Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι απλα εγινε ερωτηση ποιο ειναι το minimum requirement entry απο Ελληνικο πανεπιστημιο. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας σχετικά με το βαθμό του πτυχίου και την αντιστοιχία στο UK.

 

Άντε να συνεχίσουμε την αναζήτηση τώρα... Birmingham? Ή Nottingham? Ή μήπως Warwick και Southampton? :p

 

Όπως καταλάβατε είμαι πλήρως κατασταλαγμένος, τόσο στο τι θέλω να κάνω όσο και στο πού... :p

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

απλα να πω οτι στα περισσοτερα Βρετανικα Πανεπιστημια μπαινεις σε μεταπτυχιακο με 50%.

τωρα για κ@λου μπορει να μπαινεις και με 35(πασσ) που σε καθε περιπτωση ειναι αναγνωρισμενα απο το ΔΙΚΑΤΣΑ.Τουλαχιστον οι Αγγλοι διαβαθμιζουν τα Πανεπιστημια τους.Εμεις τα δικα μας τα θεωρουμε ολα τοπ.Μπορει η ιδια ειδικοτητα σε αλλο Πανεπιστημιο να ειναι πιο υψηλο το επιπεδο για παραδειγμα η να γινετε μεγαλυτερη ερευνα κτλ κτλ

Απλα θελω να πω οτι παιζει το πως αξιολογει καθε Πανεπιστημιο τον προπτυχιακο τιτλο.Ναι σε ορισμενα Πανεπιστημια δεν βαζουν πανω απο 80% σε πτυχιακη/διαγωνισματα.

Τωρα για τα Ελληνικα ΑΕΙ το 7 με τι ισοδυναμει εξαρταται απο το πως το βλεπει το Πανεπιστημιο και ασφαλως εχει σχεση και με την ειδικοτητα.Παντοτε οι αντιστιχιες δεν ειναι απολυτες και για αυτο πρεπει να επικοινωνεις με το Πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει για το αν σε κανουν δεκτο.

Για τα Αγγλικα ναι αναλογως τον κλαδο σπουδων μπορει να εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις.Λογικο ειναι αυτο.

Τελος δεν ειναι μονο του Λονδινου το μονο Βρετανικο Πανεπιστημιο.Υπαρχουν πανω απο 100 Βρετανικα ΑΕΙ.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λογικο ειναι τα περισσοτερα πανεπιστημια επισημα να ζητανε first class πτυχια,κτλ αλλα σχεδον ολα σε δεχονται και με upper second.

Στην τελικη λεφτα τους δινεις,δεν τους χαλαει κιολας.Βεβαια δεν θα δεχτουν και φοιτητες οι οποιοι περνουσαν ολα τα μαθηματα τους στο οριο η ειχαν μεινει σε αρκετα μαθηματα και τα περασαν με τη δευτερη.Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει μετα απο την αναζητηση του καλοκαιριου αυτου για το master μου.

Και εμενα first class μου ζητησαν και IELTS με 6,5 το οποιο να το εχω περασει το περισσοτερο πριν απο 3 χρονια.

Ε τιποτα απο αυτα δεν πληρουσα.Το πτυχιο μου ειχε βαθμο 65% και το IELTS 6,5 αλλα το εχω περασει εδω και 5 χρονια.Και ομως με δεχτηκαν αφου ειδαν βαθμους και οτι δεν ειχα χασει κανενα μαθημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

αν επιτρεπεις σε ποιο Πανεπιστημιο μπηκες και σε ποια ειδικοτητα εισαι?

Παντως πολλα Πανεπιστημια σε δεχονται με 2:2(49,5-59,5%).

Τι γινεται ομως αν ενω εχεις το 50-55% για παραδειγμα που θεωρητικα σε δεχονται αλλα το πτυχιο σου ειναι πασσ επειδη δεν δινει τετοια διαβαθμιση επειδη π.χ. το προγραμμα που κανεις δεν ειναι honours η εχει διαβαθμιση 60% το ελαχιστο για την δευτερη κλασση ?

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

gmac mhn agxw den htan ey8eia volh pros esena kai milame epeidh 3eroume ;) to top 10 de mou leei kati. oloi oi ellhnes spoudazoun sta "top 10 panepisthmia" ths megalhs vrettanias (...) a)gia poio course (gia to aggliko uni) sou zhthsan ayto to requir. kai b)poio uni teleiwses sthn ellada paizoun rolo. yparxoun polles parametroi kai den mporei kapoios na pei oti to 2.1 einai swnei kai kala 6.5, 7 h 8.

 

snooper, mhn epanalamvanomai. paizei rolo h sxolh, to course pou 8es na kaneis kai to uni. an mou peis oti 8es na kaneis MSc sto Horse studies with Management, mporei na se paroun kai me 4.

 

varx, i'm with you -- oson afora th va8mologia, yparxoun kai ta A,B,C,D,E!

If you can't be strong, then try to be smart... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συμφωνω εν μερει μαζι σου.Η αντιστοιχια ειναι λογικο να μην ειναι απολυτη αλλα κατα προσεγγιση και πρεπει να παραδεχτεις οτι με δευτερη κλαση μπορεις να μπεις στα περισσοτερα Βρετανικα ΑΕΙ και στις πλεον περιζητητες ειδικοτητες.Μην το λες φιλε μου οτι δεν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο με 4 αφου σε ορισμενα Πανεπιστημια υπαρχει και η λογικη να σε παρουν με βαση την εργασιακη εμπειρια ακομα και χωρις πτυχιο η αν εχεις προυηπηρεσια να ειναι περισσοτερικο ελαστικοι στον βαθμο του πτυχιου.Η εναλλακτικα κανεις ενα induction course και μπαινεις μετα στο κανονικο προγραμμα που σε ενδιαφερει.

Ναι ορισμενα Πανεπιστημια δεν πανε με το % αλλα με Α,Β κτλ

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για MBA θέλουν κανα 3αρι χρόνια προυπηρεσία αν δεν τους επαρκεί το πτυχίο που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Tomorrow,kolabrou στο Oxford Brookes και κανω MSc Mobile & Hign Speed Telecommunications Networks.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

gmac mhn agxw den htan ey8eia volh pros esena kai milame epeidh 3eroume ;) to top 10 de mou leei kati. oloi oi ellhnes spoudazoun sta "top 10 panepisthmia" ths megalhs vrettanias (...) a)gia poio course (gia to aggliko uni) sou zhthsan ayto to requir. kai b)poio uni teleiwses sthn ellada paizoun rolo. yparxoun polles parametroi kai den mporei kapoios na pei oti to 2.1 einai swnei kai kala 6.5, 7 h 8.

 

 

Δεν είπα ότι είναι σώνει και καλά, είπα στα περισσότερα. Επίσης δεν παρεξηγήθηκα ούτε το πήρα προσωπικά. Είπα ότι επειδή σε 2-3 unis ζητάνε 8 και 8.5, δε σημαίνει ότι όσα ζητάνε 7 είναι του κ*λου.

 

7 μου ζήτησαν στο Business School του University of Nottingham (στο οποίο και πήγα, MA in Corporate Strategy & Governance) και στο University of Bath (MSc in Management).

 

7 ζήτησαν σε ένα φίλο μου και στο Uni of Warwick, Business School πάλι.

 

Είναι του κώλου κάποιο από αυτά; Τόσο γενικά όσο και σε business/management;

 

Ελλάδα τέλειωσα Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.

 

Ειδικά για MBA θέλουν κανα 3αρι χρόνια προυπηρεσία αν δεν τους επαρκεί το πτυχίο που έχεις.

 

Στα κορυφαία Uni θέλουν τουλάχιστον 3 χρόνια ανεξάρτητα αν έχεις καλό πτυχίο ή όχι. Επίσης παίζει και GMAT σε μερικά (αν και στην Αγγλία δεν ήταν τόσο δεδομένο τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρόνια όσο σε άλλες χώρες).

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΖΗΤΑΝΕ !! GMAT,IELTS,AEI ΠΤΥΧΙΟ,ΒΑΘΙΑ ΤΣΕΠΗ, κιολα αυτα σε μεγαλο βαθμο!ελεος
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμενα Βρετανικα ΑΕΙ μπαινεις μονο με προυπηρεσια.Δεν ειναι λογικο να θελουν καποιο επισημο τεστ Αγγλικων?Αφου ολα ειναι στα Αγγλικα...Για το οικονομικο θεμα αν σπουδασεις σε επαρχιωτικο Πανεπιστημιο της Αγγλιας θα εχεις περιορισμενα εξοδα σχετικα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Οχι περιορισμενα ακριβως, αλλα δε θα εχεις την απαραιτητη αναγκη μετακινησης με το μετρο, το οποιο ειναι πανακριβο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια, θελω να παω αγγλια και ακουστε την γκανεμια μου, θελω το TOEFL (κατι σαν το IELTS) με βαθμο 213 στα 300 και το πηρα με ... 200!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!! δηλαδη το 70% του διπλωματος περιπου πηρα, για 13 μοναδες θα το ξαναδωσω!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια, θελω να παω αγγλια και ακουστε την γκανεμια μου, θελω το TOEFL (κατι σαν το IELTS) με βαθμο 213 στα 300 και το πηρα με ... 200!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!! δηλαδη το 70% του διπλωματος περιπου πηρα, για 13 μοναδες θα το ξαναδωσω!!!!!!!!!

Eφοσον δεν πηρες το TOEFL δωσε τοτε το IELTS που ειναι νωριτερα οι εξετασεις (και εχεις το δικαιωμα να δωσεις) γιατι αλλιως ισως να μην σε δεχτουν.

Μερικα πανεπιστημια ειναι πολυ αυστηρα για να εχεις τον απαιτουμενο βαθμο,αλλα μερικα κανουν τα στραβα ματια

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι σώνει και καλά, είπα στα περισσότερα. Επίσης δεν παρεξηγήθηκα ούτε το πήρα προσωπικά. Είπα ότι επειδή σε 2-3 unis ζητάνε 8 και 8.5, δε σημαίνει ότι όσα ζητάνε 7 είναι του κ*λου.

 

7 μου ζήτησαν στο Business School του University of Nottingham (στο οποίο και πήγα, MA in Corporate Strategy & Governance) και στο University of Bath (MSc in Management).

 

7 ζήτησαν σε ένα φίλο μου και στο Uni of Warwick, Business School πάλι.

 

Είναι του κώλου κάποιο από αυτά; Τόσο γενικά όσο και σε business/management;

 

Ελλάδα τέλειωσα Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.

 

 

 

Στα κορυφαία Uni θέλουν τουλάχιστον 3 χρόνια ανεξάρτητα αν έχεις καλό πτυχίο ή όχι. Επίσης παίζει και GMAT σε μερικά (αν και στην Αγγλία δεν ήταν τόσο δεδομένο τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρόνια όσο σε άλλες χώρες).

Το warwick ειναι πολυ καλο στα οικονομικα-ΜΒΑ. Επισης, αυτα με τους βαθμους δεν ισχυουν παντα, πολλοι φιλοι μου εχουν φυγει εξω για ΜΒΑ σε καλα πανεπιστημια με πτυχιο 6-6.5. Ενα καλο GMAT καλυπτει την διαφορα του βαθμου του πτυχιου. Τωρα πλεον και στην Ελλαδα να κανεις μεταπτυχιακο στα οικονομικα, το GMAT ειναι σε ολα τα καλα μεταπτυχιακα απαραιτητο και μετραει πολυ (τουλαχιστον αυτα που γινονται στην Αθηνα, για αλλες πολεις δυστηχως δεν ξερω) ....

Link to comment
Share on other sites

Το warwick ειναι πολυ καλο στα οικονομικα-ΜΒΑ. Επισης, αυτα με τους βαθμους δεν ισχυουν παντα, πολλοι φιλοι μου εχουν φυγει εξω για ΜΒΑ σε καλα πανεπιστημια με πτυχιο 6-6.5. Ενα καλο GMAT καλυπτει την διαφορα του βαθμου του πτυχιου. Τωρα πλεον και στην Ελλαδα να κανεις μεταπτυχιακο στα οικονομικα, το GMAT ειναι σε ολα τα καλα μεταπτυχιακα απαραιτητο και μετραει πολυ (τουλαχιστον αυτα που γινονται στην Αθηνα, για αλλες πολεις δυστηχως δεν ξερω) ....

 

Θα συμφωνησω, μη βασιζεστε σε αυτα που ζητανε μεσω του website τους. Επικοινωνηστε μαζι τους αν τυχον δεν εχετε τα απαιτουμενα, ενημερωστε τους για οτιδηποτε επιπλεον ασχολιες-εμπειριες,πτυχια εχετε (τα παντα μετρανε) και ισως σας δεχτουν.

 

Το GMAT ειναι και στο Μακεδονιας.

Link to comment
Share on other sites

 

7 μου ζήτησαν στο Business School του University of Nottingham (στο οποίο και πήγα, MA in Corporate Strategy & Governance)

 

gmac, αυτό ακριβώς το course μ' ενδιαφέρει κι εμένα στο University of Nottingham! :w00t:

 

(Θα) έχω πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων από την ΑΣΟΕΕ και το θεωρώ καλή περίπτωση. Εναλλακτικές λύσεις είναι κάτι σε Business Information Technology ή Marketing.

 

Ακόμα το σκέφτομαι (και δε βγάζω άκρη :p)...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις καλα business/management universities που να μην εχουν απαιτησεις υψηλες και διδακτρα υψηλα?(πχ ielts 6.0 η 6.5 και διδακτρα κατω απο 4.500λιρες)
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι IELTS ζητανε 7 το λιγοτερο ολα τα πανεπιστημια για μεταπτυχιακο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι IELTS ζητανε 7 το λιγοτερο ολα τα πανεπιστημια για μεταπτυχιακο.

 

Δεν θα το ελεγα.Τα περισσοτερα που εψαξα αυτο το καλοκαιρι ειχαν σαν minimum για IELTS 6,5.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δικο μου πανεπιστημιο ειχε 6.5 για προπτυχιακο περυσι.

Εχει να κανει με την καθε σχολη του πανεπιστημιου. Εγω μπηκα στο πανεπιστημιο με IELTS 8 για Ψυχολογια και οι συγκατοικοι μου ηθελαν 6 για Computer System Engineering.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

gmac, αυτό ακριβώς το course μ' ενδιαφέρει κι εμένα στο University of Nottingham! :w00t:

 

(Θα) έχω πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων από την ΑΣΟΕΕ και το θεωρώ καλή περίπτωση. Εναλλακτικές λύσεις είναι κάτι σε Business Information Technology ή Marketing.

 

Ακόμα το σκέφτομαι (και δε βγάζω άκρη :p)...

 

Eίναι όντως καλό μάστερ, εγώ έμεινα ευχαριστημένος. Δεν ξέρω εσύ επειδή έχεις κάνει ήδη Διοίκηση Επιχειρήσεων (εγώ είχα τελειώσει Λογιστική & Χρηματοικοικονομική) μήπως ήδη έχεις κάνει τα περισσότερα μαθήματα και αντί για ειδίκευση σου είναι σαν ... επανάληψη :O σε λίγο υψηλότερο βέβαια επίπεδο.

 

Ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών και ότι απορίες έχεις pm με :)

Link to comment
Share on other sites

Το warwick ειναι πολυ καλο στα οικονομικα-ΜΒΑ. Επισης, αυτα με τους βαθμους δεν ισχυουν παντα, πολλοι φιλοι μου εχουν φυγει εξω για ΜΒΑ σε καλα πανεπιστημια με πτυχιο 6-6.5. Ενα καλο GMAT καλυπτει την διαφορα του βαθμου του πτυχιου. Τωρα πλεον και στην Ελλαδα να κανεις μεταπτυχιακο στα οικονομικα, το GMAT ειναι σε ολα τα καλα μεταπτυχιακα απαραιτητο και μετραει πολυ (τουλαχιστον αυτα που γινονται στην Αθηνα, για αλλες πολεις δυστηχως δεν ξερω) ....

να σας πληροφορήσω οτι κι εγώ έκανα μεταπτυχιακό στο southampton ,πριν 2 χρόνια τέλειωσα finance and banking management σε συνεργασία με το brooks oxford και μπορώ να πώ οτι απο πλευράς φοιτητικής ζωής ήταν αρκετά καλά.

αλλά βλέπω εδώ και μου φαίνονται παράξενα τα όσα βλέπω.

εγώ είχα βαθμό πτυχίου 6,17 απο ασσοε και έδωσα μόνο toefl (225) και δεν μου ζήτησαν τίποτα παραπάνω.

στην αθήνα είναι προεραιτικό το gmat ,θεωρείται σαν επιπλεόν προσόν,αλλά όχι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...