Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, nikkal said:

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το οικιακό 4g της Nova, που να κοστίζει φθηνότερα από 20€;

Επειδή το adsl δεν παλεύεται πλέον και vdsl δεν υπάρχει διαθέσιμο, είχα καιρό που σκεφτόμουν μια αντίστοιχη λύση.

Ψαχτηκα λίγο για κάνα προγραμμα κινητής με απεριοριστα και δεύτερη κάρτα sim, αλλά είδα  πλέον πάνε αρκετά ψηλά, ειδικά η Cosmote.

CU που έβγαλε προσφορά με 13€ τον μήνα απεριόριστα δεδομένα αλλά θες και τον εξοπλισμό αν δεν έχεις, οπότε στους 9 μήνες που διαρκεί η προσφορά μπορεί να φτάνεις και στα ίδια… 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, paanos said:

CU που έβγαλε προσφορά με 13€ τον μήνα απεριόριστα δεδομένα αλλά θες και τον εξοπλισμό αν δεν έχεις, οπότε στους 9 μήνες που διαρκεί η προσφορά μπορεί να φτάνεις και στα ίδια… 

Βασικά ψάχνω κάτι μόνιμο και όχι μια προσφορά που θα με αναγκάσει να ψάχνω ξανά σε λίγους μήνες.

Περισσότερο σε πρόγραμμα unlimited με έξτρα sim κοίταξα.

Η cosmote είναι πλέον απίστευτα ακριβή στην έξτρα κάρτα.

Η Vodafone θέλει 33€ τον μήνα συν 3€ για την δεύτερη κάρτα, με όριο σε αυτήν τα 300 gb και μετά κόφτη ταχύτητας στα 4 mbps. Συν το κόστος του ρούτερ.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikkal said:

Βασικά ψάχνω κάτι μόνιμο και όχι μια προσφορά που θα με αναγκάσει να ψάχνω ξανά σε λίγους μήνες.

Περισσότερο σε πρόγραμμα unlimited με έξτρα sim κοίταξα.

Η cosmote είναι πλέον απίστευτα Ακρινή στην έξτρα κάρτα.

Η Vodafone θέλει 33€ τον μήνα συν 3€ για την δεύτερη κάρτα, με όριο σε αυτήν τα 300 gb και μετά κόφτη ταχύτητας στα 4 mbps. Συν το κόστος του ρούτερ.

Υπάρχουν λύσεις αλλά θέλει να ασχολείσαι και φυσικά δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα ισχύουν για πάντα..

Εγώ για παράδειγμα έχω υιοθετήσει τη μέθοδο της "ατάιστης nova". Έχω 3 κάρτες free2go που από την "πείνα" μου δίνουν την προσωπική προσφορά των 7€ unlimited. Οπότε τις αλλάζω στο ρούτερ με τη σειρά και πάει λέγοντας.

Αν χαλάσει αυτό θα πάω στα 200GB με 11,5€ του CU BB.

Αλλά δεν χρειάζομαι και πολλά GB γενικώς οπότε βολεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Υπάρχουν λύσεις αλλά θέλει να ασχολείσαι και φυσικά δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα ισχύουν για πάντα..

Εγώ για παράδειγμα έχω υιοθετήσει τη μέθοδο της "ατάιστης nova". Έχω 3 κάρτες free2go που από την "πείνα" μου δίνουν την προσωπική προσφορά των 7€ unlimited. Οπότε τις αλλάζω στο ρούτερ με τη σειρά και πάει λέγοντας.

Αν χαλάσει αυτό θα πάω στα 200GB με 11,5€ του CU BB.

Αλλά δεν χρειάζομαι και πολλά GB γενικώς οπότε βολεύομαι.

Η αλήθεια είναι, όμως έγραψα και πριν, πως δεν έχω τον χρόνο και την διάθεση για να ασχοληθώ με τέτοιες λύσεις.

Οπότε καταλαβαίνω πως τα πράγματα είναι απλά:

1) Nova 4g στα 20€ τιμή καταλόγου με όλα μεσα (με κοφτη μετά τα 200 gb στα 10 mbps)

2) Vodafone απεριόριστα 33€ συν 3€ η έξτρα κάρτα (συν κόστος ρούτερ συν εξοπλισμό για να κουμπωσω πάνω συσκευή τηλεφώνου και κόφτης μετα τα 300 gb στα 4 mbps)

3) Vodafone Giga WiFi Home Unlimited 22,95€ (μετα τα 300 gb κόφτης στα 12 mbps)

4) Cosmote απεριόριστα ούτε καν με 36,9€ συν 25€ για multisim

5) Cosmote τύπου mobile home βλέπω στα 25€ με 200 gb οριο

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως η εμβέλεια του WiFi της ΖΤΕ είναι μακράν ανώτερη όλων των routers που είχα εδώ και 20 χρόνια. Ξεπέρασε ακόμη και το κρεμασμένο από το ταβάνι (για άνετη διάχυση σήματος) πολυ καλό zyxel που χρησιμοποιούσα στην ADSL. Είδα άνετη λήψη έξω από το σπίτι με παρεμβολή 3 τοίχων και ενός πατώματος, στο ισόγειο εξωτερικό χώρο ενώ το ρούτερ είναι στον πρώτο όροφο και μάλιστα όχι κοντά στην πλευρά που έπιασα πολύ άνετο σήμα, όταν με τα υπόλοιπα παλευα να βρω σημείο απλά να βρω το όνομα του δικτύου.

Επίσης δεν έχω παρατηρήσει φαινόμενο reboot ξανά.

Έφτιαξα ένα νέο θέμα για να μεταφέρει κάποιος τις τελευταίες σελίδες για όσα είπαμε για τα νέα δύο προγράμματα home internet

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Don_VitoCorleone said:

Να προσθέσω πως η εμβέλεια του WiFi της ΖΤΕ είναι μακράν ανώτερη όλων των routers που είχα εδώ και 20 χρόνια. Ξεπέρασε ακόμη και το κρεμασμένο από το ταβάνι (για άνετη διάχυση σήματος) πολυ καλό zyxel που χρησιμοποιούσα στην ADSL. Είδα άνετη λήψη έξω από το σπίτι με παρεμβολή 3 τοίχων και ενός πατώματος, στο ισόγειο εξωτερικό χώρο ενώ το ρούτερ είναι στον πρώτο όροφο και μάλιστα όχι κοντά στην πλευρά που έπιασα πολύ άνετο σήμα, όταν με τα υπόλοιπα παλευα να βρω σημείο απλά να βρω το όνομα του δικτύου.

Επίσης δεν έχω παρατηρήσει φαινόμενο reboot ξανά.

Έφτιαξα ένα νέο θέμα για να μεταφέρει κάποιος τις τελευταίες σελίδες για όσα είπαμε για τα νέα δύο προγράμματα home internet

Θετικό αυτό.

Για εμένα, βέβαια, παραμένει το δίλημμα...

Το συγκεκριμένο πακέτο της Nova ή το αντίστοιχο της Vodafone;...

1) Κόφτης μετα τα 200 gb το πρώτο, μετά τα 300 gb το δεύτερο

2) 10 mbps ταχύτητα στον κόφτη η Nova, 12 mbps η Vodafone

3) έως 50 mbps η Nova, έως 150 mbps θεωρητικά η Vodafone (το κινητό μου της Vodafone γράφει 60 με 70 mbps στο σημείο που θα μπει το ρούτερ)

Η Vodafone μου δίνει γενικα περισσότερα, με +6€ τον μήνα από την Nova τον πρώτο χρόνο και +7,5€ τον δεύτερο.

Αξίζει άραγε;...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was pinned

Θα πήγαινα χθες σε κάποιο τέτοιο πακέτο μιας και στην περιοχή μου έχω μόνο δυνατότητα για ADSL και συγχρονίζω μαξ 10mbps down & 1up, αλλά το μόνο που σκέφτομαι είναι το ping .

Δεν ξέρω πώς γίνεται, αλλά ενώ όλες οι εταιρείες πιάνουν 100+mbps σε 4G και έχω δει τη COSMOTE με 5G να πιάνει 500, το ping σε online games είναι πάνω από 90, ενώ με το χρέπι την ADSL έχω 30 (εννοείται με καμία άλλη συσκευή συνδεδεμένη και πάντα με WiFi). 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

@Don_VitoCorleoneΕχεις δοκιμασει εαν μεταφερεις το router, οπως ειναι ρυθμισμενο, σε αλλη γεωγραφικη περιοχη πχ στη δουλεια η στο χωριο, εαν συνεχιζει να λειτουργει κανονικα (internet + κλησεις)?

Γιατι πιο πριν λεγαμε για "πακτωση" της παρεχομενης sim σε κεραια της δηλωμενης διευθυνσης.

Επιπλεον, ακομα δεν εχω καταλαβει πως ο αριθμος κλησης μπορει να ειναι διαφορετικος απο εκεινον της sim. Πως δλδ οταν καλεις φαινεται ο σταθερος αριθμος 2xxxxxxxxx αντι του 69xxxxxxxx. Μαλλον κατι γινεται στις ρυθμισεις του sig που φαινεται εαν τις βρεις μεσα απο το menu του routet. Συνηθως βρισκονται στο τελευταιο menu του 4G router σε καποιο απο τα υπομενου του κρυμμενο.

Στο δικο μου 4G router δε ρυθμιζεται παροτι διαθετει rj11 θυρα για τη σταθερη τηλεφωνικη συσκευη καθως δεν ειναι "γνησιο" της Huawei, αλλα της εταιριας.

 

Screenshot_20240623_071126_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova Home Internet 4G/5G
1 hour ago, alteisei said:

Επιπλεον, ακομα δεν εχω καταλαβει πως ο αριθμος κλησης μπορει να ειναι διαφορετικος απο εκεινον της sim. Πως δλδ οταν καλεις φαινεται ο σταθερος αριθμος 2xxxxxxxxx αντι του 69xxxxxxxx. Μαλλον κατι γινεται στις ρυθμισεις του sig που φαινεται εαν τις βρεις μεσα απο το menu του routet. Συνηθως βρισκονται στο τελευταιο menu του 4G router σε καποιο απο τα υπομενου του κρυμμενο.

Μήπως παίζει μέσω voip; Δύσκολο μου φαίνεται. Μόνο αν κάποιος δοκιμάσει να βάλει την κάρτα στο κινητό του και κάνει κλήση θα δούμε 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Να προσθέσω πως η εμβέλεια του WiFi της ΖΤΕ είναι μακράν ανώτερη όλων των routers που είχα εδώ και 20 χρόνια. Ξεπέρασε ακόμη και το κρεμασμένο από το ταβάνι (για άνετη διάχυση σήματος) πολυ καλό zyxel που χρησιμοποιούσα στην ADSL. Είδα άνετη λήψη έξω από το σπίτι με παρεμβολή 3 τοίχων και ενός πατώματος, στο ισόγειο εξωτερικό χώρο ενώ το ρούτερ είναι στον πρώτο όροφο και μάλιστα όχι κοντά στην πλευρά που έπιασα πολύ άνετο σήμα, όταν με τα υπόλοιπα παλευα να βρω σημείο απλά να βρω το όνομα του δικτύου.

Επίσης δεν έχω παρατηρήσει φαινόμενο reboot ξανά.

Έφτιαξα ένα νέο θέμα για να μεταφέρει κάποιος τις τελευταίες σελίδες για όσα είπαμε για τα νέα δύο προγράμματα home internet

Μήπως μπορείς να μου πεις ποιο είναι το πεναλτυ για πρόωρη διακοπή του συμβολαίου;

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2024 at 5:11 ΜΜ, MIKU said:

Γιατί μετά το 24μηνο δεν το επιστρέφεις μάλλον.

Εκτός αν εννοεί ότι το δίνει εξ αρχής δωρεάν, που ισχύει.

Πολύ δύσκολο για nova. 

Στο simple fi που είχα 25€ τον μήνα τον εξοπλισμό μετά τους 24 μήνες τον ζήτησαν πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2024 at 7:28 ΜΜ, Don_VitoCorleone said:

Δεν ανάβουμε καυστήρα εδώ και 10 χρόνια. Η θέση επιλέχθηκε καθώς ένα μέτρο πιο πέρα σε ένα γραφείο το σήμα ήταν -84dB.Το σταθερό είχε ξεφορτιστεί από την αχρηστία και θα το συνδέσω το βράδυ αν προλάβω. Αυτό για της ρυθμίσεις κλήσεων που λες δεν το βρίσκω πουθενά στο menu.

Από τα στατιστικά πάντως θα έπρεπε να έχεις καλύτερες ταχύτητες...

Παίρνει εξωτερική κεραία το συγκεκριμένο router;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, alteisei said:

@Don_VitoCorleoneΕχεις δοκιμασει εαν μεταφερεις το router, οπως ειναι ρυθμισμενο, σε αλλη γεωγραφικη περιοχη πχ στη δουλεια η στο χωριο, εαν συνεχιζει να λειτουργει κανονικα (internet + κλησεις)?

Γιατι πιο πριν λεγαμε για "πακτωση" της παρεχομενης sim σε κεραια της δηλωμενης διευθυνσης.

Επιπλεον, ακομα δεν εχω καταλαβει πως ο αριθμος κλησης μπορει να ειναι διαφορετικος απο εκεινον της sim. Πως δλδ οταν καλεις φαινεται ο σταθερος αριθμος 2xxxxxxxxx αντι του 69xxxxxxxx. Μαλλον κατι γινεται στις ρυθμισεις του sig που φαινεται εαν τις βρεις μεσα απο το menu του routet. Συνηθως βρισκονται στο τελευταιο menu του 4G router σε καποιο απο τα υπομενου του κρυμμενο.

Στο δικο μου 4G router δε ρυθμιζεται παροτι διαθετει rj11 θυρα για τη σταθερη τηλεφωνικη συσκευη καθως δεν ειναι "γνησιο" της Huawei, αλλα της εταιριας.

 

Screenshot_20240623_071126_Chrome.jpg

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο μενού του συγκεκριμένου ΖΤΕ. Δεν έχω δοκιμάσει να πάρω μαζί μου το ρούτερ εκτός σπιτιού για να αναφέρω κατά πόσο θα δουλεύει ούτε να βάλω τη SIM στο κινητό να δω συμπεριφορά.

1 hour ago, mixtri said:

Από τα στατιστικά πάντως θα έπρεπε να έχεις καλύτερες ταχύτητες...

Παίρνει εξωτερική κεραία το συγκεκριμένο router;

Οι ταχύτητες χτυπάνε τους κόφτες στα 50 κατέβασμα και 5 ανέβασμα αλλά όχι όλη μέρα (μέχρι στιγμής). Πάντως τις περισσότερες φορές το κατέβασμα παίζει από 25 και πάνω που σε σχέση με τη μίζερη ADSL που είχα είναι μεγάλη πρόοδος.έχει 2 τάπες για να μπει εξωτερική κεραία αλλά δε θεωρώ ότι προσφέρει κάτι εφόσον το σήμα στο σημείο που κατέληξα να το βάλω είναι στα -72dB που είναι αρκετά καλό.

4 ώρες πριν, nikkal said:

Μήπως μπορείς να μου πεις ποιο είναι το πεναλτυ για πρόωρη διακοπή του συμβολαίου;

Εγώ είχα πέναλντι 11 ευρώ καθώς είχα ακόμη 3 μήνες συμβόλαιο. Μου είπαν δε θα πληρώσω τίποτα γιατί το νέο συμβόλαιο δηλώθηκε ως αλλαγή ταχύτητας. Περιμένω να δω στην πράξη τι θα βγει στον επόμενο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα ρεμπουτ τα έκανε στην αρχή λόγω μη επάρκειας του σήματος, & τώρα που βρήκες καλό σταμάτησε ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα reboot έγιναν τη δεύτερη μέρα λειτουργίας, η θέση επιλέχθηκε την πρώτη μέρα και από τότε δεν κουνήθηκε. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα το σήμα είναι πεσμένο, κάτι που είδα και προχθές κάποια στιγμή γιατί έχει πάει σε κάποια άλλη κεραία. Παρόλα αυτά μετράει 35 ώρες συνεχούς σύνδεσης.Η ταχύτητα είναι επίσης πεσμένη ενώ το packet loss στο Θεό. Σε άλλα τεστ είχε 0%

2 λεπτά μετά ακόμη ένα τεστ με ίδιο σήμα το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

Screenshot_2024-06-24-09-16-56-323_com.opera.browser-edit.jpg

Screenshot_2024-06-24-09-20-36-435_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Screenshot_2024-06-24-09-23-01-067_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Screenshot_2024-06-24-09-23-50-584_com.opera.browser-edit.jpg

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Don_VitoCorleone said:

Όχι, τα reboot έγιναν τη δεύτερη μέρα λειτουργίας, η θέση επιλέχθηκε την πρώτη μέρα και από τότε δεν κουνήθηκε. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα το σήμα είναι πεσμένο, κάτι που είδα και προχθές κάποια στιγμή γιατί έχει πάει σε κάποια άλλη κεραία. Παρόλα αυτά μετράει 35 ώρες συνεχούς σύνδεσης.Η ταχύτητα είναι επίσης πεσμένη ενώ το packet loss στο Θεό. Σε άλλα τεστ είχε 0%

2 λεπτά μετά ακόμη ένα τεστ με ίδιο σήμα το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

Screenshot_2024-06-24-09-16-56-323_com.opera.browser-edit.jpg

Screenshot_2024-06-24-09-20-36-435_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Screenshot_2024-06-24-09-23-01-067_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Screenshot_2024-06-24-09-23-50-584_com.opera.browser-edit.jpg

ακόμα και μισή στροφή να γυρίσεις το ρούτερ , αλλάζει η ένταση του σήματος. Επίσης αν θέλεις κλείδωσε μπάντες στο advanced 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο μενού του συγκεκριμένου ΖΤΕ. Δεν έχω δοκιμάσει να πάρω μαζί μου το ρούτερ εκτός σπιτιού για να αναφέρω κατά πόσο θα δουλεύει ούτε να βάλω τη SIM στο κινητό να δω συμπεριφορά.

Οι ταχύτητες χτυπάνε τους κόφτες στα 50 κατέβασμα και 5 ανέβασμα αλλά όχι όλη μέρα (μέχρι στιγμής). Πάντως τις περισσότερες φορές το κατέβασμα παίζει από 25 και πάνω που σε σχέση με τη μίζερη ADSL που είχα είναι μεγάλη πρόοδος.έχει 2 τάπες για να μπει εξωτερική κεραία αλλά δε θεωρώ ότι προσφέρει κάτι εφόσον το σήμα στο σημείο που κατέληξα να το βάλω είναι στα -72dB που είναι αρκετά καλό.

Εγώ είχα πέναλντι 11 ευρώ καθώς είχα ακόμη 3 μήνες συμβόλαιο. Μου είπαν δε θα πληρώσω τίποτα γιατί το νέο συμβόλαιο δηλώθηκε ως αλλαγή ταχύτητας. Περιμένω να δω στην πράξη τι θα βγει στον επόμενο λογαριασμό.

Βασικά ρωτάω για το πεναλτυ που αναφέρει το νέο 24μηνο συμβόλαιο που έκανες.

Επειδή μάλλον θα προχωρήσω και εγώ με αυτό, αλλά δυστυχώς με 4g και όχι 5g, θέλω να δω τι παίζει από πέναλτυ πρόωρης αποχώρησης, γιατί π.χ. μπορεί να εμφανιστει προσεχώς κάτι σε 5g από άλλον πάροχο και να συμφέρει.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

To όριο των 200 gb για το 4g ισχύει για το μήνα και όχι για 24 μηνες, σωστά;

Edited by Richard_
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Richard_ said:

To όριο των 200 gb για το 4g ισχύει για το μήνα και όχι για 24 μηνες, σωστά;

Αν ισχύει, θα είναι για τον μήνα 

Link to comment
Share on other sites

Για τον μήνα είναι 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα τους γιατί δεν το γράφει πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Richard_ said:

To όριο των 200 gb για το 4g ισχύει για το μήνα και όχι για 24 μηνες, σωστά;

Εμένα από τη Nova μου είπαν ότι είναι 200GB και η ταχύτητα στα 2Mbps για το 4G πακέτο και 2TB στο άλλο με κόφτη στα 10Mbps. Από το 2105000200 που δίνουν προσφορές με το είπαν.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Nikolas14 said:

Εμένα από τη Nova μου είπαν ότι είναι 200GB και η ταχύτητα στα 2Mbps για το 4G πακέτο και 2TB στο άλλο με κόφτη στα 10Mbps. Από το 2105000200 που δίνουν προσφορές με το είπαν.

Απαράδεκτοι, για ακόμα μια φορά. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...