Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, kalitexnis_g said:

Μάλλον θα την κάνω για frog πριν λυθεί το πρόβλημα. Σήμερα άδειασα και τα χρήματα σε άλλο νούμερο και είμαι έτοιμος.

Ενημέρωσε για οποία κίνηση σου

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο, μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει τι γίνεται όταν μπει φραγή επειδή δεν έχεις βάλει κάρτα στο τρίμηνο; Σε κινητό που δεν πολυχρησιμοποιείται, 13/8 (αύριο) μπαίνει φραγή (δηλ τελευταία ανανέωση υπολοίπου μάλλον είχε γίνει 13/5).

Είναι φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων έτσι (είχα την εντύπωση μόνο εξερχομένων) ;

Για να ενεργοποιηθεί και πάλι, αρκεί ανανέωση υπολοίπου μέσα στους επόμενους 10 μήνες σωστά; (ΔΕΝ απαιτείται να πας ταυτότητα κλπ σε κατάστημα Vodafone έτσι; )

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, tolisfar said:

Νά μιλάει η μητέρα μου που θέλει μονο ομιλία όσο το δυνατόν φθηνότερα. Νά μήν δίνει 12€ τόν μήνα.

Ο βάτραχος είναι μονόδρομος αν θέλει μόνο ομιλία. Έχει και ρολόβερ. 3€ τον μήνα για 4 ώρες περίπου.

23 ώρες πριν, tolisfar said:

 

 

23 ώρες πριν, tolisfar said:

.

 

23 ώρες πριν, tolisfar said:

 

 

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

 
Αν δω ότι δεν βολεύει η δεν συμφέρει βλέπουμε. Βάτραχο η f2go με 400 ανά δευτερόλεπτο καλά είναι με κάρτα 8€

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tolisfar said:

Αν δω ότι δεν βολεύει η δεν συμφέρει βλέπουμε. Βάτραχο η f2go με 400 ανά δευτερόλεπτο καλά είναι με κάρτα 8€

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μην δίνεις κόμπο την 8€ ανανέωση. Αφού η Vodafone ξεκίνησε την μερική κατάργηση της πιθανότατα και οι άλλοι δύο θα ακολουθηθούν. Οπότε αν αυτό γίνει ο βάτραχος θα είναι μονόδρομος 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, jaranor said:

Αν είναι εύκολο, μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει τι γίνεται όταν μπει φραγή επειδή δεν έχεις βάλει κάρτα στο τρίμηνο; Σε κινητό που δεν πολυχρησιμοποιείται, 13/8 (αύριο) μπαίνει φραγή (δηλ τελευταία ανανέωση υπολοίπου μάλλον είχε γίνει 13/5).

Είναι φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων έτσι (είχα την εντύπωση μόνο εξερχομένων) ;

Για να ενεργοποιηθεί και πάλι, αρκεί ανανέωση υπολοίπου μέσα στους επόμενους 10 μήνες σωστά; (ΔΕΝ απαιτείται να πας ταυτότητα κλπ σε κατάστημα Vodafone έτσι; )

Kαι εισερχόμενων. Οχι δεν απαιτείται κάτι τέτοιο. Μια ηλεκτρονική ανανέωση αρκεί. Φρόντισε μόνο αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό να φτιάξεις ώστε να μπορεις να μπεις από οποιοδήποτε app cu/vodafone app με login στοιχεία χωρις να χρειάζεται η φυσική παρουσία της sim στο κινητό. Και επίσης οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο χρονικό διάστημα του 1 έτους, κάνεις και ανανέωση με cashback-->μικρό ποσό και έχεις για ένα τρίμηνο και πάλι άρση της φραγής

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tolisfar said:

Αν δω ότι δεν βολεύει η δεν συμφέρει βλέπουμε. Βάτραχο η f2go με 400 ανά δευτερόλεπτο καλά είναι με κάρτα 8€

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ο βάτραχος με 6€ σου δίνει περισσότερα μαζί με τα μπόνους με ρολόβερ επίσης. Και καλύτερο σήμα επίσης. Χωρίς κόλπα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος το λιγκ για την προσφορά της Revolut με την Vodafone? Αναφέρομαι σε αυτήν την προσφορά https://www.vodafonecu.gr/cu-around/offer/35-metrita-sti-revolut-karta-sou/

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jaranor said:

Αν είναι εύκολο, μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει τι γίνεται όταν μπει φραγή επειδή δεν έχεις βάλει κάρτα στο τρίμηνο; Σε κινητό που δεν πολυχρησιμοποιείται, 13/8 (αύριο) μπαίνει φραγή (δηλ τελευταία ανανέωση υπολοίπου μάλλον είχε γίνει 13/5).

Είναι φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων έτσι (είχα την εντύπωση μόνο εξερχομένων) ;

Για να ενεργοποιηθεί και πάλι, αρκεί ανανέωση υπολοίπου μέσα στους επόμενους 10 μήνες σωστά; (ΔΕΝ απαιτείται να πας ταυτότητα κλπ σε κατάστημα Vodafone έτσι; )

Δεν χρησιμοποιώ το cu νούμερο και έχει φραγή εδώ και 2 μήνες. Φραγή έχουν μόνο οι εισερχόμενες κλήσεις και τα εισερχόμενα sms. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dasnowy said:

Δεν χρησιμοποιώ το cu νούμερο και έχει φραγή εδώ και 2 μήνες. Φραγή έχουν μόνο οι εισερχόμενες κλήσεις και τα εισερχόμενα sms. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά. 

Και οτιδηποτε εξερχόμενο δεν δουλεύει, αφού το υπόλοιπο χρημάτων έχει λήξει.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, VIPdriver said:

Φραγή έχουν μόνο οι εισερχόμενες κλήσεις και τα εισερχόμενα sms.

Τα εισερχόμενα ΣΜΣ βάσει νόμου επιτρέπονται σε όλες τις εταιρείες ακόμα και με μηδενικό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα εξερχομενα ηθελε να πει...δεν μπορει να εχουν φραγη τα εισερχομενα και να δουλευουν ολα τ'αλλα...είτε κλήσεις είτε sms.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, kmpatra said:

μαλλον τα εξερχομενα ηθελε να πει...δεν μπορει να εχουν φραγη τα εισερχομενα και να δουλευουν ολα τ'αλλα...είτε κλήσεις είτε sms.

Εισερχόμενα εννοούσα. Οι εξερχόμενες κλήσεις και sms προς αριθμούς χωρίς χρέωση λειτουργούν κανονικά. Για παράδειγμα, το 1399 που έχει χρειαστεί να το καλέσω για ένα θέμα που είχα με το σταθερό μπορούσα να το καλέσω κανονικά. Επίσης, μπορείς να κάνεις κανονικά κλήσεις και sms με τα δωρεάν χρήματα του liquid που δεν αναιρούν τη φραγή αλλά δε μπορούν να σε καλέσουν ή να σου στείλουν sms. Και τα data δουλεύουν κανονικά. 

 

33 minutes ago, dimitroula10 said:

Τα εισερχόμενα ΣΜΣ βάσει νόμου επιτρέπονται σε όλες τις εταιρείες ακόμα και με μηδενικό υπόλοιπο.

Επιτρέπονται με μηδενικό υπόλοιπο, αλλά όχι με φραγή. Κάποια sms που χρειάστηκα για τη revolut δεν ερχόταν. Δήλωσα πως δεν έχω πρόσβαση στο κινητό για να ξαναμπώ επειδή δεν ήθελα να κάνω ανανέωση. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitroula10 said:

Τα εισερχόμενα ΣΜΣ βάσει νόμου επιτρέπονται σε όλες τις εταιρείες ακόμα και με μηδενικό υπόλοιπο.

Λαθος quote εβαλες, άλλος το εγραψε αυτο.

ΥΓ: Και η βονταφον ανακοίνωσε αυξήσεις... 

C(L)OPY-PASTE από άλλο φόρουμ:

Σε επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων σχετικά με τη ρήτρα (τιμαριθμικής) αναπροσαρμογής στις τηλεπικοινωνίες ο Συνήγορος του Καταναλωτή αναφέρει τα εξής:

 

Αξιότιμε κ. Πρόεδρε,

 

με το υπ’ αρ. Πρωτ. 33689/13.07.2023 έγγραφό μας σας αποστείλαμε τις απόψεις της Ανεξάρτητης Αρχής “Συνήγορος του Καταναλωτή” στο πλαίσιο της δημόσιας διαβούλευσης για την τροποποίηση του Κανονισμού Γενικών Αδειών και ειδικά σας εκφράσαμε την πλήρη αντίθεσή μας για την εισαγωγή “ρήτρας (τιμαριθμικής) αναπροσαρμογής” στις συμβάσεις που αφορούν την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, εκθέσαμε δε αναλυτικά τους λόγους για τους οποίους υιοθετήσαμε τη θέση αυτή.

 

Επανερχόμεθα ακόμη πιο εμφατικά στον αρνητικό κοινωνικό αντίκτυπο που θα έχει μια τέτοια ρύθμιση λόγω της πραγματικής επιδείνωσης που θα επιφέρει στον ήδη πολλαπλώς βεβαρημένο προϋπολογισμό του μέσου καταναλωτή. Θέτουμε μάλιστα υπ’ όψιν σας τα ακόλουθα στατιστικά στοιχεία που αντλήσαμε από την Eurostat:

 

Το κόστος τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών στην Ελλάδα αντιστοιχεί σε ποσοστό 167,4% επί του μέσου όρου της ΕΕ (στοιχεία 2022) και είναι το δεύτερο υψηλότερο μεταξύ των χωρών της ΕΕ, μετά το Βέλγιο. Συγκριτικά αναφέρουμε το πολύ χαμηλότερο αντίστοιχο ποσοστό στις ακόλουθες χώρες (ενδεικτικά): Γαλλία 101,5%, Ιταλία 86,9%, Αυστρία 101,9%, Γερμανία 117%, Ρουμανία 34,5%, Πολωνία 53,3%, Σλοβενία 104,0%.

Η πραγματική αγοραστική δύναμη του μέσου καταναλωτή στην Ελλάδα αντιστοιχεί σε ποσοστό 68% επί του μέσου όρου της ΕΕ (στοιχεία 2022).

Πρέπει να γίνει αντιληπτό από όλους, ότι παρά την οικονομική ανάκαμψη της Χώρας μας κατά τα τελευταία έτη και τις σημαντικές κοινωνικές παροχές, το σύνολο των νοικοκυρών δεν έχει ακόμη επανέλθει από τις αλλεπάλληλες δοκιμασίες της οικονομικής κρίσης, της μνημονιακής περιόδου και του κορωνοϊού, ενώ και πάλι οι καταναλωτές είναι αντιμέτωποι με τις ανατιμήσεις σε όλο το εύρος της αγοράς λόγω του πολέμου στην Ουκρανία και της ενεργειακής κρίσης. Εφιστούμε λοιπόν την προσοχή σας στα ανωτέρω στοιχεία που καταδεικνύουν ότι οι καταναλωτές στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν, αναλογικά με το εισόδημά τους, ένα πάρα πολύ υψηλό κόστος διαβίωσης και ότι ενώ η πραγματική τους αγοραστική δύναμη είναι από τις χαμηλότερες μεταξύ των χωρών της ΕΕ, το κόστος των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών είναι το δεύτερο υψηλότερο στην ΕΕ. Το κόστος αυτό δεν νοείται να αυξηθεί κι άλλο δεδομένου μάλιστα ότι οι πάροχοι τηλεπικοικωνιακών υπηρεσιών στην Ελλάδα είναι διαχρονικά από τους πλέον κερδοφόρους κλάδους.

 

Σε συνέχεια λοιπόν και του ανωτέρω εγγράφου μας και για όλους αυτούς τους λόγους, θεωρούμε ότι είναι επιβεβλημένη ανάγκη να μην εισαχθεί “ρήτρα (τιμαριθμικής) αναπροσαρμογής” στις συμβάσεις που αφορούν την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών και σας καλούμε να ενεργήσετε προς την κατεύθυνση αυτή.

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται οι χρεωση Mobile Internet γινεται ανα πακετο που ειναι απο 576-1500bytes η γινεται απο το τελικο μεγεθος του αρχειου και επησης χρεωση ανα 1kb σημενει οτι ακομα αν κατεβασω 456.7kb αρχειο θα το χρεωση ως 457kb εχω μπρεδευτι γιατι ειχα προσεχει 4 μηνες περιπου οτι ειχα 34MB και μεσα σε 10 ελαχιστη χρηση μονο messenger ειχα μετα 14MB

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια της μεταφοράς των χρημάτων σε άλλο CU, να σας πω ότι τα 50 λεπτά που λέει ότι χρεώνει για τη μεταφορά δεν ισχύουν. Επίσης μετέφερα από κανονικό σε φοιτητικό και πήγαν κανονικά.

Ίσως να μην αφήνουν άνευ φόρου σε κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dasnowy said:

Επιτρέπονται με μηδενικό υπόλοιπο, αλλά όχι με φραγή. Κάποια sms που χρειάστηκα για τη revolut δεν ερχόταν

Ναι επιτρέπονται και με φραγή εξερχομένων-εισερχομενων μέχρι να λήξει ο αριθμός μετά από ένα έτος.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται στην κοσμοτε,η νοβα ανεπίσημα (συνήθως) τα αφηνει ολα ανοιχτα, επίσημη αποφαση για ελάχιστη υπηρεσία δεν ξέρω αν υπάρχει ή είναι απλή σύσταση. Σε κάποια site είχε γραφτεί ότι υπήρχε πρόθεση να μπεί τέτοιος κανονισμός, τελικά όμως δεν είδαμε πουθενά αν θεσπίστηκε τέτοια υποχρέωση επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitroula10 said:

Ναι επιτρέπονται και με φραγή εξερχομένων-εισερχομενων μέχρι να λήξει ο αριθμός μετά από ένα έτος.

Η Vodafone δε τα αφήνει τα εισερχόμενα sms να έρθουν όταν έχει μπει φραγή στον αριθμό. Ο cu αριθμός μου έχει φραγή εισερχομένων από τον Ιούνιο και δεν έρχεται κανένα sms. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, dasnowy said:

Η Vodafone δε τα αφήνει τα εισερχόμενα sms να έρθουν όταν έχει μπει φραγή στον αριθμό. Ο cu αριθμός μου έχει φραγή εισερχομένων από τον Ιούνιο και δεν έρχεται κανένα sms. 

Βάσει νόμου αυτό είναι παράνομο. Δεν αναφέρω την Q και f2g αλλά ένα frog που έχω μόνο για απεριόριστα 2 μήνες το καλοκαίρι και τον υπόλοιπο χρόνο με φραγή κλπ. σμσ έρχονται κανονικά. Μήπως να απευθυνθείς στα παράπονα?

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

9/8 ήταν προγραμματισμένη ανανέωση 15€ σε liquid (από τις 15/7). Μαζί θα δινόταν ο δωρεάν μήνας. 

13/7, ακόμα δεν έχει μπει. Έβαλα κανονικά κάρτα για να συνεχίσει να μιλάει ο άνθρωπος και στο chat / τηλέφωνο μου λένε το εξής:

Με την τελευταία αλλαγή, όταν μετακινείς τη μπάρα η αλλαγή γίνεται τον παραεπόμενο μήνα. Δηλαδή, εγώ που το αλλαξα 15/7 για 9/8, βλέπουν ότι η επόμενη ανανέωση θα γίνει 9/9. Αν το αλλάξω τώρα για πχ 15/9, θα γίνει 15/10. 

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει. Μου φάνηκε πολύ κουλό αλλά με διαβεβαίωσαν ότι πλέον έτσι λειτουργει. Έχει φάει άκυρο η Vodafone (και) απο μένα, κάπως κούρασαν όλα τα συστημικά λάθη 

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...