Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στην αθήνα είναι προεραιτικό το gmat ,θεωρείται σαν επιπλεόν προσόν,αλλά όχι απαραίτητο.

 

Είναι προαιρετικό στα άλλα μάστερ (με κάποιες εξαιρέσεις), αλλά απαραίτητο στο ΜΒΑ :) :

 

http://www.unipi.gr/akad_tmhm/org_dioik_epix/metapt/mba/org_dioik_epix_metapt_mba_dikaolog.html

 

http://www.uom.gr/modules.php?op=modload&name=Statikes&file=index&stid=135&tmima=102&categorymenu=3

 

http://www.i-mba.aueb.gr/fulltime11.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο τα business μεταπτυχιακα στο ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ (MBA, Marketing, Χρηματοοικονομικα), το μονο που πλεον δεν θελει GMAT ειναι στο ΠΑΠΕΙ το MBA-TQM. Που και παλι ειναι σημαντικο να το εχεις γιατι αν δεν εχεις πολυ καλο βαθμο πτυχιου μετραει αρκετα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω κάτι ακόμα...

 

Το Business School του University of Leeds τι σας λέει? Σπουδάζει κάποιος εκεί για να μου πει? Έχετε μήπως κάποιον γνωστό και γνωρίζετε κάτι?

 

Επίσης, θα ήθελα και μερικές πληροφορίες για την πόλη του Leeds γενικά. Κόστος ζωής, ενδιαφέροντα, προτάσεις για διασκέδαση κλπ.

 

Thanks in advance! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε λίγες μέρες φευγω για αγγλία (σε 10 μερες), θα παω στο open-day του πανεπιστημιου που αποφασισα τελικα να κανω την εγγραφη μου. μου ζητησε το TOEFL με 213 και με μια δευτερη προσπαθεια που εκανα το πηρα, ακριβως με 213 και μου ζηταει να περασω το foundantion course μου με pass και εγω τα πηγα καλυτερα και το περασα με merit. θα παω για αρχιτεκτονικη στο university of lincoln, ποια ειναι η αποψη σας?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κατι;

Πες οτι πας στο πανεπιστημιο του cambridge και τελειωνεις νομική , μετα δινεις εξετασεις για να στο αναγνωρισουν εδω;;;

Link to comment
Share on other sites

ελεος......και ποιοι ειναι αυτοι που θα απαιτησουν εξετασεις για αποφοιτους τετοιων κορυφαιων πανεπιστημιων;;δε ντρεπονται λιγο
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω κάτι ακόμα...

 

Το Business School του University of Leeds τι σας λέει? Σπουδάζει κάποιος εκεί για να μου πει? Έχετε μήπως κάποιον γνωστό και γνωρίζετε κάτι?

 

 

Giati den protimas kapoio apo ta alla 2 pou eleges to Noemvri? (Notts h Birmingham).

 

Kalutera apo Leeds itan kai ta 2 ;)

Link to comment
Share on other sites

ελεος......και ποιοι ειναι αυτοι που θα απαιτησουν εξετασεις για αποφοιτους τετοιων κορυφαιων πανεπιστημιων;;δε ντρεπονται λιγο

 

Απλα το αγγλικο με το ελληνικο δικαιο δεν εχουν και πολλα κοινα, γι'αυτο τα τοσα πολλα μαθηματα.

Link to comment
Share on other sites

βασικα απ'ό,τι ειδα στο site του δοαταπ αυτο ισχυει για ολες τις χωρες της ΕΕ για Νομική , οτι απαιτουνται δηλ.εξετασεις στο συνταγματικο,δικονομικο,αστικο ....
Link to comment
Share on other sites

ελεος......και ποιοι ειναι αυτοι που θα απαιτησουν εξετασεις για αποφοιτους τετοιων κορυφαιων πανεπιστημιων;;δε ντρεπονται λιγο

 

:blink: Ποιοι είναι αυτοί;! Αυτοί φαντάζομαι που σου έδωσαν και το δικαίωμα να στρωθείς να διαβάσεις και να περάσεις σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο...χαζοί είναι όλοι αυτοί που σκίστηκαν να διαβάσουν και πέρασαν πχ αρχιτεκτονική και παίρνουν το πτυχίο τους σε 5 χρόνια και έρχεται κάποιος άλλος κυριλέ από Αγγλία με 3 χρόνια και θέλει να το παίξει αρχιτέκτονας πχ? Πως ακριβώς;! Με το υψηλό επίπεδο των μαθηματικών, στατικής κτλ; Ας γελάσω! Στο εξωτερικό σου ζητούν έναν τυπικό βαθμό για να σε πάρουν! πωπω πολύ αξιοκρατικό αυτό ε! :mad: Είναι ένα θέμα που με συγχίζει πάρα πολύ όπως καταλάβατε...:) μαλώνουμε άπειρες φορές γι' αυτό με τον φίλο μου! Εκτός αν μιλάς μόνο για τα κορυφαία Πανεπιστήμια στην Αγγλία, που είναι καμια 4αρα, 5αρα ίσως...ε αυτό το ΔΙΚΑΤΣΑ το λαμβάνει υπόψη του...άλλα μαθήματα θα δώσεις άμα έχεις βγει από την οξφόρδη και άλλα από το πιο κάτω πανεπ και δε δίνεις και πάντα...:!:

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

:blink: Ποιοι είναι αυτοί;! Αυτοί φαντάζομαι που σου έδωσαν και το δικαίωμα να στρωθείς να διαβάσεις και να περάσεις σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο...χαζοί είναι όλοι αυτοί που σκίστηκαν να διαβάσουν και πέρασαν πχ αρχιτεκτονική και παίρνουν το πτυχίο τους σε 5 χρόνια και έρχεται κάποιος άλλος κυριλέ από Αγγλία με 3 χρόνια και θέλει να το παίξει αρχιτέκτονας πχ? Πως ακριβώς;! Με το υψηλό επίπεδο των μαθηματικών, στατικής κτλ; Ας γελάσω! Στο εξωτερικό σου ζητούν έναν τυπικό βαθμό για να σε πάρουν! πωπω πολύ αξιοκρατικό αυτό ε! :mad: Είναι ένα θέμα που με συγχίζει πάρα πολύ όπως καταλάβατε...:) μαλώνουμε άπειρες φορές γι' αυτό με τον φίλο μου! Εκτός αν μιλάς μόνο για τα κορυφαία Πανεπιστήμια στην Αγγλία, που είναι καμια 4αρα, 5αρα ίσως...ε αυτό το ΔΙΚΑΤΣΑ το λαμβάνει υπόψη του...άλλα μαθήματα θα δώσεις άμα έχεις βγει από την οξφόρδη και άλλα από το πιο κάτω πανεπ και δε δίνεις και πάντα...:!:

 

Συνηθως 7 χρονια κανουν οι αρχιτεκτονες στην Αγγλια, οποτε να δωσουν δικατσα αυτοι που τελειωσαν στην Ελλαδα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

γενικως το επιπεδο δεν συγκρινεται με ελλαδα,αλλα επισης επειδη οι εξετασεις ηταν παντα παλουκια παλια ελλαδα οι καλυτεροι στην αγγλια ηταν παντα οι ελληνες.
Link to comment
Share on other sites

Giati den protimas kapoio apo ta alla 2 pou eleges to Noemvri? (Notts h Birmingham).

 

Kalutera apo Leeds itan kai ta 2 ;)

 

Μα φυσικά και τα άλλα είναι στις προτιμήσεις μου. Συνολικά σκέφτομαι να στείλω αιτήσεις σε Aston University, University of Birmingham, University of Nottingham, University of Leeds, University of Cardiff, University of Warwick, University of Surrey.

 

Απλά ρωτάω για το Leeds για να δω αν θα είναι μέσα στις τελικές μου επιλογές. ;)

 

 

ΥΓ. Καταστάλαξα και στο αντικείμενο (επιτέλους)! Marketing (σε συνδυασμό με strategy ή advertising, όπου αυτά προσφέρονται - εννοείται πως θα προτιμηθούν). :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

ας δωσω και εγω τις απαντησεις μου λοιπον σε ολους αυτους που αντιδρουν και σχολιαζουν αρνητικα τις σπουδες στο εξωτερικο (αγγλια κυριως)

 

Ποιοι είναι αυτοί;! Αυτοί φαντάζομαι που σου έδωσαν και το δικαίωμα να στρωθείς να διαβάσεις και να περάσεις σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο...

 

> το ξερεις φανταζομαι οτι ο τελικος βαθμος βγαινει απ' ολα τα μαθηματα και οχι μονο απο πανελληνιες πραγμα που σημαινει, γιατι καποιος που θελει να παει αρχιτεκτονικη να κανει και ασχετα μαθηματα οπως χημεια, κτλ?

 

χαζοί είναι όλοι αυτοί που σκίστηκαν να διαβάσουν και πέρασαν πχ αρχιτεκτονική και παίρνουν το πτυχίο τους σε 5 χρόνια και έρχεται κάποιος άλλος κυριλέ από Αγγλία με 3 χρόνια και θέλει να το παίξει αρχιτέκτονας πχ?

 

> και μονο με την φραση κυριλε που ειπες, φαινεται ποσο κομπλεξικος εισαι απεναντι στα παιδια (μεσα σε αυτα και εγω) που μπορει να μην ειμαστε πλουσια, αλλα εχουμε μια ανεση και θελουμε το καλυτερο στις σπουδες μας. και οχι αγαπητε/τη μου, στην αγγλια ειναι 6 χρονια η αρχιτεκτονικη, 3 χρονια για BA, 1 πρακτική, 1 MB και μετα εναν ακομα χρονο πρακτικη.

 

Πως ακριβώς;! Με το υψηλό επίπεδο των μαθηματικών, στατικής κτλ; Ας γελάσω! Στο εξωτερικό σου ζητούν έναν τυπικό βαθμό για να σε πάρουν! πωπω πολύ αξιοκρατικό αυτό ε!

 

> αυτο που λες δεν συμβαινει σε ολα τα πανεπιστημια. και αν θεωρεις εσυ τυπικο βαθμο να περασεις το TOEFL (δηλ το διπλωμα που πιστοποιει τις γνωσεις σου στα αγγλικα) με 250+ βαθμο στα 300, δηλαδη να τα μιλας απτεστα, τοτε δεν ξερω τι να σου πω... και εννοειται, πως τα εργαστηρια εκει, τα στουντιος, ο εξοπλισμος και γενικοτερα η εκπαιδευση ειναι πολυ καλυτερη στην αγγλια απο την ελλαδα, και χωρις καταληψεις. τελειωνεις στα 6 χρονια, οχι στα 16 οπως εδω.

 

:mad: Είναι ένα θέμα που με συγχίζει πάρα πολύ όπως καταλάβατε...:) μαλώνουμε άπειρες φορές γι' αυτό με τον φίλο μου! Εκτός αν μιλάς μόνο για τα κορυφαία Πανεπιστήμια στην Αγγλία, που είναι καμια 4αρα, 5αρα ίσως...ε αυτό το ΔΙΚΑΤΣΑ το λαμβάνει υπόψη του...

 

> στην πλειοψηφια τους τα πανεπιστημια στην αγγλια και γενικοτερα το να παρεις ενα διπλωμα απο την αγγλια εχει κυρος. και δεν ειναι μονο 4 η 5 τα καλα η τα μετρια πανεπιστημια αλλα δεκαδες.

Link to comment
Share on other sites

Και η ξενομανία του έλληνα συνεχίζεται.Θεωρείται αυτονόητο οτι τα πτυχία της βρετανικής βιομηχανίας παραγωγής πτυχιούχων made in uk, είναι ανώτερα απο τα πτυχία των ελληνικών Α.Ε.Ι.

 

Τώρα εάν παρατηρούνται ελλείψεις στα ελληνικά Α.Ε.Ι λόγω της υποχρηματοδότησης απο τον κρατικό προυπολογιαμό λίγη σημασία έχει.Αλλωστε οι άγγλοι το έλυσαν το πρόβλημα καταργώντας τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση.

 

Ας ιδιωτικοποιήσουμε και μείς τα πάντα και να λύσουμε έτσι όλα τα προβλήμτα.Τώρα αν ακόμα και σήμερα η τριτοβάθμια εκπαίδευση παραμένει ουσιαστικά για λίγους, λόγω του κόστους των φροντιστηρίων, παρά το οτι η παιδεία υποτίθεται πως έχει δημόσιο χαρακτήρα, αποτελεί ασήμαντη λεπτομέρεια.Το πρότυπο της Αγγλίας με την ιδιωτικοποίηση των πάντων θα λύσει όλα τα προβλήματα.

 

Εδώ διαβάσαμε αντιδράσεις γιατί δίνουν οι απόφοιτοι νομικής αγγλικών Α.Ε.Ι εξετάσεις.Ας δικάζουμε με το αγγλικό δίκαιο.Καλύτερο θα είναι:rolleyes:

.
Link to comment
Share on other sites

> το ξερεις φανταζομαι οτι ο τελικος βαθμος βγαινει απ' ολα τα μαθηματα και οχι μονο απο πανελληνιες πραγμα που σημαινει, γιατι καποιος που θελει να παει αρχιτεκτονικη να κανει και ασχετα μαθηματα οπως χημεια, κτλ?

 

Αυτή τη δικαιολογία την έχω ακούσει άπειρες φορές...συγκεκριμένα ας έλεγες για τη βιολογία πως δεν κολλάει στην αρχιτεκτονική, αλλά όχι και για την χημεία! Αλλά ας μην κολλήσω στην λεπτομέρεια...έτσι είναι το ελληνικό σύστημα και καλό είναι να το δεχτείς! Το οποίο προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι και κακό...ειδικά τώρα νομίζω τα παιδιά δίνουν 5 μαθήματα...επίσης το σύστημα των δεσμών ήταν απαράδεκτο και καθόλου αξιοκρατικό. Κρινόταν όλη σου η ζωή σε μια εξέταση σε έναν όγκο ύλης τεράστιο και δεν είχες και ιδέα που θα περάσεις! Και από απορία...είχες γράψει 19 στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν και πάτωσες στα άλλα;! Δε νομίζω...

 

> και μονο με την φραση κυριλε που ειπες, φαινεται ποσο κομπλεξικος εισαι απεναντι στα παιδια (μεσα σε αυτα και εγω) που μπορει να μην ειμαστε πλουσια, αλλα εχουμε μια ανεση και θελουμε το καλυτερο στις σπουδες μας. και οχι αγαπητε/τη μου, στην αγγλια ειναι 6 χρονια η αρχιτεκτονικη, 3 χρονια για BA, 1 πρακτική, 1 MB και μετα εναν ακομα χρονο πρακτικη.

 

Τώρα εσύ κόλλησες στη λεπτομέρεια "αγαπητέ"...την αρχιτεκτονική την έφερα ως παράδειγμα γιατί είναι σχολή με υψηλούς βαθμούς...και πες πως είναι η εξαίρεση όπως μου τα περιγράφεις (και τονίζω πως καλύτερα να μην αναφερθώ στο επίπεδο των μαθηματικών, της φυσικής και των λοιπών που γίνονται στα περισσότερα αγγλικά πανεπιστήμια)...ας πούμε κάτι που γνωρίζω προσωπικά...πολιτικός μηχανικός...στην Ελλάδα 5 χρόνια με πολύ δύσκολα μαθήματα...στην Αγγλία 3 χρόνια και άμα διαλέξεις το μεγάλο πρόγραμμα πάει 4 χρόνια! Δε θέλω να σχολιάσω καν τη διαφορά στο επίπεδο!

 

ps: Με είπες κομπλεξική...δε σε έβρισα νομίζω! :)

 

> αυτο που λες δεν συμβαινει σε ολα τα πανεπιστημια. και αν θεωρεις εσυ τυπικο βαθμο να περασεις το TOEFL (δηλ το διπλωμα που πιστοποιει τις γνωσεις σου στα αγγλικα) με 250+ βαθμο στα 300, δηλαδη να τα μιλας απτεστα, τοτε δεν ξερω τι να σου πω... και εννοειται, πως τα εργαστηρια εκει, τα στουντιος, ο εξοπλισμος και γενικοτερα η εκπαιδευση ειναι πολυ καλυτερη στην αγγλια απο την ελλαδα, και χωρις καταληψεις. τελειωνεις στα 6 χρονια, οχι στα 16 οπως εδω.

 

Την τελευταία φορά που κοίταξα το TOEFL είναι στο επίπεδο του Advance. Όσο για το επίπεδο της εκπαίδευσης...χμ...ανάλογα σε ποιο πανεπιστήμιο αναφέρεσαι...το να είσαι πχ αρχιτεκτονική και να έχεις πολλά στούντιος σου δίνουν μόνα τους καλή εκπαίδευση; Εννοώ, τίποτα σε βάθος μαθάινεις;! Στατική, υλικά;!

 

Όσο για το κύρος των αγγλικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα δυστυχώς ναι έχουν μεγάλο...πάντως για τους πολυτεχνικούς κλάδους - που ενδιαφέρει εμένα - το Μετσόβειο είναι πάνω απόλα!

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη δικαιολογία την έχω ακούσει άπειρες φορές...συγκεκριμένα ας έλεγες για τη βιολογία πως δεν κολλάει στην αρχιτεκτονική, αλλά όχι και για την χημεία! Αλλά ας μην κολλήσω στην λεπτομέρεια...έτσι είναι το ελληνικό σύστημα και καλό είναι να το δεχτείς! Το οποίο προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι και κακό...ειδικά τώρα νομίζω τα παιδιά δίνουν 5 μαθήματα...επίσης το σύστημα των δεσμών ήταν απαράδεκτο και καθόλου αξιοκρατικό. Κρινόταν όλη σου η ζωή σε μια εξέταση σε έναν όγκο ύλης τεράστιο και δεν είχες και ιδέα που θα περάσεις! Και από απορία...είχες γράψει 19 στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν και πάτωσες στα άλλα;! Δε νομίζω...

 

> Εγω σου μιλαω για την αρχιτεκτονικη που εφερες ως παραδειγμα. Λοιπον, η χημεια δεν υπαρχει καν σαν μαθημα στην αρχιτεκτονικη. Τα μαθηματα ομως ποικιλουν απο πανεπιστημιο -σε πανεπιστημιο στην Αγγλία. Αν το συστημα ηταν καλο δεν θα αλλαζε σχεδον καθε χρονο.

 

Τώρα εσύ κόλλησες στη λεπτομέρεια "αγαπητέ"...την αρχιτεκτονική την έφερα ως παράδειγμα γιατί είναι σχολή με υψηλούς βαθμούς...και πες πως είναι η εξαίρεση όπως μου τα περιγράφεις (και τονίζω πως καλύτερα να μην αναφερθώ στο επίπεδο των μαθηματικών, της φυσικής και των λοιπών που γίνονται στα περισσότερα αγγλικά πανεπιστήμια)...ας πούμε κάτι που γνωρίζω προσωπικά...πολιτικός μηχανικός...στην Ελλάδα 5 χρόνια με πολύ δύσκολα μαθήματα...στην Αγγλία 3 χρόνια και άμα διαλέξεις το μεγάλο πρόγραμμα πάει 4 χρόνια! Δε θέλω να σχολιάσω καν τη διαφορά στο επίπεδο!

 

Δεν υπαρχει μεγαλο ή μικρο πρόγραμμα. Υπάρχει το full-time και το part-time. Και δεν ειναι 4 χρονια. Και επισης δεν υπαρχει διαφορα στο επιπεδο, το οποιο ομως ειναι σαφως καλυτερο στην Αγγλία.

 

Την τελευταία φορά που κοίταξα το TOEFL είναι στο επίπεδο του Advance. Όσο για το επίπεδο της εκπαίδευσης...χμ...ανάλογα σε ποιο πανεπιστήμιο αναφέρεσαι...το να είσαι πχ αρχιτεκτονική και να έχεις πολλά στούντιος σου δίνουν μόνα τους καλή εκπαίδευση; Εννοώ, τίποτα σε βάθος μαθάινεις;! Στατική, υλικά;!

 

> Τα βιβλία που κάνεις ειναι First Year in Proficiency (κυριως για κειμενα, εκτος απο τα tests για το TOEFL) Το να εχεις ενα καλο περιβαλλον χωρις να πεφτουν σοβαδες οπως εδω στην Ελλαδα στα περισσοτερα πανεπιστημια, το να μην υπαρχουν καταληψεις κτλ... ναι κανει το επιπεδο ανωτερο! Επισης, στην αρχιτεκτονικη σου ξανατονιζω πως τα μαθηματα ειναι αλλα απ' αυτα που εκανες. ΑΛΛΟ πολιτικος μηχανικος ΑΛΛΟ αρχιτεκτονας

Όσο για το κύρος των αγγλικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα δυστυχώς ναι έχουν μεγάλο...πάντως για τους πολυτεχνικούς κλάδους - που ενδιαφέρει εμένα - το Μετσόβειο είναι πάνω απόλα!

 

> την απάντηση την εδωσες μόνος σου :)

Link to comment
Share on other sites

amorphis,

 

επειδή εγώ σέβομαι τις απόψεις σου, και πιστεύω ότι σε οποιαδήποτε συζήτηση πρέπει να υπάρχει υγιής αντίλογος, αν μπορέσεις να μου εξηγήσεις την δική μου περίπτωση (μέσω της οποίας τελικά βρέθηκα εδώ που είμαι τώρα, στο Lancaster), θα σε παραδεχτώ πραγματικά...

 

Γιατί μόνο ρόδινα δεν είναι όλα στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα...

 

Αν θες, διάβασε τι εννοώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=843568#post843568

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

-Δε σπουδάζω ούτε αρχιτεκτονική ούτε πολιτικός μηχανικός...και στη Αγγλία είναι 3 χρόνια οι πολιτικοί μηχανικοί ή 4 αν το επιλέξεις! Και δε μιλάω για full και part time! Μιλάω για full time όπως κάνουν οι περισσότεροι!

-Η αρχιτεκτονική έχει ως μάθημα τη χημεία...απλά δε λέγεται χημεία...λέγεται "υλικά" !

- Δε μου απάντησες αν εσύ έγραψες άριστα στα μαθήματα που σε ενδιέφεραν και σε χαντάκωσαν τα υπόλοιπα......

- οκ First Year in Profieciency = Advanced! Σιγά...μήπως θέλεις να βολευτείς να πας Αγγλία και χωρίς να ξέρεις αγγλικά;! Μου φαίνεται αστείο...και 12 να έχεις απολυτήριο μπαίνεις σε αρχιτεκτονική αγγλία...ακούγεται αστείο!

-Το ανώτερο επίπεδο που αναφέρεσαι είναι να έχεις όμορφα διακοσμημένα στούντιος και να μην πέφτουν σοβάδες;! Δε μιλάμε φυσικά για την ποιότητα των μαθημάτων ε; Δε μας συμφέρει νομίζω...

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

@Sovjohn: Δεν ξέρω ίσως θα έπρεπε να σου απαντήσω με pm αλλά ας πω λίγα λόγια εδώ...

 

1. Κι εγώ θύμα του συστήματος είμαι...ήμουν στη χρονιά 2001, που κατά την άποψή μου ήταν χειρότερη από την 2002, καθώς το παράδειγμά μας ήταν το 2000 που μπήκαν πανεύκολα θέματα! Δε γνωρίζαμε το επίπεδο για τα θέματα που θα μπουν και σε τι στυλ είναι και βρεθήκαμε προ απροόπτου. Δε λέω, λοιπόν, να μη φεύγετε Αγγλία ΑΛΛΑ ΛΕΩ να μην γρκινιάζετε μετά! :)

2. Έγραψες ότι είχες 17 στα τετράμηνα...ε δεν είναι και πολύ αυτό...

Έγραψες ότι θα προσπαθούσες με το ζόρι και μετά από πολλές προσευχές να πιάσεις βάση στο μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης...κάνεις πλάκα; Στα βασικότερα μαθήματα της κατεύθυνσής σου δε θα πιάσεις καν τη βάση; Και στα υπόλοιπα τα θεωρητικά θα προσπαθήσεις να τα πας καλά...;! Και εμένα τα περισσότερα μαθήματά μου πήγαν αναβαθμολόγηση...και εγώ πήρα ιστορία 8,5 και έπεσα από τα σύννεφα αλλά δε γίνεται να σε αδίκησαν σε όλα τα μαθήματα...μάλλον δεν είχες διαβάσει τόσο καλά όσο νόμιζες...επίσης είχες το δικαίωμα να παραπονεθείς και να ξανακοιτάξουν το βαθμό σου! Αφού λες πως 80% ήταν ίδια αυτά που είχες γράψει με τις λύσεις! Ας τους πήγαινες στο δικαστήριο ντε!

 

Αλλά οκ δεν έχει νόημα...το θέμα αυτού του thread ειναι και διαφορετικό νομίζω...τα υπόλοιπα με pm αν θες :)

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

:blink: Ποιοι είναι αυτοί;! Αυτοί φαντάζομαι που σου έδωσαν και το δικαίωμα να στρωθείς να διαβάσεις και να περάσεις σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο...χαζοί είναι όλοι αυτοί που σκίστηκαν να διαβάσουν και πέρασαν πχ αρχιτεκτονική και παίρνουν το πτυχίο τους σε 5 χρόνια και έρχεται κάποιος άλλος κυριλέ από Αγγλία με 3 χρόνια και θέλει να το παίξει αρχιτέκτονας πχ? Πως ακριβώς;! Με το υψηλό επίπεδο των μαθηματικών, στατικής κτλ; Ας γελάσω! Στο εξωτερικό σου ζητούν έναν τυπικό βαθμό για να σε πάρουν! πωπω πολύ αξιοκρατικό αυτό ε! :mad: Είναι ένα θέμα που με συγχίζει πάρα πολύ όπως καταλάβατε...:) μαλώνουμε άπειρες φορές γι' αυτό με τον φίλο μου! Εκτός αν μιλάς μόνο για τα κορυφαία Πανεπιστήμια στην Αγγλία, που είναι καμια 4αρα, 5αρα ίσως...ε αυτό το ΔΙΚΑΤΣΑ το λαμβάνει υπόψη του...άλλα μαθήματα θα δώσεις άμα έχεις βγει από την οξφόρδη και άλλα από το πιο κάτω πανεπ και δε δίνεις και πάντα...:!:

 

Δεν μπορεις να λες "να στρωθεις να διαβασεις" γιατι δεν με ξερεις πρωταπολα και δεν ξερεις τι και ποσο διαβαζω.

Κατα δευτερον αποφοιτοι των 10 καλυτερων σχολων του κοσμου (harvard-stanford-yale-cambridge-mit-oxford-columbia κτλ) δεν πρεπει να δινουν εξετασεις για να μπαινουν , αλλα να τους προσκυνανε,γιατι η διαφορα ελληνικων και των ανωτερω ειναι χαωδης.

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και τα άλλα είναι στις προτιμήσεις μου. Συνολικά σκέφτομαι να στείλω αιτήσεις σε Aston University, University of Birmingham, University of Nottingham, University of Leeds, University of Cardiff, University of Warwick, University of Surrey.

 

Απλά ρωτάω για το Leeds για να δω αν θα είναι μέσα στις τελικές μου επιλογές. ;)

 

 

ΥΓ. Καταστάλαξα και στο αντικείμενο (επιτέλους)! Marketing (σε συνδυασμό με strategy ή advertising, όπου αυτά προσφέρονται - εννοείται πως θα προτιμηθούν). :)

 

 

Για Marketing έχω ακούσει πολύ καλά λόγια τόσο για το Loughborough όσο και για το Strathclyde.

 

Επίσης πολύ καλό για business σπουδές είναι και το Lancaster, νομίζω επιβάλεται να το προσθέσεις στη λίστα σου.

 

Από τα πανεπιστήμια που αναφέρεις, το Leeds, to Surrey και το Cardiff κράτα τα για καβάτζα περισσότερο ;)

 

PS: Όλα τα παραπάνω με βάση τα πανεπιστήμια (που πιστεύω θα πρέπει να είναι και το 1ο σου κριτήριο) και όχι τις πόλεις, φοιτητική ζωή κτλ, που πιστεύω δε θα πρέπει να παίξουν πρωταρχικό ρόλο στις επιλογές σου. Άλλωστε για 1 χρόνο πας και το όνομα του uni θα σε συνοδεύει για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να λες "να στρωθεις να διαβασεις" γιατι δεν με ξερεις πρωταπολα και δεν ξερεις τι και ποσο διαβαζω.

Κατα δευτερον αποφοιτοι των 10 καλυτερων σχολων του κοσμου (harvard-stanford-yale-cambridge-mit-oxford-columbia κτλ) δεν πρεπει να δινουν εξετασεις για να μπαινουν , αλλα να τους προσκυνανε,γιατι η διαφορα ελληνικων και των ανωτερω ειναι χαωδης.

 

1. Δε μίλησα για σένα προσωπικά...μίλησα γενικά χρησιμοποιώντας το δεύτερο ενικό! Μην αρπάζεσαι τόσο εύκολα.

2. Αυτά είναι τα top πανεπιστήμια...αλλά ελάχιστοι Έλληνες επιλέγουν να φύγουν Αγγλία ή Αμερική σε τόσο καλά, ακριβά και με απαιτήσεις πανεπιστήμια! Αυτό που κάνουν όλοι είναι : διαβάζω, δεν περνάω Ελλάδα, κατηγορώ το σύστημα και φεύγω εξωτερικό σε κάποιο πανεπιστήμιο και με τις ελάχιστες απαιτήσεις και ξαφνικά γυρνάω Ελλάδα και απαιτώ να μου αναγνωρίσουν αυτά που έκανα χωρίς κανένα μάθημα επιπλέον και χωρίς τπτ. Μιλάς για ένα πολύ μικρό ποσοστό και μιλάω για το μεγαλύτερο ποσοστό!

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εάν παρατηρούνται ελλείψεις στα ελληνικά Α.Ε.Ι λόγω της υποχρηματοδότησης απο τον κρατικό προυπολογιαμό λίγη σημασία έχει.Αλλωστε οι άγγλοι το έλυσαν το πρόβλημα καταργώντας τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση.

 

Ας ιδιωτικοποιήσουμε και μείς τα πάντα και να λύσουμε έτσι όλα τα προβλήμτα.Τώρα αν ακόμα και σήμερα η τριτοβάθμια εκπαίδευση παραμένει ουσιαστικά για λίγους, λόγω του κόστους των φροντιστηρίων, παρά το οτι η παιδεία υποτίθεται πως έχει δημόσιο χαρακτήρα, αποτελεί ασήμαντη λεπτομέρεια.Το πρότυπο της Αγγλίας με την ιδιωτικοποίηση των πάντων θα λύσει όλα τα προβλήματα.

 

Εδώ διαβάσαμε αντιδράσεις γιατί δίνουν οι απόφοιτοι νομικής αγγλικών Α.Ε.Ι εξετάσεις.Ας δικάζουμε με το αγγλικό δίκαιο.Καλύτερο θα είναι:rolleyes:

 

Το κλασσικο thread οπου καταληγουμε οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τα καλυτερα στον κοσμο (π.χ. ΕΜΠ>ΜΙΤ, αλλωστε εμεις κανουμε μισο εξαμηνο παραπανω :lol:).

 

Τελος παντων, δεν εχω χρονο να απαντησω σε ολα τα παλαβα που εχουν ακουστει, απλα θελω να σημειωσω κατι ωστε να ξερουν ολοι οσοι διαβαζουν το thread με τι επιχειρηματα συζηταμε. Υπαρχει ενα (ή δυο, δεν θυμαμαι) αναγνωρισμενο ιδιωτικο ΑΕΙ στην Αγγλια. Αυτο που θυμαμαι ειναι το University of Buckingham. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι καν απο τα γνωστα. Νομιζω ξερω γιατι μπερδευτηκες και νομιζεις οτι εγινε ιδιωτικοποιηση, αλλα αυτο αποτελει ασήμαντη λεπτομέρεια :p. ΟΛΑ τα καλα πανεπιστημια στην Αγγλια ειναι ΔΗΜΟΣΙΑ.

 

Κατα τ'αλλα εχεις δικιο που "κραζεις" αυτον που διαμαρτυρηθηκε για την σχολη νομικης (απλα καμια σχεση το ξενο δικαιο με το ελληνικο...). Ωστοσο το οτι το δικατσα απαιτει απ'ολους τους "ξενους" να εχουν πτυχιο αντιστοιχο με αυτο απο καποια ελληνικη σχολη, ειναι λιγο ατοπο. Π.χ. καποιος που τελειωνει το Cambridge (δινω ενα παραδειγμα για καλο πανεπιστημιο) σε καποια σχολη που δεν υπαρχει ακριβως η ιδια στην Ελλαδα, γιατι πρεπει να δωσει κι αλλες εξετασεις; Ειναι λιγοτερο ικανος κατα την γνωμη σου;

 

Τελος, γι'αυτον που ειπε πως τα καλα πανεπιστημια στην Αγγλια ειναι 4 ή 5... Ημαρτον! :lol:

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...