Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τι θα κερδίσω?

 

Δεν είναι θέμα τι θα κερδίσεις. Το θέμα είναι οτι σου αρνούνται τη φορητότητα, τη στιγμή που είναι δικαίωμά σου να την κάνεις ανά πάσα ώρα και στιγμή θέλεις εσύ. (βεβαίως ανάλογα με τις δεσμεύσεις ενδέχεται να υπάρχουν ποινές)

 

Και 2ον η φορητότητα έπρεπε να είχε γίνει πολλές μέρες πριν. Αυτοί δεν κατέθεσαν το αίτημα φορητότητας όταν το έκανες εσυ, με αποτέλεσμα να μην υλοποιηθεί σε 3 ημέρες όπως θα έπρεπε, αλλά να παραλάβεις τη sim και μετά να στείλουν το αίτημα στον παλιό πάροχο, με αποτέλεσμα επιπλέον καθυστέρηση χωρίς καμία δικαιολογία.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετέτρεψα το συμβόλαιο vodafone σε καρτοκινητό cu. Δυστυχώς την ημέρα που θα μετατραπεί θα είμαι στο εξωτερικό. Βρήκα στην ιστοσελίδα τους ότι μπορώ να ανανεώσω το χρόνο ομιλίας από το εξωτερικό με κλήση στο 1253 δωρεάν, αρκεί να έχω ελληνική κάρτα ανανέωσης. Οπότε τουλάχιστον δε θα μείνω χωρίς κινητό. Θα ήθελα να ρωτήσω όμως 2 πράγματα:

1. υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιήσω το vodafone passport από το εξωτερικό ή αν θα είναι προενεργοποιημένο στη νέα sim όταν την βάλω? Στο συμβόλαιο το έχω ενεργοποιημένο.

2. αναφέρει στο vodafone passport για το cu ότι υπάρχει χρέωση 0,83/ κλήση και μετά χρέωση ως "εθνική κλήση". Αν ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο (πχ 1000 λεπτά προς όλους) θα με χρεώνει 0,83/ κλήση και θα αφαιρεί από το χρόνο ομιλίας που έχω ενεργοποιήσει ή θα χρεώνει 0,83+ 0,39/λεπτό που είναι η εθνική χρέωση, χωρίς κανένα πακέτο ενεργοποιημένο;

Ευχαριστώ.

Δυστυχώς δεν θα έχεις κινητό στο εξωτερικό διότι η ενεργοποίηση του καρτοκινητού στο εξωτερικό είναι αδύνατη

1. Δεν θα είναι ενεργοποιημένο

2. Δεν θα αφαιρεί από τον δωρεάν χρόνο

Συμβουλή : μην ενεργοποιήσεις ποτέ στην ευρωπαϊκή ένωσης το passport

Χάνεις τα χρήματα σου άδικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετέτρεψα το συμβόλαιο vodafone σε καρτοκινητό cu. Δυστυχώς την ημέρα που θα μετατραπεί θα είμαι στο εξωτερικό. Βρήκα στην ιστοσελίδα τους ότι μπορώ να ανανεώσω το χρόνο ομιλίας από το εξωτερικό με κλήση στο 1253 δωρεάν, αρκεί να έχω ελληνική κάρτα ανανέωσης. Οπότε τουλάχιστον δε θα μείνω χωρίς κινητό. Θα ήθελα να ρωτήσω όμως 2 πράγματα:

1. υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιήσω το vodafone passport από το εξωτερικό ή αν θα είναι προενεργοποιημένο στη νέα sim όταν την βάλω? Στο συμβόλαιο το έχω ενεργοποιημένο.

2. αναφέρει στο vodafone passport για το cu ότι υπάρχει χρέωση 0,83/ κλήση και μετά χρέωση ως "εθνική κλήση". Αν ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο (πχ 1000 λεπτά προς όλους) θα με χρεώνει 0,83/ κλήση και θα αφαιρεί από το χρόνο ομιλίας που έχω ενεργοποιήσει ή θα χρεώνει 0,83+ 0,39/λεπτό που είναι η εθνική χρέωση, χωρίς κανένα πακέτο ενεργοποιημένο;

Ευχαριστώ.

 

Πάρε τώρα μια φρογκ γιατί θα είσαι χωρίς κινητό. Είναι μακράν η οικονομικοτερο για εξωτερικό και δουλεύει παντού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τι θα κερδίσεις. Το θέμα είναι οτι σου αρνούνται τη φορητότητα, τη στιγμή που είναι δικαίωμά σου να την κάνεις ανά πάσα ώρα και στιγμή θέλεις εσύ. (βεβαίως ανάλογα με τις δεσμεύσεις ενδέχεται να υπάρχουν ποινές)

 

Και 2ον η φορητότητα έπρεπε να είχε γίνει πολλές μέρες πριν. Αυτοί δεν κατέθεσαν το αίτημα φορητότητας όταν το έκανες εσυ, με αποτέλεσμα να μην υλοποιηθεί σε 3 ημέρες όπως θα έπρεπε, αλλά να παραλάβεις τη sim και μετά να στείλουν το αίτημα στον παλιό πάροχο, με αποτέλεσμα επιπλέον καθυστέρηση χωρίς καμία δικαιολογία.

 

Σωστά όλα αυτά. Τους έστειλα email. Θα περιμένω την απάντηση και θα κάνω καταγγελία αν χρειαστεί.

 

Απ ότι δείχνουν τα πράματα η vodafone έχει μπλοκάρει όλες τις νέες αιτήσεις για τα καρτοκινητά. Μήπως έπεσαν έξω με την προσφορά που έκαναν?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά My Vodafone App για Windows Phone δεν θα βγάλουνε? Για ios έχουν, για android έχουν... εμεις που έχουμε windows phone γιατι μείναμε στην απέξω? :cry:
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χθες στο πακετο μηνυματων προς vodafone με 3€(sms to vodafone 300),ειχαν online bonus 100' προς ολους.Τι επαθαν τωρα και το εβγαλαν..;.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χθες στο πακετο μηνυματων προς vodafone με 3€(sms to vodafone 300),ειχαν online bonus 100' προς ολους.Τι επαθαν τωρα και το εβγαλαν..;.

 

Ναι το συγκεκριμένο πακέτο δεν έχει online bonus μάλλον είχε γίνει λάθος και το έγραφε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ναι το συγκεκριμένο πακέτο δεν έχει online bonus μάλλον είχε γίνει λάθος και το έγραφε

 

Οποτε τσαμπα η αντιπαραθεση που εγινε με την Q για το αντιστοιχο πακετο της(3€-80').Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το συγκεκριμένο πακέτο δεν έχει online bonus μάλλον είχε γίνει λάθος και το έγραφε

 

Πιθανότατα λάθος ήταν ναι, κρίμα :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω αν ισχύει...σε κάποιους αριθμούς που ενεργοποιήθηκαν μια συγκεκριμένη περίοδο αλλα και σε κάποιους που ενεργοποιηθήκαν αυτον τον καιρό(δεν ξέρω απο ποτε),δινουν στα πακέτα των 100' προς όλους αλλα 100' επιπλέον.Δηλαδη πχ 500' προς Cu και 200' προς όλους.Σε αυτα τα πακέτα πλέον υπάρχει 100' bonus online ενεργοποίησης.Με λίγα λόγια...μπορουν κάποιοι συνδρομητές με 5€(5,50€ ανανενωση) να έχουν 300' προς ολους????
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα έχεις κινητό στο εξωτερικό διότι η ενεργοποίηση του καρτοκινητού στο εξωτερικό είναι αδύνατη

1. Δεν θα είναι ενεργοποιημένο

2. Δεν θα αφαιρεί από τον δωρεάν χρόνο

Συμβουλή : μην ενεργοποιήσεις ποτέ στην ευρωπαϊκή ένωσης το passport

Χάνεις τα χρήματα σου άδικα

 

Πάρε τώρα μια φρογκ γιατί θα είσαι χωρίς κινητό. Είναι μακράν η οικονομικοτερο για εξωτερικό και δουλεύει παντού.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα πάρω μια φρογκ ή ένα δεύτερο νούμερο wu που έχω ήδη.

 

edit βλέπω ότι wu και frog έχουν ίδιες χρεώσεις για την περιαγωγή και προσφέρουν ακριβώς τα ίδια πακέτα ίντερνετ.

Edited by greek_aeras
Link to comment
Share on other sites

Ναι το συγκεκριμένο πακέτο δεν έχει online bonus μάλλον είχε γίνει λάθος και το έγραφε

 

Εγώ το ενεργοποίησα προχτές που το έδειχνε και μπήκε το μπόνους... Μάλιστα παλιότερα το μπόνους ήταν 100 mb αντί για λεπτά και το έπαιρνα κανονικά.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν πάρω δεύτερο αριθμό cu στο όνομα μου, και του στέλνω μονάδες απο vf sharing, θα τις παίρνει ή θέλει να είναι άλλος ο κάτοχος?

εφόσον τις παίρνει, μετράνε για τα bonus λήψης ΜΒ ή λεπτών ομιλίας στο νούμερο υποδοχής?

Link to comment
Share on other sites

θα τις πάρει! Η υπηρεσία κοστίζει 0,30ευρώ και πρέπει και οι 2 αριθμοί να έχουνε κάνει τουλάχιστον 25 ευρώ σε ανανεώσεις για το τελευταίο τρίμηνο!
Link to comment
Share on other sites

πρέπει και οι 2 αριθμοί να έχουνε κάνει τουλάχιστον 25 ευρώ σε ανανεώσεις για το τελευταίο τρίμηνο

Όχι, μόνο αυτός που στέλνει. Ο παραλήπτης αρκεί να έχει κάνει μια οποιαδήποτε ανανέωση από τότε που ενεργοποίησε τον αριθμό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μεταφερετε και αυτο!

 

Ανανέωσα σήμερα αλλά δεν μεταφέρθηκαν, σε εσένα μεταφέρθηκαν;

Αναφέρομαι στο online bonus 1gb

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα σήμερα αλλά δεν μεταφέρθηκαν, σε εσένα μεταφέρθηκαν;

Αναφέρομαι στο online bonus 1gb

 

Εγω αναφερομαι στο bonus που δινει το cu στους παλιους με καθε 10 ευρω καρτα αυτοματα 500mb

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα σήμερα αλλά δεν μεταφέρθηκαν, σε εσένα μεταφέρθηκαν;

Αναφέρομαι στο online bonus 1gb

 

Τελικά μάλλον σωστά έγραψα ότι το συγκεκριμένο bonus δεν μεταφέρεται. Και σε ' μένα δεν μεταφέρθηκε πριν 10 ημέρες που ανανέωσα. Δεν με πολυπειράζει βέβαια γιατί μεταφέρονται όλα τα άλλα.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω καρτοσυμβολαιο πληρωνω 18ε /μηνα. απο τα 18,αφαιρουνται τα 5 αν δε κανω λαθος,για 1000' / 1000 sms προς vodafone. συμφαιρει να το κανω καρτα? με 10ε /μηνα,εχω προς vodafone χρονο η πρεπει να αγοραζω πακετο?εχουν μπονους? ειμαι εκτος εδω και 2 χρονια και δε ξερω τι γινετε με τις καρτες πια.
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον σωστά έγραψα ότι το συγκεκριμένο bonus δεν μεταφέρεται. Και σε ' μένα δεν μεταφέρθηκε πριν 10 ημέρες που ανανέωσα. Δεν με πολυπειράζει βέβαια γιατί μεταφέρονται όλα τα άλλα.

 

Διαβασε τους ορους του μπονους και θα καταλαβεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω καρτοσυμβολαιο πληρωνω 18ε /μηνα. απο τα 18,αφαιρουνται τα 5 αν δε κανω λαθος,για 1000' / 1000 sms προς vodafone. συμφαιρει να το κανω καρτα? με 10ε /μηνα,εχω προς vodafone χρονο η πρεπει να αγοραζω πακετο?εχουν μπονους? ειμαι εκτος εδω και 2 χρονια και δε ξερω τι γινετε με τις καρτες πια.

Μπορείς να ρωτήσεις εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=209256

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=209256

 

τι προσφερει το cu και η καρτα θελω να μαθω,οχι το καρτοπρογραμμα που εχω :). αλλα εκανα λαθος και αντ καρτοπρογραμα ειπα καρτοσυμβολαιο. με συγχωρεις

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τους ορους του μπονους και θα καταλαβεις.

 

;;;;;;;;;;;;; Τι να καταλάβω; Γράφει ξεκάθαρα ότι το bonus ισχύει για ένα μήνα (31 ημέρες) και τυχόν μη χρησιμοποιημένα mb από προηγούμενο bonus δεν μεταφέρονται αλλά χάνονται σε περίπτωση που κάνεις νέα online ανανέωση. Αυτό έγραψα και εγώ. Ότι ανανέωσα και τα μη χρησιμοποιημένα mb από την προηγούμενη ανανέωση δεν μεταφέρθηκαν. Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν το κατάλαβα.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...