Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 9/6/2024 at 3:06 ΠΜ, dimitroula10 said:

Αφού θέλεις για δοκιμές στον σταθμό του ηλεκτρικού στον Πειραιά πουλάνε τα πάντα με 2€. Ενεργοποιημένες και βάζεις και κάτι ψιλά μετά και μετά την πετάς.

ενεργοποιημενες σε ονομα καποιου αλλου;;;

αυτο ειναι παρανομο....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, HEO said:

ενεργοποιημενες σε ονομα καποιου αλλου;;;

αυτο ειναι παρανομο....

Φαντάζομαι κάνεις πλάκα γιατί ως γνωστόν όλος ο καλός ο κόσμος έχει και το πακιστανικό νουμεράκι του καβάτζα..

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Teiresias_ said:

Φαντάζομαι κάνεις πλάκα γιατί ως γνωστόν όλος ο καλός ο κόσμος έχει και το πακιστανικό νουμεράκι του καβάτζα..

οχι δεν κανω καθολου πλακα,

αν σε πιασουν σε ελεγχο οι αστυνομικοι μπορεις να βρεις μεγαλο μπελα

 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, HEO said:

οχι δεν κανω καθολου πλακα,

αν σε πιασουν σε ελεγχο οι αστυνομικοι μπορεις να βρεις μεγαλο μπελα

 

Υπάρχει νόμος που λέει ότι είναι παρανομο το νουμερο σου να είναι σε άλλο όνομα;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, VIPdriver said:

Υπάρχει νόμος που λέει ότι είναι παρανομο το νουμερο σου να είναι σε άλλο όνομα;

Νόμος 3783/2009 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, HEO said:

οχι δεν κανω καθολου πλακα,

αν σε πιασουν σε ελεγχο οι αστυνομικοι μπορεις να βρεις μεγαλο μπελα

 

Παίζει να είσαι ο πιο ρομαντικός συμφορουμίτης...

Χαίρω πολύ ότι υπάρχει νόμος.. πόσο εφαρμόζεται είναι το θέμα στην Ελλαδάρα που ζούμε..

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Teiresias_ said:

Παίζει να είσαι ο πιο ρομαντικός συμφορουμίτης...

Χαίρω πολύ ότι υπάρχει νόμος.. πόσο εφαρμόζεται είναι το θέμα στην Ελλαδάρα που ζούμε..

ΟΚ, παω πασο

καντε οτι σας φωτισει ο Θεος (που ελεγε και η μακαριτισσα η γιαγια μου)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, HEO said:

Νόμος 3783/2009 

Ποιο άρθρο του νόμου λέει ότι εάν το κινητο σου είναι σε άλλο όνομα είσαι παρανομος;

Θα το διατυπώσω και αλλιώς: πού λέει ότι απαγορεύεται το νουμερο που χρησιμοποιείς να είναι σε άλλο όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει πως αν ο χρήστης του κινητού είναι διαφορετικός από τον συνδρομητή, πρέπει να κάνεις υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία του χρήστη. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VIPdriver said:

Ποιο άρθρο του νόμου λέει ότι εάν το κινητο σου είναι σε άλλο όνομα είσαι παρανομος;

Θα το διατυπώσω και αλλιώς: πού λέει ότι απαγορεύεται το νουμερο που χρησιμοποιείς να είναι σε άλλο όνομα;

το λεει στην αρχη

"Σκοπός του νόμου είναι η ταυτοποίηση των κατόχων και χρηστών εξοπλισμού και υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας προπληρωμένου χρόνου ομιλίας, συνδρομητών με συμβόλαιο, ή άλλης μορφής κινητής τηλεπικοινωνίας, για λόγους εθνικής ασφάλειας και για τη διακρίβωση ιδιαίτερα σοβαρών εγκλημάτων."

απο εκει και περα οπως εγραψα, 

"οτι σας φωτισει ο Θεος"

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, HEO said:

το λεει στην αρχη

"Σκοπός του νόμου είναι η ταυτοποίηση των κατόχων και χρηστών εξοπλισμού και υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας προπληρωμένου χρόνου ομιλίας, συνδρομητών με συμβόλαιο, ή άλλης μορφής κινητής τηλεπικοινωνίας, για λόγους εθνικής ασφάλειας και για τη διακρίβωση ιδιαίτερα σοβαρών εγκλημάτων."

απο εκει και περα οπως εγραψα, 

"οτι σας φωτισει ο Θεος"

Πουθενά δεν γράφει οτι εάν εγώ χρησιμοποιώ το τηλέφωνο άλλου είναι παρανομο, ουτε ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω νουμερο που είναι σε άλλο όνομα. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, VIPdriver said:

Πουθενά δεν γράφει οτι εάν εγώ χρησιμοποιώ το τηλέφωνο άλλου είναι παρανομο, ουτε ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω νουμερο που είναι σε άλλο όνομα. 

Προφανώς και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο συμβαίνουν τα αίσχη στο θέμα αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Teiresias_ said:

Προφανώς και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο συμβαίνουν τα αίσχη στο θέμα αυτό. 

Ξέρουν μιά χαρά τι γίνεται, θα μπορουσαν να το τελειώσουν. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Ξέρουν μιά χαρά τι γίνεται, θα μπορουσαν να το τελειώσουν. 

Βασικά δεν θα είχε αρχίσει καν ΑΝ θέλανε..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την χρήση κινητού που δεν είναι στο όνομα κάποιου.

Μόλις βάλεις την κάρτα στο κινητό σε περίπου 10" από το ΙΜΕΙ και τον σειριακό αριθμό έχει ταυτοποιηθεί ο χρήστης. Έτσι όταν ζητηθούν στοιχεία από τον εισαγγελέα δίνονται γι αυτό και οι συνακροασεις όλων από όποιον θέλει. Έχουν ξαναγίνει αυτές οι συζητήσεις χιλιάδες φορές μεταξύ φανατικών εισαγγελειομανών και αντιεξουσιαστών. Οι εισαγγελειομανείς είναι οι γραφικοί που υποστηρίζουν ότι είναι  υποχρεωτική και η συμμετοχή στις εκλογές και ότι όλοι όσοι δεν ψηφίζουν δικαιολογημένα πρέπει να ανασκολοπιστούν.😄

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, 

Επειδή είμαι άσχετος από καρτοκινητα (έχω μόνο συνδέσεις).Μετά από αίτημα διακοπής σε cosmote tv μου δίνουν δώρο 1,5 gb και 200 λεπτά σε όλους για 2 καρτοκινητα για ένα χρόνο. 

Έχω ένα καρτοκινητο του μεγάλου σε vodafone που αραιά και που του βάζουμε χρόνο ομιλίας. 

Η ερώτηση μου είναι:

Μπορώ να μεταφέρω την υπάρχουσα γραμμή της vodafone σε cosmote και να βγάλω άλλη μια κάρτα για δεύτερο κινητό?

Σε αυτή την περίπτωση παίζει να λάβω αντιπροσφορα από vodafone?

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να το κάνω ?(γίνεται ιντερνετικα)

Πρέπει να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα για να λάβω sim,κάθε πότε πρέπει να ανανεώνω,κλπ...?

Είμαι εντελώς άσχετος με καρτοκινητα και τα σχετικά προγράμματα της cosmote και vodafone,οπότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Edited by boban3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, boban3 said:

Καλησπέρα σε όλους, 

Επειδή είμαι άσχετος από καρτοκινητα (έχω μόνο συνδέσεις).Μετά από αίτημα διακοπής σε cosmote tv μου δίνουν δώρο 1,5 gb και 200 λεπτά σε όλους για 2 καρτοκινητα για ένα χρόνο. 

Έχω ένα καρτοκινητο του μεγάλου σε vodafone που αραιά και που του βάζουμε χρόνο ομιλίας. 

Η ερώτηση μου είναι:

Μπορώ να μεταφέρω την υπάρχουσα γραμμή της vodafone σε cosmote και να βγάλω άλλη μια κάρτα για δεύτερο κινητό?

Σε αυτή την περίπτωση παίζει να λάβω αντιπροσφορα από vodafone?

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να το κάνω ?(γίνεται ιντερνετικα)

Πρέπει να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα για να λάβω sim,κάθε πότε πρέπει να ανανεώνω,κλπ...?

Είμαι εντελώς άσχετος με καρτοκινητα και τα σχετικά προγράμματα της cosmote και vodafone,οπότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Θέλεις να πας Cosmote από ότι κατάλαβα. Αν κατάλαβα σωστά θα τους πεις σε αυτούς που σου έκαναν την αντιπροσφορά να ξεκινήσουν την διαδικασία και θα σου έρθει η κάρτα sim όπου και θα παραδώσεις στοκ courier αντίγραφο της ταυτότητας. Μετά μόλις ολοκληρωθεί η φορητότητα αν θέλεις πας vf και βγάζεις και άλλο νούμερο

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, aektzhs 1 said:

Θέλεις να πας Cosmote από ότι κατάλαβα. Αν κατάλαβα σωστά θα τους πεις σε αυτούς που σου έκαναν την αντιπροσφορά να ξεκινήσουν την διαδικασία και θα σου έρθει η κάρτα sim όπου και θα παραδώσεις στοκ courier αντίγραφο της ταυτότητας. Μετά μόλις ολοκληρωθεί η φορητότητα αν θέλεις πας vf και βγάζεις και άλλο νούμερο

Μου έκαναν πρόταση για δώρο σε καρτοκινητα για ανανέωση του  cosmote tv.Εγω δεν έχω κανένα στην cosmote.Εχω 5 συνδέσεις vodafone απεριόριστα σε σούπερ τιμή και ένα καρτοκινητο του μικρού για ελάχιστη χρήση.Βασικα για να τον βρίσκουμε όταν είναι έξω.

Επειδή έλεγα να πατώ και μια κάρτα στο άλλο παιδί για την κατασκήνωση και μου πρότειναν αυτό σαν δώρο έλεγα να το κάνω.

Απλά ποτέ δεν είχα καρτοκινητο και δεν ξέρω πως λειτουργούν. Αφού θα μου βάζουν καθε μήνα τα 200 λεπτα και τα gb δώρο,αρκεί μια ανανέωση το χρονο για να μείνει η γραμμή?

Πόσο κοστίζει η ανανέωση?

Επίσης το συγκεκριμένο καρτοκινητο είναι στο ονομα τηε συζύγου,άρα όταν έρθει ο κουριερ παραδίδω και τις δύο ταυτότητες.Πρεπει να κανω και κατι αλλο στο αιτημα φορητοτητας,επειδη αλλαζει ονομα και Αφμ?θελω να το γυρίσω στο δικό μου για να λάβω τα δώρα. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, boban3 said:

Μου έκαναν πρόταση για δώρο σε καρτοκινητα για ανανέωση του  cosmote tv.Εγω δεν έχω κανένα στην cosmote.Εχω 5 συνδέσεις vodafone απεριόριστα σε σούπερ τιμή και ένα καρτοκινητο του μικρού για ελάχιστη χρήση.Βασικα για να τον βρίσκουμε όταν είναι έξω.

Επειδή έλεγα να πατώ και μια κάρτα στο άλλο παιδί για την κατασκήνωση και μου πρότειναν αυτό σαν δώρο έλεγα να το κάνω.

Απλά ποτέ δεν είχα καρτοκινητο και δεν ξέρω πως λειτουργούν. Αφού θα μου βάζουν καθε μήνα τα 200 λεπτα και τα gb δώρο,αρκεί μια ανανέωση το χρονο για να μείνει η γραμμή?

Πόσο κοστίζει η ανανέωση?

Επίσης το συγκεκριμένο καρτοκινητο είναι στο ονομα τηε συζύγου,άρα όταν έρθει ο κουριερ παραδίδω και τις δύο ταυτότητες.Πρεπει να κανω και κατι αλλο στο αιτημα φορητοτητας,επειδη αλλαζει ονομα και Αφμ?θελω να το γυρίσω στο δικό μου για να λάβω τα δώρα. 

13 ευρώ η ανανέωση ηλεκτρονικά και 8 ευρώ από κατάστημα σε όλα τα δίκτυα. Για να πάρεις τα δώρα μόλις πας στον νέο παροχο πας σε κατάστημα με την σύζυγο και τις ταυτότητες και κάνετε μεταβίβαση

Θα θέλεις στο τρίμηνο μια καρτα για να είναι ενεργή η γραμμή 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, aektzhs 1 said:

13 ευρώ η ανανέωση ηλεκτρονικά και 8 ευρώ από κατάστημα σε όλα τα δίκτυα. Για να πάρεις τα δώρα μόλις πας στον νέο παροχο πας σε κατάστημα με την σύζυγο και τις ταυτότητες και κάνετε μεταβίβαση

Θα θέλεις στο τρίμηνο μια καρτα για να είναι ενεργή η γραμμή 

Στο τρίμηνο η στο χρόνο?Μόλις πάω στο νέο παροχο η μεταβίβαση η να την κάνω στη vodafone πριν τη φορητοτητα?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, boban3 said:

Στο τρίμηνο η στο χρόνο?Μόλις πάω στο νέο παροχο η μεταβίβαση η να την κάνω στη vodafone πριν τη φορητοτητα?

Στο τρίμηνο. Στον χρόνο είναι μόνο η Nova και μάλιστα όχι σε όλους

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Στο τρίμηνο. Στον χρόνο είναι μόνο η Nova και μάλιστα όχι σε όλους

Επειδή το παλικάρι είπε ότι είναι άσχετος με τα καρτοκινητά, μήπως να τον ενημερώσουμε ότι αν δεν θέλει να χάνεται το υπόλοιπο του, θα πρέπει να κάνει μια ανανέωση (όπως την είπες δηλαδή 8€ από κατάστημα ή 13€ online) ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ....?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, boban3 said:

Στο τρίμηνο η στο χρόνο?Μόλις πάω στο νέο παροχο η μεταβίβαση η να την κάνω στη vodafone πριν τη φορητοτητα?

Λοιπον. Εκανα και εγω λαθος πριν. Στο διμηνο χανεται το υπολοιπο που εχεις μεσα στην καρτα. το υπολοιπο αυτο ειναι για να αγοραζεις πακετα οταν κανεις την ανανεωση η για κληση σε 5ψηφιους. Στο τριμηνο ομως μπαινει φραγη εισερχομενων κλησεων και δεδομενων μεχρι να βαλεις ξανα καρτα. Στον εναν χρονο που δεν εχεις βαλει καρτα χανεται ο αριθμος. Οποτε επειδη θα σου δωσει αυτα τα δωρα η κοσμοτε για να ειναι ενεργες οι συνδεσεις και να μην εχουν φραγη θα πρεπει μια φορα το τριμηνο να βαζεις 8€ στην καθε συνδεση ειτε μεσω καταστηματος (επειδη στο καταστημα θα σου βγει πιο φτηνα) ειτε ονλαιν (εκει πρεπει να βαλεις 13€ αναγκαστηκα). Το κακο ομως ειναι πως αν βαλεις 8€ και δε ξοδευτουν (επειδη εχεις τα δωρα της κοσμοτε και δε χρειαζεσαι πακετο) θα ληξουν στο διμηνο και για να μη ληξουν θα πρεπει να βαζεις στην καθε συνδεση 8€ ανα διμηνο.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, spoukos said:

Λοιπον. Εκανα και εγω λαθος πριν. Στο διμηνο χανεται το υπολοιπο που εχεις μεσα στην καρτα. το υπολοιπο αυτο ειναι για να αγοραζεις πακετα οταν κανεις την ανανεωση η για κληση σε 5ψηφιους. Στο τριμηνο ομως μπαινει φραγη εισερχομενων κλησεων και δεδομενων μεχρι να βαλεις ξανα καρτα. Στον εναν χρονο που δεν εχεις βαλει καρτα χανεται ο αριθμος. Οποτε επειδη θα σου δωσει αυτα τα δωρα η κοσμοτε για να ειναι ενεργες οι συνδεσεις και να μην εχουν φραγη θα πρεπει μια φορα το τριμηνο να βαζεις 8€ στην καθε συνδεση ειτε μεσω καταστηματος (επειδη στο καταστημα θα σου βγει πιο φτηνα) ειτε ονλαιν (εκει πρεπει να βαλεις 13€ αναγκαστηκα). Το κακο ομως ειναι πως αν βαλεις 8€ και δε ξοδευτουν (επειδη εχεις τα δωρα της κοσμοτε και δε χρειαζεσαι πακετο) θα ληξουν στο διμηνο και για να μη ληξουν θα πρεπει να βαζεις στην καθε συνδεση 8€ ανα διμηνο.

Μόνο να προσθέσουμε πως μετά το 12μηνο που χάνεται ο αριθμός έχεις άλλους 6 μήνες για να ζητήσεις το ίδιο νούμερο να επιστρέψει στο ονομά σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...