Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 minutes ago, kalitexnis_g said:

Εγώ λέω το εξής.. να λήγει πχ το υπόλοιπο στις 5 του μήνα κι εσύ να αλλάξεις τη μπάρα για 7 του μήνα πχ. Μετά τη λήξη του υπολοίπου.

Δεν βλέπω το λόγο να μη γίνει. Το υπόλοιπο bye bye φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kmpatra said:

Δεν θα χρεωθεί 13/9 δηλαδή?

Από 13/8 το έβαλα 17/8 και δεν τράβηξε λεφτά. 18/8 το έβαλα 24/8 και πάλι δεν τράβηξε. τώρα το έβαλα 1/9 και περιμένω. Σύμφωνα με αυτούς, 1/10 πρέπει να τραβήξει.

 

2 minutes ago, kmpatra said:

Σε βαθος χρόνου θα χάσεις και αρκετές μέρες λόγω κιόλας του ότι υπάρχουν οι "νεκρές" 29-30-31 που δεν γίνεται αυτόματα ανανέωση.

Ουσιαστικά δεν είναι κάθε 60 ημέρες αλλά κάθε 55-58 ανάλογα πόσο ασφαλώς το παίζεις 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kmpatra said:

Δεν βλέπω το λόγο να μη γίνει. Το υπόλοιπο bye bye φυσικά.

Το υπόλοιπο μπορείς να το σώσεις με χειροκίνητη ανανέωση νωρίτερα. Ή να το στείλεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, kalitexnis_g said:

Και ένα άλλο ερώτημα.

Αν προσπαθήσει το σύστημα να ανανεώσει αλλά δεν έχω υπόλοιπο και μετά από 5 μέρες ανανεώσω χειροκίνητα.. στην επόμενη αυτόματη αν δεν έχει πάλι υπόλοιπο, θα με πετάξει ή θα το ξεχάσει γιατί ανανέωσα χειροκινητα;

Λογικά μετράει τις αποτυχημένες προσπάθειες των αυτόματων ανανεωσεων εντός liquid. Και θα σε πετάξει

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Και ένα άλλο ερώτημα.

Αν προσπαθήσει το σύστημα να ανανεώσει αλλά δεν έχω υπόλοιπο και μετά από 5 μέρες ανανεώσω χειροκίνητα.. στην επόμενη αυτόματη αν δεν έχει πάλι υπόλοιπο, θα με πετάξει ή θα το ξεχάσει γιατί ανανέωσα χειροκινητα;

Το χειροκίνητο δεν το θεωρεί ανανέωση liquid. Πχ αν βάλεις 15€ δεν θα σου δώσει τα απεριόριστα λεπτά.

Η ανανέωση φυσικά παρατείνει την ημερομηνία λήξης του υπόλοιπου  

Link to comment
Share on other sites

Οι πολυμήχανοι φορουμίτες ανακαλύπτουμε (και εκμεταλλευόμαστε) όλες τις τρύπες του liquid. Εαν η εταιρία ήταν σοβαρή, θα μας είχε προσλάβει στο δυναμικό της.

Εγώ συντηρώ το λικουιντ με κάσμπακ και βλέπω οτι μπαινοβγαίνοντας μηδενίζει ο μετρητής. Όσο κρατήσει, θα το κάνω. Αλλιώς θα προτιμησω να δωσω τα 13 ευρά μου αλλού. 

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη αν αρχίσει να κλείνει τις τρύπες που αναφέρουμε εδώ, πως θα την χαρακτηρίσουμε? 😊

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kmpatra said:

Απο την άλλη αν αρχίσει να κλείνει τις τρύπες που αναφέρουμε εδώ, πως θα την χαρακτηρίσουμε? 😊

Δύσκολη.... 🤭

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, paanos said:

Από 13/8 το έβαλα 17/8 και δεν τράβηξε λεφτά. 18/8 το έβαλα 24/8 και πάλι δεν τράβηξε. τώρα το έβαλα 1/9 και περιμένω. Σύμφωνα με αυτούς, 1/10 πρέπει να τραβήξει.

 

Ουσιαστικά δεν είναι κάθε 60 ημέρες αλλά κάθε 55-58 ανάλογα πόσο ασφαλώς το παίζεις 

Είχα ένα νούμερο που το άλλαξα Ιούλιο και μετά μέσα στον Αύγουστο και η τελευταία ημερομηνία που είχα βάλει ήταν η 28/8. Ξέχασα να το αλλάξω χτες (γιατί τελικά είχα Cashback να ενεργοποιήσω) και χρεώθηκε τα 8 ευρώ σήμερα. Αν ισχύει αυτό που σου είπαν δεν έπρεπε να χρεωθεί 28/9;

Επίσης είχα γράψει και πάλι ότι είχα αλλάξει την ημερομηνία σε άλλο νούμερο για νωρίτερα εντός Αυγούστου και πάλι είχε χρεωθεί την μέρα που διάλεξα.

Γενικά αυτό με "το επόμενο μήνα" δεν βγάζει νόημα, πιστεύω πως είναι κάποιο κόλλημα στο συγκεκριμένο νούμερο. Βγάλε το από liquid μέχρι να έρθει το μήνυμα ότι βγήκες και μετά από λίγο μπες πάλι, ίσως φτιάξει.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kmpatra said:

Να φτιαξεις κωδικους και για τις δυο. Ναι στην εφαρμογή cu πρέπει να αποσυνδέεσαι για να βλέπεις άλλο νούμερο.Στην εφαρμογή της vodafone μπαίνουν και τα δυο και αρκει μία εναλλαγή (οχι αποσύνδεση)

Σε αυτή όμως δεν βλέπεις τα liquid

Ενεργοποίηση γίνεται με κλήση στο 1252 πρώτα. Μετά από λίγο μπορείς να τη βάλεις μέσα στην εφαρμογή του CU

Για να το ξεκαθαρίσω, πρέπει με διαφορετικό email - password οι δύο αριθμοί στο CU app;

Αν ναι, τότε πως θα βλέπω στην Vodafone app και τα 2 νούμερα;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, jaranor said:

Για να το ξεκαθαρίσω, πρέπει με διαφορετικό email - password οι δύο αριθμοί στο CU app;

Αν ναι, τότε πως θα βλέπω στην Vodafone app και τα 2 νούμερα;

Πολύ απλό μπαίνεις με τους κωδικούς του ενός στο my Vodafone app Και μόλις μπεις βγες και ξανά μπες με τα ντάτα του άλλου 

Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ. Αλλά θα προτιμούσα να "καταχωρηθούν" οι 2 αριθμοί στο ίδιο email - password. Αναγκαστικά, φαντάζομαι, όταν κάνω εγγραφή για τον νέο αριθμό, θα πρέπει να το κάνω με νέο email, αλλιώς θα μου πει ότι ήδη χρησιμοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, jaranor said:

OK, ευχαριστώ. Αλλά θα προτιμούσα να "καταχωρηθούν" οι 2 αριθμοί στο ίδιο email - password. Αναγκαστικά, φαντάζομαι, όταν κάνω εγγραφή για τον νέο αριθμό, θα πρέπει να το κάνω με νέο email, αλλιώς θα μου πει ότι ήδη χρησιμοποιείται.

Αν τα καρτοκινητά έχουν ίδιο ΑΦΜ θα τα βλέπεις και τα 2 στο my vodafone app, όμως αν είναι liquid δεν θα μπορείς να κανεις κάτι. Αν είναι απλά CU τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτο ή να κανεις ανανέωση αλλά όχι να κανεις shake 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, paanos said:

Αν τα καρτοκινητά έχουν ίδιο ΑΦΜ θα τα βλέπεις και τα 2 στο my vodafone app, όμως αν είναι liquid δεν θα μπορείς να κανεις κάτι. Αν είναι απλά CU τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτο ή να κανεις ανανέωση αλλά όχι να κανεις shake 

Δεν ισχύει αυτό στην περίπτωσή μου και το έχουν αναφέρει και άλλοι. Διάφορα νούμερα σε 4 ΑΦΜ (για να είμαι ξεκάθαρος, άνω του ενός νούμερου σε κάθε ΑΦΜ), κανένας λογαριασμός δε βλέπει δεύτερο, όλα έχουν μόνο το δικό τους.

Όταν έκανα τον λογαριασμό για το καθένα με ειδοποιούσε ότι θα μπουν κάτω από κοινό λογαριασμό με βάση το ΑΦΜ (δε θυμάμαι την διατύπωση) αλλά μηδέν αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολυμήχανοι φορουμίτες ανακαλύπτουμε (και εκμεταλλευόμαστε) όλες τις τρύπες του liquid. Εαν η εταιρία ήταν σοβαρή, θα μας είχε προσλάβει στο δυναμικό της.
Εγώ συντηρώ το λικουιντ με κάσμπακ και βλέπω οτι μπαινοβγαίνοντας μηδενίζει ο μετρητής. Όσο κρατήσει, θα το κάνω. Αλλιώς θα προτιμησω να δωσω τα 13 ευρά μου αλλού. 
Για ποιον μετρητή μιλάς;;;,,

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

Για ποιον μετρητή μιλάς;;;,,

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Των αποτυχημένων προσπαθειών αυτόματης ανανέωσης υπολοίπου μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spiliot said:

Δεν ισχύει αυτό στην περίπτωσή μου και το έχουν αναφέρει και άλλοι. Διάφορα νούμερα σε 4 ΑΦΜ (για να είμαι ξεκάθαρος, άνω του ενός νούμερου σε κάθε ΑΦΜ), κανένας λογαριασμός δε βλέπει δεύτερο, όλα έχουν μόνο το δικό τους.

Όταν έκανα τον λογαριασμό για το καθένα με ειδοποιούσε ότι θα μπουν κάτω από κοινό λογαριασμό με βάση το ΑΦΜ (δε θυμάμαι την διατύπωση) αλλά μηδέν αποτέλεσμα.

Περίεργο. Εμένα σε όλα τα ΑΦΜ έχουν ενωθεί και τα κινητά πλέον. Με όποιον λογαριασμό συνδεθώ στο Vodafone app (όχι στο Cu!) βλέπω όλες τις συνδέσεις του ΑΦΜ

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, paanos said:

Περίεργο. Εμένα σε όλα τα ΑΦΜ έχουν ενωθεί και τα κινητά πλέον. Με όποιον λογαριασμό συνδεθώ στο Vodafone app (όχι στο Cu!) βλέπω όλες τις συνδέσεις του ΑΦΜ

Σε μια συζήτηση πριν λιγο καιρο βγηκα στο συμπέρασμα οτι οσα νούμερα εκαναν ταυτοποιηση online (χωρις ΑΦΜ) δεν μπορουσαν να προστεθουν στο σύνολο των συνδεσεων στο myvodafone app.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι έτσι, δε θυμάμαι αν ζήταγε κάπου ΑΦΜ (δε θυμάμαι == μπορεί και να ζήταγε μπορεί και όχι αλλά δε μπορώ να το πω με σιγουριά)

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, VIPdriver said:

Σε μια συζήτηση πριν λιγο καιρο βγηκα στο συμπέρασμα οτι οσα νούμερα εκαναν ταυτοποιηση online (χωρις ΑΦΜ) δεν μπορουσαν να προστεθουν στο σύνολο των συνδεσεων στο myvodafone app.

Όντως. Πρέπει να είναι δηλωμένο το ΑΦΜ. Με ένα μήνυμα στο chat το φτιάχνουν 

44 minutes ago, spiliot said:

Παίζει να είναι έτσι, δε θυμάμαι αν ζήταγε κάπου ΑΦΜ (δε θυμάμαι == μπορεί και να ζήταγε μπορεί και όχι αλλά δε μπορώ να το πω με σιγουριά)

Δεν ζητάνε στα καρτοκινητά. Αν είσαι στο κατάστημα κ τους το πεις εσυ το καταχωρούν 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάποιες ώρες στην vodafone και προέρχομαι από cosmote που ήμουν πάρα πολλά χρόνια. Ερώτηση. Στο cu όταν λέει ότι το πακέτο λήγει στις 28/09/2023 ποτέ πρέπει να ανανεώσω ώστε να προστεθούν τα υπόλοιπα; Στο What’s Up η ομιλία έληγε 12 το μεσημέρι και τα mbs είχε ακόμα και λεπτό λήξης. Εδώ έχει μόνο ημερομηνία. Ξέρουμε ή απλά κάνουμε βραδάκι 27/09 ανανέωση μη τα χάνουμε; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί με ώρα λήξης αλλά με την ημέρα. Μέχρι το τέλος της ημέρας πρέπει να ανανεώσεις και να βάλεις το ίδιο πακέτο. Αν και δεν είμαι σίγουρος όλα τα πακέτα διαθέτουν rollover. Κοίτα στις σημειώσεις του πακέτου που θες να επεκτείνεις.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει στην πράξη το "bring a friend"
 

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/cu-bring-a-friend/
"Όταν ο φίλος σου παραλάβει και ενεργοποιήσει το νέο του CU νούμερο, κερδίζετε και οι δύο ΔΩΡΟ από 5GB κάθε μήνα για 1 χρόνο με την πρώτη ανανέωση 12€/ μήνα."

γιατί αλλιώς το καταλαβαίνω εγώ κ αλλιώς μου τα είπαν στο chat (μου είπαν ότι δεν κερδίζουν κ οι 2 αλλά μόνο όποιος από τους 2 κάνει ανανέωση).

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...