιρεία για να πεις οτι είσαι ασφαλής αν ας πούμε δε σε πάρουν τηλέφωνο για αντιπροφορά 

Ναι, για απεριόριστα μιλάω. Πριν 2 χρόνια μου έδωσαν το RED unlimited στα 24,25ε με ένα σταθερό που είχα στη vodafone (και μια ακόμα σύνδεση κινητής). 

Σήμερα το σταθερό το έχω καταργήσει και έχει αυξηθεί το πάγιο στα 26,96 ευρώ (+3ε η data sim). Για 2ετή ανανέωση λοιπόν μου προτείνουν το RED unlimited στα 26,16ε και αν φέρω και ένα σταθερό (σκέφτομαι να το κάνω γιατί η NOVA που έχω στο σπίτι είναι ΓΤΠ) μου το δίνουν στα 21,41 ευρώ (και η extra data sim θα παραμένει δωρεάν). 

Καλή προσφορά μου φαίνεται αλλά βλέπω κάτω από 20ε και το σκέφτομαι...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, makisg4 said:

μπορει καποιος να μου υπενθυμισει αν τρεχει η δυνατοτητα να σπασω ενα συμβολαιο χωρις να πληρωσω ποινη;

Αυτήν την στιγμή όχι 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Αυτήν την στιγμή όχι 

Πώς όχι αγαπητέ Αεκτζη;

Ισχύουν από 1 Δεκεμβρίου και για 2 μήνες, δηλαδή μέχρι 31 Ιανουαρίου και σε σταθερή και σε κινητή.

Νομίζω και λίγες σελίδες πιο πίσω στο παρών θέμα γίνεται αναφορά σε αυτό, αλλά με μια επίσκεψη στην σελίδα ανακοινώσεων της εταιρίας μπορεί ο φίλος να βρει τις επίμαχες ανακοινώσεις κάπου μέσα στον Σεπτέμβριο και στον Οκτώβριο βγήκαν που έκαναν λόγω για αυξήσεις και δικαίωμα υπαναχώρησης από τα συμβόλαια αζημίως εντός δύο μηνών από την εφαρμογή των αυξήσεων.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, terkos2 said:

Πώς όχι αγαπητέ Αεκτζη;

Ισχύουν από 1 Δεκεμβρίου και για 2 μήνες, δηλαδή μέχρι 31 Ιανουαρίου και σε σταθερή και σε κινητή.

Νομίζω και λίγες σελίδες πιο πίσω στο παρών θέμα γίνεται αναφορά σε αυτό, αλλά με μια επίσκεψη στην σελίδα ανακοινώσεων της εταιρίας μπορεί ο φίλος να βρει τις επίμαχες ανακοινώσεις κάπου μέσα στον Σεπτέμβριο και στον Οκτώβριο βγήκαν που έκαναν λόγω για αυξήσεις και δικαίωμα υπαναχώρησης από τα συμβόλαια αζημίως εντός δύο μηνών από την εφαρμογή των αυξήσεων.

Νομίζω μέχρι 1 Δεκεμβρίου ήταν 

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2024 at 2:21 ΜΜ, xetasa said:

Και εμενα 1 data sim μου έχουν δώσει...

Το Vodafone RED Unlimited πόσο στο έδωσαν; και πόσο το σταθερό;😀

εχει ανοίξει η ανανέωση στο Voda κινητό μου και μου είπαν ότι  σε συνδυασμό με σταθερό (την είχα κόψει μια γραμμή που είχα και σκέφτομαι να ξαναβάλω σε άλλο νούμερο) βγαίνει στα 21,41 ευρώ. Πολλά μου φαίνονται...

Το σταθερο 100αρα (πραγματική 98 download στον υπολογιστη (Actual Rate(Up/Down) 10999/106121 kbps)όχι οπως την nova που κατεβαζα 72 στον υπολογιστη και actual rate 83) με το απλο zte μοντεμ και 360 λεπτα προς κινητα-διεθνη σταθερα 27,5 ευρω τον μηνα, παιζει να πηραν απο το καφαο της wind που ειναι κατω απο το σπιτι μου, πριν η nova απο οτι ξερω εδινε απο καφαο 3 στενα μακρια αυτο μου το ειχε αναφερει τεχνικός που ειχε ερθει και ειχε δει την γραμμη πριν λιγα χρονια( στη nova-forthnet ήμουν από το 2010 και παντα ειχα προβλημα με την γραμμη), δεν ξερω βεβαια αν μπορουν να μεταφερουν τις γραμμες από το ενα καφαο στο άλλο αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω πως έγινε.

Edited by spyrosfra
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, spyrosfra said:

Το σταθερο 100αρα (πραγματική 98 download στον υπολογιστη (Actual Rate(Up/Down) 10999/106121 kbps)όχι οπως την nova που κατεβαζα 72 στον υπολογιστη και actual rate 83) με το απλο zte μοντεμ και 360 λεπτα προς κινητα-διεθνη σταθερα 27,5 ευρω τον μηνα, παιζει να πηραν απο το καφαο της wind που ειναι κατω απο το σπιτι μου, πριν η nova απο οτι ξερω εδινε απο καφαο 3 στενα μακρια αυτο μου το ειχε αναφερει τεχνικός που ειχε ερθει και ειχε δει την γραμμη πριν λιγα χρονια( στη nova-forthnet ήμουν από το 2010 και παντα ειχα προβλημα με την γραμμη), δεν ξερω βεβαια αν μπορουν να μεταφερουν τις γραμμες από το ενα καφαο στο άλλο αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω πως έγινε.

Άρα από δίκτυο σταθερής είσαι οκ;;;;Από ότι καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, aektzhs 1 said:

Άρα από δίκτυο σταθερής είσαι οκ;;;;Από ότι καταλαβαίνω

Στις 15/12 εγινε η αλλαγη αλλα η ολοκληρωση της φορητοτητας απο nova σε vodafone εγινε στις 27/12 μεχρι τοτε ενω ειχα ιντερνετ και εξερχομενες κλησεις δεν ειχα εισερχομενες (εδειχνε οτι καλουσε αλλα σε εμενα δεν ερχοταν καμια κληση εισερχομενη) επειδη δεν ειχε ολκληρωθει η φορητοτητα. Διαμαρτυρηθηκα στις 18/12 και μου εδωσαν και 1 παγιο δωρεαν για αυτο το λογο στο σταθερο. Απο τις 27/12 ειμαι κομπλε δεν εχω καποιο αλλο θεμα.

Edited by spyrosfra
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μέχρι 1 Δεκεμβρίου ήταν 
Από 1/12 και για δύο μήνες έχεις δικαίωμα να φύγεις αζημίως αν σε επηρέασαν οι αλλαγές.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, spyrosfra said:

Το σταθερο 100αρα (πραγματική 98 download στον υπολογιστη (Actual Rate(Up/Down) 10999/106121 kbps)όχι οπως την nova που κατεβαζα 72 στον υπολογιστη και actual rate 83) με το απλο zte μοντεμ και 360 λεπτα προς κινητα-διεθνη σταθερα 27,5 ευρω τον μηνα, παιζει να πηραν απο το καφαο της wind που ειναι κατω απο το σπιτι μου, πριν η nova απο οτι ξερω εδινε απο καφαο 3 στενα μακρια αυτο μου το ειχε αναφερει τεχνικός που ειχε ερθει και ειχε δει την γραμμη πριν λιγα χρονια( στη nova-forthnet ήμουν από το 2010 και παντα ειχα προβλημα με την γραμμη), δεν ξερω βεβαια αν μπορουν να μεταφερουν τις γραμμες από το ενα καφαο στο άλλο αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω πως έγινε.

Κάθε γραμμή καταλήγει σε συγκεκριμένο KV και κάθε KV σε συγκεκριμένη ενεργή καμπίνα VDSL/FTTC.
Μπορεί απλά η αλλαγή της πόρτας να σε ευνόησε, αν και το μεγαλύτερο μέρος της καλωδίωσης παρέμεινε ίδιο.
Ενίοτε βλέπουμε κτίρια στα οποία καταλήγουν γραμμές από διαφορετικά KV, αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όποιον έχει ίδια άποψη, η Biznest είναι αξιόπιστη εταιρία για να ζητήσω προσφορά για φορητότητα από Cosmote ή να ζητήσω προσφορά απ' ευθείας από την Vodafone;

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jimmis11 said:

Να ρωτήσω όποιον έχει ίδια άποψη, η Biznest είναι αξιόπιστη εταιρία για να ζητήσω προσφορά για φορητότητα από Cosmote ή να ζητήσω προσφορά απ' ευθείας από την Vodafone;

Εγώ στην θέση σου πρώτα θα ζητούσα από την Vodafone και μετά από τέτοιου είδους συνεργάτες. Το λέω αυτό γιατί σε περίπτωση προβλήματος επικοινωνείς με Biznest και όχι με την Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...