Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα έξοδα του σπιτιού εξαρτώνται από το σπίτι... gas ή electric CH, τί είδους μόνωση έχει, πόσο καινούριο είναι κτλ...και φυσικά με ποιά εταιρεία θα είστε, είναι πολλές στην Αγγλία και δίνουν διαφορετικές τιμές. Ένα θετικό για το σπίτι είναι ότι δε θα πληρώνετε council tax ως φοιτητές. Υπολόγισε πάντως μια κατοστάρα ακόμα και είσαι σίγουρα μέσα. Αν μαγειρεύεις κιόλας είσαι μια χαρά...
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Καλησπέρα..μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αγγλικο πανεπιστημιο για να σπουδασω κατι σε Γυμναστική-αθλιτιατρικη-φυσικοθεραπεια.??

2. Και ποια πολη της αγγλιας ειναι η καταληλοτερη για να πας ως φοιτητης??

Link to comment
Share on other sites

1. Καλησπέρα..μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αγγλικο πανεπιστημιο για να σπουδασω κατι σε Γυμναστική-αθλιτιατρικη-φυσικοθεραπεια.??

2. Και ποια πολη της αγγλιας ειναι η καταληλοτερη για να πας ως φοιτητης??

 

Σχετικά με το 1.. μπορείς για παράδειγμα να δεις αυτή τη λίστα..

 

Θελω personal statement για μανατζμεντ και για μανατζμεντ εκονομικσ οποιοσ εχει κατι να μου στειλει τον ευχαριστω

 

Γενικά δες εδώ έχει πολλά.. αλλά τα πιο πολλά είναι για bachelor.. πάντως παίρνεις μια ιδέα.. :)

 

Και μια δικιά μου απορία.. Ξέρει κανείς τι παίζει στο UCL; Κυρίως σαν διαμονή για MSc και γενικά άμα έχετε να δώσετε καμιά συμβουλή..! :)

Edited by E_jay

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 1.. μπορείς για παράδειγμα να δεις αυτή τη λίστα..

 

 

 

Γενικά δες εδώ έχει πολλά.. αλλά τα πιο πολλά είναι για bachelor.. πάντως παίρνεις μια ιδέα.. :)

 

Και μια δικιά μου απορία.. Ξέρει κανείς τι παίζει στο UCL; Κυρίως σαν διαμονή για MSc και γενικά άμα έχετε να δώσετε καμιά συμβουλή..! :)

 

Για sports ειναι 1. Loughborough 2. Bath 3. Birmingham ! Take it or leave it που λεμε..

 

Πηγα στο UCL πριν λιγες μερες.. Προσωπικα δεν μου αρεσε το σκηνικο εκει. Παρολα αυτα το ratio m:f ειναι πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Για sports ειναι 1. Loughborough 2. Bath 3. Birmingham ! Take it or leave it που λεμε..

 

Πηγα στο UCL πριν λιγες μερες.. Προσωπικα δεν μου αρεσε το σκηνικο εκει. Παρολα αυτα το ratio m:f ειναι πολυ καλο!

Όταν λες δε σου άρεσε το σκηνικό, τι εννοείς;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δε σου άρεσε το σκηνικό, τι εννοείς;

 

To engineering που με ενδιεφερε εμενα δεν μου αρεσε καθολου.. δεν ξερω πως να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω. Πηγα και στην βιβλιοθηκη του eng και ηταν της πλακας.. Γενικα δεν μου αρεσε..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To engineering που με ενδιεφερε εμενα δεν μου αρεσε καθολου.. δεν ξερω πως να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω. Πηγα και στην βιβλιοθηκη του eng και ηταν της πλακας.. Γενικα δεν μου αρεσε..:rolleyes:

 

Ωχ.. μη μου λες τέτοια.. για ee engineering παω..

 

Αν δε σε πρήζω κάνε μερικά ακόμα σχόλια..

 

Και γενικά για ποια πανεπιστήμια έχεις καλή γνώμη;

 

:)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.. μη μου λες τέτοια.. για ee engineering παω..

 

Αν δε σε πρήζω κάνε μερικά ακόμα σχόλια..

 

Και γενικά για ποια πανεπιστήμια έχεις καλή γνώμη;

 

:)

 

Ειναι προσωπικη αποψη.. μπορει να πας και να πεις, τι ελεγε ο λαλακας..!:ninja:

Το κεντρικο κτηριο παντος ειναι ωραιο, και η περιοχη που ειναι το πανεπιστημιο καλη εως πολυ καλη!

Το imperial μου αρεσε πιο πολυ απ' ολα μπορω να πω, σαν κτηρια και σαν περιοχη(south kens)! Αλλα με φοβιζει το ratio m:f που στο ucl δεν υπαρχει θεμα..

Αυτο που δεν μου αρεσε καθολου ηταν το LSE..

Link to comment
Share on other sites

Και μια δικιά μου απορία.. Ξέρει κανείς τι παίζει στο UCL; Κυρίως σαν διαμονή για MSc και γενικά άμα έχετε να δώσετε καμιά συμβουλή..! :)

 

Τί εννοείς διαμονή; Εστίες, ή σπίτι; Πότε έρχεσαι, Σεπτέμβρη;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σεπτέμβριο! Αυτός είναι ένας από τους προβληματισμούς μου..! Σχετικά με το που να μείνω..! :) Έχεις κάποια ιδέα σχετικά;

 

Και το UCL πως το βλέπεις; Είναι αναγνωρίσιμο στην αγορά εργασίας της Αγγλίας; :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σεπτέμβριο! Αυτός είναι ένας από τους προβληματισμούς μου..! Σχετικά με το που να μείνω..! :) Έχεις κάποια ιδέα σχετικά;

 

Και το UCL πως το βλέπεις; Είναι αναγνωρίσιμο στην αγορά εργασίας της Αγγλίας; :)

 

Έχω μείνει και σε εστίες και σε σπίτια, αλλά δε σε ξέρω για να σου πω τί θα σου ταιριάζει καλύτερα και που θα νιώθεις πιο άνετα. Επίσης εξαρτάται και από τα λεφτά που θες να διαθέσεις για το θέμα διαμονή.

 

Όσο για τη δεύτερη ερώτηση, μάλλον θα αστειεύεσαι...

http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/london/8295818.stm

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Σχετικά με το αναγνωρισμένο, δεν το έθεσα καλά και έχετε δίκιο.. :)

Θέλω να πω, πχ στη λίστα του "The Institution of Engineering and Technology", δεν υπάρχει το msc που θέλω να παρακολουθήσω. Δεν ξέρω κατά πόσο μετράει αυτό, γενικά που πρέπει να δω για το κατά πόσο ένα msc είναι αναγνωρισμένο από οργανισμούς;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Σχετικά με το αναγνωρισμένο, δεν το έθεσα καλά και έχετε δίκιο.. :)

Θέλω να πω, πχ στη λίστα του "The Institution of Engineering and Technology", δεν υπάρχει το msc που θέλω να παρακολουθήσω. Δεν ξέρω κατά πόσο μετράει αυτό, γενικά που πρέπει να δω για το κατά πόσο ένα msc είναι αναγνωρισμένο από οργανισμούς;

 

Μη νομίζεις ότι τα πάντα γίνονται update παντού με ευλάβεια... Απλά θα τους ξέφυγε, αν όντως ανήκει στη λίστα τους. Αλλά αυτό δεν έχει απολύτως καμία σημασία για την αγορά εργασίας, μην ανησυχείς.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Καλό αυτό! Αλλά γενικά σαν δικαιώματα; Τι παίζει στην Αγγλία; Υπάρχει κάτι σαν το ΤΕΕ; Και γενικά τι θα ήταν καλό να κοιτάξω από τώρα;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Καλό αυτό! Αλλά γενικά σαν δικαιώματα; Τι παίζει στην Αγγλία; Υπάρχει κάτι σαν το ΤΕΕ; Και γενικά τι θα ήταν καλό να κοιτάξω από τώρα;

 

http://www.theiet.org/careers/profreg/ceng/

Link to comment
Share on other sites

 

ΟΚ! Καλό αυτό! Αλλά γενικά σαν δικαιώματα; Τι παίζει στην Αγγλία; Υπάρχει κάτι σαν το ΤΕΕ; Και γενικά τι θα ήταν καλό να κοιτάξω από τώρα;

 

Θες να βρεις δουλειά εδώ απ'αυτά που γράφεις; Ναι, το να είσαι Chartered όπως γράφει ο olympiakos7_69 είναι μια πρώτη κίνηση... αλλά είναι περισσότερο τίτλος που προστίθεται στο CV σου όταν ψάχνεις για δουλειά, δεν σου δίνει κανένα ιδιαίτερο δικαίωμα. Τα δικαιώματα τα παίρνεις απλά με το αναγνωρισμένο σου πτυχίο. Δηλαδή υπάχουν άπειροι μηχανικοί που δεν έχουν chartered status.

 

Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να γίνεις CEng αν δεν έχεις το MSc, οπότε δε χρειάζεται να κοιτάξεις από τώρα.

 

Κάτι αντίστοιχο του ΤΕΕ πάντως στην Αγγλία είναι το Engineering Council UK.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλω να εργαστώ Αγγλία! ;)

 

Αλεξ όταν λες πως δεν μπορώ να το κοιτάξω από τώρα τι εννοείς;; Ότι με τον ένα τρόπο ή τον άλλο θα μπορούσα να γίνω CEng; Από ότι είδα και να μην έχεις αναγνωρισμένο MSc από αυτούς τους οργανισμούς, μπορείς με τις εργασιακές εμπειρίες ή με εξετάσεις να γίνεις CEng.

 

Σίγουρα δε θέλω να χάνομαι σε τίτλους.. και αν μου λες πως το CEng δεν σημαίνει και κάτι το ιδιαίτερο... οκ! :)

 

Και κάτι τελευταίο, το να είμαι CEng δεν μου εξασφαλίζει κάποια δικαιώματα ως προς τον ελάχιστο μισθό, κτλ, όπως το ελληνικό ΤΕΕ;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μου εχει στελει το Εσσεξ και το Σαουθαμπτον offers.Το Σαουθαμπτον που λεει να του απαντησω μεσα σε 60 μερες αν δεχομαι την προσφορα του.Απο την αλλη το Εσσεξ μου εχει στειλει ηλεκτρονικα και μου λεει οτι να απαντησω αν δεχομαι την προσφορα οταν θα εχω και τα υπολοιπα χαρτια μου δηλαδη TOEFL και πτυχιο...δηλαδη θα με περιμενει το Εσσεξ ποτε θα παρω πτυχιο?Α ΚΑΙ στο Σαουθαμπτον θα παω για μανατζμεντ ενω στο Εσσεξ για μανατζμεντ economics...περιμενω απαντησεις απο nottingham,leicester,leeds,lancaster,bristol...ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλω να εργαστώ Αγγλία! ;)

 

Αλεξ όταν λες πως δεν μπορώ να το κοιτάξω από τώρα τι εννοείς;; Ότι με τον ένα τρόπο ή τον άλλο θα μπορούσα να γίνω CEng; Από ότι είδα και να μην έχεις αναγνωρισμένο MSc από αυτούς τους οργανισμούς, μπορείς με τις εργασιακές εμπειρίες ή με εξετάσεις να γίνεις CEng.

 

Σίγουρα δε θέλω να χάνομαι σε τίτλους.. και αν μου λες πως το CEng δεν σημαίνει και κάτι το ιδιαίτερο... οκ! :)

 

Και κάτι τελευταίο, το να είμαι CEng δεν μου εξασφαλίζει κάποια δικαιώματα ως προς τον ελάχιστο μισθό, κτλ, όπως το ελληνικό ΤΕΕ;

 

Δεν ξέρω τί εννοείς "με τον ένα τρόπο ή τον άλλο". Όταν τελειώσεις το MSc σου μπορείς να γίνεις CEng ναι, θέλει αίτηση και κάποια γραφειοκρατία αλλά λογικά θα πληροίς τις προϋποθέσεις, ειδικά αν έχεις κάνει πτυχίο 5αετές στην Ελλάδα. Αν δεν πάρεις το μεταπτυχιακό, θέλει εργασιακή εμπειρία, όπως διάβασες και μόνος σου. Για την πρώτη σου ερώτηση, εννοώ ότι δεν μπορείς από τώρα να γίνεις CEng, εκτός αν έχεις ήδη εργαστεί επίσημα ως μηχανικός. Να το κοιτάξεις απλά, μπορείς, όσες φορές θες :p

 

Όχι δεν εξασφαλίζει ελάχιστο μισθό, αυτός είναι standard. Δε μπορούν να σου πούνε "α, δεν έχεις chartered status οπότε παρ'όλο που έχεις πτυχίο και μεταπτυχιακό σε θεωρούμε ανειδίκευτο", αλοίμονο!! Απ'την άλλη όμως, στην Αγγλία οι τίτλοι μετράνε πολύ γενικά, είτε πριν είτε μετά από το όνομά σου, και επίσης μετράει το να "ανήκεις" κάπου. Γι'αυτό και είναι γεμάτη η χώρα societies, clubs, institutes και associations μέχρι και για τα πιο ασήμαντα πράγματα (αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Αν είσαι chartered είναι κάτι που μπορείς να το βάλεις στο CV σου, για να δείξεις ότι παίρνεις σοβαρά το ρόλο σου ως engineer. Μπορεί ίσως έτσι να έχεις ενα μικρό αβαντάζ έναντι κάποιου με τα ίδια προσόντα που δεν είναι chartered, και να σου δώσουν εσένα τη θέση. Αλλά μπορεί και όχι, εξαρτάται από τον εργοδότη σου και πόσο "κολλημένος" είναι.

 

Ρε παιδια μου εχει στελει το Εσσεξ και το Σαουθαμπτον offers.Το Σαουθαμπτον που λεει να του απαντησω μεσα σε 60 μερες αν δεχομαι την προσφορα του.Απο την αλλη το Εσσεξ μου εχει στειλει ηλεκτρονικα και μου λεει οτι να απαντησω αν δεχομαι την προσφορα οταν θα εχω και τα υπολοιπα χαρτια μου δηλαδη TOEFL και πτυχιο...δηλαδη θα με περιμενει το Εσσεξ ποτε θα παρω πτυχιο?Α ΚΑΙ στο Σαουθαμπτον θα παω για μανατζμεντ ενω στο Εσσεξ για μανατζμεντ economics...περιμενω απαντησεις απο nottingham,leicester,leeds,lancaster,bristol...ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

 

Δε σημαίνει ότι το Essex θα σε περιμένει επ'αόριστον... για την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά την έκανες την αίτηση. Απλά είναι conditional offer, αφού δεν έχεις αποφοιτήσει ακόμα (λογικό). Και στο Southampton που δε σου το λέει, πάλι το ίδιο ισχύει, όταν πας να γραφτείς μάλλον θα σου ζητήσουν να δούν το πτυχίο σου... ΜΕΤΑπτυχιακό πας να κάνεις. Η διαφορά είναι ότι οι άλλοι ζητάνε το TOEFL ντε και καλά. Αφού έχεις 60 μέρες, περίμενε λίγο να δεις τί θα σου απαντήσουν και οι υπόλοιποι, και διάλεξε σε ποιο θες να πας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Help please.

Αποφασίσαμε να φύγουμε για Λονδίνο με την κοπέλα μου, η οποία εργάζεται εδώ και 3 χρόνια ως δικηγόρος και αποφάσισε να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό. Μιλάμε γι αυτόν το Σεπτέμβρη :ninja:. (προλαβαίνει )? Σκέφτεται να συνδυάσει νομική με business. Επειδή είμαστε στα χαμένα, μπορείτε να προτείνεται κάποιο μεταπτυχιακό (για Λονδίνο) ? Έχει βαθμό πτυχίου 6,5.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ σε ευχαριστώ πολύ! :)

 

Help please.

Αποφασίσαμε να φύγουμε για Λονδίνο με την κοπέλα μου, η οποία εργάζεται εδώ και 3 χρόνια ως δικηγόρος και αποφάσισε να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό. Μιλάμε γι αυτόν το Σεπτέμβρη :ninja:. (προλαβαίνει )? Σκέφτεται να συνδυάσει νομική με business. Επειδή είμαστε στα χαμένα, μπορείτε να προτείνεται κάποιο μεταπτυχιακό (για Λονδίνο) ? Έχει βαθμό πτυχίου 6,5.

 

Γεια σου φιλέ!

 

Μπορείς να κοιτάξεις εδώ για το ποια είναι μερικά από τα καλύτερα αγγλικά πανεπιστήμια στον κλάδο της νομικής (η λίστα είναι ενδεικτική, μιας και υπάρχουν πολλές και διάφορες. Πάντως η συγκεκριμένη είναι αρκετά έγκυρη πιστεύω) . Και από ότι βλέπω τα πρώτα είναι στο Λονδίνο ;)

 

Πάντως καλό είναι να βιαστείτε λίγο με τις αιτήσεις γιατί οι θέσεις στα "καλά" προγράμματα κλείνουν σιγά σιγά..! :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Help please.

Αποφασίσαμε να φύγουμε για Λονδίνο με την κοπέλα μου, η οποία εργάζεται εδώ και 3 χρόνια ως δικηγόρος και αποφάσισε να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό. Μιλάμε γι αυτόν το Σεπτέμβρη :ninja:. (προλαβαίνει )? Σκέφτεται να συνδυάσει νομική με business. Επειδή είμαστε στα χαμένα, μπορείτε να προτείνεται κάποιο μεταπτυχιακό (για Λονδίνο) ? Έχει βαθμό πτυχίου 6,5.

 

 

Μπορείς να κοιτάξεις εδώ για το ποια είναι μερικά από τα καλύτερα αγγλικά πανεπιστήμια στον κλάδο της νομικής (η λίστα είναι ενδεικτική, μιας και υπάρχουν πολλές και διάφορες. Πάντως η συγκεκριμένη είναι αρκετά έγκυρη πιστεύω) . Και από ότι βλέπω τα πρώτα είναι στο Λονδίνο ;)

 

Πάντως καλό είναι να βιαστείτε λίγο με τις αιτήσεις γιατί οι θέσεις στα "καλά" προγράμματα κλείνουν σιγά σιγά..! :)

 

E... δε γίνεται τόσο χαλαρά φίλε spash. Πρέπει πρώτα να δει τί θέλει να σπουδάσει ακριβώς, και ποιο πανεπιστήμιο έχει το αντίστοιχο μεταπτυχιακό, δεν προσφέρουν όλα τα πάντα, είναι ανάλογα με την ειδίκευση του κάθε τμήματος τα μεταπτυχιακά. Τα περισσότερα δε θα έχουν καν αυτό που θέλει να κάνει. Aφού το βρει, πρέπει να κοιτάξει στις ιστοσελίδες του τμήματος αν πληροί τις απαιτήσεις, ή να στείλει ένα email στο admissions office. Δε θα την δεχτούν όλα τα πανεπιστήμια δυστυχώς για τους δικούς του λόγους το καθένα, και αν είστε περιορισμένοι μόνο στο Λονδίνο είναι ακόμα ένα μείον. Φυσικά για πολλούς παίζουν ρόλο και τα δίδακτρα, η κάθε σχολή χρεώνει διαφορετικά. Και όλο αυτό πρέπει να γίνει σύντομα, γιατί σε λίγο τα admissions θα κλείσουν, όπως είπε ο Ε_jay... μιλάω φυσικά για πανεπιστήμια, όχι για ιδιωτικά κολλέγια. Αν όντως έχετε σκοπό να το κάνετε αυτό πρέπει να κινηθείτε το συντομότερο. Έχετε ακόμα καιρό, απλά φαίνεται ότι είστε πολυ "φλου" ακόμα...

Εδώ είναι μια λίστα των πανεπιστημίων στο Λονδίνο (και περίχωρα) που προσφέρουν πτυχία Νομικής.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου..οσο για τα πανεπιστημια που εχω γραψει πιο πιστευεις οτι θα ηταν καλυτερα?και μου εστειλε και το Leeds conditional offer.Ξερεις αν μπορω να κανω accept σε ολες τις προσφορες και να αποφασισω μετα..η δν γινεται αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...