Jump to content

Ερωτήσεις για τη φορητότητα


ael1964
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω κ εγω λιγες ερωτησεις περι φορητοτητας...

καταρχην , το καρτοκινητο ειναι δηλωμενο σε αλλο ονομα κ οχι στο δικο μου.λετε να υπαρχει προβλημα εαν κανω εγω τη δηλωση κ δοσω τα στοιχεια του ατομου;

αυτο με τις τρεις μερες ισχυει κ για καρτοκινητα; δηλαδη εαν εγω αυριο πω να αλλαξω σε q την παρασκευη θα ειμαι στην q ;

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

στα στοιχεία φορητότητας θα πρέπει να δηλωθούν τα στοιχεία κατόχου γιατί μεταξύ Q και Wind μπορεί όντως να υπάρξει απόρριψη του αιτήματος.

στη συνέχεια ο κάτοχος θα πρέπει να υπογράψει στο συμβόλαιο, στην ενότητα φορητότητας ότι αποδέχεται την μεταβίβαση του αριθμού του.

 

η φορητότητα γίνεται μέχρι 3 εργάσιμες μέρες.

υπολόγιζε όμως ότι την επόμενη εργάσιμη θα έχει δοθεί έγκριση και επομένως θα ενεργοποιηθείς.

 

σημειωτέο ότι θα πρέπει να αλλάξεις κάρτα sim.

Link to comment
Share on other sites

εχω κ εγω λιγες ερωτησεις περι φορητοτητας...

καταρχην , το καρτοκινητο ειναι δηλωμενο σε αλλο ονομα κ οχι στο δικο μου.λετε να υπαρχει προβλημα εαν κανω εγω τη δηλωση κ δοσω τα στοιχεια του ατομου;

αυτο με τις τρεις μερες ισχυει κ για καρτοκινητα; δηλαδη εαν εγω αυριο πω να αλλαξω σε q την παρασκευη θα ειμαι στην q ;

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Αν λάβεις υπόψιν σου ότι η Πέμπτη είναι αργία , θα μεταφερθείς την δευτέρα και όχι την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ένας απλήρωτος λογαριασμός(έχει περάσει η ημερομηνία πληρωμής) να μπλοκάρει την φορητότητα;

 

Edit: Ολα οκ τελικα.Περιμενω σημερα την ολοκληρωση της φορητοτητας.

Edited by nikosst
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ένας απλήρωτος λογαριασμός(έχει περάσει η ημερομηνία πληρωμής) να μπλοκάρει την φορητότητα;

 

Edit: Ολα οκ τελικα.Περιμενω σημερα την ολοκληρωση της φορητοτητας.

 

μιας και το εθεσες, ας απαντηθει για να ξερουν ολοι.

υπαρχει περιπτωση να μην εγκριθει η αιτηση σου για 2 λογους που σχετιζονται με χρηματα:

1. να οφειλεις στον παροχο δοτη (την τωρινη σου εταιρεια) τον τρεχοντα ή παλαιοτερους λογαριασμους. στην περιπτωση αυτη αναλογα με το υψος της οφειλης μπορεις να διαπραγματευτεις την εγκριση ή οχι της φορητοτητας.

2. να οφειλεις στον παροχο δεκτη (την εταιρεια που θες να μεταβεις) εστω και 5 ευρω ειτε απο παλιότερη συνδεση ειτε απο εγγυηση στην οποια ειχες μπει ειτε απο τρεχοντα λογαριασμο ενεργης συνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πότε είναι καλύτερα να κάνω την αίτηση φορητότητας για cosmote? Προς το τέλος της λήξης περιόδου χρήσης? Έκανα χρήση της επιδότησης συσκευής το Νοέμβριο. Θα κληθώ να πληρώσω κάποιο ποσό της συσκευής? Ευχαριστώ πολύ Edited by aspirin
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Πότε είναι καλύτερα να κάνω την αίτηση φορητότητας για cosmote? Προς το τέλος της λήξης περιόδου χρήσης? Έκανα χρήση της επιδότησης συσκευής το Νοέμβριο. Θα κληθώ να πληρώσω κάποιο ποσό της συσκευής? Ευχαριστώ πολύ

Θα σου ζητήσουν το ποσό της επιδότησης πίσω.

Δεν έχεις κλείσει ούτε εξάμηνο, άρα το 100%.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσω το εξάμηνο τί ισχύει? Εξαιρείται τελείως η επιδότηση?

Νομίζω από τον 11ο μήνα και μετά δεν πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πρόσφατο συμβόλαιο, στον 11ο μήνα πρέπει να επιστρέψεις το 16%.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πρόσφατο συμβόλαιο, στον 11ο μήνα πρέπει να επιστρέψεις το 16%.

 

Να ρωτήσω κάτι αν ζητήσει διακοπή η οποία χρειάζεται 30 μέρες τον 11ο μήνα ουσιαστικά θα διακοπεί το 12ο οπότε δεν θα πληρώσει κάτι;

 

Η φορητότητα όμως που παίρνει 3 μέρες θα χρειαστεί να έχει κλείσει το 12μηνο;

 

Η ερώτηση μου είναι: Υπολογίζουν πότε ζητάμε φορητότητα-διακοπή ή μετράνε το πότε θα ακυρωθει; Νομίζω το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Αν ολοκληρωθεί φορητότητα έστω και μία ημέρα πριν κλείσει 12μηνο το συμβόλαιο, θα πληρώσεις ένα απειροελάχιστο ποσό που αντιστοιχεί στη μία αυτή μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό, δες ποιο είναι το πάγιό σου και αν σε συμφέρει πλήρωσε το ποσοστό της επιδότησης και φύγε, για να γλιτώσεις το 12ο που ενδεχομένως να το πληρώσεις πιο ακριβά.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα παιδια..γραφω και εδω το προβλημα μου μηπως ξερει κανεις τη λυση..

εκανα μια αιτηση φορητοτητας την προηγουμενη βδομαδα και υποτειθεται οτι χθες θα επρεπε να εχει ενεργοποιηθει ο νεος μου αριθμος στην Q.αυτο δεν εγινε γιαυτο και τους πηρα σημερα να δω τι γινεται.ο υπαλληλος με εξυπηρετησε και μου πε οτι θα ειναι ετοιμο σε λιγα λεπτα..οπως και εγινε...εχασα το σημα απο την κοσμοτε.ΕΛΑ ΟΜΩΣ που εβαλα την Q και δεν βρισκει σημα με τιποτα...τι φταιει??εχει να κανει με την Q?αργει γενικα να βρει σημα την πρωτη φορα?

δοκιμασα και χειροκινητα,επελεξα την wind στα διαθεσιμα δικτυα και μου λεει οτι δεν μπορει να κανει εγγραφη..!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..γραφω και εδω το προβλημα μου μηπως ξερει κανεις τη λυση..

εκανα μια αιτηση φορητοτητας την προηγουμενη βδομαδα και υποτειθεται οτι χθες θα επρεπε να εχει ενεργοποιηθει ο νεος μου αριθμος στην Q.αυτο δεν εγινε γιαυτο και τους πηρα σημερα να δω τι γινεται.ο υπαλληλος με εξυπηρετησε και μου πε οτι θα ειναι ετοιμο σε λιγα λεπτα..οπως και εγινε...εχασα το σημα απο την κοσμοτε.ΕΛΑ ΟΜΩΣ που εβαλα την Q και δεν βρισκει σημα με τιποτα...τι φταιει??εχει να κανει με την Q?αργει γενικα να βρει σημα την πρωτη φορα?

δοκιμασα και χειροκινητα,επελεξα την wind στα διαθεσιμα δικτυα και μου λεει οτι δεν μπορει να κανει εγγραφη..!!!

Κάνε λιγάκι υπομονή.

Η μετάβαση από το 1 δίκτυο στο άλλο, κάποιες φορές καθυστερεί, αν και οι εταιρίες ισχυρίζονται το αντίθετο.

Σ' εμένα έχει τύχει αρκετές φορές.

Λογικά μέχρι το απόγευμα θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λιγάκι υπομονή.

Η μετάβαση από το 1 δίκτυο στο άλλο, κάποιες φορές καθυστερεί, αν και οι εταιρίες ισχυρίζονται το αντίθετο.

Σ' εμένα έχει τύχει αρκετές φορές.

Λογικά μέχρι το απόγευμα θα είσαι οκ.

 

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..δεν φανταζεσαι τι εχω τραβηξει για αυτη τη φορητοτητα..

αυτο που μου πες ειναι μια παρηγορια..θα περιμενω μεχρι το απογευμα..ετσι και δεν εχει γινει τιποτα τοτε την κατσανε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..δεν φανταζεσαι τι εχω τραβηξει για αυτη τη φορητοτητα..

αυτο που μου πες ειναι μια παρηγορια..θα περιμενω μεχρι το απογευμα..ετσι και δεν εχει γινει τιποτα τοτε την κατσανε!

 

Είσαι ο φίλος που είχε γράψει για τη φορητότητα από την Κηφισίας;;;

 

Φαντάσου αν δεν έχεις και από εξυπηρέτηση που δεν έχουν ούτε στόχο ούτε τίποτα από εκεί... Απλώς προβάλλουν μια καλή εικόνα της εταιρίας!

 

Μετά γινόμαστε παράλογοι για τα franchise...

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε την εξυπηρέτηση της Q και πες τους το. Προφανώς εχουν δηλώσει λάθος κάρτα σιμ ή κάτι λάθος έχουν κάνει. Στην φορητότητα ενεργοποιείται αμέσως η νέα κάρτα εφόσον έχει σταματήσει να λειτουργεί η παλιά.. Αν έχουν περάσει τόσες ώρες και δεν έχει ενεργοποιηθεί δεν θα ενεργοποιηθεί ποτέ αν δεν καλέσεις να τους το πεις σαν πρόβλημα!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

@demetreKre ναι αυτος ειμαι που να μην ημουν..ακομα το παλευω για τον αριθμο της κοπελας μου..κατι λαθος εγινε με τα στοιχεια και τρεχα γυρευε!

 

@panagioths ευτυχως ενεργοποιηθηκε μετα απο αρκετες ωρες..εννοειται τους ειχα παρει και αυτοι λεγαν δικαιολογιες του τυπου οτι η Q αργει γενικα την πρωτη φορα..και βαλτο στην αυτοματη αναζητηση και εμας μας το δειχνει σωστα στο συστημα..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια ερωτηση (ποσταραρισμενη και στη βονταφον)

υπαρχει ενα καρτοκινητο στη βονταφον με δηλωμενη μονο την ταυτοτητα.

για μια αιτηση φορητοτητας στη γουνιτ, μου ζητανε υποχρεωτικα αφμ...

τι κανω;

αν το δωσω κανονικα θα περασει η αιτηση ή θα αποριφθει επειδη δεν ειναι ιδια τα στοιχεία;

εχουμε καμια παρομοια περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση (ποσταραρισμενη και στη βονταφον)

υπαρχει ενα καρτοκινητο στη βονταφον με δηλωμενη μονο την ταυτοτητα.

για μια αιτηση φορητοτητας στη γουνιτ, μου ζητανε υποχρεωτικα αφμ...

τι κανω;

αν το δωσω κανονικα θα περασει η αιτηση ή θα αποριφθει επειδη δεν ειναι ιδια τα στοιχεία;

εχουμε καμια παρομοια περιπτωση;

 

τα περισσότερα καρτοκινητά έτσι είναι.

όπως τα λες δεν θα μπορούσε κανείς να τα μετατρέψει σε συμβόλαια.

 

κατά την αίτηση στη Wind δεν χρειάζεται καταχώρηση των στοιχείων κατόχου του καρτοκινητού και επομένως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.

 

EDIT:

Ακυρο. Τωρα προσεξα οτι λες για φορητοτητα.

Μπορουν να καταχωρησουν μηδενικο ΑΦΜ (dummy ΑΦΜ) στην καρτελα φορητοτητας και να περασει η αιτηση.

 

ΑΦΜ σου ζητάνε για να καταχωρήσουν την αιτηση στην καρτέλα σου.

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Ακυρο. Τωρα προσεξα οτι λες για φορητοτητα.

Μπορουν να καταχωρησουν μηδενικο ΑΦΜ (dummy ΑΦΜ) στην καρτελα φορητοτητας και να περασει η αιτηση.

 

ΑΦΜ σου ζητάνε για να καταχωρήσουν την αιτηση στην καρτέλα σου.

 

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση. αυτο με το μηδενικο αφμ (dummy) , γινεται γενικά;;

 

σε ενα κατάστημα που ειχα ρωτήσει,το είχα προτείνει σαν ιδεα, αλλα μου ειπαν πως δεν γινεται...

 

ειχα πεσει σε καποιον που δεν ξερει;

 

αν ναι, ξερουμε μηπως κανενα καταστημα wind στην αττικη, που να εχει ανθρωπους που γνωριζουν το αντικείμενο;

Link to comment
Share on other sites

Περνάει κανονικά η αίτηση και με μηδενικό ΑΦΜ αλλά και να δώσεις πλήρως τα στοιχεία σου, πάλι θα γίνει δεκτή η αίτηση από τη vodafone αφού στην ουσία δεν θα υπάρχουν "διαφορετικά" στοιχεία αλλά απλώς "περισσότερα" στοιχεία. Πάντως, είναι σίγουρο ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις ΑΦΜ οπότε δοκίμασε σε κάποιο άλλο κατάστημα, έπεσες σε άσχετο ή σε κάποιον που βαριόταν να σε εξυπηρετήσει.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση. αυτο με το μηδενικο αφμ (dummy) , γινεται γενικά;;

 

σε ενα κατάστημα που ειχα ρωτήσει,το είχα προτείνει σαν ιδεα, αλλα μου ειπαν πως δεν γινεται...

 

ειχα πεσει σε καποιον που δεν ξερει;

 

αν ναι, ξερουμε μηπως κανενα καταστημα wind στην αττικη, που να εχει ανθρωπους που γνωριζουν το αντικείμενο;

 

αυτό γίνεται γενικά γιατί πολλά καρτοκινητά όλων των εταιρειών δηλώθηκαν χωρίς ΑΦΜ.

όπως είπε και ο φίλος από πάνω έπεσες σε άσχετο μάλλον.

νομίζω έχεις 2 επιλογές:

1. Να πας να δηλώσεις το ΑΦΜ σου στον πάροχο που είσαι τώρα και η φορητότητα να γίνει κανονικά

2. Να δηλώσεις το ΑΦΜ στην αίτηση φορητότητας άσχετα αν δεν το έχει ο πάροχος σου και πιθανότατα δεν θα απορριφθεί η αίτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...