Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να εκφράσω κάποιες απορίες και αν μπορούσατε να με βοηθούσατε δίνοντας μου κάποιες απαντήσεις , ακόμα και τις εμπειρίες σας! Σκέφτομαι το Σεπτέμβρη να πάω στη Γλασκώβη για να κάνω το MSc International & Banking and Finance στο Strathclyde, ψάχνω μήπως βρω καμιά υποτροφία αλλά ούτε το SAAS δεν παρέχει. Επίσης, έχω γίνει δεκτός και από το Stirling, στο MSc Finance και μπορώ να κάνω αίτηση για υποτροφία. Ποια είναι η άποψή σας γι’ αυτά τα 2? Αν και κλίνω περισσότερο για Strathclyde, μ αρέσει και το πρόγραμμα σπουδών του.

 

Για τη Γλασκώβη γενικά έχω ακούσει καλά πράγματα και είναι οικονομική πολή..(έχω ένα budget 17000euro δεν ξέρω αν φτάνει κιόλας). Επίσης είμαι σ ένα δίλλημα για το που θα μείνω, όποιος γνωρίζει, είμαι μεταξύ Blackfriars (student-unite) και Liberty house in Miller str. Όποιος έχει μείνει εκεί, αν μπορεί να μου αναφέρει τις εμπειρίες του ή αν έχει να μου προτείνει κάπου αλλού.

 

Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα! Ευχαριτώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια, υπάρχει κανένας που να ηταν στο uni of Bournemouth? Με εχουν δεχτεί για MSc Information Technology και το σκέφτομαι. Σαν πόλη ξέρει κανείς να μου πει πως είναι γενικά. Από οικονομικης άποψης?? Όποιος ξέρει ας βοηθήσει!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδεια μου εμεινε λογικα ενα η δυο μαθηματα για Σεπτεμβρη.εχω δεχτει την προσφορα για μαστερ στο μανατζμεντ στο Λεστερ και ξεκιναει 6 Οκτωβρη..θα με δεχτουν αν τους πω οτι πρεπει να δωσς αλλα δυο μαθηματα το Σεπτεμβρη η θα μου πουν οχι?εντωμεταξυ εχω παρει 75 στο τοεφλ και πρεπει να το ξαναδωσω αλλα μαλλον θα δωσω το IELTS
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει αρκετές δημοσιεύσεις στο θέμα αυτό, θα ήθελα να συγχαρώ όλα τα παιδιά που με την καλή τους θέληση βοηθούν και νουθετούν βάσει της πείρας τους.

 

Και εγώ λοιπόν με τη σειρά μου έγινα αποδεκτός σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα Ψυχολογίας στο University of Sussex. Πραγματοποίησα μια και μόνο αίτηση και ευτυχώς με δέχτηκαν :). Τα πράγματα ανάμεσα σε Έλληνες και Άγγλους ψυχολόγους είναι εκ διαμέτρου διαφορετικά. Δεν θέλω να σας κουράσω με τις εκκωφαντικές διαφορές. Είμαι αρκετά απογοητευμένος για το γεγονός ότι το πανεπιστήμιο δεν μου παρέχει θέση στην εστία λόγω του ότι δεν πραγματοποιώ ερευνητικό πρόγραμμα. Οπότε έχω προβληματιστεί με την ιδέα του πού θα μείνω και με ποιον. Λίγο δύσκολο εκ του μακρόθεν να αναζητάς σπίτι με άτομα που δεν ξέρεις καν. Ήμουν φοιτητής στην Αθήνα τόσα χρόνια και έχω βιώσει τη ριζική αλλαγή κατοικίας (και δεν λέω, μου άρεσε), αλλά καλούμαι να πατήσω το κουμπί το κουμπί της επανεκκίνησης άλλη μια φορά και με σαθρές βάσεις.

 

Ξέχασα να σας πω ότι δεν μου παρέχουν θέση στην εστία και λόγω του ότι προέρχομαι απο κράτος της ΕΕ. Επίσης, παρέχουν υποτροφίες (στο τμημα Ψυχ.) μόνο σε διεθνείς και όχι σε Ευρωπαίους φοιτητές... Έλεος;;; :mad:

 

Γενικά, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει κάποια πράγματα για το Sussex και το Brighton!

Link to comment
Share on other sites

παιδια οποιος ξερει για Saouthampton Leicester + Nottingham τι λενε οι πολεις μου γραφετε.και τα τρια ειναι καλα πανεπιστημια στο μανατζμεντ που θελω να κανω και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις για τις πολεις αυτες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Ξεκινάω το Σεπτέμβριο 4ο (και τελευταίο) έτος διοίκηση επιχειρήσεων στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και ήδη έχω ξεκινήσει να ψάχνω το θέμα μεταπτυχιακό μιάς και σκοπεύω να κάνω απο πολύ νωρίς τις αιτήσεις μου (μόλις ξεκινήσουν για την ακρίβεια). Το θέμα του μεταπτυχιακού που με ενδιαφέρει είναι τα χρηματοοοικονομικά (msc in Finance). Μπορεί κάποιος να μου πεί την γνώμη του σχετικά με το ποιό πανεπιστήμιο θεωρείται καλύτερο από τα παρακάτω στον τομέα που με ενδιαφέρει? τα πανεπιστήμια που κοιτάω είναι Cass Business School, Warwick Business School, Imperial College London, ICMA Center (Reading), University of Birmingham, University of Nottingham.

Επίσης, περιμένω ο βαθμός πτυχίου μου να είναι κάπου ανάμεσα στο 7,75 με 8 (8 στην καλύτερη περίπτωση) ενώ από αγγλικά είχα πάρει το Proficiency του Cambridge αλλά πάει καιρός (2006) και το είχα πάρει με C :(

τι πιστεύετε από την εμπειρία σας, έχω καμιά τύχη στα παραπάνω πανεπιστήμια (κυρίως Cass, Warwick, Imperial) ή δύσκολα...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Ξεκινάω το Σεπτέμβριο 4ο (και τελευταίο) έτος διοίκηση επιχειρήσεων στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και ήδη έχω ξεκινήσει να ψάχνω το θέμα μεταπτυχιακό μιάς και σκοπεύω να κάνω απο πολύ νωρίς τις αιτήσεις μου (μόλις ξεκινήσουν για την ακρίβεια). Το θέμα του μεταπτυχιακού που με ενδιαφέρει είναι τα χρηματοοοικονομικά (msc in Finance). Μπορεί κάποιος να μου πεί την γνώμη του σχετικά με το ποιό πανεπιστήμιο θεωρείται καλύτερο από τα παρακάτω στον τομέα που με ενδιαφέρει? τα πανεπιστήμια που κοιτάω είναι Cass Business School, Warwick Business School, Imperial College London, ICMA Center (Reading), University of Birmingham, University of Nottingham.

Επίσης, περιμένω ο βαθμός πτυχίου μου να είναι κάπου ανάμεσα στο 7,75 με 8 (8 στην καλύτερη περίπτωση) ενώ από αγγλικά είχα πάρει το Proficiency του Cambridge αλλά πάει καιρός (2006) και το είχα πάρει με C :(

τι πιστεύετε από την εμπειρία σας, έχω καμιά τύχη στα παραπάνω πανεπιστήμια (κυρίως Cass, Warwick, Imperial) ή δύσκολα...?

 

Αναφορικά με τα πανεπιστήμια θα σου απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα, το μόνο σίγουρο είναι πως θα χρειαστείς να δώσεις τα IELTS και να τα περάσεις με βαθμό τουλάχιστον 7/9 για τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

To IELTS ποιο είναι? Κι εγώ το ψάχνω... και νόμιζα ζητάνε Gmat

 

http://www.ielts.org/default.aspx :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ευκολο το IELTS? πιο ευκολο απ το CPE δηλαδη?

 

Εξαρτάται από το επίπεδο των αγγλικών σου. Συνήθως το IELTS είναι εύκολο για εκείνους που έχουν επαφή με αγγλικά μέσω διαδικτύου, βιβλίων/εφημερίδων, ακόμη και ταινιών. Δεδομένου ότι συνήθως δεν ζητούν ψηλότερο βαθμό από 7/9 δεν είναι δύσκολο να πετύχεις.

 

Προσωπικά είχα δώσει τα IELTS πριν δύο χρόνια και τα βρήκα πάρα πολύ εύκολα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το επίπεδο των αγγλικών σου. Συνήθως το IELTS είναι εύκολο για εκείνους που έχουν επαφή με αγγλικά μέσω διαδικτύου, βιβλίων/εφημερίδων, ακόμη και ταινιών. Δεδομένου ότι συνήθως δεν ζητούν ψηλότερο βαθμό από 7/9 δεν είναι δύσκολο να πετύχεις.

 

Προσωπικά είχα δώσει τα IELTS πριν δύο χρόνια και τα βρήκα πάρα πολύ εύκολα...

 

ευχαριστω πολυ :) ενταξει εχω το CPE του Cambridge και συνεχη επαφη με τα αγγλικα λογω internet οποτε δε νομιζω να εχω προβλημα...ποσο καιρο προετοιμασια χρειαζεται περιπου...?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ :) ενταξει εχω το CPE του Cambridge και συνεχη επαφη με τα αγγλικα λογω internet οποτε δε νομιζω να εχω προβλημα...ποσο καιρο προετοιμασια χρειαζεται περιπου...?

 

Και πάλι εξαρτάται από την επαφή που έχεις με τα αγγλικά. Το βασικό πρόβλημα στα IELTS είναι ο χρόνος, καθώς είναι σχετικά λίγος.

 

Στο Reading Comprehension πρέπει να κάνεις γρήγορο διάβασμα στα κείμενα για να προλάβεις τις ερωτήσεις, στο listening αν χάσεις ένα - δύο σημεία και δεν συνεχίσεις στα υπόλοιπα χάθηκες, ενώ το writing είναι σχετικά εύκολο γιατί μιλάμε για μικρά κείμενα.

 

Στο oral συνήθως βάζουν εύκολα βαθμούς, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί.

 

Γενικά νομίζω ένα τρίμηνο για κάποιον ο οποίος δεν έχασε επαφή με την γλώσσα είναι μια χαρά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όποιος χρειάζεται βοήθεια με IELTS να μου στείλει PM, ακόμα και μεσα στο κατακαλόκαιρο... ;) Αναλαμβάνω προετοιμασία υποψηφίων, απ' έξω το ξερω το IELTS. (Ελπίζω να μην παραβιάζω κανόνες του forum ).
Link to comment
Share on other sites

 

Γενικά νομίζω ένα τρίμηνο για κάποιον ο οποίος δεν έχασε επαφή με την γλώσσα είναι μια χαρά.

 

Πολύ συντηρητική εκτίμηση κάνεις. Για το 6.5 που ζητάνε απαιτείται απλά εξοικίωση με το φορμά των εξετάσεων για κάποιον που δεν έχει χάσει την επαφή με τα αγγλικά. Γενικά πάντως είναι εύκολο και δεν χρειάζεται άγχος. Κάποιος που δεν μπορεί να πάρει 6.5 θα έχει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς στις σπουδές του με τη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συντηρητική εκτίμηση κάνεις. Για το 6.5 που ζητάνε απαιτείται απλά εξοικίωση με το φορμά των εξετάσεων για κάποιον που δεν έχει χάσει την επαφή με τα αγγλικά. Γενικά πάντως είναι εύκολο και δεν χρειάζεται άγχος. Κάποιος που δεν μπορεί να πάρει 6.5 θα έχει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς στις σπουδές του με τη γλώσσα.

 

Πάντως με μια ματιά που έριξα στο IELTS, μου φάνηκαν πολύ εύκολες οι ασκήσεις του, δε νομίζω να έχω πρόβλημα...Μεγάλη αδικία όμως να πρέπει να ξαναδώσω Αγγλικά, δηλαδή τζάμπα παιδευόμουν στο Λύκειο να πάρω το Proficiency (και ήταν και το Cambridge) :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συντηρητική εκτίμηση κάνεις. Για το 6.5 που ζητάνε απαιτείται απλά εξοικίωση με το φορμά των εξετάσεων για κάποιον που δεν έχει χάσει την επαφή με τα αγγλικά. Γενικά πάντως είναι εύκολο και δεν χρειάζεται άγχος. Κάποιος που δεν μπορεί να πάρει 6.5 θα έχει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς στις σπουδές του με τη γλώσσα.

 

Μπορεί, είπα να είμαι συντηρητικός για να είναι καλυμμένος ο φίλος. Εννοείται ότι με εντατικά μαθήματα ο χρόνος μειώνεται.

 

Πάντως με μια ματιά που έριξα στο IELTS, μου φάνηκαν πολύ εύκολες οι ασκήσεις του, δε νομίζω να έχω πρόβλημα...Μεγάλη αδικία όμως να πρέπει να ξαναδώσω Αγγλικά, δηλαδή τζάμπα παιδευόμουν στο Λύκειο να πάρω το Proficiency (και ήταν και το Cambridge) :(

 

Δυστυχώς έτσι γίνεται...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικώς αποφάσισα και έκλεισα MSc Information Technology University of Glasgow. Υπάρχει κανείς άλλος που πάει απο Σεπτέμβρη προς Γλασκώβη μεριά??????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικώς αποφάσισα και έκλεισα MSc Information Technology University of Glasgow. Υπάρχει κανείς άλλος που πάει απο Σεπτέμβρη προς Γλασκώβη μεριά??????

 

Αυτό δεν είναι conversion course; Επειδή θυμάμαι που είχες πει ότι έχεις πτυχίο Πληροφορικής

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι conversion course; Επειδή θυμάμαι που είχες πει ότι έχεις πτυχίο Πληροφορικής

 

Ναι είναι και είναι και απο τους λόγους που το επέλεξα. Θα μάθω ξανά από το μηδέν πράγματα που έπρεπε να είχαμε μάθει στην Ελλάδα (δεν είναι και πολύ εύκολο να ''μάθεις'' σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο). Επίσης θεωρώ οτι θα κάνω πιο ισχυρό το background μου και φυσικά θα είναι και ένα πτυχίο IT. Το πληροφορική είναι πραγματικά πάρα πολύ γενικό και με πολλά πασαλείματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

1)Σκέφτομαι να κάνω το 2012 MSc Accounting and Finance.Τέλειωσα μόλις χτες Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη ΑΣΟΕΕ με μέσο όρο 7,44.Έχω IELTS 8 και GMAT 730(top 4%).Σκέφτομαι τα παρακάτω Business schools αλλά θέλω μία γνώμη από κάποιον που ξέρει..Λοιπόν:University of Edinburgh(:ο),Glasgow,York,Southampton,Bath,Lancaster και Durham.Δεν σκέφτομαι Λονδίνο για οικονομικούς λόγους.Έχω δει site με ranking αλλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη.Λογικά θα με δεχτούν.Έτσι?ή είναι χαμηλός ο μέσος όρος?

2)Σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου η οποία θα αποφοιτήσει από ΠΑΠΕΙ(οικον.επιστημ ΜΟ - 7,9),IELTS 7.5, GMAT 660.Παίζει να βρούμε κάπου μαζί(σε κάποιο από τα παραπάνω)????

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφερομαι για ιατρικη στη σκωτια, μιας και δεν υπαρχουν διδακτρα.Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για το κοστος της διαμονης καθως και για το τι χρειαζεται για την εισαγωγη...εχω απολυτηριο λυκειου 17,4.
Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφερομαι για ιατρικη στη σκωτια, μιας και δεν υπαρχουν διδακτρα.Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για το κοστος της διαμονης καθως και για το τι χρειαζεται για την εισαγωγη...εχω απολυτηριο λυκειου 17,4.

Καλημέρα.Σου δείχνω τις απαιτήσεις της καλύτερης ιατρικής σχολής της Σκωτιάς http://www.ed.ac.uk/studying/international/country/europe-russia/greece/apolytirion

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...