Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exeis dikio se afto. Einai isws h pio kapitalistiki xwra ston kosmo kai to na plirwneis gia tin tritovathmia ekpedefsi gi'aftous einai apolutws logiko. Edw oute h iatriki peithalpsi den thewreitai vasiko dikaiwma...

 

Ostoso h tritovathmia ekpedefsi tous einai axiozilefti se polla simeia. Ena apo afta einai ta community colleges pou einai polu fthina kai dinoun tin efkeria ston kathena na parei ena 2etes ptyxio. Exoun kapou 2000 panepistimia kai apo afti tin apopsi h efkeries -gia opiondipote- einai arketes.

Εκείνο που μ' αρέσει στην αμερικανική τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι η ευελιξία.Απ' οτι διάβασα, δεν έχω προσωπική πείρα, έχεις τη δυνατότητα να κάνεις bachelor για παράδειγμα στις πολιτικές επιστήμες, και στη συνέχεια master στη νομική.

 

Εδώ αντίθετα είναι αδύνατο να ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο εκτός απο το αντικείμενο της σχολής στην οποία έχεις εισαχθεί.Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να ξεκινήσεις απο το μηδέν.Μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις μόνο σε αντικείμενο σχετικό με το αντικείμενο σπουδών σου.

.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο παντως πρωτη φορα το βλεπω, ισως γινεται μονο σε πανεπιστημια της Σκωτιας.

λίγο πιο πρίν είχες πεί ο ίδιος

Επειδη γενικα εχεις πει πολλες "κοτσανες" , αν δεν εισαι για κατι βεβαια ρωτα πρωτα.

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

λίγο πιο πρίν είχες πεί ο ίδιος

 

:lol: :lol: :lol:

 

Ειπα εγω καπου οτι οι φοιτητες δεν πληρωνουν £2,154 contribution towards the cost of their Higher Education ??:confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηρεμία!

οι τιμες διαφέρουν απο πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο στην αγγλία!

 

τωρα πια ο νομος που λεει πως αν το οικογενιακο εισοδημα ειναι απο ενα ποσο και κατω, τοτε οι σπουδες ειναι δωρεαν, ΔΕΝ ισχυει πια λογω της ενταξεις πολλων νεων κυριως βαλκανικων χωρων στην ευρωπαικη ενωση και καλα κανουν οι αγγλοι κατα την αποψη μου. αυτο που προωθουν πολυ ειναι τα ατοκα φοιτητικα δανεια! που αποπληρωνεις αν πιασεις δουλεια (σου βρισκουν τις περισσοτερες φορες απο το πανεπιστημιο) και βγαζεις ενα Α-εισοδημα.

 

πιστεψτε με, τα εχω ψαξει αρκετα.

τον σεπτεμβρη φευγω για BA!

Link to comment
Share on other sites

πιασεις δουλεια (σου βρισκουν τις περισσοτερες φορες απο το πανεπιστημιο)

 

DIORTHOSI: Kanena uni de sou vriskei douleia. Oti se voithane na vreis einai alitheia ...

Link to comment
Share on other sites

Peite ta giati ta elega kai me evgazan trelo. Kai se kamia periptosi vevaia den leo oti oi spoudes sto uk einai tou petamou klp.(pros apofygin kathe pareksigisis). Aplos thelo na po oti i sugkrisi einai akairi dioti edo ta uni exoun esto kai ena a eisodima (px gia mtx by research to ftinotero 3085lires) kai stin ellada paleuei olokliri paidia na parei to 5%tou AEP kai den mporei. Ara einai sa na sygkrinoume kotero me varka. Kai pali kala einai ta ellinika uni ypo autes tis sunthikes.
Link to comment
Share on other sites

Για Marketing έχω ακούσει πολύ καλά λόγια τόσο για το Loughborough όσο και για το Strathclyde.

 

Επίσης πολύ καλό για business σπουδές είναι και το Lancaster, νομίζω επιβάλεται να το προσθέσεις στη λίστα σου.

 

Από τα πανεπιστήμια που αναφέρεις, το Leeds, to Surrey και το Cardiff κράτα τα για καβάτζα περισσότερο ;)

 

PS: Όλα τα παραπάνω με βάση τα πανεπιστήμια (που πιστεύω θα πρέπει να είναι και το 1ο σου κριτήριο) και όχι τις πόλεις, φοιτητική ζωή κτλ, που πιστεύω δε θα πρέπει να παίξουν πρωταρχικό ρόλο στις επιλογές σου. Άλλωστε για 1 χρόνο πας και το όνομα του uni θα σε συνοδεύει για πάντα.

 

 

Στο Loughborough δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα το πρόγραμμα σπουδών του MSc. Για το Strathclyde δεν ξέρω γιατί αυτή τη στιγμή δε μπορώ να μπω στο site του. :p

 

Το Lancaster το έχω στα υπόψιν, απλά με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι είναι πολύ μακριά από το Λονδίνο.

Σαφώς, είναι προφανές ότι πρωταρχικός στόχος είναι το επίπεδο και το όνομα του πανεπιστημίου στο οποίο θα πάω, αλλά αναγκαστικά (έστω και δευτερευόντως) σκέφτομαι και τα υπόλοιπα...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα έχετε μπερδέψει αρκετά τα πράγματα σχετικα με την εκπαίδευση απο οτι βλέπω.στην αγγλία και αμερική τίποτα δεν είναι δωρεάν.όλα πληρώνονται,εν αντιθέσει με την ελλάδα.στην αγγλία είναι γενικώς παραδεκτό οτι η κυβέρνηση βγάζει αρκετά φράγκα απο την παιδεία.και το έχει γυρίσει σε επιχείρηση παραγωγής πτυχιούχων.όχι όλα τα unis ,ίσως τα περισσότερα.

όπως είπα και πιο πάνω,που αναφέρετε συνέχεια το lse ,θα μπορούσε να συγκριθεί μόνο με unis που μπορούν να το χτυπήσουν στα ίσια,απο πλευράς χρηματοδότησης εννοώ.δεν είναι δυνατόν να συγκρίνετε καποδιστριακό,πειραιά με lse.και τα 2 έχουν το 1/10 της χρηματοδότησης του lse.οπότε είναι λογικό οτι το lse θα βγεί σ΄την καλύτερη δυνατή σειρά κατάταξης απο χρηματοδότηση,conne με επιχειρήσεις,κτλ μιας και οι φοιτητές σπρώχνονται με ποικίλους τρόπους.απο την άλλη τα ελληνικά όχι μόνο δεν έχουν διαφημιστεί πουθενά,αλλά δεν υπάρχουν και conne με επιχειρήσεις,καθώς κανείς δεν φρόντισε για αυτό.

όσο για την αμερική που είπατε επειδή το είχα ψάξει παλαιότερα υπάρχουν 4 class unis ,στην πρώτη σειρά είναι τα πρωτοκλασάτα με τρελά δίδακτρα και απευθύνονται μόνο σε φραγκάτους,στην δεύτερη λίγο πιο χαλαρά ενώ οι άλλες σειρές είναι ανοιχτές για τον απλό λαό.και χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα.

κι όσο για κάτι που αναφέρθηκε περι διδάκτρων,αγοράς βιβλίων,κτλ αυτό πάει να εφαρμοστεί και στο ελληνικό σύστημα με τις γνωστές αντιδράσεις.πράγμα που εύχομαινα μη γίνει ποτέ,λόγω των αγώνων που έγιναν για να αποκτηθούν τα συγκεκριμένα δικαιώματα.αλλά και να γίνει δε νομίζω να καλυτερέυσουν τα πράγματα.απλά κάποιοι θα τρώνε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

:p

τα έχετε μπερδέψει αρκετά τα πράγματα σχετικα με την εκπαίδευση απο οτι βλέπω.στην αγγλία και αμερική τίποτα δεν είναι δωρεάν.όλα πληρώνονται,εν αντιθέσει με την ελλάδα.στην αγγλία είναι γενικώς παραδεκτό οτι η κυβέρνηση βγάζει αρκετά φράγκα απο την παιδεία.και το έχει γυρίσει σε επιχείρηση παραγωγής πτυχιούχων.όχι όλα τα unis ,ίσως τα περισσότερα.

όπως είπα και πιο πάνω,που αναφέρετε συνέχεια το lse ,θα μπορούσε να συγκριθεί μόνο με unis που μπορούν να το χτυπήσουν στα ίσια,απο πλευράς χρηματοδότησης εννοώ.δεν είναι δυνατόν να συγκρίνετε καποδιστριακό,πειραιά με lse.και τα 2 έχουν το 1/10 της χρηματοδότησης του lse.οπότε είναι λογικό οτι το lse θα βγεί σ΄την καλύτερη δυνατή σειρά κατάταξης απο χρηματοδότηση,conne με επιχειρήσεις,κτλ μιας και οι φοιτητές σπρώχνονται με ποικίλους τρόπους.απο την άλλη τα ελληνικά όχι μόνο δεν έχουν διαφημιστεί πουθενά,αλλά δεν υπάρχουν και conne με επιχειρήσεις,καθώς κανείς δεν φρόντισε για αυτό.

όσο για την αμερική που είπατε επειδή το είχα ψάξει παλαιότερα υπάρχουν 4 class unis ,στην πρώτη σειρά είναι τα πρωτοκλασάτα με τρελά δίδακτρα και απευθύνονται μόνο σε φραγκάτους,στην δεύτερη λίγο πιο χαλαρά ενώ οι άλλες σειρές είναι ανοιχτές για τον απλό λαό.και χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα.

κι όσο για κάτι που αναφέρθηκε περι διδάκτρων,αγοράς βιβλίων,κτλ αυτό πάει να εφαρμοστεί και στο ελληνικό σύστημα με τις γνωστές αντιδράσεις.πράγμα που εύχομαινα μη γίνει ποτέ,λόγω των αγώνων που έγιναν για να αποκτηθούν τα συγκεκριμένα δικαιώματα.αλλά και να γίνει δε νομίζω να καλυτερέυσουν τα πράγματα.απλά κάποιοι θα τρώνε παραπάνω.

 

Οτι να ναι... Pankard, εχω πολλες ενστασεις σε αυτα που ειπες, αλλα ξεκιναω με το πιο βασικο:

 

στην αγγλία είναι γενικώς παραδεκτό οτι η κυβέρνηση βγάζει αρκετά φράγκα απο την παιδεία.

 

Εχεις στοιχεια γι'αυτο η απλα το λες ετσι επειδη αυτο νομιζεις; Αν ναι, τοτε δωστα, αλλιως κανεις παραπληροφορηση. Τα public unis ειναι non-profit, τελεια και παυλα. Για τα αλλα θα απαντησω αργοτερα, αλλα δεν προλαβαινω τωρα (καποιος πρεπει να απαντησει, ειδικα σε αυτο με το LSE, αλλα και το αλλο με τα unis για φραγκατους... ηταν ολα τα λεφτα ).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

τωρα πια ο νομος που λεει πως αν το οικογενιακο εισοδημα ειναι απο ενα ποσο και κατω, τοτε οι σπουδες ειναι δωρεαν, ΔΕΝ ισχυει πια λογω της ενταξεις πολλων νεων κυριως βαλκανικων χωρων στην ευρωπαικη ενωση και καλα κανουν οι αγγλοι κατα την αποψη μου. αυτο που προωθουν πολυ ειναι τα ατοκα φοιτητικα δανεια! που αποπληρωνεις αν πιασεις δουλεια (σου βρισκουν τις περισσοτερες φορες απο το πανεπιστημιο) και βγαζεις ενα Α-εισοδημα.

 

Που το ειδες οτι αλλαξε ο νομος;

 

Απο British Council:

 

European Union students attending UK universities pay the same fees as UK students (set at £1,100 a year). And, like UK students, EU nationals from lower income families pay just a fraction of this or, sometimes, nothing at all. International students from countries outside the EU pay overseas fees, which are outlined below.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

μας το ειπαν στην σχολη!

οπως επισης και στο ενημερωτικο φυλλαδιο που μου εστειλαν απο ενα πανεπιστημιο (δινω μεσω UCAS για αυτο τον σεπτεμβρη!)

Link to comment
Share on other sites

μας το ειπαν στην σχολη!

οπως επισης και στο ενημερωτικο φυλλαδιο που μου εστειλαν απο ενα πανεπιστημιο (δινω μεσω UCAS για αυτο τον σεπτεμβρη!)

 

Κριμα αν ειναι ετσι.

 

Anyway, επειδη κατι ακουστηκε περι βιομηχανιας και οτι η Αγγλικη κυβερνηση βγαζει (αρκετα, μαλιστα) λεφτα απο τα πανεπιστημια (!!!), ας μιλησουμε με αριθμους και στοιχεια (http://bookshop.universitiesuk.ac.uk/downloads/patterns5.pdf)

 

Συμφωνα με το Universities UK, στα Αγγλικα πανεπιστημια το median budget surplus (ως ποσοστο του income) ειναι 2.1%. Το ποσοστο ειναι πενιχρο (λες και το παιρνει η κυβερνηση, αλλα λεμε τωρα :lol: ).

 

Οσο για τα tuition fees των 1100 λιρων, ας τα βαλουμε κι αυτα στην ζυγαρια. Το συνολικο, median, κοστος για τα πανεπιστημια ανερχεται σε 4684 λιρες ανα φοιτητη! Μιλαμε για administrative services, academic departmental costs, Library, information services and central computing expenditure και πremises expenditure.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

:p

 

Εχεις στοιχεια γι'αυτο η απλα το λες ετσι επειδη αυτο νομιζεις; Αν ναι, τοτε δωστα, αλλιως κανεις παραπληροφορηση. Τα public unis ειναι non-profit, τελεια και παυλα.

 

Δηλαδή ο μονος τρόπος να βγάλει η χωρα λεφτά από τα πανεπιστήμια είναι τα δίδακτρα? Δηλαδή τόσες decades (100des??) χιλιάδες (ξένοι) φοιτητές δε συνεισφέρουν στην Αγγλική οικονομία?? Δεν νοικιάζουν σπίτια, δεν τρώνε φαγητό, τα δίδακτρα που πληρώνουν δεν πληρώνουν μισθούς καθηγητών, όλοι αυτοί που ωφελούνται δεν πληρώνουν φόρους?

 

Δε νομίζω η αγγλική οικονομία να μην έχει όφελος και μάλιστα τεράστιο από την εισροή φοιτητών!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο μονος τρόπος να βγάλει η χωρα λεφτά από τα πανεπιστήμια είναι τα δίδακτρα? Δηλαδή τόσες decades (100des??) χιλιάδες (ξένοι) φοιτητές δε συνεισφέρουν στην Αγγλική οικονομία?? Δεν νοικιάζουν σπίτια, δεν τρώνε φαγητό, τα δίδακτρα που πληρώνουν δεν πληρώνουν μισθούς καθηγητών, όλοι αυτοί που ωφελούνται δεν πληρώνουν φόρους?

 

Δε νομίζω η αγγλική οικονομία να μην έχει όφελος και μάλιστα τεράστιο από την εισροή φοιτητών!!

 

Apantisa se kati sigekrimeno pou eipwthike kai mou apantas me kati entelws diaforetiko.

 

Diladi h Agglia exei stisei olokliro to ekpedeftiko tis sistima gia na anaptyxei tin oikonomia tis... :p Kai stin Ameriki, tin Germania, tin Italia, ton Kanada, ktl pou exoun tosous xenous fitites, giati den milate gia "viomixania paragwgis ptyxiouxwn"? Einai ritoriki h erwthsh...

 

To xanalew bas kai to empedwsoume, ta dhmosia panepistimia einai by definition non-profit...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

:p

 

Οτι να ναι... Pankard, εχω πολλες ενστασεις σε αυτα που ειπες, αλλα ξεκιναω με το πιο βασικο:

 

 

 

Εχεις στοιχεια γι'αυτο η απλα το λες ετσι επειδη αυτο νομιζεις; Αν ναι, τοτε δωστα, αλλιως κανεις παραπληροφορηση. Τα public unis ειναι non-profit, τελεια και παυλα. Για τα αλλα θα απαντησω αργοτερα, αλλα δεν προλαβαινω τωρα (καποιος πρεπει να απαντησει, ειδικα σε αυτο με το LSE, αλλα και το αλλο με τα unis για φραγκατους... ηταν ολα τα λεφτα ).

εσύ παραπληροφορείς μάλλον και καλό είναι αν δεν ξέρουμε κάτι επ ακριβώς καλύτερα να μην το ανοίγουμε.κλανάσαι κλάνειν οικτρά (όπως λέει κι ο φίλος μου ο φατσέας) αν νομίζεις οτι τα δίδακτρα που πλερώνεις-πλέρωνα πάνε στο ίδρυμα για κάλυψη αναγκών και υποδομή.έμμεση φορολογία είναι και ονομάστηκε δίδακτρα.δεν χρειάζεται να έχεις πολύ μυαλό για να το καταλάβεις αυτό.διαπίστωσαν απο νωρίς οτι η αγγλία είναι αγαπημένος προορισμός των απανταχού φοιτητών και αποφάσισαν να βγάλουν φράγκα-τόσο απλό.πολλά στηρίζονται στην παιδεία της αγγλίας και όλα τα παρεμφερή όπως αναφέρθηκαν πιο πάνω(ενοίκια-μισθοί-διατροφή,κτλ κτλ) καθώς τα κέρδη είναι τεράστια.

αυτό που είπα για τους φραγκάτους στο αμερική τι ακριβώς δεν κατάλαβες??

προτιμώ να μιλάω ανοιχτά και να αντιμετωπίζω την πραγματικότητα κατάματα και να μην κοροιδευόμαστε.τα δίδακτρα που έχουν τα a class unis στο u.s. δεν μπορεί να τα αναλάβει ο απλός λαός.αυτά απευθύνονται μόνο σε οικογένειες με τεράστια εισοδήματα.αυτό διαπιστώνεται εύκολα πολύ απλά,απο το αν δείς απόφοιτους(περισσότεροι πολιτικοί,βιομήχανοι,εφοπλιστές,κτλ).δε νομίζω οτι λέω κάτι παράλογο ή εξωπραγματικό.και ανέλυσε μας κι εσύ την σκέψη σου σχετικά με αυτά που υποστηρίζω περι χρηματοδότησης να μου πείς που κάνω λάθος κι εγώ.

η γενικά πες μου που ακριβώς διαφωνείς σε αυτά που λέω εγώ.

δε πρέπει να έχεις πολυ μυαλό για να καταλάβεις οτι μέρος που τραβάει φοιτητές ακμάζει οικονομικά για πολλούς λόγους,πόσο μάλλον η αγγλία που σχεδόν κάθε πόλη-κωμόπολη διαθέτει ίδρυμα.παρόμοιες προσπάθειες γίνονται κι εδώ ελλάδα για να ενισχυθεί οικονομικά η επαρχία.άπειρα παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

τα έχετε μπερδέψει αρκετά τα πράγματα σχετικα με την εκπαίδευση απο οτι βλέπω.στην αγγλία και αμερική τίποτα δεν είναι δωρεάν.όλα πληρώνονται,εν αντιθέσει με την ελλάδα.στην αγγλία είναι γενικώς παραδεκτό οτι η κυβέρνηση βγάζει αρκετά φράγκα απο την παιδεία.και το έχει γυρίσει σε επιχείρηση παραγωγής πτυχιούχων.όχι όλα τα unis ,ίσως τα περισσότερα.

 

Xanaparathetw afto pou eipe o Pankard kai sto opio apantisa. Apo ton kebabtzi dipla stin fititiki estia borei na vgazei trela lefta, ontws.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Xanaparathetw afto pou eipe o Pankard kai sto opio apantisa. Apo ton kebabtzi dipla stin fititiki estia borei na vgazei trela lefta, ontws.

οκ όπως νομίζεις εσύ.ο καθένας οτι θέλει πιστεύει.

δεν έχω λόγο να σου αλλάξω γνώμη.

είναι αυτό που λένε,τα δίνω και γουστάρω,αλλά χωρίς να ξέρω το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

εσύ παραπληροφορείς μάλλον και καλό είναι αν δεν ξέρουμε κάτι επ ακριβώς καλύτερα να μην το ανοίγουμε.κλανάσαι κλάνειν οικτρά (όπως λέει κι ο φίλος μου ο φατσέας) αν νομίζεις οτι τα δίδακτρα που πλερώνεις-πλέρωνα πάνε στο ίδρυμα για κάλυψη αναγκών και υποδομή.έμμεση φορολογία είναι και ονομάστηκε δίδακτρα.δεν χρειάζεται να έχεις πολύ μυαλό για να το καταλάβεις αυτό.διαπίστωσαν απο νωρίς οτι η αγγλία είναι αγαπημένος προορισμός των απανταχού φοιτητών και αποφάσισαν να βγάλουν φράγκα-τόσο απλό.πολλά στηρίζονται στην παιδεία της αγγλίας και όλα τα παρεμφερή όπως αναφέρθηκαν πιο πάνω(ενοίκια-μισθοί-διατροφή,κτλ κτλ) καθώς τα κέρδη είναι τεράστια.

αυτό που είπα για τους φραγκάτους στο αμερική τι ακριβώς δεν κατάλαβες??

προτιμώ να μιλάω ανοιχτά και να αντιμετωπίζω την πραγματικότητα κατάματα και να μην κοροιδευόμαστε.τα δίδακτρα που έχουν τα a class unis στο u.s. δεν μπορεί να τα αναλάβει ο απλός λαός.αυτά απευθύνονται μόνο σε οικογένειες με τεράστια εισοδήματα.αυτό διαπιστώνεται εύκολα πολύ απλά,απο το αν δείς απόφοιτους(περισσότεροι πολιτικοί,βιομήχανοι,εφοπλιστές,κτλ).δε νομίζω οτι λέω κάτι παράλογο ή εξωπραγματικό.και ανέλυσε μας κι εσύ την σκέψη σου σχετικά με αυτά που υποστηρίζω περι χρηματοδότησης να μου πείς που κάνω λάθος κι εγώ.

η γενικά πες μου που ακριβώς διαφωνείς σε αυτά που λέω εγώ.

δε πρέπει να έχεις πολυ μυαλό για να καταλάβεις οτι μέρος που τραβάει φοιτητές ακμάζει οικονομικά για πολλούς λόγους,πόσο μάλλον η αγγλία που σχεδόν κάθε πόλη-κωμόπολη διαθέτει ίδρυμα.παρόμοιες προσπάθειες γίνονται κι εδώ ελλάδα για να ενισχυθεί οικονομικά η επαρχία.άπειρα παραδείγματα.

 

Tha apantousa se afto pou eipes prin gia to LSE, alla trexeis kai den se ftanw. Den paratheteis oute ena stixeio gi'afta pou les. Den ginete na sizitame etsi... Twme bandwidth tzampa...

 

H Ameriki logika exei peripou osous xenous fitities exei kai h Agglia. Xanarwtaw, to idio isxuei kai ekei?

 

Gia tin Ameriki, ta perissotera unis sto top 50 einai private. Yparxoun kai kapies exereseis, opws to UC Berkeley (kai sxedon ola ta U of California), to UI Urbana-Champaign kai polla alla. Sta public unis, ta didaktra gia in-state fitites einai "xamila" (px Berkeley gyrw sta USD 6 000). Gia tous out of state einai sta USD 24 000 - ligo pio xamila apo ta pio polla private (px Northwestern 31 000).

 

Pame sto proto aplo epixirima: To Hofstra University (to poio?), ena metriotato, tier 3 panepistimio pou vriskete xamila sta rankings (polu katw apo to noumero 120, pou thewrite kalo) exei tuition fees 21 500 USD!!! Diladi peripou ta idia me to BERKELEY! Me liga logia OLA ta panepistimia einai akriva stin Ameriki. OXI mono ta top, opws les esi. Me tin logiki sou, sta unis stin Ameriki pane mono pamploutoi. Stin praxi omws xeroume oti den ginete afto, ara ti simvenei?

 

H apantisi einai apli... Student loans. To 90% twn fititwn den boroun na dwsoun tetia lefta (akoma kai ta 6 000 USD an eisai Californezos kai pas sto Berkeley borei na einai arketa lefta). Enas filos mou pou kanei MBA twra exei parei daneio 90 000 USD!!! Tha to apoplirwnei OLH tou thn zwh, an thelei (exoun evnoikous orous kai polu, polu xamilo epitokio). Xrwstaei alla tosa apo to bachelor pou ekane.

 

Afta.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και πιο πάνω,που αναφέρετε συνέχεια το lse ,θα μπορούσε να συγκριθεί μόνο με unis που μπορούν να το χτυπήσουν στα ίσια,απο πλευράς χρηματοδότησης εννοώ.δεν είναι δυνατόν να συγκρίνετε καποδιστριακό,πειραιά με lse.και τα 2 έχουν το 1/10 της χρηματοδότησης του lse.οπότε είναι λογικό οτι το lse θα βγεί σ΄την καλύτερη δυνατή σειρά κατάταξης απο χρηματοδότηση,conne με επιχειρήσεις,κτλ μιας και οι φοιτητές σπρώχνονται με ποικίλους τρόπους.απο την άλλη τα ελληνικά όχι μόνο δεν έχουν διαφημιστεί πουθενά,αλλά δεν υπάρχουν και conne με επιχειρήσεις,καθώς κανείς δεν φρόντισε για αυτό.

 

Katalavaineis ti les? Oti ta LSE, Harvard, Cambridge, ktl ktl exoun kalo onoma logo conne me epixiriseis!!! Etsi pernoun ta nobel oi erevnites tous? Me diafimisi kai conne?!

 

Pankard, an epimeineis KAI se afto, tote apla sikwnw ta xeria psila. Yparxei allos pou na simfwnei me afto?

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

gia se olous! den exw ksanapostarei edw . i erwtisi mou ine i eksis enas ksaderfos mou pige telikws gia spoudes agglia sto panepistimio tou portsmouth aftos den exei meinei kai poli efxaristiminos , kai egw den exw akousei kala logia gia to sigekrimeno apo arthra . poia ine i gnwmi sas??? sigekrimena spoudazei sto tmima politikwn mixanikwn.
Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Tha apantousa se afto pou eipes prin gia to LSE, alla trexeis kai den se ftanw. Den paratheteis oute ena stixeio gi'afta pou les. Den ginete na sizitame etsi... Twme bandwidth tzampa...

 

H Ameriki logika exei peripou osous xenous fitities exei kai h Agglia. Xanarwtaw, to idio isxuei kai ekei?

 

Gia tin Ameriki, ta perissotera unis sto top 50 einai private. Yparxoun kai kapies exereseis, opws to UC Berkeley (kai sxedon ola ta U of California), to UI Urbana-Champaign kai polla alla. Sta public unis, ta didaktra gia in-state fitites einai "xamila" (px Berkeley gyrw sta USD 6 000). Gia tous out of state einai sta USD 24 000 - ligo pio xamila apo ta pio polla private (px Northwestern 31 000).

 

Pame sto proto aplo epixirima: To Hofstra University (to poio?), ena metriotato, tier 3 panepistimio pou vriskete xamila sta rankings (polu katw apo to noumero 120, pou thewrite kalo) exei tuition fees 21 500 USD!!! Diladi peripou ta idia me to BERKELEY! Me liga logia OLA ta panepistimia einai akriva stin Ameriki. OXI mono ta top, opws les esi. Me tin logiki sou, sta unis stin Ameriki pane mono pamploutoi. Stin praxi omws xeroume oti den ginete afto, ara ti simvenei?

 

H apantisi einai apli... Student loans. To 90% twn fititwn den boroun na dwsoun tetia lefta (akoma kai ta 6 000 USD an eisai Californezos kai pas sto Berkeley borei na einai arketa lefta). Enas filos mou pou kanei MBA twra exei parei daneio 90 000 USD!!! Tha to apoplirwnei OLH tou thn zwh, an thelei (exoun evnoikous orous kai polu, polu xamilo epitokio). Xrwstaei alla tosa apo to bachelor pou ekane.

 

Afta.

 

Xehasa kati vasiko. Ta scholarships. Sto Caltech to 57% twn fititwn pernoun grants. Etsi, enw ta didaktra einai 27 000 USD, to meso cost peftei sta 13 000 USD. Kaluptetai aneta me student loan- allwste stin ameriki oi misthoi einai polu kaluteroi apo Ellada (kai eidika an exeis teliwsei to Caltech ;) ).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Katalavaineis ti les? Oti ta LSE, Harvard, Cambridge, ktl ktl exoun kalo onoma logo conne me epixiriseis!!! Etsi pernoun ta nobel oi erevnites tous? Me diafimisi kai conne?!

 

Pankard, an epimeineis KAI se afto, tote apla sikwnw ta xeria psila. Yparxei allos pou na simfwnei me afto?

δεν είπα μόνο αυτό.είναι δεδομένο οτι έχουν conne με επιχειρήσεις.κανείς δε μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό.όπως υπάρχει και χρηματοδότηση σε πολλά απο αυτά τα ιδρύματα απο άλλού.κανείς δεν λέει πως συντηρούνται αυτά τα ιδρύματα.πολλά έχουν ακουστεί περι μασωνίας,κτλ κτλ για τα συγκεκριμένα γνωστά ιδρύματα.όπως επίσης και τα κριτήρια εισαγωγής δεν είναι σαφή.και πάλι είναι τυχαίο μήπως οτι τα συγκεκριμένα ιδρύματα βγάζουν στελέχη που ως συνήθως καταλμβάνουν διευθυντικές θέσεις,ή προωθούνται πολιτικά?

τέλος πάντων όμως.

τρέχεις κι εσύ όμως.στην αμερική η λογική λέει οτι σαφέστατα θα υπάρχει μεγαλύτερος αριθμός απο οτι στην αγγλία λόγω οτυ οτι είναι πιο μεγάλη χώρα.κι αν δεν είναι έτσι όπως τα περιγράφω στην αμερική που είναι η πιο καπιταλιστική χώρα στον κόσμο,που αλλού θα μπορούσε να ισχύει αυτό?

μίλησες για φοιτητικά δάνεια.επειδή δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα εκεί,τι εγγυήσεις χρειάζονται τα δάνεια αυτά?ή τα μοιράζουν έτσι?

γιατί δε μπορείς να καταλάβεις ένα απλό πράγμα?οι οικονομολοι και αυτοί που διοικούν την χώρα δεν είναι χαζοί,ούτε φιλάνθρωποι.αν μπορούν να πετύχουν κέρδος απο κάτι θα το κάνουν και στον μέγιστο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ ανέφερα την βιομηχανία παραγωγής πτυχίων, θα απαντήσω.

 

Δε νομίζω να υπάρχει καμμία αμφιβολία οτι η βρετανική κυβέρνηση είναι αυτή που έχει επιδοθεί σε μία ανελέητη ποροσπάθεια διαφήμισης του βρετανικού εκπαιδευτικού συστήματος.

 

Και στη Γαλλία υπάρχουν αξιόλογα πανεπιστήμια, αλλά σε καμμία περίπτωση η γαλλική κυβέρνηση δεν έχει εξαπολύσει ανάλογη διαφημιστική εκστρατεία.

 

Οι λόγοι ευνόητοι και δεν μπορεί να αμφιβάλει κανείς για αυτό.Αλλωστε όπως οι βρετανοί απευθύνονται σε μας και θέλουν να μας πείσουν οτι δεν υπάρχει πανεπιστημιακή εκπαίδευση παρα μόνο στη mother england, πολλοί προτείνουν οτι θα πρέπει να είναι αυτός ο στόχος μας προς τα Βαλκάνια.

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...