Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα, δέχθηκα conditional offers από University of Edinburgh κι από Imperial College. Όπως καταλαβαίνετε η λύση του Leeds, μάλλον, περνά σε 2η μοίρα. Μεταξύ των 2 ποιο θα επιλέγατε και γιατί;

 

απο την μικρη ερευνα που χω κανει και τα δυο κορυφαια ειναι...αλλα καλυτερο απο τα δυο hands down το imperial!!

 

τωρα ομως ειναι και το οικονομικο στην μεση...αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι οικονομικα πολυ πιο δυσκολα στο Λονδινο απο το Edinburgh....

 

(και η κλασσικη βαρετη μου ερωτηση:p) Τι βαθμο εβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο την μικρη ερευνα που χω κανει και τα δυο κορυφαια ειναι...αλλα καλυτερο απο τα δυο hands down το imperial!!

 

τωρα ομως ειναι και το οικονομικο στην μεση...αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι οικονομικα πολυ πιο δυσκολα στο Λονδινο απο το Edinburgh....

 

(και η κλασσικη βαρετη μου ερωτηση:p) Τι βαθμο εβγαλες?

 

Και τα δύο εξαιρετικά είναι. Δυστυχώς ή ευτυχώς το Imperial είναι πολύ πιο γνωστό στον υπόλοιπο κόσμο και ανοίγουν πόρτες μετά το πτυχίο (χωρίς να έχει σχέση αυτό με το ποιο από τα δύο είναι καλύτερα in practice).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

απο την μικρη ερευνα που χω κανει και τα δυο κορυφαια ειναι...αλλα καλυτερο απο τα δυο hands down το imperial!!

 

τωρα ομως ειναι και το οικονομικο στην μεση...αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι οικονομικα πολυ πιο δυσκολα στο Λονδινο απο το Edinburgh....

 

(και η κλασσικη βαρετη μου ερωτηση:p) Τι βαθμο εβγαλες?

 

 

Δεν το έχω πάρει ακόμα το πτυχίο, θέλω να παρουσιάσω ακόμα τη διπλωματική μου. 7.83 όπως τα έχω υπολογίσει θα είναι ο τελικός. Πάντως, στο conditional offer και τα 2 ζητούσαν πάνω από 7.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο εξαιρετικά είναι. Δυστυχώς ή ευτυχώς το Imperial είναι πολύ πιο γνωστό στον υπόλοιπο κόσμο και ανοίγουν πόρτες μετά το πτυχίο (χωρίς να έχει σχέση αυτό με το ποιο από τα δύο είναι καλύτερα in practice).

 

εχεις δικιο...λαθος εκφραση μου πριν.......το οτι ειναι καλυτερο (που εννοειται πρακτικα δεν ξερω ποιο ειναι), hands down πιο φημισμενο ηθελα να πω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάρει ακόμα το πτυχίο, θέλω να παρουσιάσω ακόμα τη διπλωματική μου. 7.83 όπως τα έχω υπολογίσει θα είναι ο τελικός. Πάντως, στο conditional offer και τα 2 ζητούσαν πάνω από 7.

 

για τι ακριβως αντικειμενο ενδιαφερεσαι ???

αν πας για business,finance,economics, μην κανεις το λαθος και δεν πας imperial...! εχουν connections με τις μεγαλες ευρωπαικες, αμερικανικες τραπεζες, χρηματιστηριακες etc. ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ αν ενδιαφερεσαι για δουλεια Λονδινο...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Παιδες,καινουριος εδω,χαιρεταω,και εχω να ρωτησω το εξης:με εχουν δεχθει σε Reading,Surray,Newcastle,Plymouth,Πανω σε finance και Banking αντικειμενα,καθως και σε Bradford-finance accounting and management και Aston-accounting and finance,που ειναι και οι 2 βασικες μου επιλογες...μπορει κανεις να μου πει κανα δυο πραματακια περι Bradford και Aston..προς Aston τεινω,απλα θελω να δω και ποσο καλο ειναι το συγκεκριμενο course,μιας και το Bussines school του Aston ειχα ακουσει πως γενικα ειναι πολυ καλο...
Link to comment
Share on other sites

http://www.unite-students.com

Έχει κανείς γνώμη και εμπειρία από το συγκεκριμένο..;

Θα είμαι στο Liverpool από Σεπτέμβρη και το ψάχνω .. βέβαια .. προλαβαίνω να κάνω αίτηση και για εστία, απλά σε περίπτωση που δεν .. έχει κανείς χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη "υπηρεσία";;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, δέχθηκα conditional offers από University of Edinburgh κι από Imperial College. Όπως καταλαβαίνετε η λύση του Leeds, μάλλον, περνά σε 2η μοίρα. Μεταξύ των 2 ποιο θα επιλέγατε και γιατί;

Και εγώ περιμένω απο imperial και edinburgh αλλα δέν έχω το ielts.Πότε έκανες τις αιτήσεις??

 

Επίσης στο edinburgh έστειλες τίποτα χαρτιά ή μόνο ηλεκτρονικά???

Link to comment
Share on other sites

http://www.unite-students.com

Έχει κανείς γνώμη και εμπειρία από το συγκεκριμένο..;

Θα είμαι στο Liverpool από Σεπτέμβρη και το ψάχνω .. βέβαια .. προλαβαίνω να κάνω αίτηση και για εστία, απλά σε περίπτωση που δεν .. έχει κανείς χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη "υπηρεσία";;

Oh yes εγω! Έμεινα πολυ ευχαριστημενη, εχει μεγαλη ποικιλια κ το booking γινετε πολυ ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περιμένω απο imperial και edinburgh αλλα δέν έχω το ielts.Πότε έκανες τις αιτήσεις??

 

Επίσης στο edinburgh έστειλες τίποτα χαρτιά ή μόνο ηλεκτρονικά???

 

Καλημέρα, φίλε. Γύρω στις 20 Μαΐου έστειλα τις αιτήσεις, όλη η διαδικασία έγινε online.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φίλε. Γύρω στις 20 Μαΐου έστειλα τις αιτήσεις, όλη η διαδικασία έγινε online.

 

Φοβάμαι οτι δέν θα έχω πάρει το 6,5 στο ielts και θα με γειώσουν μετά...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτι δέν θα έχω πάρει το 6,5 στο ielts και θα με γειώσουν μετά...:lol:

 

Δε νομίζω, απλα, μπορεί να σου ζητήσουν να ξαναδώσεις, όπως σου προείπα. Πάντως, μέγα λάθος που δεν έδωσες iB-TOEFL. Προσωπικά, 3 μέρες μόνο ασχολήθηκα κι έκανα 2 τεστάκια+το ένα sample test που προσέφερε με το registration το ΕΤS και πήρα 103/120. Δεν είναι κάτι το εξεζητημένο, δηλαδή. Με ένα καλό επίπεδο γνώσης αγγλικών, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει κάποιος καλό score. Βέβαια, θεωρώ, πως το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτές τις εξετάσεις είναι το άγχος, καθώς ο χρόνος είναι εξαιρετικά περιορισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, απλα, μπορεί να σου ζητήσουν να ξαναδώσεις, όπως σου προείπα. Πάντως, μέγα λάθος που δεν έδωσες iB-TOEFL. Προσωπικά, 3 μέρες μόνο ασχολήθηκα κι έκανα 2 τεστάκια+το ένα sample test που προσέφερε με το registration το ΕΤS και πήρα 103/120. Δεν είναι κάτι το εξεζητημένο, δηλαδή. Με ένα καλό επίπεδο γνώσης αγγλικών, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει κάποιος καλό score. Βέβαια, θεωρώ, πως το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτές τις εξετάσεις είναι το άγχος, καθώς ο χρόνος είναι εξαιρετικά περιορισμένος.

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω σε toefl αν αποτύχω...Τα test πού τα βρήκες?Μπορείς να μου στείλεις με pm??Επίσης το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι λίγο πάνω απο το lower...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, απλα, μπορεί να σου ζητήσουν να ξαναδώσεις, όπως σου προείπα. Πάντως, μέγα λάθος που δεν έδωσες iB-TOEFL. Προσωπικά, 3 μέρες μόνο ασχολήθηκα κι έκανα 2 τεστάκια+το ένα sample test που προσέφερε με το registration το ΕΤS και πήρα 103/120. Δεν είναι κάτι το εξεζητημένο, δηλαδή. Με ένα καλό επίπεδο γνώσης αγγλικών, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει κάποιος καλό score. Βέβαια, θεωρώ, πως το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτές τις εξετάσεις είναι το άγχος, καθώς ο χρόνος είναι εξαιρετικά περιορισμένος.

 

Ομοίως και το IELTS, δεν παρουσιάζει καμία ιδιαίτερη δυσκολία. Το μόνο που χρειάζεται είναι να διαβάζεις γρήγορα και να είσαι συγκεντρωμένος. Οι εκθέσεις είναι αστείες και στα προφορικά βάζουν εύκολα βαθμό. Προσωπικά με 3-4 μαθήματα στην μητέρα μου (καθηγήτρια Αγγλικών), πήρα πολύ ψηλό βαθμό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

http://www.unite-students.com

Έχει κανείς γνώμη και εμπειρία από το συγκεκριμένο..;

Θα είμαι στο Liverpool από Σεπτέμβρη και το ψάχνω .. βέβαια .. προλαβαίνω να κάνω αίτηση και για εστία, απλά σε περίπτωση που δεν .. έχει κανείς χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη "υπηρεσία";;

 

ΑΥΤΑ ειναι σπιτια! Οχι οι τρωγλες του Αμπερ. Τα παραταω και φευγω! http://www.laymark.com/i/m/m159.gif

 

ΥΓ: Δηλαδη τωρα αμα σου τη λεω θα μου κανεις μπαν; Χο χο http://www.laymark.com/i/m/m011.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τη βοηθεια σας θελω επειγοντως!! η απορια μου μπορει να φανει χαζη αλλα εχει ως εξης: εχω κανει αιτηση σε 4 πανεπιστημια για μεταπτυχιακα και εχω δεχτει 3 unconditional και 1 conditional offer. το σκεφτηκα λιγο παραπανω, περασε κι ο καιρος και ειπα τελικα να δεχτω το conditional (Newcastle) αλλα επειδη πλησιαζει το deadline για την εστια του για να μη βρεθω προ δυσαρεστων εκπληξεων δλδ να καταληξω σε επιλογη private accomodation ελεγα μηπως να ειχα γκαβατζα και τη σχολη που μου αρεσει περισσοτερο απ αυτες που μου προσφεραν unconditional offer. η ερωτηση ειναι η εξης: εφοσον δεχτω και καποια uncoditional αλλα μετα το Newcastle μου δωσει τελικα και αυτο uncoditional offer κι εγω λογω του προβληματος με την εστια δεν θελησω τοτε να παω εκει..θα δεσμευομαι με καποια τροπο απεναντι του;; η να απαντησω αφοβα και θετικα και σε καποιο πανεπιστημιο που μου εχει στειλει unconditional offer;;

 

Ps: Ξεχασα επισης ν αναφερω οτι η ολη ιστορια με το Newcastle ξεκινησε απο την στιγμη που οι κυριοι ηταν οι μοναδικοι που δεν πειστηκαν για τα σκορ που τους ενημερωσα οτι ελαβα στο TOEFL ενω τους εστειλα και ενα print screen του webpage στο οποιο αναγραφονται τα στοιχεια μου και αναλυτικη περιγραφη της επιδοσης μου στο τεστ. Ετσι με κανουν να φοβαμαι οτι ακομα και το αντιγραφο που μου ειχε αποσταλει απο την ETS και το οποιο θα ειναι στα χερια τους μεθαυριο μπορει να μην τους αρκει και παλι γιατι μπορει να θελουν να τουσ το στειλει το ιδιο το ETS οπως επισης γινεται αρκετες φορες..αλλα σ αυτην την περιπτωση τ αποτελεσματα θα φτασουνε σε κανα μηνα...δλδ την χασαμε την προθεσμια φιλοι μου!! ελπιζω να μη σας μπερδεψα, να μην σας σκοτισα πολυ και τελος να με βοηθησετε!!! thanx!

Link to comment
Share on other sites

@ Pyrros_26 Καλωσήρθες στo myphone.gr!

 

σχετικά με το ερώτημα σου .. (το οποίο θα μπορούσες να ποστάρεις μία φορά και μετά αν ήθελες κάτι να προσθέσεις να το τροποποίησεις ανάλογα)

 

Έχει αναφερθεί στο παρελθόν κάποιο αντίστοιχο θέμα .. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο .. να κάνεις αίτηση κανονικά στην εστία, σαν να πρόκειται να πας κανονικά; Και αν τελικά δεν σε καλύπτει το τμήμα με τα Αγγλικά (δεν τα αναγνωρίζουν) να απορρίψεις και το offer και την εστία (αν έχουν βγει οι "θέσεις" μέχρι τότε);;

 

@fabo114 Ε, όχι και τρώγλες στο Aber, ρε c! Δεν ξέρω αν εκεί στην Κυψέλη μένεις σε καμιά έπαυλη ( που να χωρέσει; :)) αλλά μου θέλεις να είσαι κ μέσα στο campus, να πληρώνεις εστία και Χριστούγεννα- Πάσχα να σε βγάζουν από μέσα .. ε .. εντάξει .. λογικό να είσαι απογοητευμένος.. γιατί δεν κατεβαίνεις στα Seafront? Να παίρνεις και τον αέρα σου; Να κάνεις και τη βόλτα σου;; Το δωμάτιό μου όπως γνωρίζεις ήταν .. "ολυμπιακών" διαστάσεων ... ;)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

@ Pyrros_26 Καλωσήρθες στo myphone.gr!

 

σχετικά με το ερώτημα σου .. (το οποίο θα μπορούσες να ποστάρεις μία φορά και μετά αν ήθελες κάτι να προσθέσεις να το τροποποίησεις ανάλογα)

 

Έχει αναφερθεί στο παρελθόν κάποιο αντίστοιχο θέμα .. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο .. να κάνεις αίτηση κανονικά στην εστία, σαν να πρόκειται να πας κανονικά; Και αν τελικά δεν σε καλύπτει το τμήμα με τα Αγγλικά (δεν τα αναγνωρίζουν) να απορρίψεις και το offer και την εστία (αν έχουν βγει οι "θέσεις" μέχρι τότε);;

 

 

 

Καλημερα και καλως σας βρηκα!!

 

Η αληθεια ειναι οτι αρχικα παρεξηγησα το γεγονος οτι δε μου στειλανε και καποια αιτηση για την εστια μαζι με την conditional offer κι ετσι υπεθεσα οτι θα μου την στελνανε αν κι οταν ερχοταν και η uncoditional offer με το καλο. Το προβλημα δεν ειναι αν οντως θα δεχτουνε το σκορ μου στο Toefl. Τους ειπα τι εχω παρει και το δεχονται, αλλα θελουν official report του σκορ. Εγω λοιπον τους στελνω το αντιγραφο που μου εχει δωσει το αμερικανικο ιδρυμα, αλλα τρεμω στην ιδεα να μου πουνε οτι θελουν να τους το στειλουν και με τη βουλα οι Αμερικανοι προκειμενου να δωσουν uncoditional offer. Γιατι; Γιατι κατι τετοιο αποκλειεται να συμβει πριν τις 2-3 Αυγουστου ενω η διορια για την εξασφαλιση στις εστιες ληγει την 1η Αυγουστου. Επομενως μια βασικη μου απορια ειναι: πες οτι κανω αιτηση, μου βρισκουν διαμερισμα κι εγω κανω accept..θα ειναι τελεσιδικο;ακομα κι αν δεν εχει γινει μεχρι τοτε uncoditional offer θα το εχω δεδομενο το συγκεκριμενο διαμερισμα?

 

επισης χθες ημουν τοσο μπερδεμενος που εγραψα κι εναν αχταρμα στο post. θα το επαναδιατυπωσω: αν καταλαβω οτι το newcastle αργει να μου δωσει απαντηση βασει του αντιγραφου που του εστειλα και προκειμενου να μην την πατησω με την εστια για τους λογους που ανεφερα απο πανω ελεγα να απαντησω θετικα στην uncoditional offer ενος αλλου πανεπιστημιου(cardiff) ωστε να προλαβω κι αυτουνου την προθεσμια και για να εχω και μια δευτερη λυση. αν ομως σ αυτην την περιπτωση πανε ολα καλα με το newcastle και μου στειλουνε αμεσα uncoditional offer τοτε τι γινεται με το cardiff; βαζοντας την υπογραφη μου στο offer τους θα εχω και καποια υποχρεωση απεναντι τους; η μηπως με αλλα λογια υπαρχει κι αλλο εγγραφο αργοτερα που εκεινο θα ειναι η τελικη μας συμφωνια; υπαρχει καποιο παιδι που να εχει κανει accept καποια unconditional offer και τελικα δεν πηγε στο πανεπιστημιο αυτο..θα θελα πολυ να ηξερα τι γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Έστω πως κάποιος κάνει αποδοχή μιας προσφοράς από κάποιο ίδρυμα, αλλά, τελικά, δεν πάει. Υφίστανται κάποιες κυρώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Έστω πως κάποιος κάνει αποδοχή μιας προσφοράς από κάποιο ίδρυμα, αλλά, τελικά, δεν πάει. Υφίστανται κάποιες κυρώσεις;

 

 

(γράψε λάθος για την τροποποίηση που πραγματοποιήθηκε .. εκ παραδρομής του ποντικιού .. )

Όχι καμία .. δεν ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωση που ενημερώσεις αφού έχει ξεκινήσει το εξάμηνο ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάρει ακόμα το πτυχίο, θέλω να παρουσιάσω ακόμα τη διπλωματική μου. 7.83 όπως τα έχω υπολογίσει θα είναι ο τελικός. Πάντως, στο conditional offer και τα 2 ζητούσαν πάνω από 7.

 

μόνο 7? :confused: και μένα Εδιμβούργο τόσο μου ζήτησαν αλλά imperial ήθελε 8,2 (το οποίο έλιωσα στην τελευταία εξεταστική να το πιάσω). εγώ είμαι για computing από ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

 

http://www.unite-students.com

Έχει κανείς γνώμη και εμπειρία από το συγκεκριμένο..;

Θα είμαι στο Liverpool από Σεπτέμβρη και το ψάχνω .. βέβαια .. προλαβαίνω να κάνω αίτηση και για εστία, απλά σε περίπτωση που δεν .. έχει κανείς χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη "υπηρεσία";;

 

τα κοίταζα και εγώ (για Λονδίνο). Ωστόσο, δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα φθηνότερα σε σχέση με σπίτι. ή τουλάχιστον όχι αρκετά φθηνότερα ώστε να μπω στην διαδικασία της εστίας.

Link to comment
Share on other sites

@fabo114 Ε, όχι και τρώγλες στο Aber, ρε c! Δεν ξέρω αν εκεί στην Κυψέλη μένεις σε καμιά έπαυλη ( που να χωρέσει; :)) αλλά μου θέλεις να είσαι κ μέσα στο campus, να πληρώνεις εστία και Χριστούγεννα- Πάσχα να σε βγάζουν από μέσα .. ε .. εντάξει .. λογικό να είσαι απογοητευμένος.. γιατί δεν κατεβαίνεις στα Seafront? Να παίρνεις και τον αέρα σου; Να κάνεις και τη βόλτα σου;; Το δωμάτιό μου όπως γνωρίζεις ήταν .. "ολυμπιακών" διαστάσεων ... ;)

 

Ε καλα, δεν τα λες και παλατια... μην τα παραλεμε. Ουτε το seafront, ουτε το rosser, και φυσικα δεν μιλαω καν για penbryn και bryndrew (guantanamo)!

Ασε που τα λεφτα που χρεωνουν ειναι πολλα γι' αυτο που προσφερουν!

 

Και εδω σε καλω να θυμηθεις την ωραια εξυπηρετηση του accommodation office οταν ειχες προβλημα με τον αλητη που χτυπουσε τις πορτες!

 

Καλημερα και καλως σας βρηκα!!

 

Η αληθεια ειναι οτι αρχικα παρεξηγησα το γεγονος οτι δε μου στειλανε και καποια αιτηση για την εστια μαζι με την conditional offer κι ετσι υπεθεσα οτι θα μου την στελνανε αν κι οταν ερχοταν και η uncoditional offer με το καλο. Το προβλημα δεν ειναι αν οντως θα δεχτουνε το σκορ μου στο Toefl. Τους ειπα τι εχω παρει και το δεχονται, αλλα θελουν official report του σκορ. Εγω λοιπον τους στελνω το αντιγραφο που μου εχει δωσει το αμερικανικο ιδρυμα, αλλα τρεμω στην ιδεα να μου πουνε οτι θελουν να τους το στειλουν και με τη βουλα οι Αμερικανοι προκειμενου να δωσουν uncoditional offer. Γιατι; Γιατι κατι τετοιο αποκλειεται να συμβει πριν τις 2-3 Αυγουστου ενω η διορια για την εξασφαλιση στις εστιες ληγει την 1η Αυγουστου. Επομενως μια βασικη μου απορια ειναι: πες οτι κανω αιτηση, μου βρισκουν διαμερισμα κι εγω κανω accept..θα ειναι τελεσιδικο;ακομα κι αν δεν εχει γινει μεχρι τοτε uncoditional offer θα το εχω δεδομενο το συγκεκριμενο διαμερισμα?

 

επισης χθες ημουν τοσο μπερδεμενος που εγραψα κι εναν αχταρμα στο post. θα το επαναδιατυπωσω: αν καταλαβω οτι το newcastle αργει να μου δωσει απαντηση βασει του αντιγραφου που του εστειλα και προκειμενου να μην την πατησω με την εστια για τους λογους που ανεφερα απο πανω ελεγα να απαντησω θετικα στην uncoditional offer ενος αλλου πανεπιστημιου(cardiff) ωστε να προλαβω κι αυτουνου την προθεσμια και για να εχω και μια δευτερη λυση. αν ομως σ αυτην την περιπτωση πανε ολα καλα με το newcastle και μου στειλουνε αμεσα uncoditional offer τοτε τι γινεται με το cardiff; βαζοντας την υπογραφη μου στο offer τους θα εχω και καποια υποχρεωση απεναντι τους; η μηπως με αλλα λογια υπαρχει κι αλλο εγγραφο αργοτερα που εκεινο θα ειναι η τελικη μας συμφωνια; υπαρχει καποιο παιδι που να εχει κανει accept καποια unconditional offer και τελικα δεν πηγε στο πανεπιστημιο αυτο..θα θελα πολυ να ηξερα τι γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις;

 

Σχετικα με την εστια και τη διορια, ξεκαθαρισε τους στο department που θες να πας οτι θελεις μια απαντηση μεχρι πριν τη διορια της εστιας. Αυτους δεν τους νοιαζει που θα βρεις σπιτι αλλα να κανονισουν αν θα παρουν εσενα ή τον επομενο.

Ρωτα τους ποτε θα παρεις απαντηση και τι γινεται με τις εστιες; Γιατι το πιθανοτερο ειναι να πρεπει να σε δεχτουν πρωτα για να κανεις αιτηση για εστια.

 

Αν θελουν χαρτια με χρυσοβουλα ας σε δεχτουν ετσι και ας τα παρουν οταν τα στειλουν οι Αμερικανοι. Δεν ειναι κατι που εξαρταται απο εσενα!

 

Έστω πως κάποιος κάνει αποδοχή μιας προσφοράς από κάποιο ίδρυμα, αλλά, τελικά, δεν πάει. Υφίστανται κάποιες κυρώσεις;

 

Εφοσον οι αιτησεις δεν πανε μεσω UCAS τοτε πως μπορουν να ξερουν που και τι αποδεχεστε; ;)

Απλα, αν αρχισει το εξαμηνο ισως ζητησουν καποια λεφτα αν ακυρωσετε!

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις αιτηση online σε καποιο uni για να δεχθεις offer πρεπει να εχεις στειλει και τις συστατικες ή απλα εισαι υποχρεωμενος να τις στειλεις μετα?(οταν πλεον εχεις αποφασισει και δεχθει)

 

αν ισχυει το πρωτο και θες να κανεις αιτηση σε 4-5 θα πρεπει να εχεις ενα μπουγιο συστατικες.......:confused:

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να στείλεις συστατικές εξ' αρχής. πολλά πανεπιστήμια όταν κάνεις αίτηση σου ζητάνε τα στοιχεία των καθηγητών σου (ή απ' όπου αλλού έχεις ζητήσει συστατική) και τους στέλνουν email ώστε να ανεβάσουν την συστατική ηλεκτρονικά. Άλλα κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και σου ζητάνε μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα να στείλεις τις συστατικές ταχυδρομικά (σε σφραγισμένο - υπογεγραμμένο φάκελο). Τέλος, σε κάποια άλλα (πχ manchester) σου λέει να σκανάρεις την συστατική και να την ανεβάσεις μόνος σου, κάτι που μου έκανε αρκετή εντύπωση - εγώ την έστειλα και σε αυτούς ταχυδρομικά. Γενικά πάντως, τις συστατικές πρέπει να τις στείλεις όταν κάνεις αίτηση έτσι ώστε να θεωρηθεί η αίτηση πλήρης και να πάρουν απόφαση. Για την ακριβή διαδικασία, δες τις οδηγίες που σου δίνει το κάθε πανεπιστήμιο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...