Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι με το καλο,

περιμενουμε εντυπωσεις..

καλα η αναγνωριση,

λογικα ελληνικα δεν δουλευει..

φωτο απο το ελληνικο μενου..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό σκοπεύει να φέρει εντός ολίγων ημερών και η Vodafone. Σήμερα πέρασα να κάνω ακύρωση της σύνδεσης μου (μια και τώρα έφτιαξα μια στο Γερμανό) και καθώς τους εξηγούσα το λόγω διακοπής δηλαδή ότι δεν διαθέτουν τη συσκευή που θέλω, με ενημέρωσαν ότι είναι στις νέες παραλαβές τους και εάν θέλω μέχρι το Σάββατο μπορούν να μου το φέρουν. Από ότι είδα στο βιβλιαράκι που μου έδειξαν η τιμή του είναι στα 349 ευρώ εάν δεν κάνω λάθος. Κρίμα γιατί με την επιδότηση που είχα θα το έπαιρνα στα ίδια λεφτά με το Γερμανό, χωρίς να αλλάξω αριθμό, με λιγότερο πάγιο γιατί το Vodafone 240 που έχω είναι μειωμένο πρόγραμμα επειδή είναι παλιό, χωρίς να χρειαστεί να τρέχουν δύο πάγια για ένα μήνα μέχρι να κλείσει η παλιά μου σύνδεση και φυσικά θα παρέμενα στη Vodafone που την εμπιστεύομαι περισσότερο από την cosmote και τα καταστήματα τους τα βρίσκω πιο εξυπηρετικά από τον Γερμανό. Μάλιστα είχα περάσει πριν 4-5 μέρες (πρίν πάω στο Γερμανό)και τους ρώτησα εάν θα φέρουν τη συσκευή αλλά δεν την είχαν στη λίστα με τις παραγγελίες. Νομίζω ότι έκανα μ@λ@κία που δεν το πήρα τελικά από την Vodafone:(:( (έστω και τώρα γιατί απ’ ότι με ενημέρωσαν εφόσον δεν έχω παραλάβει ακόμα την συσκευή από το Γερμανό και δεν έχω πληρώσει μπορώ να το ακυρώσω και όλα είναι ΟΚ)…Τελικά όταν βγήκα από τη Vodafone έτοιμος να πάω στο Γερμανό (είναι ακριβώς απέναντι) για να πάρω την συσκευή συνειδητοποίησα ότι είχε κλείσει (13:30 ώρα ΕΛΕΟΣ:mad:)…

Τέσπα, κρατήστε την ουσία ότι και η VODAFONE θα φέρει το κινητό σε λίγες μέρες και θα κοστίζει 349 ευρόπουλα:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

το κινητο το χρησιμοποιω συνεχεια εδω και 9 μηνες, την Αγγκλικη του εκδοση μια που το πηρα απο Αμερικη. Ειναι καταπληκτικο και κυριως πανεμορφο, τραβαει τα βλεματα σαν μαγνητης. Πολυ σταθερο και χωρις crash. Το μονο ισως προβληματακι ειναι η καπως μειωμενη αντοχη που εχει στα χτυπηματα και στις γρατσουνιες η εξωτερικη αλουμινενια επιφανεια και το πλαστικο καπακι. Κατα τ' αλλα ειναι τοσο μικρο και εξυπηρετικο που θελω να το αλλαξω (για να παρακολουθησω την τεχνολογια) αλλα δεν βρισκω κατι τοσο ομορφο και βολικο.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

paidia kai egw exw na pw pws eksoterika itan mikrotero apo oso perimena (perimena na einai megalitero apo to palio mou kinito kai telika apodeiktike polu mikrotero)...oso gia emfanisei apla ta spaei. Apo oso prolava na koitaksw (simera to prwi to energopoiisa) to menu tou einai polu kala prosarmosmeno stin elliniki ekdosi. Sta SMS den antimetopisa kanena provlima (exei elliniko pliktrologio,mono ean thes na grapseis xeirografo anagkazesai na xreisimopoiiseis latinika),oute stis epafes (euresi ktl) eixa kapoio provlima...

epeidi exoun perasei mono liges wres pou to exw den exw entopisei kanena provlima...molis to vrw tha grapsw;)

Link to comment
Share on other sites

αναμενουμε κριτικη και σχολια με μεγαλο ενδιαφερον και αγωνια:)

gharar θελεις να πεις οτι ειναι τεχνολογικα παρωχημένο ή απλα δε εχει την αιχμη της τεχνολογιας; επισης το μεγεθοςς τελικα βολευει που ειναι μικρο; εννοω η οθονη σας καλυπτει για χρηση ως pda? απο αυτονομια πως τα παει;

ευχαριστω για τις απαντησεις:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το ελεγα τεχνολογικα παρωχημενο αλλα δεν εχει π.χ. gps ουτε μπορει να τρεξει καποιο προγραμμα navi λογω ελλειψης windows or symbian. Απο αυτονομια εχει 1,5 μερα περιπου στο δικτυο vodafone και 2 περιπου στο cosmote. Η οθονη ειναι ικανοποιητικη μια που δεν προκειται να χρησιμοποιηθει για navigation ή κατι αντιστοιχο, αρα γιατι να ειναι μεγαλυτερη? Και μην ξεχνατε το εντυπωσιακοτερο , οτι τρεχει linux λειτουργικο και ειναι multitasking με εντυπωσιακη σταθεροτητα.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απαντηση.

αυτο το τελευταιο χαρακτηριστικο ειναι πολυ σημαντικο.

η αυτονομια ειναι μαλλον μετρια προς κακη..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα προχθες το Α1200 και μαλλον απογοητευτικα. κατεβασα καποια προγραμματα java και οταν εγκατασταθηκαν δεν δουλευε η οθονη αφης. Ξερει κανεις που μπορω να βρω λογισμικο για το α1200?
Link to comment
Share on other sites

δεν θα το ελεγα τεχνολογικα παρωχημενο αλλα δεν εχει π.χ. gps ουτε μπορει να τρεξει καποιο προγραμμα navi λογω ελλειψης windows or symbian. Απο αυτονομια εχει 1,5 μερα περιπου στο δικτυο vodafone και 2 περιπου στο cosmote. Η οθονη ειναι ικανοποιητικη μια που δεν προκειται να χρησιμοποιηθει για navigation ή κατι αντιστοιχο, αρα γιατι να ειναι μεγαλυτερη? Και μην ξεχνατε το εντυπωσιακοτερο , οτι τρεχει linux λειτουργικο και ειναι multitasking με εντυπωσιακη σταθεροτητα.

:)

Φίλε γεια! Τι δεν σου άρεσε σ'αυτό το κινητό; Ελληνικά σε τι επίπεδο υποστηρίζει (μια και όπως μας είπες το αγόρασες από το εξωτερικό); Μπορεί κανείς τώρα που η αντιπροσωπεία το υποστηρίζει να φορτώσει ελληνικό περιβάλλον; Το έχει κανείς δοκιμάσει; Συγχρονισμός με win pc (vista os); Που μπορεί να βρει κανείς προγράμματα (αγγλικά); Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

efxGRE

:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

:)

Φίλε γεια! Τι δεν σου άρεσε σ'αυτό το κινητό; Ελληνικά σε τι επίπεδο υποστηρίζει (μια και όπως μας είπες το αγόρασες από το εξωτερικό); Μπορεί κανείς τώρα που η αντιπροσωπεία το υποστηρίζει να φορτώσει ελληνικό περιβάλλον; Το έχει κανείς δοκιμάσει; Συγχρονισμός με win pc (vista os); Που μπορεί να βρει κανείς προγράμματα (αγγλικά); Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

efxGRE

 

Εγω παντως το αγορασα απο το γερμανο τη περασμενα εβδομαδα. Η υποστηριξη των ελληνικων θα ελεγα οτι ειναι παρα πολυ καλη τοσο στο ελληνικο περιβαλλον οσο και στο πληκτρολογιο. οσο για το συγχονισμο με vista δουλευει μια χαρα με το update του software που παρεχεται στη συσκευασια. Τωρα για τα προγραμματα βρηκα καποια στο http://www.getjar.com/software/Motorola/A1200 σε java αλλα ελαχιστα υποστηριζουν τη οθονη αφης οποτε ειναι αχρηστα μιας και δεν εχει πληκτρολογιο. Κατα τ'αλλα εχει πολυ μικρη μνημη(8ΜΒ), ειναι πολυ ευαισθητο στις πτωσεις. εχει μικρη RAM(1024Byte), μετριοτατη καμερα(μονο θετικο το macro). Το λογισμικο του(Linux) δεν ειναι κι ασχημο. Γενικα αν εξαιρεσουμε τη δυσχρηστια του για τα χρηματα του (349€) ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω, έχω μια απορία σχετικά με τις χαμένες κλήσεις. Υπάρχει τρόπος να σε ειδοποιεί το κινητό όταν υπάρχει αναπάντητη κλήση ; Σε ειδοποιεί και ηχητικά ή μόνο οπτικά ;

Σας παρακαλώ ενημερώστε με σχετικά με το παραπάνω, γιατί είναι το μόνο που με κρατάει από το να το πάρω. Ευχαριστώ.

Χειρότερος από έναν κακό άνθρωπο είναι ένας βλάκας κακός άνθρωπος ...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω, έχω μια απορία σχετικά με τις χαμένες κλήσεις. Υπάρχει τρόπος να σε ειδοποιεί το κινητό όταν υπάρχει αναπάντητη κλήση ; Σε ειδοποιεί και ηχητικά ή μόνο οπτικά ;

Σας παρακαλώ ενημερώστε με σχετικά με το παραπάνω, γιατί είναι το μόνο που με κρατάει από το να το πάρω. Ευχαριστώ.

 

οταν υπαρχει αναπαντητη κληση ή μηνυμα αδιαβαστο και το καπακι ειναι κλειστο, αρα η οθονη μαυρη, υπαρχει σημειωση πανω στην οθονη που εμφανιζεται οταν πατησεις για λιγο ενα πληκτρο, επισης καθε λιγο κανει μια ελαφρη δονηση στιγμιαια

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το αγορασα απο το γερμανο τη περασμενα εβδομαδα. Η υποστηριξη των ελληνικων θα ελεγα οτι ειναι παρα πολυ καλη τοσο στο ελληνικο περιβαλλον οσο και στο πληκτρολογιο. οσο για το συγχονισμο με vista δουλευει μια χαρα με το update του software που παρεχεται στη συσκευασια. Τωρα για τα προγραμματα βρηκα καποια στο http://www.getjar.com/software/Motorola/A1200 σε java αλλα ελαχιστα υποστηριζουν τη οθονη αφης οποτε ειναι αχρηστα μιας και δεν εχει πληκτρολογιο. Κατα τ'αλλα εχει πολυ μικρη μνημη(8ΜΒ), ειναι πολυ ευαισθητο στις πτωσεις. εχει μικρη RAM(1024Byte), μετριοτατη καμερα(μονο θετικο το macro). Το λογισμικο του(Linux) δεν ειναι κι ασχημο. Γενικα αν εξαιρεσουμε τη δυσχρηστια του για τα χρηματα του (349€) ειναι καλο.

 

Το ελληνικο περιβαλλον δεν το γνωριζω μια που το δικο μου ειναι αγγλικο αλλα και παλι εχει υποστηριξη ελληνικων, διαβαζεις κανονικα τα μηνυματα και τον καταλογο, δεν μπορεις να γραψεις, αν γινεται αναβαθμιση σε ελληνικο δεν το γνωριζω. Η μικρη εσωτερικη μνημη δεν περιοριζει πουθενα μια που ολα τ' αρχεια πανε στην καρτα μνημης, τα προγραμματα και ολο το κινητο ''τρεχει'' αρκετα γρηγορα χωρις κολληματα. Ευαισθητο για μενα ειναι στις γρατσουνιες και οχι στις πτωσεις μια που το περιβλημα ειναι λαστιχενιο. Θεωρω οτι ειναι τοσο δυσχρηστο οσο καθε κινητο χωρις πληκτρολογιο, οσο δηλαδη σχεδον ολα με WM. Απλα θες 2 χερια για να γραψεις μηνυμα, ολα τα υπολοιπα γινονται με το ενα χερι και αρκετες λειτουργιες με κλειστο το καπακι, κανονικα θα επρεπε να εκτελει περισσοτερες με κλειστο το καπακι μια που εχει τετοια δυνατοτητα.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταφερα να κανω ειναι να το συνδεσω με ενα ΒΤ GPS δεκτη που εχω της Ricaline για να το χρησιμοποιησω με προγραμματα χαρτων μεσω GPRS μια που εχω εγκαταστησει αρκετα (mapGR, J2eMap, MobileMaps,GPS tracks κ.τ.λ.) Προσπαθησα αλλα δεν το βλεπει με τιποτα.

Μπορει καποιος απο εδω να βοηθησει? Ειναι θεμα ρυθμισης ή απλα ασυμβατοτητας?

Ευχαριστω............

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω για τιν ικανότητα του κινητού να διαβάζει pdf αρχεία.

Έχω μια αρκετά μεγάλη συλλλογη απο σκαναρισμενα βιβλία(κυρίως ιστορικά και πολεμικά) με μέγεθος >15mb. Θα μπορώ να τα διαβάζω?

Απο software που βρίσκουμε?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο που βγαλατε το συμπερασμα οτι εχει 1024 byte ram.ειναι δυνατον σε εναν pxa 312mhz να βαλαν τοσο μικρη ram;Ασε που μονο και μονο για να φορτωσει το linux θελει τουλαχιστον 16ΜΒ.μηπως ειναι κατι αλλο το 1024;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Έχω μια απορία σχετικά με το Α1200...Μήπως τα 850mAh είναι λίγα για τις λειτουργείες του κινητού??Τι αυτονομία να έχει άραγε??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Έχω μια απορία σχετικά με το Α1200...Μήπως τα 850mAh είναι λίγα για τις λειτουργείες του κινητού??Τι αυτονομία να έχει άραγε??

σιγουρα ειναι πολυ λιγα.Αν σκεφτεις οτι φοραει τον pxa270 της intel που οπως ξερουμε απο τα pda με wm ειναι πολυ ενεργοβορος...

 

1.Επειδη ασχοληθηκα λιγο με το A1200,hardware-ικα ειναι απιστευτο.

a.ο επεξεργαστης του ανετα παει μεχρι τα 520 mhz,απλα η motorola τον εχει ρηξει στα 312 γιατι καταναλωνει πολυ ενεργεια.παντως η intel γινει ως μεγιστη τιμη τα 520.Αν δεν κανω λαθος το htc x7500 φοραει τον ιδιο στα 624(ισως να εχει καποιο συστημα ψυξης)

b.Σχετικα με τη ram εχει τουλαχιστον 64 ΜΒ,64 εχει το Ζ6 που φοραει το ιδιο λειτουργικο και δεν εχει καν οθονη αφης.

 

2.Τωρα σαν software τα πραγματα δεν ειναι τοσο καλα.

a.Μπορει το linux να ειναι ενα ανοιχτο λογισμικο αλλα η πλατφορμα montavista που χρησιμοποιει τον kernel 2.4 του linux μαλλον δεν ειναι,δεν υπαρχει καν sdk ωστε να μπορουν αλλοι προγραμματιστες να αναπτυξουν λογισμικο σε περιβαλλον linux.

b.Ωστωσο αναπτυσεται ηδη το sdk και ως το τελος του ετους θα υπαρχει.το progect λεγεται eclipce.

c.απο την αλλη αναπτυσεται και το λειτουργικο openmoko,το οποιο απο τις αρχες του 2008 θα ειναι διαθεσιμο σε απλους χρηστες,ενω ειναι εντελως ανοιχτο οποτε λογικα θα δουμε πολλες εφαρμογες που παιζουν στα linux των pc(εφοσον δεν απαιτουν πολυ επεξεργαστικη ισχυ-δειτε και το sharp zarus)να παιζουν και στο openmoko.

d.περιπου στα μεσα του 2008 το openmoko υπολογιζεται οτι θα ειναι συμβατο με τα Α1200-rokr e6(μην ξεχναμε οτι ειναι το smart phone με τις μεγαλυτερες πωλησεις στην Ασια αρα υπαρχουν πολοι ενδιαφερομενοι.)

 

3.Προς το παρον το Α1200 ειναι το ιδανικο κινητο για moding,και γενικα για οποιον θελει να πειραματιστει(οχι μονο ομως)

Ηδη κανονισα να το παρω ενω το htc touch που εχω θα το δωσω στον αδερφο μου.

 

4.Νομιζω οτι θα πρεπει να φτιαχτει ξεχωριστο υπο-φορουμ με τα κινητα της motorola που παιζουν linux(A1200 Z6 E6 κλπ)

 

5.επειδη τα αγγλικα μου ειναι πολυ ασχημα ισως να παρανοησα καποια πραγματα,αν συμβαινει κατι τετοιο παρακαλω να οποιος ξερει να με διορθωσει.

 

6.Δεν θελω να δημιουργησω τη λανθασμενη αντιληψη οτι το κινητο ειναι μονο για πειραματα.Ισα-ισα που για τα χρηματα του κανει πολλα πραγματα,περιπου οτι και ενα wm,απλα δεν υπαρχουν προγραμματα αλλων developers.επιπλεον υποστηριζει emulator για πολλα συστηματα οπως dos,windows 3.1,game boy advance κλπ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιστεύω το πιό συμμαζεμένο PDA - smartphone.

Κατάλληλο για ενδιάμεσους παίκτες, οι οποίοι δεν αρκούνται σε ένα απλό τηλ. αλλά και δεν θέλουν μια... γκουμούτσα (sic) στυλ qtec 9000 ή ένα Nokia symbian με κολλήματα, ελέω WM....

Βρίσκω ότι ισορροπεί μια χαρά κάπου εκεί ανάμεσα.

Και με τέτοια τιμή...

Μένει μόνο να το περιεργαστώ από κοντά.

Το μαύρο παρακαλώ....

Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω απολυτα! η αληθεια ειναι πως ψηνομαι κι εγω, αν και εχω το Ε65 ομως με βλεπω να υποτάσσομαι στα θελγητρα του μαύρου κομψοτεχνήματος..

ακουω βεβαια διαφορα για ελαχιστη διάρκεια μπαταρίας, για μετρια καμερα (οχι πως αυτο με πολυενδιαφερει βεβαια) για ευκολα γραντζουνισματα επιφανειας, για αδυναμια γραφης ανευ πενακίου και για απουσια προγραμματων. ωστοσο φαινεται οτι τα πλεονεκτηματα ειναι ισχυροτερα και περισσοτερα. ειδωμεν..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω να κατευθηνθώ προς το Α1200..Αν και εντάξ δεν λέω είναι μικρό κομψό αλλά πάντα υπάρχει αυτό το αλλά...Δεν με ικανοποιεί

η μπαταρία του που για ένα smartphone είναι πολύ μικρή...Γραντζουνιέται πολύ εύκολα και δεν νομίζω να είναι τόσο καλαίσθητο το δήθεν πορτάκι-προστατευτικό όταν ανοίγει...Τώρα για το τι λογισμικό υπάρχει γι'αυτή τη συσκευή δεν ξέρω δεν νομίζω να είναι μεγάλος ο αριθμός...Γι'αυτο θα προτιμίσω κάτι σε SE η Nokia...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...