Jump to content

Samsung Galaxy A55 5G


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, ea6gka said:

Το πηρα και εγω, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, αυτο εχω να πω. ενα S24 plus - 400 € και εχω δουλεψει το 24 plus. Αν ειχε και τηλεφακο θα ηταν GOAT 

Εννοειτε οτι το S21 παροπλιζεται. 

επισης ειναι 128 και ufs 3.1

Έχω πάρει 2 συσκευές μία Navy και μία Purple.

Είναι εντυπωσιακές συσκευές και νομίζω ότι αξίζουν την αντικατάσταση που τους έκανα από τα A52s που είχαμε στην οικογένεια.

Τα μόνα αν και δεν θεωρώ ακριβώς αρνητικά που έχουν εν σύγκρισή με τα A52s είναι το βάρος τους και λίγο τα πιο άτονα χρώματα (εδώ να πω ότι πλησιάζουν περισσότερο στο φυσικό χρώμα και όχι στο κερασμένο που έχουν τα περισσότερα).

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Εγω με τα χρωματα δεν εχω αποψη γιατι εχω ενα θεμα, μου φαινεται εκπλητκικη. Αλλα παντα με ενοχλουσε ο υπερκορεσμος και με κουραζε στα ματια, το εχω στη φυσικο τονο και μου φαινεται οκ. Στο S21 με dynamic 2X μου ηταν πιο εντονο αλλα δεν βλεπω τρελη διαφορα, εχει αλλα οκ μου κανει ποιοτικοτερη οθονη. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Γεια λέω να το πάρω για την γυναίκα δύο λόγια για την μπαταρία πόσο κρατάει αν κάνει φορτιστής από xiaomi και για την οθόνη κάτω από ήλιο αν είναι οκ στο dxo mark λέει είναι όσο φωτεινή όσο της σειράς s..???α και για την σταθεροποίηση του βίντεο που στο a52 και 54 ήταν τραγική ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2024 at 1:37 ΜΜ, ea6gka said:

Το πηρα και εγω, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, αυτο εχω να πω. ενα S24 plus - 400 € και εχω δουλεψει το 24 plus. Αν ειχε και τηλεφακο θα ηταν GOAT 

Εννοειτε οτι το S21 παροπλιζεται. 

επισης ειναι 128 και ufs 3.1

S24 plus  από που και ως που συμφορουμίτη ενω είναι συνολικά χειρότερο ακόμα και από το S23FE??

Continuing with the homegrown competition, the new Galaxy A55 is priced close to the Galaxy S23 FE. Dangerously close, even. And as the name implies, the Galaxy S23 FE is an affordable flagship, far from the Galaxy A55's true mid-range nature. The only real advantage the Galaxy A55 has over its higher-end sibling is battery life, which is one area where it wipes the floor with the S23 FE. However, it's hard to overlook other aspects and features - better display, faster chipset, better camera experience (has 3x telephoto too), wireless charging, as well as other neat tidbits like Samsung DeX, reverse charging, better ingress protection, etc. The Galaxy S23 FE is objectively the better phone.

Και για το τελευταίο, η έκδοση 128gb είναι UFS 2.1.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν λέω ότι το A55 είναι κακό.

Ισα ισα τώρα που έχει πέσει η τιμή του αρκετά, αποτελεί πολύ καλή επιλογή για όποιον ψάχνει ένα πιο all around κινητό(γιατί σε επιδόσεις τα poco υπερτερούν με διαφορά) γυρω στα 300ευρώ,αλλά απέχει από τις ακριβότερες ναυαρχίδες όπως και να το κάνουμε.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fulgore1 said:

S24 plus  από που και ως που συμφορουμίτη ενω είναι συνολικά χειρότερο ακόμα και από το S23FE??

Continuing with the homegrown competition, the new Galaxy A55 is priced close to the Galaxy S23 FE. Dangerously close, even. And as the name implies, the Galaxy S23 FE is an affordable flagship, far from the Galaxy A55's true mid-range nature. The only real advantage the Galaxy A55 has over its higher-end sibling is battery life, which is one area where it wipes the floor with the S23 FE. However, it's hard to overlook other aspects and features - better display, faster chipset, better camera experience (has 3x telephoto too), wireless charging, as well as other neat tidbits like Samsung DeX, reverse charging, better ingress protection, etc. The Galaxy S23 FE is objectively the better phone.

Και για το τελευταίο, η έκδοση 128gb είναι UFS 2.1.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν λέω ότι το A55 είναι κακό.

Ισα ισα τώρα που έχει πέσει η τιμή του αρκετά, αποτελεί πολύ καλή επιλογή για όποιον ψάχνει ένα πιο all around κινητό(γιατί σε επιδόσεις τα poco υπερτερούν με διαφορά) γυρω στα 300ευρώ,αλλά απέχει από τις ακριβότερες ναυαρχίδες όπως και να το κάνουμε.

Θα σου απαντησω γιατι στην ιδια τιμη θα αγοραζα παντα το Α55. Γιατι το s23 FE

1.εχει το χειροτερο μοντεμ που εχει βγαλει ποτε η samsung μετα τον exynos 990

2.Εχει το πιο αμπαλο επεξεργαστη που εχει βγαλει η σαμμυ με απαραδεκτα thermals, αυτο εχει δυο επεκτασεις: το πρωτο ειναι οτι ναι μεν στα χαρτια καλυτερο επεξεργαστη αλλα το throttling τον ριχνει πιο κατω απο τον ταπεινο 1480. 

3.εχει χειροτερη μπαταρια μακραν , διπλασια SOT

4. δεν εχει SD

5. εχει εκεινο το απαραδεκτο ασημι δαχτυλιδι στην selfie καμερα

Επισης το ΙΡ67 και ΙΡ68, κλειν μιλαμε για το ιδιο προτυπο σχεδον, αν σου πεσει στη θαλασσα δεν τα σωζει τιποτα, στη πισινα επισης στα 3 μετρα πχ και τα δυο πανε ακλαφτα. Επισης το DEX μου ειναι αδιαφορο αλλα οκ αν το θελεις τοσο πολυ παρτο. 

Κατα τα αλλα ειναι ομοια. Για μενα το S23 FE ειναι το χειροτερο FE που εχει βγει. Και πολυ κοντα στο S23 που εχει SOC σοβαρο και οχι αστειο. 

Λαμβανοντας υποψη τα παραπανω εμμενω στην αποψη μου. Και εχει 3.1 θα ανεβασω σκορ

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ea6gka said:

Θα σου απαντησω γιατι στην ιδια τιμη θα αγοραζα παντα το Α55. Γιατι το s23 FE

Εγώ πιο πάνω αναφέρω τι ισχύει γενικά στην πράξη μεταξύ των 2 κινητών για να δείξω ότι το A55 απέχει και από το S23FE ,αλλά κυρίως από το ακριβότερο S24+ που αναφέρθηκε πιο πίσω.

Το τι θεωρεί ο καθένας μας κλαιν και πιο σημαντικό προσωπικά σε feature, είναι άλλη κουβέντα και προφανώς δεν διαφωνώ.

Το ξαναλέω, πολύ ωραία συσκευή το A55 ειδικά μιας και έχει πλέον πέσει και η τιμή του αρκετά.

Δεν πλησιάζει το S24+ όμως ούτε για αστείο, μην τρελαθούμε κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και το screenshot, A55 128GB 

Screenshot_20240528_082249_AnTuTu Benchmark.jpg

12 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Εγώ πιο πάνω αναφέρω τι ισχύει γενικά στην πράξη μεταξύ των 2 κινητών για να δείξω ότι το A55 απέχει και από το S23FE ,αλλά κυρίως από το ακριβότερο S24+ που αναφέρθηκε πιο πίσω.

Το τι θεωρεί ο καθένας μας κλαιν και πιο σημαντικό προσωπικά σε feature, είναι άλλη κουβέντα και προφανώς δεν διαφωνώ.

Το ξαναλέω, πολύ ωραία συσκευή το A55 ειδικά μιας και έχει πλέον πέσει και η τιμή του αρκετά.

Δεν πλησιάζει το S24+ όμως ούτε για αστείο, μην τρελαθούμε κιολας.

Το πλησιαζει στην εμπειρια χρησης αδερφε, εννοειτε οτι δεν ειναι τα ιδια δεν εννοουσα αυτο. Αλοιμονο, αλλα παιρνεις το 90% της εμπειριας. Αυτα, καλη συνεχεια. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2024 at 10:53 ΠΜ, ea6gka said:

Οριστε και το screenshot, A55 128GB 

Screenshot_20240528_082249_AnTuTu Benchmark.jpg

Το πλησιαζει στην εμπειρια χρησης αδερφε, εννοειτε οτι δεν ειναι τα ιδια δεν εννοουσα αυτο. Αλοιμονο, αλλα παιρνεις το 90% της εμπειριας. Αυτα, καλη συνεχεια. 

Φίλε αν έχεις δύο λόγια να μου πεις σχετικά με αυτά που γράφω πιο πάνω ευχαριστώ αν και το παραγγελία.. 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το Α55 μετά το Α52s κυρίως γιατί έβγαλε βλάβη το Α52s που ελπίζω να φτιάξουν κάτω από την εγγύηση και δεν μπορούσα να περιμένω.

Το πρώτο χαρακτηριστικό που ήθελα ήταν η υποστήριξη eSIM η οποία υπάρχει (πήρα EU συσκευή) η οποία και υπάρχει.

Το δεύτερο που έψαξα λίγο αλλά βρήκα απογοητευτικά αποτελέσματα ήταν μια gcam που να δουλεύει. Στο A52s η gcam με το αντίστοιχο xml έβγαζε πολύ καλύτερες φωτογραφίες από την stock εφαρμογή ειδικά σε καταστάσεις με πολύ κίνηση στο πλάνο (παιδιά να παίζουν και να τρέχουν).

Είδα ότι δεν είναι ενεργοποιημένη υποστήριξη raw/ camera 2 API. Πολύ περίεργο αυτό και τελείως απογοητευτικό - δεν είχα καν σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο. Ξέρεις κανείς κάτι παραπάνω;

Οκ, λόγω της ανάγκης για eSIM αναγκαστηκά πήγαινα εδώ αφού τα Pixel ακόμη έχουν περιορισμούς (οκ μειώνονται σταδιακά) οπότε ακόμη και να ήξερα για την έλλειψη raw εδώ θα κατέληγα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, doomgeorge said:

Φίλε αν έχεις δύο λόγια να μου πεις σχετικά με αυτά που γράφω πιο πάνω ευχαριστώ αν και το παραγγελία.. 

Η μπαταρια εμενα με τη χρηση που κανω με παει 3 μερες με περιπου 7 ωρες SOT απο φορτιση 100%. Για το φορτιστη δεν ξερω. ΕΠισης δεν εχω αποψη για το βιντεο και την σταθεροποιηση. Η οθονη ειναι φωτεινη, οχι ομως εφαμιλη του 24 και 23 σε φωτεινοτητα. S22 ναι ειναι ιδια, ή ετσι μου φαινεται, δεν θα σε προβληματισει

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Σε περίπτωση που ενα τηλεφωνο ταμπλετ φορτιζει στα 15 watt , αν του το φορτισεις με φορτιστη μεγαλυτερο (πχ 25watt) θα δημιουργησει προλημα στη συσκευη? Ευχαριστώ.

Καλησπέρα . Αν γωνρίζει κανείς γιατι σκεφτομαι να το αγορασω. Λεει οτι υπαρχει εγκατεστημενη εφαρμογη call recording αλλα διαβαζω οτι δε δουλευει σε ολες τις χωρες . Εδω Ελλαδα δουλεύει κανονικά ακόμα και με bluetooth? Αν όχι γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο app third part που να κανει αντίστοιχη δουλειά ? Εννοείται να ακούγεται ο ηχος και των δυο συνομιλιτων  (κάπου διαβασα ότι δεν ακουγόταν ο ηχος του αλλου συνομιλητή). Επίσης υπάρχει Notification led ? Αν γνωρίζει κανείς σας ευχαριστώ.  

Edited by Yparxdos
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Yparxdos said:

καλησπέρα. Σε περίπτωση που ενα τηλεφωνο ταμπλετ φορτιζει στα 15 watt , αν του το φορτισεις με φορτιστη μεγαλυτερο (πχ 25watt) θα δημιουργησει προλημα στη συσκευη? Ευχαριστώ.

Δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα, δεν υπάρχει όμως περίπτωση να φορτίσει με 25 Watt, θα συνεχίσει να φορτίζει στα 15. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2024 at 9:49 ΜΜ, tsimisde said:

Δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα, δεν υπάρχει όμως περίπτωση να φορτίσει με 25 Watt, θα συνεχίσει να φορτίζει στα 15. 

Κάτι ακόμη ενδιαφέρον. Είχα αγοράσει έναν κινέζικο φορτιστή 65 W για γρήγορη φόρτιση. Στην πράξη έχει μια θύρα usb-a και μια usb-c που δίνει 33 W. Με αυτή το Α52s έκανε "εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση" όπως φαίνεται στην οθόνη του κινητού.

Επειδή έχω ένα MS Surface Pro και ήθελα να μειώσω λίγο τους φορτιστές στα ταξίδια είχα αγοράσει έναν usb-c Xiaomi 65 W. Ενώ φορτίζει το Surface σε φουλ ισχύ το Α52s αρνίοταν να το δεχθεί για "εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση". Με μεγάλη χαρά είδα όμως ότι το Α55 τραβάει 25 W απροβλημάτιστα από αυτόν.

Στις πρώτες λίγες ημέρες το μόνο αρνητικό είναι η έλλειψη υποστήριξης raw/gcam.

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2024 at 9:49 ΜΜ, tsimisde said:

Δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα, δεν υπάρχει όμως περίπτωση να φορτίσει με 25 Watt, θα συνεχίσει να φορτίζει στα 15. 

Σε ευχαριστώ. Απλώς έχω διαβάσει ότι η συσκευή καθορίζει μονης της ποσα watt θα δεχθεί αλλα κάποιος έγραφε ότι του έκαψε πλακετα. Τωρα δε λειτούργησε το σύστημα για να τραβήξει μονο 15 και γι αυτό το έπαθε ή κατι αλλο? Σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η προτιμότερη λύση είναι ο παρεχόμενος φορτιστής να χρησιμοποιείται. Βέβαια, για μόνο 10 Watt διαφορά, δε νομίζω να υπάρξει θέμα βέβαια, με την ταχεία φόρτιση, αυξάνεται η θερμοκρασία της μπαταρίας επομένως, ίσως γι'αυτό συνέβη και ενδέχεται να συμβεί καμιά στραβή με την μπαταρία. Φυσικά και έχουν τις αντίστοιχες δικλείδες ασφαλείας οι μπαταρίες και οι συσκευές, παρόλα αυτά....

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2024 at 2:03 ΜΜ, crAss said:

Πήρα και εγώ το Α55 μετά το Α52s κυρίως γιατί έβγαλε βλάβη το Α52s που ελπίζω να φτιάξουν κάτω από την εγγύηση και δεν μπορούσα να περιμένω.

Το πρώτο χαρακτηριστικό που ήθελα ήταν η υποστήριξη eSIM η οποία υπάρχει (πήρα EU συσκευή) η οποία και υπάρχει.

Το δεύτερο που έψαξα λίγο αλλά βρήκα απογοητευτικά αποτελέσματα ήταν μια gcam που να δουλεύει. Στο A52s η gcam με το αντίστοιχο xml έβγαζε πολύ καλύτερες φωτογραφίες από την stock εφαρμογή ειδικά σε καταστάσεις με πολύ κίνηση στο πλάνο (παιδιά να παίζουν και να τρέχουν).

Είδα ότι δεν είναι ενεργοποιημένη υποστήριξη raw/ camera 2 API. Πολύ περίεργο αυτό και τελείως απογοητευτικό - δεν είχα καν σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο. Ξέρεις κανείς κάτι παραπάνω;

Οκ, λόγω της ανάγκης για eSIM αναγκαστηκά πήγαινα εδώ αφού τα Pixel ακόμη έχουν περιορισμούς (οκ μειώνονται σταδιακά) οπότε ακόμη και να ήξερα για την έλλειψη raw εδώ θα κατέληγα.

Η συσκευη εχει exynos επεξεργαστη και οχι snapdragon  για gcam.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, s_nova said:

Η συσκευη εχει exynos επεξεργαστη και οχι snapdragon  για gcam.

Γι αυτο εμεινα σε Α52s εγω και δεν αλλαξα τηλεφωνο 3 χρονια τωρα....Το ασχημο ειναι οτι δεν φαινεται η Sammy να εχει σκοπο να ξαναβαλει Snapdragon στη σειρα Α5

Edited by Candiaman
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι Βιέννη αυτές τις μερες. Παίζει να έχουν εδώ πιο φτηνά το samsung a55 8/256?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Candiaman said:

Γι αυτο εμεινα σε Α52s εγω και δεν αλλαξα τηλεφωνο 3 χρονια τωρα....Το ασχημο ειναι οτι δεν φαινεται η Sammy να εχει σκοπο να ξαναβαλει Snapdragon στη σειρα Α5

Αυτή θα χάσει πωλήσεις, επιλογές πλέον υπάρχουν αρκετές στίς άλλες εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, boymanos said:

Αυτή θα χάσει πωλήσεις, επιλογές πλέον υπάρχουν αρκετές στίς άλλες εταιρείες.

image.thumb.png.20720646d57a6b130f39d7a4ff513388.png

που είναι αυτές οι άλλες εταιρείες συμφορουμίτη??

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, boymanos said:

Αυτή θα χάσει πωλήσεις, επιλογές πλέον υπάρχουν αρκετές στίς άλλες εταιρείες.

Η μοναδική πραγματική εναλλακτική εκτός Samsung αν κάποιον τον ενδιαφέρουν οι ενημερώσεις είναι τα pixel. 

Αλλά στην Ελλάδα ακόμη έχεις πετσοκομμένες λειτουργίες. Όλες οι άλλες επιλογές σε αφήνουν πολύ νωρίτερα χωρίς ενημερώσεις.

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, takpanos said:

Βρίσκομαι Βιέννη αυτές τις μερες. Παίζει να έχουν εδώ πιο φτηνά το samsung a55 8/256?

Για ρίξε μια ματιά και ενημέρωσε μας. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katsiletra said:

Για ρίξε μια ματιά και ενημέρωσε μας. 

Mediamarkt που είδα δεν έχει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, takpanos said:

Mediamarkt που είδα δεν έχει διαφορα

Το έχει το cosmodata απο 350 έως 380 ανάλογα το χρώμα για το 256 πήρα το ροζ 380 με τιμολόγιο σε ένα φίλο πήγε 310 νομίζω πολύ καλά 

Πάντως καλή χρυσή η xiaomi την δουλεύω χρόνια αλλά με το software συνέχεια προβλήματακια τώρα έχω το 12 που θεωρείται ναυαρχίδα με το hyperos προβλήματακια αρκετά πιο πολλα από άλλες φορές στο f3 της γυναίκας επίσης με αποκορύφωμα ότι δεν έδειχνε Πίος παίρνει τηλ οπότε της πήρα το a55.... όταν αλλάξω το δικό μου σε Samsung θα πάω βαρέθηκα και μεγάλωσα πια για να ψάχνω στο internet πως θα λύσω θέματα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...