Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ανανεώσεις με την ίδια κάρτα ή το ίδιο πακέτο ναι μεταφέρονται τα λεπτά και τα mb. Θεωρώ ότι και τα sms αλλά δεν έχω ενεργοποιημενο πακέτο!
Link to comment
Share on other sites

όλα μεταφέρονται.

το κάνω κι εγώ

 

Εμένα είναι από τα μεγάλα θετικά που με κράτησε στην βοντα. Γιατί τυχαίνει κάποιες φορές να χρειάζομαι λιγότερα λεπτά και τον άλλο μήνα να χρειάζομαι περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

το σύστημα ηλεκτρονικής ανανέωσης με κάρτα δουλευει με όλες τις κάρτες ή μόνο με πιστωτική;

 

με οποιες καρτες μπορεις να κανεις αγορες μεσω internet.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη απορία μετά παραδείγματος: η γουίντ δεν το διαφημίζει πουθενά, αλλά σε ανανεώσεις άνω των 10 ευρώ δίνει 300 λεπτά προς γουίντ/κιου.

 

Όταν κάποιος αγοράζει χρόνο ομιλίας, του δίνεται από την βόνταφον μπόνους που δεν πολυδιαφημίζεται:

 

α) στην καρτοκινητή (δεν λέει κάτι τέτοιο),

β) στο σίγιου (λέει ότι δίνει επιπλέον 120 λεπτά προς βόνταφον με 10 ευρώ, 240 με 20 ευρώ).

 

Δεύτερη απορία: αν πράγματι δίνεται μπόνους δωρεάν χρόνου στην καρτοκινητή βόνταφον, το Friends & Family (κόστος 0,01 ευρώ το λεπτό προς 2 αριθμούς βόνταφον) χρησιμοποιεί λεφτά από το μπόνους ή καταναλώνει άλλον χρόνο ομιλίας ανεξάρτητο από το μπόνους;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να αναφερθεί ότι στο καρτοκινητό 'vodafone ολυμπιακός' παίρνεις 600' προς όλη τη vodafone με κάθε ανανέωση 10 ευρώ (+ μπόνους 1ε/γκολ)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόσεξα, σε ευχαριστώ.

 

Με ενδιαφέρει όμως το αν δίνεται μπόνους σε αυτά τα δύο καρτοκινητά και όχι στον Ολυμπιακό, γιατί ο Ολυμπιακός, εκτός κι αν είδα λάθος, δεν έχει πακέτα προς όλους (τύπου 5 ευρώ=200 λεπτά).

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις CU για να χεις ιντερνετ σε αλλο κρατος σημαινει οτι εισαι και πλουσιος?

 

μαλλον αυτο λεει εμμεσως η vodafone που χρεωνει 5 ευρω τα 15ΜΒ για 24 ωρες

 

καμια αλλη επιλογη απ οτι ειδα δεν υπαρχει για CU. θα ψαχνουμε το wifi με το κυαλι μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις CU για να χεις ιντερνετ σε αλλο κρατος σημαινει οτι εισαι και πλουσιος?

 

μαλλον αυτο λεει εμμεσως η vodafone που χρεωνει 5 ευρω τα 15ΜΒ για 24 ωρες

 

καμια αλλη επιλογη απ οτι ειδα δεν υπαρχει για CU. θα ψαχνουμε το wifi με το κυαλι μου φαινεται

 

γιαυτό αγοράζεις μια τοπική καρτα.

Link to comment
Share on other sites

γιαυτό αγοράζεις μια τοπική καρτα.

 

για 4-5 μερες πρεπει να τρεχεις και γι αυτο (αν βγαλεις ακρη με τα πακετα/τιμες/ορους)

 

μιλαμε για λογικη χρηση παντα, εως 30ΜΒ/ημερα

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις CU για να χεις ιντερνετ σε αλλο κρατος σημαινει οτι εισαι και πλουσιος?

 

μαλλον αυτο λεει εμμεσως η vodafone που χρεωνει 5 ευρω τα 15ΜΒ για 24 ωρες

 

καμια αλλη επιλογη απ οτι ειδα δεν υπαρχει για CU. θα ψαχνουμε το wifi με το κυαλι μου φαινεται

7 ημέρες 150ΜΒ €25 απλά άλλαξε το APN σε web.session

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

για 4-5 μερες πρεπει να τρεχεις και γι αυτο (αν βγαλεις ακρη με τα πακετα/τιμες/ορους)

 

μιλαμε για λογικη χρηση παντα, εως 30ΜΒ/ημερα

 

δοκιμασε το venue spot απ το play. Δεν ξέρω αν δουλευει εξω..για ποια χωρα μιλαμε?

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

γιαυτό αγοράζεις μια τοπική καρτα.

 

για 4-5 μερες πρεπει να τρεχεις και γι αυτο (αν βγαλεις ακρη με τα πακετα/τιμες/ορους)

 

μιλαμε για λογικη χρηση παντα, εως 30ΜΒ/ημερα

 

τα περισσότερα αεροδρόμια έχουν κατάστημα κάποιου παρόχου. Πηγαίνεις, δίνεις τα στοιχεία, ενεργοποιείται η γραμμή. Τους ρωτάς τί πακέτα ιντερνετ έχουν, σου λένε και τα ενεργοποιείς... Δε νομίζω οτι αυτο ειναι ιδιαιτερο ''τρεξιμο'' αυτο που σου περιεγραψα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι... στέλνω κενό sms στο 1392 για να μου στείλουν το APN της vodafone ... αλλά μου λέει το μήνυμα "δεν γίνεται να σταλούν ρυθμίσεις ίντερνετ για αυτή την συσκευή" έχω smartphone δεν γίνεται να μην μου τις στέλνουν .. όποιος μπορεί ας τις στείλει γιατί δεν τις βρίσκω..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι... στέλνω κενό sms στο 1392 για να μου στείλουν το APN της vodafone ... αλλά μου λέει το μήνυμα "δεν γίνεται να σταλούν ρυθμίσεις ίντερνετ για αυτή την συσκευή" έχω smartphone δεν γίνεται να μην μου τις στέλνουν .. όποιος μπορεί ας τις στείλει γιατί δεν τις βρίσκω..

Φτιάχνεις νέο apn κι απλά γράφεις apn το internet.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις νέο apn κι απλά γράφεις apn το internet.vodafone.gr

 

thnx φίλε..!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε στα χέρια μου ένα πακέτο CU το οποίο γράφει ακριβώς το παρακάτω:

 

Το πακέτο αυτό περιέχει:

Ειδική προσφορά!

 

Το βάζω το ενεργοποιώ και δεν έχει τίποτα, ούτε καν κάποιο ποσό σε € στο λογαριασμό (όπως πάντα είχαν 1 ευρώ για παράδειγμα). Μιλάω με την εξυπηρέτηση στο skype και μετά από 15 λεπτά αναμονής μου λέει: Με τον έλεγχο που έκανα δε βλέπω να έχει προσφορά, άρα η προσφορά ήταν ότι είναι δωρεάν!

 

Τι λέτε, να δω τι θα πει ο συνήγορος καταναλωτή για αυτή τη παραπλάνηση; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε στα χέρια μου ένα πακέτο CU το οποίο γράφει ακριβώς το παρακάτω:

 

Το πακέτο αυτό περιέχει:

Ειδική προσφορά!

 

Το βάζω το ενεργοποιώ και δεν έχει τίποτα, ούτε καν κάποιο ποσό σε € στο λογαριασμό (όπως πάντα είχαν 1 ευρώ για παράδειγμα). Μιλάω με την εξυπηρέτηση στο skype και μετά από 15 λεπτά αναμονής μου λέει: Με τον έλεγχο που έκανα δε βλέπω να έχει προσφορά, άρα η προσφορά ήταν ότι είναι δωρεάν!

 

Τι λέτε, να δω τι θα πει ο συνήγορος καταναλωτή για αυτή τη παραπλάνηση; :mad:

 

Από την εμπειρία μου συμβαίνουν τα εξής

Η προσφορά είναι 100 λεπτά ομιλίας ή 200 λεπτά ομιλίας για τις δύο πρώτες ανανεώσεις τους δύο πρώτους μήνες.

Επιπλέον κάποια πακέτα δίνουν 3 ευρώ με την πρώτη και 3 ευρώ με την δεύτερη αν γίνει 30 ημέρες μετά την πρώτη .

Ειδική προσφορά χωρίς ανανέωση δεν υπάρχει .

Παραπλάνηση για κάτι που το πήρες δωρεάν; Ούτε καν καταναλωτής μπορείς να θεωρηθείς αν δεν πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο το πήρα μαζί με κάποια άλλη αγορά άρα δεν μπορείς να με κατηγορήσεις ότι το πήρα δωρεάν και έχω απαιτήσεις. Και στην τελική δικαίωμα μου είναι να έχω απαίτηση για κάτι που υποτίθεται ότι μου το προσφέρουν είτε είναι δωρεάν είτε όχι!

Επίσης είμαι σίγουρος ότι θα θεωρείται παραπλάνηση σε περίπτωση που όντως δε δώσει κάτι, γιατί εγώ έδωσα τα στοιχεία μου για να εγγραφώ στην εταιρία τους και ενεργοποίησα το νούμερο ώστε να επωφεληθώ από την "ειδική προσφορά". (και ποιος μου εγγυάτε ότι εκείνοι δεν έχουν κέρδος από αυτο; ) Άρα από τη στιγμή που με φέρανε στην εταιρία τους λέγοντας μου ότι υπάρχει ειδική προσφορά, άνετα θεωρείται παραπλάνηση και από το νόμο. Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι είμαι παράλογος τότε πάω πάσο.

 

Τέλος επί του θέματος να πω ότι μετά από 1 ώρα αναμονής μου είπαν οτι τελικά η προσφορά είναι για 1 χρόνο, στα πακέτα που ενεργοποιώ και δίνουν 100 λεπτά προς όλους, θα δίνουν 200. Οπότε οκ όντως υπήρχε προσφορά την οποία δεν γνωριζουν ούτε εκείνοι!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο το πήρα μαζί με κάποια άλλη αγορά άρα δεν μπορείς να με κατηγορήσεις ότι το πήρα δωρεάν και έχω απαιτήσεις. Και στην τελική δικαίωμα μου είναι να έχω απαίτηση για κάτι που υποτίθεται ότι μου το προσφέρουν είτε είναι δωρεάν είτε όχι!

Επίσης είμαι σίγουρος ότι θα θεωρείται παραπλάνηση σε περίπτωση που όντως δε δώσει κάτι, γιατί εγώ έδωσα τα στοιχεία μου για να εγγραφώ στην εταιρία τους και ενεργοποίησα το νούμερο ώστε να επωφεληθώ από την "ειδική προσφορά". (και ποιος μου εγγυάτε ότι εκείνοι δεν έχουν κέρδος από αυτο; ) Άρα από τη στιγμή που με φέρανε στην εταιρία τους λέγοντας μου ότι υπάρχει ειδική προσφορά, άνετα θεωρείται παραπλάνηση και από το νόμο. Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι είμαι παράλογος τότε πάω πάσο.

 

Τέλος επί του θέματος να πω ότι μετά από 1 ώρα αναμονής μου είπαν οτι τελικά η προσφορά είναι για 1 χρόνο, στα πακέτα που ενεργοποιώ και δίνουν 100 λεπτά προς όλους, θα δίνουν 200. Οπότε οκ όντως υπήρχε προσφορά την οποία δεν γνωριζουν ούτε εκείνοι!

 

Εγώ απλά να επισημάνω ότι την λέξη παράλογος , την γράψατε εσείς , έγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο .

Φυσικά έχεις κάθες δικαίωμα να υποβάλεις αναφορά , παρακαλώ ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολη τη παρέα, μετα απο μια δεκαετία συμβολαίου στη Vodafone, αποφάσισα και εγώ να κάνω το αλμα σε καρτοκινητο.

Λεω αλμα γιατι πιστεύω για τις δικές μου ανάγκες μεταπηδησα σε κατι καλύτερο και κυρίως φθηνότερο.

Απλά να σημειώσω οτι για το θέμα σήματος που ανέφεραν κάποιοι συνφορουμιτες (χειρότερη ποιότητα σε κάρτα σχετικά με το συμβόλαιο) παρατήρησα το ακριβώς αντίθετο στους χώρους που κινούμαι, μπορεί να ειναι και θεμα sim αν και την ειχα αλλάξει πρόσφατα παλι.

Τελος σε όσους το σκέφτονται ακόμα και βαριούνται τη διαδικασία βάλε κάρτα, έλεγχε το υπόλοιπο κτλ δεν υπάρχει θεμα, ειναι αρκετά μεγαλες οι προσφορές - bonus και αρκετά λογικές οι χρεώσεις πακέτων που περαν της αρχικής επιλογής δεν θα ξανά ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα ανανεωση στο κινητο της μητερας μου,και μπονους 100ΜΒ ελαβαν μονο δυο φιλοι και οχι εγω..τι γινεται?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα ανανεωση στο κινητο της μητερας μου,και μπονους 100ΜΒ ελαβαν μονο δυο φιλοι και οχι εγω..τι γινεται?

5 φορές τον μήνα μπορεις να πάρεις το δώρο.

Link to comment
Share on other sites

5 φορές τον μήνα μπορεις να πάρεις το δώρο.

 

α μαλιστα,κατι τετοιο υποψιαστηκα..για μια μερα ακριβως!thanks!

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...