Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο πολύ όλες οι εταιρίες πλακώνονται αυτόν τον καιρό λόγω της λήξης της περιόδου της ταυτοποίησης.. (μετά θα ξέρουμε τα ακριβή νούμερα που ποτέ δεν ξέραμε μέχρι τώρα) Απλά η vodafone έχει βγάλει το unlimited στην καρτοκινητή και ίσως να της κόστισε αρκετά αυτό. Kαι η wind το ίδιο παρ όλο που πάει να χρεοκoπήσει.

Για τη καρτοκινητη ναι, οντως της στοιχισε, γι αυτο μαλλον ακριβυνε και το σμς..

ποτε θα μαθουμε αυτα τα νουμερα??

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ, το ήξερα το 1284 αλλά εχθές δεν λειτουργούσε ίσος επειδή η σύνδεση ενεργοποιήθηκε εχθές .

 

Το 1284 δεν λέει όμως από το υπόλοιπο από το unlimited προς Vodafone μόνο για τον δωρεάν χρόνο προς τα άλλα δίκτυα λέει

 

Μιας και μιλάτε για προσφορές, ήμουν 8 χρόνια σχεδόν στην voda, μόλις είδαν αίτηση φορητότητας μου πρόσφεραν μηδενικό πάγιο για 1 χρόνο στο πρόγραμμα που είχα και επιδότηση 360€ (συνήθως κάθε χρόνο έπαιρνα 60-80€), τους ζήτησα να πάω σε unlimited πακέτο, και μου είπαν ως το unlimited 50 για να ισχύσει η προσφορά για το μηδενικό πάγιο και έτσι το άλλαξα σε unlimited 50 !

Edited by tpelek
Link to comment
Share on other sites

nucleogenesis, αυτήν την περίοδο τη Vodafone τη νοιάζουν οι ήδη υπάρχουσες συνδέσεις, και όχι οι νέες. Αν δεις τι δίνουν για να παραμείνει κανείς θα σου πέσουν τα μαλλιά. Έχουν άλλη προτεραιότητα αυτήν την περίοδο.
Link to comment
Share on other sites

nucleogenesis, αυτήν την περίοδο τη Vodafone τη νοιάζουν οι ήδη υπάρχουσες συνδέσεις, και όχι οι νέες. Αν δεις τι δίνουν για να παραμείνει κανείς θα σου πέσουν τα μαλλιά. Έχουν άλλη προτεραιότητα αυτήν την περίοδο.

Γιατι ομως ετσι? Ειναι τόσο μεγαλος ο αριθμος συνδρομητών που θέλουν να φύγουν απ'τη vodafone και έχουν επικεντρωθεί στη διατήρησή τους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα μηπως θελει αραγε να αναστρέψει το κλιμα απο τα στοιχεια φορητότητας?

Γιατι η κοσμοτε διαφημιζει πολυ <<οτι οι περισσοτεροι συνδρομητες που αλλαζουν δικτυου επιλεγουν κοσμοτε και αισθάνονται πολυ ωραια, βαση στατιστικων φορητοτητας 2004-10.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα μηπως θελει αραγε να αναστρέψει το κλιμα απο τα στοιχεια φορητότητας?

Γιατι η κοσμοτε διαφημιζει πολυ <<οτι οι περισσοτεροι συνδρομητες που αλλαζουν δικτυου επιλεγουν κοσμοτε και αισθάνονται πολυ ωραια, βαση στατιστικων φορητοτητας 2004-10.

 

2004-2009 λεει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα μηπως θελει αραγε να αναστρέψει το κλιμα απο τα στοιχεια φορητότητας?

Γιατι η κοσμοτε διαφημιζει πολυ <<οτι οι περισσοτεροι συνδρομητες που αλλαζουν δικτυου επιλεγουν κοσμοτε και αισθάνονται πολυ ωραια, βαση στατιστικων φορητοτητας 2004-10.

 

2004-2009 λεει.

Στο banner του myphone λέει 2004-08

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα τη φορητότητα μιας κ με κάλεσαν απο κοσμοτε κ επιβεβαίωσαν το πρόβλημα που υπάρχει στο σπιτι μου (χωρίς να εχω καμια πληροφορια ωστοσο για το αν κ ποτε θα αποκατασταθει).

 

Χωρις επιδότηση συσκευής, και με τη συνδυαστική προσφορά της hol το πάγιο για το Unlimited 35 + Σταθερά μου το έβγαλε γύρω στα 16 ευρώ. πολύ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήσπέρα. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με τον αδερφο μου και τη μάνα μου σε εταιρικό της cosmote, στα εξής προγράμματα:

 

1. Εγώ: cosmote business απεριόριστα 40

Β1000 προς όλους

sms 60

 

2. O αδερφός μου:

 

cosmote business απεριόριστα 40

Β1000 προς όλους

sms 30

 

3. Η μάνα μου:

 

Cosmote business plus

Yπηρεσία Vpn

 

Τώρα που λήγει η σύμβαση για φέτος η cosmote μας πήρε και μας είπε πως μας δίνει επιδότηση 190 € + ΦΠΑ!!!!!! (Φέτος οι λογαριασμοί μας ήταν μεγαλύτεροι από πρόπερσι που μας έδωσε πάλι περίπου την ίδια επιδότηση!)

 

Σκέφτομαι λοιπόν να την κάνω για Vodafone στα εξής προγράμματα:

 

1. Εγώ: Vodafone unlimited 35

 

2. O αδερφός μου : Vodafone unlimited 30 (Μπαίνει στρατό οπότε μάλλον θα μιλά λιγότερο)

 

3. H μάνα μου: Vodafone unlimited 15

 

Η vodafone μας δίνει επιδότηση για να πάμε σε αυτούς 570 ευρώ

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1. Ναι μεν στη vodafone θα πληρώνουμε λιγότερα πάγια (μας είπαν επίσης πως θα έχουμε και 10% έκπτωση όλο το χρόνο στα πάγια), αλλά βλέπω πως

στη vodafone μετά το τέλος του δωρεάν χρόνου ομιλίας η χρέωση είναι 0.0056 €/ sec ενώ στην cosmote στο business απεριόριστα είναι 0,0040 €/ sec).

 

Εσείς τι προτείνετε?

 

2. Σκεφτόμουν επίσης πως αν πάω στη vodafone και πάρω πχ ένα iphone 16Gb ή το HTC HD2 θα μπορούσα να το πουλήσω και να βγω κερδισμένος? Πως το βλέπετε? Ποιο πιστεύετε από τα 2 κινητά έχει τη μεγαλύτερη αξία αν πουληθεί, και ποιο είναι ποιο εύκολο να πουληθεί? Επίσης που μπορω να το πουλήσω σε περίπτωση που πάω vodafone?

 

3. Eπίσης με προβληματίζει το γεγονός πως στη vodafone δε θα χω δωρεάν sms προς όλους. Βέβαια και στην cosmote για να χω 60 μυνήματα προς όλους τους δίνω 5.2 το μήνα.

 

4. Τελικά ο πιο πολύς κόσμος έχει cosmote ή vodafone? Τι συμφέρει δηλαδή περισσότερο, απεριόριστα προς cosmote ή απεριόριστα σε vodafone?

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά, ίσως αυτές τις απορίες να τις έχετε ξανακούσει, αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος και επιθυμώ τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα τη φορητότητα μιας κ με κάλεσαν απο κοσμοτε κ επιβεβαίωσαν το πρόβλημα που υπάρχει στο σπιτι μου (χωρίς να εχω καμια πληροφορια ωστοσο για το αν κ ποτε θα αποκατασταθει).

 

Χωρις επιδότηση συσκευής, και με τη συνδυαστική προσφορά της hol το πάγιο για το Unlimited 35 + Σταθερά μου το έβγαλε γύρω στα 16 ευρώ. πολύ καλα!

 

Μια χαρά δηλαδή. Aλλά στη hol τί πρόγραμμα έχεις? 10 ευρώ δεν είναι κανονικά ή έκπτωση από 35 και πάνω ?

 

 

Παιδιά καλήσπέρα. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με τον αδερφο μου και τη μάνα μου σε εταιρικό της cosmote, στα εξής προγράμματα:

 

1. Εγώ: cosmote business απεριόριστα 40

Β1000 προς όλους

sms 60

 

2. O αδερφός μου:

 

cosmote business απεριόριστα 40

Β1000 προς όλους

sms 30

 

3. Η μάνα μου:

 

Cosmote business plus

Yπηρεσία Vpn

 

Τώρα που λήγει η σύμβαση για φέτος η cosmote μας πήρε και μας είπε πως μας δίνει επιδότηση 190 € + ΦΠΑ!!!!!! (Φέτος οι λογαριασμοί μας ήταν μεγαλύτεροι από πρόπερσι που μας έδωσε πάλι περίπου την ίδια επιδότηση!)

 

Σκέφτομαι λοιπόν να την κάνω για Vodafone στα εξής προγράμματα:

 

1. Εγώ: Vodafone unlimited 35

 

2. O αδερφός μου : Vodafone unlimited 30 (Μπαίνει στρατό οπότε μάλλον θα μιλά λιγότερο)

 

3. H μάνα μου: Vodafone unlimited 15

 

Η vodafone μας δίνει επιδότηση για να πάμε σε αυτούς 570 ευρώ

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1. Ναι μεν στη vodafone θα πληρώνουμε λιγότερα πάγια (μας είπαν επίσης πως θα έχουμε και 10% έκπτωση όλο το χρόνο στα πάγια), αλλά βλέπω πως

στη vodafone μετά το τέλος του δωρεάν χρόνου ομιλίας η χρέωση είναι 0.0056 €/ sec ενώ στην cosmote στο business απεριόριστα είναι 0,0040 €/ sec).

 

Εσείς τι προτείνετε?

 

2. Σκεφτόμουν επίσης πως αν πάω στη vodafone και πάρω πχ ένα iphone 16Gb ή το HTC HD2 θα μπορούσα να το πουλήσω και να βγω κερδισμένος? Πως το βλέπετε? Ποιο πιστεύετε από τα 2 κινητά έχει τη μεγαλύτερη αξία αν πουληθεί, και ποιο είναι ποιο εύκολο να πουληθεί? Επίσης που μπορω να το πουλήσω σε περίπτωση που πάω vodafone?

 

3. Eπίσης με προβληματίζει το γεγονός πως στη vodafone δε θα χω δωρεάν sms προς όλους. Βέβαια και στην cosmote για να χω 60 μυνήματα προς όλους τους δίνω 5.2 το μήνα.

 

4. Τελικά ο πιο πολύς κόσμος έχει cosmote ή vodafone? Τι συμφέρει δηλαδή περισσότερο, απεριόριστα προς cosmote ή απεριόριστα σε vodafone?

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά, ίσως αυτές τις απορίες να τις έχετε ξανακούσει, αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος και επιθυμώ τα φώτα σας.

 

 

Στη vodafone γιατί δεν πας σε business πρόγραμμα συμβολαίου και θες σκέτα unlimited?

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

double play εχω. θα μου κοψουν κι απο εκει αλλα 5 ευρω, ξεχασα να το αναφερω!
Link to comment
Share on other sites

Στη vodafone γιατί δεν πας σε business πρόγραμμα συμβολαίου και θες σκέτα unlimited?

 

Γιατί μου δίνουν μεγαλύτερη επιδότηση στα unlimited. Τα business είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου δίνουν μεγαλύτερη επιδότηση στα unlimited. Τα business είναι καλύτερα?

 

Eσύ ξέρεις τις ανάγκες σου.. Δες και τα business εδώ

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1159&menuId=1159

Για την τιμή που αναφέρεις μετά τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας είναι πιο ακριβά , γιατί δεν είναι busines,, αλλά απλά unlimited για ιδιώτες .. Ίδια χρέωση είναι και στα cosmote απεριόριστα για ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστώ πολύ. Όντως τα business είναι καλύτερα και πιο ευέλικτα, γιατί, πέρα των χαμηλότερων χρεώσεων, χρησιμοποιείς και τον δωρεάν χρόνο όπως θέλεις. Αυτά θα χτυπήσω :)
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα Πλαίσιο και ζήτα να σου δώσουν την επιδότηση ως πιστωτικό.

 

Τελικα ρωτησα στο Πλαισιο και μου ειπα ok γινεται,απλα επειδη ειναι στο ονομα του πατερα μου η γραμμη,να κανω μια μεταβιβαση στο ονομα μου πρωτα ωστε να μπορω να υπογραψω/παραλαβω το κινητο εγω.

 

Μου ειπε οτι απλα με την μεταβιβαση θα καθυστερησει να απελευθερωθει η επιδοτηση παλι και θα παρει κανα 20ημερο ωστε να μπορει να την περασει στο πιστωτικο.Δεν εχω προβλημα,απλα στανταρ αυτο?Στην vodafone δεν γνωριζαν και πολλα,μου λενε οτι σας ειπαν..

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα εμαθα οτι στα προγραμματα "απεριοριστα" δεν μεταφερεται ο χρονος ομιλις που μας εχει περισεψει απο ενα μηνα σε αλλον. Οταν με ειχαν παρει τηλ και εκανα αλλαγη απο το Voda 200 στο απεριοριστο 35 δεν μου ειπαν κατι τετοιο....:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα εμαθα οτι στα προγραμματα "απεριοριστα" δεν μεταφερεται ο χρονος ομιλις που μας εχει περισεψει απο ενα μηνα σε αλλον. Οταν με ειχαν παρει τηλ και εκανα αλλαγη απο το Voda 200 στο απεριοριστο 35 δεν μου ειπαν κατι τετοιο....:(:(:(

 

Δυστυχώς, είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα προγράμματα "unlimited" όλων των εταιριών.. Πριν μεταφερθείς κάπου θα πρέπει να το ψάξεις καλά. .Τα ψιλά γράμματα δεν πρόκειται να στα αναφέρουν αυτοί ποτέ από το τηλέφωνο.

Αλλά μη σκας, αν θες να γυρήσεις στο παλιό σου πρόγραμμα ζήτησέ το στο 13830 λέγοντάς σου ότι δεν σε ενημέρωσε κανένας υπάλληλος ότι δεν ισχύει η μεταφορά του προπληρωμένου χρόνου που είχες στο παλιό σου πρόγραμμα και λογικά θα στο ξαναμεταφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα προγράμματα "unlimited" όλων των εταιριών.. Πριν μεταφερθείς κάπου θα πρέπει να το ψάξεις καλά. .Τα ψιλά γράμματα δεν πρόκειται να στα αναφέρουν αυτοί ποτέ από το τηλέφωνο.

Αλλά μη σκας, αν θες να γυρήσεις στο παλιό σου πρόγραμμα ζήτησέ το στο 13830 λέγοντάς σου ότι δεν σε ενημέρωσε κανένας υπάλληλος ότι δεν ισχύει η μεταφορά του προπληρωμένου χρόνου που είχες στο παλιό σου πρόγραμμα και λογικά θα στο ξαναμεταφέρουν.

 

Ευχαριστω.Μαλλον θα μεινεω στο απεριοριστα 35 γιατι μετγα απο ....παζαρι εχω εκπτωση 50% στο παγιο που ειχα και στο προγραμμα με 200 λεπτα και σπανια χρειαζομαι 150 λεπτα προς αλλα δισκτυα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρωτησα στο Πλαισιο και μου ειπα ok γινεται,...

... να την περασει στο πιστωτικο...

 

Μήπως μπορείς, και αν θέλεις, να μου εξηγήσεις τι και πώς θα κανεις με τα πιστωτικά στο Πλαίσιο; Γιατί, κι εγώ ήθελα να παρω την επιδότηση (για να αρχισει να μετραει ο χρόνος για την επόμενη) αλλά δεν ήθελα να παρω τωρα συσκευή και στο Πλαίσιο μου είπαν οτι δεν μπορουν να μου δώσουν πιστωτικό που να ισχύει για μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς, και αν θέλεις, να μου εξηγήσεις τι και πώς θα κανεις με τα πιστωτικά στο Πλαίσιο; Γιατί, κι εγώ ήθελα να παρω την επιδότηση (για να αρχισει να μετραει ο χρόνος για την επόμενη) αλλά δεν ήθελα να παρω τωρα συσκευή και στο Πλαίσιο μου είπαν οτι δεν μπορουν να μου δώσουν πιστωτικό που να ισχύει για μεγάλο διάστημα.

 

Ισχύει κανονικότατα για ένα χρόνο.

 

Προχθές ήμουν σε κατάστημα Πλαίσιο στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, και το συζήτησα με υπάλληλο και μου είπε ο,τι γίνεται μόνο στη Βονταφον (και όχι Κοσμοτέ) και το πιστωτικό ισχύει για ένα χρόνο και μπορείς να το κάνεις ότι θες.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κανονικότατα για ένα χρόνο.

 

Προχθές ήμουν σε κατάστημα Πλαίσιο στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, και το συζήτησα με υπάλληλο και μου είπε ο,τι γίνεται μόνο στη Βονταφον (και όχι Κοσμοτέ) και το πιστωτικό ισχύει για ένα χρόνο και μπορείς να το κάνεις ότι θες.

 

 

Συμφωνω απολυτα...Με δυο πιστωτικα απο συνδεσεις πηρα μια tv μετα απο μερικες μερες και εχουν μεινει και 80 ευρω πιστωτικο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

στα unlimited προγράμματα που έχει απεριόριστες κλήσεις προς vodafone,καλύπτει και κλήσεις προς χρήστες καρτοκινητής carrefour;
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα...Με δυο πιστωτικα απο συνδεσεις πηρα μια tv μετα απο μερικες μερες και εχουν μεινει και 80 ευρω πιστωτικο.

 

Δηλαδη περνωντας την επιδοτηση απο vodafone σε πιστωτικο στο Πλαισιο δεν ειναι απαραιτητο να την χρησιμοποιησεις σε συσκευη κινητου?

 

Σουπερ αυτο,αν καταλαβα σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη περνωντας την επιδοτηση απο vodafone σε πιστωτικο στο Πλαισιο δεν ειναι απαραιτητο να την χρησιμοποιησεις σε συσκευη κινητου?

 

Σουπερ αυτο,αν καταλαβα σωστα!

 

Φυσικα και δεν ειναι απαραιτητο αν ειναι απο Vodafone.

 

Η μια συνδεση μαλιστα ηταν της κορης μου και η αλλη δικια μου και επειδη η καθε μια δεν εφτανε για την tv εκοψαν παραστατικο οτι τα εδωσαν μετρητα στην κορη μου και τα συπληρωσα εγω με την δικη μου επιδοτηση....Τι κανουν για να πουλησουν !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...