Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχει φέρει και η wind, πέρασα σήμερα και το είχε σε τιμή 319 ευρώ.

Επίσης και ο Γερμανός το έχει ρίξει 319 ευρώ.

 

Αναρωτιέμαι βέβαια γιατί το έριξαν τόσο γρήγορα από τα 345 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σοβαρα τωρα,οφειλω να παραδεχτω οτι τωρα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.ενα χρονο πριν ηταν,τωρα οχι.

 

Φυσικά και είναι κάτι ιδιαίτερο.Έχει αντίστοιχη πρόταση η νοκια ή η σονυ σε τέτοια πραγματικά ελκυστική τιμή?Και το Linux είναι αυτό που κάνει αυτό το κινητό-υπολογιστή πραγματικά ξεχωριστό!

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς γράφεις κείμενο στο A1200? Βγαζει αλφαβητάριο και επιλέγεις άμεσα χαρακτήρες ή χρησιμοποιείς το κλασσικό πατροπαράδοτο αριθμητικό πινακάκι μέχρι να βρεις τον χαρακτήρα που θες?
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς γράφεις κείμενο στο A1200? Βγαζει αλφαβητάριο και επιλέγεις άμεσα χαρακτήρες ή χρησιμοποιείς το κλασσικό πατροπαράδοτο αριθμητικό πινακάκι μέχρι να βρεις τον χαρακτήρα που θες?

vgazei ena "eikoniko" pliktrologio kai epilegeis ta grammata pou theleis (exei morfi pliktrologiou pc)...ean pali den exeis provlima na grapseis me agglikous xaraktires,tote mporeis na grapseis kai xeirografa panw stin othoni me tin grafida;)

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς γράφεις κείμενο στο A1200? Βγαζει αλφαβητάριο και επιλέγεις άμεσα χαρακτήρες ή χρησιμοποιείς το κλασσικό πατροπαράδοτο αριθμητικό πινακάκι μέχρι να βρεις τον χαρακτήρα που θες?

Απ οτι είδα την λίγη ώρα που το χειρίστηκα, υπάρχουν δύο τρόποι για να γράψεις μνμ.Ή με το πληκρολόγιο πάνω στην οθόνη το οποίο είναι πλήρες.Σαν πληκτρολόγιο υπολογιστή, ή χειρόγραφο σαν να γράφεις σε μπλοκάκι.''ζωγραφίζεις'' το γράμα που θες σε ένα πλαισιάκι καΙ το αναγνωρίζει κανονικά!

 

δες αυτό

 

Σωστός just me 2005 ως κάτοχος και του κινητου

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφα τότε! Ειδα εικόνες με το αριθμητικό πληκτρολόγιο το οποίο περιέχει κανονικά τις αντιστοιχίες χαρακτήρων (ABC στο 1 κλπ) και μου μπήκαν ψύλοι στα αφτιά. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση και για το link :)
Link to comment
Share on other sites

σημερα το παρήγγειλα κι εγώ, δεν αντεξα στον πειρασμο! Αισθητικά είναι απαράμιλλο , διαστασεις υπεροχες , λειτουργικά αξιοπρεπεστατο, τιμη "το αφεντικο τρελάθηκε" για τα οσα προσφερει, και βεβαια πρωτοτυπο (linux, πορτακι κλπ), γενικά πολλα υποσχομενο. την αλλη βδομαδα θα ειναι στα χερια μου και θα μπορεσω να καταθεσω εμπεριστατωμενη και αντικειμενικη αποψη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα! και εγω πλέον κάτοχος ενός Α1200 μετά από 2 χρόνια συμβίωσης με το MPx220(απίστευτο κινητό!!! ίσω από τα καλύτερα που έχουν περάσει από τα χέρια μου)

Πάμε τώρα στο καινούργιο απόκτημα.... το τηλέφωνο-pda πείτε το όπως θέλετε ειναι πραγματικά άψογο! Επιβεβαιώνω και εγω για ακόμη μια φορά πως το ακουστικό του είναι άψογο-και ηχητικά και αισθητικά- από κολήματα δεν τα γνωρίζει και ας του ανοίξεις όλο το μενού ταυτόχρονα!

Από τιμή στα 317 ευρώ στο πλαίσιο... θεωρώ λοιπόν ότι βρήκα εναν άξιο διάδοχο του MPx220 και ότι θα μπορέσω να συμβιώσω μαζί του για κανα δυο χρονάκια!!!!

τώρα όσοι από εδω θέλουν να κινδυνολογούν ότι δεν κάνει εκείνο ούτε το άλλο.... αφήστε τους να λένε!!

 

φιλικά,

χρήστης Α1200e

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλημέρα!!

μεγάλο πρόβλημα με το motorola phone tools!!!! δεν μου αναγνωρίζει με τίποτα το τηλέφωνο με καλώδιο!

του έκανα ενα πρόχειρο συγχρονισμό με bluetooth.... προγράματα-themes και γενικα πείραγμα του κινητού μπορώ να κάνω με bluetooth???

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλημέρα!!

μεγάλο πρόβλημα με το motorola phone tools!!!! δεν μου αναγνωρίζει με τίποτα το τηλέφωνο με καλώδιο!

του έκανα ενα πρόχειρο συγχρονισμό με bluetooth.... προγράματα-themes και γενικα πείραγμα του κινητού μπορώ να κάνω με bluetooth???

 

thanks

Καλημέρα!Προσπάθησε να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του phone tools.Τότε μάλλον θα δουλέψει και to usb

Link to comment
Share on other sites

κατάφερα να γράψω χωρίς γραφίδα

.....

δοκιμάστε με τον δείκτη του δεξιού χεριού κι όχι τον αντίχειρα

άσχετα που φαίνεται να πατάτε 2 πλήκτρα αυτό πιάνει το μεσαίο που στοχεύετε

και μην το κάνετε με φόβο ένα άγγιγμα

για λίγα κλάσματα κρατήστε πατημένο

είναι εύκολο θέλει ελάχιστη εξάσκηση

Link to comment
Share on other sites

και για τις επαφές που

αν έχει κάποιος πολλές είναι λίγο δύσκολο να πλοηγηθεί

μπορεί κλασσικά να κάνει μια νέα κατηγορία στον κατάλογό του

να βάλει αυτές που χρησιμοποιεί πιο συχνά ας πούμε 10 επαφές

και αμεσα να βλέπει αυτή τη λίστα

και να μην χρειάζεται γραφίδα να ψάχνει σ όλο τον κατάλογο....

Link to comment
Share on other sites

Με εχει εκνευρησει απιστευτα.Δεν μπορω να περασω με τιποτα καποιον installer.

Το εχει καταφερει κανενας που εχει την ελληνικη εκδοση;

Σκευτομαι να περασω την 34P,αλλα μετα χανω τα ελληνικα και ισως και την εγγυηση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

για τα mpkg κι εγώ δεν βρήκα τίποτα

και κυρίως ήθελα κάποια themes

αλλά its ok

 

ανακαλύπτω όμως και πολλές "κατασκοπικές" λειτουργίες

όπως η ηχογράφηση , που μπορεί να γίνεται χωρίς να υπάρχει καμιά

ένδειξη στην οθόνη του κινητού

κι ούτε με το πάτημα του κόκκινου κουμπιού που επαναφέρει τις ανοιχτές λειτουργίες

οπότε και στα χέρια κάποιου να πέσει δεν θα καταλάβει ότι ηχογραφούνται τα πάντα

( να επιλεγεί αποθήκευση στην κάρτα μνήμης)

 

όπως και η δυνατότητα

δημιουργίας φακέλων sms-mms-κτλ με προστασία κωδικού

 

..........

αυτά βλέπω και σκέφτομαι τι παραπάνω εφαρμογές να ζητήσει ο απλός χρήστης

?

 

τα αντικουνουπικά και τα remote controls των νόκια?

 

το μόνο που με χαλάει είναι ο video player...

πολλά mp4 δεν μου τα αναπαράγει.....

 

κι όσο για το λειτουργικό που ανέπτυξε η linux

μη μπερδευόμαστε με τις δυνατότητες που δίνει στα pc

 

γιατί είδα μια συμβουλή για την μνήμη συστήματος

υπάρχει τρόπος αλλαγής της στο κινητό?

...δεν νομίζω....άλλο στα Linux

αν το κατάφερε κανείς ας μου πει το πως

Link to comment
Share on other sites

είδα μια συμβουλή για την μνήμη συστήματος

υπάρχει τρόπος αλλαγής της στο κινητό?

...δεν νομίζω....άλλο στα Linux

αν το κατάφερε κανείς ας μου πει το πως

an anaferesai sth dhmiourgia swap katatmhshs sthn sd,nai yparxei auth h dunatothta.dhmiourgei ena xwro sth karta pou leitourgei san eikonikh RAM,etsi ginetai pio grhgoro kai mporei na fortosei perisotera programmata tautoxrona.swap manager legetai,alla einai .pkg opote xreiazetai installer...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλημέρα!!

μεγάλο πρόβλημα με το motorola phone tools!!!! δεν μου αναγνωρίζει με τίποτα το τηλέφωνο με καλώδιο!

του έκανα ενα πρόχειρο συγχρονισμό με bluetooth.... προγράματα-themes και γενικα πείραγμα του κινητού μπορώ να κάνω με bluetooth???

 

thanks

 

Σε μερικες περιπτώσεις, πρέπει να ρυθμίσεις τη χρήση του USB ως Modem. Αυτο γίνεται στις ρυθμίσεις του κινητού πριν συνδέσεις το καλώδιο. Αλλιώς τα Windows θα συνεχίζουν να το αναγνωρίζουν σαν μια απλη συσκευή αποθήκευσης. Η αυτόματη επιλογή χρήσης του καλωδίου, δεν ειναι 100% επιτυχής σε όλα τα Windows συστήματα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με τα αρχεία που θέλω να περάσω από το pc στο κινητό. Πχ έχω ένα παιχνίδι στον υπολογιστή και θέλω να το περάσω στο κινητό. Συνδέω το κιν με το καλώδιο usb και μετά από το mypc μπαίνω στο χώρο του κινητού (my pictures, my videos)…εκεί κάνω copy paste το παιχνίδι αλλά όταν στη συνέχεια πάω στο χώρο της SD το παιχνίδι δεν ανοίγει… Το ίδιο παιχνίδι (όπως και άλλα παρόμοια) όταν το στέλνω με Bluetooth από το pc σε ένα άλλο κινητό και μετά από εκεί στο A1200, λειτουργεί κανονικά (με την διαφορά ότι δεν αποθηκεύεται στο χώρο της SD αλλά στη μνήμη του κινητού)…μπορείτε να μου πείτε τι κάνω λάθος; Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να δουλεύουν αυτά που περνάω στο κιν; Προσπάθησα επίσης να ανοίξω το phone tools αλλά μόλις επιλέξω τον τρόπο που θέλω να συνδεθώ (USB, Bluetooth, υπέρυθρες) κολλάει και δεν κάνει τίποτα, γιατί; Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει γιατί πραγματικά έχω απελπιστεί που δεν μπορώ να περάσω το παραμικρό στο κινητό!!!:(:(
Link to comment
Share on other sites

me bluetooth μεταφέρεις το αρχείο

το βρίσκεις στην κάρτα μνήμης

και μόλις κλικάρεις πάνω του

το κάνει εγκατάσταση.....

με καλώδιο το ίδιο

δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα δημιουργείτε...

 

και τι παιχνίδι είναι αυτο?

εγώ κάτι χαζά στο moto fans βρήκα....

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα επίσης να ανοίξω το phone tools αλλά μόλις επιλέξω τον τρόπο που θέλω να συνδεθώ (USB, Bluetooth, υπέρυθρες) κολλάει και δεν κάνει τίποτα, γιατί; (:(

 

Παρατήρησα οτι τουλάχιστον στην αρχή πρεπει να συνδέσεις το κινητό, οταν το Phone Tools ΑΡΧΙΖΕΙ τον εντοπισμό. Μήπως αυτο σου συμβαίνει? Τσέκαρε επίσης το τελευταίο μου post. Ίσως πρέπει να επιλέγεις χειροκίνητα την χρήση του κινητου ως modem για να το αναγνωρίσει το Phone Tools χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βγαίνω λίγο Off topic τώρα, αλλα αναρωτιέμαι ποιές χρεώσεις πρέπει να κοιτάξω όταν έχω Cosmote120 για να δω τι καταναλώνει το gprs για πλοήγηση κλπ. Οι τιμοκατάλογοι της cosmote είναι λίγο χύμα στο κύμα και δεν τους καταλαβαίνω.

Κατέβασα και το Gmail client, αλλα μου ζητάει να επιλέξω αναμεσα στους διαθέσιμους Providers για σύνδεση (π.χ. cosmote internet, cosmote WAP) Φυσικά δεν λειτουργεί κανένα και αναρωτιέμαι εαν χρειάζομαι καποια εξτρα υπηρεσία για να surfάρω με το a1200e.

Link to comment
Share on other sites

To εχω για δοκιμη και του περασα διαφορες εκδοσεις mini Opera. Οι ρυθμισεις ολων των δικτυων ειναι ενσωματωμενες και μεσω Wind Plus δουλευει αψογοτατα!

 

Τέλεια!

Κάποιο πρόγραμμα για GPS υπάρχει???

Άραγε, γίνεται να εγκαταστήσουμε windows mobile στο α1200???

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι τουλάχιστον στην αρχή πρεπει να συνδέσεις το κινητό, οταν το Phone Tools ΑΡΧΙΖΕΙ τον εντοπισμό. Μήπως αυτο σου συμβαίνει? Τσέκαρε επίσης το τελευταίο μου post. Ίσως πρέπει να επιλέγεις χειροκίνητα την χρήση του κινητου ως modem για να το αναγνωρίσει το Phone Tools χωρίς πρόβλημα.

 

Άλλαξα τις ρυθμίσεις USB σε μόντεμ, έκανα την σύνδεση μόλις άρχισε να κάνει αναζήτηση modem αλλά και πάλι ΤΙΠΟΤΑ. Μένει στην αναζήτηση για λίγο και μετά κολλάει εκεί.

 

Όταν πάλι επιλέγω από το Mobile tools σύνδεση με Bluetooth, το αναγνωρίζει αλλά μόλις έρθει η ώρα την σύνδεσης γράφει στον υπολογιστή Connect failed και μου βγάζει σφάλμα.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται σύνδεση ούτε με USB ούτε με Bluetooth. Το μόνο που κάνει είναι να αναγνωρίζεται ως μια απλή συσκευή αποθήκευσης αλλά αυτό δεν με βοηθάει. Το mobile tools είναι η τελευταία έκδοση που έχει κυκλοφορήσει άρα αποκλείεται να φταίει αυτό:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνει είναι να αναγνωρίζεται ως μια απλή συσκευή αποθήκευσης αλλά αυτό δεν με βοηθάει. Το mobile tools είναι η τελευταία έκδοση που έχει κυκλοφορήσει άρα αποκλείεται να φταίει αυτό:(:(:(

 

Εαν ειναι σίγουρο οτι λειτουργει η θυρα usb που χρησιμοποιείς και το πρόβλημα παραμένει και μετά απο επανεκίνηση pc και κινητού, τότε υπάρχει έντονο πρόβλημα. Κάνε και μια αναζήτηση στο google για σχετικά προβλήματα. Ετσι έλυσα το δικό μου θέμα με την επιλογή του Modem.

 

Μια δική απορία είναι το πόση μνημη διαβάζει τελικώς το a1200e. Μπορεί να διαβάσει 2gb (μήπως και 4gb)?

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω σας παραθέτω μία χρήσιμη ιστοσελίδα με πολλές εφαρμογές συμβατές με το Motorola A1200. http://www.getjar.com/software/Motorola/A1200

Εγώ είμαι κάτοχος του Νοκια 6630 εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά ομολογώ πως πάντα με γοήτευαν τα κινητά με οθόνη αφής. Για την τιμή του και μετά από μία πολύ εξιχνιαστική έρευνα που έχω κάνει (στο διαδίκτυο αλλά και απο κοντά) πιστεύω πως για τη τιμή του είναι μία εξαιρετική επιλογή. (υπάρχει σύγκριση με λεπτομέρειες από το εξωτερικό όπου καταλήγει στο συμπέρασμα ότι το Motorola A1200 είναι καλύτερη επιλογή απο το IPhone!!!) Ο μόνος μου ενδοιασμός για να το αγοράσω άμεσα είναι εάν θα υπάρξει σύντομα ένα λογισμικό ικανό να αναγνωρίζει τους χειρόγραφους ελληνικούς χαρακτήρες στα γραπτά μηνύματα. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει με σιγουριά? Επίσης θα με ενδιέφερε εξαιρετικά αν θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να ενσωματωθεί και κάποιο GPS στο κινητό αυτο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

WWW.DIGITALMAPPING.GR

Οι φθηνότερες εκτυπώσεις της Αγοράς. Μακέτα-Εκτύπωση-Διαφήμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...