Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι ο τελευταίος. Θα έχεις διεύθυνση Αγγλίας και έτσι το να ανοίξεις ένα φοιτητικό λογαριασμό είναι παιχνιδάκι. Ο πρώτος τρόπος γίνεται όπως λες, αλλά σε χρεώνει μετατροπή η τράπεζα και χάνεις αρκετά λεφτά έτσι. Για φοιτητές οι πιο φιλικές τράπεζες είναι η HSBC και η Natwest, αλλά μπορείς να ανοίξεις όπου θες. Ένας τελευταίος τρόπος πιο συμφέρων μόνο από οικονομικής άποψης ειδικά αν έχεις πού να μείνεις, είναι να φέρεις μέτρητά μαζί σου, που θα τα αλλάξεις εδώ σε ανταλλακτήριο πριν τα καταθέσεις.

 

Να προσθέσω οτι η τράπεζα Κύπρου (Κύπρου) εχει καλή τιμή μετατροπής σε σχέση με τις αγγλικές. για παράδειγμα το xe.com δίνει 0.80, η αγγλικές γύρω στο 0.75 και η Κύπρου 0.775.

Το αναφέρω διοτι οι ATM της barclays που ολοι μπορουν να χρησιμοποιούν σε ρωτά αν θες να κανει την μετατροπή η ίδια ή να σε χρεώσει σε λίρες και αν στα μετατρέψει η δική σου τράπεζα.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κατά πάσα πιθανότητα το ακαδημαικό έτος που έρχεται θα βρίσκομαι στην Αγγλία για μεταπτυχιακό (ένας χρόνος) και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους τρόπους μεταφοράς χρημάτων, μιας και από τραπεζικά είμαι άσχετος :D. Απ' ότι έχω ακούσει, σε πολλές τράπεζες μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό εδώ, που θα καταθέτεις € και θα κάνεις αναλήψεις με κάρτα στην Αγγλία, σε λίρες εννοείται. Μπορεί κάποιος/α που έχει χρησιμοποιήσει αυτόν το τρόπο να γράψει μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα ή/και και ποιές τράπεζες προτείνει; (αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς). Πέρα από αυτό, πόσο συμφέρον θα ήταν να ανοίξω λογαριασμό στην Αγγλία μόλις πάω εκεί και να γίνει μετά μεταφορά χρημάτων από την Ελλάδα, από άποψη α. ευκολίας και β.χρεώσεων/κόστους. Τέλος, υπάρχουν άλλοι τρόποι πέρα από τους παραπάνω ;

 

Όπως σου είπε κι ο Tyxerakias από πάνω... Καλύτερα να φέρεις ένα ποσό σε μετρητά μαζί σου και να τα καταθέσεις σε μία αγγλική τράπεζα μόλις ανοίξεις λογαριασμό. Και μετά θα μπορούν από Ελλάδα να σου στέλνουν έμβασμα. Γνώμη μου είναι να μη φέρεις μετρητά σε ευρώ, καθώς η ισοτιμία εδώ Ευρώ - Λίρας είναι πολύ ακριβή (για να αγοράσεις Λίρες). Καλή ισοτιμία μπορείς να βρεις στην Εθνική Τράπεζα (αλλά θα πρέπει να παραγγείλεις Λίρες) λόγω του ότι ;έχει μεγάλη συν/κη βάση σε σχέση με τις άλλες ελληνικές τράπεζες δε θα χρειαστείς να περιμένεις αρκετά. Ανταλλακτήρια με καλές ισοτιμίες μπορείς να βρεις και στο κέντρο της Αθήνας. Και κάτι τελευταίο, αν έρθεις Αγγλία και τραβάς λεφτά από ΑΤΜ, τότε η συν/κη ισοτιμία είναι διαφορετική από αυτή των τραπεζών... Θα πρέπει να δεις αν η χρεωστική / πιστωτική σου κάρτα είναι VISA ή Mastercard, και θα πρέπει να επισκεφτείς τα websites τους για να δεις τη συν/κη ισοτιμία δίνουν (ψάξε για currency calculator)... Τα ΑΤΜs έχουν πάντα άλλες ισοτιμίες από τις τράπεζες, κι όταν τραβάς λεφτά από ΑΤΜ σε ξένο νόμισμα, η τράπεζά σου θα σε χρεώσει έξοδα μετατροπής συν/τος...

http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουνα πρόσφατα. Πράγματι, η ανάληψη με ελληνική debit card δεν συμφέρει. Προσωπικά θα μετατρέψω το ποσό που θα μου χρειαστεί σε λίρες πριν φύγω και θα το καταθέσω σε λογαριασμό συναλλάγματος σε μία ελληνική τράπεζα. Αφού ανοίξω λογαριασμό σε βρετανική τράπεζα, σημειωτέον μπορεί να χρειαστούν μερικές εργάσιμες μέρες κατά τη διάρκεια του freshers' week, θα τα μεταφέρω ηλεκτρονικά e-banking, i-bank κτλ. Δεν ξέρω την άποψη του tyxerakia και johntfsi σχετικά με αυτό, αλλά δεν θα ήμουν και πολύ χαλαρός αν μετέφερα 10.000 λίρες μαζί μου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα!

 

Οπως πολλοί εδώ πέρα,ετοιμάζομαι και εγώ για μάστερ!Φεύγω Σεπτέμβρη για Birmingham (ΜΑ in TEFL).

 

Υπάρχει κάποιος που έχει φοιτήσει ή γενικά υπάρξει στο Birmingham? Θα εκτιμούσα πολύ πληροφορίες για τη ζωή εκεί, για το πανεπιστήμιο κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι. Το νερό από τη βρύση πίνεται στην Αγγλία ξέρετε εσείς που ήσασταν ή είστε? εχει ψυκτες ή κάτι τέτοιο; γιατί θα θέλουμε 1000 λίρες για νερό!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι. Το νερό από τη βρύση πίνεται στην Αγγλία ξέρετε εσείς που ήσασταν ή είστε? εχει ψυκτες ή κάτι τέτοιο; γιατί θα θέλουμε 1000 λίρες για νερό!!:lol:

 

Πίνεται ναι. Είναι λίγο πιο σκληρό από το νερό στην Ελλάδα (με περισσότερα άλατα), και ίσως στην αρχή σε ξενίσει η γεύση (αυτό εξαρτάται και από το πού στην Αγγλία βρίσκεσαι), άλλα πίνεται χωρίς πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πίνεται ναι. Είναι λίγο πιο σκληρό από το νερό στην Ελλάδα (με περισσότερα άλατα), και ίσως στην αρχή σε ξενίσει η γεύση (αυτό εξαρτάται και από το πού στην Αγγλία βρίσκεσαι), άλλα πίνεται χωρίς πρόβλημα.

 

σε ευχαριστω πολύ, μήπως ξέρεις για νιουκαστλ συγκεκριμένα;:confused:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ, μήπως ξέρεις για νιουκαστλ συγκεκριμένα;:confused:

 

Όλες οι πόλεις έχουν πόσιμο νερό, μην ανησυχείς :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ, μήπως ξέρεις για νιουκαστλ συγκεκριμένα;:confused:

 

Το Νιούκαστλ έχει πάρα πολύ ωραίο νερό και δροσερό, ιδιαίτερα το χειμώνα. Κάνει και πολύ ωραίο αφρό όταν κάνεις μπάνιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλό departement. Το course αυτό (το Bachelor όμως) το έκανε και ένας συγκάτοικος μου στο πρώτο έτος. Έκανε και αρκετή πρακτική στο 3ο έτος όμως αλλά συνολικά ήταν πολύ ευχαριστημένος. Το Engineering γενικά είναι καλό faculty (1η 25αδα), ιδιαίτερα των μηχανολόγων, των ηλεκρολόγων και των ναυπηγών (1η 15αδα).

 

Weegie ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το DMEM είναι department στο engineering faculty, όπου ο συγκάτικός σου έκανε κάποιο course. Σχετικά με τη φήμη και την επαγγελματική αποκατάσταση θα μπορούσες να αναφέρεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

KaH ο συγκάτοικος μου παρακολούθησε το course πριν μια δεκαετία αλλά έκανε και τότε αυτό που ονομάζεται Product Design Engineering. Τώρα έχει παραπάνω κατευθύνσεις και όλα εξαρτώνται απο το τις θα ακολουθήσεις.

•Production Engineering and Management

•Product Design and Innovation

•Product Design Engineering

•Sports Engineering

 

Στη Βρετανία είναι πολύ συνηθισμένο ο κόσμος να κάνει διαφορετικές τελείως δουλειές σε φάσεις της ζωής του οπότε οι πιθανότητες για απορρόφηση είναι αρκετά καλές όταν το πτυχίο είναι γενικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γεια σας,

 

έχω διαβάσει κάποιες προηγούμενες σελίδες σχετικά με τις αναλήψεις. Αλλά θέλω να ρωτησω αυτή τη στιγμή πια τράπεζα έχει τις μικρότερες χρεώσεις για ανάληψη στο εξωτερικό?

 

Και αν για παράδειγμα η visa έχει όριο 600 ευρώ, πως θα πληρώσω τα 3000 των διδάκτρων.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

έχω διαβάσει κάποιες προηγούμενες σελίδες σχετικά με τις αναλήψεις. Αλλά θέλω να ρωτησω αυτή τη στιγμή πια τράπεζα έχει τις μικρότερες χρεώσεις για ανάληψη στο εξωτερικό?

 

Και αν για παράδειγμα η visa έχει όριο 600 ευρώ, πως θα πληρώσω τα 3000 των διδάκτρων.

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν πληρώνεις μετρητά, απλά κανονίζεις ένα direct debit με την τράπεζα ή πληρώνεις με κάρτα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν ο λογαριασμός σου έχει λεφτά θα βρούνε τρόπο να σου τα πάρουν μην ανησυχείς :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι. Το νερό από τη βρύση πίνεται στην Αγγλία ξέρετε εσείς που ήσασταν ή είστε? εχει ψυκτες ή κάτι τέτοιο; γιατί θα θέλουμε 1000 λίρες για νερό!!:lol:

 

Πίνεται ακόμα καλύτερα αν πάρεις ένα φιλτράκι Brita.

Link to comment
Share on other sites

Πίνεται ακόμα καλύτερα αν πάρεις ένα φιλτράκι Brita.

 

Κατα τη γνώμη μου δεν αξιζει το brita.. ηθελε και πήραμε ο συγκατοικος μου.. μολις μας ειπε ο νοικοκυρης οτι το νερο πινεται βαριομασταν ακομα παραπανω να τη γεμιζουμε. Σκέψου να παω γυμναστηριο και να θελω να πιω κανενα λιτρο θελει 5 λεπτά να το φιλτραρει:drool:

Επισης εκανα υπολογισμο του κοστους φίλτρου brita με το εμφιαλωμένο του τέσκο (δεν ξερω ποσο σπουδαιο ειναι) και το εμφιαλωμενο ειναι πιο φθηνο..

Γενικα ομως εγω πινω απτη βρυση και ας εχει μαυράκια το νερο:w00t: νομιζω φταιει το λαστιχο της παροχης.. ειναι παλιο το σπιτι.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

I am pleased to confirm your unconditional place on the MEng Naval Architecture and Marine Engineering full-time, at the University of Strathclyde commencing September 2012

 

Tuition fees: £1820

 

Registration information will be sent shortly before you commence your studies. This will contain your IT username and instructions on how to set a password and access the University systems. We will use this email address for all correspondence relating to registration. If you want an alternative address to be used please send the details to registration@strath.ac.uk quoting your Personal ID number.

 

For details on Finance, Accommodation, and other useful information, please visit http://www.strath.ac.uk/welcome.

 

If you require any further information, please do not hesitate to contact us using the email address below quoting your application number.

 

We look forward to welcoming you here at the University and wish you every success with your chosen studies.

 

Yours sincerely,

 

:):D:):D

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια. Απο ποτε μπορουμε να κατοχυρωσουμε την θεση μας σε ενα αγγλικο πανεπιστημιο λαμβανοντας εγκριση απο αυτο? Γινεται πχ 9 μηνες πριν την εναρξη του semester? Edited by kwstas1984
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια. Απο ποτε μπορουμε να κατοχυρωσουμε την θεση μας σε ενα αγγλικο πανεπιστημιο λαμβανοντας εγκριση απο αυτο? Γινεται πχ 9 μηνες πριν την εναρξη του semester?

 

Δεν υπάρχει μια απάντηση εδώ.. Εξαρτάται από το είδος του course και από το πανεπιστήμιο. Απλά γράψε και ρώτα τους.

 

@Mikaelpap συγχαρητήρια :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πίνεται ακόμα καλύτερα αν πάρεις ένα φιλτράκι Brita.

 

Μπορείς να πάρεις το wobble bottle επίσης, φιλτράρει το νερό. Κρατάει 2 μηνο κ βγαίνει σε 3 μεγέθη, το μεγαλύτερο είναι εναμισάρι.

Αλλιώς τέσκο νερό το δίλιτρο με λιγότερο απο £ 0,50.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Οι συστατικες επιστολές που ζητάνε απο εργοδότες.. Πρέπει να αποδεικνυεται με επισημο εγγραφο οτι εχεις δουλεψει εκεί; Ή απλά μια συστατική επιστολή θέλουν;
Link to comment
Share on other sites

I am pleased to confirm your unconditional place on the MEng Naval Architecture and Marine Engineering full-time, at the University of Strathclyde commencing September 2012

 

Tuition fees: £1820

 

Registration information will be sent shortly before you commence your studies. This will contain your IT username and instructions on how to set a password and access the University systems. We will use this email address for all correspondence relating to registration. If you want an alternative address to be used please send the details to registration@strath.ac.uk quoting your Personal ID number.

 

For details on Finance, Accommodation, and other useful information, please visit http://www.strath.ac.uk/welcome.

 

If you require any further information, please do not hesitate to contact us using the email address below quoting your application number.

 

We look forward to welcoming you here at the University and wish you every success with your chosen studies.

 

Yours sincerely,

 

:):D:):D

 

Συγχαρητήρια!!! Έχεις κανονίσει διαμονή;

Link to comment
Share on other sites

Οι συστατικες επιστολές που ζητάνε απο εργοδότες.. Πρέπει να αποδεικνυεται με επισημο εγγραφο οτι εχεις δουλεψει εκεί; Ή απλά μια συστατική επιστολή θέλουν;

 

 

Σου ζητήσανε για πτυχίο συστατική από εργοδότη? ή εσύ θελεις να τους δώσεις συστατική που διαθέτεις από εργοδότη; Γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο να ζητάνε από πανεπιστήμιο.. Συνήθως οι συστατικές είναι σχετιζόμενες με το προηγούμενο level εκπαίδευσης .. Και τις παίρνεις από το σχολείο, καθηγητή αγγλικών, ή καθηγητές παν/μίου, κτλ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...