Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δευτερον δεν μπορεις να ριχνεις ευθυνη και υπαιτιοτητα στους εργαζομενους. Υπαρχουν ανωτατα διοικητικα στελεχη σε καθε τραπεζα που συνεργαζονται με κυβερνητικα οργανα και ρυθμιστικους οργανισμους (τυπου FSA) που αποφασιζουν για την πορεια του κλαδου και της οικονομιας.

 

Σίγουρα, αλλά η ίδια ακριβώς εταιρική κουλτούρα (make money today, don't give a sh*t about tomorrow) επικρατούσε και επικρατεί σε όλα τα επίπεδα, από analysts και associates μέχρι MDs. Tα bosses μπορεί να παίρνουν τις αποφάσεις, αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα από κάτω που σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο και γεύτηκε την επιτυχία (bonuses etc) με ανάλογο τρόπο.

 

 

Προσωπικα πιστευω η νεα γενια εργαζομενων του χωρου θα ειναι αρκετα knowledgeable ανθρωποι, με εκπαιδευτικο επιπεδο PhD και ΜΒΑ που εχουν πραγματικο ενδιαφερον για τον χωρο του Investment Banking /Global Markets και θα δουλευουν γιατι το γουσταρουν και οχι για το χρημα.

 

Συμφωνώ εν μέρη αλλά:

 

- ποιος θα είναι διατεθειμένος να δοιυλεύει 14ωρα και ΣΚ χωρίς τις αντίστοιχες αμοιβές (και σίγουρα όλα αυτά εξαρτώνται από το σε ποιο κομμάτι δουλεύεις).

- κάποιες (το τονίζω κάποιες) από αυτές τις δουλειές, στην πραγματικότητα είναι pretty sh*tty jobs αν βγάλεις τα φράγκα και το glamour.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σίγουρα, αλλά η ίδια ακριβώς εταιρική κουλτούρα (make money today, don't give a sh*t about tomorrow) επικρατούσε και επικρατεί σε όλα τα επίπεδα, από analysts και associates μέχρι MDs. Tα bosses μπορεί να παίρνουν τις αποφάσεις, αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα από κάτω που σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο και γεύτηκε την επιτυχία (bonuses etc) με ανάλογο τρόπο.

 

Η κουλτουρα η συγκεκριμενη πιστεψε ξεκιναει απο τους ανωτερους και καταληγεις στους μικροτερους... ειναι πυραμιδα...

 

Συμφωνώ εν μέρη αλλά:

 

- ποιος θα είναι διατεθειμένος να δοιυλεύει 14ωρα και ΣΚ χωρίς τις αντίστοιχες αμοιβές (και σίγουρα όλα αυτά εξαρτώνται από το σε ποιο κομμάτι δουλεύεις).

- κάποιες (το τονίζω κάποιες) από αυτές τις δουλειές, στην πραγματικότητα είναι pretty sh*tty jobs αν βγάλεις τα φράγκα και το glamour.

 

 

δεν χρειαζεται να εχεις 6 figures μισθο(περιλαμβανομενων των μπονους) απο τον πρωτο σου χρονο για να δουλευεις σαν σκυλος. Πολλοι θα δουλευαν για το 60% των σημερινων αποδοχων....

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να εχεις 6 figures μισθο(περιλαμβανομενων των μπονους) απο τον πρωτο σου χρονο για να δουλευεις σαν σκυλος. Πολλοι θα δουλευαν για το 60% των σημερινων αποδοχων....

 

Πόσοι graduates λοιπόν θα έκαναν αίτηση σε investment banking αν το starting base salary ήταν £25000 (typical για graduate σε άλλους κλάδους εκτός financial services και consulting) με bonus έως (πχ) 10%;

 

Έχεις δίκιο πάντως ότι τουλάχιστον έτσι θα έπαιρναν όσους πραγματικά το γουστάρουν κι όχι όσους πάνε για τα φράγκα.

 

Απλά αναρωτιέμαι πόσοι θα ήταν αυτοί που πραγματικά το γουστάρουν, όταν η ίδια η δουλειά είναι αρκετά κουραστική και σε ορισμένους τομείς (within investment banking) όχι ιδιαίτερα intellectually challenging τα πρώτα (αρκετά) χρονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Έχω κάνει κ εγώ αιτήσεις για MSc in Finance σε Εxeter, Durham, Leicester k Strathclyde. Με έχουν δεχτεί κ τα 4.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι για το Strathclyde; Βλέπω από τα rankings ότι το business school του θεωρείται πολύ καλό. Ισχύεί;

 

Πολύ καλό το Strathclyde απ'ό,τι μου λένε κάποιοι γνωρίζοντες, εξάλλου είναι ψηλά και στα rankings, αν και τα rankings ειναι λιγο υποκειμενικα. Στη θέση σου θα ήμουν μεταξύ Durham και Strathclyde.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε τίποτα για το University of Nottingham? Ακούγονται καλά ή κακά λόγια, γενικά;

 

xixi.. Και μένα με ενδιαφέρει... να μάθω.. γιατί έχω ένα offer... Εσύ για "που πας";

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε τίποτα για το University of Nottingham? Ακούγονται καλά ή κακά λόγια, γενικά;

 

xixi.. Και μένα με ενδιαφέρει... να μάθω.. γιατί έχω ένα offer... Εσύ για "που πας";

 

Εκεί έκανα το master μου (σε business) οπότε δε θα είμαι αντικειμενικός. :p

 

Eίναι πολύ καλό πανεπιστήμιο (ανάλογα και τον τομέα βέβαια) αν και μόλις που κοίταξα τις λίστες δε μας βλέπω μέσα στο top 10 πλέον και απογοητεύομαι. :O

 

Κακά λόγια πάντως δε νομίζω να ακούσεις :)

 

Στη θέση σου θα ήμουν μεταξύ Durham και Strathclyde.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

 

Κακά λόγια πάντως δε νομίζω να ακούσεις :)

 

γιατί το λες αυτό;;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

γιατί το λες αυτό;;;

 

Γιατί είναι παλιό, καλό και πολύ αναγνωρίσιμο πανεπιστήμιο. Το να πει κάποιος ότι υπάρχουν και καλύτερα, μπορεί.

 

Να πει "κακά λόγια" δε βρίσκω γιατί. Αυτό εννοώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έκανα το master μου (σε business) οπότε δε θα είμαι αντικειμενικός. :p

 

Eίναι πολύ καλό πανεπιστήμιο (ανάλογα και τον τομέα βέβαια) αν και μόλις που κοίταξα τις λίστες δε μας βλέπω μέσα στο top 10 πλέον και απογοητεύομαι. :O

 

Κακά λόγια πάντως δε νομίζω να ακούσεις :)

 

 

 

+1

 

egw teleiwsa perisi sto nottingham to master stin organwtiki psixologia. ontws mia ptwsi blepw oti tin exei..(isws oxi adika den kserw). koita einai ena kalo standard uni, gnwsto stin agora ergasias, & ksereis oti tha exeis ena kalo & anagnwrismeno ptixio apo ena panepistimio stathera ipsilis poiotitas. Einai mia poli kali epilogi se bathos xronou anamfisbitita! Episis einai & se mia wraia foititoupoli me arketi zwi, den nekrwnoun ola stis 10 kathe allo. (E, an eixe & tin agora tou Birmingham kala tha itan :lol::lol:

 

Ok kapoia parapona apo to uni ta eixa (opws kai arketoi alloi simfoitites mou) alla kiriws aforousan tin epikoinwnia me tous kathigites sto sigkekremeno tmima pou imoun (institute of work, health & organisations). To ti katares eixe faei autos o tutor mou den perigrafetai!!!...(& oxi mono o dikos mou apo oti eixa mathei). Basika epeidi einai poli megalo uni einai & kapws pio aproswpo se sxesi panta me pio mikra unis eksisou kala alla eksartatai panta & apo to course pou eisai kai posa atoma pairnoun se auto. Genika san panepistimio einai mia kali & sigouri epilogi.

 

Auta eixa na pw oso antikeimeniki borw na eimai...:blink:

Link to comment
Share on other sites

egw teleiwsa perisi sto nottingham to master stin organwtiki psixologia. ontws mia ptwsi blepw oti tin exei..(isws oxi adika den kserw). koita einai ena kalo standard uni, gnwsto stin agora ergasias, & ksereis oti tha exeis ena kalo & anagnwrismeno ptixio apo ena panepistimio stathera ipsilis poiotitas. Einai mia poli kali epilogi se bathos xronou anamfisbitita! Episis einai & se mia wraia foititoupoli me arketi zwi, den nekrwnoun ola stis 10 kathe allo. (E, an eixe & tin agora tou Birmingham kala tha itan :lol::lol:

 

Ok kapoia parapona apo to uni ta eixa (opws kai arketoi alloi simfoitites mou) alla kiriws aforousan tin epikoinwnia me tous kathigites sto sigkekremeno tmima pou imoun (institute of work, health & organisations). To ti katares eixe faei autos o tutor mou den perigrafetai!!!...(& oxi mono o dikos mou apo oti eixa mathei). Basika epeidi einai poli megalo uni einai & kapws pio aproswpo se sxesi panta me pio mikra unis eksisou kala alla eksartatai panta & apo to course pou eisai kai posa atoma pairnoun se auto. Genika san panepistimio einai mia kali & sigouri epilogi.

 

Auta eixa na pw oso antikeimeniki borw na eimai...:blink:

 

μάλιστα... ως προς τις εστίες κ τις υπηρεσίες εντός του πανεπιστημίου ... τι έχεις να πεις;;

έχω ένα offer σε ΜΑ από το Law&Social Sciences Dept και το ψάχνω ... η αλήθεια είναι ότι στην αρχή κατά το online application τα πήρα όταν μου ζήτησαν 20λίρες.. αλλά από την άλλη η επικοινωνία τους για το συγκεκριμένο MA ήταν εξευτελιστικά άμεση και εξυπηρετική .. τόσο που λέω.. "πλάκα με κάνεις"..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα... ως προς τις εστίες κ τις υπηρεσίες εντός του πανεπιστημίου ... τι έχεις να πεις;;

έχω ένα offer σε ΜΑ από το Law&Social Sciences Dept και το ψάχνω ... η αλήθεια είναι ότι στην αρχή κατά το online application τα πήρα όταν μου ζήτησαν 20λίρες.. αλλά από την άλλη η επικοινωνία τους για το συγκεκριμένο MA ήταν εξευτελιστικά άμεση και εξυπηρετική .. τόσο που λέω.. "πλάκα με κάνεις"..

 

 

Einai ekseutelistika plakatzides autoi sto nottingham.....

 

Kales einai oi uperisies,..analoga omws thn estia pou tha sou dwsoun..borei na su tuxei estia konta sthn sxolh borei omws n einai arketa makria (20 lepta me ta podia!) ...Ean thumame kala den dinan estia se olous tous post grads..alla uparxun arketa spitia kai se kales times gurw apo to campous..To nottingham einai isws h kaluterh epilogh gia spoudes sthn agglia (auto mou to eipan edw sto kafeneio ta paidia...gia na mhn ksexniomaste ) ...Episis h agora tou nottingham mexri prin liga xronia htan mazi me to leeds apo tis kaluteres sthn Agglia ..mou kanei entupwsh na exei alaksei auto...kai mallon den exei alaksei oso kserw..

Link to comment
Share on other sites

Einai ekseutelistika plakatzides autoi sto nottingham.....

 

Kales einai oi uperisies,..analoga omws thn estia pou tha sou dwsoun..borei na su tuxei estia konta sthn sxolh borei omws n einai arketa makria (20 lepta me ta podia!) ...Ean thumame kala den dinan estia se olous tous post grads..alla uparxun arketa spitia kai se kales times gurw apo to campous..To nottingham einai isws h kaluterh epilogh gia spoudes sthn agglia (auto mou to eipan edw sto kafeneio ta paidia...gia na mhn ksexniomaste ) ...Episis h agora tou nottingham mexri prin liga xronia htan mazi me to leeds apo tis kaluteres sthn Agglia ..mou kanei entupwsh na exei alaksei auto...kai mallon den exei alaksei oso kserw..

 

Nai ontws apo eksipiretisi sta kentrika ta spane pragmatika & prin to application & kata ti diarkeia tou course & afou teleiwseis an theliseis plirofories, se auta tous dinw 10 me pollous tonous!! Epeidi exei polles & diaforetikes esties koita se poio building tha exeis mathimata. An p.x. ta mathimata sou einai sto Jubilee Campous (diladi ektos tou kirious camous) MHHHN pas stin estia tou Broadgate Park (des alles) (ayti ti m..akia ekana distxws egw perisi...) An ta mathimata sou einai mesa sto campus einai ok. Stous postgrads dinoun kanonika estia mono koita na epilekseis estia poy pairnei mono (i toulaxiston ws epi ton pleiston) postgraduates i mature students.

 

Kaloi & agioi oi undergrands alla einai enas oxlos apo 18xrona-20xrona poy sou rxetai wres wres na ta pniskeis!!:p Eytixws toulaxiston apo dauta stin estia mou eixame apo liga ews katholou!! Den kanoun me postgrads!! :!: :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ean thumame kala den dinan estia se olous tous post grads..

 

Έτσι είναι (ή τουλάχιστον έτσι ήταν όταν έκανα εγώ το μάστερ πριν από αρκετά χρονάκια). Ίσως να έχει αλλάξει η κατάσταση τώρα.

 

Postgrad έπαιρνες εστία μόνο αν ήσουν εκτός EU (αλλιώς αν περίσσευε :p)

 

alla uparxun arketa spitia kai se kales times gurw apo to campous

 

Κι όχι απλά σε καλές τιμές, αλλά σε τιμές χαμηλότερες της εστίας ;)

Link to comment
Share on other sites

Kapoia gnwmh gia to Durham Business School???

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Nai ontws apo eksipiretisi sta kentrika ta spane pragmatika & prin to application & kata ti diarkeia tou course & afou teleiwseis an theliseis plirofories, se auta tous dinw 10 me pollous tonous!! Epeidi exei polles & diaforetikes esties koita se poio building tha exeis mathimata. An p.x. ta mathimata sou einai sto Jubilee Campous (diladi ektos tou kirious camous) MHHHN pas stin estia tou Broadgate Park (des alles) (ayti ti m..akia ekana distxws egw perisi...) An ta mathimata sou einai mesa sto campus einai ok. Stous postgrads dinoun kanonika estia mono koita na epilekseis estia poy pairnei mono (i toulaxiston ws epi ton pleiston) postgraduates i mature students.

 

Kaloi & agioi oi undergrands alla einai enas oxlos apo 18xrona-20xrona poy sou rxetai wres wres na ta pniskeis!!:p Eytixws toulaxiston apo dauta stin estia mou eixame apo liga ews katholou!! Den kanoun me postgrads!! :!: :ninja:

 

thanks ρε συ.. αυτά τα ξέρω κι εγώ για τους undergr. είμαι uk τώρα, μένω σε εστία εκτός campus κι αυτό γιατί το uni είναι 3 min με το bus, αλλά είμαι κ σε επαρχιακή πόλη .. οπότε.. είναι κάπως αλλιώς..

αλλά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. και ότι άλλο παιδιά αν έχετε.. μου λέτε.. xixi

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

 

Κι όχι απλά σε καλές τιμές, αλλά σε τιμές χαμηλότερες της εστίας ;)

 

Ετσι :lol: Απο το 1ο ετος ημουν σε σπιτι και δεν το μετανιωσα καθολου. Τι να τη κανω την εστια; Να ανεβαινω συνεχεια με τις σκαλες λογω χαλασμενου ασανσερ; :lol:

 

Ασχετο αλλα με τη λιρα στο 1.08 μπορει και να ειναι οικονομικοτερο να σπουδαζει κανεις Αγγλια παρα Ελλαδα (μακρια απο το σπιτι). Οταν τελειωσα 10/2007 η λιρα ηταν στο 1.45, και οταν πρωτοπηγα καπου στο 1.60!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.Βλέπω εδώ μιλάτε για τα Αγγλικά πανεπ και έχω μερικές ερωτήσεις.Τελείωσα μηχανολόγος και σκέφτομαι να χτυπήσω ένα msc στα imperial ή edinburgh.Γράφει οτι θέλει ielts 6,5 ή toefl 90.Ποιό απο τα δύο είναι πιο εύκολο??Επίσης για το ielts βρήκα και φροντιστήριο που ίσως συμφέρει...
Link to comment
Share on other sites

TOEFL μακράν, μη μπλέξεις με IELTS. Πρώτον επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις καλό βαθμό στο πρώτο παρά στο δεύτερο γιατι έστω και ένα λάθος στο IELTS σου ρίχνει πολύ τη βαθμολογία. Το 90 στο toefl με στοιχειώδη προετοιμασία - ή και χωρίς προετοιμασία εάν έχεις καλό επίπεδο στα αγγλικά - είναι πολύ εύκολος στόχος.Επιπλέον υπάρχουν πολλά περισσότερα διαθέσιμα βιβλία και γενικά resources για TOEFL παρα για IELTS.
Link to comment
Share on other sites

TOEFL μακράν, μη μπλέξεις με IELTS. Πρώτον επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις καλό βαθμό στο πρώτο παρά στο δεύτερο γιατι έστω και ένα λάθος στο IELTS σου ρίχνει πολύ τη βαθμολογία. Το 90 στο toefl με στοιχειώδη προετοιμασία - ή και χωρίς προετοιμασία εάν έχεις καλό επίπεδο στα αγγλικά - είναι πολύ εύκολος στόχος.Επιπλέον υπάρχουν πολλά περισσότερα διαθέσιμα βιβλία και γενικά resources για TOEFL παρα για IELTS.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Είσαι γενικά σίγουρος οτι η διαφορά είναι τόσο μεγάλη ετσι ώστε να μήν πάω μερικά μαθήματα ielts και να το δώσω?Στο λέω γιατί στο φροντ μου είπαν οτι θα με βοηθήσουν και στις αιτήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Στο λέω γιατί στο φροντ μου είπαν οτι θα με βοηθήσουν και στις αιτήσεις...

 

Δεν είναι κάτι δύσκολο οι αιτήσεις ώστε να χρειάζεσαι κάποια τρομερή βοήθεια. Άλλωστε κι εμείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω κυρίως εμπειρία από TOEFL IBT μιας και αυτό έδωσα πριν από μερικές ημέρες. Η μεγάλη διαφορά εκτός από αυτά που ανέφερα πιο πάνω είναι οτι στο TOEFL εάν γνωρίζεις τέλεια την δομή του τεστ και έχεις μάθει πολύ καλά εκ των προτέρων την δόμηση των απαντήσεών σου, αλλα και τις απαιτήσεις των 6 μερών του speaking και των 2 του writing, μπορείς πραγματικά να σαρώσεις, έστω και αν το επίπεδό σου στα Αγγλικά είναι intermediate.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, ένας έδωσε TOEFL όντας άριστος γνώστης της Αγγλικής, αλλά χωρίς να έχει κάνει προετοιμασία για να διαπιστώσει τις απαιτήσεις του τεστ. Ε λοιπόν πάτωσε. Στο IELTS απ'ό,τι μου έχουν πει καθηγητές σε φροντιστήριο, με δεδομένο ότι τα Αγγλικά σου είναι σε Προχωρημένο επίπεδο, μπορείς να τα πας σχετικά καλά (και λεω σχετικα γιατι απ'ό,τι μου εχουν πει είναι πολύ εύκολο να πέσεις από το 7.5 στο 7 ή στο 6.5 κάνοντας λίγα λάθη σε σχέση με το να πέσεις στο toefl από το 113 στο 100 ή στο 95) χωρίς να έχεις κάνει τόσο πολύ προετοιμασία σχετικά με τη δομή και τις απαιτησεις του τεστ. Πάντως πολλοί καθηγητές TOEFL απέτρεπαν πολλούς μαθητές από το να δώσουν για ielts λόγω των αιτιών που ανέφερα παραπάνω. Στάθμισε τα υπέρ και τα κατά στην περίπτωσή σου, the choice is yours...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω κυρίως εμπειρία από TOEFL IBT μιας και αυτό έδωσα πριν από μερικές ημέρες. Η μεγάλη διαφορά εκτός από αυτά που ανέφερα πιο πάνω είναι οτι στο TOEFL εάν γνωρίζεις τέλεια την δομή του τεστ και έχεις μάθει πολύ καλά εκ των προτέρων την δόμηση των απαντήσεών σου, αλλα και τις απαιτήσεις των 6 μερών του speaking και των 2 του writing, μπορείς πραγματικά να σαρώσεις, έστω και αν το επίπεδό σου στα Αγγλικά είναι intermediate.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, ένας έδωσε TOEFL όντας άριστος γνώστης της Αγγλικής, αλλά χωρίς να έχει κάνει προετοιμασία για να διαπιστώσει τις απαιτήσεις του τεστ. Ε λοιπόν πάτωσε. Στο IELTS απ'ό,τι μου έχουν πει καθηγητές σε φροντιστήριο, με δεδομένο ότι τα Αγγλικά σου είναι σε Προχωρημένο επίπεδο, μπορείς να τα πας σχετικά καλά (και λεω σχετικα γιατι απ'ό,τι μου εχουν πει είναι πολύ εύκολο να πέσεις από το 7.5 στο 7 ή στο 6.5 κάνοντας λίγα λάθη σε σχέση με το να πέσεις στο toefl από το 113 στο 100 ή στο 95) χωρίς να έχεις κάνει τόσο πολύ προετοιμασία σχετικά με τη δομή και τις απαιτησεις του τεστ. Πάντως πολλοί καθηγητές TOEFL απέτρεπαν πολλούς μαθητές από το να δώσουν για ielts λόγω των αιτιών που ανέφερα παραπάνω. Στάθμισε τα υπέρ και τα κατά στην περίπτωσή σου, the choice is yours...

 

Τώρα γιατί νομίζω ότι ενώ πριν του πρότεινες TOEFL τώρα ουσιαστικά με το κομμάτι που έχω κάνει bold ουσιαστικά συνεπάγεται ότι το IETLS είναι καλύτερη λύση; :O

 

Πάντως όσον αφορά αυτό:

 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, ένας έδωσε TOEFL όντας άριστος γνώστης της Αγγλικής, αλλά χωρίς να έχει κάνει προετοιμασία για να διαπιστώσει τις απαιτήσεις του τεστ. Ε λοιπόν πάτωσε.

 

Έχω ακριβώς αντίθετο παράδειγμα. Εγώ δεν έκανα καμία προετοιμασία (ψέμματα, έκανα προετοιμασία της 1-1.5 ώρας το προηγούμενο απόγευμα) και έδωσα ΤΟΕFL και τα πήγα σούπερ.

 

Διευκρίνηση: αυτό έγινε πριν από 7 χρόνια ακριβώς:!: άρα δε μιλάμε και την πιο πρόσφατη εμπειρία :O

Link to comment
Share on other sites

Στην παρένθεσή μου υπονοείται ότι στο TOEFL αν ξέρεις καλά τι να κάνεις πριν από το τεστ και έχεις κάνει αρκετά practice tests, πολύ δύσκολα πέφτεις πχ από το 100 στο 90. Είναι μεγάλη διαφορά. Αλλά στο ielts οι διαφορές στα σκορ είναι πιο μικρές και ένα λάθος μπορεί να σου στοιχίσει περισσότερο.

Πρίν από 7 χρόνια το toefl ήταν εντελώς διαφορετικό. Δεν είχε καν speaking section.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πώ...πραγματικά ακούω διάφορα και για το ένα και για το άλλο συγκλίνοντας βέβαια οτι το toefl είναι λίγο πιο εύκολο.Πάντως το περίεργο είναι οτι στα συγκριτικά το 80 του ibt toefl είναι ίσο με το 6,5.Άρα λογικά το 6,5 δέν είναι τόσο δύσκολο....

http://secure.vec.bc.ca/toefl-equivalency-table.cfm

 

Γενικά επειδή θέλω να κάνω msc σε καλό πανεπ. και εχω τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός στα managementοειδή τί προτείνετε?Δέν βρίσκω κάτι πλήν κάποιων πανάκριβων...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...