Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρσι πήρα το MSc μου (computer science) στο University of Edinburgh.

Πολύ ωραία πόλη, πολύ υγρασία και πολύ διάβασμα...

Ό,τι πληροφορίες θέλετε για το πανεπιστήμιο, καθηγητές και την πόλη του Εδιμβούργου είμαι στη διάθεσή σας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το heriot-watt το ξέρει κανείς??

αυτό είναι διαφορετικό απο το πανεπιστήμιο του εδιμβούργου ή τμήμα του???

απο ότι μου έστειλαν σήμερα κι εκεί έγινα δεκτός ,αλλά είναι 30 μίλια μακριά απο το εδιμβούργο.ποιός θα με βοηθήσει πάλι???

τι παίζει εκεί??

τελικά ακόμα δεν κατέληξα ανάμεσα σε swansea,liverpool,heriot-watt,stirling,salford,manchester.

όλα με δέχτηκαν,και σε όλα απάντησα ναι.

τι προτείνετε εσείς και για ποιούς λόγους??

το msc είναι business management και στην σκωτία ο τίτλος είναι management with finance.

και τώρα ας πούμε σε όποιο αποφασίσω να πάω τελικά,απλά πρέπει να παρουσιαστώ στην ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων.στα άλλα πρέπει να τους δηλώσω οτι τελικά αρνούμαι την προσφορά ή τίποτα άλλο???

Link to comment
Share on other sites

το heriot-watt το ξέρει κανείς??

αυτό είναι διαφορετικό απο το πανεπιστήμιο του εδιμβούργου ή τμήμα του???

απο ότι μου έστειλαν σήμερα κι εκεί έγινα δεκτός ,αλλά είναι 30 μίλια μακριά απο το εδιμβούργο.ποιός θα με βοηθήσει πάλι???

τι παίζει εκεί??

τελικά ακόμα δεν κατέληξα ανάμεσα σε swansea,liverpool,heriot-watt,stirling,salford,manchester.

όλα με δέχτηκαν,και σε όλα απάντησα ναι.

τι προτείνετε εσείς και για ποιούς λόγους??

το msc είναι business management και στην σκωτία ο τίτλος είναι management with finance.

και τώρα ας πούμε σε όποιο αποφασίσω να πάω τελικά,απλά πρέπει να παρουσιαστώ στην ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων.στα άλλα πρέπει να τους δηλώσω οτι τελικά αρνούμαι την προσφορά ή τίποτα άλλο???

Φιλε δεν ξερω να σε βοηθησω ποιο να επιλεξεις να ρωτησεις παιδια που εχουν κανει management. Ωστοσο manchester, liverpool ειναι πιο γνωστα. απο εκει και περα σε οποιο αποφασισεις να πας για μενα αν δεν μεινεις εστια πρεπει να φυγεις μετα της 15 αυγουστου για να βρεις κανα καλο και φτηνο σχετικα σπιτι διαφορετικα αν ερθεις 15 σεπτεμβρη αστα. τοτε μονο σε εστια. στα αλλα δεν απαντας ή αν θες τους στελνεις ενα γραμμα και λες οτι ευχαριστεις πολυ αλλα δυστυχως δεν θα μπορεσεις να πας. (κρατας πισινη για αλλη φορα που ξερεις).

Link to comment
Share on other sites

το heriot-watt το ξέρει κανείς??

αυτό είναι διαφορετικό απο το πανεπιστήμιο του εδιμβούργου ή τμήμα του???

απο ότι μου έστειλαν σήμερα κι εκεί έγινα δεκτός ,αλλά είναι 30 μίλια μακριά απο το εδιμβούργο.ποιός θα με βοηθήσει πάλι???

τι παίζει εκεί??

τελικά ακόμα δεν κατέληξα ανάμεσα σε swansea,liverpool,heriot-watt,stirling,salford,manchester.

όλα με δέχτηκαν,και σε όλα απάντησα ναι.

τι προτείνετε εσείς και για ποιούς λόγους??

το msc είναι business management και στην σκωτία ο τίτλος είναι management with finance.

και τώρα ας πούμε σε όποιο αποφασίσω να πάω τελικά,απλά πρέπει να παρουσιαστώ στην ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων.στα άλλα πρέπει να τους δηλώσω οτι τελικά αρνούμαι την προσφορά ή τίποτα άλλο???

Το Heriot-Watt ειναι διαφορετικο πανεπιστημιο, που απλα βρισκεται στο Eδιμβουργο.

 

Επισης, οταν αποφασισεις σε ποιο πανεπιστημιο θα πας, ενημερωνεις τα υπολοιπα οτι δε θα πας εκει.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ,λογω καταληψεων χασανε το πτυχιο τους και ειχανε κανει αιτηση για master Αγγλια...ας στειλουν ενα ενημερωτικο email στα πανεπιστημια ...
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

τελικά ακόμα δεν κατέληξα ανάμεσα σε swansea,liverpool,heriot-watt,stirling,salford,manchester.

όλα με δέχτηκαν,και σε όλα απάντησα ναι.

τι προτείνετε εσείς και για ποιούς λόγους??

και τώρα ας πούμε σε όποιο αποφασίσω να πάω τελικά,απλά πρέπει να παρουσιαστώ στην ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων.στα άλλα πρέπει να τους δηλώσω οτι τελικά αρνούμαι την προσφορά ή τίποτα άλλο???

 

Για Liverpool εννοείς University of Liverpool ή Liverpool John Moores?

Πάντως σε θέμα ζωής το Liverpool σαν πόλη στο συνιστώ ανεπιφύλακτα ήμουνα 3 χρόνια και πήγα και πρίν μια εβδομαδα :p

-Πάρα πολυ καλές εστίες, super νυχτερινή ζωή +μπουζούκια +cafe με nova για την Α' Εθνική κλπ, καφετέριες στο λιμάνι, πολύ καλά εμπορικά κέντρα και πολύ ωραίες γυναίκες (εαν αυτο σε ενδιαφέρει).

Και για το manchester έχω επίσης να πω τα καλύτερα.

 

Εδω τα top-100 πανεπιστήμια (2007)

http://www.timesonline.co.uk/section/0,,716,00.html

Link to comment
Share on other sites

LEICESTER vs SOUTHAMPTON για σπουδες business economics.. ποιο ειναι καλυτερο?

Το Leicester έχει πολύ καλό business school.

Απο ζωή όμως θυμίζει λίγο Πακιστάν-Αφγανιστάν η κατάσταση... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia epeidh logw panneliniwn den pernw sti sxoli pou thelw, skeftomai na fygw gia agglia kai sigekrimena sto panepistimio tou portsmouth kai sigekrimena sto tmima politikwn mixanikwn apo tin alli ta agglika mou den ine kai se aristo epipedo kai thelw na rwtisw an kanw ena foundation tha me dextoun ?? episis kapios gia plirofories sxetika me tin perioxi kai tin zwh tha ithela.

 

eyxaristw

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα σε δεχθουν. Σε ποια πολη βρισκεσαι;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

τελείωσα το σχολείο πέρσυ.

θέλω να γίνω αρχιτέκτονας.

γράφτηκα στην σχολή σχεδίου ΠΛΑΚΑΣ

εκανα μέχρι και πριν 2 μήνες που τελείωσα πρόγραμμα FOUNDANTION

που κραταει λιγότερο απ' ενα χρόνο

και μεσω UCAS εκανα τις αιτησεις μου σε πανεπιστημια

τωρα πια, ολα μια χαρα.

με δεχτηκαν 3 απο τα 6 πανεπιστημια

και αυτο τον Σεπτεμβρη, σε λιγους μηνες δηλαδη φευγω

επισης ξεχασα να σου πω, πως

ειχα ΜΟΝΟ το Lower, και αντι να δωσω για Anvance ή Proficiency, έδωσα TOEFL, το πηρα με την δευτερη και ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Σχολές Πλάκα (κορυφή στο ειδος για αρχιτεκτονικη και ολα τα συναφη, με προγραμμα foundantion για σπουδες στο Ηνωμενο Βασίλειο)

 

τηλ: 210. 82.50.552

 

στο λεω, γιατι και εγω αυτο το προγραμμα τελειωσα πριν 2 μηνες -ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

paidia xeri kanis posa eyro plironis kathe xrono gia to oxfrod university??

Όσο χρεωνουν ολα τα πανεπιστημια. £3000.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικά άλλξα γνώμη και φέυγω κι εγώ σεπτέμβριο στο northumbria,

ma in global financial management.

απο οτι μου έχουν πεί το newcastle είναι μια πόλη γεμάτη φοιτητές και φοβερή φοιτητική ζωή.

θα μείνω σε εστίες τελικά με όλα τα απαραίτητα(μπάνιο,κτλ) με 3,500 λίρες τον χρόνο.και δίδακτρα 8,000 λίρες.

το μήνα πόσα φράγκα χρειάζονται για να περνάς αξιοπρεπώς??και επειδή καπνίζω και 2 πακέτα τη μέρα,όλοι μου λένε οτι θα έχω πρόβλημα με τα τσιγάρα.όσοι καπνίζετε τι κάνατε για λύσετε αυτό το πρόβλημα??

το κόψιμο δεν είναι αποδεκτή λύση.αφορολόγητα έχει ακόμα??

κι αν ναί,μπορώ να πάρω όσες κούτες θέλω,ή υπάρχει κάποιος περιορισμός???

Link to comment
Share on other sites

το μήνα πόσα φράγκα χρειάζονται για να περνάς αξιοπρεπώς??και επειδή καπνίζω και 2 πακέτα τη μέρα,όλοι μου λένε οτι θα έχω πρόβλημα με τα τσιγάρα.όσοι καπνίζετε τι κάνατε για λύσετε αυτό το πρόβλημα??

το κόψιμο δεν είναι αποδεκτή λύση.αφορολόγητα έχει ακόμα??

κι αν ναί,μπορώ να πάρω όσες κούτες θέλω,ή υπάρχει κάποιος περιορισμός???

Αφορολογητα εχει σε περιπτωση που πας σε χωρα εκτος Ευρωπαικης Ενωσης.

Φροντισε να πακεταρεις πολλα πακετα μαζι σου, καθως το οριο ειναι 2000 πακετα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

καμια πληροφορια για το πανεπιστημιο του Surrey?

Αχ, το Surrey!

 

Το πανεπιστημιο του Surrey ειναι στο Guildford, που ειναι μια πανεμορφη πολη. Ειναι πολυ καλο πανεπιστημιο, πολυ ωραιο campus, αρκετα φθηνα ενοικια (εαν αναλογιστεις οτι ειναι μολις 35 μιλια απο το κεντρο του Λονδινου) και αρκετους Ελληνες (εαν σε ενδιαφερει).

Οι εστιες ειναι σχετικα καινουριες, σε πολυ ωραια περιοχη του campus, με λιμνουλες και πρασινο παντου.

 

Τι αλλο να σου πω;

 

Δε ξερω και πολλα γιατι προσφατως μετακομισα στο Surrey.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Leicester έχει πολύ καλό business school.

Απο ζωή όμως θυμίζει λίγο Πακιστάν-Αφγανιστάν η κατάσταση... :ninja:

 

Nai e? Katholou kalo auto! Esy ti spoudazeis sto Leicester? San Panepistimio pws einai? H zwi? Ellines uparxoun?

 

 

Thanx :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, το Surrey!

 

Το πανεπιστημιο του Surrey ειναι στο Guildford, που ειναι μια πανεμορφη πολη. Ειναι πολυ καλο πανεπιστημιο, πολυ ωραιο campus, αρκετα φθηνα ενοικια (εαν αναλογιστεις οτι ειναι μολις 35 μιλια απο το κεντρο του Λονδινου) και αρκετους Ελληνες (εαν σε ενδιαφερει).

Οι εστιες ειναι σχετικα καινουριες, σε πολυ ωραια περιοχη του campus, με λιμνουλες και πρασινο παντου.

 

Τι αλλο να σου πω;

 

Δε ξερω και πολλα γιατι προσφατως μετακομισα στο Surrey.

 

ωραια ....ολα αυτα περι ζωης και ομορφιας της πολης...αλλα το οτι ειναι πολυ καλο πανεπιστημιο...? μπορεις να δωσεις καποιες λεπτομεριες αν γνωριζεις?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Leicester...xixi...την πρώτη φορά που προσπάθησα να το προφέρω το διάβασα "Λάισεστερ"...ενώ για όσους δε γνωριζουν διαβάζεται "Λέστερ"...είναι δίπλα στο Nottingham που σπουδαζε το αγόρι μου...μόνο το πως διαβάζεται ξέρω...:p
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

ωραια ....ολα αυτα περι ζωης και ομορφιας της πολης...αλλα το οτι ειναι πολυ καλο πανεπιστημιο...? μπορεις να δωσεις καποιες λεπτομεριες αν γνωριζεις?

Για το πανεπιστημιο, οχι, δε γνωριζω ακομη τιποτα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

ωραια ....ολα αυτα περι ζωης και ομορφιας της πολης...αλλα το οτι ειναι πολυ καλο πανεπιστημιο...? μπορεις να δωσεις καποιες λεπτομεριες αν γνωριζεις?

 

Για ποια σχολη ενδιαφερεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Για ποια σχολη ενδιαφερεσαι;

για το MSc in international business and finance του τμηματος economics του Surrey.... γνωριζεις τπτ ?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...