Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

 

Προτέινετε το Personal Statement να είναι Χειρόγραφο έτσι ώστε να δείχνει και πιο προσωπικό ή δεν το προτιμούν γιατί πχ. στον Υπολογιστή είναι πιο ευανάγνωστο ?

 

Σημειώνω δε , ότι κανένα από τα Πανεπιστήμια που έχω επιλέξει (Bristol, York, Bath, Edinburgh) για αιτήσεις δεν προτείνει κάποιον απ' τους δύο τρόπους.

 

Ευχαριστώ

 

 

Χειρόγραφο γράμμα εν έτη 2008 μάλλον αρνητική εντύπωση θα κάνει παρα θετική (εκτος αν πέσεις σε κανέναν ρομαντικό). Αυτό που θα κάνει το statement πιο προσωπικό θα είναι αυτά που θα γραφεις (κι όχι το χειρόγραφο).

 

Προσωπικά το θεωρώ δεδομένο ότι (εκτος αν υπάρχει κάποια form που πρέπει να συμπληρώσεις) θα πρόκειται για ηλεκτρονικό (εκτυπωμένο) γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή πρόκειται για τμήματα computer science (οπότε καταλαβαίνουν ότι ξέρω από pc τελειόνοντας μάλιστα και αντίστοιχο προπτυχιακό τμήμα) στα οποία κάνω αιτήσεις θεωρώ ότι μια χειρόγραφη επιστολή δείχνει και περισσότερη δουλειά πάνω σ΄ αυτην. Σε πολλές φόρμες που τις συμπληρώνεις χειρόγραφα σου λέει να χρησιμοποιήσεις επιπλέον φύλλο αν χρειάζεσαι οπότε δεν θα ήταν ωραίο να συμπληρώσεις την υπόλοιπη σε υπολογιστή. Σε κάθε περίπτωση , τί εννοείς όταν λές ότι θα πρόκειται για ηλεκτρονικό (εκτυπωμένο) γράμμα ;
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση , τί εννοείς όταν λές ότι θα πρόκειται για ηλεκτρονικό (εκτυπωμένο) γράμμα ;

 

Εννοούσα σε υπολογιστή. Το αντίθετο του χειρογραφου, πως το λένε. :)

 

Σε πολλές φόρμες που τις συμπληρώνεις χειρόγραφα σου λέει να χρησιμοποιήσεις επιπλέον φύλλο αν χρειάζεσαι οπότε δεν θα ήταν ωραίο να συμπληρώσεις την υπόλοιπη σε υπολογιστή.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις (που βλέπεις εξ αρχής ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος) εγώ έγγραφα "see attached letter" και το έγγραφα όλο σε υπολογιστή. ;)

 

Στην περίπτωση τώρα που ΔΕΝ υπάρχει κάποια φορμα είναι δικη σου απόφαση το τι θα κανεις. Προσωπικά πιστεύω ότι μια χειρόγραφη επιστολή είναι "επικίνδυνη". Αν πέσεις σε κάποιον που δεν του αρέσει (όπως εμενα :p) τότε θα κάνει κακή εντύπωση. Από την άλλη, αν τη γράψεις σε υπολογιστή δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κακή εντύπωση γιατί είναι το σύνηθες!

Link to comment
Share on other sites

GMAC σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

 

Θα μου επιτρεψετε να κανω μια παρατηρηση σχετικα με την αλλαγη του thread σε "Σπουδες στο Ηνωμενο Βασιλειο". Θεωρω οτι η μεγαλη επισκεψιμοτητα του thread προερχεται απο το google οταν καποιος κανει αναζητηση σχετικα με "σπουδες στην αγγλια" ή "μεταπτυχιακο στην αγγλια" και του εμφανιζει στις πρωτες επιλογες το Link του myphone. Τωρα με το "Ηνωμενο Βσιλειο" δεν ξερω αν θα εχει τα ιδια αποτελεσματα.

 

Το σιγουρο ειναι ,μιας και ειναι πολυ πλουσια η πηγη πληροφοριων του συγκεκριμενου thread , οτι οσοι περισσοτεροι συμμετεχουν στο forum τοση καλυτερη πληροφορηση εχουμε ολοι μας.

 

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον gmac (αν και τα ωραια γραμματα παντα μου αρεσαν...αλλα δεν μπορουσα να τα κανω εγω!).

(Μη σου πω να τα κανεις java code για να τους εντυπωσιασεις...ή να βαλεις ενα 'valid xhtml' στο τελος :p)

 

Πιο προσωπικο πλεον φαινεται οταν βαζεις σκαναρισμενη την υπογραφη σου στο τελος! :p :ninja:

 

Έτσιιι! Μ' αρέσει το Welsh spirit που απέκτησες στο Aberystwyth! Το είχα σκεφτεί κι εγώ όσο ήμουν στο Cardiff, αλλά τελικά δεν το προχώρησα. Τώρα όμως που έχω και υποστηρικτή θα το κάνω.

 

Αλλαγή λοιπόν σε "Σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία".

 

Κι όταν αρχίσουν οι ερωτήσεις για πανεπιστήμια στη Βόρειο Ιρλανδία θα το αλλάξουμε σε Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο;

 

Μ' έπεισες!

 

:lol:

Ευγε! :D

 

Η sussie εχει βεβαια ενα ποιντ... αλλα δεν ξερω αν θα 'πεσουμε' στο google μιας και το συστημα καταταξης ειναι πολυπλοκο.

 

Πιθανες εναλλακτικες θα ηταν:

  • Σπουδες στην Αγγλια και το Ηνωμενο Βασιλειο
    αλλα η Αγγλια φαινεται σαν να μην ειναι μερος του ΗΒ
     
  • Σπουδες στο Ηνωμενο Βασιλειο (Αγγλια)
     
  • Σπουδες στο Ηνωμενο Βασιλειο (Αγγλια, Ουαλλια, Σκωτια, Β. Ιρλανδια)

 

Αλλα, αμα μας παρουνε το ονομα απο τον χαλβα εγω Αγγλους θα τους ανεβοκατεβαζω ολους στο Wales και Ουαλλους ολους στην Αγγλια!

 

Αρκετοι Αγγλοι παντως τους βλεπουν λιγο κοροϊδευτικα τους Ουαλλους και δεν καταλαβαινω γιατι.

 

Οτι να' ναι..:p

Οκ παντος ετσι ειναι πιο σωστο!!:cool:

 

Φιλε fabo114 δεν μου λες πως ειναι να σπουδαζεις σε uni στην μεση του πουθενα!? Στην ιδια μοιρα θα ειμαι και εγω του χρονου..:worry:

 

Δεν ξερω...γενικα οι Ελληνες που σπουδαζουν εδω βιαζονται να φυγουν πριν απο καθε term. Ολοι ειναι σε μανατζμεντ ή οικονομικα και μια εβδομαδα πριν, ηδη ειναι αφαντοι! (εγω παλι εχω ως συνηθως να παραδωσω μεχρι τις 14 τζαβα).

 

Και να φανταστεις λιγοι ειμαστε απο Αθηνα που ειναι μεγαλη πολη...οι υπολοιποι απο μικρες πολεις δεν καταλαβαινω γιατι τρελαινονται.

 

Μην φαβασαι...για μηχανικος πας απ'οτι βλεπω οποτε μια μεγαλη πολη οπου εχεις παρα πολλα να κανεις, δεν κανει και τοσο καλο (εκτος κι αν εισαι πολυ οργανωτικος και βαλεις timeplan που θα το τηρεις). Δεν εχω εμπειρια απο αλλα πανεπιστημια, αλλα εδω το compsci ειναι ζορικο και νομιζω οτι το ιδιο θα ειναι και αλλου.

 

Η συνηθισμενη μερα μου παντως (δεν φημιζομαι για τις επισκεψεις μου στα κλαμπ και τα ποταδικα) ειναι:

 

lectures --> φαγητο στο Penbryn (με προσευχες πριν να φτασω να εχουν κατι που να τρωγεται) --> ιντερνετ, χαζολογημα και ψαξιμο για ενδιαφεροντα πραγματα --> αντε και λιγο διαβασμα (κουβεντα να γινεται) --> ταινια ή 1-2 επεισοδια house md --> υπνο γιατι θα εχει παει 2πμ και αυριο εχει lectures

 

Αν ειναι Σαβατο ή Κυριακη (πιθανοτατα το ξενυχτησαμε λιγο παραπανω την Παρασκευη) θα σηκωθω γυρω στο μεσημερι και αν πλησιαζει deadline θα κατσω να κανω λιγο assignenment (αλλιως σερφαρισμα) και απογευματακι θα κατεβουμε στην πολη για φαϊ (παλι καλα που υπαρχει και το Ελληνικο και τρωμε και τιποτα της προκοπης) και ισως μετα να παμε σε καμια πουμπ (συνηθως οχι γιατι απο το πολυ φαϊ περπαταμε σαν τενεκεδες). Το βραδυ παλι cinema night ή λιγο ακομα assignment μπας και τελειωσει το ρημαδι!

 

Απορω παντως με ολους αυτους που καθε βραδυ ειναι εξω και γυρνανε λιωμα...πως περνανε τα μαθηματα!

 

Και μερικες συμβουλες:

 

  • Μην μπλεξεις με τρελους που καθε βραδυ ειναι στα κλουμπς, μεθανε και/ή ολη μερα καπνιζουν χασισια και περιμενεις να περασεις τη χρονια.
     
  • Αν η σχολη σου εχει attendance (οπως εμενα) φροντισε να εισαι εκει στα lectures και τα tutorials γιατι μετα αν δεν περασεις τα μαθηματα...μαυρο φιδι που σε εφαγε (τρεμει το φυλοκαρδι μου αυτο το semester που κοιμομουνα μεχρι τις 12). Δεν ξερω αλλα εδω με πιανει μια υπνηλια και δεν μπορω ουτε τα ματια να ανοιξω το πρωϊ...ισως ψακαζουνε πιο πολλα χημικα τα αεροπλανα :confused: :p
     
  • Προσεχε οταν περνας κατω απο τα παραθυρα στις εστιες...Ο Ελληνας αδειαζει τα τασακια και πεταει ληγμενα φαγητα (και κουτια με φετα ή καμμενες πιτσες (το εχω δει live)) και ο μεθυσμενος Αγγλος πεταει αδεια μπουκαλια...σε καμια περιπτωση το αποτελεσμα δεν ειναι ευχαριστο (για εσενα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...γενικα οι Ελληνες που σπουδαζουν εδω βιαζονται να φυγουν πριν απο καθε term. Ολοι ειναι σε μανατζμεντ ή οικονομικα και μια εβδομαδα πριν, ηδη ειναι αφαντοι! (εγω παλι εχω ως συνηθως να παραδωσω μεχρι τις 14 τζαβα).

 

Και να φανταστεις λιγοι ειμαστε απο Αθηνα που ειναι μεγαλη πολη...οι υπολοιποι απο μικρες πολεις δεν καταλαβαινω γιατι τρελαινονται.

 

Μην φαβασαι...για μηχανικος πας απ'οτι βλεπω οποτε μια μεγαλη πολη οπου εχεις παρα πολλα να κανεις, δεν κανει και τοσο καλο (εκτος κι αν εισαι πολυ οργανωτικος και βαλεις timeplan που θα το τηρεις). Δεν εχω εμπειρια απο αλλα πανεπιστημια, αλλα εδω το compsci ειναι ζορικο και νομιζω οτι το ιδιο θα ειναι και αλλου.

 

Η συνηθισμενη μερα μου παντως (δεν φημιζομαι για τις επισκεψεις μου στα κλαμπ και τα ποταδικα) ειναι:

 

lectures --> φαγητο στο Penbryn (με προσευχες πριν να φτασω να εχουν κατι που να τρωγεται) --> ιντερνετ, χαζολογημα και ψαξιμο για ενδιαφεροντα πραγματα --> αντε και λιγο διαβασμα (κουβεντα να γινεται) --> ταινια ή 1-2 επεισοδια house md --> υπνο γιατι θα εχει παει 2πμ και αυριο εχει lectures

 

Αν ειναι Σαβατο ή Κυριακη (πιθανοτατα το ξενυχτησαμε λιγο παραπανω την Παρασκευη) θα σηκωθω γυρω στο μεσημερι και αν πλησιαζει deadline θα κατσω να κανω λιγο assignenment (αλλιως σερφαρισμα) και απογευματακι θα κατεβουμε στην πολη για φαϊ (παλι καλα που υπαρχει και το Ελληνικο και τρωμε και τιποτα της προκοπης) και ισως μετα να παμε σε καμια πουμπ (συνηθως οχι γιατι απο το πολυ φαϊ περπαταμε σαν τενεκεδες). Το βραδυ παλι cinema night ή λιγο ακομα assignment μπας και τελειωσει το ρημαδι!

 

Απορω παντως με ολους αυτους που καθε βραδυ ειναι εξω και γυρνανε λιωμα...πως περνανε τα μαθηματα!

 

:lol:

Δεν περνας ασχημα..:cool:

Πολυ διαβασμα πεφτει απ' οτι καταλαβαινω!:p

Εισαι undergraduate student ή postgraduate?(under, ετσι?)

 

Και μερικες συμβουλες:

 

  • Μην μπλεξεις με τρελους που καθε βραδυ ειναι στα κλουμπς, μεθανε και/ή ολη μερα καπνιζουν χασισια και περιμενεις να περασεις τη χρονια.
     
  • Αν η σχολη σου εχει attendance (οπως εμενα) φροντισε να εισαι εκει στα lectures και τα tutorials γιατι μετα αν δεν περασεις τα μαθηματα...μαυρο φιδι που σε εφαγε (τρεμει το φυλοκαρδι μου αυτο το semester που κοιμομουνα μεχρι τις 12). Δεν ξερω αλλα εδω με πιανει μια υπνηλια και δεν μπορω ουτε τα ματια να ανοιξω το πρωϊ...ισως ψακαζουνε πιο πολλα χημικα τα αεροπλανα :confused: :p
     
  • Προσεχε οταν περνας κατω απο τα παραθυρα στις εστιες...Ο Ελληνας αδειαζει τα τασακια και πεταει ληγμενα φαγητα (και κουτια με φετα ή καμμενες πιτσες (το εχω δει live)) και ο μεθυσμενος Αγγλος πεταει αδεια μπουκαλια...σε καμια περιπτωση το αποτελεσμα δεν ειναι ευχαριστο (για εσενα).

 

:lol::lol::lol:

Να' σαι καλα, σ'ευχαριστω για τις συμβουλες..:cool:

Το θεμα με τον υπνο το φοβαμαι ειναι αληθεια!!

 

Καλη επιτυχια και καλους βαθμους στο εξαμηνο!:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγώ στο 1 έτος είχα πάρει υποτροφία ώς ένας από τους 3 καλύτερους φοιτητές του έτους μου και τώρα στην ορκομοσία μου θα πω τον όρκο λογικά(πράγμα που δηλώνει ότι είμαι και ένας από τους καλύτερους φοιτητές), αυτά πρέπει να τα γράψω?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που μου έκανε εντύπωση. Αποφάσισα λοιπόν να πάω για μάστερ στην Αγγλία, στον τομέα του electrical engineering. Βρήκα τις κατατάξεις των πανεπιστημίων, ρώτησα και καθηγητές και τελικά έκανα αίτηση σε 6 πανεπιστήμια : Kings (mobile networks), UCL(broadband communications), Essex(photonics), Southampton(RF), Bristol(signal processing), Leeds(broadband). Ήξερα ότι από τα πανεπιστήμια αυτά πρώτο στις κατατάξεις ηταν το UCL και όνειρό μου ήταν να με δεχτεί και να πάω εκεί...Απάντησαν λοιπόν, με δέχτηκαν και τα 6 και το περίεργο είναι ότι το UCL μου ζήτησε το μικρότερο βαθμό!! Ζήτησε πτυχίο 6.5/10, ενώ για παράδειγμα το Essex ζήτησε 7.3/10!! Πώς εξηγείται αυτό? Λάθος κάνω ότι πρώτο στις κατατάξεις είναι το UCL? Ποιο offer με συμβουλεύετε να δεχτώ?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που μου έκανε εντύπωση. Αποφάσισα λοιπόν να πάω για μάστερ στην Αγγλία, στον τομέα του electrical engineering. Βρήκα τις κατατάξεις των πανεπιστημίων, ρώτησα και καθηγητές και τελικά έκανα αίτηση σε 6 πανεπιστήμια : Kings (mobile networks), UCL(broadband communications), Essex(photonics), Southampton(RF), Bristol(signal processing), Leeds(broadband). Ήξερα ότι από τα πανεπιστήμια αυτά πρώτο στις κατατάξεις ηταν το UCL και όνειρό μου ήταν να με δεχτεί και να πάω εκεί...Απάντησαν λοιπόν, με δέχτηκαν και τα 6 και το περίεργο είναι ότι το UCL μου ζήτησε το μικρότερο βαθμό!! Ζήτησε πτυχίο 6.5/10, ενώ για παράδειγμα το Essex ζήτησε 7.3/10!! Πώς εξηγείται αυτό? Λάθος κάνω ότι πρώτο στις κατατάξεις είναι το UCL? Ποιο offer με συμβουλεύετε να δεχτώ?

 

Επειδη ειμαστε και στον ιδιο τομεα θα σου πω εγω πως θα τα κατετασα..

 

  1. Southampton
  2. Bristol
  3. UCL
  4. Leeds
  5. KCL, Essex

 

Πως και δεν εκανες αιτηση στο imperial??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα μπορούσε κάποιος/α να μου προτείνει κάποιο βιβλίο για να διαβάσω για το IELTS το οποίο βέβαια να εμπεριέχει και cd για listening?
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κάτι σχετικό με τηλεπικοινωνίες..Στο imperial το μόνο master που περιελάμβανε τηλεπικοινωνίες ΄λεγόταν signal processing in communications και έδινε ιδιαίτερη έμφαση σε επεξεργασία σήματος : στοχαστικά κτλ Οπότε θέλοντας κάτι πιο ευρύ έκανα δεν έκανα εκεί αίτηση. Επειδή το Southampton έχει ένα αξιολογο μεν μάστερ αλλά στον τομέα των ηλεκτρονικών και RF μάλλον φεύγει από το παιχνίδι. Από την άλλη πλευρά, για το Bristol κάποιος μου έλεγε (χωρίς να ξέρω αν αληθεύει) ότι παλιά κάποια αντίστοιχα με τα δικά μας ΤΕΙ έγιναν πανεπιστήμια τώρα. Και ότι ένα από αυτά είναι και το Bristol, οπότε δε θα μου το συνιστούσε. Ισχύει κάτι τέτοιο??

 

Επειδη ειμαστε και στον ιδιο τομεα θα σου πω εγω πως θα τα κατετασα..

 

  1. Southampton
  2. Bristol
  3. UCL
  4. Leeds
  5. KCL, Essex

 

Πως και δεν εκανες αιτηση στο imperial??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη πλευρά, για το Bristol κάποιος μου έλεγε (χωρίς να ξέρω αν αληθεύει) ότι παλιά κάποια αντίστοιχα με τα δικά μας ΤΕΙ έγιναν πανεπιστήμια τώρα. Και ότι ένα από αυτά είναι και το Bristol, οπότε δε θα μου το συνιστούσε. Ισχύει κάτι τέτοιο??

Αυτος που σου εδωσε τετοια πληροφορια, πρεπει να ηταν εντελως ασχετος. Το Bristol ειναι στα top 10 πανεπιστημια του UK και 37° στη παγκοσμια καταταξη του 2007

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Αυτος που σου εδωσε τετοια πληροφορια, πρεπει να ηταν εντελως ασχετος. Το Bristol ειναι στα top 10 πανεπιστημια του UK και 37° στη παγκοσμια καταταξη του 2007

 

Ετσι ακριβως!

 

 

Καλα αφου δεν σου αρεσε το course στο Southampton γιατι εκανες αιτηση?

Οσο για το imperial.. Αφου για το ιδιο course εκανες αιτηση στο Bristol....:blink:

 

Anyway απο αυτα που ειπες εγω ή στο Southampton θα πηγαινα ή στο Bristol, και ισως να σκεφτομουν και το UCL αν ηθελα Λονδινο και την εβγαζα απο οικονομικης αποψεως..

 

 

Σε κοβω να πηγαινεις UCL τελικα οτι και να πουμε..:p

Link to comment
Share on other sites

Α! Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο!! Έστω ότι τελικά αποφασίζω να απαντήσω θετικά στο Bristol. Τότε θα του στείλω θετική απαντηση στο χαρτί που μου έχει στείλει...Πρέπει την ίδια στιγμή να απαντήσω αρνητικά στα υπόλοιπα πανεπιστήμια, ή απλά να μην τους απαντήσω καθόλου?
Link to comment
Share on other sites

A πα πα- ποτε δεν απαντάμε αρνητικά γιατί καλο να υπάρχει και η καβάντζα.;)

 

Aσε που όταν περάσει ο καιρός θα το καταλάβουν από μονοι τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Emena paidia pou kapoia panepistimia mou evalan deadline mmeta apo 1 mina. tha mporousa na tous steilo apantisi oti perimeno klapoia alla panepisthmia gia na apofasiso se poio tha pao, kai na mou dosoun dioria kamia alli evdomada gia na paro apantiseis k apo alla panepistimia
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! Καταπληκτικό το topic, βοηθάτε πολύ όσοι τα έχετε περάσει..εμάς τους άσχετους :rolleyes: που είμαστε πέρα για πέρα αποπροσανατολισμένοι!

 

Τελειώνω οικονομικά τον Ιούνιο με το καλό κ θέλω να κανω μεταπτυχιακό σε Finance. Υπάρχει κάποιος να μου πει για Strathclyde, Glasgow & Stirling, York? Είδα οτι κατέχουν καλές θέσεις στα rankings, αλλά ξέρει κανείς κάτι συγκεκριμένο για την ποιότητα των προγραμμάτων τους? Σκέφτομαι επίσης Loughborough, Leeds k Aston...αν κ τα 2 τελευταία παίζονται γιατί πάει πολύ το μαλλί :)

Take life the way you go
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! Καταπληκτικό το topic, βοηθάτε πολύ όσοι τα έχετε περάσει..εμάς τους άσχετους :rolleyes: που είμαστε πέρα για πέρα αποπροσανατολισμένοι!

 

Τελειώνω οικονομικά τον Ιούνιο με το καλό κ θέλω να κανω μεταπτυχιακό σε Finance. Υπάρχει κάποιος να μου πει για Strathclyde, Glasgow & Stirling, York? Είδα οτι κατέχουν καλές θέσεις στα rankings, αλλά ξέρει κανείς κάτι συγκεκριμένο για την ποιότητα των προγραμμάτων τους? Σκέφτομαι επίσης Loughborough, Leeds k Aston...αν κ τα 2 τελευταία παίζονται γιατί πάει πολύ το μαλλί :)

 

Penelope, καλο ειναι να κατσεις να ριξεις μια ματια στο structure των μαστερ για το καθε πανεπιστημιο και να διαλεξεις με βαση τα μαθηματα που σε ενδιαφερουν. υπαρχουν αρκετα μαστερ σε finance. Διαλεξε αυτο που σ αρεσει.

 

 

σημ. σημαντικο ρολο παιζει και για ποιο λογο το κανεις. Αν σκοπευεις να κανεις ερευνητικο εργο αργοτερα ως διδακτορικος, το research του York ειναι ενα απο τα καλυτερα. Αν σε ενδιαφερει μια μελλοντικη δουλεια στην Αγγλια και δει στο Λονδινο για μενα προσπαθησε να βρεις ενα μαστερ στο Λονδινο. Αν παλι θες να κανεις ενα διδακτορικο αργοτερα στην Ελλαδα, διαλεξε το πανεπιστημιο που εχει καλο ρανκινκ σε μεγαλα εντυπα μεσα (timesonline.co.uk, guardians.co.uk etc)

 

Oτι θες εδω ειμαστε για να βοηθησουμε. Καλο ειναι να ριξεις και μια ματια στα πρωτα ποστ, θα σε βοηθησουν πολυ.

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερώτηση με Αγγλία για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα.

Θα πάω το Πάσχα για διακοπές. Θα πρέπει να αλλάξω εδώ στην Ελλάδα τα euro με λίρες; Μήπως θα πρέπει να αλλάξω μέρος του συνολικού ποσού; (δηλαδή μήπως κάποιες αγορές εκεί θα τις κάνω και με ευρό; )

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξερεί κανεις τίποτα για το BRUNEL ή το Middlesex? επειδή βρίσκονται στο ΛΟνδίνο, μήπως το κόστος διαβίωσης είναι αρκετά υψηλό?
Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω οικονομικά τον Ιούνιο με το καλό κ θέλω να κανω μεταπτυχιακό σε Finance. Υπάρχει κάποιος να μου πει για [highlight]Strathclyde[/highlight], Glasgow & Stirling, York? Είδα οτι κατέχουν καλές θέσεις στα rankings, αλλά ξέρει κανείς κάτι συγκεκριμένο για την ποιότητα των προγραμμάτων τους? Σκέφτομαι επίσης Loughborough, Leeds k Aston...αν κ τα 2 τελευταία παίζονται γιατί πάει πολύ το μαλλί :)
Το μακρινό 2000, όταν ήμουν εγώ στο Strathclyde, το Business School του ήταν από τα καλύτερα (εγώ ήμουν σε άλλη σχολή) και ήξερα κόσμο από εκεί. Το MBA ήταν δύσκολο από ότι άκουγα. Σαν πανεπιστήμιο, είναι τοποθετημένο στο κέντρο της Γλασκώβης (σε αντίθεση με το Glasgow) με ότι πλεονεκτήματα συνεπάγεται αυτό. Οργανωτικά ήταν επίσης μια χαρά.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...