Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναφέρομαι σε CU. Αν ανατρέξεις το νήμα και ψάξεις, από το να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα ότι σε δουλεύουμε, θα το διαπιστώσεις και μόνος.

 

To ότι παίρνουν κάποιοι καλές προσωπικές προσφορές δεν σημαίνει ότι παίρνουν όλοι, αυτό είναι το νόημα της παραπάνω απάντησης.

 

Σε μένα για παράδειγμα η προσωπική προσφορά είναι έκπτωση 2.5 euro το Combo 600...

Link to comment
Share on other sites

To ότι παίρνουν κάποιοι καλές προσωπικές προσφορές δεν σημαίνει ότι παίρνουν όλοι, αυτό είναι το νόημα της παραπάνω απάντησης.

 

Σε μένα για παράδειγμα η προσωπική προσφορά είναι έκπτωση 2.5 euro το Combo 600...

 

Όχι δεν παίρνουν όλοι. Αλλά οι προσφορές του CU, είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές του καρτοκινητού Vodafone.

 

Και το νόημα της δικής μου ανάρτησης, είναι ότι υφίστανται αξιόλογες προσωπικές προσφορές, εν αντιθέσει με άλλη μεγάλη εταιρεία που δεν δίνει σχεδόν τίποτα σε προσωπική προσφορά.

 

Κατά τα άλλα δεν υπάρχει ανταγωνισμός στον χώρο της κινητής, αυτό το γνωρίζουμε όλοι, αλλά οι αρμόδιες αρχές σφυρίζουν αδιάφορα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκα από υπεύθυνο της Vodafone ότι όλα τα λεπτά mb sms στα προγράμματα που θα καταργηθούν χάνονται. Ρώτησα αν είναι σίγουρο και μου απάντησε ναι 100%
Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησα πώς παίρνω το υπόλοιπο τώρα που θα αλλάξω εταιρεία και απάντησαν δεν γίνεται! Έχω μέσα 30 ευρω

 

Πούλα τα σε ελκυστική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνεται ή δεν γίνεται; που υπάρχει η απόφαση;

 

https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/digital-press-office/anakoinoseis/20191227-allages-paketon-gia-syndromites-kartokinitis/

Θα εκτυπώσεις όμορφα και ωραία το παραπάνω κείμενο και θα το πας στο κατάστημα. Θα τους δείξεις την τελευταία παράγραφο που λέει

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές Καρτοκινητής που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός μηνός από την ημερομηνία εφαρμογής των αλλαγών.

Θα αναγκαστούν να το κάνουν θέλουν δεν θέλουν αλλιώς απείλησε με καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Όλα αυτά βέβαια όπως αναφέρει και το κείμενο πρέπει να γίνουν μετά τις 3/2/20 όπου και θα ισχύσουν οι αλλαγές αλλά όπως γράφω και ποιο πάνω μην βιάζεστε γιατί στο τέλος μπορεί να μην ισχύσει και τίποτα. Αν ξεκινήσουν μαζικές φορητοτητες καρτοκινητων δεν νομίζω ότι θα προχωρήσουν στις αυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση, μου έστειλε το εξής μήνυμα η Vodafone(CU)

ΔΩPO AΠO TO CU MONO ΓIA ΣENA! AN KANEIΣ ANANEΩΣH AΠO 12E MEXPI 04/01 ΘA ΣOY KANOYME ΔΩPO AYTOMATA 1GB ΓIA 7 MEPEΣ!

 

ξέρει κανείς αν αυτό το γιγα ισχύει για Ευρωπαϊκή Ένωση;

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησα πώς παίρνω το υπόλοιπο τώρα που θα αλλάξω εταιρεία και απάντησαν δεν γίνεται! Έχω μέσα 30 ευρω
Μήνυμα κ δώρο στο χαμόγελο του παιδιού.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Μετά τις 3 Φεβρουαρίου (ημ/μια εφαρμογής των αλλαγών) και για ένα μήνα έχεις δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης σου, είτε με κατάργηση του αριθμού είτε με καταγγελία στην εταιρία και φορητότητα. Η εταιρία είναι υποχρεωμένη σε 2 μέρες να εγκρίνει ή να απορρίψει την καταγγελία.

 

Σύμφωνα με την ΕΕΤΤ:

Ειδικά για την καρτοκινητή τηλεφωνία, εφόσον τα τιμολόγια τροποποιηθούν σε διάστημα μικρότερο των τριών μηνών από την ημερομηνία ενημέρωσης του συνδρομητή, ο πάροχος οφείλει, εντός 30 ημερών και κατόπιν αίτησης του συνδρομητή, να επιστρέψει το εναπομείναν χρηματικό υπόλοιπο.

από εδώ:

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα κ δώρο στο χαμόγελο του παιδιού.

Για ποιο λόγο να στείλει κάποιος στο χαμόγελο και σε όποιον άλλο οργανισμό, τόσα χρήματα που μπορει με κόπο να μάζεψε ώστε να έχει την δυνατότητα να χρησιμοποιεί μια υπηρεσία? Το σωστό ειναι απο τη στιγμή που δε θες πλέον να χρησιμοποιεις την υπηρεσία με τους όποιους νέους όρους, να το κυνηγήσεις για να πάρεις τα χρήματα αφού άλλωστε και στην ανακοίνωση αναφέρει για καταγγελία της σύμβασης

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με τα μηνύματα στο χαμόγελο πάλι ο πάροχος παρακρατεί ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων.

 

Στην ΕΕΤΤ που είχα ρωτήσει σχετικά με έγραψαν, και η πράσινη μου είχε απαντήσει ότι μόνο εάν γίνει "φορητότητα" στο ίδιο δίκτυο επιστρέφουν χρήματα.:shifty:

Πάντως το ελάχιστο που θα έπρεπε να συμβαίνει είναι αυτό.

Να επιστρέφει ολόκληρο το υπόλοιπο πίσω στον συνδρομητή εφόσον οι όροι αλλάζουν κατά το δοκούν κάθε τρεις και λίγο.

Με τον κανονισμό που ισχύει τώρα δεν είναι ξεκάθαρο αλλά ούτε το απορρίπτει.

Καταγγελία της σύμβασης μπορεί να γίνει με διακοπή όπως φυσικά και με φορητότητα σε άλλο δίκτυο.

Ίσως με τον νέο κανονισμό ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

 

Φυσικά και γίνεται. Μετά τις 3 Φεβρουαρίου (ημ/μια εφαρμογής των αλλαγών) και για ένα μήνα έχεις δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης σου, είτε με κατάργηση του αριθμού είτε με καταγγελία στην εταιρία και φορητότητα. Η εταιρία είναι υποχρεωμένη σε 2 μέρες να εγκρίνει ή να απορρίψει την καταγγελία.

 

Είσαι σίγουρος γι αυτό;

Μέχρι τώρα δεν έχω δει καμία αναφορά που να το έχουν καταφέρει.

Και ο πάροχος αρνείται πεισματικά να κάνει κάτι τέτοιο.

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

Η wind το έχει αναφέρει, αλλά και στην Vodafone είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν σύμφωνα με την ΕΕΤΤ. Έχεις ένα μήνα μέχρι να ισχύσουν οι αλλαγές, άρα άπλετο χρόνο για να διαλευκανεις το θεμα
Link to comment
Share on other sites

Η wind το έχει αναφέρει, αλλά και στην Vodafone είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν σύμφωνα με την ΕΕΤΤ. Έχεις ένα μήνα μέχρι να ισχύσουν οι αλλαγές, άρα άπλετο χρόνο για να διαλευκανεις το θεμα

 

Βρε δεν διαφωνώ, ίσα ίσα που και εγώ όπως το γράφεις το ερμηνεύω.

Αλλιώς δεν έχει και νόημα η "αζημίως καταγγελία".

 

Το θέμα είναι όμως τι εφαρμόζουν οι πάροχοι.

Για την μπλέ είχα διαβάσει και γώ αναφορές για επιστροφή υπολοίπου αλλά μόνο με παράλληλη κατάργηση του αριθμού.

Εγώ στην πράσινη είχα ασχοληθεί παλαιότερα και αρνούνταν να προχωρήσουν σε φορητότητα σε άλλη εταιρία.

Στην vodafone πάλι με άλλη περίπτωση γνωστού είχαν πει το ίδιο.

Άρα αν δεν πάρει θέση η ΕΕΤΤ πρακτικά εγώ δεν έχω δει να εφαρμόζεται επιστροφή υπολοίπου σε φορητότητα στην καρτοκινητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν δικαίωμα να μην το κάνουν εφόσον είναι απόφαση της εεττ. Μπορείς να μιλήσεις μαζί τους, όπως είπα υπάρχει ένα μεγάλο περιθώριο μέχρι την έναρξη περιόδου καταγγελίας.
Link to comment
Share on other sites

Δε θα εκπλαγώ πάντως αν στο τέλος κρατηθουν τα λεπτά.. Αρκετές φορές η εξυπηρέτηση πελατών όλων των εταιρειών δεν έχει καλή ενημέρωση ή εξουσιοδότηση να λένε τα πάντα για το τι συμβαίνει/θα συμβει (επισημα ή ανεπίσημα.. ) τελικά.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εαν ηθελα να μην αφησω 30€ στην εταιρία, θα τα πουλουσα 20€ (θα πωλουνταν την ιδια ημερα) και με αυτά τα 20€ θα αγόραζα γάλα σκονη και θα τα πήγαινα στο Χαμόγελο του Παιδιού (τελευταία φορά που δώρισα ρούχα, μου ειπαν οτι υπάρχει αναγκη απο γαλα σκόνη)
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να στείλει κάποιος στο χαμόγελο και σε όποιον άλλο οργανισμό, τόσα χρήματα ...

 

Μήπως για να βοηθήσεις παιδάκια που έχουν ανάγκη ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ενεργοποιούνται μόνα τους τα πακέτα. Πήρα το παρακάτω μήνυμα ενώ ποτέ δεν έκανα κάποια ενεργοποίηση. TO ΠAKETO ΠOY ΣOY ΔINEI 1 GB ΓIA 6 ΩPEΣ ENEPΓOΠOIHΘHKE EΠITYXΩΣ.

 

για κλείσιμο το πάνε το μαγαζί;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις πήρα και 2ο....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ενεργοποιούνται μόνα τους τα πακέτα. Πήρα το παρακάτω μήνυμα ενώ ποτέ δεν έκανα κάποια ενεργοποίηση. TO ΠAKETO ΠOY ΣOY ΔINEI 1 GB ΓIA 6 ΩPEΣ ENEPΓOΠOIHΘHKE EΠITYXΩΣ.

 

 

 

για κλείσιμο το πάνε το μαγαζί;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις πήρα και 2ο....

 

 

 

μηπως καποιος σ πηρε το cu account?

 

βασικα αλλαξε κωδικο

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μηπως καποιος σ πηρε το cu account?

 

βασικα αλλαξε κωδικο

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μου είπαν ότι το ψάχνουν τους το έχει αναφέρει ακόμη ένας

Link to comment
Share on other sites

6ωρα δεν ειναι τα πακετα του big bang? Μηπως απο εκει κάποιο bug και ήρθε σε εσένα αντι του κανονικου κατόχου που το ζήτησε γιατί σε εμένα το καλοκαίρι σε μια cu sim που είχα κατι μέρες να βάλω στο κινητό, την ανοίγω και βλέπω άλλο αριθμό απο τον δικό μου και κάτι χιλιάδες λεπτά και mb.. :lol: Mε ένα reboot επανήλθε στα κανονικά του..
Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίσεις για προσφορά Vodafone

 

Σας ενημερώνουμε ότι η προσφορά της Vodafone που ισχύει για τους κατόχους της Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων ενεργοποιείται στις 20 του ίδιου μήνα ή στις 5 του επόμενου μήνα, ανάλογα με την ημερομηνία απόκτησης της κάρτας.

 

Παραδείγματα:

 

Εάν ο δικαιούχος παραλάβει την κάρτα του από την 1 έως τις 15 του μηνός, η προσφορά μπορεί να ενεργοποιηθεί από τις 20 του ίδιου μήνα και μετά.

 

Εάν ο δικαιούχος παραλάβει την κάρτα του από τις 16 έως το τέλος του μηνός, η προσφορά μπορεί να ενεργοποιηθεί από τις 05 του επόμενου μήνα και μετά.

πηγη : https://europeanyouthcard.gr/%ce%b5%cf%85%cf%81%cf%89%cf%80%ce%b1%ce%b9%ce%ba%ce%b7-%ce%ba%ce%b1%cf%81%cf%84%ce%b1-%ce%bd%ce%b5%cf%89%ce%bd/%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%ba%cf%84%ce%b7%cf%83%ce%b5-%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ba%ce%b1%cf%81%cf%84%ce%b1/

 

Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων: αυστηρά μόνο για νέους!

Την Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων μπορούν να αποκτήσουν όλοι οι νέοι, ηλικίας 13 – 30 ετών. Ισχύει για ένα χρόνο, στοιχίζει 10 ευρώ και μπορείς να την ανανεώνεις κάθε χρόνο μέχρι να κλείσεις τα 30. Πρόκειται για εκπτωτική και όχι πιστωτική ή χρεωστική κάρτα.

πηγη : https://europeanyouthcard.gr/%ce%b5%cf%85%cf%81%cf%89%cf%80%ce%b1%ce%b9%ce%ba%ce%b7-%ce%ba%ce%b1%cf%81%cf%84%ce%b1-%ce%bd%ce%b5%cf%89%ce%bd/

αρα ερωτηση εγω που εκλεισα τα 30 τον Οκτωβριο δεν την δικαιουμαι; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...