Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νούμερο που το είχα cu με υπόλοιπο που λήγει αρχές Οκτώβρη το γύρισα στη συνέχεια liquid με προγραμματισμένη ανανέωση κάπου τυχαία τέλος Αυγούστου (μετά τις 20 δε θυμάμαι ακριβώς τι είχα βάλει).

Χτες μετέφερα την μπάρα για σήμερα και όντως σήμερα έγινε η πρώτη χρέωση με το δώρο σε κλειδωμένη κάρτα η οποία έχει χρησιμοποιηθεί και σε δεύτερο νούμερο που πήρε το δώρο τον προηγούμενο μήνα.

Δηλαδή όπως τα περίμενα και τα ξέραμε, το λέω απλά για σύγκριση με τις εμπειρίες των άλλων φίλων μπας και βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω οτι εκανα liquid το δεύτερο νούμερο που μου είχανε δώσει για να πάρω το δώρο. Στις 10 του μήνα έβαλα την μπάρα για 11 και ήρθε το δώρο κανονικά. Σήμερα μετά τις 12:00 τη νύχτα ενώ η μπάρα έλεγε 11 Σεπτεμβρίου για την επόμενη χρέωση τη γύρισα στο 14 δηλαδή χρέωση σήμερα (την ίδια μέρα). Ήδη τώρα στις 9:00 ήρθε μήνυμα περί αποτυχίας συναλλαγής λόγω χαμηλού υπολοίπου στην κάρτα που είχα βάλει. Το αναφέρω γιατί νομίζω πιο πίσω είχε ειπωθεί ότι την ίδια ημέρα δεν επιτυγχάνεται η χρέωση αλλά θέλει κανένα 24ωρο για να δει την αλλαγή. Φυσικά επειδή είναι συστημικά ζητήματα αυτά, το αναφέρω απλά ως γεγονός, χωρίς να σημαίνει ότι θα πετύχει σε όλους

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dasnowy said:

Αν τα περάσεις ενημέρωσε μας τι παίζει. 

Από ότι έχω υπολογίσει δεν περνάω τα 600 το μήνα οπότε είχα ήδη κανονίσει να βάζω απεριόριστα στις 15 του μήνα σε μια κάρτα και τον επόμενο όταν λήξει σε άλλη κάρτα οπότε καμιά δεν θα πιάνει τον κόφτη.

Και μάλλον από ανωριμότητα θα δείξω ένα μεσαίο δάχτυλο προς την γενική κατεύθυνση της κεραίας όταν κάνω την αλλαγή αύριο.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Καμαρώστε συστήματα.. έχω 5 μέρες κολλημένος!! Με θεωρεί liquid το 1252 αλλά στο app με έχει κανονικό cu χωρίς να μου δίνει επιλογή πακέτου ομιλίας. Θα λυνόταν μέχρι σήμερα και δεν με έχουν πάρει ούτε ένα τηλ.

Υ.Γ. η αίτηση φορητότητας έγινε ήδη σήμερα το πρωί.

Πάλι καλά δούλευε η μεταφορά υπολοίπου.

Screenshot_2023-08-14-14-15-40-934_gr.mobile.vodafone.jpg

Screenshot_2023-08-14-14-15-49-344_gr.mobile.vodafone.jpg

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Καμαρώστε συστήματα.. έχω 5 μέρες κολλημένος!! Με θεωρεί liquid το 1252 αλλά στο app με έχει κανονικό cu χωρίς να μου δίνει επιλογή πακέτου ομιλίας. Θα λυνόταν μέχρι σήμερα και δεν με έχουν πάρει ούτε ένα τηλ.

Υ.Γ. η αίτηση φορητότητας έγινε ήδη σήμερα το πρωί.

Το my Vodafone app τι δείχνει όταν επιλέξεις τον αριθμό?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, EllinikoNisi said:

Το my Vodafone app τι δείχνει όταν επιλέξεις τον αριθμό?

Τα ίδια.

@EllinikoNisi βασικά αν είσαι liquid υποτίθεται δεν ανοίγει το Vodafone app. Σε εμένα ανοίγει 😂😂

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kalitexnis_g said:

Τα ίδια.

@EllinikoNisi βασικά αν είσαι liquid υποτίθεται δεν ανοίγει το Vodafone app. Σε εμένα ανοίγει 😂😂

Αυτό ακόμα δεν διορθώθηκε. Αν έχεις Liquid δεν μπορείς να μπεις στην εφαρμογή για να δεις τα συμβόλαια ή τα άλλα καρτοκινητά σου… 

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια.
@EllinikoNisi βασικά αν είσαι liquid υποτίθεται δεν ανοίγει το Vodafone app. Σε εμένα ανοίγει
Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα σε ένα cu μου έλεγαν χαζομάρες στην αρχή μετά επέμενα και μου το έφτιαξαν

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, paanos said:

Αυτό ακόμα δεν διορθώθηκε. Αν έχεις Liquid δεν μπορείς να μπεις στην εφαρμογή για να δεις τα συμβόλαια ή τα άλλα καρτοκινητά σου… 

Τι εννοείς? Εμένα η εφαρμογή της vodafone έχει 1 liquid, ένα σταθερό και ένα κινητό που δεν είναι liquid. Όταν μπαίνω στο liquid με παραπεμπει να δω το cu app και έχει επιλογή από κάτω να διαλέξω άλλον αριθμό. Το σταθερό και το άλλο κινητό τα βλέπω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kmpatra said:

Τι εννοείς? Εμένα η εφαρμογή της vodafone έχει 1 liquid, ένα σταθερό και ένα κινητό που δεν είναι liquid. Όταν μπαίνω στο liquid με παραπεμπει να δω το cu app και έχει επιλογή από κάτω να διαλέξω άλλον αριθμό. Το σταθερό και το άλλο κινητό τα βλέπω κανονικά.

Και σε εμένα έτσι είναι κανονικά. 1 σταθερό 1 WiFi on the spot και 2 cu (το 1 liquid). Τα βλέπω όλα κανονικά εκτός από liquid που παραπέμπει στην cu εφαρμογή. Μέχρι και πακέτα μπορείς να αγοράσεις για το άλλο cu καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Με πηρα σημερα ξανα απο την ζενιθ ενω ειμαι στο μητρο 11 η vodafone ηπε οτι ειναι παρανομο τωρα τι κανω απο δω και περα 

SmartSelect_20230814_173459_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μάθουμε αν είμαστε εγγεγραμμένοι στο μητρώο 11, πέραν του να επικοινωνήσουμε με την εξυπηρέτηση;
Πχ πρέπει να είχα εγγραφεί πριν χρόνια, αλλά δεν είμαι και σίγουρος λόγο του χρονικού διαστήματος...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, konstantinos77 said:

Υπάρχει τρόπος να μάθουμε αν είμαστε εγγεγραμμένοι στο μητρώο 11, πέραν του να επικοινωνήσουμε με την εξυπηρέτηση;
Πχ πρέπει να είχα εγγραφεί πριν χρόνια, αλλά δεν είμαι και σίγουρος λόγο του χρονικού διαστήματος...

Ναι το γράφει στην εφαρμογή. 

Προσοχή κάθε ένας αριθμός έχει τις δικές του ρυθμίσεις. Οπότε πρέπει σε όλα να το απενεργοποιήσουμε. 

Για παράδειγμα το είχα απενεργοποιήσει στα κινητά και όχι στο σταθερό με αποτέλεσμα να με παίρνουν για προσφορές σταθερής στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kmpatra said:

Τι εννοείς? Εμένα η εφαρμογή της vodafone έχει 1 liquid, ένα σταθερό και ένα κινητό που δεν είναι liquid. Όταν μπαίνω στο liquid με παραπεμπει να δω το cu app και έχει επιλογή από κάτω να διαλέξω άλλον αριθμό. Το σταθερό και το άλλο κινητό τα βλέπω κανονικά.

Εμένα μόνο αποσύνδεση έχει. Σε ios…

Link to comment
Share on other sites

Στο Bring A Friend για να παίρνουν τα 5 GB/ μήνα οι δύο πλευρές, πρέπει να βάζουν κάρτα 12 ευρώ κάθε μήνα;

On 13/8/2023 at 7:36 ΜΜ, paanos said:

9/8 ήταν προγραμματισμένη ανανέωση 15€ σε liquid (από τις 15/7). Μαζί θα δινόταν ο δωρεάν μήνας. 

13/7, ακόμα δεν έχει μπει. Έβαλα κανονικά κάρτα για να συνεχίσει να μιλάει ο άνθρωπος και στο chat / τηλέφωνο μου λένε το εξής:

Με την τελευταία αλλαγή, όταν μετακινείς τη μπάρα η αλλαγή γίνεται τον παραεπόμενο μήνα. Δηλαδή, εγώ που το αλλαξα 15/7 για 9/8, βλέπουν ότι η επόμενη ανανέωση θα γίνει 9/9. Αν το αλλάξω τώρα για πχ 15/9, θα γίνει 15/10. 

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει. Μου φάνηκε πολύ κουλό αλλά με διαβεβαίωσαν ότι πλέον έτσι λειτουργει. Έχει φάει άκυρο η Vodafone (και) απο μένα, κάπως κούρασαν όλα τα συστημικά λάθη 

Αναφέρεται αυτό στους όρους πουθενά; Προσωπικά δεν το είδα πουθενά. Αντιθέτως διαβάζω:

"Μπορείς να τροποποιήσεις οποιδήποτε στιγμή θες τη συνδρομή σου ή ακόμα να απεγγραφείς χωρίς καμία χρέωση ή δέσμευση".

Πως μπορούν να το εφαρμόζουν τότε;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jaranor said:

Στο Bring A Friend για να παίρνουν τα 5 GB/ μήνα οι δύο πλευρές, πρέπει να βάζουν κάρτα 12 ευρώ κάθε μήνα;

Μόνο ο αριθμός που κάνει κάθε φορά ανανέωση παίρνει 5gb και αυτό όσο διαρκεί η προσφορά. Δεν χρειάζεται να κάνεις ανανέωση κάθε μήνα για να διατηρήσεις την προσφορά.

Για να είμαι σαφής, αν ο αριθμός Α φέρει τον Β τότε όταν ο Α βάλει κάρτα >=12 ευρώ θα πάρει 5gb (o B τίποτα) και αν ο Β βάλει κάρτα >=12 θα πάρει 5gb και ο Α τίποτα.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Τα 5Gb δώρο από το Bring a friend ισχύουν και όταν είσαι liquid και κάνεις αυτόματη ανανέωση 12€; Στο δωρεάν πρώτο μήνα που εννοείται επέλεξα 30€ δεν μου τα έδωσε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το δώρο της πρώτης ανανέωσης liquid δε φαίνεται σαν κανονική ανανέωση για το σύστημα, δεν ενεργοποιεί κανένα δώρο ούτε μετράει για τους κανόνες ενεργοποίησης πακέτων ή υπηρεσιών που απαιτούν συγκεκριμένο ποσό ανανέωσης το τελευταίο διάστημα.

Όμως αν το δίνει με κανονική αυτόματη ανανέωση δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μετατρέψει πριν δύο μήνες σε liquid των γονιών να κάνει αυτόματη ανανέωση με 8ρα κάθε μήνα να μην έχω στο νου μου να ανανεώνω το υπόλοιπο και να τους βάζω πακέτο. Άντε πάλι φορητότητα. Όλο αψυχολογητες αλλαγές αυτή η εταιρία, δίνει ένα καλό και το παίρνει πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Θα ήθελα να ρωτήσω τα πακέτα στο cu πώς ανανεώνονται αυτόματα; Βάζεις ας πούμε 30 ευρώ κάρτα και κάθε μήνα ανανεώνεται αυτόματα ή όταν ανανεώνεις ενεργοποιείται το πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, glofiish said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Θα ήθελα να ρωτήσω τα πακέτα στο cu πώς ανανεώνονται αυτόματα; Βάζεις ας πούμε 30 ευρώ κάρτα και κάθε μήνα ανανεώνεται αυτόματα ή όταν ανανεώνεις ενεργοποιείται το πακέτο;

Υπάρχει δυνατότητα για αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου μέσα στην εφαρμογή του CU.

 

15 minutes ago, Lyricmyth19 said:

Είχα μετατρέψει πριν δύο μήνες σε liquid των γονιών να κάνει αυτόματη ανανέωση με 8ρα κάθε μήνα να μην έχω στο νου μου να ανανεώνω το υπόλοιπο και να τους βάζω πακέτο. Άντε πάλι φορητότητα. Όλο αψυχολογητες αλλαγές αυτή η εταιρία, δίνει ένα καλό και το παίρνει πίσω. 

 δυστυχως αυτό το πάθανε/με  πολλοί. Μάζεψε κόσμο είτε από τη q είτε από τις προσφορές της φορητότητας και τώρα άλλαξε τους όρους... Κανείς δεν σου εγγυάται ότι και αλλού βέβαια δεν θα γίνει το ίδιο αλλά αυτή τη φορά ήταν πολύ γρήγορη αλλαγή...

Ας ελπίσουμε ότι θα αργήσουν ή τελικά δεν θα την εφαρμόσουν...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Lyricmyth19 said:

Είχα μετατρέψει πριν δύο μήνες σε liquid των γονιών να κάνει αυτόματη ανανέωση με 8ρα κάθε μήνα να μην έχω στο νου μου να ανανεώνω το υπόλοιπο και να τους βάζω πακέτο. Άντε πάλι φορητότητα. Όλο αψυχολογητες αλλαγές αυτή η εταιρία, δίνει ένα καλό και το παίρνει πίσω. 

Έχει η νόβα αυτόματη ανανέωση και για 2 χρόνια διπλασιάζει τους χρόνους. Ρίξε μία ματιά μήπως σε συμφέρει.

5 ώρες πριν, kmpatra said:

αλλά αυτή τη φορά ήταν πολύ γρήγορη αλλαγή...

Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν γίνεται να υπάρξει κινητή τηλεφωνία με 3€ τον μήνα χωρίς προσπάθεια. Απλώς να κοιτάξουμε που μπορούμε να πάρουμε αυτά που χρειαζόμαστε με την καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, dimitroula10 said:

Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν γίνεται να υπάρξει κινητή τηλεφωνία με 3€ τον μήνα χωρίς προσπάθεια.

Εν προκειμένω, η προσπάθεια είναι το να τρως 8 και σε λίγο 12 € σουβλάκια το μήνα.

Αλλά προτιμώ να πληρώνω δίκτυο παρά efood.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τα gb. Τώρα ήρθε το καρτοκινητό efood. Με κάθε ανανέωση από 12€ δώρο 1 σουβλάκι. Μάζεψε σουβλάκια και εξαργυρώσε τα σε gb, ομιλία και sms.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...