Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δεκάευρω που βάζει όμως η πλειοψηφία όσων έχουν καρτοκινητή είναι όλες οι εταιρείες στους δύο μήνες...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα μια βοήθεια..Ο θείος μου σύντομα θα διακόψει ένα συμβόλαιο και θα γυρίσει σε κάρτα.Επειδη δεν ασχολείται με ίντερνετ (ένα παλιό κινητό έχει με κουμπιά) και ούτε σε μένα είναι εύκολο λόγω δουλειάς να μπαίνω συγκεκριμένη μέρα να του βάζω πακέτα προσφορές κλπ,θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με το CU και την καρτοκινητη Vodafone.Δεν μιλάει πολύ,ίσα ίσα χρειάζεται ένα πακέτο να έχει κάποια λεπτά και να μπορεί ανά πάσα στιγμή να παίρνει τηλέφωνο ενώ την ενεργοποίηση θα την κάνει μόνος του μέσω κλήσης στο 1252(αν δεν κάνω λάθος).Τι προτείνετε?

 

Σου προτείνω το εξής: Να πάει και το σταθερό του στη vod (η οποία έχει μόνο 20,5€ πάγιο. 24 int, 5 ώρες κινητά) και να ζητήσει μια κάρτα με 120 λεπτά δωρεάν το μήνα. Οπότε με μια ανανέωση 5 ευρώ το δίμηνο είναι ... κύριος.:D

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω το εξής: Να πάει και το σταθερό του στη vod (η οποία έχει μόνο 20,5€ πάγιο. 24 int, 5 ώρες κινητά) και να ζητήσει μια κάρτα με 120 λεπτά δωρεάν το μήνα. Οπότε με μια ανανέωση 5 ευρώ το δίμηνο είναι ... κύριος.:D

 

Αυτό θα ήταν μια πολύ καλή λύση αλλά μένει σε χωριό της επαρχίας και δυστυχώς μόνο (Cosm)ΟΤΕ φτάνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες είναι σε όλα τα δίκτυα πλέον

 

αν υπαρχει χρηματικο υπολοιπο μετα το διμηνο τα χρηματα χανονται η μεταφερονται εφ οσον κανεις ανανεωση?

Edited by parkakias
Link to comment
Share on other sites

Φρικιαστικά τα OPEN πακέτα

Ακριβά και χωρις νόημα

Ελπίζω να μην καταργήσουν το Combo 600 για θα χάσω τα πάντα ολα που εχω μαζέψει !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://a65.tinypic.com/v6rh1f.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντωμεταξύ αυτο που γράφει στην ενημέρωση του Vodafone app τι σημαινει ;;

Που βρίσκουμε το Vodafoneyou ?

http://a68.tinypic.com/20u66ub.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαλλον δεν ειναι για CU οπως καταλαβαίνω

Έχει καποιος τις δυνατότητες που δινει στην Καρτοκινητή ;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι όλα τα πακέτα θα αυξάνονται σιγά σιγά. Αυτό με το δεδομένο της μετακίνησης πολλών συνδρομητών σε καρτοκινητό από συμβόλαιο. Σίγουρα όλες οι εταιρείες προσβλέπουν στην αύξηση ή τη διατήρηση των εσόδων τους. Είναι επόμενο λοιπόν ή να μειώνεται η διάρκεια του υπολοίπου ή να γίνεται αύξηση του ποσού προς ανανέωση σε συνάρτηση με την αύξηση των πακέτων. Γιατί πώς θα αγοράζει κανείς ένα πακέτο όταν αυτό θα στοιχίζει τουλάχιστον 10€?
Link to comment
Share on other sites

Σε CU όταν το χρηματικό υπόλοιπο λήγει πχ σήμερα 10/10, θα λήξει τα μεσάνυχτα απόψε ή κάποια συγκεκριμένη ώρα μέσα στην ημέρα που είχε γίνει και η τελευταία ανανέωση;

Για τα πακέτα ομιλίας και δεδομένων ξέρω ότι λήγουν τα μεσάνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Θα λήξει τα μεσάνυχτα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά λήγει τα μεσάνυχτα αλλά συνήθως παρατεινεται κ λίγα λεπτά μετά...Σε μένα έτσι κάνει πάντα κ ανανεώνοντας τότε κερδίζω μια μέρα ανανέωσης...
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω on line ανανέωση χρόνου ομιλίας χωρίς να κάνω login στο σάιτ της vodafone ή στην εφαρμογή γιατί δεν έχω λογαριασμό εκεί.

Ή κάποιος που έχει λογαριασμό να βάλει αυτός χρόνος ομιλίας στο κινητό μου;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται online χωρίς λογαριασμό.

Αλλά με μια εγγραφή και επιβεβαίωση του αριθμού που θα σου έρθει στο κινητό γίνεται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω τοποθετήσει κάρτα sim vodafone cu σε mobile wifi hotspot για επίβλεψη μέσω κάμερας σε σπίτι μακρυά από τον τόπο κατοικίας μου.My account δεν μπορώ να φτιάξω διότι κατά την διάρκεια της εγγραφής στέλνει pin επιβεβαίωσης στην κάρτα sim .Έκανα από μακρυά ανανέωση αξίας σε χρήματα αλλά πως θα αγοράσω πακέτο internet?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω τοποθετήσει κάρτα sim vodafone cu σε mobile wifi hotspot για επίβλεψη μέσω κάμερας σε σπίτι μακρυά από τον τόπο κατοικίας μου.My account δεν μπορώ να φτιάξω διότι κατά την διάρκεια της εγγραφής στέλνει pin επιβεβαίωσης στην κάρτα sim .Έκανα από μακρυά ανανέωση αξίας σε χρήματα αλλά πως θα αγοράσω πακέτο internet?

 

Μονο αν βάλεις προσωρινά την κάρτα sim σε ένα άλλο κινητό για να κάνεις το my account.Αλλιως τώρα που είσαι έτσι χωρίς πακέτο θα σου τρώει πολύ γρήγορα τα χρήματα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω τοποθετήσει κάρτα sim vodafone cu σε mobile wifi hotspot για επίβλεψη μέσω κάμερας σε σπίτι μακρυά από τον τόπο κατοικίας μου.My account δεν μπορώ να φτιάξω διότι κατά την διάρκεια της εγγραφής στέλνει pin επιβεβαίωσης στην κάρτα sim .Έκανα από μακρυά ανανέωση αξίας σε χρήματα αλλά πως θα αγοράσω πακέτο internet?

 

μόνο από κατάστημα μπορούν να σου ενεργοποίησουν πακέτο, μόνο άμα βάλεις κάρτα από εκεί.εάν έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση στο Wi-Fi hot-spot σου φόρτωσε από το ίδιο το νούμερο την παρακάτω σελίδα που σου δείχνει το υπόλοιπο που έχεις http://pos.vodafone.gr/MCareFeed/pages/index.jsp δεν λέει ποτέ λήγουν αλλά μόνο βλέπεις το υπόλοιπο. το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να φτιάξεις my account. επίσης άμα θέλεις κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών να σου πουν το υπόλοιπο σου αυτήν την στιγμή αλλά δεν θα μπορέσουν να σου ενεργοποίησουν πακέτο.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

πράγματι , από κατάστημα σου ενεργοποιούν πακέτο φτάνει να κάνεις μία ανανέωση προηγουμένως.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Αυτό που αντιμετωπίζω είναι κάπως παράξενο.Εχω έναν αριθμό Cu (πρώην φοιτητικο) στο συρτάρι να βρίσκεται και τον έχω πάνω από 2 χρόνια.Επειδή πολλές φορές τον έχω κλειστό,από την πρώτη στιγμή που τον πήρα άρχισα να βρίσκω κλήσεις από διάφορα κινητά.Στην αρχή θεώρησα ότι είναι για προσφορές και δεν έδωσα σημασία.Μετά άρχισα να βρίσκω τηλέφωνα από σταθερούς αριθμούς με Κρητικό πρόθεμα και μου έκανε εντύπωση.Πήρα πίσω 1-2 αριθμούς δεν απάντησε κανείς και το άφησα.Μετά από ένα διάστημα έτυχε να το έχω ανοιχτό και με κάλεσε πάλι άγνωστος αριθμός το σήκωσα και μου λέει έλα Νίκο που είσαι?Εξήγησα ότι έχει αλλάξει κάτοχο ο αριθμός και μου ζήτησε συγγνώμη και τελείωσε.μια βδομάδα αργότερα βρήκα κλήσεις από 3 κινητά και τότε αποφάσισα να ζητήσω να μου μεταφερουν την φοιτητική προσφορά σε άλλο cu αριθμό για να τον αφήσω να λήξει γιατί δεν πήγαινε άλλο όπως και έγινε.Τελευταια κάρτα Ιανουαριος του 2017,το ποσό είναι μέσα ο αριθμός δεν λήγει και πάει από 3μηνο σε 3μηνο η λήξη.Σημερα βρήκα κλήσεις από την ΔΕΗ Ηρακλείου(είμαι από Θεσσαλία) και δεν έχω άλλη λύση.Οι ενέργειες που έκανα είναι οι εξής:Πήγα σε κατάστημα τους ενημέρωσα και δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν ούτε να μου δώσουν κάποιο στοιχείο να ενημερώσω κάποιον.Η 2η ενέργεια μίλησα στο messenger να τους ενημερώσω τι συνεβεξ μήπως υπάρχει κάποια λύση και μου λένε ευχαριστούμε για την επισήμανση θα μεταφέρουμε το σχόλιο..και η 3η μίλησα στο τσατ του Cu και μου είπαν να βάλω αυτούς τους αριθμούς στην λίστα των ανεπιθύμητων.Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα,απλά έχω απελπιστεί..Το μόνο που θέλω είναι να λήξει ο αριθμός και ούτε αυτό γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λήγει ούτε το ποσό μέσα.Όποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει ή ξέρει κάποια λύση πολύ ευχαρίστως να μου πει.
Link to comment
Share on other sites

Με Fax στην εξυπηρέτηση πελατών μπορείς να ζητήσεις κατάργηση του αριθμού.

Αλλά μπορείς επίσης να τον κλείσεις σε ένα συρτάρι Το ίδιο είναι .

Μπορείς να βάλεις από τις ρυθμίσεις φραγή εισερχομένων κλήσεων και να το χρησιμοποιείς μόνο για internet.

Το παλιά φοιτητικά δεν λήγουν ποτέ ανανεώνονται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Με Fax στην εξυπηρέτηση πελατών μπορείς να ζητήσεις κατάργηση του αριθμού.

Αλλά μπορείς επίσης να τον κλείσεις σε ένα συρτάρι Το ίδιο είναι .

Μπορείς να βάλεις από τις ρυθμίσεις φραγή εισερχομένων κλήσεων και να το χρησιμοποιείς μόνο για internet.

Το παλιά φοιτητικά δεν λήγουν ποτέ ανανεώνονται αυτόματα.

 

Σ ευχαριστώ πολύ Βασίλη,με την πρώτη ευκαιρία θα στείλω ένα φαξ,δεν το γνώριζα.Οσο για τα παλιά το είχα διαβάσει απλά είχα την πίστη ότι εφόσον επιστρέψει σε απλό cu να λήξει κάποια στιγμή.Ευχαριστω για τις λύσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Αυτό που αντιμετωπίζω είναι κάπως παράξενο.Εχω έναν αριθμό Cu (πρώην φοιτητικο) στο συρτάρι να βρίσκεται και τον έχω πάνω από 2 χρόνια.Επειδή πολλές φορές τον έχω κλειστό,από την πρώτη στιγμή που τον πήρα άρχισα να βρίσκω κλήσεις από διάφορα κινητά.Στην αρχή θεώρησα ότι είναι για προσφορές και δεν έδωσα σημασία.Μετά άρχισα να βρίσκω τηλέφωνα από σταθερούς αριθμούς με Κρητικό πρόθεμα και μου έκανε εντύπωση.Πήρα πίσω 1-2 αριθμούς δεν απάντησε κανείς και το άφησα.Μετά από ένα διάστημα έτυχε να το έχω ανοιχτό και με κάλεσε πάλι άγνωστος αριθμός το σήκωσα και μου λέει έλα Νίκο που είσαι?Εξήγησα ότι έχει αλλάξει κάτοχο ο αριθμός και μου ζήτησε συγγνώμη και τελείωσε.μια βδομάδα αργότερα βρήκα κλήσεις από 3 κινητά και τότε αποφάσισα να ζητήσω να μου μεταφερουν την φοιτητική προσφορά σε άλλο cu αριθμό για να τον αφήσω να λήξει γιατί δεν πήγαινε άλλο όπως και έγινε.Τελευταια κάρτα Ιανουαριος του 2017,το ποσό είναι μέσα ο αριθμός δεν λήγει και πάει από 3μηνο σε 3μηνο η λήξη.Σημερα βρήκα κλήσεις από την ΔΕΗ Ηρακλείου(είμαι από Θεσσαλία) και δεν έχω άλλη λύση.Οι ενέργειες που έκανα είναι οι εξής:Πήγα σε κατάστημα τους ενημέρωσα και δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν ούτε να μου δώσουν κάποιο στοιχείο να ενημερώσω κάποιον.Η 2η ενέργεια μίλησα στο messenger να τους ενημερώσω τι συνεβεξ μήπως υπάρχει κάποια λύση και μου λένε ευχαριστούμε για την επισήμανση θα μεταφέρουμε το σχόλιο..και η 3η μίλησα στο τσατ του Cu και μου είπαν να βάλω αυτούς τους αριθμούς στην λίστα των ανεπιθύμητων.Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα,απλά έχω απελπιστεί..Το μόνο που θέλω είναι να λήξει ο αριθμός και ούτε αυτό γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λήγει ούτε το ποσό μέσα.Όποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει ή ξέρει κάποια λύση πολύ ευχαρίστως να μου πει.

 

για να καταλάβω και στο δεύτερο αριθμό που μετέφερες την φοιτητική ιδιοτητα σε καλούν? . ο πρώτος αριθμός έχει λήξει? . εγώ στην θέση σου θα είχα ανοιχτό το νούμερο και θα απαντούσα και θα τους έλεγα να μην ξανά καλέσουν. αν δεν συμμορφωθούν θα έβαζα τα νούμερα που με καλούν σε λίστα απόρριψης και όταν θα παίρνουν θα τους απορρίπτει την κλήση αυτόματα ! μετά άμα δεν έβγαζα άκρη και αφού το νούμερο μόνο τον συντηρείς και δεν τον χρησιμοποιείς κανονικά μπορείς να βάλεις φραγή εισερχομένων κλήσεων πχ για ένα μήνα για να φαίνεται σε αυτούς που καλούν ότι πχ έχεις χάσει το νούμερο και μετά από κανένα μήνα θα το έβγαζα. επίσης πρόσεχε όταν έχεις κλειστό το κινητό να μην έχεις ειδοποίηση κλήσεων που λέει ότι θα ειδοποιήθεις για την κλήση, καλύτερα να το βάλεις να λέει ότι ο αριθμός Vodafone είναι πιθανόν απενεργοποιημένος . για να νομίζουν ότι θα τους καλέσεις εσύ όταν θα δεις τις κλήσεις. τέλος. άμα έχεις ακόμα το πάσο πάρε ένα καινούργιο νούμερο αλλιώς υπομονή . επίσης ενεργοποίησε και την απόρριψη κλήσεων με απόκρυψη γιατί μπορεί να σε καλούν με απόκρυψη.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω και στο δεύτερο αριθμό που μετέφερες την φοιτητική ιδιοτητα σε καλούν? . ο πρώτος αριθμός έχει λήξει? . εγώ στην θέση σου θα είχα ανοιχτό το νούμερο και θα απαντούσα και θα τους έλεγα να μην ξανά καλέσουν. αν δεν συμμορφωθούν θα έβαζα τα νούμερα που με καλούν σε λίστα απόρριψης και όταν θα παίρνουν θα τους απορρίπτει την κλήση αυτόματα ! μετά άμα δεν έβγαζα άκρη και αφού το νούμερο μόνο τον συντηρείς και δεν τον χρησιμοποιείς κανονικά μπορείς να βάλεις φραγή εισερχομένων κλήσεων πχ για ένα μήνα για να φαίνεται σε αυτούς που καλούν ότι πχ έχεις χάσει το νούμερο και μετά από κανένα μήνα θα το έβγαζα. επίσης πρόσεχε όταν έχεις κλειστό το κινητό να μην έχεις ειδοποίηση κλήσεων που λέει ότι θα ειδοποιήθεις για την κλήση, καλύτερα να το βάλεις να λέει ότι ο αριθμός Vodafone είναι πιθανόν απενεργοποιημένος . για να νομίζουν ότι θα τους καλέσεις εσύ όταν θα δεις τις κλήσεις. τέλος. άμα έχεις ακόμα το πάσο πάρε ένα καινούργιο νούμερο αλλιώς υπομονή . επίσης ενεργοποίησε και την απόρριψη κλήσεων με απόκρυψη γιατί μπορεί να σε καλούν με απόκρυψη.

 

Στον 2ο όχι δεν καλούνε μόνο στον πρώτο που ήταν η φοιτητική προσφορά.Έβαλα ήδη την φραγή εισερχομένων κλήσεων και θα προχωρήσω την λύση που πρότεινε ο Vasileios παραπάνω και δεν γνώριζα,δηλαδή ένα φαξ στη Vodafone που θα τους εξηγήσω και θα ζητήσω κατάργηση.

Link to comment
Share on other sites

@George6633: γιατι δεν το κάνεις μεταβίβαση σε καποιον που θελει ενα νουμερο μονο να τον καλούν και δε θέλει να βαζει καρτα καθε 2 μηνες;
Link to comment
Share on other sites

@George6633: γιατι δεν το κάνεις μεταβίβαση σε καποιον που θελει ενα νουμερο μονο να τον καλούν και δε θέλει να βαζει καρτα καθε 2 μηνες;

 

Τι εννοείς να τον καλούνε?Το θέμα γίνεται γιατί καλούνε γνωστοί του προηγούμενου κατόχου σε αυτόν τον αριθμό και δεν ξέρω με τι ασχολείται ο άνθρωπος(πιθανόν να έχει μεγάλο κύκλο) γιατί καθε φορά βλέπω και άλλα νούμερα και επειδή το είχα κλειστό πάντα τα έβρισκα σε μήνυμα..Εκτος αν εννοείς να τον δώσω σε κάποιον μόνο για εξερχόμενες με φραγή εισερχομένων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...